ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از سوریه خواسته است كه تا زمان تماس با باراك اوباما رئیس جمهور آمریكا، از هرگونه اقدامی در این باره خودداری كند.

ناصر قندیل نماینده سابق پارلمان لبنان روز یكشنبه در گفتگو با شبكه خبری العالم اظهار داشت: عملیات دیروز با شكست مواجه شد و سوریه به روسیه اعلام كرد كه به این اقدام رژیم صهیونیستی پاسخ شایسته ای خواهد داد، اما ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، خواستار مهلتی برای تماس با باراك اوباما رئیس جمهور آمریكا شد و هنوز نتیجه شش بار تماس تلفنی در این باره منتشر نشده است و معلوم نیست آیا آمریكا و روسیه متعهد شده اند كه رژیم صهیونیستی را از این بحران نجات دهند و از جنگ در سوریه خارج نمایند، یا این كه پاسخ چندان شایسته ای به درخواست بشار اسد نداده اند.

وی افزود: حملات رژیم صهیونیستی در حالی به سوریه صورت می گیرد كه پیشروی گسترده ارتش سوریه در عملیات برای بازپس گیری مناطق تحت اشغال شورشیان در سراسر خاك آن كشور را شاهد هستیم و این امر نشان می دهد ارتش آن كشور توانایی بازپس گیری این مناطق در روزها یا هفته ها و ماه های آینده را دارد.

قندیل تصریح كرد: تحولات اخیر در شرایطی روی می دهد كه جان كری وزیر امور خارجه آمریكا آمادگی خود را برای سفر به مسكو در روز سه شنبه آینده اعلام كرده و قرار است وی در این دیدار، به طور جدی درباره آینده اختلافات روسیه و آمریكا در زمینه مسائل آسیا كه بحران سوریه به عنوان نقطه محوری آن به شمار می آید، مذاكره كند.

این نماینده سابق پارلمان لبنان همچنین تصریح كرد: براساس اطلاعاتی كه در دست داریم، اتاق عملیاتی كه آمریكایی ها در امان پایتحت اردن ایجاد كرده اند، هیچ ارتباطی با موضوع كارشناسان مسائل شیمیایی ندارد، زیرا آمریكایی های حاضر در این منطقه، فرماندهان عملیات و ارتباطات و فرماندهان هدایت عملیات نظامی از خارج میدان نبرد هستند.

قندیل افزود: آنچه شامگاه پنج شنبه اتفاق افتاد، آزمونی برای حمله به مراكزی در داخل حریم فرودگاه دمشق بود. نیروهای شورشی در ابتدا مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند، ولی پس از آن آمریكا پیام خود را اعلام و افشا كرد كه این حمله توسط رژیم صهیونیستی انجام شده است.

نماینده سابق پارلمان لبنان خاطرنشان كرد: در این حمله از هواپیماهای پیشرفته  F-18 كه قادر به شلیك موشك از فاصله 60 مایلی هستند، استفاده شده است. هواپیماهای مزبور از سیستم كنترل ماهواره ای با هدف تحت پوشش قرار دادن كلیه نقاط قوت ارتش سوریه در اطراف دمشق، بهره می گیرند تا بدین وسیله زمینه را برای پیشروی گروه های مسلح وابسته به القاعده و جبهه النصره كه در اردن آموزش دیده اند، فراهم كنند.

نماینده سابق پارلمان لبنان خاطرنشان كرد: در این صورت، پیش بینی سید حسن نصر الله دبیركل حزب الله تحقق خواهد یافت كه در سخنانی اظهار داشت 'تهدید امنیت سوریه از خارج از آن كشور باعث برافروخته شدن آتش جنگی تمام عیار خواهد بود كه هیچ كس در منطقه از آن در امان نخواهد بود و نتیجه این امر به زودی مشخص خواهد شد'.

یادآور می شود جنگنده های رژیم صهیونیستی بامداد امروز یكشنبه مركز تحقیقات علمی در جمرایا در ریف دمشق را بمباران كردند. از سوی دیگر منابع رسانه ای اعلام كردند دفاع ضد هوایی سوریه توانست یك هواپیمای جنگی رژیم اشغالگر قدس را كه درصدد حمله به دمشق بود هدف قرار دهد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید