دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان در همایش ملی اقتصاد مقاومتی به 1+5 هشدار داد كه پیشرفت ایران غیرقابل برگشت است و زمان برای راهبرد فشار پایان یافته است.
دكتر سعید جلیلی در این همایش كه پنجشنبه گذشته در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد گفت: نظام سلطه از شكل گیری اندیشه و ارایه الگوی جدید مردم سالاری دینی احساس خطر می كند.
وی افزود: آنان از اینكه این الگوی جدید دارای پیام و هدف است و این پیام و هدف می تواند محقق شود و كارآمد باشد احساس خطر می كنند.
وی گفت: امروز با گذشت 33 سال، در ابتدای حركتی بزرگ برای الگوسازی در عرصه های مختلف هستیم.
وی اضافه كرد: وجه ممیزه آنچه ایران، در انقلاب اسلامی در این 33 سال بارها از خود نشان داده، این است كه مقاومت ما همراه با پیشرفت بوده است.
جلیلی گفت: آنچه خطر را برای آنان بیشتر می كند، این است كه مقاومت ما، مقاومت صرف و با هزینه نیست كه پس از مدتی، افزایش هزینه ها موجب تمام شدن سرمایه شود بلكه ویژگی این مقاومت آن است كه همراه با خود پیشرفت، فواید، تولید و مزیت های نسبی دارد.
وی گفت: بسیاری از افراد حتی مقامات غربی كه نخستین بار به تهران می آیند، وقتی با دستاوردهای انقلاب اسلامی مواجه می شوند به صراحت بیان می كنند كه این دستاوردها برای آنان حیرت آور است و چنین تصوری از پیشرفت جمهوری اسلامی ایران نداشتند.
جلیلی افزود: چون آنان می فهمند كه این پیشرفت با برخی ظواهر دیگر كشورها متفاوت است و این پیشرفتی است كه علیرغم همه فشارها، تهدیدها، تحریم ها و اقداماتی این گونه حاصل شده است، پس اهمیت می یابد و جلوه خاصی به این مقاومت می دهد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: امروز مسیری كه مردم ما برای پیشرفت انتخاب كرده اند غیرقابل برگشت است.
جلیلی با اشاره به مذاكرات پیش رو میان ایران و گروه موسوم به 1+5 در بغداد، درباره دستور كار این مذاكرات گفت: آنچه در بغداد می بایست مطرح شود، گفت وگو برای همكاری، مبتنی بر حقوق مسلم ملت ایران است.
وی با تأكید بر آمادگی جمهوری اسلامی برای گفت وگو درباره همكاری و رد این گفته كه زمان برای گفت وگو رو به پایان است، تصریح كرد: امروز آنچه رو به پایان است، زمان برای راهبرد فشار است و این راهبرد جواب نداده است.
جلیلی گفت: امروز كسانی كه از پیشرفت ملت ایران راضی نیستند، به خاطر برخی منافع مقطعی حاضرند از منافع راهبردی خود دست بردارند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: مسیر فشار و اعمال فشار بر ایران موجب مقاومت و پیشرفت بیشتر ملت ایران می شود.
جلیلی با بیان اینكه اعمال فشارها نه تنها مانع پیشرت هسته ای جمهوری اسلامی نشد، بلكه ایران براساس ظرفیت بومی خود هسته ای شد و پیشرفت كرد، گفت: اگر آنها می خواستند فراتر از مقاصد اقتصادی، با اهداف سیاسی مانع انسجام ملت ایران شوند، بدانند كه این فشارها موجب انسجام و همبستگی بیشتر شده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تأكید بر اینكه امروز پیوند مردم و نظام عمیق و ناگسستنی است، گفت: امروز با این ظرفیت، جمهوری اسلامی ایران حرف های زیادی برای گفتن در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دیگر عرصه ها دارد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخشی از سخنان خود در نخستین همایش ملی اقتصاد مقاومتی با طرح این پرسش كه چرا امروز اینگونه با انقلاب اسلامی مقابله می شود، گفت: انقلاب اسلامی زمانی بروز كرد كه در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تحولاتی در حوزه بین الملل شكل گرفته و انحصارهایی رقم خورده بود كه مهمترین آن انحصار در قدرت، ثروت و حوزه سیاست بود.
وی اضافه كرد: مهمترین علت تقابل با جمهوری اسلامی كه از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی شكل گرفت و تلاش شد با همه ظرفیت ها جلوی آن گرفته شود، این بود كه اندیشه ای ظهور كرد كه می توانست انحصار آنها را بشكند و شاید این مهمترین خطری بود كه آنها از انقلاب اسلامی احساس كردند.
وی با طرح این پرسش كه چرا تمایل و تقابل دو اندیشه اینقدر در جهان اهمیت پیدا كرده است كه تمام آنها را در اینكه باید با این حركت مقابله شود جدی می كند، گفت: علت آن این است كه اندیشه ای پدید آمده كه فقط در مناسك با آنها اختلاف نظر ندارد بلكه در همه حوزه ها حرف های جدیدی دارد كه می تواند انحصار آنها را بشكند.
جلیلی افزود: از همه مهمتر این كه آنها احساس می كنند این اندیشه جدید قابلیت اجرا و عمل دارد و توان نافذ و كارآمدی از آن بروز كرده است كه می تواند در عرصه بین الملل موثر واقع شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: انقلاب اسلامی فقط به این معنا نبود كه نظامی را سرنگون و نظام دیگری را جایگزین آن كرده است بلكه ظرفیت هایی از خود بروز داده كه با بهره گیری از آن می توان بسیاری از نظام ها را در حوزه های مختلف تغییر داد و همه تلاش های آنها برای جلوگیری از الگو و مدل شدن این نظام و اندیشه است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در آستانه مذاكرات هسته ای كشورمان با 1+5 در بغداد به اعضای گروه 1+5 هشدار داد دچار اشتباه محاسباتی نشوند.
جلیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تشدید تحریم ها علیه كشورمان از زمان ریاست جمهوری كلینتون افزود: در آن دوره یكی از نظریه پردازان معروف آمریكا با هشدار درباره تشدید تحریم ها علیه ایران، مسیر تحریم ها علیه كشورمان را اشتباه توصیف و تأكید كرده بود كه باید خلاف این مسیر برویم زیرا تحریم ها جمهوری اسلامی را در مسیر شكستن انحصارها قرار می دهد و باعث می شود جدی تر و اصولی تر به روند حركتش ادامه دهد.
وی گفت: این استدلال درست بود زیرا آنان فهمیده بودند كه جمهوری اسلامی در پی ارائه الگویی برای شكست انحصار حاكم بر جهان و مقاومت همراه پیشرفت است.
جلیلی، نمونه این مقاومت را دست یابی كشورمان به تولید سوخت 20 درصد برای مصارف صلح آمیز هسته ای دانست و افزود: شاید اگر آنان در مذاكرات ژنو 2، سوخت 20 درصد را به ما می دادند اكنون نمی توانستیم این سوخت را در داخل تولید كنیم.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید