رابرت کلی، پژوهشگر ارشد پروژه تسلیحات هسته ای در مرکز مطالعات بین المللی صلح استکهلم و بازرس ارشد سابق آژانس در عراق اکنون ساکن اتریش است. او سابقه ای تقریبا ده ساله از بازرسی های مختلف برای آژانس بین المللی انرژی هسته ای سازمان ملل متحد داشته و در پروژه برنامه هسته ای دو کشور از نزدیک درگیر بوده: آفریقای جنوبی که گفته می شود موفق به تولید سلاح هسته ای هم شد و عراق دوران صدام حسین.
نظرات رابرت کلی با گزارش های اخیر آژانس درباره برنامه هسته ای ایران همسویی ندارد. وی معقتد است که این گزارش ها دقیق تهیه نمی شوند و مشکلات زیادی دارند. کلی همچنین معتقد است که آژانس توان تخصصی ضعیفی برای کشف یک برنامه هسته ای نظامی دارد ولی در زمینه کشف فعالیت های انجام شده با مواد هسته ای قوی عمل می کند.
اهم اظهارات وی به شرح زیر است:
پارچین نقطه اعمال فشار بر ایران ؟
*خیلی ها می گویند گزارش ماه نوامبر سال 2011 آژانس ثابت کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی است. من می گویم آن گزارش اصلا چنین امری را ثابت نکرد، چون بیشتر اطلاعاتش قدیمی بود و قضیه خیلی بزرگنمایی شد."
*اسراییل{ رژیم صهیونیستی} یک راکتور هسته ای در دست ساخت در سوریه را بمباران کرد و سوریه یکسال وقت داشت تا در آنجا عملیات پاکسازی را انجام دهد، خاکبرداری کند و ساختمان جدیدی روی آن زمین ها بسازد. اما وقتی یکسال بعد بازرسان آژانس فقط برای یک روز به آن نقطه در دل صحرا رفتند و نمونه برداری کردند آثار اورانیوم را کشف کردند.فکر می کنم اگر ایرانی ها در حال پاکساری منطقه پارچین هستند اصلا شانسی برای موفقیت در اینکار ندارند. اگر در آنجا آثاری پیدا نشود می توانید تقریبا با اطمینان بگویید که اصلا در آنجا مواد هسته ای آزمایش نشده است.
*من با خواندن گزارش ماه نوامبر سال گذشته آژانس و ضمیمه آن درباره جنبه تسلیحاتی برنامه ایران شوکه شدم، چرا که سند ضمیمه پر بود از اطلاعات کهنه و اگر روند تحولات برنامه ایران و گزارش ها را دنبال کرده باشید خیلی زود متوجه این نکته می شوید. آژانس آن اطلاعات را یکجا کنار هم گذاشت تا همه بتوانند ببینند. ولی اطلاعات فقط تا سال 2003 را پوشش می دادند و آن سال دقیقا مصادف است با وقتی که سی آی ای (سازمان اطلاعاتی آمریکا) اعلام کرده که برنامه نظامی هسته ای ایران متوقف شده است.
 گزارش های آژانس جانبدارانه است
*از نگاه من آن گزارش خیلی جانبدارانه است. وقتی برای یک مسئله، توضیحات متفاوتی قابل ارائه بوده در گزارش آن توضیحی درباره مسئله را انتخاب و مطرح کرده اند که بیشتر به ضرر ایران است.
*چند جا هم گفته ام که چند نکته در گزارش آژانس به نظر من جعلی به نظر می رسند، مانند اسناد جعلی که آژانس در قضیه عراق در سالهای 1995 و 2002 کشف کرد. "
*من در ابتدای خدمتم برای آژانس در عراق با هانس بلیکس کار کردم. بعد دوباره به آژانس برگشتم و با محمد البرادعی کار کردم. هر دوی آنها حقوق بین الملل خوانده و بسیار دقیق بودند. آنها فقط به *اطلاعاتی استناد می کردند که به اصطلاح مو لای درزش نرود و قابل اثبات باشد. در حال حاضر چنین به نظر می رسد که آژانس آماده است هر شایعه ای که می شنود را مطرح کند و با ایران بر سر آن مشکل پیدا کند. این است که فکر می کنم ایرانی ها به دنبال چارچوب و مدالیته هستند و اگر به بازرسان اجازه دسترسی بدهند می خواهند بدانند که چرا درخواست بازرسی شده و چه چیزی در نهایت به دست آمده است.
* خیلی ها می گویند گزارش ماه نوامبر سال 2011 آژانس ثابت کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی است. من می گویم آن گزارش اصلا چنین امری را ثابت نکرد، چون بیشتر اطلاعاتش قدیمی بود و قضیه خیلی بزرگنمایی شد. چند جا هم گفته ام که چند نکته در گزارش آژانس به نظر من جعلی به نظر می رسند، مانند اسناد جعلی که آژانس در قضیه عراق در سالهای 1995 و 2002 کشف کرد.
منبع:خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید