در دومین روز رزمایش مدافعان آسمان ولایت 4

در دومین روز از رزمایش بزرگ مدافعان آسمان ولایت 4 كه از روز دوشنبه هفته جاری با رمز یا «محمد رسول الله (ص)» در مناطق شرق، شمال و جنوب شرقی كشور آغاز شده است، انواع سامانه های جدید موشكی مورد رونمایی و بهره برداری قرار گرفت.
سامانه موشكی یا زهرا(س) 3
امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش، درباره سامانه موشكی یا زهرا 3 كه دیروز در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 4 آزمایش شد، با اشاره به این كه این سامانه موشكی «ارتفاع پائین است» گفت: ما این نیاز را به متخصصین فنی پدافند هوایی و صنعت دفاعی مطرح كردیم و با گذشت مدت زمان كوتاهی، این سامانه را تحویل گرفتیم.
امیر اسماعیلی ادامه داد: در رزمایش مشترك و سراسری مدافعان آسمان ولایت 4، روی این سامانه موشكی فقط تست تحقیقاتی صورت نمی گیرد بلكه باید هدف را به صورت واقعی بزند، یعنی اعتقاد بالایی به این سیستم دفاعی داریم.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش، متحرك بودن را از ویژگی های بارز موشك یا زهرا(س) 3 عنوان و تصریح كرد: در آماد و پشتیبانی تهیه قطعات الكتریكی، هیچ نقطه گلوگاهی در این سامانه نداریم.
وی استقرار در شرایط زمینی متفاوت را از دیگر مشخصات بارز این سامانه معرفی كرد و افزود: سامانه موشكی یا زهرا(س) 3 در تمام شرایط آب و هوایی و جوی قابلیت استقرار را دارد.
سامانه توپخانه ای صافات
امیر اسماعیلی در ادامه از رونمایی سامانه توپخانه ای «صافات» خبر داد و گفت: این سامانه به شكل الكترونیك عمل می كند و یك سامانه غیر فعال است كه به هیچ عنوان توسط دشمن كشف نمی شود ولی به راحتی دشمن را كشف می كند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با بیان اینكه این سامانه بسیار متحرك بوده و در شرایط جوی متفاوت نیز آزمایش شده است، افزود: سامانه توپخانه ای صافات در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 4، هدف واقعی را مورد اصابت قرار می دهد و به تست آزمایشگاهی بسنده نخواهیم كرد.
وی نقطه زنی، حجم بالای آتش، هدایت آتش به سمت هدف و دقت بالا را از ویژگی های منحصر به فرد این سامانه توپخانه ای عنوان كرد.
سامانه موشكی قادر
اسماعیلی در ادامه با اشاره به رونمایی سامانه موشكی جدید قادر در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 4 نیز اظهار داشت: سامانه موشكی قادر كاملاً متحرك است و شلیك موشك ها بدون پیاده سازی و استقرار لانچرها توسط این سامانه انجام می شود و این سامانه می تواند در كمتر از 30 دقیقه مستقر و آماده شلیك شود.
وی گفت: زمان عكس العمل این سامانه و حركت به سوی هدف و احتمال كشف آن توسط دشمن بسیار پایین است.
فرمانده پدافند هوایی ارتش همچنین با بیان اینكه سامانه «مرصاد» كه یك سامانه پیشرفته موشكی برد متوسط است در این رزمایش مورد استفاده قرار می گیرد كه با مرصاد سال گذشته كه مورد آزمایش قرار گرفت بسیار متفاوت است.
امیر اسماعیلی همچنین تصریح كرد: تفاوت در جنگ الكترونیك و نوع رهگیری و شلیك موشك، از تفاوت های آشكار مرصاد امسال با مرصاد سال گذشته است.
امیر سرتیپ شهرام، سخنگوی رزمایش مدافعان آسمان ولایت 4 نیز كشف و شناسایی هواپیماهای متجاوز (دشمن فرضی) توسط سامانه های راداری و دستور پرواز هواپیماهای اسكرامبل جهت تعقیب و درگیری با آنها، مقابله با ایجاد اختلال الكترونیكی دشمن بر روی سامانه های راداری، خنثی سازی طرح های عملیات روانی دشمن فرضی، اجرای اقدامات تأمینی، كمك رسانی و اعزام اكیپ های درمانی را از دیگر عملیات های پیش بینی شده برای این مرحله از رزمایش عنوان كرد.
شلیك موفق موشك هاگ به یك فروند پهپاد
در دومین روز از رزمایش مدافعان آسمان ولایت4، یك فروند موشك پدافند هوایی هاگ به سمت یك فروند هواپیمای بدون سرنشین به عنوان هدف شلیك شد و آن را منهدم كرد.
این سامانه با قدرت تحرك پذیری بالا با استقرار بر روی یك دستگاه خودرو به سمت هدف شلیك كرد.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 آبان 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید