* اولین مسئله در عدالت اقتصادی، مسئله تولید است

"روحانی" در ادامه مناظره و در پاسخ به این سؤال که نگاه، برنامه و شاخص دولت شما برای گسترش و اندازه‌گیری عدالت اقتصادی چه خواهد بود، گفت: عدالت اقتصادی به این معناست که هر چیزی در جایگاه خودش قرار گیرد. اولین مسئله، مسئله تولید است اگر ما بتوانیم تولید را در جایگاه خودش قرار دهیم در شرایطی که الآن هستیم به جای اینکه به تولید داخلی کمک کنیم به واردات روی آوردیم که این بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است.

وی تصریح کرد: در شرایط فشار دشمن ما باید بتوانیم به تولید کمک کنیم فضا را بهبود ببخشیم و از مقدار واردات با افزایش تولید داخلی بکاهیم. ما می‌بینیم که شعارهای سیاسی ما با عملکردهای اقتصادی‌مان سازگار نیست. در شعار سیاسی، شعار مقاومت می‌دهیم، اما در شعار اقتصادی در مقام عمل، مقاومتی در کار نیست.


این کاندیدا تأکید کرد: باید سیاست اقتصادی با سیاست سیاسی ما کاملاً منطبق باشد، و در یک مسیر قرار بگیرد، درحالی‌که امروز می‌بینیم این دو مسیر کاملاً از هم جدا است، در بخش اقتصاد اعلام نیاز می‌کنیم، اما با واردات و دست دراز کردن به بیرون، در سیاست اعلام بی‌نیازی می‌کنیم. امروز ما می‌بینیم وقتی این همه بیکار در جامعه وجود دارد هیچ شاخصی برای بی‌عدالتی نیست. حتی آن شاخص‌هایی که معروف است مثل ضریب جینی امروز می‌بینیم که طبق آخرین اعلام بانک مرکزی بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دو دهک بالا و دو دهک پایین جامعه تا حدی سود بردند و شش دهک وسط در فشار بیشتری قرار گرفتند.

روحانی ادامه داد: کارخانه کفش ملی که روزی افتخار ما در کشورهای همسایه بود امروز تبدیل به انبار ماشین سایپا شده یا پارس الکتریک تبدیل به لانه کبوترها شده که این نشان می‌دهد اینجا عدالتی بین نیازهای واقعی و عملکرد واقعی دولت وجود ندارد.

* عدالت باید به شکل ساختاری و نهادینه شکل بگیرد

"جلیلی" در ادامه مناظره اظهار داشت: یک بحث اساسی که در این سؤال باید به آن جواب داد این است که ما باید عدالت را اصل بدانیم، حتی باید عدالت را مقدم بر پیشرفت بدانیم. اگر توانستیم عدالت را یعنی همه ظرفیت‌های مردم را برای بروز استعدادهایشان فراهم کنیم حتماً به دنبال خودش پیشرفت هم خواهد بود و به اعتقاد بنده عدالت یعنی این. چیزی که در اینجا اهمیت پیدا می‌کند این است که عدالت باید به شکل ساختاری و نهادینه شکل بگیرد، نه به شکل حرکت‌های مقطعی یا موضوعات مشخص.

وی در ادامه تصریح کرد: مثلا یکی از بحث‌هایی که در اقتصاد مطرح بوده و بسیار مهم است، عدالت در تخصیص منابع است؛ یعنی منابع اولیه در بحث منابع ارزی و پولی و مالی باید ببینیم وقتی تخصیص داده می‌شود ساختار ما چگونه عادلانه این کار را انجام می‌دهد، حتی در مرحله تولید اینکه ما در بهره‌برداری از سهم تولید چگونه عادلانه سیاست‌گذاری می‌کنیم که منافع تولید را به کسی که سرمایه‌گذاری کرده و کار انجام داده می‌تواند کمک کند به عدالت ساختاری. اگر این دو مرحله شکل بگیرد بعد از تولید هم می‌تواند عدالت مورد نظر را شکل دهد.

* عدالت باید دستی را که در جیب فقرا کار می‌کند قطع کند

غرضی در ادامه گفت: اولین بخش عدالت این است که دولت دست خود را از جیب مردم بیرون بیاورد، وقتی دولتی ارز را از 7 تومان به 3500 تومان می‌رساند جیب فقرا را خالی می‌کند.

وی اظهار داشت: عدالت باید دستی را که در جیب فقرا کار می‌کند قطع کند؛ دولت متورم فقرا را فقیرتر و اغنیا را غنی‌تر می‌کند این روش‌های ناقص منجر به ضعف فقرا و قوی‌تر شدن اغنیا می‌شود.

غرضی افزود: 100 سال است که 100 ین ژاپن یک دلار است و 50 سال است که یک دلار چین 8 یون است. لذا ما باید درس بگیریم و قیمت پول ملی را تثبیت کنیم عزیزان در پست ریاست جمهوری می‌بایست متعهد شوند و توضیح دهند که هنگام ترک دولت قیمت دلار چه قدر است.

ولایتی در ادامه گفت: عدالت در عمل یعنی استفاده یکسان همه از امکانات کشور مانند تحصیل، وام، مسکن و ..... بنابراین شهروند درجه یک و دو نداریم و هر ایرانی در داخل و خارج از کشور به طور یکسان باید از همه امکانات استفاده کند.

ولایتی خاطر نشان کرد: عدالت و پیشرفت می‌بایست باهم توام باشند اگر پیشرفت بدون عدالت باشد فاصله طبقاتی زیادمی‌شود که و این امر خلاف ارزش های اسلامی است.

عارف در ادامه تصریح کرد: برای تحقق گسترش عدالت اقتصادی می‌بایست تولید ثروت و رشد اقتصادی داشته باشیم به نظر می‌رسد در حال حاضر کشور ما به رشد 8 درصدی نیاز دارد، لذا برای این مهم اولویت باید به نقاط مرزی و غیربرخوردار داده شود چرا که متاسفانه امروزه خط فقر بسیار بالا رفته و به مرز 44 درصد رسیده است هدف ما این است که تعداد فقرا کمتر و مشکلات اقشار آسیب پذیر کاهش یابد.

قالیباف در پاسخ به سخنان رقبای خود گفت: عدالت نه گفتنی است، نه شنیدنی، بلکه اقدامی است که باید اتفاق بیفتد و مردم طعم آن را بچشند؛ عدالت فردی در این کشور یعنی این که همه افراد از فرصت‌ها براساس قانون برخوردار باشند.

قالیباف ادامه داد: در عدالت جغرافیایی نباید تنها به مرکز استان‌ها توجه کنیم هم‌چنین در عدالت اجتماعی نیز می‌بایست توجه ویژه‌ای به قشر زنان، کارگران و غیره شود چنان چه هر حرفی درباره عدالت بزنیم اما رشد اقتصادی نداشته باشیم آن شعاری بیش نیست.

قالیباف در ادامه به مسئولیت‌های خود در نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: بنده در نیروی انتظامی توفیق خدمت‌رسانی داشتم به طوری که همه افراد از پیر و جوان دسترسی یکسانی به عدالت و امنیت پیدا کردند در شهرداری نیز اولویت را به مناطق محروم داده‌ام.

در ادامه حداد عادل گفت: دهه کنونی دهه پیشرفت نامیده شده است، چرا که بعضی نظریه‌های پیشرفت که در خارج از مبانی اسلامی طراحی شده به پیشرفت بیشتر از عدالت اهمیت می‌دهد.

وی با اشاره به برنامه چهارم توسعه گفت: ما شاهد کج رویی‌هایی در مبانی برنامه چهارم بودیم در آن زمان در اسناد بالادستی نظریه‌هایی بود که به عدالت نگاه فرودستی داشت در حالی که عدالت و پیشرفت می‌بایست با هم باشند و هیچ کدام نباید فراموش شوند.

حدادعادل افزود: یکی از دغدغه‌های تامین عدالت قانون هدفمندی یارانه‌هاست چنان که مشاهده می‌شود یک خانواده با چندین اتوموبیل مقدار بسیار زیادی بنزین مصرف می کنند اما یک خانواده فقیر هیچ استفاده‌ای از بنزین ندارد.

حداد عادل با بیان این که عدالت اقتصادی مستلزم تامین زیرساخت‌هاست گفت: پس از انقلاب تا حد زیادی عدالت اقتصادی محقق شده است.

رضایی نیز در نوبت صحبت خود گفت: در هنگام سفر به شهرستان‌ها و مشاهده کردن وضعیت بازار، کشاورزی و کارخانجات آن ها احساس کردم با آرمان بزرگ انقلاب فاصله داریم تبعیض، پارتی بازی و رشوه در سیستم اداری، قوه قضاییه و سایردستگاه ها نفوذ پیدا کرده و اجازه توزیع عادلانه ثروت را نداده است.

رضایی تصریح کرد: دوستان به ما بگویند چرا این فاصله آن قدر زیاد شده است دوران شعار دادن تمام شده است علت این که بنده اکثر برنامه‌هایم را توضیح داده‌ام به این دلیل است که ما خواهان عملی کردن شعار عدالت هستیم چرا که یک عدالت توضیحی و یک عدالت تولیدی داریم و هم در تئوری هم نگاه و هم شاخص مشکلاتی داریم.

روحانی نیزدر ادامه مناظره گفت: در بحث عدالت می‌بایست به مسئله رانت و فساد اشاره شود چرا که متاسفانه در سال‌های اخیر بیشتر شاهد آن بودیم هم چنین رهبر معظم انقلاب نیز در مبارزه با فساد اقتصادی بسیار تاکید کردند.

روحانی ادامه داد: عدالت فرصت برابر برای کل مردم و اتباع ایرانی و اقوام و مذاهب مختلف است بنابراین این فرصت باید به وجود آید.

وی خاطر نشان کرد: در بعضی از بخش‌ها باید فصل سه قانون اساسی به خوبی اجاره شود هم چنین در بحث عدالت اجتماعی باید مسئله حمایت از محرومین در اولویت قرار گیرد و به زنان و کارگران توجه بیشتری شود چرا که 66 درصد زنان بین 20 تا 29 سال امروز بیکار هستند.

روحانی اظهار داشت: عدالت باید در تمام امکانات کشور مشاهده شود و همگی می بایست از امکانات فرهنگی، اجتماعی واقتصادی به صورت برابر استفاده کنند.

وی به بحث تمرکززایی اشاره کرد و گفت: در بحث تمرکززایی استان‌ها احساس می کنند توان تصمیم‌گیری برای استان‌های خود را دارند نکته دیگر آن است که باید بار تمرکز از روی دوش تهران برداشته شود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید