ارائه اوراق بهادار به جای سكه های پیش فروش شده


عضو هیئت مدیره بانك ملی ایران گفت: اوراق بهادار جایگزین سكه های پیش فروش از هفته آینده تحویل شعب می شود و ثبت نام كنندگان می توانند به جای سكه این اوراق را دریافت كنند.
عباس كمره ای در گفت وگو با ایرنا، افزود: تحویل سكه های پیش خرید تا یك ماه آینده به افرادی كه در فاز اول و بر اساس روز ثبت نام كرده اند، انجام می شود.
وی گفت: این افراد می توانند علاوه بر تحویل سكه از اشكال سه گانه دریافت وجه نقد، دریافت حواله مسكوك طلای بانك مركزی به جای مسكوك طلای پیش خرید شده و دریافت اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری (عام) بانك ملی ایران كه به ازای مبلغ مشخصی از وجوه واریز شده بابت پیش خرید مسكوك طلا و به درخواست متقاضیان عرضه می شود، استفاده كنند.مدیركل سابق ریالی و نشر بانك مركزی گفت: اولویت اول در این طرح واگذاری سكه است و اوراق بهادار با تأخیر دو تا سه روزه به بانك ها ارایه می شود.
منبع:کیهان

 

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

صندوق بین المللی پول:جای خالی نفت ایران را نمی توان پركرد

صندوق بین المللی پول با هشدار نسبت به تبعات تحریم نفت ایران تأكید كرد جای خالی نفت ایران را نمی توان پر كرد.
به گزارش فارس، صندوق بین المللی پول در بخشی از گزارش خود موسوم به «چشم انداز اقتصادی جهان» در مورد میزان تأثیر موقعیت ایران و تحریم ها علیه این كشور بر بازارهای جهانی و قیمت نفت نوشته است: تأثیر بالقوه یا واقعی اختلال در عرضه نفت كه مرتبط با ایران به عنوان سومین صادر كننده بزرگ نفت در جهان است در صورتی كه با افزایش عرضه متعادل نشود، بر قیمت نفت بسیار زیاد خواهد بود.
براساس این گزارش: بی ثباتی های آتی در اثر اختلال در عرضه نفت می تواند قیمت نفت را بسیار بیشتر افزایش دهد. اما اگر تولید كنندگان دیگر نفت تولیدات خود را افزایش دهند، ممكن است برای مدتی قیمت ها كاهش یابد.
براساس این گزارش: هرچه كاهش عرضه نفت ایران بیشتر باشد، خطر انقباض بازارهای جهانی نیز بیشتر می شود. البته دیگر تولیدكنندگان نفت بخشی از این كاهش را جبران خواهند كرد همانطور كه در مورد لیبی انجام دادند اما مطالعات نشان می دهد و تحلیلگران معتقدند كه چنین متعادل سازی هایی به ندرت تمام كاهش ها را جبران می كند.
شوك یك عرضه منفی، قیمت واقعی نفت را به طور متوسط كمی بیش از 50 درصد طی 2 سال نخست افزایش خواهد داد. این افزایش در قیمت ها رشد آشفته كنونی درآمد واقعی خانوارها را كاهش و هزینه های تولید را افزایش می دهد و این امر سبب كاهش سودآوری می شود. این عوامل بنیان بهبود مصرف خصوصی و رشد سرمایه گذاری اقتصادها در تمام مناطق به جز شبكه صادر كنندگان نفت را خراب می كند.
در سطح جهانی، بازده حدود 25/1 درصد كاهش یافته است. اگر شوك نفتی به اعتماد خدشه وارد كند یا عدم اعتماد به بازارهای مالی رخنه كند، تأثیرات كوتاه مدت به طرز چشم گیری بزرگ تر خواهد بود.
این گزارش می افزاید، نگرانی در مورد شوك ناشی از عرضه نفت كه در اثر تحریم های ایران ممكن است رخ دهد، می تواند سبب افزایش قیمت نفت شود و باعث كاهش بازده در منطقه یورو و تقویت بازخورد منفی میان خانوارها و قدرت ها و بخش های بانكداری شود.
در این میان، شوك افزایش قیمت نفت می تواند رشد اقتصادهای نوظهور آسیایی را نیز به خطر بیندازد و سقوط قیمت كالاهای اساسی غیرنفتی را به دنبال داشته باشد و در نتیجه به آمریكای لاتین و آفریقا نیز زیان وارد كند.
در ادامه این گزارش تأكید می كند، خطرهای ژئوپلتیكی عرضه نفت فراتر از كاهش تولید و صادرات نفت است؛ موقعیت ایران در تنگه هرمز كه حدود 40 درصد صادرات نفت جهان از آن عبور می كند (25 درصد تولید جهانی) و مجاورت جغرافیایی با دیگر تولیدكنندگان اصلی نفت به این معنی است كه خطری با وسعت بسیار بزرگ تر و حتی بی مانند در اختلال عرضه نفت در شرایط وقوع جنگ یا نزدیك شدن به این تنگه وجود دارد.
قیمت نفت باز هم افزایش می یابد
وزیر نفت كشورمان نیز پیش بینی كرد با ادامه تحریم ایران قیمت نفت باز هم افزایش می یابد.
رستم قاسمی در همایش تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی در صنعت نفت تأكید كرد: فروش محصولات نفت و گاز در معادلات تجاری نقش مهمی دارد و لازم است به عنوان دومین تولید كننده اوپك نقش جدی در معاملات بازار داشته باشیم.
وزیر نفت تصریح كرد: به همین دلیل است كه با تحریم نفت ایران بلافاصله بیش از 20 درصد در قیمت نفت جهانی تغییر ایجاد می شود و اگر این روند ادامه داشته باشد حتماً بازار نفت غیر از این خواهد شد.
قاسمی با اشاره به رتبه اول ایران در مجموع ذخایر نفت و گاز جهان گفت: بیش از 600 میلیارد بشكه ذخیره نفت در جا داریم كه با روش فعلی و با ضریب بازیافت 25 درصدی بین 150 تا 160 میلیارد بشكه آن قابل برداشت است.
وی تصریح كرد: اگر این 25 درصد به 26 درصد تبدیل شود 60 میلیارد بشكه یعنی تولید 5 سال كشور به ذخایر قابل برداشت ما اضافه می شود.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

برای پیشگیری از تسلط كودتاگران نیروهای امنیتی قطر شبكه الجزیره را اشغال كردند

نیروهای امنیتی و نظامی قطر با حمله به دفتر شبكه خبری الجزیره، دستورالعمل هایی را برای حمایت از رژیم دیكتاتوری حاكم بر آن كشور صادر كردند.
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری «النخیل» عراق، به منابع مطلع و شاهدان عینی گفتند: مدیران و كاركنان بلندپایه شبكه الجزیره روز سه شنبه به طور غیرمنتظره با هجوم مقام های نظامی و امنیتی به دفاتر خود مواجه شدند.
براساس این گزارش، نیروهای امنیتی و نظامی با خود دستورالعمل هایی برای آماده كردن اخبار و گزارش های ویژه به همراه داشتند.
براساس دستورالعمل های امنیتی، این گزارش ها و اخبار پس از آماده شدن به طور مستقیم در اختیار مقام های نظامی قطر قرار خواهد گرفت.
این در حالی است كه حضور نیروهای امنیتی و نظامی در دفاتر مدیران شبكه خبری الجزیره، بی ارتباط با اوضاع داخلی آن پس از افشای كودتا علیه شیخ حمد بن عیسی آل ثانی پادشاه قطر نمی تواند باشد.
كارشناسان می گویند این اقدام برای پیشگیری از تسلط كودتاگران بوده است.
منابع خبری در روزهای اخیر از اوج گیری اختلافات در میان خاندان حاكم در قطر به ویژه پادشاه و نخست وزیر سخن به میان آورده اند و گفته می شود 70درصد مسئولیت های شیخ حمد به فرزندش كه با نخست وزیر دشمن است واگذار شده است.
این منابع گفتند كه خانواده امیر قطر و نزدیكان وی هم اكنون در حال اقدام برای تحریم قبیله آل ثانی علیه نخست وزیر قطر هستند كه بیشترین خوش خدمتی و وفاداری را به اسرائیل و آمریكادر منطقه خلیج فارس دارد.
از سوی دیگر جنجالی شدن خبر كودتا در قطر در رسانه های جهان به نقل از شبكه خبری العربیه، موجب شد تا این شبكه خبرهای ضد و نقیضی را برای توجیه انتشار آن مخابره كند.
براساس یكی از این ادعاهای العربیه، «ارتش سایبری سوریه»، با ایجاد صفحات جعلی به نام «العربیه نت»، خبرهایی دروغ درباره كودتا در قطر منتشر كرده است.
با این حال، مسئولان صفحات فارسی این شبكه در خبری متفاوت، انتشار این خبر را به «هكرهای هوادار» رژیم سوریه نسبت داده و مدعی شدند، ارتش سایبری سوریه، همزمان با انتشار اظهارات پادشاه قطر در مورد ضرورت مسلح كردن مخالفان در سوریه، صفحه العربیه نت را هك و خبر كودتا را منتشر كرده است.
این در حالی است كه خبر كودتا در قطر روز سه شنبه بر روی سایت العربیه قرار داده شده بود، اما اندك مدتی پس از آن برداشته شد.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اعلام آمادگی دبیركل حزب الله برای میانجی گری در بحران سوریه

دبیركل حزب الله لبنان برای میانجی گری در حل مشكل سوریه اعلام آمادگی كرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، سیدحسن نصرالله در گفت وگو با «جولیان آسانژ» در شبكه «روسیه الیوم»، ارتباط حزب الله با سوریه را دوستانه خواند و گفت، ما آمادگی داریم كه در تحقق راه حل سیاسی برای حل مسائل سوریه هر كاری كه بتوانیم انجام دهیم.
وی افزود، قبلا هم این كار را كرده ایم و با گروه های مخالف تماس داشته ایم اما آنها رد كرده اند، الان هم هر جریانی كه ما را به عنوان میانجی قبول دارد ما آماده ایم كه این میانجیگری را بپذیریم.
دبیركل حزب الله گفت، نظام بشار اسد نظامی بازدارنده و مقاوم است و این نظام در كنار مقاومت قرار دارد و در برابر فشارهای آمریكا و اسرائیل نیز تسلیم نشده است.
وی اظهار داشت، این نظام در راستای آرمان فلسطین و ملت فلسطین است و ما می خواهیم كه در سوریه گفت وگو مطرح شود و اصلاحات پذیرفته و اجرا شود چرا كه اگر گفت وگو قبول نشود جایگزین آن جنگ داخلی خواهد بود و این همان چیزی است كه آمریكا و اسرائیل برای سوریه می خواهند و ما آن را نمی خواهیم.
سیدحسن نصرالله تاكید كرد كه برخی كشورها بودند كه با دادن پول و سلاح به مخالفان آنها را به درگیری در داخل سوریه تشویق كردند، برخی از این كشورها عربی و برخی غیرعربی هستند، این اتفاقی خطرناك است كه می خواهند این كشور را به عرصه مبارزه تبدیل كنند، كسانی كه پول و سلاح گروه های مخالف را تامین كنند، می توانند آنها را به پای میز مذاكره بكشانند و مسایل را به صورت سیاسی حل كنند، اما این كار را نمی كنند. من چند روز پیش گفتم كه برخی از كشورهای عربی آمادگی این را دارند كه با وجود جنایات اسرائیل در منطقه دهها سال با این رژیم وارد مذاكره سیاسی شوند، اما حاضر نیستند یك سال یا دو سال و یاحتی چند ماه برای حل سیاسی سوریه مهلت دهند، این غیرمنصفانه است.
دبیركل حزب الله لبنان در پاسخ به سؤالی درباره ادعای اسرائیل مبنی بر شلیك موشك های حزب الله به سوی مناطق مسكونی سرزمین های اشغالی گفت، ما همواره می گوییم كه اگر آنها روستاها و شهرهای ما را موشك باران نكنند ما به شهرها و روستاهای آنها كاری نداریم. هدف حزب الله ایجاد معادله ای برای بازدارندگی اسرائیل از كشتار شهروندان لبنانی است.
گفتنی است جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویكی لیكس پس از این مصاحبه اظهار داشت كه سیدحسن نصرالله دارای شخصیتی فوق العاده در خاورمیانه است.روزنامه صهیونیستی هاآرتص با انعكاس گسترده این مصاحبه نوشت، دبیركل حزب الله كه كمتر حاضر به مصاحبه با رسانه ها می شود به مدت نیم ساعت با آسانژ فردی كه به دلیل افشای اطلاعات محرمانه ارتش آمریكا مورد غضب واشنگتن است به گفت وگو نشست.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

استاندار هرمزگان خبر داد برگزاری همایش بین المللی خلیج فارس در جزیره ابوموسی

استاندار هرمزگان از برگزاری همایش بین المللی روز خلیج فارس در جزیره ابوموسی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، استاندار هرمزگان در راستای كلنگ زنی پروژه های آب منطقه ای به خبرنگاران اظهار داشت: همایش بین المللی روز خلیج فارس كه هر ساله در بندرعباس برگزار می شد، امسال در جزیره ابوموسی برگزار می شود.
وی با اشاره به برنامه های مدنظر در این همایش گفت: میهمانان از راه هوایی برای شركت در این همایش به جزیره مذكور انتقال داده می شوند.
طی روزهای اخیر در جریان سفر رئیس جمهور به جزیره ایرانی ابوموسی، برخی از مسئولان اماراتی واكنش هایی به این سفر نشان دادند كه با پاسخ محكم مقامات كشورمان مواجه شد.
جزایر ایرانی تنب بزرگ، تنب كوچك و ابوموسی از توابع استان هرمزگان هستند كه در خلیج فارس واقع شده اند.
منبع: کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اسرائیل: اگر ایران حمله كند نمی دانیم به كجا فرار كنیم

ناظران و كارشناسان مسائل نظامی و راهبردی رژیم اسرائیل با ترسیم و پیش بینی سناریو هولناكی از تبعات ناشی از تجاوزات اسرائیل به سایت های هسته ای ایران در خصوص اقدام نظامی علیه ایران، به مسئولان این رژیم هشدار دادند.
كانال ده تلویزیون رژیم اسرائیل در این خصوص گفت: پرواز با جنگنده اف15 از تل آویو تا تهران دو ساعت و نیم بطول می انجامد. یك موشك بالستیك قادر است این مسافت را در عرض ده دقیقه طی كند.
وی گفت: پیش بینی دقیق تبعات حمله به سایت های هسته ای ایران دشوار است.
«تساحی هانگبی» رئیس سابق كمیسیون سیاست های خارجی كنست اسرائیل در این خصوص گفت: ما از توانمندی و آمادگی ایران برای ضربه زدن به زیرساخت های دولت اسرائیل مطلع نیستیم. اطلاعاتی از این قبیل از حیطه تحقیقات نهادهای اطلاعاتی امنیتی اسرائیل فراتر است.
براساس سناریوهای طراحی شده برای حمله به ایران، دولت اسرائیل با بكارگیری جنگنده های نیروی هوایی سایت های هسته ای ایران را هدف قرار می دهد.
یك كارشناس مسائل نظامی در بررسی توانمندی های ایران در پاسخ به حملات اسرائیل گفت: ما نمی دانیم ذخایر موشكی ایران برای پاسخ دادن به حملات اسرائیل در چه حدی است و اطلاعات دقیقی در مورد برد موشك ها و توانمندی ایران برای شلیك این موشك ها در دست نیست.
سرتیپ «یتسحاق بن یسرائیل» رئیس سازمان هوافضا اسرائیل در این خصوص گفت: براساس بررسی های ما پس از حمله به سایت های هسته ای ایران صدها موشك ایرانی به اسرائیل اصابت می كند. حدود دو یا سه الی چهار برابر حملات موشكی صدام حسین به اسرائیل در سال .1991 ما با كشوری روبرو هستیم كه قادر است آسیب های بسیاری به اسرائیل وارد كند. بن یسرائیل افزود: پس از حمله اسرائیل به ایران، رعب و هراس از پاسخ ایران به این حملات خواب را از مردم اسرائیل می رباید.
سرتیپ «گیورا آیلند» رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل نیز در این خصوص گفت: سامانه دفاعی «حیتس» براساس تعامل با موشك های دشمن و به منظور ناكار ساختن آنها طراحی شده است. مناطق مسكونی اسرائیل هدف حملات موشك های ویرانگری قرار می گیرند.
گزارشگر اسرائیلی گفت: بررسی های كارشناسان نشان می دهد پاسخ ایران به حملات اسرائیل در اینجا خلاصه نمی شود. ایرانی ها طی سالیان متمادی ائتلاف هایی را با دشمنانی كه اسرائیل را از شمال و جنوب احاطه كرده اند ایجاد كرده است.
«عاموس هرنیل» تحلیلگر مسائل سیاسی روزنامه «هاآرتص» در این خصوص در گفت گو با تلویزیون اسرائیل تصریح كرد: در زمینه مشاركت همپیمانان راهبردی ایران از جمله سوریه كه در حال حاضر درگیر جنگ داخلی است، در حمله به اسرائیل همواره سؤال هایی مطرح می شود.
یتسحاق بن یسرائیل در خصوص عملكرد همپیمانان ایران در منطقه در واكنش به تجاوزات اسرائیل به ایران گفت: حزب الله همه توان نظامی خود را علیه اسرائیل بكار می گیرد. این بار اسرائیل اشتباه های گذشته را تكرار نمی كند و دست و پا بسته نخواهد نشست.
«زئیف بیالسكی» نماینده در كنست اسرائیل و رئیس كمیسیون فرعی آماده سازی جبهه داخلی اسرائیل نیز در این خصوص گفت: در صورت وقوع جنگ شرایط خوبی نخواهیم داشت. حدود یك میلیون و700 هزار نفر اسرائیلی از پناهگاه های لازم و امن برخوردار نیستند. مردم اسرائیل جایی برای گریختن از حملات دشمن ندارند.
«وسیم بزی» نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی در بررسی این گزارش در گفت وگو با برنامه این هفته «العین الاسرائیلیه» (از نگاه رسانه های اسرائیل) شبكه خبری العالم در بررسی این گزارش تصریح كرد: كارشناسان و ناظران اسرائیلی با پیش بینی و ترسیم سناریو تبعات ناشی از تجاوزات آنان به سایت های هسته ای ایران، موجی از رعب و وحشت را در رژیم اسرائیل ایجادكردند.
وی گفت: صهیونیست ها در پیش بینی تبعات حمله به ایران همواره الگوی جنگ 33روز لبنان را در پیش رو دارند در حالی كه پاسخ ایران به تجاوزات صهیونیست ها بسیار وسیع تر و سهمگین تر خواهد بود.
وی افزود: اسرائیل در حمله به ایران با ملت چندین میلیونی ایران كه ابتكار و درایت خود را در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی و نظامی از تمدن چند هزار ساله خود به ارث برده است، روبرو است لذا صهیونیست ها با حمله به ایران، سرعت فرآیند اضمحلال رژیم اسرائیل را رقم می زنند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای، نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سرتیپ اسماعیلی: سپر موشكی آمریكا كاملا آسیب پذیر است


فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش، طرح سپر موشكی را كاملا آسیب پذیر دانست.
سرتیپ فرزاد اسماعیلی با اعلام این مطلب افزود: طرح سپر موشكی آمریكا جنبه عملیات روانی دارد.
اسماعیلی گفت: با این وجود، جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با ایجاد این سپر دفاع موشكی بی تفاوت نبوده و تمهیدات لازم را اندیشیده است.
وی خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران بیش از سه دهه است كه با چنین عملیات روانی روبرو بوده و اقدامات دفاعی مناسبی را به كار گرفته و بر این اساس نیز تاكنون اجازه هیچ نفوذی را به دشمنان نداده است.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) تأكید كرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ویژه این قرارگاه در حال تقویت سیستم های دفاعی كشور هستند و از هوشیاری لازم در قبال تهدیدهای دشمنان برخوردار هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش در گفت وگو با ایرنا، از شكار پهپاد جاسوسی آمریكا توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به عنوان نشانه قابلیت بالای دفاعی ایران در دفاع از حریم خود یاد كرد و گفت: اطلاعات این پهپاد در حال بررسی است.
اسماعیلی با تأكید بر هوشیاری و آمادگی كامل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) و سایر نیروهای مسلح كشور در دفاع از میهن اسلامی گفت: این قرارگاه هرگز اجازه ورود پهپاد سایر كشورها به حریم ایران را نمی دهد و الحمدالله این مصونیت امروز برای كشور ما وجود دارد.
گفتنی است پهپاد (پرنده هدایت پذیر از دور) جاسوسی آمریكا موسوم به آر.كیو170 آذر ماه سال گذشته پس از تجاوز به عمق 250 كیلومتری میهن اسلامی مقهور جنگ الكترونیك نیروهای مسلح كشورمان شد و بدین ترتیب با در اختیار گرفته شدن كنترل و هدایت آن بر زمین نشانده شد. این اقدام مهم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بازتاب گسترده ای در جهان داشت.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اخطار ارتش به ناوهای آمریكایی شناورها وارد منطقه ممنوعه نشوند

فرمانده كل ارتش درباره حضور 2 ناو هواپیمابر آمریكا در آبهای خلیج فارس تصریح كرد كه قبلا به آنها تذكر داده ایم كه برخی مناطق برای ما مناطق تهدید در خلیج فارس محسوب می شوند كه آنها هم به این اخطار توجه كردند.
سرلشكر عطاالله صالحی درخصوص حضور 2 ناو هواپیمابر آمریكا در آبهای خلیج فارس، گفت: الان دیگر حضور این ناوها یك ژست تبلیغاتی بیش نیست و ارزش نظامی ندارد.
وی ادامه داد: در یك مقایسه می بینیم حضور نیروهای فرامنطقه ای در بعضی از كشورهای جنوبی خلیج فارس كه پایگاه دارند قطعا به مراتب تجهیزات و حضورشان بیش از چیزی است كه در یك ناو چند صدمتری جمع شود.
فرمانده كل ارتش تاكید كرد: البته ما هم قبلا به آنها تذكر داده ایم كه برخی مناطق برای ما مناطق تهدید در خلیج فارس محسوب می شوند كه آنها نباید در آنجا بایستند و آنها هم به این اخطار توجه و آن را رعایت می كنند، اما عبور و مرور این ناوها برای خود آنها جز یك ژست تبلیغاتی، دستاورد دیگری ندارد و برای ما هم یك هدف شیرین است. صالحی كه با فارس گفت وگو كرده در ادامه به ارتش های كشورهای منطقه و اقداماتشان اشاره و تصریح كرد: دلیل اینكه 29 فروردین روز ارتش نامگذاری شده این است كه حضرت امام(ره) زمزمه هایی كه برای انحلال ارتش بود را خنثی كردند و فرمان دادند كه ارتش آمد و در خیابانها رژه رفت و این ارتش می تواند الگویی باشد برای ارتش های منطقه كه اگر با ملتها و انقلاب خودشان همراهی كنند می توانند برای آنها یك مایه افتخار باشند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نماینده ارشد روسیه در 1+5:حق ایران در استفاده از فن آوری صلح آمیز هسته ای به رسمیت شناخته شد


معاون وزیر امور خارجه روسیه با مثبت خواندن نتایج نشست ایران و گروه 1+5 در اسلامبول گفت: «در این نشست حق ایران در استفاده از فن آوری صلح آمیز هسته ای به رسمیت شناخته شد.»
سرگی ریابكوف نماینده ارشد روسیه در مذاكرات ایران و 1+5 افزود: «مذاكرات اسلامبول بستر لازم را برای حركت فعال تر در حل دیپلماتیك مسائل باقی مانده برنامه هسته ای ایران فراهم كرد.»
وی گفت: «مذاكرات اسلامبول جهش جدی برای ادامه كار در آینده درباره پرونده هسته ای ایران بود.»
معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به مخالفت كشورش با تحریم های آمریكا درباره ایران اظهار داشت: «از تاثیر منفی تحریم های آمریكا درباره ایران آگاه هستیم و چند بار نیز به شدت از آن انتقاد كرده ایم.»
ریابكوف گفت: «مذاكرات ایران و گروه 1+5 از مرحله لفاظی و حرف عبور كرده و وارد مرحله جدیدی شده است كه هدف آن اعتمادسازی و رفع نگرانی در خصوص جنبه نظامی برنامه هسته ای ایران است.»
معاون وزیر امور خارجه روسیه در ادامه سخنان خود گفت: «مسكو با تهران و واشنگتن برای حل و فصل دیپلماتیك مساله برنامه هسته ای ایران همكاری می كند.»
ریابكوف در پاسخ به سؤال خبرنگاری كه آیا امكان دارد تا پایان امسال راهكاری برای حل مساله ایران یافت شود، خاطرنشان كرد: «این بستگی به ادامه مذاكرات و میزان موفقیت آن دارد و روسیه و سایر اعضای گروه 1+5 مذاكرات اسلامبول را مثبت ارزیابی می كنند.»
وی افزود: «پس از سنجش همه ابعاد گفت وگوهای تركیه همه به این نتیجه رسیدند كه نشست اسلامبول موفقیت آمیز بود.»
مذاكره كننده ارشد هسته ای روسیه كه در نشست اسلامبول حضور داشت، گفت: «در اثبات موفقیت این دور از مذاكرات همین بس كه به مسایل حاشیه ای در مذاكرات توجه نشد.»
ریابكوف گفت: «مذاكرات خوب و موفقی داشتیم و این در شرایطی كه تنش درباره ایران در ماه های اخیر اوج گرفته بود، ارزشمند است.»
وی از لفاظی ها و تهدیدهای نظامی برخی كشورها علیه ایران به شدت انتقاد كرد و گفت: «این گونه اقدامات نامناسب است.»
نماینده وزیر امور خارجه روسیه در عین حال بر ضرورت حركت تدریجی و گام به گام در روند مذاكرات ایران و گروه 1+5 تاكید كرد و افزود: «با توجه به آغاز خوبی كه در اسلامبول داشتیم مذاكرات باید با حوصله پیش برود زیرا كه این مسابقه دوی سریع نیست.»
مذاكره كننده ارشد هسته ای روسیه در خصوص نگرانی برخی ها به دلیل غنی سازی اورانیوم در ایران با غنای 20درصد اظهار داشت: «این میزان از غنی سازی از نظر رسمی رقم بالایی نیست.»
وی افزود: «ایران برای رفع نیازهای پزشكی و درمانی و تولید ایزوتوپ های پزشكی و درمان بیماری های خاص اورانیوم را تا غنای 20درصد غنی سازی می كند.»
وزیر خارجه روسیه: بهانه جویی برای افزایش فشار بر ایران خطرناك است
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با یاكوف امیدرور، رئیس شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی اظهار داشت: از نظر مسكو دامن زدن به تنش در خصوص برنامه هسته ای ایران و ایجاد دستاویز برای تشدید فشار بر تهران خطرناك است.
براساس گزارش خبرگزاری «نووستی»، امیدرور برای یك بازدید كاری در مسكو به سر می برد. برنامه هسته ای ایران از جمله موضوعاتی بود كه در جریان دیدار لاوروف و امیدرور مورد بحث قرار گرفت.در اطلاعیه منتشره در سایت وزارت امور خارجه روسیه درباره این دیدار آمده است: لاوروف تاكید كرد كه دستیابی تهران به تسلیحات هسته ای غیرقابل قبول است. طرف روسی در عین حال غیرسازنده بودن و خطر هرگونه تلاش برای بهره برداری از اخبار مربوط به پیشرفت فن آوری های هسته ای ایران برای دامن زدن تصنعی به تنش در خصوص برنامه هسته ای ایران و ایجاد دستاویز برای تشدید بیشتر فشار بر تهران از راه اعمال تحریم ها به ویژه با استفاده از نیروی نظامی را خاطرنشان كرد.
گفتنی است، در جریان این دیدار همچنین در مورد موضوع ایجاد ناحیه منطقه عاری از تسلیحات كشتار جمعی و وسایل پرتابی آن در خاورمیانه صحبت شد.
منبع :کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اسرائیل: از عراق جدید و متحد ایران می ترسیم

سفیر اسبق رژیم صهیونیستی در سازمان ملل می گوید دولت عراق از زمان سرنگونی رژیم بعث به هم پیمان ایران تبدیل شده و این برای اسرائیل وحشت آفرین است.
به گزارش القدس العربی، دوری گلد گفت: اسرائیل شدیدا نگران است كه عراق در كنار لبنان و سوریه به دشمن تازه علیه تل آویو تبدیل شود و به گروه كشورهای حامی مقاومت بپیوندد. عراق از سال 2003 كه آمریكا به آن حمله كرد و رژیم بعث در آن سرنگون شد تهدیدی برای اسرائیل محسوب نمی شد اما اكنون با خروج نیروهای آمریكایی و افزایش نفوذ ایران و گسترش روابط بغداد- تهران، تل آویو از این می ترسد كه عراق به دشمنی جدید در خاورمیانه آن هم در چارچوب نقشه مقاومتی كه ایران در منطقه ترسیم كرده تبدیل شود.
دكتر گلد می گوید: چگونه می توانیم به عراق پس از عقب نشینی نیروهای آمریكایی امیدوار باشیم در حالی كه خوب می دانیم از حالا به بعد نقش عراق در خاورمیانه همسو با ایران تعیین می شود. به خصوص كه پس از حمله آمریكا به عراق در سال 2003 و صعود احزاب شیعی به هسته اصلی قدرت در این كشور نقش ایران افزایش یافت. ایران توانست پس از سقوط صدام حسین حضوری موثر داشته باشد و از پشت پرده بسیاری از هم پیمانی ها را شكل دهد كه منجر به تشكیل دولت اسلامگرا شد.
سفیر اسبق اسرائیل در سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی نسبت به اینكه هواپیماهای نظامی فروخته شده به عراق از سوی آمریكا به ایران راه پیدا كند، نسبت به دوستی و اتحاد محور تهران- بغداد هشدار می دهد و می گوید: اسرائیل پس از خروج نیروهای آمریكایی از عراق مجبور است استراتژی خود را در خاورمیانه تغییر دهد. در فاصله سال های 1980 تا 1988 كه جنگ ایران و عراق جریان داشت، ایران تنها لبنان را در منطقه داشت. ولی از زمانی كه رژیم صدام ساقط گردید بغداد به هم پیمان ایران تبدیل شد و حالا ایران تنها اردن را در منطقه پیش روی خود می بیند و به آن دولت نیز فشار می آورد تا جلوی نفوذ ایران را در منطقه نگیرد. ایران از این طریق می تواند جبهه شرقی اسرائیل را به طور كامل محاصره كند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سازمان مجاهدین خلق توسط دولتی از عراق رانده می شود كه پس از حمله آمریكا به عراق روی كار آمد».

«طنز گزنده روزگار این است كه سازمان مجاهدین خلق توسط دولتی از عراق رانده می شود كه پس از حمله آمریكا به عراق روی كار آمد».
این مطلب را پایگاه اینترنتی پژواك وابسته به گروهك تروریستی منافقین منتشر كرد و ضمن بد و بیراه گفتن به زمین و زمان نوشت: دولت جدید عراق مثلاً تحفه دموكراسی غرب بود و قرار بود الگوی طرح خاورمیانه بزرگ باشد! عمده سران رژیم عراق همچون حكیم و مالكی و طالبانی و مقتدا صدر، پس از حمله غرب درعراق مستقر شدند اما با رژیم ولایت فقیه همراهی كردند و نهایتاً كار به جایی رسید كه با تصمیم خروج نیروهای آمریكا توسط دولت اوباما، مجموعه خطاهای استراتژیك دولت بوش در حمله به عراق كامل شد و عراق به عمق استراتژیك رژیم اسلامی ایران و حوزه مانور سردار قاسم سلیمانی تبدیل شد.
سایت وابسته به منافقین می نویسد: دولت آمریكا در گام بعدی عقب نشینی سیاسی- نظامی از باتلاق عراق، مسئولیت اردوگاه اشرف را به دولت مالكی سپرد و آنها هم حكم به اخراج سازمان دادند. سازمان همچنین از سوی جیش المهدی مقتدا صدر و سپاه بدر عمار حكیم و تیپ نیروهای ویژه امنیتی دولت مورد تهدید است. لب مرز هم نیروهای رژیم اسلامی به كمین نشسته اند. سؤال این است كه چرا سازمان باید همچنان در لیست تروریستی ابرقدرت جهان قرار گیرد؛ سازمانی كه 30 سال است عامل هیچ تخاصم و تهدیدی برای آمریكا نبوده و به افشای برنامه هسته ای رژیم كمك كرده است؟
در همین حال «جرمیا گولكا» (وكیل وزارت دادگستری آمریكا در دولت بوش و عضو مؤسسه تحقیقات دفاع ملی RAND) به شبكه تلویزیونی «ریل نیوز» گفت: بزرگ ترین اشتباه سازمان مجاهدین [منافقین] خیانت به ملت خود بود. مردم ایران این سازمان فرقه ای را خائنانه می شناسند كه با شروع كننده جنگ علیه ایران هم پیمان شدند و حتی پس از اعلام آتش بس و پایان جنگ، دست به حمله علیه ایران زدند.
وی می افزاید: در آمریكا فقط تندروهایی كه طرفدار حمله به ایران هستند، از این سازمان تروریستی حمایت می كنند. آنها وقتی دیدند كاری از صدام برنمی آید، به نیروهای نظامی آمریكا دل بستند و هراس از ایران هسته ای را در دنیا پراكندند. مطالبی كه آنها علیه برنامه هسته ای ایران در رسانه ها منتشر كردند، از اسرائیل گرفته بودند

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

فایننشال تایمز خبر داد: آمادگی غربی ها برای لغو برخی تحریم ها در بغداد

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در تحلیلی تاكید كرد كه غرب در حال آماده كردن خود برای لغو برخی تحریم ها در مذاكرات بغداد است.
«جیمز بلیتس» و «دانیل دامبی» روز دوشنبه 28 فروردین 1391 (16 آوریل 2012) طی مقاله ای مشترك در فایننشال تایمز نوشتند: «موضوعی كه قدرت های غربی باید به زودی راجع به آن تصمیم بگیرند این است كه اگر ایران گامی در مذاكرات بغداد بردارد، آنها چه كاری باید انجام بدهند».
این دو ادامه دادند: «انگلیس، آمریكا و فرانسه اعلام كرده اند اگر ایران برنامه غنی سازی خود را رها نكند، تحریم ها علیه این كشور را لغو نخواهند كرد. در عین حال برخی دیپلمات های غربی تصدیق كردند اگر ایران پیشنهادی را درخصوص كاهش تعدادی از فعالیت های خود مطرح كند، آمریكا و متحدانش ممكن است مجبور شوند لغو برخی تحریم ها را بررسی كنند».
به نوشته فایننشال تایمز، یك مقام ارشد آمریكایی دراین باره گفت: «ما امروز پیش بینی نمی كنیم تحریمی لغو شود، زیرا فقط زمانی باید بررسی این موضوع شروع شود كه اقدامات ملموس كافی در این زمینه وجود داشته باشد، اقداماتی كه تضمین كنند تغییراتی بوجود خواهد آمد».
این مقاله فایننشال تایمز نشان دهنده آن است كه كشورهای عضو گروه 1+5 هنوز درباره گام های بعدی خود در مقابل واكنش ها و اقدامات ایران تصمیم نگرفته اند، اما به لحاظ راهبردی قانع شده اند كه این گام ها باید شامل كاهش برخی تحریم ها باشد. گفتنی است عقب نشینی از تحریم ها و لغو آنها پیشنهادی است كه از سوی دكتر جلیلی در گفت وگوهای روز شنبه خطاب به كاترین اشتون مورد تاكید قرار گرفت.
بنابراین گزارش ایران و 1+5 توافق كرده اند كه دور بعدی مذاكرات را روز 3 خرداد (23 مه) در بغداد برگزار كنند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مذاكرات آمریكا و عراق درباره میزبانی نشست ایران و 1+5 در بغداد

وزیر امور خارجه عراق و سفیر آمریكا در بغداد به منظور بررسی مقدمات نشست ایران و 1+5 در بغداد با یكدیگر دیدار و گفت وگو كردند.
در این دیدار هوشیار زیباری گفت كه كشورش آماده استقبال از كشورهای شركت كننده در این كنفرانس است كه از اهمیت ویژه و جدی برخوردار است.
وی ادامه داد: نقش عراق در این كنفرانس تنها میزبانی است كه این امر نقش مثبت این كشور را در منطقه برای یافتن راه حل های مثبت برای همه طرف ها، تقویت می كند.
در این نشست نتایج كنفرانس سران كشورهای عربی كه 29 مارس در بغداد برگزار شده بود نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، جیمز جفری نیز در سخنانی با اشاره به موفقیت دیپلماتیك عراق و گرایشات سیاسی آن در ایفای نقش حیاتی در تعامل با حوادث منطقه و جهان، به بررسی روابط دوجانبه و نشست های كمیته هماهنگی عراق و آمریكا پرداخت.
به دنبال تعیین بغداد به عنوان محل برگزاری دور دوم نشست ایران و 1+5 در خصوص برنامه هسته ای ایران، سوم خرداد با نظر ایران به عنوان زمان برگزاری این دور از نشست مشخص شد.
این در حالی است كه دور اول این نشست شنبه گذشته در اسلامبول تركیه برگزار شد.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

گلوبال ریسرچ: موضوع هسته ای بهانه است آمریكا از اقتدار جهانی ایران می ترسد

پایگاه اینترنتی گلوبال ریسرچ در مطلبی به گزارش روزنامه نیویورك تایمز كه دلیل تحریم ها علیه ایران را برنامه هسته ای می دانست واكنش نشان داد.
این پایگاه اینترنتی در مقاله ای به قلم استفان گوانز نوشت: ریك گلاداستون از گزارشگران روزنامه نیویورك تایمز در گزارشی نوشته است اعمال تحریم ها علیه ایران با هدف مجازات كردن این كشور بر سر فعالیت های غنی سازی اورانیوم، مردم عادی این كشور را هدف قرار داده است اما از آنجا كه ایران مظنون به دنبال كردن برنامه تسلیحات هسته ای مخفیانه است باید برای رها كردن این فعالیت های خود تحت تحریم قرار گیرد. برخلاف نظر این گزارشگر روزنامه نیویورك تایمز، غرب واقعاً بر این باور نیست كه تهران برنامه تسلیحات هسته ای مخفیانه ای را دنبال می كند.
گلوبال ریسرچ با تصریح بر اینكه شانزده سازمان اطلاعاتی آمریكا بر این باورند كه ایران برنامه تسلیحات هسته ای خود را سالها پیش رها كرده است افزود: جیمز كلاپر رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریكا گفته است هیچ مدركی دال بر این كه ایران تصمیم به تولید تسلیحات هسته ای داشته باشد، وجود ندارد. دیوید اچ. پترائوس مدیر سازمان سیا و دیگر مقامات بلندپایه این كشور از جمله لئون پانتا وزیر دفاع و مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترك ارتش آمریكا نیز اظهارات مشابهی داشته اند. یكی از مقامات اطلاعاتی بلندپایه سابق آمریكا نیز می گوید حتی سازمان اطلاعات اسرائیل، موساد نیز با نظر آمریكایی ها درباره برنامه تسلیحات هسته ای ایران موافق است. پس برخلاف ادعاهای مكرر مبنی بر این كه غرب مظنون به تلاش ایران برای دنبال كردن برنامه تسلیحات هسته ای است، هیچ یك از مقامات آمریكایی و نهادهای اطلاعاتی اسرائیلی بر این باور نیستند.
این پایگاه اینترنتی با اشاره به موضوع غنی سازی اورانیوم توسط ایران درباره اختلاف نظرات پیرامون این موضوع خاطرنشان كرد: این اختلاف نظرات به دو دلیل مطرح شده است. نخست آنكه در اختیار داشتن صنعت انرژی هسته ای غیرنظامی از لحاظ اقتصادی ایران را تقویت می كند و غنی سازی اورانیوم در داخل این كشور به آن منبع مستقلی از سوخت هسته ای می دهد. اگر ایران برای تأمین سوخت راكتورهای خود به اورانیوم غنی شده غرب وابسته باشد، این كشور تا ابد تحت سلطه كشور متخاصمی مانند آمریكا قرار خواهد داشت. علاوه بر آن، نگرانی از مسئله امنیت انرژی، كشورهای تركیه، عربستان سعودی، ویتنام و كره جنوبی را بر این داشته است كه آنها نیز بر مخالفت آمریكا با اجازه دادن به هر كشوری برای تولید سوخت هسته ای برای خودش، تأكید كنند. دوم آنكه غنی سازی اورانیوم می تواند ایران را در صورت لزوم سریعاً به توانایی ساخت تسلیحات هسته ای برساند. خصومت بلند مدت واشنگتن نسبت به ایران مستقل، در واقع دلیل خوبی برای توضیح این موضوع است كه چرا این كشور ممكن است به دنبال تقویت راههای دفاع از خود باشد. گلوبال ریسرچ تصریح كرد: دلیل اصلی تحریم ها علیه ایران به این موضوع برمی گردد كه ایران در حال توسعه با سیاست های خارجی مستقل در زمینه های اقتصادی و انرژی تهدیدی است بر نظم یكسویه سیاسی در جهانی كه آمریكا هیچ رقیبی نداشته باشد.
این مقاله اضافه كرد: «ایران نه به دلیل تهدید برای به مخاطره انداختن امنیت دیگران با تهدید مقابله فیزیكی مواجه است بلكه تأكید این كشور بر حق حاكمیت خود تهدیدی بر استیلای مالی و برتری جویی نامحدود شركت های غربی در منطقه خاورمیانه است».
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

وزارت اطلاعات طراحی رژیم صهیونیستی برای ترور یك دانشمند ایرانی را خنثی كرد

با شناسایی و دستگیری 15 تروریست و جاسوس وابسته به موساد
روابط عمومی وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای جزئیات بیشتری از شناسایی و دستگیری تروریست های وابسته به رژیم صهیونیستی را منتشر كرد.
متن كامل این اطلاعیه به شرح ذیل است.
به دنبال اطلاعیه مورخ 22/1/1391 این وزارتخانه در خصوص بازداشت تعدادی از جاسوسان و تروریست های وابسته به رژیم اشغالگر قدس، بخش دیگری از اطلاعات تكمیلی را به استحضار ملت شریف ایران می رساند:
1- در این راستا تاكنون بیش از 15 نفر از عوامل عملیاتی و پشتیبانی اعم از دارندگان شناسنامه ایرانی و اتباع بیگانه دستگیر شده اند.
2- تعدادی از تروریست ها با مشاهده اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) بر بسیاری از جزئیات سناریوی طراحی شده توسط موساد، لب به سخن گشوده و ضمن اعتراف صریح پیرامون ماموریت هایی كه به عهده آنها گذاشته شده، ابعاد دیگری از «ماموریت شیطانی» خود را بازگو نموده اند.
3- از جمله ماموریت هایی كه بازداشت شدگان به عهده داشته اند، شناسایی و ترور یكی از متخصصان كشورمان بوده است كه با عنایات الهی كلیه عناصر مرتبط با این ماموریت تروریستی دستگیر شده و كلیه تجهیزات همراه آنها كشف و ضبط گردیده است.
4- بمب گذاری در برخی تاسیسات زیربنایی كشور، ماموریت دیگر تعدادی از بازداشت شدگان بوده است كه ضمن شناسایی و دستگیری هسته های عملیاتی آنان، محموله های آماده انفجار كه در پوشش ابزارآلات فنی و به شكل كاملا حرفه ای ساخته شده، كشف و ضبط گردیده و دستگاه های ذی ربط نیز در جریان مقاصد شوم دشمن صهیونیستی قرار داشته اند.
5- از دیگر اطلاعات واصله، آگاهی یافتن از قصد دشمن برای انجام یكی از عملیات های تروریستی موردنظر، در روز 21 بهمن ماه سال گذشته بوده است.
انتخاب چنین روزی كه بیانگر عمق دشمنی و رذالت رژیم منفور صهیونیستی نسبت به ملت شریف ایران است، در چهارچوب یك پروژه عملیات روانی و به منظور تحت الشعاع قرار دادن یوم الله 22 بهمن، و راهپیمایی های سراسری و با شكوه ملت سرافراز ایران صورت گرفته بود.
6- در خلال جمع آوری های گسترده اطلاعاتی كه منجر به شناسایی تیم های تروریستی وابسته به رژیم صهیونیستی گردید، اطلاعات موثقی به دست آمد كه دلالت بر بهره برداری نامشروع و گسترده رژیم متجاوز صهیونیست از امكانات، تسهیلات، پوشش ها و نمایندگی های دیپلماتیك مستقر در خاك تعدادی از كشورهای غربی پرمدعا می باشد. مستندات رسوایی مدعیان دروغین حفظ امنیت بین الملل و حقوق بشر كه در واقع حامیان اصلی تروریزم بین المللی هستند، پس از رفع محذورهای امنیتی و حفاظتی افشاء خواهد گردید.
همچنین یك پایگاه جاسوسی- عملیاتی در یك اقلیم همجوار شناسایی و مستندسازی گردیده است. استقرار پرحجم سرویس موساد و بهره برداری مستقیم از آن منطقه علیه اتباع، امنیت و منافع جمهوری اسلامی ایران، از مجاری ذیربط پیگیری خواهد شد.
سربازان گمنام امام زمان(عج) ضمن تجدید عهد با آرمان های مقدس شهیدان انقلاب اسلامی و به ویژه دانشمندان شهید عرصه علم و تكنولوژی كشورمان، از ملت شریف ایران مصرانه استدعا دارند در دعاهای خویش، فرزندان مجاهد، گمنام و خاموش خود را همواره مورد عنایت قرار دهند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

آغاز هفته اعتراضات مردمی برای آزادی نویسندگان در عربستان

فعالان حقوقی و سیاسی عربستان از آغاز هفته اعتراضات برای آزادی زندانیان اهل قلم در شرق این كشور خبر دادند.
به گزارش پایگاه اینترنتی «التغییر»، گروه ها و جریان های معارض در اقدامی هماهنگ با صدور بیانیه ای آغاز فعالیت های هفته زندانیان قلم در مناطق شرقی عربستان را اعلام كردند.
بر اساس این گزارش، فعالان عربستانی هدف از برگزاری هفته موسوم به زندانیان قلم را اعتراض به اقدام رژیم آل سعود در بازداشت نویسندگان مناطق شرقی اعلام كردند.
این در حالی است كه افراد بازداشت شده هنوز به صورت قانونی جرم آنها به اثبات نرسیده و تفهیم اتهام نیز نشده اند، اما به دلیل حمایت از خواسته های مردمی و برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز در زندان به سر می برند.
در این بیانیه به مناسبت سالگرد بازداشت «نذیر الماجد و زكریا آل صفوان دو نویسنده عربستانی توسط نیروهای امنیتی آل سعود- از سرنوشت آنها ابراز نگرانی شده است. فعالان حقوقی و سیاسی عربستان در بیانیه خود خاطرنشان كردند كه در روزهای پایانی آخر هفته در همبستگی با نویسندگان زندانی دست به تظاهرات خواهند زد.اعتراض های مردمی در عربستان از سال گذشته میلادی تاكنون در بیشتر مناطق شرقی عربستان از جمله قطیف، العوامیه و الربیعه برگزار شده است و رژیم آل سعود با توسل به زور علاوه بر شهادت و مجروح كردن بسیاری از مردم، تعداد زیادی از مخالفان را بازداشت و روانه زندان كرده است.از سوی دیگر درخواست یك شاهزاده سعودی برای برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی با واكنش های تندی از سوی مخالفان آل سعود روبرو شد.«نایف بن احمد بن عبدالعزیز» آل سعود به تازگی در مقاله ای در یكی از مجلات نظامی آمریكا به تعریف و تمجید از شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی پرداخته و فلسطینی ها و اعراب را به برقراری ارتباط با اسرائیلی ها از طریق وسایل ارتباط جمعی از جمله اینترنت فرا خوانده است.
همچنین فواد ابراهیم منتقد عربستانی در گفت وگو با شبكه خبری العالم گفت: چنین درخواستی از شاهزاده عربستانی عجیب نیست، زیرا رژیم آل سعود تاكنون دو طرح را برای سازش با اسرائیل پیشنهاد كرده است.به گفته این منتقد آل سعود، عربستان و اسرائیل با یكدیگر همكاری استراتژیك دارند و برای تأمین منافع مشترك خود تلاش می كنند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نخست وزیر تركیه نسبت به وقوع كودتا علیه دولت خود هشدار داد


نخست وزیر تركیه نسبت به هرگونه تلاش برای انجام كودتا علیه دولت خود هشدار داد.
به گزارش ایسنا «رجب طیب اردوغان» روز دوشنبه در سخنانی تهدیدآمیز گفت: كسانی كه باعث شوند تركیه بهای سنگینی بپردازد و به كشور آسیب برسانند، یقینا سزای كار خود را خواهند دید و در دادگاه محاكمه خواهند شد. وی تصریح كرد: همگان باید بدانند كه تركیه دیگر آن تركیه گذشته نخواهد بود و كسی دیگر نخواهد توانست در كشور كودتا كند.
همزمان با سخنان اردوغان روزنامه اماراتی الاتحاد گزارش داد مقامات امنیتی تركیه چهار ژنرال ارشد ارتش این كشور، از جمله معاون سابق رئیس ستاد ارتش تركیه را به اتهام دست داشتن در كودتای 1997 كه باعث كنار رفتن «نجم الدین اربكان»، اولین نخست وزیر اسلام گرای این كشور شد، بازداشت كردند

منبع: کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

از قطر آغاز شد موج جدید جابه جایی قدرت در كشورهای حاشیه خلیج فارس

حمله واحدهایی از ارتش قطر به كاخ امیر این كشور و فراری دادن امیر و همسرش توسط تفنگداران آمریكایی، مقامات دوحه و سایر شیخ نشین های خلیج فارس را به شدت نگران كرد.
به گزارش شبكه العربیه، دوشنبه گذشته واحدهایی از ارتش قطر به فرماندهی «حمدبن عطیه» كه قصد ورود به محوطه كاخ «شیخ حمد بن عیسی آل ثانی» را داشتند، به شدت با نیروهای گارد سلطنتی مستقر در محل درگیر شدند و پس از مدتی، هلی كوپترهای آمریكایی وارد عمل شدند و با فرود در مقابل كاخ، شیخ حمد و همسرش را با خود به مكان نامعلومی بردند.
شبكه خبری العربیه افزود: فرماندهی كودتاگران كه متشكل از 30 افسر ارتش بودند را «حمد بن عطیه» فرمانده ارشد گارد سلطنتی بر عهده داشت و با دستگیری تمامی كودتاگران، این كودتا با شكست مواجه شده است.
بر پایه این گزارش شیخ حمد بن جاسم آل ثانی كه در آغاز دهه 90 با كودتا علیه پدر خود، قدرت را در این كشور ثروتمند حاشیه خلیج فارس به دست گرفت، از آن زمان تاكنون از چندین كودتا و سوءقصد، جان بدر برده است.
روزنامه «الجمعه» به نقل از تلویزیون العربیه گزارش داد كه درگیری بین نیروهای ارتش با نیروهای آمریكایی و گارد سلطنتی در بیرون از كاخ شیخ حمد پادشاه قطر در روز دوشنبه روی داد.
اخبار مربوط به كودتا در قطر و سرنگونی شیخ حمد دیروز بیش از یك میلیون و 600 هزار خبر در فضاهای مجازی و رسانه ای جهان را به خود اختصاص داد.
به اعتقاد كارشناسان، وقوع كودتا در قطر نشان می دهد كه هر چند افسران و نظامیان در این كشور مثل سایر كشورهای مرتجع عربی خلیج فارس از حقوق بالایی برخوردار هستند، ولی به نظر می رسد كه آنها دیگر نمی توانند مقابل شیوخ فاسد و وابسته خود ساكت بمانند.
به همین خاطر، لحظاتی پس از انتشار خبر مذكور، سران عربستان، امارات، كویت و اردن به شدت نگران شدند و حتی شبكه «العربیه» را مجبور كردند كه این خبر مهم را از سایت خود حذف كند. مقامات مرتجع عربی كه پرونده بسیار كثیفی دارند و به بهانه خرید سلاح، دلارهای نفتی را وارد بازارهای اروپایی و آمریكایی می كنند، اكنون علاوه بر مقابله با موج بیداری اسلامی، باید خطر وقوع كودتا از داخل را نیز به جان بخرند. به نظر می رسد امیر قطر كه اكنون عملا به آلت دست آمریكا در منطقه تبدیل شده و به ویژه علیه دولت مردمی سوریه به شدت فعال است، باید یك جوری مقابل وقوع كودتا در داخل بایستد؛ چون نظامیان كشورش هرچند شرایط معیشتی خوبی دارند، ولی نمی توانند جنایت های وی را در حق امت مسلمان تحمل كنند.محتوای یك نوار ویدئویی كه به تازگی فاش شده است، نشان می دهد كه امیر قطر اجازه ارسال بمب های حاوی فسفر را به اسرائیل داده است و رژیم صهیونیستی نیز از این بمب ها در جنگ 22 روز علیه مردم غزه استفاده كرده است.
خبرهای تكمیلی از كودتا حاكی است كه امیر قطر شماری از افسران كودتا را به شدت مجازات كرد.
وابستگی شدید مقامات دوحه به رژیم صهیونیستی و آمریكایی ها باعث شده است كه كارشناسان در جغرافیای سیاسی از قطر نه به عنوان یك كشور، بلكه به عنوان یك تجارتخانه نام ببرند.
منبع: کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

محبیان:

وی تاكید كرد: در فاصله انجام مذاكرات بعدی در بغداد انتظار ایران از غرب این است كه سیگنال‌های مثبت از خود نشان دهد و برای عادی سازی روابط تلاش كند و از تشدید تحریم‌ها خودداری كند و نسبت به كاهش تحریم‌ها گام‌های روشنی بردارد. دکتر امیر محبیان در گفتگو با ایسنا، بیان كرد: باید منتظر نتایج ادامه مذاکرات سوم خرداد در بغداد بود، اما در مجموع به دلایلی غربی‌ها دریافته‌اند که گره رابطه با ایران با اعمال فشار محکم‌تر می‌شود نه گشوده.وی درباره پذیرش حق هسته ای ایران از سوی غرب در مذاكرات گفت: پذیرش حق هسته‌ای ایران صرفا اعتراف به یک واقعیت است؛ والا نباید آن را امتیازی دانست که در قبال آن ایران نیز بخواهد امتیازی به غرب بدهد.این استاد دانشگاه با بیان اینكه فاکتورهای متعددی در تصمیم‌گیری‌های غرب در مذاكرات موثر است توضیح داد: دو عنصر مهم در تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد. وضعیت منطقه و نقش ایران در مدیریت امور یكی از این موارد است که برای غرب اعتبار ایران در آرام‌سازی منطقه و جهان اسلام ثابت شده است.وی در تشریح عامل دوم تاثیرگذار در تصمیم گیری غرب گفت: ثبات در وضعیت داخلی ایران موضوع مهم دیگری است.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 29 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

فرمانده كل ارتش:ناوهای آمریكا در خلیج فارس یک هدف شیرین است

 
یك ژست تبلیغاتی و برای ما یك هدف شیرین است.به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی ایرنا، امیر سرلشكر عطاالله صالحی پس از رژه نیروهای مسلح در جوار حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) در گفتگو با خبرنگاران افزود : حضور ناوهای فرامنطقه ای در خلیج فارس از نظر نظامی برای ما چندان مهم نیست زیرا حضور این نیروها در برخی كشورهای خلیج فارس كه دارای پایگاه هستند، به مراتب گسترده تر از آن چیزی است كه در یك ناو چند صد متری جمع می شود.سرلشكر صالحی با اشاره به گفتگوهای اخیر ایران با كشورهای 1+5 خاطرنشان كرد: ما در این گفتگوها شاهد یك اقتدار دیپلماسی در عرصه هسته ای بودیم.وی برگزاری رژه نیروهای مسلح را یك پشتوانه عظیم برای نظام اسلامی توصیف كرد و افزود: نیروهای فرامنطقه ای و بویژه آنهایی كه همواره به چشم تهدید به كشور و انقلاب ما نگاه می كنند بایستی بدانند كه نظام اسلامی ایران دارای بازوی مسلح و همیشه آماده است.فرمانده كل ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری رزمایش های متعدد از جمله رزمایش اخیر ولایت 90 نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: نیروهای مسلح ما با این رزمایش ها، به جهانیان نشان دادند كه ما با قوت و قدرت آماده دفاع از نظام اسلامی هستیم.سرلشكر صالحی تصریح كرد: آنهایی هم كه در مذاكرات دیپلماسی حضور می یابند، این حضور پرقدرت نیروهای مسلح را پشتوانه قرار می دهند و با اقتدار پشت میز مذاكره می نشینند.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 29 فروردین 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات