رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که این مذاکرات در چه چارچوبی انجام خواهد شد، آیا همان چارچوب‌های قبلی است، گفت: آنچه مدنظر ماست این است که برای جمهوری اسلامی ایران همه حقوقی که طبق مقررات بین‌المللی و مهم‌ترین آن معاهده ان‌پی‌تی است باید حفظ شود و هیچ کس نمی‌تواند ملت ایران را از حق مسلم خود محروم کند.

وی اظهار داشت: یکی از حقوق مسلم ملت ایران غنی‌سازی در خاک خودش است البته در چارچوب مقررات بین‌المللی با نظارت آژانس و صلح‌آمیز بودن،اگر کشورها نگرانی دارند ما آنها را مرتفع می‌کنیم و در این زمینه دنبال اعتماد متقابل، احترام متقابل و حقوق برابر هستیم.

روحانی یادآور شد: چارچوب ما مقررات بین‌المللی و ان‌پی‌تی است. بنده معتقدم اگر طرف مقابل اراده جدی داشته باشد مسئله هسته‌ای در یک زمان نه چندان بلند قابل حل است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید الان اراده جدی وجود دارد، گفت:‌ بنده البته هیچ وقت بدبین نبودم و در شرایط دولت جدید حتما نباید بدبین باشیم چون اراده کافی، شیوه مناسب و منطق قوی در طرف ما وجود دارد. در طرف آنها نیز باید اراده جدی وجود داشته باشد و آنها هم بخواهند مسئله را حل و فصل کنند.

وی افزود: آن کسی که بازنده است معنایش این است که تحمل نمی‌کند و ادامه نخواهد داد؛ برای ادامه کار می‌توانیم بازی برد-برد داشته باشیم و برای آن آماده هستیم؛ فکر می‌کنم این کار در نیویورک شروع می‌شود. حال با ملاقات وزیر خارجه ما با وزرای مربوطه و بنده نیز ملاقات‌هایی دارم و برخی از وزرای خارجه 1+5 نیز از هم‌اکنون درخواست ملاقات کردند و این کار آغاز می‌شود و ما آمادگی داریم برای هر سطحی مسئله را حل کنیم.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید