وزیر خارجه سوریه در جدیدترین سخنان خود درباره بحران كشورش گفت: آمریكا بازیگر اصلی این بحران است و هدف از این بحران سازی نیز مهار ایران است.
به گزارش فارس، ولید المعلم در گفت وگو با روزنامه انگلیسی ایندیپندنت اعلام كرد: آمریكا «بازیگر اصلی» در تحریك تروریست ها در سوریه است و دیگر كشورها بازیچه و آلت دست آمریكا هستند.
وزیر خارجه سوریه تأكید كرد: آمریكا سوریه را برای مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه هدف گرفته است و [غربی ها] برنامه هسته ای ایران را بزرگنمایی می كنند تا سلاح بیشتری به كشورهای خلیج [فارس] بفروشند.
معلم گفت: اگر بخواهم خلاصه یك پژوهش مؤسسه مطالعاتی بروكینگز آمریكا را برای شما خلاصه كنم اینطور است كه می گوید «اگر می خواهید ایران را مهار كنید، باید از دمشق شروع كنید».
وزیر خارجه سوریه افزود: غربی ها از همان ابتدای بحران به ما گفتند كه یكی از عوامل این بحران، روابط سوریه و ایران، سوریه با حزب الله و سوریه با حماس است.
معلم افزود: ولی هیچ كس به ما نمی گوید كه چرا سوریه نباید با ایران رابطه داشته باشد در حالی كه بیشتر كشورهای خلیج [فارس] نه همه شان، روابط بسیار محكمی با ایران دارند.
معلم تأكید كرد: آمریكا از حمله نظامی «جنگجویان مخالفان» [به سوریه] حمایت می كند و این كار را از طریق تجهیز آنان به سیستم های ارتباطی انجام می دهد و این یعنی حمایت از تروریسم. وزیر خارجه سوریه در ادامه در پاسخ به سؤالی بر ضرورت حمایت دولت از مردم تأكید كرد.
بنابراین گزارش معاون رئیس جمهوری سوریه نیز در گفت وگو با المنار اعلام كرد كه دمشق از طرح منطقه ای كه در نشست سران جنبش عدم تعهد درباره سوریه مطرح می شود، استقبال می كند.
فاروق الشرع گفت: تلاش برخی كشورها برای دور كردن جمهوری اسلامی ایران از مشاركت در تلاش هایی كه برای حل بحران سوریه صورت می گیرد، اشتباه سیاسی آشكاری است. وی به پیشنهاد و طرح ایران درباره اهمیت حضور عراق و الجزائر در نشست چهارجانبه پیشنهادی مصر اشاره كرد و تأكید كرد كه پیشنهاد ایران سبب تعادل بیشتر در كمیته چهارجانبه می شود.
گفتنی است، اخیراً مصر در نشست كنفرانس همبستگی در مكه، تشكیل گروه تماسی با حضور ایران، مصر، عربستان و تركیه برای حل موضوع سوریه پیشنهاد كرده است.
براساس گزارش های خبری، ایران نیز پیشنهادی فراگیر برای حل بحران سوریه براساس پیشنهاد مصر تهیه كرده است كه در نشست سران عدم تعهد بررسی خواهد شد.
روز گذشته كارشناسان عضو عدم تعهد در روز دوم نشست خود در تهران، درباره پیش نویس پایانی اجلاس از جمله موضوع سوریه به توافق رسیدند.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید