عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 در کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه آنچه در ژنو روی میز گذاشتیم، خط قرمز نیست، گفت: پروتکل الحاقی مسیر خاص خودش را دارد و آن مسیر هم «مجلس» است.                    
خبرگزاری فارس: هرگز درباره خط قرمزها مذاکره نمی‌کنیم/مسیر پروتکل الحاقی «مجلس» است

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سید حسین نقوی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران به ارائه گزارشی از جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پرداخت و اظهار داشت: عراقچی و تخت‌روانچی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی با 1+5 در ژنو میهمان جلسه امروز کمیسیون بودند.

وی افزود: در این جلسه که برخی نمایندگان دیگر کمیسیون‌ها نیز حضور داشتند، بحث مفصلی درباره رعایت طبقه‌بندی اخبار، گزارشات و مطالبی که در کمیسیون بیان می‌شود، انجام شد.

نقوی ادامه داد: همچنین در این جلسه، بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق درباره مذاکرات و گفت‌وگوهای ژنو به نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون تأکید شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه یادآور شد: در این ارتباط آقایان کریمی‌قدوسی، کوثری، سنایی، جهانگیرزاده، کامران، جوکار، شوهانی و بخشایش از کمیسیون و قشقاوی از وزارت خارجه اظهارنظر کردند و نهایتاً جمع‌بندی شد که اخبار و گزارش کمیسیون به صورت مکتوب از سوی سخنگوی کمیسیون ارائه شود.

وی در ادامه تاکید کرد: عراقچی در این جلسه گفت که آنچه در ژنو اتفاق افتاد، این بود که برای اولین بار در مذاکرات، مسیر دو طرف مذاکره یکی شد و این جمهوری اسلامی ایران بود که با ارائه پیشنهاد خود، مسیر را تعیین کرد. چهارچوب طرح ما هم این بود که تعریف کردن گام اول کافی نیست، بلکه باید گام به گام تا رسیدن به نتیجه نهایی مشخص شود یعنی باید هدف مشترک ابتدا تعریف و بعد مراحل بعدی تبیین شوند.

نقوی خاطرنشان کرد: عراقچی همچنین تأکید کرد که هدف تعریف شده این است که ما حقوق هسته‌ای خود را حفظ کنیم، هم غنی‌سازی و هم بهره‌برداری،. طرف مقابل هم اطمینان پیدا کند که بهره‌برداری ما صلح‌آمیز است و تحریم‌ها هم کاملاً برداشته شده باشد، این هدف است و هنر تیم مذاکره‌کننده این بود که توانست در این دور از مذاکرات، مسیر، هدف و گام‌های هر مرحله را مورد مذاکره قرار دهد، اما در این موضع که هدف مشترک چه باشد، گام‌های هر مرحله چه باشد و چگونه به هدف برسیم، اختلاف نظرات شدید بود و نیازمند مذاکرات هستیم و باید گفت‌وگوهای زیادی انجام شود.

وی تصریح کرد: عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در این نشست عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران در ژنو هیچ‌گونه تعهدی نداده است بلکه موضوع مهم این است که آنچه ما روی میز گذاشته‌ایم، خط قرمز نظام نیست، ما هرگز در مورد خط قرمزهای نظام مذاکره نمی‌کنیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس متذکر شد: پس از توضیحات آقای عراقچی، بنده و آقایان آصفری، اسماعیلی، کریمی‌قدوسی، آقامحمدی، نبویان،‌ فتح‌الله حسینی، کوثری، کوچک‌زاده، کامران، بذرپاش، شوهانی، رسایی، بخشایش و جعفری اظهارنظر کردند.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه عراقچی گفت که تیم مذاکره‌کننده تأکید داشت موضع نمایندگان مجلس درباره حقوق مسلم ملت و کشور را می‌ستاید و خود را متعهد به حفظ آن حقوق می‌داند؛ آنچه که به عنوان جزئیات مذاکرات در فضای رسانه‌ای مطرح شده، از سایت‌های صهیونیستی برخاسته و به هیچ عنوان صحت ندارد، ما هنوز وارد تعیین محتوای گام‌ها نشده‌ایم، پروتکل الحاقی هم مسیر خاص خودش را دارد و آن مسیر هم مجلس شورای اسلامی است. موضع مذاکراتی ما قوی است و در شرایط بدی نیستم و آنچه به بدست آورده‌ایم، محصول مقاومت ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید