گروه شیعه حزب‌الله که قدرتمندتر از ارتش لبنان است، به مهم‌ترین مشغله فکری ارتش اسرائیل تبدیل شده است.
این موضوع را گزارشگر مجله فرانسوی زبان لیبرته ضمن بازدید از فلسطین اشغالی عنوان کرد. او می‌نویسد: پایگاه نظامی «لیریک» مقر فرماندهی کل دسته «گالیله»، متعلق به ارتش اسرائیل است. مسیر منتهی به این پایگاه، چنان پوشیده از درخت است که جاده از دور دیده نمی‌شود. ستوان «یار»، از سخنگویان ارتش اسرائیل است که می‌گوید ارتش بیش از آنکه از ارتش لبنان بیم داشته باشد، به تحرکات حزب‌الله توجه دارد و مهمترین مشغله فکری ما، آنها هستند. این مسئول ارتش اسرائیل در حالی که به تک تک روستاهای جنوب لبنان اشاره می‌کند، از مخفی‌گاه‌های حزب‌الله، خانه‌های مخفی، شیعیانی که به سمت جنوب می‌آیند و مسیحیان و دروزی‌هایی که به سمت شمال می‌روند، حرف می‌زند.
وی می‌گوید: «هر واحد حزب‌الله، در اسرائیل منطقه‌ای برای هدف خود در نظر گرفته است. هر روستایی هدف خود را در اسرائیل دارد و می‌تواند در هر زمانی شهرهایی مانند تل‌آویو را مورد هدف راکت‌ها و موشک‌های دوربرد، برد متوسط و برد کوتاه، قرار دهد.»
این گزارش می‌افزاید: جنبش حزب‌الله تحت رهبری حسن نصرالله، به دل‌مشغولی اصلی اسرائیل تبدیل شد. در سال 2006 حزب‌الله ضربات سنگینی به پیکر ارتش اسرائیل وارد کرد که اسرائیل آمادگی آن را نداشت. حزب‌الله در آن سال در پاسخ حمله اسرائیل اقدام به شلیک هزاران راکت، موشک و خمپاره به سوی اسرائیل کرد که به کشته شدن حداقل 150 نفر منجر شد.
لالیبرته می‌نویسد: حزب‌الله لبنان در حال حاضر زرادخانه موشکی قابل توجهی در اختیار دارد که قادر است بسیاری از بخش‌های تحت اشغال اسرائیل، از جمله اهداف مهم و استراتژیکی مانند بندر و پالایشگاه‌های نفت حیفا را هدف قرار دهد.
«پیتر لرنر»، یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل، تعداد اعضای گروه شبه نظامی حزب‌الله را بین سی تا چهل هزار نفر تخمین می‌زند و می‌گوید: «حزب‌الله قادر است به مدت یک ماه اسرائیل را زیر آتش بگیرد.
لیبرته می‌افزاید: جنبش حزب‌الله اکنون نگاه خود را به اوضاع سوریه معطوف کرده و حدود سه هزار تن از مبارزان آن در حال کمک به سوریه هستند. اما اسرائیل به دوردست می‌نگرد و نگران نفوذ ایران است.
لرنر می‌گوید: «مبارزان حزب‌الله توسط سپاه پاسداران ایران آموزش می‌بینند. در شهر قصیر، ما برای اولین بار آنان را مشاهده کردیم که تانک می‌راندند. آنها این کار را کجا یاد گرفته‌اند؟»

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید