مدیرعامل سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با بیان اینکه ناوشکن دماوند که دومین سری از ناوشکن‌های کلاس موج است تاکید کرد: این ناوشکن هم‌اکنون با مشارکت نیروی دریایی در حال انجام آزمایشات در دریاست.
امیر دریادار امیر رستگاری مدیرعامل سازمان صنایع دریایی با اشاره به تاریخچه تاسیس سازمان صنایع دریایی و مهمترین ماموریت این سازمان گفت: بحمدالله ایران درحوزه شناورهای سطحی، زیرسطحی، تندرو و اثرسطحی در جایگاه بالایی قرار دارد. در حوزه شناورهای سطحی در ناوهای موشک‌انداز کلاس سینا امروز به توانمندی بومی‌سازی کاملی رسیده‌ایم و در حوزه تولید ناوشکن‌های کلاس موج هم به توانمندی کاملی رسیده‌ایم که ناوشکن جماران با پشتیبانی وزارت دفاع و سازمان صنایع دریایی ساخته شد.
وی تصریح کرد: ناوشکن دماوند که دومین سری از ناوشکن‌های کلاس موج است در وزارت دفاع ساخته شد که هم‌اکنون بامشارکت نیروی دریایی در حال انجام آزمایشات در دریاست اما ناوشکن دماوند قابلیت‌های به روزی در زمینه تجهیزات در حوزه جنگ‌های الکترونیکی و رادار خصوصا رادار هوایی سه بعدی دارد و در حوزه مخابرات و ارتباطات و مدیریت نبرد پیشرفته‌تر شده است.
رستگاری در خصوص نگاه سازمان صنایع دریایی در ساخت شناورهای زیرسطحی گفت: در حوزه شناورهای زیرسطحی سازمان صنایع دریایی اقدامات حیرت‌آوری انجام داده و با نگاهی مبتنی بر آینده‌پژوهی و رفع نیازهای عملیاتی نیروهای مسلح در حال تولید شناور و دیگر تجهیزات مورد نیاز در حوزه دریا است و در حلقه دفاعی و در زیر سطح در تناژها و تیپ‌های مختلف با کاربردهای گوناگون، روی زنجیره‌های مختلف کار می‌شود.
وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: در تقابل دریایی فاکتورهای توان یگان‌های سطحی، زیرسطحی، سامانه موشکی از لحاظ برد موشک، توان سامانه اژدری و قدرت پوشش هوایی منطقه دارای اهمیت است که ایران در حوزه سطح یگان‌های نیروی دریایی سپاه از شناورهای تندرویی برخوردار است که غربی‌ها هم تعداد معدودی از این شناورها را در اختیار دارند که با این سرعت در دریا حضور پیدا کرده و سلاح حمل می‌کند.
وی افزود: ناو و ناوشکن‌های ایران امروز به موشک‌هایی مجهز است که ورای افق را هدف قرار می‌دهد و زیردریایی‌ها، مجهز به اژدرهای بسیار هوشمند و قدرتمندی هستند که می‌توانند از زیر سطح دشمن متجاوز را مورد هدف قرار دهند و این ارزیابی توسط نیروهای فرامنطقه‌ای صورت گرفته و فهمیده‌اند توان دفاع ایران در دریا به چه میزان است و چون صدها فروند یگان‌های فرا منطقه‌ای در منطقه ما حضور دارند که این افزایش حضور آنها نشان از بالا بودن سطح آمادگی نیروهای ایران و بالا بودن ارزیابی آنها از توان دفاعی نیروهای دریایی است.
مدیرعامل سازمان صنایع دریایی گفت: با اینکه صنعت دریایی ایران صنعت نوپایی است اما سازمان صنایع دریایی بسیاری از محصولات غیرنظامی شامل ده‌ها فروند انواع یدک‌کش‌ها، لندینکرافت‌ها و انواع باج‌ها و دوبه‌ها را تولید کرده و در اختیار بخش خصوصی و کشتیرانی و سازمان دریایی بنادر و دریانوردی قرار داده است.
وی ادامه داد: هم‌اکنون نخستین کشتی اقیانوس‌پیمای موسسه اقیانوس‌شناسی ایران در صنایع دریایی شهید درویشی وزارت دفاع در حال ساخت است که در آینده نزدیک این کشتی به آب انداخته می‌شود تا پژوهشگران ایرانی بتوانند در اقیانوس‌ها کارهای تحقیقاتی و علمی انجام دهند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید