* مسکن باید از حالت تجاری خارج شود

"رضایی" در جواب این سؤال که برنامه دولت شما برای تأمین مسکن و مهار قیمت آن چیست، گفت: کاش روش بهتری برای مطرح شدن مهم‌ترین مسایل کشور که مسایل اقتصادی است پرداخته می‌شد. مردم برای قضاوت درست‌تر نیاز به مجال بیشتری دارند.

"حیدری" مجری برنامه در پاسخ به رضایی اذعان داشت: از یکشنبه هفته آینده برنامه‌های ویژه اقتصادی با حضور کارشناسان و کاندیداها به روی آنتن صدا و سیما می‌رود که مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.


رضایی خطاب به حیدری گفت: ما آمادگی داریم تا در این برنامه‌ها حضور فعال داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر مردم در چرخه اقتصاد و مسایل زیرمجموعه آن از جمله مسکن نیستند، مسکن مهر طرح خوبی بود که اگر بهتر اجرایی می‌شد و پول‌های بدون پشتوانه آن را شکل نمی‌داد، مناسب‌تر بود.

رضایی اضافه کرد: ما زمین‌های خوبی در تهران و نقاط مختلف کشور داریم که متأسفانه قیمت آن‌ها مدام بالا می‌رود و باعث می‌شود که فرصت‌ها از بین برود.

این کاندیدای ریاست جمهوری اظهار داشت: باید توجه جدی به مسکن شود، من تصمیم دارم مسکن مهر را با اصلاحاتی ادامه دهم، چرا که نباید کاری را که دولت‌های پیشین می‌کردند و پروژه‌های نیمه‌تمام رها می‌شد را انجام داد.

رضایی ادامه داد: همچنین باید مقرراتی برای محدوده شهرها بر اساس معماری نوین اسلامی به وجود بیاید، چرا که با این نگاه نوین می‌توان فرصت‌های جدیدی را به وجود آورد.

وی با اشاره به پرداخت وام‌های مسکن ادامه داد: در حال حاضر مسکن تبدیل به کالای اقتصادی و تجاری شده و مانع اختصاص تسهیلات به آن شده است. مسکن را باید از حالت دارایی به کالای سرمایه‌گذاری تبدیل کرد. در تمام دنیا برای ساخت مسکن حدود 70 تا 80 درصد قیمت آن را تسهیلات پرداخت می‌کنند، چرا که به مسکن به دید سرمایه‌گذاری نگریسته می‌شود.

* مسکن اولویت‌دارترین مسئله در دولت من است

"قالیباف" در پاسخ به اظهارات رضایی گفت: مسکن از هر جهت در دولت من اولویت‌دارترین مسئله است، چرا که امروز قشر آسیب‌پذیر بیشتری هزینه را در پرداخت اجاره خانه می‌کنند از این رو مسکن باید در کشور توسعه پیدا کند، همچنین مسکن از ظرفیت ویژه‌ای برای افزایش اشتغال برخوردار است.

وی با تأکید بر اینکه بافت فرسوده یکی از معضلات کشور است، اذعان داشت: در حال حاضر ساختمان‌های جدیدی که ساخته می‌شوند نیز مشکل دارند، چرا که در مقابل زلزله مقاوم نیستند.

این کاندیدای ریاست جمهوری با انتقاد از ساخت مسکن مهر در نقاط دورافتاده ادامه داد: با وجود بافت فرسوده، متأسفانه تعداد زیادی مسکن در نقاط دوردست و بیابانی ساخته می‌شود که باید با صرف هزینه گزاف از بیت‌المال زمینه ایجاد زیرساخت‌ها را در آن مناطق فراهم کرد، درصورتی که ما 14 هزار هکتار بافت فرسوده در تهران داریم که با این وجود دیگر نیازی به ساخت مسکن در جایی مانند پرند نیست.

* بخشی‌نگری در مسکن نتایج خوبی نداشته است

"غرضی" در پاسخ به اظهارات رضایی گفت: هر دولتی که بخشی به مسایل نگاه کند باعث فرسوده‌نگری می‌شود.

وی افزود: هر دولتی که فکر کرده بخش وسیعی از سرمایه کشور را در مقطعی خاص به مسایلی نظیر آموزش و پرورش، مسکن و یا نظیر آن اختصاص دهد باعث غافل شدن از بقیه امور شده است.

این کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: در حال حاضر در خصوص مسکن ما به جایی رسیده‌ایم که اکثر مردم گرفتار آن هستند، چرا که از سالیان پیش آن‌ها نتوانستند شغل مورد تقاضای خود را بیابند و از این طریق پس‌انداز کنند به همین دلیل موفق نشدند مسکن تهیه کنند، اکنون این افراد به میزان قابل توجهی زیاد شده‌اند که بدون مسکن هستند.

غرضی تأکید کرد: بخشی‌نگری نتایج خوبی به بار نمی‌آورد و به عقیده من دولت در تورم و اشتغال خلاصه می‌شود.

* سیاست‌گذاری منطقه‌ای مشکلات مسکن را حل می‌کند

"جلیلی" در پاسخ به رضایی اظهار داشت: مسکن از دو بخش تقاضای واقعی و تقاضای کاذب برخوردار است، سالانه در کشور 850 هزار ازدواج شکل می‌گیرد که باید برای این خانواده‌های جدیدالتأسیس مسکن در نظر گرفته شود.

وی افزود: مسکن مهر پاسخ به این نیاز بود ولی باید با اصلاحاتی در دولت آینده دنبال شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: عده‌ای می‌خواهند پول خود را حفظ کنند به همین دلیل در بخش مسکن و خرید زمین هزینه می‌کنند و ما تاکنون نتوانسته‌ایم سیاست اساسی در این خصوص داشته باشیم و با وجود پروژه‌هایی مانند مسکن مهر مشکلات مسکن حل نشده است.

جلیلی خاطرنشان کرد: ما باید سرمایه‌های سرگردان را مدیریت کنیم و با استفاده از سیاست‌گذاری منطقه‌ای در مسکن مشکلات را حل کنیم.

"عارف" در ادامه این مناظره اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم و به خصوص جوانان مسئله مسکن است و بالا رفتن سن ازدواج و نرخ طلاق و ناهنجاری‌های اجتماعی ناشی از همین مشکل است، مسکن مهر متاسفانه به دلایلی از جمله بی‌توجهی به تاسیسات زیر بنایی و رفاهی و اینکه طرح عموما در خارج از کشور ایجاد شد و تورم بالایی داشت، حدود 45 هزار میلیارد تومان بدهی این طرح است، نتوانست مناسب باشد که ما با رفع اشکالات این طرح، طرح مسکن ماندگار را پیشنهاد دادیم که امیدواریم بتوانیم جوابگوی جوانان باشیم و آرامش را به خانواده‌ها و جوانان برگردانیم.

در ادامه، "حداد عادل" گفت: مسکن مهر اقدام مفیدی بود و دولت نیز زحمات زیادی برای آن کشید که در این طرح خیلی‌ها صاحب خانه شدند و سوداگری مسکن را نیز کاهش داد اما اشکالاتی نیز داشت، یکی اینکه زیر ساخت‌های لازم در کنار خانه‌ها ساخته نشد، زندگی در شهر فقط زندگی در خانه نیست، زندگی شهری و روستایی غیر از یک سرپناه چیزهای دیگری هم لازم دارد. گاهی می‌بینیم در ساخت مسکن مهر به زیرساخت‌ها و تأسیسات جنبی توجه نشده است. همچنین از معماری ایرانی- اسلامی هم در ساخت انبوه این مسکن نشانی دیده نمی‌شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که سهم بودجه‌ای که در سال‌های اخیر با توجه به تحریم و در کشور اقتصادی به مسکن مهر اختصاص داده شد تناسبی با اوضاع کشور نداشت. جا داشت دولت در عین آنکه به مسکن مهر توجه می‌کرد مقداری نیز به سایر صنایع که ارتباط مستقیم با مسکن ندارند می‌پرداخت.

حداد تصریح کرد: اولویت در ایجاد مسکن نوسازی بافت‌های فرسوده است که در عین حال می‌تواند مقاوم‌سازی را نیز تأمین کند.

در ادامه، "روحانی" اظهار داشت: اصل تأمین مسکن ارزان برای جامعه خصوصاً برای جوانان جزو برنامه‌های دولت تدبیر و امید است. قیمت مسکن در سال‌های اخیر رشد 82 درصدی برای خانه‌های کلنگی و 52 درصدی برای آپارتمان داشته است. طرح مسکن مهر با مشکلاتی مواجه بوده، ضمن آنکه اصل کار، کار پسندیده‌ای بود، در ابتدا قرار بود در طول 10 سال، 200 هزار واحد ساخته شود، اما تبدیل شد به یک و نیم میلیون هزار واحد مسکونی و لذا با شتاب‌زدگی و بدون مطالعه و بدون مکان‌یابی صحیح و رعایت اصول فنی و مهندسی کار انجام گرفت و امروز این ساختمان‌ها عیوب فراوانی دارند. ضمن اینکه برای تکمیل آن‌ها 465 هزار و 176 میلیارد ریال نیاز است و امروز بانک مسکن به خاطر همین طرح 203 هزار و 597 میلیارد ریال از بانک مرکزی استقراض کرده، بنابراین مسکن مهر اشکالاتی فراوانی دارد، ولی هیچ چاره‌ای نیست که در دولت آینده نواقص آن حل شود و اشکالات به تدریج برطرف گردد تا این طرح کامل شود.

"ولایتی" نیز در این باره اظهار داشت: به نظر می‌رسد اصل کاری که صورت گرفته از اساس درست بوده، چرا که می‌بایست پاسخی به نیاز مردم برای تأمین سرپناه داده می‌شد، لیکن منحصر کردن آن به دولت کار درستی نیست، برای افراد کم بضاعت دولت اگر سرمایه‌گذاری کند پسندیده است، ولی باید آن را با فراهم کردن امکانات در بخش خصوصی که بخشی از تولید صنایع مربوط به ساختمان به این بخش بر می‌گردد، تکمیل کند.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که عیوب برطرف شود حال مسکن ساخته شده و باید عیوب مربوط به آب، گاز، برق و غیره آن نیز تأمین شود. مطلب بعدی این است که علت اینکه مسکن مهر در نقاط دور افتاده تاسیس شده برای جلوگیری از مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ و مرکز است که این خود یکی از مشکلات ما بوده، لذا این سیاست، سیاست درستی بود؛ اما برای شهرهای بزرگ هم می‌توان کاری کرد که آن نوسازی بافت‌های فرسوده است که در این صورت هم شهر توسعه پیدا نمی‌کند و هم در عین حال این بافت‌ها نیز مقاوم‌سازی شده است.

وی تصریح کرد: در شهرهای ما عمر متوسط ساختمان‌ها 50 سال است، این در حالی است که در کشورهای اروپایی 150 سال است؛ لذا اگر نظارتی از سوی شهرداری‌ها و وزارت مسکن صورت گیرد این موضوع باید در نظر گرفته شود.

* مسکن مهر را ادامه می‌دهیم

"رضایی" در جمع‌بندی نظرات دیگر کاندیداها اظهار داشت: مشکل ما معماری ایران است، ما مسکن را یک بار در رابطه با خانه‌سازی در نظر می‌گیریم و یک بار مسکن برایند یک نگاه جدید به معماری است. شهرهای ما و روستاهای ما و توسعه شهری ما به هیچ وجه در چارچوب یک برنامه کلان معماری نیست که اقتصاد آن و درآمد مردم در آن دیده شده باشد، لذا وقتی بدون محاسبه بسیاری از پارامترهای زندگی مردم تصمیماتی می‌گیریم حتماً با مشکل مواجه خواهیم شد، پس ما اگر می‌خواهیم اصلاح اساسی در مسئله مسکن انجام دهیم اول باید مشخص کنیم شهرها به چه میزان توسعه پیدا کند، جمعیت هر شهری چقدر باشد و اقتصاد و اشتغال هر شهر چگونه خواهد بود؛ تا این کارها را انجام ندهیم مسئله مسکن حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: به همین دلیل ما در طرح معماری نوین اسلامی همه این کارها را کرده‌ایم، یعنی در طرح ما مشخص است که اصفهان، آذربایجان، خوزستان، تهران و محدوده‌های 20 سال آینده کجاست اشتغال و اقتصاد مردم چیست و بر اساس آن ما به سراغ آن می‌آییم که برای مناطق فرسوده چند درصد برای نوسازی امتیاز دهیم. در آن طرح ما برای مسکن 70 درصد وام را دولت با تسهیلات خواهد داد و مردم تنها 30 درصد برای مسکن می‌آورند، در آن چارچوب مسکن مهر را ادامه می‌دهیم و خوشبختانه اکثر دوستان قبول داشتند که مسکن مهر با رفع اشکالات ادامه یابد.

رضایی تصریح کرد: مسکن مهر دو اشکال دارد که آن را برطرف می‌کنیم، یکی مربوط به مسائل زیربنایی و فنی است و دیگری نیز مربوط به مسائل منابع نقدینگی است که باید تأمین شود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید