* اجازه نمی‌دهیم عده‌ای یک شبه میلیارد شوند

محمد باقر قالیباف به عنوان نفر ششم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گام‌های عملی دولت شما برای تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و بهبود فضای کسب و کار چیست گفت: برای رونق کار همانطور که در برنامه‌هایم اشاره کرده‌ام که امیدوارم در یک فرصت مناسب آنها را توضیح دهم یک چارچوب دو ساله را مشخص کرده ایم.


وی افزود: ما در عرصه تولید بحث سهم تولید در یارانه‌ها را در اولویت قرار می‌دهیم و نقدینگی را هدایت می‌کنیم.

قالیباف تصریح کرد: امروز نقدینگی در جامعه به جهت اولویت‌هایی که مد نظر است هدایت نمی‌شود لذا ما به طور حتم در راستای هدایت جدی نقدینگی وارد عمل خواهیم شد و سفته بازی را از جامعه در سطح مصالح اقتصادی از بین خواهیم برد.

شهردار تهران تصریح کرد: به درآمدهایی که بدون تولید هستند در واقع حتما مالیات‌های قابل توجهی را در نظر خواهیم گرفت و انضباط بودجه را در دولت اولویت قرار می‌دهیم.

وی خاطر نشان کرد: به بانک مرکزی اجازه استقلال خواهیم داد تا وظیفه خود را درست انجام دهد تا 6 و 7 برابر نقدینگی در کشور رخ ندهد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ما ثبات را در سیاست‌های اقتصادی ایجاد خواهیم کرد یعنی اینکه ما هرهفته هر ماه تصمیم خود را عوض نخواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم که اقتصاد رانتی شکل گرفته و عده‌ای یک شبه میلیارد شوند.

قالیباف خاطر نشان کرد: از آن طرف باید بگویم که اجازه نمی‌دهیم یک طرفه سرمایه مردم و فقرا را تغییر دهیم و پول جیبشان را به یک سوم تبدیل کنیم.

وی اظهار داشت: یک بازبینی دقیق را در حوزه توزیع کالا و خدمات انجام خواهیم داد و کاهش فشار تحریم‌ها را در صنایع اولویت قرار داده و به آن توجه خواهیم کرد.

قالیباف تصریح کرد: برای دهک‌های پایین جامعه سیاست‌های جبرانی خواهیم گذاشت مانند بیمه زیرا ما شاهد هستیم که در این بخش مشکلات جدی در حوزه‌های سلامت و تحصیل برای دهک‌های پایین وجود دارد.

قالیباف افزود: تلاش خواهیم کرد با توجه به اینکه از عدالت حرف زدیم در راستای تحقق مطالبات دهک‌های پایین وارد عمل شویم از این رو مساوات را سرلوحه کاری خود قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه کیفیت کالاها را بالا خواهیم برد افزود: نکته مهمی که بنده در این بخش به آن اشاره خواهیم کرد این است که اگر ما بتوانیم شبکه توزیع را در کالاهای اساسی با توجه به تحریم‌ها در اولویت قرار دهیم مانند کشاورزی می‌توانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر ما شاهد هستیم که در هشت سال گذشته حدود 48 درصد از مواد غذایی میزان کالری که به ازای هر نفر 2400 کالری در روز باید باشد بیش از  1300 کالری  آن از قبیل در شش کالای اساسی شکر، برنج، گندم و روغن را فقط وارد کرده‌ایم که این موضوع به طور باید در دولت آینده حل شود.

* در عرصه تولید آسیب‌های ساختاری داریم

غلامعلی حداد عادل جمهوری اظهار داشت: ما برای رونق بخشی به تولید ملی و کار  و سرمایه باید یک آسیب شناسی از وضع موجود انجام دهیم.

وی با بیان اینکه ما در عرصه تولید ملی آسیب‌های ساختاری داریم گفت: سیاست گذاری اقتصادی ما آسیب‌های بسیاری را دارد البته فشارهای خارجی و تحریم‌ها را نباید در این باره نادیده گرفت.

حداد عادل خاطر نشان کرد: می‌توانیم با اصلاحات ساختاری و سیاست گذاری به تولید کمک کنیم.

وی تصریح کرد: زمانی که بنده رئیس مجلس هفتم بودم یک اقدامی انجام شد که آثار نکویی را در اقتصاد ملی و کشور به بار داشت ما توانستیم بنزین را سهمیه بندی کنیم که این موضوع در کشور و مقوله اقتصاد نقش بسزایی داشت.

حداد عادل اظهار داشت: ما در سال 85، هفتاد لیتر روزانه مصرف بنزین داشتیم که 40 میلیون لیتر آن تولید داخلی بوده و 30 میلیون از خارج وارد می‌کردیم و غرب در صدد بود که ما را تحریم بنزین بکند لذا مجلس هفتم با کار سنگین ودقیقی که انجام داد توانست این تهدید را به فرصت تبدیل کند.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ما می‌توانیم با توجه به اعمال این سهیمه بندی امروز به عنوان  صادر کننده نفتی در جهان مطرح باشیم.

* دولت باید از تولید کنندگان حمایت کند

سعید جلیلی دیگر نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: بحث مهمی دیگری که وجود دارد این است که باید تولید ملی را مهم دانست.

وی افزود: متاسفانه در دوره‌های قبل بحثی بیان می‌شد که ما اگر چیزی صرفه اقتصادی نداشته باشد نباید آن را تولید کنیم  اما امروز ما باید فرا اقتصادی عمل کنیم.

جلیلی با انتقاد به اینکه متاسفانه ما  امروز کالاهای خارجی را تبلیغ می‌کنیم اظهار داشت: تبلیغ این کالاها سبب می‌شودکه تولید ملی ضربه خورد لذا باید ما سیاست حمایتی از تولید ملی را انجام دهیم و ما باید تا آنجا که امکان دارد کالایی را که در داخل تولید می‌شود را وارد نکنیم.

وی گفت: بنده دیشب در روستایی بودم که خانمی قالیبافی در آنجا درخواست داشت تا دولت در بازارهای اروپایی جنس خود را بفروشد لذا بحثی که از سوی این خان مطرح شده است نکته مهمی است و دولت باید کمک کند اجناس ایرانی در بازار خارجی به فروش برسد.

جلیلی خاطر نشان کرد: فروش کالاهای ایرانی در خارج از کشور با عث می‌شودکه تولید کنندگان انگیزه پیدا کرده و با نیروی بیشتری  در عرصه تولید گام بردارند.

* بیمه کردن زنان خانه‌دار در نقش مهمی دارد

محمدرضا عارف با بیان اینکه مهمترین کار در شرایط فعلی  ایجاد ثبات در عرصه اقتصاد و تصمیمات اهمیت دارد کفت: استفاده از کارشناسان زبده در بخش‌های مختلف می‌تواند در بهبود وضعیت فعلی اقتصاد کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.

عارف تاکید کرد: متاسفانه سهم تولید در هدفمند کردن یارانه‌ها پرداخت نشده و این باعث شد که این تولید ما از رونق بیفتد لذا باید به سهم بخش تولید در دولت آینده توجه شود و سهم 30 درصدی تولید پرداخت شود.

وی خاطر نشان کرد:‌ در بخش کشاورزی مهمترین مسئله خرید تضمینی کالاها است موضوعی که در سا‌ل‌های گذشته متاسفانه مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

عارف اظهار داشت: متاسفانه آمار صادرات ما در مقایسه با واردتمان قابل قبول نبوده به طوری که ما شاهدیم در سال 83 در گندم خود کفا شدیم اما در سال 91، 6.7 دهم میلیون تن گندم وارد کشور شود لذا باید در راستای حل مشکلات کشاورزی وارد عمل شویم.
وی تصریح کرد: بیمه محصولات کشاورزی و خود کشاورزان، بیمه کارگران به خصوص بیمه بیکاری آنها مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان داشت: توجه به کسب وکارهای خانگی به ویژه تشویق خانم‌های خانه دار در راستای ایجاد کارهای خانگی از مهمترین موضوعاتی است که می‌تواند اقتصاد را رونق دهد لذا باید دولت کمک‌های اولیه را در این راستا انجام دهد.

عارف تصریح کرد: بیمه کردن زنان خانه دار می‌تواند در تولید نقش مهمی را داشته باشد.

* تهمت‌ها و برچسب‌ها باید در کشورمان از بین برود

حسن روحانی دیگر نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من فکر می‌کنم برای تقویت تولید ملی باید نگاهمان از  مصرف محوری به سمت تولید محوری بچرخد.

وی با بیان اینکه در دولت‌های اخیر متاسفانه بحث مصرف محوری اولویت قرار گرفته است اظهار داشت: خصوصی سازی باید به صورت واقعی در کشور ایجاد شود زیرا ما شاهد هستیم مقداری از خصوصی سازی که در کشور صورت گرفته تنها 13 درصد بوده است.

روحانی خاطر نشان کرد: باید رقابت واقعی در کشور صورت گرفته و انحصارات برداشته شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قدرت‌هایی وجود  دارند که هم ثروت دارند و هم سایر قدرت‌های سیاسی را دارند و دیگران نمی‌توانند در مقابله با آنها وارد عمل شوند تصریح کرد: باید فضای رقابت را ایجاد کنیم ولی متاسفانه امروز به احساس امنیت اقتصادی لطمه خورده ما باید کار آفرینان را تشویق کنیم و آنهایی را که آماده هستند سرمایه خود را روی زمین بگذارند باید فضا و سرمایه اجتماعی برای آنها در این زمینه فراهم شود.

روحانی اظهار داشت: امروز می‌بینیم که شرایطی پیش آمده است که امنیت روانی در جامعه وجود ندارد و با تهمت‌ها و برچسب‌هایی که زده می‌شود افراد نمی‌توانند فعالیت‌های خود را ادامه دهد لذا اینگونه اختلاقیات باید از جامعه ما حل شود تا افراد بتوانند در قالب یک برنامه بلند مدت فعالیت‌های خود را ادامه دهند.

* ایالت‌های اقتصادی را در کشور شکل می‌دهم

محسن رضایی گفت: مساله اقتصاد ملی ما اولین مشکلش این است که صاحب ندارد و ما اولین کاری که انجام می‌دهیم این است که ساختار دولت را براساس تولید ملی شکل خواهیم داد، یعنی در کنار هر وزارتخانه ای یک وزارت فکر درست می‌کنیم و شورای عالی اقتصاد ملی و مجمع عالی اقتصاددانان را تشکیل می‌دهیم و اتاق های بازرگانی، تعاون، خانه صنعت، کشاورزی و غیره را در تصمیم گیری‌ها دخالت خواهیم داد.

رضایی افزود: ایالت‌های اقتصادی را در کشور شکل می‌دهیم و برای اقتصاد شهر و روستا برنامه‌ریزی می‌کنیم؛ اقتصاد ملی ما مثل جریان حاجی دودی است که خمپاره در ارتفاعات می‌زد و چون آتش می‌گرفت و دود می‌کرد می‌گفت، چه کار خوبی شد و اما اثر آن اثری واقعی بر روی دشمن نبود.

وی تصریح کرد: مشکل ما این است که هزینه‌ تصمیم‌گیری‌های غلط 10 برابر حیف و میل‌ها و حیف و میل 10 برابر مفاسد است تا اقتصاد را به دست کارشناسان و صاحب نظران ندهیم شعارهایمان به جایی نخواهد رسید.

*باید بورس بازی، سفته بازی و شبه پول را از بین ببریم

در ادامه محمد غرضی گفت: تا هنگامی که هزینه سرمایه بالا است تولید شکل نمی‌گیرد هزینه سرمایه معادل پولی است که بانک به سرمایه‌گذار می‌دهد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: هنگامی که هزینه سرمایه 25 درصد باشد هیچ تولیدی شکل نمی‌گیرد، تولید بین 5 تا 7درصد در دنیا سود می‌دهد و اگر به 8 درصد رسید رقیب پیدا می‌کند، ما نباید فکر کنیم که می‌توانیم به صورت بخشی تولید را راه بیندازیم.

غرضی تصریح کرد: تولید هنگامی شکل می گیرد که هزینه سرمایه پایین بیاید و هزینه سرمایه زمانی کاهش پیدا می کند که تورم پایین بیاید، بنابراین این یک چرخه است و باید به شدت به تورم حمله کرد.

وی افزود: علاوه بر توقف سفته بازی باید بورس بازی و شبه پول را از بین برد تا اینکه سرمایه جایگاه خود را پیدا کند.

*در مساله تولید باید به دو بخش صنعت و کشاورزی توجه داشته باشیم

علی اکبرولایتی گفت: تولید را باید در دو بخش صنعت و کشاورزی دید، در بخش صنعت تا زمانی که تولید کاملا مردمی نشود یعنی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها به مردم  واگذار نشود و دولت بخش مهمی از صنایع و تولیدات صنعتی را در اختیار داشته باشد آنجایی که صنایع دولتی ضرر می‌کنند از بانک مرکزی غرض می کنند و مشکلشان حل می‌شود اما بخش خصوصی چنین امکانی را ندارد و اگر هم بخواهد وام بگیرد وام گران قیمتی می‌گیرد.

وی تصریح کرد: اگر بخش خصوصی بخواهد واردات مواد اولیه را انجام بدهد در گذشته با 10 درصد قیمت جنسی که می‌خواستند وارد کنند ال سی باز می‌کردند اما الان 130 درصد این بها را باید به بانک بسپارد تا بتواند جنسی را وارد کند، بنابراین این مساله برایش مقرون به صرفه نیست.

ولایتی تأکید کرد: در کشاورزی هم تا زمانی که ما نتوانیم قیمت خرید محصولات کشاورزی را تضمین شده بکنیم به موفقیت چندانی دست پیدا نخواهیم کرد، ببینید در حال حاضر ما گندم را از کشاورز 700 می خریم اما بالای هزار تومان وارد می کنیم، خب اگر به همان قیمتی که از خارجی گندم را می خریم از کشاورز خودمان بخریم تولید بالا خواهد رفت.

* امروز در کشورمان امنیت سرمایه گذاری نیست

در ادامه به محمدباقر قالیباف همچون سایر کاندیداها 2 دقیقه فرصت داده شد تا اظهارات خود را جمع بندی کند.

وی اظهار داشت: ما اگر اقتصادهای خوب دنیا را که رشد اقتصادی پیدا کرده‌اند نگاه کنیم می‌بینیم 70 درصد سهم رشد اقتصادی و تولید آنان در بخش خدمات و 30 درصد در بخش کشاورزی و صنعت است اما متأسفانه بخش خدمات ما 45 درصد است.

 
قالیباف گفت: یکی از مزیت‌های نسبی ما این است که ما با نیروی جوان و تحصیل کرده ای که داریم باید بتوانیم بخش خدمات به خصوص در بخش تکنولوژی و آی تی را به سرعت افزایش دهیم ، البته باید بحث سرعت و پهنای باند را هم حل کنیم که انشاالله در دولت آینده به این موضوع توجه می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ما می‌توانیم در حوزه آی تی، حمل و نقل ،‌آموزش، صنعت و غیره دنیایی از رشد اقتصادی و صنعت را رونق بدهیم.
قالیباف با تاکید براینکه امنیت سرمایه گذار بسیار مهم است گفت: امروز در کشورمان امنیت سرمایه گذاری نیست یعنی عمدتا ما نه به درستی با فساد مبارزه می کنیم و نه اجازه می دهیم که برای سرمایه گذار امنیت باشد.

قالیباف گفت: مطالعات اقتصادی بانکها در مشارکت‌های مدنی که انجام می‌شود با جابجایی که در حوزه ارز اتفاق افتاد، به هم خورد و هیچ کدام از کارخانه‌ها دیگر اقتصادی نیستند و اینها بدهکار و ورشکسته می‌شوند یعنی با این مساله همه چیز متوقف می‌شود و ما باید این موضوع را حل کنیم و به آنان فرصت بدهیم و مشارکت مدنی را تبدیل به اجاره به شرط تملیک کنیم تا با این فرصت مجددا همه چیز به دست صنعت بگردد و مشکلات حل شود.

قالیباف با بیان اینکه باید بخش خصوصی را توسعه بدهیم گفت: الان دولت در بخش خصوصی سازی به جز سهام عدالت و بخشی که بسیار مختصر بوده و حدود 15 درصد داده شده بقیه آن به قول معروف شده است خصولتی؛ یعنی هنوز مالکیت در اختیار بخش دیگری است و مدیریت همچنان در بخش دولتی باقی است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید