* نقدینگی باید با تولید کالا متناسب باشد

در ادامه مناظره علی اکبر ولایتی به عنوان آخرین پاسخ دهنده در جایگاه حاضر شد و در پاسخ به این سوال که برنامه عملیاتی شما برای مهار تورم و گرانی چیست گفت: برای کنترل تورم باید به قواعد اقتصادی پای بند باشیم وقتی نقدینگی در اقتصاد افزایش می یابد باید متناسب با آن کالا یا تولید و یا باید وارد شود اگر این اتفاق نیفتد عرضه و تقاضا با هم هم خوانی ندارد و تورم ایجاد می شود.

این کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: فکر عاجل برای کنترل تورم تنظیم بازار است باید اجناس مورد نیاز و حیاتی مردم از جمله مرغ، گوشت، تخم مرغ، برنج، نان و مسکن تهیه شود هم چنین از تولید کالا و تولید کننده حمایت به عمل آید تا تورم کنترل شود.

وی با تاکید براینکه فرصت برای کارهای فوری وجود دارد گفت: باید اعتماد را به مردم برگردانیم یکی از نمونه بی اعتمادی ها صدور بخش نامه های متعدد از دستگاه های اقتصادی در دولت آینده  باید معاون اول و یا معاونت اقتصادی به وجود آید تا هماهنگی بین دستگاه ها را انجام دهند.

* برای پروژه‌ها 4 برابر ساخت پروژه اعتبار در نظر می‌گیرند


جلیلی اظهار داشت: مالیات تورم باعث شده مردم بیشترین رنج را ببرند حتما باید با آن برخورد شود.

وی افزود: برای کنترل تورم باید به دنبال راه حل‌های ساختاری باشیم چرا که اکنون تورم ساختاری باعث شده که این قدر مردم تحت تاثیر قرار بگیرند اگر تورم به موقع مدیریت شود و در مسیر تولید قرار گیرد مشکلات کنونی را به وجود نمی آورد.

جلیلی خاطر نشان کرد: برای کنترل نقدینگی هم چنین باید به ساختمان‌های اداری نیز توجه کرد در حال حاضر برای پروژه‌ها 4 برابر ساخت پروژه اعتبار در نظر می‌گیرند که این موضوع نیز باعث تورم می‌شود از این رو باید تورم به صورت ساختاری کنترل شود.

* گرانی اژدهای پنج سری شده که هر سرش را می‌زنی سر دیگر جان می‌گیرد

رضایی در ادامه اظهار داشت: بحث گرانی و تورم قریب به چند سال است که وارد اقتصاد ایران شده و باید تلاش جدی کنیم که به طور اساسی آن را از اقتصاد ایران بیرون کنیم.

وی در ادامه افزود: وضعیت امروز این گونه است که 45 هزار تومان امروز برابر 15 هزار تومان خرداد ماه سال گذشته است یعنی 30 هزار تومان آن آب رفته، قشر فرهنگیان، بازنشستگان و کارمندان دولت که حقوق ثابت دارند آسیب جدی دیدند، منتهی علتمسئله گرانی در این 40 سال این است که گرانی و تورم مانند یک اژدهای 5 سر می‌ماند و علت آنکه نتوانستند آن را حل کنند، این است که همیشه با یک سر این اژدها مبارزه کردند ولی از نواحی دیگر این اژدها خود را ترمیم کرده است و ما کسر بودجه دولت، حجم دولت، یارانه ها، مسکن و تحریم های اقتصادی پنج مسئله ای است که امروز گرانی را به وجود آورده که باید برای آن فکر اساسی کرد که این موضوع در برنامه هایی که تدوین کرده ام این اژدها را به کنترل در می آوریم و آن را کنترل می کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: گرانی باید تا چند ماه آینده کنترل شود چراکه اگر این اتفاق نیافتد ارزش پول ملی ما به شدت کاهش پیدا کرده که این جز ناموس ماست یعنی 1000 تومان امروز برابر 300 تومان سال گذشته است که باید تا چند ماه آینده یک ترمز جدی بزنیم تا جلوی آن را بگیریم.

* ثبات را در بازار ارز به وجود می‌آورم

قالیباف در ادامه این بحث اظهار داشت: دوستان علت گرانی را به حد کفایت توضیح دادند، اینکه باید چه کرد را باید بحث کنیم، اولین کار دولت بنده این خواهد بود که ثبات را در بازار ارز به وجود آوریم، یک زمانی گفتیم می‌خواهیم ارز را از صحنه معادلات و مبادلات خود خارج کنیم اما واقعیتی که اتفاق افتاده این است که دلار ریال را خارج کرده و ارزش پول ما کاهش پیدا کرده است، پس اول ثبات در بازار ارز مهمترین موضوعی است که می‌توان برای آن آینده‌ای ترسیم کرد تا استارت رشد اقتصادی خورده شود دوم اینکه بازبینی در توزیع کالا و خدمات صورت گیرد که بنده در مباحث قبلی به آن اشاره کردم، سوم ثبات در قیمت کالاهای حیاتی کشور و مخصوصا در حوزه کشاورزی و دهک های پایین است که این کار باید حتما اتفاق افتد، چهارم اصلاح سیاست‌های پولی و مالی در بازار پول است، یعنی پول در کشور باید کنترل شود که اگر کنترل نشود نقدینگی به سمت سفته بازی خواهد رفت و به سمت کاهش تورم نخواهد رفت.

قالیباف تصریح کرد: اگر این موارد اتفاق نیافتد مردم به ما اعتماد نمی کنند، ما به اعتماد مردم نیازمندیم.

وی گفت: ما در دولتمان، در 6 ماه اعتماد را به وجود می‌آوریم، مثل کشور همسایه ترکیه و آرژانتین و شیلی که این شرایط سخت را داشتند و توانستند با برنامه آن را حل کنند می توانیم این معضل را مرتفع کنیم.

* تورم نتیجه هزینه کرد دولت بیش از درآمدش است

غرضی اظهار داشت: تورم نتیجه آن است که دولت بیش از درآمدش هزینه می کند، تا وقتی دولت درآمد و هزینه اش یکسان نباشد تورم و گرانی ادامه دارد، امیدوارم قسمت ملت ایران دولتی باشد که بیش از درآمدش هزینه نکند، شبه پول کشور را تحت فشار قرار داده، الان می گویند 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد در حالی که نقدینگی 700 هزار میلیارد تومان است، 200 هزار میلیارد تومان نقدینگی‌ها توسط بانک‌های خصوصی که ظرف چند سال اخیر تاسیس شده و اکثرا با سفته بازی تاسیس شده اند به جان ملت افتاده اند، قبل از انقلاب تعداد باجه های بانک نزدیک به سه هزار تا است ولی در حال حاضر بیش از 20 هزار باجه بانک داریم، این درآمدها ناشی از شبه پول، سفته بازی و بورس‌های مصنوعی است.

* دولت اصلاحات دستاوردهای خوبی در کنترل تورم داشت

عارف در ادامه این بحث اظهار داشت: تورم مشکل حل شده دنیاست، بیش از 160 کشور دنیا تورم یک رقمی دارند، کشور ما جزو محدود کشورهایی است که با تورم دو رقمی مواجه است.

وی ادامه داد: در رابطه با مهار تورم ما در دوران اصلاحات دستاوردهای خوبی داشتیم، در سال 76 تورم 17.3 درصد را داشتیم که در سال 84 به 10.4 درصد رسید، جهت‌گیری اصلی اصلاح ساختار بود و ثبات اقتصادی که به نظر می رسد باید در دولت آینده جهت‌گیری همین باشد.

عارف تصریح کرد: خوشبختانه با ساز و کارهایی که طراحی کردیم در سال 81 ارز را تک نرخی کردیم و تقریبا 5-6 سال نرخ ارز در کشور ما ثابت بود و خیلی از مشکلات و فسادهای ناشی از چند نرخی بودن ارز که با آن روبرو بودیم را رها کرده بودیم، به نظر می‌رسد در کنار اصلاح ساختاری انضباط مالی دولت بسیار مهم می باشد برای اینکه تورم را کنترل کنیم دولت باید ابتدا از خودش شروع کند، رشد نقدینگی و استقراض از بانک مرکزی را باید دنبال کنیم ضمن آنکه تقویت نهادهای سیاست گذاری و نظارتی که متاسفانه امروزه جایگاه والایی ندارند از جمله شورای پول و اعتبار، شورای اقتصاد اقداماتی است که باید دنبال شود.

* ثبات و آرامش در بازار کالا و پول مهمترین مسئله در کنترل تورم است

روحانی نیز در ادامه این بحث گفت: مهمترین مسئله در کنترل تورم و گرانی بر مسئله برگرداندن آرامش و ثبات به بازار کالا و پول است که مردم دچار یک نگرانی دائمی هستند.

وی در ادامه افزود: باید موانع تولید را برطرف کنیم تا تولید به حرکت درآید و خود به خود با آمدن کالا در بازار و تعادل عرضه و تقاضا تورم کنترل خواهد شد، البته باید هزینه های دولت حتما کاهش پیدا کند، عجیب این است که دولت از اموالی که در سالهای گذشته به عنوان ثروت ملی به وجود آمده الان می فروشد و آن را برای رد دیون خود یعنی بودجه جاری استفاده می کند، در سال 1391، 151 هزار و 396 میلیارد ریال سهام و دارایی های واگذاری برای رد دیون دولت استفاده شده، این نشان می دهد دولت مرتبا از سرمایه های گذشته استفاده می کند برای اینکه بتواند بودجه جاری خود را و حجم دولت نیز مرتبا افزایش پیدا می کند و باید نقدینگی را ما بتوانیم کنترل کنیم تا با تورم مبارزه کنیم.

* برای مهار تورم باید دولت مهار شود

حداد عادل در ادامه گفت: تورم و گرانی باعث می‌شود ثروتمندان غنی‌تر و فقرا فقیرتر شوند، حل مشکل تورم با تصحیح سیاست های دولت است، برای مهار تورم باید دولت مهار شود، انضباط مالی باید برقرار و هزینه های دولت باید کنترل شود.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت نباید بیش از توان جذب پول در کشور بریزد ادامه داد: دولت برای اینکه بیشتر بخواهد پول خرج کند کسری بودجه خود را از بانک مرکزی جبران می کند و نقدینگی افزایش می یابد، باید برای حل تورم یک راهکار کوتاه مدت که تثبیت قیمت هاست داشته باشیم و یک راهکار دراز مدت داشته باشیم که یکی از آنها اجرای درست قانون سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی است.

* باید اعتماد دولت و مردم بازسازی شود

ولایتی در جمع بندی اظهارات دیگر کاندیداها اظهار داشت: یک راه حل دراز مدت و میان مدت برای حل مشکل تورم و گرانی داریم و یک راهکار کوتاه مدت، امروزه مردم با مشکلات روزمره دست به گریبان هستند یکی از علل این وضعیت اقتصادی سست شدن قول های دولت و اعتماد مردم است، بازسازی اعتماد مجدد بین دولت و مردم در رابطه با مسائل اقتصادی یکی از اساسی‌ترین کارهاست که هم جز راهکارهای کوتاه مدت هم جز راهکارهای بلند مدت محسوب می‌شود، مثلا اگر کسی در سال گذشته به قیمت آن روز، ارز 1226 تومانی با فروش محصولاتش تحصیل می‌کرد و آن را در بانکی گذاشته بود، امسال که می خواهد ارز را پس بگیرد به قیمت سال گذشته حساب می‌کنند و ریال در حد 1226 تومان می‌دهند در حالی که هنوز ارز بیش از 3 هزار تومان است، این باعث می‌شود اعتماد مردم به این بانک از بین برود و دیگر اینکه باید یک تنفس 6 ماهه به تولید کنندگان بدهند، امروز کارخانه ها خوابیده یا کمتر از ظرفیت تولید می‌کنند آنها از یک طرف تحت فشار اقساط بانک از طرف دیگر تحت فشار زیان دیرکرد پرداخت اقساط هستند لذا باید با بردن لایحه ای به مجلس تنفس و فرصتی به صنعت گران داد به شرط آنکه میزان تولید کالای خود را به میزان مقرر که در این لایحه مشخص می شود افزایش دهد، زمانی که کالا با حمایت تولید کننده افزایش پیدا کرد عملا تورم را در کوتاه مدت مهار کردید.

وی در ادامه افزود: موضوع دیگر مربوط به گمرک است، مقدار زیادی از اجناس از جمله دارو در گمرک است و به دلیل اختلاف محاسباتی که در قضیه ارز به وجود آمده از افراد پول اضافه درخواست می کند و چون آنها ندارند کالاهای اساسی مردم در گمرک مانده که باید کاری کنیم این کالاها ترخیص شود.

حیدری مجری برنامه اظهار داشت: در بخش دوم جنبه‌های دیگری از توانمندی‌های نامزدها را خواهیم سنجید لذا کاندیداهای محترم به مدت یک و نیم دقیقه صحبت‌ها را جمع بندی کنند.

غرضی گفت: من خواهشم از شما این است که نسبت به این کاری که امروز انجام دادید تجدید نظر کنید ممکن است در نظر شما برنامه‌ریزی درست باشد اما این امر باید با بازخورد مطالعات میدانی انجام شود من گفتم سن رای دهنده را دو سال می‌آورم پایین که 55 میلیون رای دهند 55 میلیون را قبول کنید شما که 1+55 را دیده بودید.

وی افزود: من از بحث‌ها این جمع بندی را کردم که نظریات مشترک این هشت نفر یک نظریه تثبیت شده و تایید شده است که کشور  از ناحیه اداره اقتصادی نتوانسته است رضایت مردم را جلب کند، چرا که همه بحث‌ها حول و حوش این مسئله شد که چگونه می‌توان با تورم مبارزه کرد و جوانان را به اشتغال سوق داد.

قالیباف جمع بندی خود را از صحبت‌های بخش اول مناظره این گونه بیان کرد: من به طور روشن و مشخص حرفم با مردم عزیز این است که (چون اینگونه یاد گرفتم که این طور با شما سخن بگویم) در زمان مسئولیت در شهرداری تهران  و نیروی انتظامی حق شما مردم است که بدانید ما در چه زمان بندی چه کارهایی  را انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه در بحث اقتصادی برنامه دو ساله داریم افزود: مشکل گرانی از یک طرف و بحث مربوط به بیکاری و بالا بردن قدرت خرید مردم و معیشت را می‌بایست حل و فصل کنیم ظرف شش ماه اول همه تلاش‌مان این است یک تحول جدی در مدیریت اقتصاد و در تثبیت ثبات ارز به وجود آوریم و در واقع نگاه دولت را به عنوان یک درآمد کنار بگذاریم و به سمت کمک به مردم برویم.

قالیباف تصریح کرد: تورم باید کنترل شود لذا در ظرف شش ماه این کار را انجام می‌دهیم بلافاصله تا پایان زمان بندی در یک سال و نیم بعدی مردم یک احساس آرامش (چه عزیزی که در روستا زندگی می‌کند و چه سرمایه گذاری که در تولید ثروت در اقصی نقاط کشور انجام وظیفه می‌کند) کند.

عارف نیز در بیان جمع بندی خود از بخش اول صحبت‌ها گفت: جمع بندی که از مشکلات مطرح شده می‌کنیم این است که ما می‌توانیم پاسخگوی نیازهای معیشتی مردم باشیم و یک زندگی شرافتمندانه و آبرومند را برای همه ملت تهیه کرده و برای این مهم به رشد اقتصادی حداقل هشت درصد نیاز داریم.

عارف خاطر نشان کرد: نرخ تورم باید کاهش پیدا کند و یک رقمی شود نرخ بیکاری نیز باید کاهش پیدا کند مسئله مسکن باید ساماندهی شود چرا که دغدغه بسیاری از مردم و جوانان این مشکل است.

عارف ادامه داد: خصوصی سازی باید به مفهوم واقعی کلمه به صورت جدی اعمال شود مردم باید عنان مدیریت کشور را به دست کسی بسپارند که در عمل نشان داده که می‌تواند شعارهایش را عملیاتی کند و بتواند در طول یک زمان معقول کشور را در راه پیشرفت و تعالی قرار دهد.

جلیلی در ادامه نتیجه گیری خود را از بخش اول بحث این طور بیان کرد: ما نه تنها باید برای رفع مشکلات بلکه برای پیشرفت و آن چیزی که از آن تحت  عنوان حماسه اقتصادی بیان شد برنامه‌ریزی داشته باشیم به نظر من این کار ممکن است و عزم جدی برای آزاد سازی ظرفیت‌های کشور چه سخت افزاری و چه نرم افزاری می‌خواهد.

وی اظهار داشت: همه مردم به شکل  عادلانه باید بتوانند از فرصت‌ها به صورت یکسان بهره ببرند آزاد شدن همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مردم در پرتو دو موضوع محقق می‌شود که اولی الگو و بحث پیشرفت مبتنی بر الگوی اسلامی ایرانی باشد و دیگر اینکه مردم نقش اساسی در این موضوع داشته باشد نه اینکه فرصت‌ها شانسی و براساس مناسبات توزیع شود.

وی تصریح کرد: وقتی ماشین و ساختار دولت این توانمندی را داشته باشد که اولا مانع مردم در بروز ظرفیت‌ها نشود و ثانیا خود نیز کمک کند که ظرفیت‌ها تقویت شود و از این طریق است که ما شاهد پیشرفت در عرصه‌های مختلف اقتصادی هستیم.

ولایتی نیز در ادامه گفت: بنده مطالبی که به آنها اشاره نشد را می‌گویم هرچند بخشی از آن به حوزه سیاسی مربوط می‌شود اما ارتباط آن نیز با مسائل اقتصادی قطعی است.

وی به آشتی با دنیا اشاره کرد و اظهار داشت: اگر ما با دنیا آشتی نکنیم و روابطمان را توسعه ندهیم به خصوص با همسایگان در آن صورت بسیاری از ظرفیت‌های اقتصادی در صحنه منطقه را نمی‌توانیم استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه همکاری‌های منطقه‌ای برای ما یک فرصت است افزود: اگر همکاری‌های اکو و دی هشت را فعال و راه‌های جدید را باز کنیم و با کشورهای نزدیک مثل عراق و سوریه، لبنان و پاکستان... ارتباط برقرار کنیم بسیار پسندیده است.

ولایتی در ادامه به آشتی داخلی اشاره کرد و گفت: دامنه اصولگرایی وسیع است کسی که نظام قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول دارد اصولگرا است چرا عده‌ای از متخصصین خانه نشین شده‌اند ما باید از آنها دعوت به کار کنیم. همانطور که مردم انقلاب و دفاع مقدس را به پیروزی رساندند این اقتصاد را هم که حق مردم است با نظارت دولت به موفقیت می‌رسانند.

روحانی اظهار داشت: من فکر می‌کنم مشکل اساسی ما این است که حرکت اقتصادی ما در این هشت سال اخیر تناقضی را بین سیاست‌های تسلیمی، ابلاغی و اجرایی نشان می‌دهد بعد از 20 سال بحث راست و چپ در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام به چشم انداز 20 ساله رسید.

وی افزود: چشم‌انداز توسعه مبنایی برای توسعه کشور است و این مطلب را عنوان کرد که ما باید توسعه محور و در پی تولید باشیم نه مصرف متاسفانه در عمل راه و مسیر دیگری پیوده شد و ما در این بین فرصت‌های بسیاری زیادی را از دست دادیم مردم باید به این نکات توجه کنند درآمد ارزی در طول این هشت سال برابر درآمد ارزی از قبل و بعد از انقلاب بوده است بیش از 750 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم ولی متاسفانه تولید ناخالص ملی ما از 6.9 به منفی رسیده و در سال جاری نیز پیش بینی منفی می‌شود.
روحانی خاطر نشان کرد: ما امروز مشاهده می‌کنیم در پارس جنوبی همسایه ما روزانه 450 هزار بشکه نفت استفاده می‌کند/.
روحانی با بیان اینکه کل فاز‌های فعال ما هشت عدد است تصریح کرد: همسایگان ما معادل 22 فاز استفاده و سه برابر کشور ما از گاز بهره برداری می‌کنند بنابراین فرصت‌های عظیمی را امروز از دست می‌دهیم.

رضایی اظهار داشت: این بحث‌های انجام شده اولین بار نیست که صورت می‌گیرد ما از مشروطه با کشور ژاپن شروع کردیم و اقتصاد ما اقتصاد پهلوی شد و ژاپن پیشرفت کرد از زمان انقلاب ما با کره و چین شروع کردیم آن کشورها پیشرفت کرده و ما عقب ماندگی داریم.

رضایی بابیان اینکه این بحث‌ها بسیار زیاد انجام شده است افزود: تمامی این بحث‌ها را شصت سال است که داریم تکرار می‌کنیم لذا باید در این راستا فکر اساسی کنیم دولت باید درست شود چرا که اقتصاد در ایران صاحب ندارد با این همه سیاست گذاری و چشم انداز چرا هنوز کار اساسی صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: دولتی که در ایران داریم که از نظر ساختار کار کرد و مدیریت باید متحول شود هزینه‌‌ تصمیم گیری‌های غلط بیشتر از هزینه‌های دشمن به کشور آسیب وارد می‌کند.

رضایی با بیان اینکه هزینه‌ای که آمریکا و اسرائیل از بعد اقتصادی به ما وارد می‌کنند کمتر از هزینه تصمیم گیری‌های نادرست است خاطر نشان کرد: عدم تخصیص درست منابع به فعالیت‌های اقتصادی،‌ کشاورزی و صنعتی بدون هدف و برنامه و دخالت متخصصین است لذا می‌بایست برای این کار فکر اساسی کرد.

حداد عادل گفت: دوستان بیشتر به نتیجه مورد نظر اشاره می‌کنند بنده تاکید بر روش می‌کنم چون نتیجه درست از روش درست حاصل می‌شود بنده تلاش خواهم کرد توجه به بخش خصوصی بکنم.

وی تصریح کرد: ما باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم و از مشورت و مدیریت بخش خصوصی  کمک بگیریم اجرای قانون سیاست‌های کلی اصل 44 و قانون هدفمند سازی یارانه‌ها طبق قانون مهم است.

حداد عادل با بیان اینکه دولت من باید بر بازار ارز یعنی واردات و صادرات نظارت کند تاکید کرد: با بل بشوی صادرات و واردات نمی‌توان اقتصاد را کنترل کرد بنده در نظر دارم در ریاست جمهوری معاونت تولید و اشتغال ایجاد کنم آموزش باید معطوف به کار متحول شود ما آموزش معطوف به کار باید داشته باشید و پژوهش معطوف صنعت دولت من پیشرفت دانش بنیان و اصلاح نظام بانکی را مهم می‌داند.

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   |   | نظرات()   بازدید ها:بازدید