* هدفمندی یارانه‌ها یک قانون است و باید به خوبی اجرا شود

قرعه کشی برای پاسخ به سوال هفتم به سعید جلیلی شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گام دوم هدفمندی یارانه‌ها را چگونه و با چه تدابیری اجرا می‌کنید گفت: هدفمندی یارانه ها امروز یک قانون است که باید به خوبی اجرا شود، بنده از این فرصت استفاده می‌کنم و یک توضیحی درباره برخی از سوالات مطرح شده و سایر موضوعات می‌دهم.


جلیلی گفت: یکی از بحث‌‎هایی که ما داریم و در قانون هدفمندی یارانه‌ها خود را نشان داد این است که بعضی از موضوعاتی که ما مطرح می‌کنیم اینها به هر حال در دولت‌های قبلی هم  از جمله حمایت از تولید، مبارزه با تورم و غیره مطرح شده است اما چرا آنان موفق نشده‌اند؟

وی با بیان اینکه اجرای هدفمندی یارانه‌ها مورد وفاق همه دولتها بوده است اظهار داشت: اولین کار برای هر نگاه و سیاست اقتصادی این است که اگر ما به ساختار اجرایی و ساز و کاری که اینها را باید انجام بدهد نپردازیم آن سیاست در عمل موفق نخواهد شد.
وی تصریح کرد: اگر دولت را به مثابه یک قطار در نظر بگیریم و اگر این ماشین یا قطار به خوبی راه نیفتد سیاست های مدنظر به خوبی اجرا نخواهد شد.

جلیلی گفت: بنابراین این ساختار این ظرفیت را ندارد نه اینکه همکاران در دولت خوب کار نمی کنند بلکه ساختارها خوب تعریف نشده است، بنابراین مهمترین بحث این است که باید ساختار دولت به گونه ای تعریف شود که اولا خودش مانع اجرای طرح‌ها توسط مردم نشود و ثانیا مشوق آزادسازی ظرفیت‌ها شود.

وی اظهار داشت: اگر به این بحث اساسی نپردازیم سیاست‌ها و قوانین خوبی که داریم در ماشین دولت با این ساز و کار به خوبی اجرا نخواهد شد.

وی تصریح کرد: بنابراین در بحث هدفمندی یارانه‌ها فراموش نکنیم که بحث اساسی ما این بود که یارانه‌ها هدفمند بشود یعنی در یک جهت صحیح مدیریت شود.

* باید نوسازی دولت متناسب با تولید ملی باشد

در ادامه محسن رضایی در پاسخ به سعید جلیلی گفت: طرح هدفمندی یارانه‌ها در مرحله اول تعهد دولت بوده است و باید به آن عمل کرد اما مرحله دوم به صورت درآمدی و تولیدی عمل می‌کنیم یعنی پولی که حدود 65 هزار تومان است در مرحله دوم وارد تولید و سرمایه گذاری می شود و سپس در مصرف و تقاضا اثر خود را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: بنابراین ما حتما مرحله دوم را اجرا می‌کنیم و مساله بعد این است که ساختار دولت کافی نیست یعنی باید راننده رفتار و کارکرد آن هم باید تغییر کند.

رضایی با بیان اینکه باید نوسازی دولت متناسب با تولید ملی باشد ادامه داد: امروز این مساله بسیار مهم است و اگر صورت نگیرد هر تیم دیگری که به جای احمدی نژاد می‌آید هیچ اتفاق خاصی در این مملکت صورت نمی‌گیرد مگر اینکه ما نوسازی دولت را انجام بدهیم و دولتی ثروت تولید کن به وجود بیاید.

* بنزین لیتری یک تومان را 3 تومان کردیم و پولش را به روستاییان دادیم

محمد غرضی در پاسخ به اظهارات سعید جلیلی گفت: دفعه اول نیست که ما یارانه می‌دهیم بنده هنگامی که وزیر نفت بودم یک لیتر بنزین یک تومان بود که از امام(ره) اجازه گرفته شد و به سه تومان رسید و بعد هم دو تومان آن را به روستاییان دادیم بنابراین همیشه در دولت این مساله مطرح بوده که باید یارانه ها درست انجام شود.

وی ادامه داد: اینکه یارانه ها به جای اینکه قدرت سیاسی را تقویت کند آن را با آسیب روبرو می کند ناشی از این است که بجای کم کردن گرفتاری ها از مردم آن را زیاد می کند.

غرضی ادامه داد: بحث اینکه شبه پول و تورم چگونه در کشور تزریق شود که زندگی مردم ارتقاء پیدا کند یک بحث کارشناسی، اقتصادی، تولیدی و فنی است و هنگامی که بدون این مواضع وارد میدان می شویم و خدایی ناکرده می‌خواهیم کارهای سیاسی انجام بدهیم نتیجه ای جز این نخواهد داشت.

*در بحث هدفمندی یارانه ها قیمت هارا واقعی نکردیم

در ادامه محمدباقر قالیباف گفت: هدفمندی یارانه‌ها را حتما ادامه می دهیم البته یارانه تولید را که قانون پیش بینی کرده هم در بخش کشاورزی به عنوان یارانه سبز و هم در حوزه صنعت ادامه خواهیم داد و در کنار این باید سیاست های جبرانی برای دهک های پایین جامعه در نظر گرفته شود تا قدرت خرید آنان افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: اشکالی که امروز با این مقدار نقدینگی پیش آمده در واقع چون قدرت خرید بالا رفته یعنی خاصیت پول نسبت به قبل از یارانه ها هیچ تغییری پیدا نکرده بنابراین ما کالاهای اساسی خانواده ها را تضمین و قیمت ها را تثبیت می کنیم تا قدرت آنان بالا رود.

شهردار تهران تصریح کرد: کالاهای اساسی و مسکن در اولویت ما قرار دارد؛ در بحث هدفمندی یارانه‌ها قیمت‌ها را واقعی نکردیم آن روزها بنزین 100 تومان و قیمت واقعی آن 700 تومان بود و امروز بنزین 700 تومان شده اما قیمت واقعی آن 2800 تومان است، بنابراین بعد از هدفمندی ها این ضعف همچنان باقی است و در اینجا یک حقی از مردم ضایع شده که کیفیت است.

قالیباف افزود: اگر بنا است که مردم قیمت ها را واقعی پرداخت کنند چرا باید یک اتوی پرمصرف در خانه‌شان باشد بنابراین باید کیفیت‌ها بالا برود.

* یارانه‌ها باید براساس درآمدها توزیع شود

حداد عادل در پاسخ به اظهارات جلیلی گفت: مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به این معنی نیست که اگر امروز 45 هزار تومان به مردم پرداخت می‌کنیم آن را به صد هزار تومان برسانیم چرا که اگر قرار است قیمت حامل‌های انرژی افزایش یابد و از آن طریق درآمد کسب شود و به مردم یارانه پرداخت شود به این نتیجه می‌رسیم که با مثلا 5 برابرکردن یارانه‌های کنونی مردم ناگزیر خواهند شد چندین برابر مبلغ فعلی را به خاطر تحمیل شدن تورم بپردازند.

وی با بیان این که دولت‌ها باید یارانه‌ها را براساس درآمدها توزیع کنند ادامه داد: براساس توافق اولیه طرح هدفمندی یارانه‌ها قرار بود میزان پرداخت یارانه‌ها در هر یک از دهک‌ها متفاوت باشد که این اتفاق در اجرای هدفمندی یارانه‌ها نیفتاد و همه مردم به یک میزان یارانه دریافت کردند هم چنین بخشی از درآمد هدفمندی یارانه‌ها باید به تولید اختصاص می‌یافت که باز این گونه نشد از این رو اگر مرحله اول درست انجام شود شاید دیگر نیازی به مراحل بعدی هدفمندی یارانه ها نباشد.

* قرار بود هدفمندی یارانه‌ها فاصله دهک‌ها را کم کند

هم چنین در ادامه مناظره عارف در پاسخ به جلیلی اذعان داشت: هدفمندی یارانه‌ها در راستای عدالت اجتماعی مطرح شده است و در دولت های قبلی هم این طرح مطرح بود متاسفانه دولت دهم این طرح را به طور ناقص انجام داد.

وی افزود: هدفمندی یارانه‌ها قرار بود که فاصله دهک‌ها را کم کند و رفاه اجتماعی را به وجود آورد و صرف پیشرفت شود ولی روبه رو شدن این طرح با تورم بالای 30 درصد باعث شد مشکلات زیادی به وجود آید.

این کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: اگر یک خانواده 5 نفره 225 هزار تومان یارانه دریافت می کنند باید برای تهیه کمتر از ده قلم کالای اساسی 275 هزار تومان پول پرداخت کنند از این رو مردم فقط پولی را دریافت می کنند و چیزی علاوه بر آن را خرج تهیه کالای اساسی خود می کنند.

وی با تاکید براینکه سهم تولید در هدفمندی یارانه ها باید پرداخت شود اذعان داشت: در هدفمندی یارانه ها باید به اقشار آسیب پذیر توجه شود در حال حاضر مردم حدود 70 درصد هزینه درمان خود را پرداخت می کنند ما باید به شرایطی برسیم که مردم تنها 30 درصد هزینه درمان خود را پرداخت کنند.

* یارانه‌ها هدفمند نشده‌اند و باید هدفمند شوند

روحانی در پاسخ به جلیلی گفت: یارانه‌ها هدفمند نشده‌اند و باید هدفمند شود چرا که یارانه‌ها برای به وجود آوردن عدالت در عرصه‌های مختلف وهم چنین در تولید بود.

وی افزود: رقم پرداختی کنونی یارانه ها قدرت خرید به مردم نداد و جبران تورم را نکرد بلکه باعث شد مردم پول بیشتری از جیب خود پرداخت کنند.

روحانی ادامه داد: از آن جایی که مردم بر پول یارانه‌ها حساب می‌کنند باید این پرداخت‌ها ادامه داشته باشد و هم چنین باید ترمز تورم نیز باشد یارانه افرادی که حقوق ثابت دارند باید افزایش یابد هم چنین یارانه‌هایی  کالایی نیز باید طراحی شود تا مردم نسبت به تامین کالای اساسی اطمینان داشته باشند.

* باید به تولید ناخالص ملی توجه شود

ولایتی اظهار داشت: یکی از بدترین وقایع این است که طرحی خوب اجرا نشود هر چند که خوب طراحی شده باشد از آن جایی که هدفمندی یارانه‌ها به صورت قانون درآمده باید اجرایی شود.

وی ادامه داد: وقتی که 40 هزار میلیارد تومان در بازار ریخته می‌شود باید به تولید ناخالص ملی توجه شود در حال حاضر تولید ناخالص ملی ما 8 درصد پول موجود در بازار است هم چنین سرعت پول در کشور ما 30 درصد است از این رو باید برای هدفمندی یارانه ها برنامه ریزی جدی صورت گیرد.

وی افزود: تورمی که بانک مرکزی در امسال اعلام کرده حدود 33 درصد است از آن جایی که تورم به خاطر نبود کالا ایجاد می‌شود باید نقدینگی‌ها حساب شده به مردم پرداخت شود و هم چنین کالاهای مورد نیاز مردم نیز تامین گردد.

*هدفمندی یارانه ها نباید سیاسی شود

در ادامه مناظره جلیلی برای جمع بندی به پاسخ سوال خود گفت: در حال حاضر ما 70 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم و ماهیانه 2 هزار و 800 میلیارد تومان به 70 میلیون جمعیت یارانه پرداخت می کنیم متاسفانه فقط 6 نفر از بدهکاران بانکی معادل یارانه یک ماه ایرانیان را بدهکارند بنابراین باید این نقدینگی‌ها کنترل شود.

وی افزود: منطق هدفمندی یارانه‌ها درست بود نباید با دید سیاسی به آن نگریسته شود این طرح باید با قوت ادامه پیدا کند چرا که مرحله دوم آن از ظرفیت های خوبی برای تحقق عدالت برخودار است.

وی افزود: قرار بود هدفمندی یارانه ها جلوی این موضوع بگیرد که هر کس بیشتر مصرف می کند بیشتر کالا نگیرد هدفمندی یارانه ها توانست این هدف را محقق کند در این طرح باید حمایت از تولید انجام شود.

جلیلی گفت: ما باید براساس ساختار اقتصادی کشور، سازوکار متناسب با فرهنگ موجود عدالت را در کشور محقق کنیم.

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید