محافل سیاسی و رسانه های غرب استراتژی فشار بر ایران را فاقد كارایی ارزیابی می كنند و معتقدند ایران به رغم این فشارها برنامه هسته ای خود را پیش می برد.
روزنامه نیویورك تایمز دراین باره نوشت: ایران به اعتبار مذاكرات، برای برنامه هسته ای خود مشروعیت بیشتری را كسب می كند. كارشناسان می گویند به رغم تشدید تحریم ها، روش همیشگی ایران مبنی بر تداوم آهسته اما پیوسته برنامه هسته ای خود تاكنون موفقیت آمیز بوده است.
این روزنامه نوشت: واقعیت این است كه موفقیت مذاكرات از منظر غرب به این معناست كه ایران با انتقال تمام اورانیوم غنی سازی شده به خارج موافقت كند. اما مقامات آمریكایی می گویند در مذاكرات اسلامبول هیچ توافقی در مورد غنی سازی پیشنهاد نشد. استقلال، از ستون های اصلی انقلاب و حاكمیت ایران به شمار می رود و به همین دلیل آنها در برابر هر نوع شرطی مبنی بر تعطیلی مراكز هسته ای مقاومت می كنند.
در همین حال روزنامه واشنگتن پست در گزارشی خاطر نشان كرد كه تحریم ایران شكست خورده است. به نوشته این روزنامه « ایران با درگیر كردن كشورهای غربی در مذاكرات، برای فعالیت های هسته ای خود زمان می خرد. اوباما بعد از 3 سال باید اعلام كند سیاست تحریم و فشار و مذاكره با شكست مواجه شده است هر چند كه برخی تحلیلگران می گویند اوباما هرگز چنین اعترافی نخواهد كرد».
از سوی دیگر و در حالی كه گروهی از سناتورهای آمریكایی مانع از تصویب تحریم جدید علیه ایران در سنا شدند، اختلافات میان اعضای جمهوری خواه و دموكرات سنا شدت یافته است. گفته می شود این اختلافات بی ارتباط با انتخابات ماه نوامبر آمریكا نیست.
سناتور لیندزی گراهام دراین باره گفته است: تحریم ها علیه ایران خیلی خوبند و امیدواریم كه باعث تغییر رفتار ایرانی ها شوند ولی تاكنون چنین اتفاقی رخ نداده و فكر می كنم از این به بعد نیز اتفاق نیفتد.
ناتوانی سیاست فشار علیه ایران موجب اعتراض مقامات رژیم صهیونیستی شده است. ایهود باراك وزیر دفاع اسرائیل به سی ان ان گفت: ایران همچنان از مذاكرات با 1+5 سود می برد و غرب را فریب می دهد. ما به وعده های آمریكا اطمینان داریم اما نگرانیم غرب نتواند جلوی برنامه هسته ای ایران را بگیرد.
وی می افزاید: مذاكرات 1+5 و ایران با این محور كه به توافق بر سر ساز و كارهایی برای تداوم پیشرفت برنامه اتمی ایران منجر شود، مسخره است. اگر غرب و جامعه جهانی آستانه ای برای برنامه هسته ای ایران در نظر بگیرند و ایران هم آن را قبول كند اما عملا اجازه داده شود كه ایران برنامه خود را پیش ببرد. این مسخره و یك فریب است، چه رسد به اینكه ایران تنها بخش هایی از طرح غرب را بپذیرد.
باراك تصریح كرد: یك ایران هسته ای، دورنمای كلی خاورمیانه را تغییر خواهد داد.
همچنین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن یك كنفرانس مطبوعاتی در پراگ اعلام كرد: ایران به هیچ وجه از برنامه هسته ای خود صرف نظر نخواهد كرد.
وی با بیان اینكه ایران شطرنج باز ماهری است و شطرنج مذاكرات را خوب بلد است، گفت: هیچ نشانه ای وجود ندارد كه ایران می خواهد برنامه هسته ای خود را متوقف كند حتی اگر چیزهایی را بپذیرد.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید