جلیلی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در جامعه ظرفیت‌های زیادی داریم و برای این‌که جامعه ما یک اقتصاد پویا داشته باشد صرفا نباید بر اساس ثروت عمل کنیم بلکه جوانان ما باید با علم خود تولید ثروت کنند و اگر جوان با علم تولید ثروت کند دیگر نیازی نیست که به دنبال کار بگردد بلکه خود می‌تواند شغل ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سعید جلیلی در برنامه «به انتخاب شما» که از شبکه سوم سیما پخش شد در پاسخ به این سوال که جوانان در برنامه و سیاست شما چه جایگاهی دارند، اظهار کرد: یکی از مسائلی که من به آن خیلی اهمیت می‌دهم و جزو شعارهای اصلی من است این است که دولت باید از تمام امکانات و ظرفیت‌هعا و استعدادهای نهفته جامعه استفاده کند که از مهم‌ترین ظرفیت‌های جامعه‌ی ما جوانان جامعه هستند. ما با مدیریت درست می‌توانیم به این هدف دست پیدا کنیم.

جلیلی در ادامه در پاسخ به این پرسش که اگر با قوا اختلاف پیدا کنید، چه تدبیری به کار می‌برید، گفت: اگر می‌خواهیم پیشرفت داشته باشیم نمی‌توانیم فردی عمل کنیم. ما نباید از خود یک قهرمان بسازیم. علاوه بر قوا، تمام مردم و کل مجموعه‌ی ایران باید فعال شوند. رییس‌جمهور باید مدیریت داشته باشد تا از کل قوای کشور استفاده کند. در کشور تمام دستگاه‌ها و نهادها باید هماهنگ شوند. هرکس یک وظیفه‌ای دارد ولی به اصطلاح جوانان باید همگی یک نت را بزنیم و به سمت پیشرفت حرکت کنیم. هیچ‌یک از قوا از همدیگر مجزا نیستند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با بیان این‌که خیلی از مباحثی که ما کاندیداهای ریاست جمهوری در حال حاضر مطرح می‌کنیم در دولت‌های قبلی هم مطرح شده است ولی سوال این‌جاست که چرا شعارهای آنها محقق نشده، گفت: یکی از وظایف اصلی رییس‌جمهور این است که قوانین را در جامعه اجرا کند. رییس‌جمهور نباید بگذارد قوانین معطل بمانند. برای رسیدن به پیشرفت نیاز به تعامل داریم.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش بعدی که بعد از رهبری، دومین شخصیت کشور رییس‌جمهور است آیا این سمت می‌تواند برای رییس‌جمهور مصونیت ایجاد کند، اظهار کرد: خیر، در قانون اساسی هر قوه‌ای وظیفه خاص خودش را دارد. تمام ارگان‌ها و نهادها باید جایگاه خود را بشناسند و در چارچوب قوانین حرکت کنیم اما باید یک نکته را مدنظر داشته باشیم؛ این‌که همکاری و مساوات و محبت را نمی‌شود با قانون و بخشنامه اجرا کرد. قانون مبناست ولی فراتر از آن باید یک روحیه همکاری و تعالی بین قوا به وجود بیاید که اگر این روحیه باشد نیمی از مشکلات حل می‌شود.

جلیلی در ادامه در پاسخ به این پرسش که برای ورزش حرفه‌ای و قهرمانی چه راهکار و برنامه‌ای دارید، تاکید کرد: باید به ورزش قهرمانی بهای زیادی بدهیم ولی برای دادن این بها نیازی نیست که سرمایه‌گذاری‌های هنگفت داشته باشیم. باید ظرفیت‌های جامعه را به درستی بشناسیم. در ورزشی مثل قایقرانی نیاز نیست که یک دریاچه راه بیندازیم. ما ظرفیت‌های خوبی در شمال و جنوب کشور داریم که می‌توانیم از این ظرفیت‌ها نهایت استفاده را ببریم.

وی ادامه داد: من وجود آموزشگاه‌ها و باشگاه‌ها را نفی نمی‌کنم. وظیفه‌ی دولت این است که اینها را تقویت کند و جایی که ظرفیت دارد آن ظرفیت را به فعلیت تبدیل کند. در ورزش قهرمانی، استعدادیابی حرف اول را می‌زند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به این سوال که بر اساس بیانات رهبری، آموزش و پرورش باید مولد باشد، شما برای مولد بودن آموزش و پرورش چه برنامه‌ای دارید، گفت: ما نیروی انسانی خوبی داریم و یک نرم‌افزار قوی به اسم اسلام داریم که به علم بهای زیادی می‌دهد. پس با استفاده از استعداد جوانان و اسلام می‌توانیم یک آموزش و پرورش مولد را به راه بیندازیم.

جلیلی تاکید کرد: در نظام آموزش و پرورش باید این تفکر را رایج کنیم که فرزندان ما با تفکر مأنوس شوند، نه با حفظیات.

این کاندیدای ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به این پرسش که در جامعه حال حاضر ما مشکلات سینمایی وجود دارد و شما برای رونق سینما چه راهکاری دارید، گفت: ما باید از فرهنگ جامعه‌ی خود نهایت استفاده را بکنیم. هرچقدر برای ترویج فرهنگ خود هنرمندانه‌تر عمل کنیم می‌توانیم تاثیرگذارتر باشیم. می‌توانیم از تئاتر و سینما و تلویزیون نهایت بهره را ببریم. گاهی اوقات حتی در مسائل دیپلماتیک نیاز نیست که با زبان دیپلماتیک حرف بزنیم. می‌توانیم از ظرفیت‌های سینما استفاده کرده و با ساختن یک فیلم یا سریال حرف خود را در این عرصه بزنیم. ما باید در محصولات فرهنگی صادرکننده باشیم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که رابطه دانشگاه و صنعت را چگونه می‌بینید و چه برنامه‌ای برای کاربردی کردن تحقیقات دانشگاهی دارید، گفت: ما باید برای اجرایی کردن صنعت در کشور این دو ظرفیت را مدنظر داشته باشیم؛ یکی این‌که دانشجوی ما 4 سال عمر خود را می‌گذارد و رشته‌ای را می‌خواند و دیگر این‌که دولت برای این 4 سال سرمایه‌گذاری زیادی می‌کند. اگر می‌خواهیم در اقتصاد پیشرفت کنیم صرفا نباید بر اساس ثروت عمل کنیم بلکه باید بر اساس دانش عمل کنیم. جوانان ما باید با سرمایه، دانش را تولید کنند، نه این‌که به فکر پول باشند.

جلیلی در ادامه در پاسخ به این سوال که دولت نهم و دهم برای توزیع عادلانه ثروت، هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کرد اما موفق نبود، شما چه راهکاری دارید و آیا در دولت بعدی این را ادامه می‌دهید، گفت: به نظر من هدفمندی یارانه‌ها خودش یک موفقیت بزرگ بود و این یک طرح بزرگ اقتصادی محسوب می‌شود. در گذشته ثروت فقط در دست یک عده‌ای از مردم بود ولی با تصویب یارانه‌ها این ثروت پخش شد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ولی در اجرای کاملش متاسفانه ایراداتی وجود داشت. اگر هدفمندی یارانه‌ها با تولید همراه می‌شد باعث می‌شد که از این‌که در حال حاضر هستیم یک گام جلوتر باشیم. با دادن یارانه باید تولید را افزایش می‌دادیم ولی باز هم می‌گویم که تصویب یارانه‌ها از تصمیمات بزرگ نظام بود.

جلیلی در ادامه در پاسخ به این سوال که برای ارتقای وضعیت زنان در جامعه چه برنامه‌هایی دارید، گفت: من در اکثر مناظراتم اعلام کرده‌ام که زنان در جامعه‌ی ما خیلی نقش مهمی دارند ولی باید ببینیم که غرب چه نگاهی به زنان دارد. غرب یک نظام مبتنی بر سرمایه‌داری دارد و از زنان به عنوان یک نیروی سرمایه‌ای استفاده می‌کند.

وی افزود: ما علاوه بر این‌که برای زنان عناوینی چون مادر بودن و همسر بودن قائل هستیم، مهم بودن نقش آنها را در جامعه زیر سوال نمی‌بریم. زن در جامعه باید به گونه‌ای باشد که آرامش را تامین کند. زن یک مادر است و نباید دغدغه‌های اقتصادی داشته باشد. اگر زنان جامعه‌ی ما موفق باشند در آینده نیمی از هزینه‌های اضافی جامعه کاسته می‌شود؛ چرا که دیگر نیازی نیست برای تربیت نسل جوان سرمایه‌های هنگفتی را خرج کنیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: من اعتقاد دارم باید نگاهمان را برای حل مسائل تغییر بدهیم. ما نباید به نداشته‌ها فکر کنیم. باید داشته‌ها را در نظر بگیریم و بر اساس آن داشته‌ها ظرفیت‌سازی کنیم تا مجهولات جامعه حل شود. امیدوارم هریک از ما 6 کاندیدا که به ریاست جمهوری انتخاب شدیم در راستای حماسه سیاسی مردم بتوانیم حماسه اقتصادی را رقم بزنیم.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید