سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اظهار علاقه‌مندی برخی کشورها از حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 گفت: ما مسلما از هر راهکار و ابتکار سیاسی استقبال می‌کنیم، ولی بعد از مشخص شدن همه جزئیات مربوط به اجلاس، نحوه شرکت در آن را بررسی خواهیم کرد.
" سیدعباس عراقچی " در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران در مورد انتشار خبری مبنی بر دعوت از ایران برای حضور در کنفرانس ژنو 2 در راستای سفر " حسین امیرعبدالهیان "معاون وزیر امور خارجه به مسکو، گفت: وضعیت سابق در رابطه با ژنو 2 کماکان ادامه دارد و در این بین طرف‌های مختلفی علاقمندی خود را برای حضور در این کنفرانس و خصوصا حضور ایران نشان داده‌اند.

وی ادامه داد: اما مشکل اصلی وجود اختلاف دیدگاه‌هایی است که بین معارضه و برخی کشورها وجود دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: هنوز در مورد تاریخ و جزئیات این کنفرانس جمع‌بندی‌های لازم صورت نگرفته و در همین راستا رایزنی‌ها بین روسیه، آمریکا و " اخضر ابراهیمی " نماینده ویژه سازمان‌ملل در امور سوریه ادامه دارد و ما از تلاش‌های روسیه برای حل بحران در سوریه حمایت می‌کنیم.

عراقچی تصریح کرد: هنوز در جریان برگزاری کنفرانس ژنو 2 تحول جدیدی رخ نداده و اینگونه خبرها همان اظهار علاقمندی کشورهای مختلف برای حضور ایران در این اجلاس است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد اینکه اگر از ایران دعوت شفاهی به عمل آید، ایران در کنفرانس حضور خواهد یافت یا خیر گفت: تمامی اینها بستگی به این دارد که این اجلاس در چه تاریخ و شرایطی برگزار می‌شود و هر طرف با چه موضع و انگیزه‌ای در این اجلاس شرکت می‌کند.

عراقچی ادامه داد: ما مسلما از هر راهکار و ابتکار سیاسی استقبال می‌کنیم، ولی بعد از مشخص شدن همه جزئیات مربوط به اجلاس، نحوه شرکت در آن را بررسی خواهیم کرد.

عراقچی خاطرنشان کرد: هنوز جواب قطعی برای رفتن یا نرفتن به این کنفرانس وجود ندارد.

ایران در هر صورت جزئی از راه حل بحران سوریه است

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ " حسین امیرعبداللهیان " در نشست خبری خود اعلام کرده بود که از جمهوری اسلامی ایران تنها دعوت شفاهی از سوی برخی برگزارکنندگان این کنفرانس به عمل آمده و تاکنون از هیچ کشوری دعوت کتبی نشده است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در صورت دعوت یا عدم دعوت جزئی از راه حل بحران سوریه است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 خرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید