هرزه‌پروری هنری به جای نخبه‌پروری، شاخص جریان انحراف

باند سیاسی- اقتصادی که با بهره‌گیری از ظرفیتهای درون نظام، در پی تثبیت و گسترش قدرت خود است و در این مسیر هیچ پایبندی به اصول و ارزشها و مبانی انقلاب اسلامی و مکتب امام راحل (ره) و ولایت فقیه ندارد و هدفش کسب قدرت و تثبیت حاکمیّت مطلق قدرت در باند خود است که از مصادیق بارز انحراف در شرایط کنونی است.
به گزارش جهان، حسین فدایی اولین فردی است که در اردیبهشت 1388 یعنی حدود یک ماه پیش از انتخابات خرداد 1388، عنوان جریان فتنه را در نطقی انقلابی در مجلس اعلام کرد.پیش از آنکه برخی خوش خیالانه به برخی جریانات بنگرند بحث جریان انحرافی را در شهریور 88 در گفتگو با خبرگزاری فارس مطرح ساخت. اکنون نیز جهت تبیین شاخصهای جریان انحرافی با او به گفتگو نشستیم. هر چند او در طول مصاحبه خواستار خاموش کردن ضبط شد و در پایان نیز مقرر شد مصاحبه پیش از انعکاس را ملاحظه نماید تا بتواند با مصداقهایی مشخص به تبیین جریان انحرافی بپردازد. حسین فدایی آشیانی، نماینده مردم تهران در دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی است و نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس.او در شهرری به دنیا آمده و هم اکنون در جوار حضرت عبدالعظیم زندگی می کند. از سوابق انقلابی، سیاسی و مدیریتی او می توان به این موارد اشاره کرد: عضو گروه توحیدی بدر و صف در مبارزات قبل از انقلاب اسلامی، توسط ساواک دستگیر و شکنجه شد، بعد از انقلاب به عضویت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی (اول) درآمد، عضو سابق ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، جزو اعضای اصلی شورای هماهنگی نیروهای انقلاب، عضو شورای ۵ نفره شورای هماهنگی نیروهای انقلاب در انتخابات ریاست جمهوری دور نهم و شورای ۵+۶ جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات مجلس هشتم، مؤسس و دبیر کل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی از ابتدا تاکنون، مسئول ستاد فوریتهای جنگ در زمان جنگ تحمیلی. گفتگو با حسین فدایی عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان را در ذیل می خوانیم:

 
* این روزها خیلی از انحراف گفته می شود، منظور شما از انحراف چیست؟
 

عدول هر مجموعه به صورت خطی (در مسیر زمان و به صورت مستمر) و نه نقطه ای، از اصول، مبانی، ارزشها و آرمانها، انحراف است. یعنی اگر مجموعه ای با علم و آگاهی بنا داشته باشد از شاخصها و استانداردها و اصول انقلاب اسلامی عدول کند، قطعاً در مسیر انحراف است.

 
* جریان انحرافی مدّ نظر، در چه زمینه هایی از اصول و مبانی عدول کرده است؟
 

ساحتهای باند انحراف عبارتند از: انحراف در حوزه اندیشه و اعتقادات، انحراف در حوزه چشم انداز و سیاست گذاری کلان، انحراف در حوزه برنامه های بلند مدت (مثلاً برنامه های پنج ساله کشور)، انحراف در حوزه قانون گذاری، انحراف در حوزه برنامه ریزی اجرایی، انحراف در حوزه اقدام و عملکرد و رفتار، انحراف در حوزه نحوه بکارگیری و انتخاب نیروی انسانی، به تعبیر دیگر می توان گفت در عرصه سیاست گذاری، برنامه ریزی و اقدامات اجرایی و تقنینی در اداره کشور، انحراف وجود دارد مانند انحراف در: حوزه سیاست داخلی، حوزه سیاست خارجی، حوزه سیاست اقتصادی، حوزه سیاست فرهنگی اجتماعی، حوزه نحوه اداره کشور

 
* ریشه ها و عوامل انحراف را در چه می بینید؟

 
ضعف در جهان بینی و اعتقادات و مبانی فکری، در جدا شدن از روحانیت، در هوای نفس، مسائل نفسانی، خود خواهی، خود محوری، خود بزرگی بینی و عجب (لبته در بحث خود بزرگ¬بینی، تلاش بر این می شود که تحلیلها و رفتاهای نادرست، با ظاهر و زیور عقلانی، آرایش شود.)، در نفاق (که البته می تواند ریشه نفسانی داشته باشد، یعنی وقتی مسائل نفسانی و رذائل در انسان قوت می گیرد، به نفاق می انجامد)، در قدرت طلبی، در ضعف در بصیرت و معرفت و بینش سیاسی، در داشتن بینش التقاطی، در دنیازدگی و دنیاخواهی، در تأثیرپذیری از تملق و چاپلوسی، در نفوذ عوامل دشمن و خنّاسان در خودیها و توطئه های آنان، در تأثیرپذیری نا درست از اطرافیان و خانواده، در ترس و مرعوب هیمنه دشمن شدن، در سوء ظن به خدا و وعده های الهی

 
* اگر انحراف مقوله مهمی است، چرا مقام معظم رهبری در این سالها به آن اشاره ای نکرده اند؟
 

اتفاقاً بحت انحراف موضوعی است که هم حضرت امام –رضوان الله تعالی علیه- و هم مقام معظم رهبری دائماً نسبت آن تذکر و هشدار داده اند. به عنوان مثال، مقام معظم رهبری در سالگرد رحلت حضرت امام، تذکراتی درباره مکتب امام و انحراف از مکتب امام بیان داشتند که در با اشاره به شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ذیل آن به برخی مصادیق انحراف در طول تاریخ انقلاب اشاره می کنم. مقام معظم رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، در سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) به هشت مورد مهم اشاره فرمودند:


یکی عدول از ارزش ها به نام عقل گرایی که در این مورد در بیست و دومین سالگرد رحلت امام (ره)- 14/3/1390 می فرمایند: «اگر کسی یا جریانی بخواهد به نام عقل گرایی، از ارزش های اسلامی و انقلابی عدول کند، این انحراف است»
 

* مصادیق آن چیست؟
 

شما نگاهی هر چند اجمالی به تاریخ انقلاب داشته باشید مصادیق بسیاری دارید یکی از این مصادیق « عدول از ارزش ها به بهانه کسب "علم مبارزه" از مارکسیسم» است. در این زمینه «سعید محسن» از بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق (منافقین) می گوید بدون اغراق صد بار کتاب «راه طی شده» بازرگان را خوانده است. اعتقاد به نگاه علم گرای بازرگان سبب شده بود که آنها در جستجوی یک مبارزه متکی بر دانش روز، علم مبارزه را در روش های مبارزاتی آن روزگار یعنی روش گروه های مارکسیست جستجو کنند. مطالعه کتاب های مربوط به تاکتیک های مبارزه مارکسیست ها اندک اندک مجاهدین خلق را به مبانی فلسفی مارکسیسم علاقمند ساخت.  حنیف نژاد کتاب «راه انبیا راه بشر» را در ادامه کتاب بازرگان نوشت که در آن آمده است: «بدون آشنایی با فرهنگ انقلابی عصر حاضر درک عظمت آیات قرآن هیچ ممکن نیست.» ( سازمان مجاهدین خلق – پیدایی تا فرجام – ج 1 ص 327)
 

مصداق دوم در مورد نهضت آزادی است. نهضت آزادی، ایستادگی در برابر تصویب قانون اساسی مبتنی بر شریعت اسلامی، تمسک به قوانین عرفی جاری در جهان به بهانه ی نداشتن الگوی مذهبی و برجسته کردن تعارض جمهوری اسلامی با دمکراسی مدنظر داشت. عبدالعلی بازرگان و از اعضای فعال نهضت آزادی معتقد است «جمهوریت با اسلامیت در تعارض است و جمهوری اسلامی از یک جنسیت شترمرغی است.» ( هفته نامه آبان، شهریور77) ابراهیم یزدی نیز در مقاله ای در روزنامه نوروز می نویسد: «جامعه ولایی انحصارگر و مستبد است و ارزشی برای توده¬ها قائل نیست.»( روزنامه نوروز، 22فروردین 77، ص 19) جبهه ملی نیز با انتشار اطلاعیه ای با عنوان « انقلاب بزرگ ملت را از کلیه هدف های بنیادی خود منحرف کرده اند» از مردم خواستند "به منظور حمایت از دموکراسی و فضای باز سیاسی و آزادی همه گروه های مخالف، دست به یک راهپیمایی گسترده بزنند و مخالفت خویش را با سیاست های نظام اسلامی اعلام نمایند." ابراهیم یزدی در مقاله دیگر می نویسد:«چون دین و سیاست از هم جدا هستند حکومت دینی غلط است باید حکومت دین داران مورد توجه قرار گیرد و خواست آنها اجرا شود» (هفته نامه پیامبر هاجر، مهر77)
 

مصداق سوم در مورد جبهه ملی و ایستادگی در برابر لایحه قصاص است. امام عظیم الشأن (ره) پس از انتشار اطلاعیه جبهه ملی در محکومیت لایحه قصاص، این اقدام جبهه ملی را حرکتی در جهت شوراندن مردم علیه نظام اسلامی و ضروریات اسلام، خیانتی بزرگ به اسلام دانستند که حتی رضاخان نیز چنین جسارتی به اسلام نکرده است و بالاخره حضرت امام اعلام داشتند: جبهه ملی از امروز محکوم به ارتداد است. (سخنرانی 25/3/1360 امام خمینی(ره) – صحیفه امام، جلد 14، صفحه 447)
 

مصداق چهارم طرح مدیریت علمی در برابر مدیریت فقهی توسط تجدید نظر طلبان بود. عبد الکریم سروش در این مورد اظهار می دارد: «سامان بخشی و مشکل زدایی و فراغت آفرینی فقه، مخصوص جوامعی ساده و تحول و تشعب نایافته بود که حاجاتی اندک آدمیان را به یکدیگر پیوند می داد... لکن امروزه مگر می توان انکار کرد که غوغای صنعت و تجارت و غبار روابط تیره سیاسی جهان را فقه فرو نمی¬نشاند و تحول عظیم مشکلات بشر امروز را فقه مهار نمی¬کند.»

 
مصداق پنجم طرح موضوع وکالت بجای ولایت و انکار ولایت معصوم است. در این زمینه مرحوم آقای منتظری می گفت: «روحانیت حاکم نباید در امور اجرایی دخالت کند، و تنها به نظارت بر قوانین بپرازد از نظر اینکه خلاف شرع نباشد.» (روزنامه ایران14/2/1383) یا عبد الکربم سروش بر این باور است که: «ولایت منحصر در شخص نبی اکرم است و با رفتن او نیز ولایت خاتمه می یابد. او خاتم نبوت و خاتم ولایت بود.»( ماهنامه کیان شماره 45ص 79)
 
تمسک به مدل های توسعه غربی به بهانه نبودن مدل اسلامی مصداق ششم عدول از ارزش ها به نام عقل گرایی است. در این زمینه یکی از اعضای گروه کارگزاران اظهار می دارد: «چیزی به اسم اقتصاد اسلامی موجود نیست، بنابراین خودمان را معطل یک چنین آراء و افکاری که در عرصه قابلیت عمل پیدا نکرده، نمی¬کنیم.» (فصلنامه سیاسی روز ش 12ص 11)
 

مصداق هفتم سازش در برابر استکبار و تلاش برای ارتباط با آمریکاست. در این زمینه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ششم که دبیر کل حزب منحله مشارکت نیز بود می گوید: «سیاست تنش زدایی را باید در قبال آمریکا پی ریزی کنیم. هر چند خیلی فرصت ها را از دست داده-ایم، امیدواریم این گونه نشود که جام زهر دیگری بنوشیم.»

 
مصداق هشتم ملت سازی برای رژیم صهیونیستی است. یکی از عناصر انحرافی در این مورد معتقد است: «ما با مردم آمریکا و اسرائیل دوست هستیم... بنده به حرف هایم افتخار می کنم و آن ها را اصلاح نمی کنم، بلکه هزار مرتبه دیگر نیز تکرار می کنم که ما آحاد مردم دنیا را دوست داریم و این افتخار ماست که چون اعتقاد و آرمان هایمان انسانی است، در میان توده های مردم در دنیا دشمنی نداریم... ایران امروز با مردم آمریکا و اسرائیل دوست است ما مردم آمریکا را از برترین ملتها می دانیم.» (در نشست خبری کاخ گلستان)

 
مصداق نهم دفاع از جمهوری ایرانی بجای جمهوری اسلامی است. حضرت امام (ره) با رد پیشنهادهای «جمهوری ایران» و «جمهوری دموکراتیک اسلامی» که طرفدارانی نیز در میان دولت موقت داشتند، از «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه زیاد (یعنی جمهوری دموکراتیک اسلامی) و نه یک کلمه کم (یعنی جمهوری ایران) دفاع نموده و فرمودند: «اضافه کردن دموکراتیک به اسلام این توهم را در ذهن می آورد که اسلام محتوایش خالی است از این، لذا احتیاج به این است که یک قیدی پهلویش بیاورند و این برای ما بسیار حزن انگیز است... مثل این است که شما بگویید ما اسلام را می خواهیم و می خواهیم که به خدا هم اعتقاد داشته باشیم ولی به شرط این که به خدا هم معتقد باشیم».( صحیفه امام، جلد 10، ص 95)

 
مصداق دهم، طرح مکتب ایرانی در برابر مکتب اسلام است. یک عنصر انحرافی در این مورد معتقد است: «من بر مکتب ایرانی اصرار دارم، زیرا آن مکتب دریافت ناب از حقیقت، توحید و اسلام است. باید مکتب ایرانی را به دنیا معرفی کنیم. در واقع من باور دارم که واژه ایرانی ذکر است زیرا که ذکر واژه ای مرتبط با روح مؤمن است، مؤمنی که به جهان باور کرده و به دنبال ارزشهای متعالی است... برخی ها از من خرده می گیرند که چرا نمیگویی مکتب اسلام و می گویی مکتب ایران؟ از مکتب اسلام دریافت¬های متنوعی وجود دارد اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم.» (سایت شورای عالی ایرانیان،14/5/89)

 
مصداق یازدهم طرح بیداری انسانی در برابر بیداری اسلامی است. فردی در این مورد در 24 اسفند 1389 در جلسه خادمان ایثارگران و خانواده شهدا از "بیداری انسانی" به عنوان عامل اصلی ایجاد حرکت های انقلابی در کشورهای منطقه یاد شده و بیان می شود:« قدرت های مستکبر جهان و دنباله های آنها در حال سقوط هستند و موجی از اعماق توده های ملت ها که موجی انسانی و بیدار کننده انسان هاست، برخاسته است و به اروپا و آمریکا خواهد رسید» این واژه ها در برخی مصاحبه های خبری وی در فروردین ماه هم تکرار شد.

 
مصداق دوازدهم نفی مدیریت انبیاء است. یک عنصر انحرافی در پانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی می گوید: «حضرت نوح با 950  سال عمر نتوانست مدیریت جامع کند چرا که عدالت را ایجاد نکرده است. آمدن پیامبران در طول تاریخ برای تمام شدن دوره های قبلی پیامبری بوده است اگر هر پیامبر مدیریت درستی می کرد عدالت برقرار می شد!»

 
مصداق سیزدهم تکیه بر باستان گرایی بجای اسلام گرایی است. یک عنصر انحرافی در کنفرانس انجمن سالیانه دانشگاههای باز می گوید: «کاوش های باستان شناسی نشان می دهد که انسان به خدا اعتماد داشته است اما چرا خدا محور وحدت نشده است؟ من می گویم مشکل این است که به تعداد انسان ها خدا هست و خدای هر انسانی با توجه به شناخت آن فرد از خدا با خدای فرد دیگر متفاوت است. ملت ها در طول تاریخ همواره یک خدا را نپرستیده اند چون انسان ها خداهای متفاوت دارند.» (تابناک، 16/8/88، کد خبر: 71697)

 
یا در ادامه می گوید: «بودن کوروش در ایران اتفاقی نبوده است. کوروش سرمایه گذاری خداوند در ایران بوده است و خداوند ملت ایران را برگزیده است».  (خبرگزاری جمهوری اسلامی، 15/7/89)

 
مصداق سیزدهم دفاع از اسلام حداقلی بجای قرائت اسلام حداکثری است. این فرد در جایی می گوید: «این انحراف است که کسی زیبایی را در فرار از انسان ها جستجو کند؛ چرا که نباید ورود یک گردشگر خارجی به کشور، ما را به هراس بیندازد. هنوز فکر می کنند روسری یک ذره تکان بخورد، همه عالم به هم می ریزد، در حالی که این توهمه، دروغه» و «زیبایی وسیله شیطان نمی شود، این منطق خیلی وارونه است منجلاب وسیله شیطان است، سیاهی، فقر، زشتی، پلشتی، و پلیدی وسیله شیطان است... ؛ در زیبایی و علم باید خدا را جستجو کرد، در قدرت باید خدا را جستجو کرد، عرفان این است»  (نشریه پرتو سخن، 18/2/87)

 
مصداق پانزدهم در این مورد نفی مرجعیت و روحانیت و اسلام فقاهتی است. ابراهیم یزدی دبیر کل گروهک نهضت آزادی می گوید: «چون دین و سیاست از هم جدا هستند حکومت دینی غلط است. باید حکومت دینداران مورد توجه قرار گیرد و خواست آنها اجرا شود». (هفته نامه پیام هاجر، مهر 77)

 
* شما گفتید مقام معظم رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، در سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) به هشت مورد مهم اشاره فرمودند. شما به یکی از محورهای سخنان آقا اشاره کردید بقیه محورها را هم با ذکر مصادیق می فرمایید؟

 
محور دوم فرمایشات رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، موضوع ارتباط با دشمن تحت عنوان ضرورت عقلی بود. مقام معظم رهبری می فرمایند: «اگر کسی بخواهد به وسیله¬ی عقل گرائی، در مقابل دشمن بی تقوایی به خرج بدهد، وابستگی به وجود بیاورد، این انحراف است، این خیانت است.» (بیست و دومین سالگرد رحلت امام (ره)- 14/3/1390)

 
* مصداق این کلام رهبری در تاریخ انقلاب چیست؟

در این زمینه حتما به یاد دارید که طرح ضرورت مذاکره و ارتباط با آمریکا توسط امثال مهاجرانی و وابستگاه به گفتمان توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی بارها و بارها در مقاطع مختلف مطرح شد و امروز هم باند انحراف به انحاء مختلف مطرح می کند. مقام معظم رهبری در این باره در کرمانشاه فرمودند: «مسئله‌ى روابط با آمریکا، که در این چند سال چه کارها کردند، چه تلاشها کردند، در دوره‌هاى مختلفِ دولتهاى گوناگون، تحت تأثیر عوامل مختلف. خب، این به حرکت عمومى نظام ضرر میزد، فایده‌اى هم براى وضع معیشت و زندگى مردم نداشت. اینجا ممانعت شد. و مسائل گوناگونى از این قبیل هست.» (دیدار دانشجویان کرمانشاه – 24/7/1390)


سومین محور فرمایشات رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، موضوع غفلت از دشمن به بهانه عقلانیت است. مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: «آن عقلانیتی که در مکتب امام(ره) بزرگوار ما هست، اقتضا نمی کند که ما از خدعه ی دشمن غافل شویم، از کید او غافل شویم، از نقشه ی عمیق او غافل شویم، به او اعتماد کنیم، در مقابل او کوتاه بیاییم.» (بیست و دومین سالگرد رحلت امام (ره)- 14/3/1390)


چهارمین محور فرمایشات رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، موضوع زیر پا گذاشتن اخلاق به نام عدالت خواهی است. مقام معظم رهبری هشدار می دهند که: «اگر به نام عدالت خواهی و به نام انقلابیگری، اخلاق را زیر پا بگذاریم، ضرر کرده ایم؛ از خط امام (ره) منحرف شده ایم.» (بیست و دومین سالگرد رحلت امام (ره)- 14/3/1390)

 
پنجمین محور فرمایشات رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، موضوع اهانت به نام انقلابی گری است. رهبر بصیر و حکیم انقلاب یادآور می شوند که: «اگر به نام انقلابیگری، به نام عدالت خواهی، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانی که از لحاظ فکری با ما مخالفند اما می،دانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آنها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از امام (ره) منحرف شده ایم.» که به عنوان مثال می توان به نسبت دادن اسلام آمریکایی به جامعتین (جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) در اوایل انقلاب اشاره کرد.

 
ششمین محور فرمایشات رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، موضوع سلب امنیت از مردم  به بهانه رفتار انقلابی است. «اگر بخواهیم به نام انقلابیگری و رفتار انقلابی، امنیت را از بخشی از مردم جامعه و کشورمان سلب کنیم، از خط امام (ره) منحرف شده ایم.» البته ما در این خصوص شاهد مصادیق متعددی بوده ایم، حتی در زمان حیات حضرت امام که منجر به صدور فرمان 8 ماده ای معروف شد.

 
هفتمین محور فرمایشات رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، موضوع حذف مخالف، بی تقوایی و بی عدالتی است. ایشان می فرمایند: «مبادا خیال کنید تقوا این است که انسان مخالف خودش را زیر پا له کند؛ نه، عدالت ورزیدن با تقوا موافق است. همه هوشیار باشیم، همه بیدار باشیم. این بعد هم نباید ابعاد دیگر را در سایه قرار بدهد.»

 
هشتمین محور فرمایشات رهبری در تبیین شاخصهای شناخت انحراف از مکتب امام، موضوع سیاست زدایی از جامعه به بهانه معنویت است. ایشان به طور دقیق تاکید داشتند: «این معنویت به هیچ وجه نباید ما را از مسئولیت عظیم انقلابی خودمان جدا کند، بلکه کمک به حرکت انقلابی است. آن کسانی که با تکیه ی به دینداری و به عنوان کردن دینداری، سعی می کنند جوانان را از حضور در عرصه های کشور دور نگه دارند، اشتباه می کنند، راه خطا میروند، دچار انحرافند.»


* در مورد محور هشتم همین گروههای عرفان نوظهور را می توانیم بگوییم؟

 
فقط محصور به آن نیست. در خصوص باندهایی که تلاش می کرده و یا می کنند که در جامعه جدایی دین از سیاست را جا بیاندازند و یا جامعه را از سیاست و سرنوشت خود جدا کنند، مصادیق زیادی وجود دارد و از آن جمله عبارتند از: انجمن حجتیه، تمسک به پیشگویی و خرافه گرایی به منظور عبور از ولایت، ترویج عرفانهای کاذب، ترویج اسلام غیرسیاسی (سکولاریسم سنتی)، ترویج طریقت در برابر شریعت، تضعیف روحانیت به بهانه ی اینکه ما خودمان مستقیم با امام زمان (عج) ارتباط داریم.

 
* پس شما در شرایط فعلی اعتقاد دارید که انحراف وجود دارد. در شرایط کنونی چه تعریفی از انحراف دارید؟

 
باند سیاسی- اقتصادی که با بهره‌گیری از ظرفیتهای درون نظام، در پی تثبیت و گسترش قدرت خود است و در این مسیر هیچ پایبندی به اصول و ارزشها و مبانی انقلاب اسلامی و مکتب امام راحل (ره) و ولایت فقیه ندارد و هدفش کسب قدرت و تثبیت حاکمیّت مطلق قدرت در باند خود است که از مصادیق بارز انحراف در شرایط کنونی است.


* می توانید در این باره به مصادیقی روشن هم اشاره کنید؟

 
کسی که می گوید: «بنده به حرف‌هایم افتخار می‌کنم و آن‌ها را اصلاح نمی‌کنم بلکه هزار مرتبه دیگر نیز تکرار می‌کنم که ما آحاد مردم دنیا را دوست داریم و این افتخار ماست که چون اعتقاد و آرمان‌هایمان انسانی است در بین توده‌های مردم در دنیا دشمنی نداریم. وی ادامه داد: مردم ایران با مردم آمریکا فرقی ندارند. ما با همه مردم دنیا دوست هستیم حتی مردم آمریکا و اسرائیل. ...با افتخار می‌گویم که این اظهارات را ضرب در هزار کنید. این اظهارات را هیچ گاه خلاف نمی‌دانم.» (خبرگزاری فارس- 20/5/1387) به اعتقاد من این انحراف است.

 
یا تولید و انتشار CD «ظهور نزدیک است» به سفارش افرادی خاص صورت گرفته که تلاش می کنند با تطبیق برخی روایات مربوط به آخر الزمان، مصادیق بیرونی را یافته و مردم را گمراه کنند.

 
بحث ولایت فقیه برای همه مشخص است و در بیانات امام راحل به خوبی تبیین شده است. اگر این بحث طوری مطرح شود که از  آن معنای اصیل مدّ نظر امام فاصله بگیرد این انحراف است.

 
در حوزه‌ سیاست خارجی اصل بر حمایت از مظلومان جهان و مسلمانان است. حالا اگر کسی این دیدگاه را نسبت به بیداری اسلامی مخدوش کند و تردید ایجاد کند این انحراف است.

 
اگر باندی دنبال رابطه با آمریکا باشد که این برخلاف تمام اصول ماست این یعنی انحراف.

 
الگوبرداری از اندیشه‌ی غربی یعنی انحراف چه در ادبیات، یا هنر، یا موسیقی و فیلم.

 
پست‌های حکومتی برای خدمت به مردم هستند، اگرکسی تعمد داشته باشد که انسان‌های مسئله‌دار در رأس مصادر اجرایی باشند این یعنی انحراف. حتی آوردن افراد ضعیف و بی کفایت خودش خیانت است. سازمان سیا یک جاسوس در یوگسلاوی سابق داشت که کارش روی کار آوردن افراد ضعیف در مصادر حکومتی بود.

 
بزرگ‌ترین اقدام امام نقد جدایی دین از سیاست بود. هر جریانی که به این نظریه دامن بزند انحراف است. تئوری این جریان اسلام منهای روحانیت با شکل جدیدی است. یعنی یک عده از روحانیت پاک را مقابل سایر روحانیون قرار می‌دهند. ماهیت اندیشه‌ی آنها محدودیت و ایجاد حصر برای روحانیت است.

 
از ویژگی‌های انقلاب، فرصت سازی ا‌ست، ولی باند انحرافی فرصت سوزی می‌کند. از ویژگی‌های انقلاب تبدیل تهدید به فرصت است. باند انحرافی فرصت را به تهدید تبدیل می‌کند.

 
* شاخصها و ویژگی جریان انحراف که در شرایط کنونی قابل درک باشد، چیست؟

 
این ویژگیها را می توان اینچنین مطرح کرد:

اعتقاد به اسلام منهای روحانیت و روش‌های غیر فقاهی

متکی به مغیبات واهی

تلاش برای ستفاده از روش‌های غیر قابل پیش بینی

اعتقاد به اینکه هدف وسیله را توجیه می‌‌کند برای رسیدن به قدرت

در راستای منافعش از فاسدین حمایت می کند

هرکس با هر فکر اگر مطیع باشد به کار گرفته می‌شود و اعتقادات افراد و پایبندیشان به اصول برایشان مهم نیست.

قائل به مرزبندی منطقی با دیگران نیست

دنبال مدیریت مقامات عالی رتبه هستند.

اعتقاد به مذاکره با آمریکا دارند.

می گویند هاشمی در قدرت باشد بهتر است و دنبال ترویج دوقطبی هاشمی- احمدی نژاد اند.

نسبت به فتنه موضع نمی‌گیرد.

نسبت به رویدادهای جهان اسلام موضع نمی‌گیرد.

نسبت به اصولگرایان موضع نمی‌گیرد و خود را واسط بین اصولگرایان نمی‌داند (یکی از عناصر رسانه ای این باند، باند خودشان را جریان سوم می نامد یا فرد دیگری می گوید: «ما ناممان اصولگرا نیست. جناح راست وقتی خاصیتش را از دست داد اسمش را عوض کرد. مثلا اسمش را گذاشت آبادگران تا رسید به اصولگرایی. ما پیشنهاد کردیم در اتاق فکرمان یک اسم مناسبی برای خودمان تعیین کنیم. یک پیشنهادهایی هست اما هنوز به نتیجه نرسیده. اما قطعا اسم ما اصولگرا نیست»

دو قطبی سازی جامعه به جای وحدت جامعه

تحریک احساسات عمومی و افراط گری به جای عقلانیت

هرزه پروری هنری به جای نخبه پروری هنری

بحران سازی زنجیره ای به جای آرامش مستمر

طراحی سلسله اقدامات با پوشش عملیات روانی به جای توسعه امنیت ملی

فاسد گزینی به جای صالح گزینی

مطیع پروری مسئولین به جای رشید پروری و احترام به نظرات مختلف

رفتار نمایشی و بازیگری به جای رفتار منطقی و اصولی و باورمند

بی انضباطی مالی به جای انضباط مالی

حمایت از انحراف و فساد بجای نفی فساد و انحراف

اختلاط نا هنجاری با هنجارها (مرز شکنی هنجارها با ناهنجاری) به جای پایبندی به ارزشها و توسعه ی آن

ایجاد چالشهای کاذب فرهنگی و اخلاقی به جای تثبیت ارزشهای فرهنگی و اخلاقی

قدرت طلبی مطلق و توجیه همه اقدامات در راستای تثبیت و استمرار قدرت به جای انجام وظیفه و تکلیف الهی

تقابل با روحانیت و مرجعیت به جای تبعیت و پشتیبانی از روحانیت

همسویی با نظام سلطه به جای مأیوس کردن نظام سلطه

حادثه سازی و سناریو سازی برای جلب افکار عمومی به جای اقناع افکار عمومی و برخورد منطقی با آن

نیرنگ و فریب و ریا و نفاق به جای اخلاص و صداقت و مردانگی

ولایت سازی برای ولایت گریزی به جای ولایت پذیری

پیمان شکنی به جای وفای به عهد و امانت داری

از ویژگی‌های باند انحرافی این است که برای حفظ قدرت، مقابل هر ارزشی خواهد ایستاد و با هر گروهی وارد معامله می‌شود.

قانون‌گریزی و سبک شمردن قانون و دور زدن قانون.

 
از دیگر ویژگی‌های این باند این است که در مقابل مکتب اسلام مکتب‌سازی و تئوری‌سازی می کند. باند انحرافی برای توجیه کردن تئوری‌های‌شان با دشمنان دیرینه‌ی اسلام طوری صحبت می‌کنند که آنها خوششان می‌آیند.

 
از دیگر ویژگی‌های آنان مصادره کردن احمدی‌نژاد است. نه تنها خدمات دولت احمدی‌نژاد بلکه خدمات کل نظام درطول حیات مقدس خود، به همت ملت ایران صورت پذیرفته است و هیچ‌کسی نباید به نام خود، مصادره‌اش کند. اما باند انحرافی چون نمی‌تواند خدمات دولت احمدی‌نژاد را به نام خود بزند به نام احمدی نژاد می‌زند.

 
این باند منحرف است چون عصر آینده را عصر اسلامیّت نمی‌داند بلکه عصر انسانیّت می‌داند.

 
منحرف است چون عصر حاضر را عصر غیبت نمی‌داند بلکه عصر حضور (ظهور صغری) می داند و می گوید در عصر حضور امکان ارتباط مستقیم با ولی عصر(عج) وجود دارد.

 
منحرف است چون مکتب انسانیّت را جایگزین مکتب اسلام می‌کند.

منحرف است چون برای شناخت اسلام خود و روش خود را جایگزین روحانیت و روش فقاهت می‌داند.

 
منحرف است چون بی‌اعتنا به مظاهر دینی و شعائر و احکام شرعی است و توجه به باطنیات و معنویات را فقط مطرح می‌کند.

 
منحرف است چون با اندیشه تضادگرایی حتی مراجع و علما را حذف می‌کنند و در جهت دوقطبی کردن جامعه حرکت می کند.

 
منحرف است چون ایجاد اضطرار و فریب و نیرنگ برای تغییر نظر مخالفین حتی مراجع و ولی فقیه را مدیریت می‌کند.

 
منحرف است چون دروغ و تهمت به مؤمنین را بلا اشکال می‌داند و توجیه می کند.

 
منحرف است چون حذف منتقدین و مخالفین از اهل ایمان را با پرونده سازی بلا اشکال می‌داند.


منحرف است چون آراء حزب الله را 6-5 میلیون دانستند و به علت حمایت روحانیت از ایشان کاهش 5 میلیونی برای آراء احمدی‌نژاد قائل است (اگر حمایت نبود 24 میلیون می‌شد 30 میلیون)

 
منحرف است چون با ظاهر و اصول‌گرایی و دینداری، عقلانیب و خرد و حجت شرعی را زیر پا می‌گذارند.

 
منحرف است چون آراء مردم به گفتمان انقلاب را آراء ذاتی آقای احمدی‌نژاد می‌دانند، در حالیکه مقام معظم رهبری در سخنرانیهای مختلف، رأی مردم به ایشان را رأی به شعارها و آرمانها و اصول انقلاب نامیده اند.

 
منحرف است چون اختلاط زن و مرد در سالنهای ورزشی را بلااشکال می‌دانند.


منحرف است چون بکارگیری از ظرفیت شیاطین و شیطان پرستان واجنه و رمالان و پیشگویان غلابی و اهل طلسم را بلا اشکال می‌دانند.

 
منحرف است چون عملاً تسامح و تساهل در عرصه فرهنگ و هنر را دنبال می‌کند.

 
منحرف است چون جنبشهای اسلامی و بیداری اسلامی را کار آمریکائیان تحلیل می‌کنند.

 
* شما معمولاً از جریان انحراف با عنوان جریان فاسد قدرت طلب یاد می کنید. علاوه بر مواردی که ذکر کردید، آیا مواردی به خصوصی مبنی بر فساد و قدرت طلبی این جریان دارید؟


فاسد است چون هزینه از اموال عمومی و بیت‌المال را خارج از ضابطه و قانون بلااشکال می‌دانند.

فاسد است چون هزینه از اموال عمومی را در راستای توسعه فرهنگ و هنر ابتذال بلااشکال می‌دانند.

فاسد است چون حذف رقیبان و منتقدان و مخالفان را با پرونده سازی و تهمت و..... دنبال می‌کنند.

فاسد است چون ارتباط گیری با آمریکائیان و جاسوسان و دلالان برای پیشبرد و اهدافشان را بدون هماهنگی جایز می‌دانند.

فاسد است چون استفاده از امکانات و اموال عمومی را در راستای تحکیم قدرت خود بلااشکال می‌دانند.

فاسد است چون تصرف پستها و کانونهای اقتصادی که گردش مالی زیادی دارند در دستور کارشان است و افرادی را می‌گمارند که با فاسدانند و یا کاملاً مطیع ایشان

قدرت طلب است چون برای رسیدن به قدرت از بکارگیری هر عنصری که مطیع باشند بهره می‌برند.

قدرت طلب است چون هر انتقاد و اعتراض بر حقی را بر نمی‌تابانند و حذف می‌کنند.

قدرت طلب است چون از تمام ظرفیّت و توان درون حکومت بی‌ضابطه برای پیروزی در انتخابات مجلس نهم بهره می‌گیرند.

قدرت طلب است چون هدفش بدست آوردن اکثریّت مجلس (حداقل دو سوم یعنی 200 نفر) بوده است به گونه‌ای که افراد کاملاً هماهنگ و مطیع باشند تا در صورت لزوم بتوانند رفراندوم برگزار کنند.

 
* به نظر شما، برنامه های جریان انحرافی برای آینده خصوصاً برای انتخابات مجلس نهم چیست؟


هدفشان تصرف مجلس نهم (حداقل 200 کرسی) است تا با گرفتن دو سوم آرای مجلس، برای طرح رفراندوم بتوانند اقدام کنند، و برای این هدف خطوطی را دنبال می کنند:

بنا بر بینش تضاد آفرینی در بین نیروهای وفادار به نظام اسلامی خط دو قطبی‌سازی- اشرافیّت و سرمایه‌داری مقابل فقرا و محرومین و مستضعفان را دامن می زنند.

توسعه مکتب ایرانیّت مقابل اسلامیّت در داخل.

توسعه مکتب انسانیّت در مقابل اسلامیّت در جهان.

حذف نیروهای متدین و ولایتمدار و منتقد.

پرونده سازی برای مخالفین و منتقدین.

مصادره دکتر احمدی‌نژاد به نفع خود

مصادره کارها و اقدامات مهم و خوب دولت و نظام

استفاده ابزاری از افراد و حذف مرحله به مرحله آنها.

خالص سازی به بهانه هماهنگی یعنی بکارگیری هر کس که مخالف نیست(هر کس با ما نیست پس بر ما است. مهم مطیع بودن است بدون توجه به دیدگاهها حتی اگر دوم خردادی و اهل فتنه باشند. یکی از عناصر این باند در مصاحبه با روزنامه شرق می گوید: من از شما می پرسم که نتیجه دور قبل انتخابات مجلس و ائتلاف ما با اصولگرایان چه شد؟ الان مثلا در تهران چند نماینده طرفدار احمدی نژاد هستند؛ خیلی کم. پس چرا ما باید دوباره ائتلاف کنیم. لزومی ندارد. ما می آییم افراد مردمی و متقی و چهره های جدید و جوان را معرفی می کنیم. حتی ممکن است افرادی از گروههای اصلاح طلب که در حاشیه هستند در لیست ما قرار بگیرند»

توسعه تسامح و تساهل در حوزه فرهنگی و هنری.

و در نهایت بحران سازی؛ سلسله اقدامات برای بحران سازی  و دو قطبی کردن


* در مورد دو قطبی منظورتان همان دو قطبی احمدی نژاد- هاشمی است؟

اینکه شما می گویید در حوزه سیاسی است در حوزه های مختلف این روند را دنبال می کنند. مثلا در حوزه فرهنگی: بحث حجاب – ازدواج موقت – اختلاط زن و مرد – تساهل فرهنگی- هرزه گری هنری؛ در حوزه اقتصاد به شعار افزایش رایانه ها، دو قطبی اقتصاد، حوزه‌ بین المللی: رابطه با امریکا، حوزه‌‌ی دین: تقابل اسلامیت و ایرانیت


* شما در مصاحبه های مختلف از همگرایی جریان فتنه و انحراف سخن گفته اید. به نظر شما نقاط مشترک مواضع انحراف و فتنه و استکبار جهانی در آستانه انتخابات چیست؟

 

این مواد را به طور عمده می توان مطرح کرد:

درهم ریختن مرزبندی جبهه‌ی انقلاب: با ایجاد اختلاف و شکاف و بدبینی بین اصولگرایان

دامن زدن به اختلافات نیروهای انقلاب

کم اثر کردن و بی‌اعتبارسازی نهادها و افراد مرتبط با رهبری

گروه مرجع (اصیل) سوزی

اختلاف اندازی بین روحانیت و مراجع

اختلاف‌اندازی بین قوا خصوصاً – سران قوا- (عینیت بخشیدن به حاکمیت چندگانه)

شایعه پراکنی و دروغ پردازی نسبت به رهبری و زندگی شخصی و خانوادگی آقا

تضعیف رهبری

القاء نا کارآمدی ولایت فقیه

فصل الخطاب سوزی (بی اعتبار نمودن فصل الخطابی رهبری)

تضعیف و تخریب نهادهای نظارتی و نهادهای منتسب به رهبری (شورای نگهبان- سپاه و بسیج و...)

فرعی کردن مسائل اصلی و حاشیه سازی

بحرانی جلوه دادن شرایط کشور- بحران سازی- دمیدن التهاب در جامعه- عملیات روانی

بزرگ نشان دادن خطر هر کدام برای گرفتن امتیاز از نظام

فشار مشترک برای انفعال نظام و امتیازگیری

بزرگنمایی مشکلات

ترویج یأس

سیاه نمایی

ترویج ابهام و تردید

القاء ناکارآمدی حکومت دینی

القاء خط اضطرار –"اضطرار سازی"

بزرگنمایی توان دشمن

سامان دادن به کانون های فاسد قدرت، ثروت، رسانه

و در نهایت کم فروغ ساختن انتخابات

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دستگیری سفیران صلح خارجی به دست نظامیان آل خلیفه


انقلابیون بحرینی بار دیگر به خیابان ها ریختند و علیه آل خلیفه شعار دادند.
مردم بحرین با برگزاری تظاهرات در منامه پایتخت و شهرهای دیگر بحرین خواستار تحقق همه خواسته هایشان به ویژه سرنگونی نظام آل خلیفه شدند.
تظاهركنندگان درحالی كه شعار «مرگ بر آل خلیفه»، «انقلاب ادامه خواهد داشت»، «عقب نشینی نمی كنیم» سر می دادند خواستار توجه جامعه جهانی به جنایات رژیم بحرین شدند.
پلیس ضد شورش بحرین با استفاده از گاز اشك آور، بمب صوتی و ماشین های آب پاش آنها را سركوب كرد. در این حمله چهار فعال صلح خارجی كه یكی از آنها آمریكایی و دیگری انگلیسی بودند دستگیر و از بحرین اخراج شدند و بدین ترتیب تعداد فعالان خارجی اخراج شده از بحرین به 12 تن رسید.همزمان مردم شهر «جد حفص» پیكر جوان 19 ساله بحرینی را كه بر اثر شلیك گاز سمی و گاز اشك آور به شهادت رسیده بود تشییع كردند. مردم در این مراسم فریاد زدند كه انتقام خون شهدای بحرین را می گیرند. شركت كنندگان در این مراسم با سر دادن شعار «انتقام، انتقام، خون شهدا به هدر نخواهد رفت» از نهادهای حقوق بشری و جوامع بین الملل خواستند سران رژیم را به دلیل ارتكاب جنایات بی شمار محاكمه و مجازات كنند.
از سوی دیگر، مركز حقوق بشر بحرین با اشاره به اینكه رژیم آل خلیفه زره پوش های جدیدی را به خدمت گرفته است تأكید كرد كه این رژیم خود را برای جنگی تمام عیار با مردم كشور آماده می كند.
این مركز از اقدام دولت تركیه برای در اختیار گذاشتن این زره پوش ها به رژیم آل خلیفه ابراز نگرانی و اعلام كرد كه مقامات تركیه با در اختیار گذاشتن این تسلیحات به رژیم آل خلیفه در جنایات این رژیم شریك هستند

منبع :کیهان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مردم عربستان خواستار سرنگونی نظام پادشاهی شدند

معترضان رژیم آل سعود در سالروز قیام مردمی خود با سر دادن شعارهای ضد دولتی سرنگونی پادشاهی این كشور را خواستار شدند.
به گزارش شبكه خبری «پرس تی وی»، صدها تظاهركننده عربستانی به مناسبت اولین سالروز قیام خود علیه رژیم آل سعود در راهپیمایی اعتراض آمیزی در شهر «القطیف» موسوم به «جمعه اصرار» اقدام به سر دادن شعارهایی علیه ملك عبدالله (پادشاه)، شاهزاده نایف (ولیعهد و وزیر كشور) و محمد بن فهد (استاندار الشرقیه) كردند.
معترضان عربستانی همچنین پایان تبعیض سیاسی، اقتصادی و مذهبی را در استان نفت خیز «الشرقیه» از سوی رژیم آل سعود خواستار شدند.
بر اساس این گزارش، تظاهركنندگان عربستانی همچنین اقدام رژیم بحرین در سركوب اعتراضات مردمی در این كشور را محكوم كردند. این گزارش حاكی است، «شیخ عبدالكریم الحبیل» روحانی مبارز شیعه و امام جمعه شهر «العوامیه» در خطبه های نماز جمعه به شدت از اقدامات سركوبگرانه رژیم سعودی انتقاد كرد.وی با اشاره به یورش نیروهای امنیتی و پلیس به مناطق مختلف شرق عربستان یادآور شد: «ظلم و ستم آل سعود تمام كشور را فرا گرفته است و مناطق شرقی در این میان ستمی مضاعف را متحمل می شوند.»این روحانی شیعه تأكید كرد: «مناطق شرقی عربستان هیچ گاه از حق خود صرفنظر نخواهند كرد و تا تحقق آن به اعتراضات خود ادامه می دهند و در این راه هیچ چیزی نمی تواند عزم و اراده آنها را در هم بشكند.»
شیخ الحبیل در پایان با اشاره به سركوب اعتراضات مسالمت آمیز مردمی در شرق عربستان كه تاكنون 16 شهید و ده ها زخمی بر جا گذاشته است، اعلام كرد: «مسئولیت اصلی ریخته شدن خون فرزندان ملت عربستان، بر عهده مقامات و مسئولان سعودی است.»این اعتراضات در حالی صورت می گیرد كه روزنامه «تایمز» چاپ لندن در گزارشی از اوضاع حاكم بر مناطق شرقی شیعه نشین عربستان نوشت: «هم اكنون این منطقه و اعتراض های مردمی در آن به استخوان در گلوی خاندان آل سعود تبدیل شده است.»
به نوشته این روزنامه صرف نظر از اینكه خواسته ها و مطالبات مناطق شرقی عربستان بر حق است یا نه، آنچه كه بیش از هر چیز در این مناطق نمود پیدا می كند این است كه حكومت سعودی، خواسته های مردم شیعه خود را با زرهپوش های ضد شورش پاسخ می دهد.
منبع : کیهان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

انقلابیون بحرین کوتاه نمی آیند

نیروهای رژیم بحرین كه از حمایت نظامیان سعودی برخوردارند به معترضان آل خلیفه در مناطق مختلف این كشور حمله كردند كه یكی از انقلابیون به شهادت رسید و تعداد زیادی مجروح شدند.
اعتراضات مردمی علیه جنایات آل خلیفه همچنان در شهرها و روستاهای بحرین ادامه دارد و نیروهای امنیتی آل خلیفه با همدستی نیروهای آل سعود به معترضان حمله می كنند.
مزدوران آل خلیفه با پرتاب گاز اشك آور و گازهای سمی تعداد زیادی از تظاهركنندگان را كه تصاویر قربانیان اعتراضات اخیر را در دست داشتند مجروح كردند.
این در حالی است كه یك انقلابی بحرینی بر اثر جراحت ناشی از حمله نیروهای امنیتی به منزلش و آتش زدن آن به شهادت رسید.
نیروهای امنیتی همچنین تعداد زیادی از جوانان انقلابی را بازداشت كردند. فعالان بحرینی اظهار داشتند كه در جریان روزهای اخیر دست كم 100معترض دستگیر شده اند.
مردم بحرین همزمان با تظاهرات جوانان انقلابی به پشت بام ها رفته و با فریاد الله اكبر در مقابل جنایت های رژیم آل خلیفه درخواست كمك كردند.
نیروهای امنیتی آل خلیفه با محاصره خیابان ها و بستن را ه های اصلی كنترل مناطق حساس را به دست گرفته اند و با هرگونه تجمع و تظاهرات شدیدا برخورد می كنند.
این در حالی است كه انقلابیون بحرین اعلام كرده اند كه كوتاه نمی آیند و این انقلاب تا پاكسازی كامل اشغالگری آل خلیفه و آل سعود ادامه پیدا می كند.
در همین رابطه بان كی مون دبیر كل سازمان ملل متحد از دولت بحرین و تظاهركنندگان خواست خویشتنداری كنند.
وی از مسئولان رژیم آل خلیفه خواست به تعهدات بین المللی در حمایت از حقوق بشر احترام بگذارند.

منبع : کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بالاخره کارتر فهمید جنبش وال استریت جدی است

رئیس جمهور اسبق آمریكا نسبت به دستكم گرفتن جنبش ضدسرمایه داری وال استریت هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری ها، «جیمی كارتر»، رئیس جمهور سابق آمریكا در واكنش به عملكرد جنبش ضدسرمایه داری وال استریت كه نزدیك به 6 ماه از تولد آن می گذرد گفت: سازمان دهندگان این جنبش در این مدت كوتاه عملكرد نسبتا موفقی داشته اند، آنها اكنون موفق شده اند اهداف و خواسته های جنبش را در دستور روز جامعه قرار دهند. این جنبش توانسته در این مدت شكاف عمیق میان فقیر و غنی را در جامعه آمریكا به نمایش بگذارد.
كارتر 87 ساله در ادامه افزود: این جنبش به رغم نداشتن مدیریت، انسجام و اهداف مشخص، سال گذشته با انتقاد از نفوذ شركت های بزرگ در دولت و نابرابری های موجود در جامعه آمریكا، اعلام موجودیت كرد.
رئیس جمهور اسبق آمریكا در ادامه نسبت به عواقب جدی گرفته نشدن این جنبش هشدار داده است.
تاكنون بیش از 6 هزار نفر از اعضای این جنبش بازداشت و صدها نفر هم مجروح شده اند.
كارتر گفت: این موضوع اساسا از سوی كنگره و رسانه های خبری مورد غفلت قرار گرفته و من بر این باورم كه مسئولان با جدی نگرفتن جنبش آن را در دستور كار خود قرار نداده اند.
كارتر دست اندركاران این جنبش را افراد هوشمند خواند و یادآور شد كه باید به طور جدی به خواسته های آنها جامه عمل پوشید.
یادآور می شود جنبش ضدسرمایه داری وال استریت با شعار «ما 99 درصدیم»، و از تاریخ 16 شهریورماه سال جاری آغاز شده و هدف آن به چالش كشیدن نظام سرمایه داری است.
معترضان بارها طی تجمعات و راهپیمایی های مختلف خود اعلام كرده اند كه 99 درصد جامعه زیر یوغ یك درصد ثروتمند آمریكا قرار دارند و این سیستم ناعادلانه باید هر چه زودتر ترمیم شود.
در آخرین تظاهرات ضددولتی كه اعضای جنبش وال استریت به همراه طرفداران ائتلاف ضدجنگ برگزار كردند، ده ها هزار نفر از مردم این كشور در 80 شهر آمریكا فریاد زدند: «دشمن ما ایران نیست بلكه آن یك درصد است كه بر آمریكا حكومت می كند.»
معترضان تمام مشكلات موجود در آمریكا را حاصل حاكمیت نظام سرمایه داری می دانند كه از سوی یك درصد ثروتمندان، بورس بازان، بانكداران و... مورد حمایت قرار می گیرد. به اعتقاد تحلیلگران، قدرت حاكمه و سیاستمداران حاكم در جامعه آمریكا نیز در عمل، تحت سیطره همین یك درصد قرار دارند و بی توجهی به خواسته های معترضان و سركوب آنها نیز به همین موضوع بازمی گردد. پیش از این كارشناسان بسیاری نسبت به عواقب سیاست های دولتمردان آمریكایی در برخورد با معترضان هشدار داده اند.
در حال حاضر این جنبش طرفداران زیادی در سرتاسر جهان پیدا كرده اما به دلیل خشو نت های گسترده پلیس و سكوت مجامع بین المللی و سازمان های مدعی دفاع از حقوق بشر در برابر این خشونت ها این جنبش، در شرایط سختی به سر می برد، با وجود تمام این شرایط، رهبران جنبش اعلام كرده اند، با تغییر تاكتیك ها به اشكال مختلف به مبارزات خود ادامه خواهند داد. آنها تسخیر صحن مجلس نمایندگان یا بر هم زدن سخنرانی انتخاباتی نمایندگان ریاست جمهوری آمریكا را از جمله این تاكتیك ها عنوان می كنند كه تاكنون چندین بار موفق به انجام آن شده اند. قوانین تازه تصویب شده آمریكا، اجازه برپایی چادر و تحصن در اماكن عمومی را به معترضان نمی دهد. معترضان همچنین با استفاده از مناسبت های مختلف، تجمعاتی را برنامه ریزی و اجرا می كنند تا بدین ترتیب ادعای رسانه های آمریكایی مبنی بر تمام شدن جنبش را به «سخره» بگیرند!
به اعتقاد ناظران سیاسی، هر چند جیمی كارتر، كمی دیرتر به این جنبش واكنش نشان داد اما، این نخستین بار است كه یك سیاستمدار كهنه كار اینگونه شفاف نسبت به جنبش وال استریت، واكنش نشان می دهد و معتقد است چنانچه این جنبش جدی گرفته نشود می تواند پایه های نظام سرمایه داری را به لرزه درآورد و آن را به چالش بكشد.

منبع : کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

همكاری بر مبنای اصول گام به گام و عمل متقابل-پاسخ جلیلی به اشتون

دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان در پاسخ به نامه ماه اكتبر كاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاكید كرد كه همكاری ها باید بر مبنای اصول گام به گام و عمل متقابل باشد.
خبرگزاری رویترز با انتشار جزئیات نامه سعید جلیلی به رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: ایران در نامه اش از سرگیری مذاكرات هسته ای با قدرت های جهانی كه تهران می تواند در آن «ابتكارات جدیدی» داشته باشد، را پیشنهاد داد.
به گزارش ایسنا در این نامه كوتاه كه روز پنج شنبه به دست رویترز رسید، اشاره ای به پیشنهادات مشخص در زمینه موضوع هسته ای ایران كه بتواند كشورهای غربی را متقاعد كند ایران برای مذاكرات جامعی كه برای حل این مناقشه طولانی مدت لازم است، آماده است نشده است.
خبرگزاری رویترز، گزارش داد كه سعید جلیلی مذاكره كننده هسته ای ارشد ایران در نامه اش به كاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، كه مورخ 14 فوریه است، نوشت: ما آمادگی مان را برای گفت وگو درباره طیفی از مسائل مختلف كه می تواند زمینه ساز همكاری های سازنده و آینده نگرانه باشد، اعلام می كنیم.
رویترز در ادامه گزارش خود نوشت كه نامه جلیلی پاسخی به نامه ماه اكتبر اشتون بود كه در آن اشتون اعلام كرد اگر ایران آماده باشد «به طور جدی در گفت وگوهای با معنی شركت كند» و به نگرانی ها درباره برنامه هسته ای اش پاسخ دهد قدرت های جهانی حاضرند در عرض چند هفته با ایران ملاقات كنند.
به گزارش رویترز، جلیلی در نامه اش نوشت كه از اظهارات اشتون درباره احترام به حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای استقبال می كند و «شكی وجود ندارد كه با تعهد به این رویكرد مذاكرات مان برای همكاری بر مبنای اصول گام به گام و عمل متقابل در زمینه برنامه هسته ای ایران می تواند آغاز شود».
براساس این گزارش در بخش دیگری از نامه جلیلی آمده است: یك رویكرد سازنده و مثبت در قبال ابتكارات جدید جمهوری اسلامی ایران در این دوره از مذاكرات می تواند دورنمای مثبتی برای مذاكرات مان به همراه داشته باشد. بنابراین من پیشنهاد می دهم مذاكرات مان را از سر بگیرید تا گام های اساسی را برای همكاری پایدار در اولین فرصت در زمان و مكانی كه مورد توافق طرفین قرار داشته باشد برداریم.
به گزارش رویترز، مذاكره كننده هسته ای ارشد ایران در نامه اش حرفی از اینكه به چه ابتكاراتی اشاره دارد، نزد. یك سخنگوی اشتون دریافت این نامه توسط وی را روز چهارشنبه تایید كرد و گفت كه اشتون مشغول بررسی آن است و با شش قدرت جهانی درباره پاسخ به این نامه مشورت خواهد كرد.
واكنش 1+5 به نامه ایران
كشورهای عضو گروه 1+5 بلافاصله پس از دریافت نامه جلیلی از سوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، واكنش های متفاوتی نسبت به آن نشان دادند.
«آلن ژوپه»، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنج شنبه در سفر به وین در جمع خبرنگاران گفت: اشتون نامه ای از سعید جلیلی، (مذاكره كننده هسته ای ارشد ایران) دریافت كرده است كه پاسخی به نامه ماه اكتبر وی در سال گذشته است.
ژوپه مدعی شد: از نظر ما این نامه همچنان گنگ و دو پهلو است، اما نشان می دهد كه ایران آماده می شود كه راحت تر حرف خود را بزند و می گوید كه برای گفت وگو درباره برنامه هسته ای اش آماده است.
كاخ سفید نیز واكنش محتاطانه ای نسبت به نامه ایران نشان داد، اما تاكید كرد كه در صورتی كه تهران به كاهش تنش ها با غرب متعهد شود آمریكا برای از سرگیری دیپلماسی آماده است.
یك مقام عالی رتبه دولت آمریكا نیز روز پنج شنبه دراین باره گفت: این امر می تواند به دیپلماسی بیشتر منجر شود، به شرطی كه آنها جدی باشند. ما با صراحت اعلام كرده ایم كه در مذاكرات باید مشخصا در باره برنامه هسته ای شان گفت وگو كنیم.
به گزارش رویترز، جی كارنی، دبیر مطبوعاتی كاخ سفید با اشاره به نامه جلیلی به اشتون اعلام كرد ما مشغول بررسی این نامه هستیم. مقامات ایرانی باید به نامه ماه اكتبر پاسخ می دادند و این كار را كردند، اما من دوست ندارم در حال حاضر درباره پاسخ شان قضاوتی انجام دهم.
«لئون پانتا»، وزیر دفاع آمریكا نیز در بیانیه ای جداگانه اظهارات مشابهی را بیان كرد و گفت: ما همواره تاكید كرده ایم كه به نفع مان است برای از سرگیری مذاكرات با ایران تلاش كنیم، به شرطی كه چنین مذاكراتی سازنده باشند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز اعلام كرد كه پكن از همه كشورهای دخیل در مذاكرات پیرامون برنامه هسته ای ایران خواست از فرصت به دست آمده برای احیای زودهنگام این مذاكرات استفاده كنند و تاكید كرد كه چین نقش سازنده ای در این روند خواهد داشت.
به گزارش روزنامه «چاینا دیلی»، لیو ویمین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز پنج شنبه در یك كنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره این نامه گفت كه چین این گزارشات را دیده است و از این پیشرفت خوشحال است.
لیو گفت كه چین با ایران تماس داشته است و اخیرا ما ژائو ژو، دستیار وزیر امور خارجه این كشور به تهران سفر كرد تا از ایران بخواهد هرچه زودتر به اتحادیه اروپا پاسخ دهد، در گفت وگوهای جدی با شش میانجی بین المللی درباره برنامه هسته ای اش شركت كند و همكاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را افزایش دهد

منبع :کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اشتباهات آماری دولتمردان در خصوص رشد اقتصادی کشور

پس از هفت ماه از ادعای رئیس‌جمهور درباره رسیدن رشد اقتصادی کشور به 10 درصد، بانک مرکزی رسما این ادعا را رد کرد.

رئیس‌جمهور در جلسه بیستم تیرماه 1390 هیئت دولت به ناگاه مدعی شده که رشد اقتصادی کشور از 10  درصد فراتر رفته است.

احمدی‌نژاد با شماتت منتقدان دولت گفت: «وقتی آمار افزایش تولیدات در همه بخش‌ها بیش از 10 درصد است، بر چه مبنایی رشد اقتصادی كشور را 4 درصد اعلام می‌كنند، این موضوع نشان می‌دهد كه عده‌ای می‌ترسند، اعلام كنند رشد اقتصادی ایران بالای 10 درصد بوده در حالی كه این اتفاق در واقعیت رخ داده است و می‌تواند چند سال متوالی ادامه یابد.»

ادعای رئیس‌جمور درباره رسیدن رشد اقتصادی کشور به رقم 10 درصد، با سکوت مراکز آماری و اقتصادی دولت در ماه‌های اخیر روبرو شد و هیچ مقام اقتصادی دولت نیز جرات نکرده بود واقعیت رشد اقتصادی کشور را اعلام کند.

آخرین آمار رسمی اعلام شده درباره رشد اقتصادی کشور به اظهارات اردیبهشت‌ماه قضاوی معاون پیشین بانک مرکزی برمی‌گردد که رشد اقتصادی سال 87 را نیم درصد و رشد اقتصادی سال 88 را با نفت 5/3 درصد و بدون نفت 3/4 درصد اعلام کرده بود. پس از آن تا هفته گذشته مقامات اقتصادی دولت، رقم صریحی درباره رشد اقتصادی کشور در سال 89 اعلام نکرده بودند تا صحت ادعای رئیس‌جمهور درباره رشد 10 درصدی اقتصاد کشور مشخص شود.

البته دو هفته پیش آقای رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس به هنگام تقدیم لایحه بودجه سال 1391، صراحتاً آمار پیشین خود را زیر سوال برد و گفت: «در سال 89 رشد اقتصادی كشور بدون نفت به بیش از 7.3 درصد رسید.»

به هر حال این ابهام آماری با سخنان اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی در همایش «سیاستهای پولی و چالشهای بانکداری و تولید» رفع شد. بهمنی در این همایش رشد اقتصادی کشور در سال 89 را 5/5 درصد اعلام کرد.

با این توصیف، آقای رئیس‌جمهور باید به مردم توضیح دهند که چرا در تیرماه امسال ادعای نادرستی درباره رشد اقتصادی کشور مطرح کردند و تلخ‌تر آن که دیگران را متهم کردند که «می‌ترسند، اعلام كنند رشد اقتصادی ایران بالای 10 درصد بوده».

منبع :جهان نیوز

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

فرار یك بدهكار هزارمیلیاردی از كشور

هنوز خبر رسوایی سه هزار میلیاردی در اذهان مردم از تب و تاب نیافتاده است كه شنیده‌ شد یك بدهكار هزار ملیاردی دیگر كه توانسته با رانت برخی اشخاص وام‌های كلان بدون تضمین از بانك‌ها دریافت كند، مدتی است از كشور متواری شده و ارز قابل توجهی را از ایران خارج نموده است.

به گزارش  صراط، شنیده‌ها از منابع موثق حاكی است، م.م كه یکی از بزرگترین اشخاص كارتل صنایع روغنی و نهادهای كشاورزی در ایران محسوب می‌شد، مدتی است با فرار از بدهی‌های كلان بانكی خود از كشور متواری شده است. وی كه دارای ۵ كارخانه روغن كشی بزرگ(استخراج روغن از محصولات گیاهی) در بندرامام، ماهی دشت، ناب دانه و... می‌باشد، به تنهایی ۶۰ درصد بازار روغن‌كشی كشور را در اختیار داشت.

م.م همچنین ۲ كارخانه بزرگ روغن نباتی با برند‌های معروف غ و ن كه در شمال كشور و در كرمانشاه دایر بود داشته كه به تنهایی حداقل ۲۰ درصد بازار روغن آماده كشور را در اختیار دارند. با این وجود پس از فرار وی هر دو كارخانه تقریبا به حالت نیمه‌تعطیل درآمده و عنقریب است كه به دلیل بدهی‌های كلان از ادامه كار بازماند.
م.م به همراه چهارشخص بزرگ مطرح در صنایع غذایی ایران و وزارت كشاورزی ۶ ركن اصلی صنعت غذای ایران را در اختیار داشته و بزرگترین كارتل غذایی كشور به شمار می‌روند.

وی همچنین كارخانه آب معدنی با برند "د"(تعطیل شده)، چای با برند "ت"(تعطیل شده)، كارخانه سیمان( كه توسط رییس جمهور افتتاح شده است و در حال حاصر نیمه فعال است) و یك كارخانه ذوب‌آهن(نیمه فعال) نیز در اختیار داشت.
م.م همچنین یك شركت بزرگ كارگزاری در بورس نیز احداث كرده است كه توانسته بود به دلیل واسطه‌های بسیار خرید و فروش های بسیاری را از طریق خود انجام دهد كه این شركت نیز پس از فرار وی به حالت نیمه تعطیل درآمده و اكنون باید منتظر بود كه آیا تعطیلی این شركت بر بازار بورس نیز اثر خواهد گذاشت یا خیر؟

نكته جالب توجه اینجاست كه شنیده‌ها حكایت از آن می‌كند كه م.م توسط شخصی به نام ا.خ كه به دلیل تكثر عناوین شغلی به ابوالمشاغل معروف است، توانسته بسیاری از وام‌های كلان را با توصیه برای وی جذب نماید. این ابوالمشاغل همان كسی است كه شركت امیرمنصور آریا از طریق وی توانسته وام‌های كلان بسیاری برای گروه آریا فراهم نماید تا رسوایی سه هزار میلیاردی را رقم بزند.
لازم به ذکر است که دولت مدتهاست در خصوص این شخص حساسیت به خرج داده و حتی پیش از این شخص رییس جمهور نیز شخصا پیگیر مسایل مالی این فرد شده بود.
در همین خصوص برادر وی كه از شركای وی به حساب می آید چندی پیش دستگیر شده و همچنان در بازداشت به سر می‌برد، اما م.م به دلیل ارتباطات گشترده توانسته است با ارز بسیاری از كشور خارج شود و بدهی حدوداً بیش از هزار میلیاردی به سیستم بانكی را باقی بگذارد و اكنون در لیست سیاه بانك مركزی قرار بگیرد.
اما نكته مهم دیگر اینجاست كه آقای ابوالمشاغل حدود دو سه هفته پیش وی را در در دوبی و در لابی یك هتل مجلل ملاقات كرده و ساعتها با یكدیگر رایزنی كرده‌اند.
منبع : جهان نیوز

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عدم توجه رئیس جمهور به توصیه بستگان در ارتباط با مشائی

به گزارش جهان، خراسان نوشت: علی رغم آنکه رییس جمهور در طول ساعات فعالیت خود در پاستور، جلسات و دیدارهای متعددی با مسئولان و افراد مختلف برگزار کرده و در خلال آن هیچ تماس تلفنی مگر موارد خاص و ضروری برقرار نمی شود، شنیده شده احمدی نژاد به اعضای دفتر خود دستور داده هر زمان که مادر وی به محل کار فرزند خود تلفن بزند، در هر شرایطی این تماس تلفنی بلافاصله وصل شود.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنور، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در تیرماه امسال با اشاره به اتهامات اسفندیار مشایی، روایتی از هشدار مادر احمدی نژاد به وی بیان کرد.

او گفت: همۀ بستگان نزدیک رییس جمهور مخالف ارتباط وی با مشایی هستند، حتی مادر ایشان گفت که شما را عاق می‌کنم، اما آقای احمدی‌ن‍ژاد با این وجود بر حفظ جایگاه مشایی تأکید می‌کند.

منبع: جهان نیوز

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حضور ناوهای‌ایرانی در سواحل سوریه

این روزنامه مصری در ادامه به تدابیر در نظر گرفته شده برای عبور این ناوها از کانال سوئز طی همکاری میان مقامات نظامی ایران و مصر خبر داد و نوشت: ایران سال گذشته توافقی را با سوریه در زمینه همکاری در زمینه آموزشهای دریایی به امضا رسانده بود.
منابع آگاه عربی با اشاره به عبور دو ناو ایرانی از کانال سوئز در پنج شنبه گذشته از ورود این ناوها به دریای مدیترانه و پهلو گرفتن آنها در سواحل طرطوس خبر می دهند.

به گزارش مهر، خبرگزاری رویترز روز گذشته در گزارشی از عبور دو ناو ایرانی از کانال سوئز پس از انجام هماهنگیهای لازم با نیروهای مسلح مصر خبر داده بود.

در این گزارشها اعلام شده بود که مقصد این دو ناو ایرانی سواحل طرطوس در شرق سوریه است. روزنامه الیوم السابع مصر نیز امروز در گزارشی به نقل از منابع آگاه دریایی نوشت: دو ناو ایرانی که اخیرا از کانال سوئز عبور کرده بودند روز گذشته (جمعه) در سواحل طرطوس سوریه پهلو گرفتند.

این روزنامه مصری در ادامه به تدابیر در نظر گرفته شده برای عبور این ناوها از کانال سوئز طی همکاری میان مقامات نظامی ایران و مصر خبر داد و نوشت: ایران سال گذشته توافقی را با سوریه در زمینه همکاری در زمینه آموزشهای دریایی به امضا رسانده بود.

البته این روزنامه به سابقه عبور ناوهای ایرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرده و می نویسد: برای نخستین بار در روز 17 فوریه سال گذشته (6 روز پس از سقوط مبارک) دو ناو ایرانی برای نخستین بار پس از سال 1979 از کانال سوئز عبور کرده بودند.

خاطرنشان می شود خبر عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز علاوه بر پوشش از سوی خبرگزاریهای غربی همچون رویترز، در روزنامه های مصری الوفد و الیوم السابع، روزنامه الحیات چاپ لندن و شبکه خبری روسیا الیوم بازتاب داشته است.
منبع : جهان نیوز

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اتهامات متهم ردیف اول افساد فی الارض

در نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان فساد بزرگ بانکی که از صبح امروز در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی سراج برگزار شده است ، پس از اظهارات دادستان تهران ، فراهانی نماینده دادستانی تهران به قرائت گردشکار پرونده و نیز اتهامات متهم «م . الف » متهم ردیف اول این پرونده پرداخت.
وی گفت : آقای « م . الف » مدیرعامل شرکت توسعه­ی سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا و رییس هیأت مدیره­ی شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران ، طی سال‌های گذشته مبادرت به تأسیس و یا خرید شرکت‌های متعدد به‌رغم زیان‌ده بودن آن‌ها نموده و با استفاده از مقررات جاری وقت که به تناسب شرایط حاکم بر اقتصاد کشور وضع گردیده‌اند، پس از برقراری ارتباط با بعضی از مدیران بانکی و اشخاص صاحب نفوذ، از سیاست‌های انبساطی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به بهانه‌ی کارآفرینی و اشتغال، سوءاستفاده نموده و منابع هنگفتی را از شبکه بانکی کشور جذب می‌نماید.
فراهانی اضافه کرد: در ادامه، آقای م. الف برای وسعت بخشیدن به دامنه اخذ تسهیلات و فرار از مقررات سیستم بانکی، با تبانی و همکاری دو متهم دیگر پرونده ظرف کمتر از یک سال تعداد دهها فقره گشایش اعتبار اسنادی ایجاد و تنزیل می‌ نماید در حالی که در هیچ کدام از گشایش‌های تنزیل شده، کالایی بین دو شرکت مبادله نمی‌گردد و صرفاً به همان اسناد صوری اکتفا گردیده است این درحالی است که هشدارهایی نیز در زمینه سوء عملکرد گروه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا از سوی کمیسیون اصل نود به بانک مرکزی و برخی از بانکها ارایه شده بود.
فراهانی در ادامه به شیوه های سوء استفاده متهم ردیف اول این پرونده از اشخاص پرداخت و در خصوص متهمان دیگر این پرونده نیز گفت : دسته‌ی اول از متهمان به عنوان شرکای اصلی متهم ردیف اول نیز محسوب می‌گردند که در تمام مراحل و عملیات مادی این فرایند، از جعل اسناد و استفاده از اسناد مجعول، مبادله‌ی اسناد گشایش اعتبار اسنادی، ایجاد شرکت‌هایی در ظاهر غیروابسته به گروه امیرمنصور آریا، ، انتقال و تبدیل عواید و وجوه ناشی از گشایش‌ها از طریق شرکت‌ها و افراد واسطه یا خرید املاک، شرکت داشته اند.
وی ادامه داد: دسته دوم از متهمان کسانی هستند که به عنوان شریک آقای م . الف در این فرایند اقدام نموده‌اند، دسته‌ی سوم از این متهمان، اشخاصی هستند که ارتباط آقای م . الف با مدیران بانک‌ها را جهت تبانی، برقرار نموده‌اند، دسته‌ی چهارم از این متهمان، اعضای هیأت مدیره شرکت‌هایی هستند که متقاضی تنزیل گشایش‌های اعتبار اسنادی صوری گردیده‌اند که بعضی از آنها به طمع کارمزد وجوه، به این عمل مبادرت نموده‌اند. بعضی نیز به انگیزه‌ی اخذ دستمزد و حقوق گزاف در ارتکاب بزه شرکت نموده‌اند، دسته‌ی پنجم، برخی کارکنان گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا هستند که عالمانه و با توجه به رابطه‌ی استخدامی ایشان و دریافت حقوق گزاف، هر یک قسمتی از بزه را عهده‌دار بوده‌اند و دسته‌ی ششم اعضای کمیته‌ی اعتبارات و هیأت مدیره، بازرسی و اداره‌ی مناطق آزاد برخی بانکها می‌باشند که بعضاً در انجام وظایفشان، در حفظ وجوه دولتی، تفریط و اهمال نموده‌اند و یا بعضاً عالمانه و عامدانه در تکمیل این فرایند اقدام نموده‌اند.
نماینده دادستان تهران در پایان موارد اتهامی متهم ردیف اول را افساد فی الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تبانی و فساد در شبکه­ی بانکی کشور و توسل به روش‌های متقلبانه و مجرمانه و اخذ میلیاردها تومان وجوه غیرقانونی، با علم به مؤثر بودن موضوع در مقابله و اضرار به نظام و مشارکت در کلاهبرداری کلان و تحصیل مال از طریق نامشروع جمعاً به مبلغ 000/000/400/554/28 ریال با تشکیل و رهبری یک شبکه­ی سازمان‌یافته برای ارتکاب جرایمی نظیر ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، جعل و استفاده از اسناد مجعول و صوری، شرکت در پول‌شویی از طریق مصرف عواید حاصل از جرم ، پرداخت بیش از سی فقره رشوه ، استفاده از اسناد مجعول متعدد مرتبط با گشایش­های اعتبار اسنادی تنزیل شده و معاونت در جعل اسناد و تسهیل وقوع بزه اعلام کرد.
نماینده دادستان در پایان این گزارش ضمن اشاره به مستندات قانونی، خواستار مجازات برای متهم ردیف اول شد.
منبع : خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سیدحسن نصرالله : سران عرب به جای اسرائیل با سوریه می جنگند

دبیر كل حزب الله لبنان تأكید كرد، مسئولیت هر گزندی كه به امت اسلام، فلسطین، ایران، سوریه و عراق وارد شود به عهده سران عرب منطقه است.
به گزارش خبرگزاری ها، سیدحسن نصرالله كه پنجشنبه شب در جمع هزاران تن از شهروندان لبنانی در مراسم بزرگداشت شهدای مقاومت در مجتمع سیدالشهدا(ع)، در ضاحیه جنوبی بیروت سخن می گفت، اظهار داشت برخی از كشورهای عربی خواستار سقوط نظام بشاراسد هستند زیرا این نظام پشتیبان مقاومت مردم لبنان و فلسطین بوده است.
وی افزود، علت مخالفت كشورهای غربی و برخی از كشورهای عربی علیه بشار اسد این است كه سوریه تسلیم نمی شود و در مقابل آمریكا و رژیم صهیونیستی كوتاه نمی آید و مقاومت را نمی فروشد.
وی خاطرنشان كرد، چرا كشورهای عربی سال هاست در مقابل رژیم صهیونیستی به راه حل سیاسی روی آورده اند و خواستار مذاكره و سازش هستند در حالی كه در مورد سوریه خواستار دخالت نظامی هستند.
سیدحسن نصرالله گفت: این كشورها باید امروز در برابر آنچه در فلسطین اشغالی می گذرد و همچنین اقدامات وحشیانه این رژیم در برابر فلسطینی ها پاسخگو باشند.
وی تأكید كرد، كسانی كه حكومت سوریه را بازخواست می كنند آیا خود آنها با اسرائیل جنگیده اند، چرا در مقابل جنایات بی شمار رژیم صهیونیستی كوتاه می آیند اما ملت بحرین را به حال خود رها كرده اند و كسی از آنها سؤال نمی كند. چرا سازمان ملل، سازمان همكاری اسلامی و اتحادیه عرب در قبال حوادث بحرین سكوت كرده اند. دبیر كل حزب الله لبنان اظهار داشت، امروز رژیم صهیونیستی می داند كه مقاومت اسلامی در منطقه بازدارنده آنها از تجاوزگری ها و جنایات بی شمارشان علیه فلسطینی ها است به همین دلیل می خواهند نظام های حامی مقاومت را سرنگون سازند.
وی اظهار داشت كسانی كه می گویند سوریه اصلاحات انجام نمی دهد در اشتباهند چرا كه اطمینان داریم رهبران سوریه به سوی اقدامات اصلاح طلبانه گام برمی دارند.
سیدحسن نصرالله گفت، اصلاحاتی كه اسد در سوریه انجام داده آیا ممكن است پادشاه یا شیخی در یكی از رژیم های كنونی عربی انجام دهد؟ زمانی كه سوریه اصلاحات جدی انجام می دهد آمریكایی ها آن را به تمسخر می گیرند زیرا آنها اصلاحات نمی خواهند بلكه آنها به دنبال نابودی سوریه هستند زیرا این امر اسرائیل را تقویت می كند.
سیدحسن نصرالله تصریح كرد، ایران از حزب الله حمایت می كند زیرا این جنبش در برابر رژیم صهیونیستی مقاومت می كند نه به خاطر اینكه یك حزب لبنانی است. اما كشورهای غربی از جریان 14 مارس حمایت می كنند به خاطر اینكه در برابر حزب الله قرار بگیرد نه رژیم صهیونیستی.
دبیر كل حزب الله لبنان همچنین گفت، هنگامی كه ما از سلاح مقاومت سخن می گوییم برای دفاع از لبنان و آزادی سرزمین مان است نه به خاطر اینكه چون فلانی سلاح دارد ما هم باید سلاح داشته باشیم.
وی افزود، رهبران 14 مارس در موقعیتی قرار ندارند كه بخواهند برای ما تعیین تكلیف یا شرایطی را بر ما تحمیل كنند.
سیدحسن نصرالله با اشاره به اینكه قدرت آمریكا و غرب در منطقه و جهان با توجه به بیداری اسلامی كمرنگ شده است گفت، دولت هایی كه در خدمت اسرائیل بودند از بین رفته اند و همین مسئله باعث تضعیف قدرت آمریكا در منطقه و تضعیف جایگاه رژیم صهیونیستی شده است.
دبیر كل حزب الله لبنان تأكید كرد كه مقاومت در نهایت قدرت و توانمندی قرار دارد و رئیس موساد اعلام كرده كه حزب الله دارای قدرت موشكی است كه 90 درصد كشورهای جهان آن را ندارند و این سخن درست یا غلط سپری برای تجاوزگران خواهد بود.
سیدحسن نصرالله گفت، رژیم صهیونیستی به دنبال هرج و مرج و ایجاد فتنه در منطقه است به همین دلیل پس از 20 یا 30 سال به این می اندیشد كه دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز برای منطقه چه معنایی دارد؟ دبیر كل حزب الله با احترام به شهدای مقاومت تأكید كرد، مردان و زنان مقاومت تا زمانی كه خون در رگ هایشان جریان دارد انتقام خون شهدای مقاومت را از رژیم صهیونیستی خواهند گرفت.
سید حسن نصرالله از سكوت رسانه های عربی در قبال اعتصاب غذای خضرعدنان اسیر فلسطینی انتقاد كرد و گفت، اگر عدنان یك اسرائیلی بود آیا جامعه بین الملل باز هم اینگونه برخورد می كرد؟
اگر عدنان یك اسیر اسرائیلی بود آیا رهبران جهان عرب برای آزادی او دست به كار نمی شدند؟
منبع : کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

تحصن زنان عربستانی در القطیف علیه سیاست سركوب آل سعود

صدها تن از زنان عربستانی در شرق این كشور علیه سركوب و بازداشت های گسترده از سوی آل سعود دست به تحصن زدند.
به گزارش شبكه خبری «پرس تی وی» تحصن زنان عربستانی در استان «الشرقیه» با هدف جلب توجهات بین المللی نسبت به ددمنشی های نیروهای امنیتی و پلیس سعودی صورت گرفته است.
براساس این گزارش زنان متحصن در «صوفا» در شمال شهر «القطیف» خواستار پایان دادن به آنچه كه بی عدالتی و تبعیض های فرقه ای خواندند، شدند.
زنان معترض شیعه، نیروهای رژیم آل سعود را به خاطراستفاده از سلاح گرم و زره پوش برای سركوب معترضان صلح طلب محكوم كردند. معترضان همچنین از جامعه جهانی و وجدان های آگاه و بیدار بین المللی خواستند تا با محكومیت اقدامات سركوبگرانه آل سعود به آنان یاری رسانند.
 منبع : کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اردنی ها برای بركناری نخست وزیر به خیابان ها ریختند


شهروندان اردنی با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف خواستار تحقق اصلاحات، بركناری نخست وزیر و تعدیل قانون اساسی شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس، هزاران تن از شهروندان اردنی با برگزاری یك تظاهرات اعتراض آمیز پس از اقامه نمازجمعه تحت عنوان «ما را نترسانید» بر لزوم تحقق خواسته هایشان تاكید كردند.
در شهر طفیله شهروندان با برگزاری تظاهرات ضد دولتی در مقابل مسجد بزرگ این شهر خواستار مبارزه با فساد، پایان دادن به دخالت نیروهای امنیتی و تحقق اصلاحات سیاسی در كشور شدند.
در شهرهای «سلط»، معان و دیگر شهرهای اردن نیز تظاهرات مشابهی صورت گرفت.این در حالی است كه نیروهای امنیتی و پلیس اردن با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی مانع از گسترش تظاهرات به مناطق دیگر شدند و سعی در متفرق كردن تظاهركنندگان داشتند.
 منبع : کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نظرسنجی‌ها از مشارکت 60 درصدی در انتخابات حکایت دارند

مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه هر رای مردم یک تیر به قلب دشمن است، گفت: اخیراً 6 الی 7 نظرسنجی معتبر انجام شده ‌و تمامی آنها حکایت از انتخاباتی با حضور حدود 60 درصدی در انتخابات مجلس نهم دارند.

به گزارش فارس، محمدحسین صفار هرندی مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در اولین همایش مدیران هیئت‌های مذهبی بسیجی و نخبه سراسر کشور سخن می‌گفت، به مسائل جاری روز و نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و در همین زمینه اظهار داشت: انتخابات 12 اسفند امسال در معادلات داخلی و خارجی بسیار اثرگذار بوده و فارغ از اینکه چه کسی پیروز این انتخابات باشد، اصل مشارکت مردمی و حضور پرشور مردم در این انتخابات در اولویت و اهمیت قرار دارد زیرا دشمنان به‌طور مرتب با دروغ و القاء ‌سعی می‌کنند فضا را به گونه‌ای جلوه دهند که از فتنه 88 گویا انقلاب اسلامی ایران پایگاه مردمی خود را از دست داده است.وی با یادآوری برخی اقدامات جریان اصلاحات در مخالفت با تشکیل و گسترش هیئت‌های مذهبی خاطرنشان کرد: آنها از تشکیل و گسترش این هیئت‌ها عصبانی بودند و علت این عصبانیت تاثیرات سازنده‌ای بود که این هیئت‌ها بر روی جوانان داشته و مسیر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آنان را به سمت صحیحی هدایت می‌کردند.این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه دشمنان داخلی و خارجی سعی دارند اثبات کنند که حاکمیت نماینده اقلیت است گفت: آنچه بدون چون و چرا حامیان نظام انقلاب اسلامی را مشخص می‌کند، آرای مردم در صندوق‌های رای است، به همین دلیل نفس حضور در انتخابات دارای ارزش است.

صفارهرندی با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات مجلس تفاوت‌هایی دارد خاطرنشان کرد: همواره در انتخابات مجلس میزان مشارکت مردم به طور میانگین 54درصد بوده است لذا اگر در این انتخابات نیز مشارکتی به این میزان داشته باشیم، میزان مشارکت همیشه یکسان خواهد بود و دشمن از همین نگران است.

وی تصریح کرد: اخیرا خاتمی در جلسه‌ای گفته است که بهترین حالت برای ما حضور زیر 30 درصد مردم است چراکه برخی از طیف‌های اصلاح‌طلبان می‌خواهند بگویند با حذف آنها انتخابات ورشکسته می‌شود بنابراین می‌گویند که نظام باید به آنها امتیاز بدهد لذا کاهش میزان مشارکت مردمی خواست دشمنان است.

منبع : رسالت

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

هم پیالگی جریان موسوم به اصلاحات با جلّادان آل سعود

یک تحلیلگر مسائل سیاسی و استراتژیک به شرایط امروز دولت آل سعود و درگیری‌های آنها با مردم شرق عربستان که در حال گسترش است نیز اشاره کرد و گفت: این دیدار مهاجرانی از عبدالله سعودی التیام زخم‌های دولت آل سعود بود و نشان دهنده پشتیبانی جریان موسوم به اصلاحات از جلّادان آل سعود است.

سعدالله زارعی، تحلیلگر مسائل سیاسی و استراتژیک در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با بیان اینکه ارتباط جریان موسوم به اصلاحات با دربار آل سعود از طنزآمیزترین اتفاقاتی است که می‌توانست در عرصه سیاست رخ بدهد، گفت: اصلاح‌طلبی مبتنی بر این ادعاست که شرایط باید به نفع جامعه و مردم بهبود پیدا کند. حال آنکه اکنون یک اصلاح‌طلب به درباری می‌رود که غیر دموکراتیک‌ترین سیستم حکومتی در دنیاست.وی افزود: این مسئله نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبی از این نوع و سیستم دیکتاتوری سلطانی از نوع سعودی، هر دو از یک منبع سرچشمه می‌گیرند.زارعی یادآور شد: این در حالی‌است‌که به طور همزمان شاهد حمایت آمریکا از اصلاح‌طلبان و از سعودی‌ها هستیم.وی افزود: شخصیت‌های شناخته شده جریان اصلاحات نیز با سکوت خود در قبال حضور مهاجرانی در ضیافت شاه سعودی نشان دادند که مخالفتی با این روند ندارند و همان‌طور که مهاجرانی با ادعای نمایندگی یک جریان در این اجلاس شرکت کرد، سکوت خاتمی هم تأییدی است بر این نمایندگی.زارعی تصریح کرد: این رخداد، چهره این جریانات و شخصیت‌ها را به خوبی برای مردم آشکار کرد.

منبع : رسالت

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

استقبال ایران از همه پرسی قانون اساسی جدید در سوریه

 

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه کشورمان ضمن استقبال از تصمیم سوریه برای برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید این اقدام را گام اساسی و جدی در راستای پاسخگویی مطالبات مردمی توصیف کرد. به گزارش واحد مرکزی خبر ، امیر عبداللهیان با اشاره به استقبال غرب و کشورهای عربی از اصلاحات جزئی در یمن و بحرین ابراز امیدواری کرد: اتحادیه عرب ، اروپا و سازمان ملل از این گام مهم دولت سوریه که تحول اساسی در روند اصلاحات محسوب می شود ، حمایت و با فراهم کردن زمینه برگزاری هر چه با شکوهتر این‌رفراندوم، در جهت بازگشت ثبات و آرامش به سوریه، دولت و ملت این کشور را یاری کنند.معاون وزیر خارجه همچنین ابراز امیدواری کرد که اتحادیه عرب با درک شرایط خطیر سوریه در نشستها و تصمیم گیریهای خود، به رسالت مهم خود مبنی بر ممانعت از مداخله خارجی در این کشور عمل نماید.

منبع : رسالت

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شکایت خاتمی،خوئینی‌ها‌ و هاشمی از گزارش افشاگرانه مجلس

 

خاتمی، موسوی خوئینی‌ها و مهدی هاشمی به گزارش کمیسیون اصل 90 شکایت کرده‌اند.به گزارش جهان، شهاب الدین صدر با حضور در جمع خبرنگاران در جریان همایش دانشگاهیان و انتخابات در خصوص جزئیات نامه هاشمی در واکنش به گزارش کمیسیون اصل 90 خاطرنشان کرد: طی هفته‌های اخیر نامه‌هایی از سوی آقایان خاتمی، موسوی خوئینی‌ها و مهدی هاشمی به مجلس ارسال شده مبنی بر اینکه در جریان قرائت گزارش کمیسیون اصل 90 اتهاماتی به برخی ازافراد نسبت داده شده است.وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: اگر چه براساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و بنابه توصیه امام همه افراد این فرصت را دارند که با ارائه توضیحات از خود دفاع کنند ولی نباید فراموش کرد که کلیت گزارش کمیسیون اصل 90 جزء وظایف مجلس و کاملا قانونی است.نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نامه‌های مذکور به کمیته بررسی گزارش کمیسیون اصل90 ارجاع داده شده است و مقرر شده که اگر در بررسی‌های آتی نیاز به توضیح باشد به آن رسیدگی شود.گزارش کمیسیون اصل 90 از فتنه 88 که روز 7 دی ماه در مجلس قرائت شد، به بررسی نقش مهدی هاشمی در انتقال اخبار و اطلاعات از خارج به ایران و همچنین نقش محمد خاتمی در معرفی میرحسین موسوی به عنوان فردی مناسب برای پیشبرد پروژه تغییر در ایران به طرف های غربی پرداخت.

منبع : رسالت

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عرفان‌های نوظهور تعالیمی را به اسم دین به خورد مردم می‌دهند

رئیس دفتر مقام معظم رهبری، وجود برخی عرفانهای قلابی و نوظهور را در کشور یادآور شد و گفت: علی‌رغم همه این تلاشها هنوز هم خطراتی وجود دارد که آموزه‌های دینی ما را تهدید می‌کند، به گونه‌ای که فرهنگ‌های قلابی و عرفان‌های نوظهور تعالیمی را تحت عنوان دین به خورد مردم می‌دهند.به گزارش مهر، آیت‌الله محمد محمدی‌گلپایگانی قبل از ظهر جمعه در جلسه شورای اداری استان زنجان که با حضور نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه جدید زنجان برگزار شد، تاکید کرد: همه ما وظیفه داریم مراقب توطئه‌ها ی دشمنان در قالب عرفانهای خرافی و قلابی باشیم و روحانیت نقش اول را در این میدان بر عهده دارد.وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مسئولیت نظام اسلامی ارتقای سطح فرهنگ دینی مردم است، افزود: نظام اسلامی نه تنها مسئولیت ارتقای‌زندگی مردم را بر عهده دارد و باید به وضعیت معیشتی آنان رسیدگی کند بلکه مهم‌تر از آن، مسئولیت دینی مردم را عهده‌دار است.آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی گفت:خدمات مادی مقدمه دینداری جامعه است و به تعبیر مقام معظم رهبری، نظام اسلامی باید به گونه‌ای باشد که جامعه را به سوی بهشت رهنمون ساخته و مردم را بهشتی کند.رئیس دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه در برخی دولت‌های پیش از دولت نهم و دهم، دولتمردان اعتقاد داشتند که "چه کار به دین مردم داریم"، افزود: اگر این‌طور بود، هیچ دلیلی برای انقلاب وجود نداشت. در واقع انقلاب اسلامی برای تأمین دین مردم شکل گرفت، همان‌گونه که ریشه و اساس قیام اباعبدالله‌الحسین (ع) نیز همین بوده است.

منبع : رسالت

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اعتقادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اروپا با طناب پوسیده آمریکا به چاه تحریم نفتی ایران افتاد

 بدنبال انتشار اخباری مبنی بر قطع صادرات نفت ایران به اروپا و اتمام حجت کشورمان  با 6 كشور اروپایی، قیمت جهانی نفت دیروز به مرز 122 دلار در هر بشكه رسید.

به گزارش رویترز، روز جمعه با ادامه نگرانی خریداران اروپایی نفت ایران از احتمال كاهش حجم صادرات نفت این كشور و نیز با توجه به شروط جدید ایران برای غرب، قیمت هر بشكه نفت برنت دریای شمال به 84/121دلار رسید كه نسبت به روز چهارشنبه و قبل از اعلام توقف صادرات نفت ایران به اروپا بیش از 3 دلار افزایش داشته است .همچنین در معاملات دیروز قیمت این نفت به صورت لحظه ای بالا می رفت و تا لحظه تنظیم خبر 21 سنت افزایش یافت ،قیمت نفت سبك آمریكا نیز به بالای 102دلار در هر بشكه رسید .

خوزه مانوئل سوریا گفت: ایران با احضار سفرای 6 كشور اروپا از جمله اسپانیا و ایتالیا، ایران با فروش نفت خود به اروپا براساس قراردادهای كوتاه مدت مخالفت كرده ، و به عنوان شروط خود برای ادامه صادرات نفت به این كشورها، خواستار تضمین دریافت پول نفت صادراتی خود، انعقاد قراردادهای بلندمدت 3 تا 5 ساله و برداشتن هرگونه حقی برای لغوقراردادهای نفتی از سوی این كشورها با استناد به شرایط فورس ماژور شده است .

اروپایی‌ها با ارائه مهلت6 ماهه برای تحریم نفتی و قطع خرید نفت ایران از ابتدای ماه ژوئن قصد داشتند ، ضمن بحران سازی برای ایران به ذعم خودشان  دوهدف اساسی را دنبال می کردند ، هدف اول فرصت پیدا کردن برای تغییر فناوری  پالایشگاه‌های خود به سایر نفتهای موجود مثل نفت عربستان  و هدف دوم گذشتن از فصل زمستان بدلیل بالا بودن مصارف  زمستانی و رسیدن به زمان مصرف کم تابستانی که حساسیت عرضه در بازار نفت  کمتر شده  و آسیب‌های این اقدام خود را کاهش دهند. و ایران با ارائه اولتیماتوم و قطع صادرات نفت به 6 کشور اروپایی عملا به غرب نشان داد که حاضر به ادامه بازی با روش غرب نبوده واز این پس  قاعده بازی را خود معین می کند  و هیچ ابتکار عملی را به غرب نخواهد داد.

 کشورهای اروپائی با طناب پوسیده آمریکا به چاه تحریم نفتی ایران افتادند غافل از اینکه  تاوان این تحریم را به سختی خواهند داد . با قطع صادرات نفت ایران به اروپا، قیمت نفت در بازارهای جهانی بصورت سرسام آوری افزایش یافته و بحران اقتصادی موجود در اروپا عمیقتر خواهد شد. زیرا که ار یکطرف دیگر کشورها بخصوص کشور عربستان با وجود بحرانهای داخلی قادر نخواهد بود خلع موجود در کاهش فروش نفت ایران را پر کند و از طرف دیگربا افزایش قیمت ، ضمن بالا رفتن قیمتها در داخل کشورهای اروپائی قیمت کالاهای صادراتی این کشورها نیز افزایش خواهد یافت .و بدنبال آن شرکتهای غربی جای خود را در بازار رقابت جهانی به شرکتهای آسیائی خواهند داد .

از سوی دیگر کشورهائی چون ژاپن و چین و هند  نیز که دارای رشد اقتصادی بوده و نیاز به نفت بیششتری دارند و تجهیزات پالایشگاهی آنها نیز با نفت ایران سازگار است .اگر ایران با مختصر تخفیف از قیمت بازار جهانی،  نفت خود را به این کشورها و سایر شرکای تجاری بفروشد ، باز قیمت فروش نفت ایران از قیمت فعلی بیشتر شده ودر آمد نفتی بیشتری نیز عاید کشورمان خواهد شد ولذا این تحریمها به نفع ایران وبه ضررکشورهای غربی خواهد بود. باشد که وعده الهی (ومکرو و مکرالله و الله خیرالماکرین )تحقق خواهد یافت . انشاءالله

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 بهمن 1390   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic