*صادرات غیر نفتی باید جایگزین صادرات نفت شود

حداد عادل در پاسخ به این سوال که برنامه دولت شما برای مواجه با کاهش درآمدهای نفتی در اولین سال دولتتان چیست؟ پاسخ داد: برای مقابله با آثار ناشی از کاهش درآمدهای نفتی در درجه اول باید به صادرات غیر نفتی توجه کنیم و می‌توانیم با افزایش صادرات غیر نفتی جای خالی صادرات نفتی را پر کنیم.

وی افزود: کشور ما از نظر کشاورزی امتیازات بالا و تنوع اقلیمی دارد و ما می توانیم صادرات کشاورزی داشته و از مزایان گردشگری برای تامین ارز به جای کاهش ارز ناشی از نفت استفاده کنیم.

عضو ائتلاف پیشرفت ادامه داد: ما می توانیم از سایر امتیازاتمانند دالان عبوری و کریدور ترانزیتی شمال و جنوب استفاده کنیم و اینها همه می تواند در مقابل کاهش درآمدهای نفتی ما را مقاوم کند.

وی ادامه داد: دولت باید انضباط مالی خود را افزایش دهد چراکه ریخت و پاش و مصرف زیاد ما را به ارز و به خصوص ارز نفتی محتاج تر می کند.

حداد عادل اظهار داشت: ما می توانیم با افزایش انضباط مالی راه های دیگری را هم تعقیب کنیم که اقتصاد مقاومتی از جمله اموری است که می تواند کشور را در مقابل مسئله نفت بیمه کند.

عضو ائتلاف پیشرفت افزود: مراد از اقتصاد مقاومتی کاهش رشد اقتصادی یا فقر اقتصادی نیست بلکه عوض کردن شیوه اقتصاد، پوست اندازی و نوسازی اقتصاد است.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی در واقع توجه به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است و در یک کلمه فکر می‌کنم که ملت ما و دولت من در آینده برای مقابله را کاهش درآمدهای ناشی از تحریم نفت باید سبک زندگی اسلامی را حاکم کند.

حداد عادل افزود: ما نباید به سبک زندگی غربی زندگی کنیم و طعمه تحریم غرب قرار بگیریم.

* با ایجاد پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها جلوی خام فروشی را بگیریم

روحانی درباره مواجه با کاهش درآمدهای نفتی اظهار داشت: یکی از راههای ضروری در این مسیر این است که دست از خام فروشی برداریم چراکه امروزه بسیاری از صادرات ما کالاهای خام است حتی معادن و سنگ‌های قیمتی ما بعد از استخراج از معادن به روی دریا رفته و توسط چینی ها روی آن کار می‌شود و بعد یا به ایران برگردانده می‌شود و یا به کشورهای دیگر منتقل می‌شود.

وی افزود: در بحث نفت می‌توانیم نفت را تبدیل به فرآورده کرده و موانع را برداریم تا مردم بتوانند با ایجاد پالایشگاه‌ها و پتروشیمی ها جلوی خام فروشی را در حوزه نفت بگیرند و موانع صادراتی که امروز وجود دارد را برداریم.

روحانی ادامه داد: با برداشتن موانع صادرات می‌توانیم صادرات غیر نفتی را جایگزین کنیم و ظرفیت‌های خالی صنعت را که بالای 40 درصد است را با امکانات کمی پر کنیم و این کار می تواند تولیدگر باشند و با صادرات آن جبران کاهش درآمد نفتی را بگیریم.

وی اظهار داشت: ما می‌توانیم در کشور مرکز صادرات برق برای منطقه باشیم و نفت و گاز را تبدیل به برق کرده و آن را صادر کنیم.

* وابستگی بودجه کشور به نفت باید به صفر برسد

عارف در ادامه در واکنش به این سوال گفت: جهت گیری کلی ما اقتصاد بدون نفت است و باید وابستگی بودجه به نفت را به صفر برسانیم.

وی افزود: ما نفت را یک ثروت ملی می‌دانیم که باید آن را از زیر زمین بیرون آورده و به ثروت مولد و ماندگار تبدیل کنیم چراکه نفت متعلق به نسل‌های آینده هم هست.

عارف تصریح کرد: انضباط مالی دولت و کاهش هزینه‌های دولتی نقش مهمی در کاهش وابستگی بودجه به نفت داریم، تسریع در کاهش تصدی دولتی با جهت‌گیری کلی که ما در برنامه داریم را ان شاالله تسریع خواهیم بخشید تا واگذاری‌ها هرچه زودتر انجام شود و تحدید دولت را دنبال کنیم.

عارف اظهار داشت: باید روی موقعیت جغرافیایی منطقه تاکید کنیم چراکه ما می‌توانیم در مزایای خوبی از محل تجارت و ارتباطات و حتی پروازهایی که از فراز ایران صورت می گیرد داشته باشیم.

وی ادامه داد: توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات می‌تواند به ما کمک کند تا درآمدزایی بالایی داشته باشیم با اشتغالزایی بالایی که دنبال می‌کند.

عارف خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌هایی که هر دولتی که روی کار بیاید باید اجرا کند افزایش بهره‌وری است چراکه ما مشکلاتی در این زمینه داریم که اگر به آن توجه شود وابستگی بودجه کشور به نفت کاهش پیدا خواهد کرد.

* باید از واردات غیر ضروری جلوگیری کرد

جلیلی درباره مسئله مقابله با کاهش درآمدهای ارزی ناشی از نفت اظهار داشت: این امر مهم است که آیا ما این کاهش را فرصتی بدانیم یا تهدید.

وی ادامه داد: کاهش درآمدهای ناشی از نفت برای ما یک فرصت است و هرچه که وابستگی ما به نفت کمتر باشد فرصت برای ماست چراکه به همان میزان می توانیم از ظرفیت های دیگر کشور چه نرم افزاری چه سخت افزاری بهتر استفاده کنیم.

جلیلی تصریح کرد: ما غیر از نفت در حوزه‌های دیگر نیز مزیت‌های نسبی داریم که عبور و مرور و ترانزیت یکی از آنهاست که اگر از این ظرفیت استفاده حداکثری شود بیش از درآمد نفت برای ما درآمدزایی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: جلوگیری از خام فروشی و استفاده از ارزش افزوده در کالاهای مختلف چه در حوزه نفتی و چه حوزه‌های دیگر هرچقدر بیشتر توجه کنیم و بها دهیم درآمدهای ارزی بسیاری حاصل خواهد شد که قابل مقایسه با درآمدهای فعلی نیست.

وی افزود: ما می‌توانیم جلوی برخی از واردات غیر ضروری که پول نفت را برای آن هزینه می کنیم و حتی برای کالاهای اساسی که به راحتی می شود در داخل کشور تولید شود مانند گندم، برنج را بگیریم.

* ضرورت استفاده از ویژگی های ترانزیتی کشور

ولایتی درباره مواجه با کاهش درآمدهای ناشی از نفت گفت: ما باید صادرات فرآورده های نفتی را جایگزین فروش نفت خام کنیم و از ویژگی‌های ترانزیتی خود برای حمل و نقل و انتقال گاز یا خرید گاز از کشور دیگر استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم از کشورهایی مانند ترکمنستان که ارتباط با دریا ندارند گاز خریداری کرده و به کشوری مانند ترکیه بفروشیم تا از ویژگی جغرافیایی سیاسی کشور استفاده کنیم.

ولایتی اضافه کرد: ارتباط بین بندرعباس و انزلی و از طرف دیگر خطی که از طرف بمبیی شروع و به بندرعباس می رسد واز انزلی سنپطرزبورگ می‌رسند عملا ارتباط بین آسیای جنوبی و آسیای شرقی را به لحاظ زمانی 40 درصد و به لحاظ هزینه‌ای 30درصد، لذا هندی‌ها و برخی از کشورها طالب این هستند که از ویژگی‌های ترانزیتی استفاده کنند.

ولایتی اظهار داشت: جدای از اینها ما باید رابطه خود را با دنیای خارج اصلاح کنیم امروز نفت را تحریم کردند و کمتر می خرند و برای انتقال دلار مشکل ایجاد کردند، فردا اگر یک جنس دیگر و محصولات دیگر را تحریم کنند چه باید بکنیم اگر سر همه مسائل ترانزیتی مشکلی ایجاد کردند چه باید بکنیم.

* نرخ رشد صنعت تنها در دولت اصلاحات دو رقمی شد

قالیباف در پاسخ به سوالی درباره راه‌های مقابله با کاهش درآمدهای نفت گفت: ابتدا باید نگاه کنیم که این کاهش فروش برای ما فرصت است یا تهدید من معتقدم اگر سو تدبیر نداشته باشیم برای ما یک فرصت است اما اگر سو تدبیر داشته باشیم تهدید بزرگی است که باید از آن دوری کرد.

وی ادامه داد: ما باید اقدامات جدی انجام دهیم و در هزینه‌ها الویت بندی کنیم و وقتی که درآمد کم است باید بدانیم که پول را به خرید دارو اختصاص دهیم.

قالیباف اظهار داشت: ما باید هزینه‌های دولت را کاهش داده و بخش خصوصی را تقویت کنیم و نقدینگی و سرمایه‌های موجود را به سمت الویت‌های خود در تولید هدایت کنیم.

قالیباف افزود: شهرداری تهران در طول 50-60 سال گذشته همیشه 30 درصد درآمد خود را از دولت می گرفته است اما امروز درآمد ما در شهرداری تهران به کمتر از 10 درصد رسیده است درواقع شهرداری تهران بدون درآمد نفت اداره می‎شود.

وی بیان داشت: چرا شهرداری تهران امروز هیچ مشکلی در اجرای پروژه ها ندارد چراکه از قبل پیش بینی کرده و درآمدها را بالا بردیم و پروژه ها طبق برنامه پیش می رود.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: در ابتدای سال 80 در دولت اصلاحات قیمت نفت 10 و 11 دلار شد و یکی از کارهای خوبی که در آن دولت انجام شد رشد صنعت است و تنها مقطعی بود که رشد دو رقمی داشتیم و معلوم بود که با برنامه‌ریزی کردند.

*با ساماندهی تولید نیازی به درآمدهای نفتی نیست

غرضی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برنامه شما برای مقابله با کاهش درآمدهای ارزی ناشی از نفت چیست؟ گفت: من چهار سال وزیر نفت بودم و در این مورد این چند کلمه را عرض می‌کنم و در دولت دفاع هزینه کشور به 115 میلیارد دلار رسید در دولت سازندگی به 118 میلیارد دلار و در دولت اصلاحات به 28 میلیارد دلار رسید.

وی ادامه داد: در دولت اخیر چون درآمد سنگینی حاصل شد و اکثریت غریب به اتفاق آن صرف واردات شد کم کم آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که هزینه کشور روی 100 میلیارد دلار است و اگر ما جلویش را بگیریم کشور ساقط می‌شود.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: اگر در دولت اصلاحات که سالیانه 28 میلیارد دلار هزینه داشتیم و 5 یا 10 درصد نیز تورم روی آن بگذاریم می‌شد 35 میلیارد دلار که الان برای اقتصاد کشور مسئله خاصی نیست و از طریق فروش صادرات غیر نفتی قابل تحصیل است.

غرضی گفت: عرضم براین است که باید بر روی تولید تاکید داشت و آن را به سامان رساند و در این صورت نیازی به درآمدهای نفتی نداریم.

* تهدیدها را باید به فرصت تبدیل کنیم

محسن رضایی در باره برنامه‌های دولتش در سال اول در راستای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی گفت: باید در حقیقت بگویم این موضوع  یک تهدید است اما ما باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و راه حل آن این است که دولت را از اقتصاد بیرون کشیده و مردم را به طور فعال در اقتصاد فعال کنیم.

وی افزود: پروژه‌های بسیار زیاد و درآمدزایی در حال حاضر در استان‌های کشور وجود دارد که دولت به آنها توجه نمی‌کند به طور مثال 800 هزار زمین‌های خوزستان که بیش از 15 سال که رهبر انقلاب هم دستور داده است که تکلیف آنها مشخص شود، مسئله بازارچه‌های استان‌های مرزی و یا مسائل کشاورزی که ما در سراسر کشور با آن روبرو هستیم از جمله چای گیلان تا وضعیت مرکبات اکثر استان‌های کشور.

رضایی تصریح کرد: تمامی برآیندهای اولیه از ظرفیت‌های تولید کشور نشان می‌دهد که ما بسترهای لازم را برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور داریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت مشکل درآمد نفتی پیدا کرده است باید پای این قوه  را از مسائل نفتی بیرون کشید و مردم را در اقتصاد تقویت می‌کنیم تا راستای تحول جدی در این حوزه وارد عمل شویم.

رضایی با بیان اینکه دیشب در گفتگوی ویژه خبری نیز تاکید کردم صادرات غیر نفتی از اهمیت بسیاری برخوردار است اظهار داشت: گردشگری ارز آور و انضباط مالی باید به طور حتم در راستای حل مشکل اقتصاد نفتی به کار گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ما یک میلیون بشکه نفت اضافه داریم که به فروش نمی‌رسد در مدت یکی دو سال اول دولت آینده با ایجاد پالایشگاه‌هایی که از خارج وارد خواهیم کرد و در داخل هم نمونه‌هایی هستند که آنها را تکثیر می‌کنند ظرفیت‌های بزرگی را در زمینه غیر نفتی در کشور ایجاد خواهیم کرد.

* ما می‌توانیم بدون نفت زندگی کنیم

حداد عادل اظهار داشت: ملت ایران باید بدانند که ما می‌توانیم بدون وابستگی به نفت اقتصاد خوبی داشته باشیم.

وی افزود: ما باید به این ارقام توجه کنیم که کل واردات کشور در سال 91 پنجاه و سه دهم میلیارد دلار بوده است، صادرات غیر نفتی ما 32.4 میلیارد دلار بوده است که از این مبلغ 30 میلیارد دلار آن کالاهای واسطه‌ای وارد کردیم که برای اقتصاد کشور مفید بوده است.

حداد عادل ظهار داشت: متاسفانه هشت میلیارد دلار از 30 میلیارد دلاری که برای کالاهای واسطه‌ای هزینه کرده‌ایم به واردات کالاهای گروه نهم و دهم واگذار شده است که این گروه کالا شامل کالاهای تجملاتی است.

وی تصریح کرد: وارد کردن خودروهای لوکس که عده‌ای به آن مانور تجمل می‌دهند که وارد نشدن آن هیچ لطمه‌ای به اقتصاد کشور نمی‌زند باید جمع شود.

حداد عادل افزود: متاسفانه هشت میلیارد دلار در کشور صرف هزینه‌های کالاهای تجمیلاتی شده است و 15 میلیارد دلار هم در سایر گروه‌ها هزینه شده است.

وی خاطر نشان کرد: ما اگر بتوانیم هشت میلیارد دلار گروه‌های نه و ده را حذف کنیم و 15 میلیارد دلار در سایر گروه‌ها را به 10 و یا 11 میلیارد دلار برسانیم و فقط 11 میلیارد دلار داشته باشیم آن وقت عدم موازنه بین صادرات غیر نفتی و واردات شکل می‌گیرد وما می‌توانیم این را از طریق سایر راه‌ها تامین کنیم.

حداد عادل افزود: کشاورزی منبع بزرگی در راستای ایجاد اقتصاد غیر نفتی در کشور است به عنوان مثال یک روستایی در اطراف آزاد شهر وجود  دارد که بدون اینکه دیناری از دولت بگیرد توانسته است 60 هکتار زمین را به زیر کشت زعفران ببرد.

وی تصریح کرد: ظرفیت‌های بسیاری در کشاورزی اقتصاد وجود دارد و ما می‌توانیم بدون نفت زندگی کنیم به شرط آنکه جلوی بل بشوی صادرات را بگیریم و نظام انضباط اقتصادی را تامین کنیم.

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید