حضرت آیت الله خامنه ای انتخابات را نشانه امید به نظام اسلامی خواندند و تاکید کردند : رای به هریک از 8 نامزد رای به جمهوری اسلامی و رای به اعتماد به نظام و سازوکار  انتخابات است. 

به گزارش خبرنگار مهر ، حضرت آیت الله خامنه ای در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره ) که در حرم بنیانگذار انقلاب برگزار شد ، در آغاز سخنرانی خود با اشاره به مصادف بودن این ایام با پنجمین سالگرد قیام 15 خرداد گفتند: 15 خرداد تنها مبداء نهضت بزرگ روحانیت و مردم نیست. قبل از 15 خرداد در سال 1341 قضایای مهمی اتفاق افتاد و در دوم فروردین 42 حادثه مدرسه فیضیه پیش آمد و اهانت به مرجع تقلید همچون آیت الله گلپایگانی، اینها نشان دهنده این است که نهضت روحانیت در سال 41 به آنچنان اوج و نشاطی رسیده بود که پلیس دستگاه جبار و امنیتی برخوردهای خشنی با علما و مراجع تقلید داشت ولی با این وجود 15 خرداد 42 یک مقطع بسیار مهمی بود.

15 خرداد نشان دهنده پیوند مستحکم روحانیت و مردم بود

ایشان افزودند: حادثه 15 خرداد روز پیوند مردم با روحانیت را در سطح خطرناک و حساسی نشان داد.

رهبر انقلاب با اشاره به حوادث 15 خرداد 42 بیان داشتند: در روز عاشورای آن سال که 13 خرداد بود امام در مدرسه فیضیه یک سخنرانی تاریخی تعیین کننده ای داشتندکه بعد از آن سخنرانی امام را دستگیر کردند و در 15 خرداد در قم، تهران و چند شهر تهران یک موج عظیم حرکت مردمی به راه افتاد و رژیم طاغوت با همه وجودش با ارتش و پلیس دست به سرکوب این حرکت مردمی زد.

ایشان با بیان اینکه حادثه 42 نشان دهنده پیوند مردم ایران و روحانیت که مظهر آن امام بود را نشان داد تصریح کردند: یک چنین پیوند مستحکمی میان مردم و روحانیت وجود دارد و این پیوند است که ضامن پیشرفت نهضت اسلامی بود و اگر این نهضت متکی به مردم نبود تداوم نمی یافت و با حرکت اعتراضی ناکام می ماند مانند حادثه مشروطه در ایران.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: حادثه مشروطه در ایران ناکام ماند چرا که مردم در میدان نبودند. وقتی مردم وارد میدان می شوند نهضت ادامه پیدا می کند و پیروزی برای آن ملت رقم خواهد خورد.

رهبر انقلاب با بیا اینکه 15 خرداد چهره خشن، بی رحم و دیکتاتور رژیم طاغوت را نشان داد خاطرنشان کردند: نکته دیگری که در 15 خرداد باید مورد توجه قرار بگیرد این است که در پی آن کشتار بی رحمانه که در تهران بوجود آمد هیچ نهادی از نهادهای دنیا و سازمانهای حقوق بشر زبان به اعتراض نگشودند و مردم و روحانیت در صحنه تنها ماندند.

ایشان ادامه دادند: دولت ها و گروههای چپ حتی حرکت مردم در 15 خرداد را محکوم کردند و گفتند حرکت فئودالیستی است و ملی گراها هم گفتند این یک حرکت کور و افراطی بود.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه هرجا مردمان عافیت طلب در وسط میدان مبارزه جایی برای خود باز نمی کند و خطری برای خود درست نمی کند حرکت های مردمی را افراط فرض می کنند تاکید کردند: امام در حادثه 15 خرداد در میدان تنها ماند.

باور به خدا ، مردم و خود سه ویژگی بارز امام

رهبر انقلاب با اشاره به سه ویژگی امام که موجب پیروزی نهضت اسلامی شد افزود: سه باور در امام وجود داشت که همین سه باور به او حقانیت، شجاعت و استقامت می داد که این سه ویژگی باور به خدا، باور به مردم و باور به خود بود.

ایشان افزودند: امام با دل خود با مردم حرف می زد و مردم هم با جان خود به او لبیک می گفتند و به وسط میدان آمدند و مردانه ایستادند؛ حرکتی که از هیچ منطقه ای از دنیا نسبت به آن نگاه محبت آمیزی وجود نداشت این حرکت به تدریج به سمت پیروزی حرکت کرد و در نهایت به پیروزی رسید.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه امام (ره) به وعده الهی ایمان داشت بیان داشتند امام ملت ایران را به معنای حقیقی کلمه می شناخت و اعتقاد داشت که این ملت با ایمان عمیق، با هوش و شجاعت است که اگر پیشوایان لایقی میان آنان پیدا شود این ملت می تواند مانند خورشید بدرخشد.

رهبر انقلاب افزود: اگر یک روز یک عنصر نالایقی مانند شاه سلطان حسین باعث شد که ملت ایران در لاک خود فرو برود اما در روز دیگر یک مرد شجاع دیگر مانند نادرقلی بدون آن القاب وقتی در میان مردم ظاهر می شود و با شجاعت پیشوایی آنان را به عهده می گیرد این مردم می توانند حرکت افتخارآمیز خود از دهلی تا دریای سیاه گسترش دهند و امام هم به این ویژگی مردم اعتقاد داشت و آنان را می شناخت.

ایشان با بیان اینکه امام ایمان تغییر ناپذیر مردم را شکوفا و غیرت دینی آنان را برانگیخت ادامه دادند، مردم ایران با این خودباوری که امام به آنان آموخت توانستند الگوی استقامت و بصیرت شوند.

امام "ما می توانیم" را در خود و مردم زنده کرد

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه امام باور به خود و اعتماد به نفس و ما می توانیم را به مردم ایران تعلیم داد گفتند: امام قبل از آنکه  ما می توانیم را به مردم تلقین کند ما می توانیم را در وجود خود زنده کرد و اعتقاد خود را به توانایی های شخصیتی خود به بروز و ظهور رساند.

رهبر انقلاب افزودند: صد سال به مردم ایران تلقین کرده بودند که شما نمی توانید عزت به دست بیاورید، ساخت و ساز کنید و در میدان علم حرکت کنید و نمی توانید و نمی توانید ... و نمی توانیم باورمان شده بود.

ایشان با بیان اینکه یکی از ابزارهای موثر دشمن برای تسلط بر ملت ها همین ابزار ما نمی توانیم است خاطرنشان کردند: دشمنان با این ترفند صد سال ملت ایران را از میدانهای علم، سیاست و اقتصاد عقب انداختند اما امام این شجاعت و اعتماد به نفس را به ما برگرداند لذا ملت ایران در همه میدانها در این سی و چند سال پیروز است.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه ما می توانیم در آغاز نهضت اسلامی، دوران تبعید ، اعلام نظام جمهوری اسلامی در ایستادگی صریح در مقام نظام ظالمانه جهانی ، اعلام نه شرقی نه غربی امام خمینی متجلی بود گفتند منشاء تصمیم گیری و اقدامات و سیاست های امام همین سه باور بود.

رهبر انقلاب افزودند: بسیاری از انقلاب های دوران وقتی که از دوران جوانی خارج می شوند و به پیری می رسند دچار محافظه کاری و تردید می شوند و بسیاری از حرفهای خود را پس می گیرند اما شاهدیم که صحبت های امام حتی از بیانیه های 42 هم تند بود. این همان سه باوری است که امام را زنده و جوان نگه داشت.

نتیجه باورهای امام تبدیل ایران وابسته به ایران مستقل شد

ایشان با بیان اینکه سه ویژگی فکر و طریقه امام را ماندگار و ثابت کرد گفتند: همین سه ویژگی و سه باور برای مردم ما همگانی شد. امید، اعتماد به نفس و توکل به خدا پیدا شد و جای یاس و بدبینی را گرفت.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: وقتی مردم روحیات خود را تغییر دادند خداوند هم وضع آنان را تغییر داد و از حرکت آنان پشتیبانی کرد و نتیجه آن شد که ایران وابسته تبدیل شد به ایران مستقل و مقتدر.

ایشان با بیان اینکه در این کشور سالها سران غاصب و پول پرست و غرق در شهوات مالی و حیوانی در این کشور حکمرانی می کردند افزودند : این بعد از پیروزی انقلاب تبدیل شد به نمایندگی مردم ، و در این سی و چند سال هرکسی مسئولیت بر عهده گرفت نماینده مردم بود ، با هم در ضعف ها و قوت ها متفاوت بودند اما نماینده مردم بودند و کیسه ای برای خود ندوخته بودند ، حالا یکی ضعیفتر و یکی قویتر . 

شتاب علمی ایران 11 برابر متوسط دنیا است 

ایشان با بیان اینکه سیاستمداران خبیث و طماع و پست و فرودست در مقابل دشمنان و خشمگین در مقابل مردم تبدیل به نمایندگان مردم شدند، تصریح کردند:  کشور عقب مانده علمی ما تبدیل به یک کشور پیشرفته علمی شد، ما قبل از انقلاب هیچ افتخار علمی نداشتیم، امروز مراکز سنجش جهانی درباره ایران قضاوت می کند که رشد پیشرفت علمی و شتاب آن 11 برابر متوسط دنیا است. مراکز سنجش علمی پیش بینی می کند تا سال 2017 ایران در رتبه 4 علمی دنیا قرار می گیرد. کشوری که از لحاظ علمی هیچ افتخاری نداشت تبدیل به شد به این.

رهبر معظم انقلاب در ادامه افزودند: در کشوری که یک جاده می خواستیم به دست بیاوریم باید دست دراز می کردیم به مهندسان خارجی هزاران کارخانه، صدها سد و بزرگراه امروز جوانان این ملت بدون کمترین اعتنایی به بیگانگان ایجاد می کنند. رشد علمی به این نقطه از اوج رسیده در زمینه بهداشت و درمان برای یک جراحی اندکی پیچیده بیمار ما باید در بیمارستان های اروپایی می رفت اگر پول داشت اگرنه باید می مرد.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: امروز در کشور ما پیشرفته ترین جراحی ها انجام می شود که نه فقط در تهران در بسیاری از شهرهای دوردست و ملت ایران احتیاجی به بیگانگان ندارد و به استقلال و خودکفایی رسیده است. کشوری که بسیاری از نقاط آن فراموش شده بود امروز خدمات گوناگون در سراسر کشور گسترده است، امروز معنا ندارد که کسی بگوید فلان جا از نیروی برق و زیرساخت ها محروم مانده است، 150 هزار دانشجو در جمعیت 30 تا 35 میلیونی قبل از انقلاب، تعداد دانشجو امروز 20 تا 30 برابر شده است، کثرت دانشجو و دانشگاه و در هر شهر دور افتاده ای دانشگاه وجود دارد، در استان های آن روز تعداد دبیرستان ها به عدد انگشتان دو دست نمی رسید، امروز چندین دانشگاه وجود دارد این حرکت عظیم ملت ایران است به برکت انقلاب با همت مسئولان و اینها حوادث مهمی است.

ایشان با بیان اینکه زیربناهای فراوان در این کشور ساخته شد و هزاران کارخانه در این کشور احداث شد، ادامه دادند: محصولاتی که با منت باید از بیگانگان می خریدیم امروز به وفور در کشور تولید می شود، اینها به برکت سه باوری است که امام(ره) در این ملت تزریق کرد و این باورها را در آنها برانگیخت.

رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: "باور به خدا و باور به خود " ما این حرف ها را نمی زنیم که غرور کاذب به وجود آید، ما هنوز کلی راه در پیش  داریم، اگر خودمان را مقایسه کنیم با ایران دوران طاغوت این برجستگی ها به چشم می آید اما اگر خودمان را مقایسه کنیم به ایران اسلامی مطلوب و جامعه ای که در آن عزت و رفاه دنیا است و ایمان و اخلاق و معنویت در آن است راه طولانی در پیش داریم.

ایشان افزودند: با این که راه طولانی است اما شما توانا هستید و راه طولانی را تا رسیدن به قله ها با توانایی و سرعت و شتاب ادامه دهید. نقشه راه در مقابل هست، نقشه راه همان اصول امام بزرگوار ما است، همان اصولی که با تکیه بر آن ملت عقب افتاده را به ملت پیشروی سرافراز تبدیل کرد. اصول امام(ره)روشن است، نوشته جات و بیانات امام) در اختیار مردم است و خلاصه آنها در وصیتنامه جاودانه وجود دارد، یاد امام(ره) به تنهایی کافی نیست و امام(ره) با اصول و نقشه راهش برای ملت ایران یک موجود جاودانه است، نقشه راه در اختیار امام(ره) است و آن را به ما عرضه کرده است.

اصول سیاست خارجی و داخلی از دیدگاه امام (ره) 

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه در سیاست داخلی اصول تکیه بر رای مردم و تامین یکپارچگی مردم و مردمی بودن و غیراشرافی بودن حکمرانان، کار و تلاش همگانی برای پیشرفت، اصول امام، ایستادگی است، افزودند: ارتباط برابر با همه کشورها، مبارزه با صهیونیست، مبارزه برای آزادی کشور فلسطین و کمک به مظلومان و ایستادگی در برابر ظالمان اصول امام در سیاست خارجی است.

ایشان تصریح کردند: در عرصه فرهنگ اصول امام (ره) نفی فرهنگ اباحه گری غربی، نفی جمود و تحجر و نفی ریاکاری در تمسک به دین و دفاع قاطع از اخلاق و احکام اسلام است و  مبارزه با ترویج فحشا و فساد در جامعه است، در اقتصاد تکیه بر اقتصاد ملی و خودکفایی و عدالت اقتصادی در تولید و توزیع است و دفاع از طبقات محروم و مقابله با فرهنگ سرمایه داری و احترام به مالکیت است و احترام به کار و سرمایه، حذف نشدن در اقتصاد جهانی، استقلال در اقتصاد ملی است.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه ملت ایران با جوانان و نقشه راه و ایمان می توان فاصله کنونی را با آن وضع مطلوب پر کند، افزودند: ملت ایران می تواند پیش برود وبا این توانایی ها و استعدادها و استان های برجسته ای که در کشور است می تواند راه طی شده ای را که تجربه سی و چند ساله است با قدرت بیشتر راه را ادامه دهد و به صورت الگوی حقیقی و واقعی برای ملت های مسلمان در بیاید.

اصل مطلب در انتخابات ایجاد حماسه سیاسی است

ایشان در بخش دیگری از سخنرانی درباره انتخابات اظهار داشتند : انتخابات مظهر هر سه باوری است که در امام(ره) وجود داشت، مظهر خداباوری است چون تکلیف است و تک تک آحاد ملت این تکلیف را دارند، مظهر مردم باوری است چون مظهر اراده مردم است و آنها مسئولان کشور را انتخاب می کنند و مظهر خودباوری است چون هر کسی که رای در صندوق می اندازد احساس می کند به سهم خود در کشور دخالت کرده است و تعیین کرده است.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه اصل مطلب در انتخابات ایجاد حماسه سیاسی است و حضور حماسی مردم در پای صندوق ها افزوند: حماسه یعنی کار افتخار افرینی که با شور و هیجان انجام شود .

رای به هر نامزدی رای به اعتماد به نظام و سازوکار انتخابات است

ایشان تاکید کردند:  هر رایی که شما به یکی از نامزدهای محترم بدهید رای به جمهوری اسلامی دادید و رای به هر نامزدی رای به جمهوری اسلامی است و رای اعتماد به نظام و ساز و کار انتخابات است.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید فرمودند: ورود به عرصه انتخابات به معنای اعتماد به جمهوری اسلامی است و در درجه دوم رای به کسی است که شما ، آن خواهر و برادر و بنده حقیر تشخیص داده ایم برای آینده کشور مفید تر از دیگران است . دشمنان در خارج به این فکر هستند که از انتخابات تهدیدی درست کنند در صورتی که فرصت بزرگی است، آنها دنبال سرد کردن انتخابات هستند و یا فتنه به وجود بیاورند و در سال 88 فتنه درست کردند و دشمنان این ملت دنبال این چیزها هستند، آنها اشتباه می کند و مردم ما را نشناخته اند و روز نهم دی را فراموش کردند.

ایشان در ادامه افزودند: آنهایی که فکر می کنند یک عده کثیری خاموش و مخالف با نظام هستند یادشان رفته در 22 بهمن جمعیت عظیمی بیرون می آیند و مرگ بر آمریکا می گویند، آنها برای اینکه فضای انتخابات را سرد کنند هیات های فکری پشت سر رسانه ها و سخنگویان سیاسی می نشینند و مرتباً حرف درست می کنند و تحویل رسانه ها می دهند، یک روز می گویند انتخابات مهندسی شده است، یک روز می گویند انتخابات آزاد نیست، یک روز می گویند انتخابات مشروع نیست و مردم ما را نمی شناسند و آنجایی که می شناسند بی انصافی می کند، در کجای دنیا به نامزدهای گوناگون از چهره های معروف تا گمنام اجازه داده می شود به طور مساوی از رسانه های کشور استفاده کند، در آمریکا و کشورهای سرمایه داری است؟

رهبر معظم انقلاب تاکید فرمودند: در کشورهای سرمایه داری اگر عضو احزاب بودند و پشتیبانی سرمایه دارها و مافیای ثروت و قدرت داشتند که می توانند تبلیغات کنند و هر کسی که انتخابات آمریکا را دنبال کرده باشد این را تصدیق می کند در ایران نامزدهای نمایندگی به طور مساوی و خرج کردن یک ریال می نشینند به طور مساوی با مردم حرف می زنند، کجا چنین چیزی در دنیا وجود دارد.

صلاحیت ورود به انتخابات با ملاک قانون تعیین می شود

ایشان با بیان اینکه برای ورود به انتخابات ملاک قانون است و یک عده ای می تواند بیایند و یک عده نمی توانند بیایند افزودند: اینها طبق قانون انجام می شود و صلاحیت ها مشخص است، ملت ایران با حضور و ایستادگی خود که همه اینها به همه این ترفندها پاسخ کوبنده و قاطع می دهد.

ایشان افزودند: یک جمله خطاب به نامزدها عرض می کنم نامزدها زبان به نقد و انتقاد باز می کنند و حق آنها است ولی توجه کنند که انتقاد به معنی عزم و نیت برای پیمودن آینده پرتلاش و افتخار آمیز باید باشد نه سیاه نمای و منفی بافی، من به هیچکس نظر ندارم، از همین ساعت رسانه های بیگانه با غرض ورزی می گویند فلانی نظر به فلانی دارد و خلاف واقع است، من به هیچکسی نظر ندارم.

حضرت آیت الله خامنه ای تصریح کردند:  نصیحت می کنم کاندیداها انتقاد کنند و منصفانه حرف بزنند و سیاه نمایی نباشد کارهای این دولت و دولت های قبلی را انکار نکنند، انتقاد به معنی انکار جهاد مثبت نیست و هیچکسی امروز در کشور ما اگر سر کار بیاید احتیاج ندارد از صفر شروع  کند، هزاران کار برجسته انجام شده است، در دوران های مختلف دولت ها هزاران زیرساخت برای کشور ایجاد شده است. 

نامزدها سیاه نمایی نکنند

ایشان با بیان اینکه نامزدها نباید به سیاه نمایی و بی انصافی در برنامه های تبلیغاتی خود روی بیاورند تاکید کردند: نامزدها نباید وعده های نشدنی بدهند و طوری حرف بزنند که در 14 خرداد سال آینده مردم در مورد آن وعده ها از آنان پرسیدند شرمنده شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: نامزدها طوری وعده و قول بدهند که بتوانند آن را اجرایی کنند و اگر نتوانستند آن را اجرایی نکنند نگویند که نگذاشتند و نشد.

تنها محدودیت رئیس جمهور محدودیت قانون است

ایشان با تاکید بر اینکه  رئیس جمهور اختیارات فوق العاده زیادی طبق قانون اساسی دارد و اختیاراتش بسیار وسیع است، تصریح کردند: رئیس جمهور همه ارکان اجرایی کشور  و توانایی استفاده از همه افراد صاحب نظر را در اختیار دارد و تنها محدودیتی که در کشور ما وجود دارد محدودیت قانون است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه قانون هدایت کننده است نه محدودیت گفتند: قانون راه را نشان می دهد که چطور حرکت کنیم.

ایشان خطاب به نامزدها مبنی بر اینکه از قول هایی که نمی توانند آنها را عملی کنید اجتناب کنید افزودند: رئیس جمهور باید از همه ظرفیت های قانون اساسی استفاده و کشور را مدیریت کند چرا که مسئله اقتصاد یک چالش تحمیلی به ملت ایران از سوی بیگانگان است که این موضوع نیز با پرداختن و اولویت قرار دادن مسئله اقتصاد حل خواهد شد.

رئیس جمهور آینده قول بدهد حاشیه سازی نکند

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: رئیس جمهور آینده قول بدهد حاشیه سازی نکند، قول بدهد دست اطرافیان خود را باز نخواهد گذاشت، قول بدهد به بهانه های مختلف به منافع بیگانگان بیش از منافع ملت اهمیت نخواهد داد.

عصبانیت دشمن با اقتدار ملی علاج می شود

ایشان افزودند: بعضی با این تحلیل غلط که به دشمنان امتیاز بدهیم تا عصبانیت آنها را کم کنیم، عملا منافع آنها را به منافع ملت ترجیح میدهند این اشتباه است. عصبانیت آنها ناشی از این است که شما هستید و امام زنده است و روز 14 خرداد روز رحلت امام مردم در سرتاسر کشور مردم به جوش و خروش می آیند. عصبانیت دشمن را باید با اقتدار ملی علاج و جبران کرد. اگر ملت مقتدر و توانا باشد و نیاز خود را کم کرده و مشکلاتش را برطرف کند و مساله اقتصاد که امروز مساله اصلی است را رو به راه کند دشمن بیدفاع خواهد ماند. آنچه مهم است عزم و اراده و باور به خدا و مردم و خود است

رهبر معظم انقلاب در پایان خاطرنشان کردند: 10 روز دیگر عرصه یک امتحان بزرگی است امیدواریم حماسه ای امیدواریم حماسه ای درخشان برای ملت رقم بخورد.

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید