یك روزنامه انگلیسی به غرب هشدار داد :خطاهای محاسباتی گذشته را در مذاكرات بغداد تكرار نكنند

یك روزنامه انگلیسی به غرب هشدار داد خطاهای محاسباتی گذشته را در مذاكرات بغداد تكرار نكنند و فرصت فراهم شده را از دست ندهند.
تحلیل گاردین در حالی منتشر شده كه برخی قرائن از حركت غرب در بن بست گذشته حكایت می كند. گاردین با اشاره به فضای مثبت مذاكرات اسلامبول 2 نوشت: این مذاكرات امید برای تفاهم را احیا كرد اما یك ماه بعد، مشخص نیست كه آیا غرب می خواهد به تعهدات خود در اسلامبول عمل كند یا نه؟ پیش از این كاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود دیپلمات های غربی تلاش می كنند اندیشه ایران را درك كنند. گزارش سرویس های اطلاعاتی آمریكا، ادعای ایران را كه دنبال تولید سلاح هسته ای نیست تأیید می كند.
این روزنامه یادآور شد: در مذاكرات اخیر بر عمل متقابل و تدریجی توافق شد اما اكنون به نظر می رسد شرایط معامله تغییر كرده باشد. یكی از كارشناسان امور ایران در مؤسسه بروكینز در گفت وگو با روزنامه كریستین ساینس مانیتور خاطرنشان كرده كه «مقامات آمریكایی می گویند تعدیل تحریم ها تا زمانی كه ایران امتیازهای قابل قبولی ارائه نداده باشد، روی میز قرار ندارد.» اما این رویكرد برخلاف چارچوب عمل متقابل است. از سوی دیگر گزارش ها نشان می دهد كه غربی ها نمی خواهند تحریم ها را تعدیل یا حذف كنند. این در حالی است كه برای ایالات متحده، حذف تحریم ها همواره یك مسأله دشوار بوده است. مسئولیت حذف تحریم ها برعهده كنگره و نه دولت است و این در شرایطی است كه اندیشه های ضد ایرانی در كنگره بسیار قوی است. به همین دلیل دستیابی به توافق كنگره برای حذف تحریم ها، روندی دشوار و طولانی است اما به هر ترتیب دولت این اختیار را دارد كه پیشنهاد لغو تحریم ها را به كنگره بدهد. البته روند لغو تحریم ها در شورای وزیران اتحادیه اروپا آسانتر است.
گاردین در پایان نوشت: اشتباه های محاسباتی، تداوم توهمات بیهوده غرب را آشكار می سازد. در صورتی كه غرب به دنبال توافق از راه مذاكره با ایران است باید درست و سنجیده عمل كند. غرب متعهد به عمل متقابل شده و عمل نكردن به این تعهد، یك فرصت دیگر را از دست می دهد.
برخی گزارش های منتشره كه عمدتاً منشأ آمریكایی، انگلیسی و صهیونیستی دارند- رویتر، آسوشیتدپرس، لس آنجلس تایمز، هاآرتص، نیویورك تایمز و واشنگتن پست- حاكی از آن است كه طرف غربی با محوریت آمریكا مایل است مجدداً بحث تعطیلی تأسیسات فردو، توقف غنی سازی 20 درصد و خارج كردن تمام اورانیوم 20 درصد غنی سازی شده از ایران را پیش بكشد و موضوع تأمین سوخت راكتور تهران را كه مربوط به 2 سال پیش بود و ایران به خاطر كارشكنی آمریكا، این سوخت را تولید كرد، به عنوان معامله!! پیشنهاد كند. بنابر این گزارش ها آمریكا و انگلیس حاضر به لغو تحریم های نفتی تصویب شده نیستند و صرفاً می خواهند در مقابل توقعاتی كه مطرح می كنند، كاهش تحریم ها در زمینه قطعات هواپیما را پیشنهاد كنند!
این سناریوسازی ها و تحركات تبلیغاتی در حالی است كه نشست اخیر گروه 8 با اختلافات شدید همراه بود و طبیعتاً در تشدید اختلافات گروه 1+5 نیز مؤثر خواهد بود. در اجلاس گروه 8 ضمن اینكه پوتین رئیس جمهور روسیه غایب بود و شیطنت های آمریكا در قبال انتخابات این كشور را جبران كرد، ساركوزی متحد وفادار آمریكا نیز به اعتبار شكست از فرانسوا اولاند حضور نداشت و اولاند اعلام كرد طبق وعده خود، 3500 نظامی فرانسه را تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج می كند. بحران های شدید اقتصادی، چالش دیگر نشست گروه 8 بود و برخی كشورهای اروپایی اكنون یقین دارند كه آمریكا با دمیدن در التهاب برخی بحران های مصنوعی به دنبال ایراد لطمه جدی به قدرت مالی اروپا (منطقه پولی یورو) است. برخی كشورهای اروپایی زیان كنندگان عمده مسئله تحریم خرید نفت ایران محسوب می شوند.
همزمان، مقامات رژیم صهیونیستی به همراه برخی طیف های تندرو در آمریكا به سیاق سالهای گذشته می كوشند با پرچانگی و افزایش وراجی و تهدید - به زعم خود- كفه خالی آمریكا را در مذاكرات سنگین كرده و اصطلاحاً به معتبرسازی تهدیدها بپردازند!
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

آمانو امروز به تهران می آید

مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز برای دیدار با مقامات كشورمان وارد تهران خواهد شد.
«علی اصغر سلطانیه» نماینده كشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی با تایید این خبر گفت: سفر یوكیا آمانو به تهران یك روزه خواهد بود.
به گفته سلطانیه دستور كار سفر آمانو، دیدار با مقامات ایران و رایزنی درباره موضوعات دوجانبه و گسترش همكاری ها خواهد بود.
«علی اكبر صالحی» وزیر امور خارجه كشورمان نیز درباره سفر غیرمنتظره یوكیا آمانو به تهران گفت: ایران پیش از این از یوكیا آمانو، مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سفر به ایران دعوت به عمل آورده بود، اما وی خواستار سفر به تهران و گفت وگو با مقامات كشورمان پیش از مذاكرات بغداد شده است.
وی گفت: این سفر روز یك شنبه، 31 اردیبهشت، انجام و یك روزه خواهد بود.
وزیر امور خارجه كشورمان با بیان این كه حضور مدیركل آژانس به ایران را به فال نیك می گیرم، درباره به نتیجه رسیدن مذاكرات ایران و آژانس بر سر تدوین مدالیته حل و فصل مسائل باقی مانده گفت: در سفر مدیركل آژانس بحث مدالیته و چارچوب كاری جدید برای رفع ابهامات و سؤالات آژانس مورد توجه است و ما امیدواریم توافق بر سر تدوین مدالیته جدید میان دو طرف صورت گیرد.
وی با تاكید بر این كه سفر هیئت آژانس به ایران برای بازرسی نیست، گفت: سفر هیئت آژانس به سرپرستی آمانو برای دیدار و گفت وگو با مقامات كشورمان انجام می شود.
صالحی همچنین از دیدار آمانو با وی و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و نیز فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جلالی: میزبانی عراق برای مذاكرات ایران و 1+5 نشانه ثبات و امنیت سیاسی این كشور است

سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، میزبانی بغداد برای برگزاری مذاكرات ایران و گروه 1+5 را مهم ارزیابی كرد و گفت: این میزبانی نشان می دهد كه عراق از ثبات، امنیت سیاسی و شایستگی لازم برای میزبانی نشست های مهم بین المللی و منطقه ای برخوردار است.
«كاظم جلالی» در گفت وگو با ایرنا افزود: برگزاری نشست مهمی چون مذاكرات ایران و گروه 1+5 در بغداد حاكی از آن است كه دولت آقای نوری المالكی توانسته است شرایط عراق را به گونه ای مدیریت كند كه این كشور امروز به شایستگی های لازم برای میزبانی اجلاس ها و مذاكرات مهم منطقه ای و بین المللی دست یابد.
وی برگزاری اجلاس اخیر اتحادیه عرب در بغداد را كه طی آن ریاست دوره ای این اتحادیه مهم منطقه ای به دولت «نوری المالكی» منتقل شد، یكی از نشانه های مهم ارتقای ثبات و امنیت سیاسی بغداد و نیز شایستگی این كشور برای میزبانی مذاكرات ایران و گروه 1+5 بیان كرد.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایطی كه برخی حكومت های منطقه ای و غربی تمایل چندانی به تقویت ثبات در عراق ندارند و دست هایی برای ناامن كردن عراق و انجام حملات تروریستی در این كشور در كار است، موافقت اعضای 1+5 برای انجام مذاكرات در بغداد، نشان دهنده ناكامی تلاش ها برای ضعیف جلوه دادن جایگاه و نقش مهم عراق در تحولات منطقه ای و بین المللی است.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

کروش لیست جام جهانی را اعلام کرد

خسرو والی زاده مدیر رسانه ای تیم ملی روز شنبه در این باره به سایت فدراسیون فوتبال گفت: کارلوس کروش پس از دیدار تمرینی صبح شنبه تیم ملی با تیم زیر 22 سال، 24 بازیکن را به ترکیه دعوت کرد:

استقلال: سیدمهدی رحمتی، خسرو حیدری، پژمان منتظری، مجتبی جباری، آندرانیک تیموریان، فریدون زندی

تراکتورسازی: محسن فروزان، احسان حاج صفی، محمد ابراهیمی
پرسپولیس: علی کریمی، مهرداد پولادی، غلامرضا رضایی
سپاهان: سیدجلال حسینی
ذوب آهن: شهاب گردان ، حسین ماهینی
مس کرمان: شجاع خلیل زاده، قاسم دهنوی
سایپا: کریم انصاریفرد
اوساسونا: جواد نکونام
الامارات: پژمان نوری
الوصل: محمدرضا خلعتبری
العربی: هادی عقیلی
رابین کازان: علیرضا حقیقی
انجل هولم سوئد: امید نظری
تیم ملی فوتبال ایران روز اول خرداد ماه برای برپایی اردو به ترکیه اعزام می شود. در این اردو یک دیدار تدارکاتی با تیم ملی آلبانی پیش بینی شده است. تیم کشورمان قرار است روز 12 خرداد از استانبول عازم تاشکند پایتخت ازبکستان شود و پس از دیدار با تیم ملی آن کشور در نخستین دیدار از آخرین مرحله دور انتخابی مسابقات جام جهانی 2014 ، روز 15 خرداد با یک فروند هواپیمای چارتر به ایران برگردد. 
 لیست کروش از این جهت اهمیت دارد که لیست نهایی تیم ملی قبل از 2 بازی مهم انتخابی جام جهانی در حالی آغاز می شود که سپاهان ، قهرمان لیگ تنها یک سهمیه در تیم ملی دارد و قلم قرمز سرمربی تیم ملی روی نام محمد قاضی کشیده شده که فوروارد ثابت کروش در بازی های مرحله قبل بود و به عنوان یکی از ستاره های نقل و انتقالات در حال پیوستن به پرسپولیس است. به نظر می رسد آسیب دیدگی این بازیکن در بازی دوستانه با تیم ملی زیر 22 ساله ها جدی بوده و کار دست تیم ملی داده است.

منبع خبر آنلاین

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: ورزشی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رژه همجنس‌بازان به ضرر حاکمیت آذربایجان است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزاری رژه همجنس‌بازان را به ضرر حاکمیت آذربایجان دانست و گفت: مردم آذربایجان افرادی دین‌گرا هستند؛ برگزاری چنین اقداماتی زیبنده این کشور نیست و آنها باید پاسخگوی افکار عمومی باشند.کاظم جلالی در گفتگو با فارس با اشاره به اقدامات ضداسلامی حکومت آذربایجان مبنی بر برپایی رژه همجنس‌بازان در
6 خرداد اظهار داشت: موضوع همجنس‌بازی در دین مبین اسلام امری حرام است و این حرکت اشتباه بسیار بزرگی است که آذربایجان می‌خواهد مرتکب آن می‌شود.وی با بیان اینکه جمهوری آذربایجان کشوری اسلامی است، افزود: رژه 2 هزار نفری همجنس‌بازان در باکو طبعاً مورد پذیرش مردم این کشور نخواهد بود و این مسئله یک گسست مشروعیتی را در داخل حاکمیت آذربایجان ایجاد خواهد کرد.نماینده مردم شاهرود خاطرنشان کرد: دولت آذربایجان هنوز هم وقت جلوگیری از برگزاری این اقدام سخیف را دارد و برگزاری این راهپیمایی حرکتی کاملاً ضددینی و ضداسلامی است.جلالی با اشاره به دست‌های پشت پرده رژه همجنس‌بازان در باکو تصریح کرد: دست‌های پشت پرده این اقدام سخیف کشورهای غربی، کارتل‌های مالی صهیونیسم هستند که عملاً ‌آغاز یک هجمه شدید فرهنگی علیه دین مبین اسلام را دنبال می‌کنند.

منبع :رسالت

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ایران هیچ فشاری را در مذاکرات هسته ای تحمل نمی كند

مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در آستانه مذاکرات 1+5 و ایران در بغداد در گفتگو با مهر، به علل اصلی برگزاری مذاکرات در بغداد اشاره کرد و گفت: ایران هیچ فشاری را تحمل نمی کند.دکتر "علی اکبر ولایتی" در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علت اصلی برگزاری دور دوم مذاکرات هسته ای میان گروه 1+5 و ایران در بغداد و پیشنهادهای دیگر کشورهای غربی که در این زمینه ارائه داده بودند، اظهار داشت: برگزاری مذاکرات هسته ای بین گروه 1+5 و ایران در بغداد با پیشنهاد و پیگیری جمهوری اسلامی ایران محقق شده است. در صورتی که در ابتدا نظر گروه 1+5 برگزاری مذاکرات در اتریش، سوئیس یا نروژ بود، اما جمهوری اسلامی ایران بر روی بغداد تکیه داشت که در نهایت برگزاری مذاکرات در استانبول و بغداد مورد توافق قرار گرفت. مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری تاکید کرد: در واقع در نهایت نظر ما در این موضوع تامین شد که یک پیروزی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. از طرفی برگزاری این نشست یک اعتبار بین المللی برای عراق محسوب می شود، چون سابقه نداشته دربغداد اجلاسی با حیثیت بین المللی برگزار شود و عملا بغداد جایگزین ژنو یا وین یا اسلو برای برگزاری مذاکرات در موضوعی بین المللی شود. وی در ادامه اظهار داشت: برگزاری این مذاکرات در بغداد جز در سایه روابط دوستانه ای که بین ایران و عراق است، به شکل دیگری محقق نمی شد. این اتفاق خود پیامهای مختلفی دارد که از جمله آنها این است که بر خلاف آنچه در دنیا تبلیغ می کنند در عراق امنیت برقرار است، البته ممکن است برخی از خرابکارها و تروریستها در عراق اقداماتی انجام دهند که این مسئله ممکن است در هر کشور دیگری نیز اتفاق بیافتد. دکتر ولایتی تصریح کرد: وقایع این چنینی نشان از عدم وجود امنیت در کشوری همچون عراق نیست، برگزاری بسیار موفق نشست اتحادیه عرب در بغداد و هم اکنون اجلاس 1+5 و ایران خود یک نشانه عملی بر این است که دولت مالکی پس از بیرون کردن نظامیان آمریکایی قادر به تامین امنیت عراق است و تا حدی اعتبار دارد که دیگر کشورها بغداد را به عنوان مرکز گفتگوهای بین المللی انتخاب کنند. مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری درباره فشارهای احتمالی بر ایران پیش از آغاز مذاکرات بغداد اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ فشاری را تحمل نمی کند و در کمال اختیار در رابطه با سرنوشت خودش در موضوع هسته ای تصمیم می گیرد. ولایتی درباره نتیجه احتمالی مذاکرات سوم خردادماه 1+5 و ایران نیز اظهار داشت: در بخشی که با جمهوری اسلامی ایران است، ما تصمیم داریم در چارچوب مقررات بین المللی و حقوقی ایران گفتگوها انجام شود. ولایتی افزود: از طرف دیگر اگر کشورهای عضو 1+5 حسن نیت داشته و پایبند به مقررات بین المللی باشند و در صدد تحمیل غیرقانونی نظرات خودشان نباشند، امیدواری به اجلاس بغداد وجود دارد.

منبع :رسالت

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مهدی فضایلی :پرونده هسته ای در كتاب حسن روحانی تحریف شده است

یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به انتشار کتاب خاطرات حسن روحانی پیرامون مذاکرات هسته‌ای، گفت: واقعیت‌ها در این کتاب گزینشی انتخاب شده که این امر نوعی تحریف محسوب می‌شود.مهدی فضایلی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با فارس، با اشاره به انتشار کتاب اخیر حسن روحانی که پیرامون پرونده هسته‌ای کشورمان به طور محدود منتشر شده است، اظهار داشت: موضوع هسته‌ای کشورمان یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین موضوعات بعد از انقلاب بوده و این اهمیت تاکنون نیز ادامه دارد.فضایلی با بیان اینکه تدوین یک کتاب درباره پرونده هسته‌‌ای کشورمان حساسیت و ابعاد متنوعی دارد گفت: اگر به این حساسیت‌ها توجه نشود این امر مشکل‌ساز خواهد شد چرا که این موضوع هنوز هم ادامه دارد.این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: شاید نوشتن کتابی مربوط به پرونده هسته‌ای نتواند همه حقیقت این موضوع را بیان کند و موجب ناقص شدن بحث و در عین حال موجب بهره‌برداری شود؛ از این رو مشخص نیست آیا آقای حسن روحانی انتشار این کتاب را با مراجع ذیربط هماهنگ کرده است یا خیر؟وی با تأکید بر اینکه تاریخ‌نگاری و تدوین مراحل پرونده هسته‌ای کشورمان ضروری است و از این جهت این کتاب ارزشمند محسوب می‌شود، تصریح کرد: توافقنامه‌ پاریس که در این کتاب ذکر شده یکی از نقاط عطف پرونده‌ هسته‌ای کشورمان است اما همه اتفاقات آن توسط حسن روحانی ذکر نشده است و به نظر می‌رسد چنین کاری به دلیل مغایرت این مسئله با منافع کشور یا منافع تیم وی بوده است.فضایلی با بیان اینکه وقتی می‌خواهیم کتابی بنویسیم که انتشار بخشی از آن به هر دلیلی منع دارد، نوشتن منجر به تحریف می‌شود، افزود: بنابراین کسی که برای مطالعه ماجرای پرونده هسته‌ای ایران به این کتاب مراجعه کند با همه آنچه اتفاق افتاده آشنا نمی‌شود.این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه برخی نقاط کلیدی در این کتاب از قلم افتاده است، خاطرنشان کرد:‌ این امر به اعتبار کار انجام شده لطمه می‌زند و مرجعیت و منبع بودن این کتاب را از بین می‌برد.وی تاکید کرد: بنده به عنوان کسی که موضوع هسته‌ای را دنبال کرده‌ام، این کتاب را منبع کاملی برای بحث هسته‌ای نمی‌دانم و معتقدم کلیت آن فقط برای کسی که در جریان این پرونده بوده مفید است.فضایلی یادآور شد: بنده فقط درباره آنچه از این کتاب خوانده‌ام قضاوت می‌کنم و بر همین اساس معتقدم واقعیت‌ها در این کتاب گزینشی انتخاب شده و این نوعی تحریف است.این کارشناس مسائل سیاسی در پایان گفت: کارشناسان رسانه ‌نیز معتقدند آن موضوعاتی که در کتاب‌ها و رسانه‌ها مطرح نمی‌شود، مهم‌تر از آن چیزی است که بیان می‌شود.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

یوروویژن 2012 با هدف هتک مبانی مذهبی مردم آذربایجان برگزار می شود

 كشور آذربایجان امروز بخشی از ایران بزرگ است. تا پیش از قاجاریه آذربایجان جزئی از خاك ایران به حساب می آمد و مردمان آن نیز از پیشقراولان فرهنگ اسلامی و شیعی به حساب می آمدند. اما پس از جدا شدن این كشور از ایران و استقرار نظام های كمونیسم و لائیك در این كشور به تدریج فرهنگ رسمی و دولتی این كشور به سمت ابتذال كشیده شده است. هرچند كه هنوز نیز مردم این كشور اعتقادات مذهبی خود را حفظ كرده اند.اما اخیرا دولت باکو در نظر دارد تا با برگزاری مسابقات یوروویژن 2012 اسلام‌زدایی از این کشور را وارد فاز تازه کند. سعدالله زارعی در گفتگو با خبرنگارما در همین زمینه با اشاره به اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش می کنند آذربایجان را به یک نقطه نگرانی در مرزهای شمالی ایران تبدیل کنند گفت: کانال این مسئله از طریق فرهنگ است و از حدود 5 سال پیش دستور مبارزه با مذهب در آذربایجان صادر شده است که تخریب مساجد و حسینیه ها از آن جمله است. زارعی با اشاره به برگزاری مسابقات یوروویژن 2012 در باکو تصریح کرد: این مسابقات به اصطلاح فرهنگی با محوریت هتک مبانی مذهبی مردم شیعه آذربایجان برگزار می گردد.وی با اشاره به اتفاقات اخیر در آذربایجان مانند . بازداشت رهبران مذهبی و تلاش برای برگزاری مانور همجنس گرایان در این کشور گفت:غرب با وعده هایی همچون عضویت آذربایجان در اتحادیه اروپا که هیچ گاه محقق نخواهد شد تلاش می کند یک نقطه امنیتی علیه جمهوری اسلامی تبدیل کند و یک مجموعه از اقدامات ضد امنیتی را به بهانه مبارزه با تروریسم در شمال ایران برگزار کند. گفتنی است رژه همجنس گرایان بخشی از مسابقه یوروویژن 2012 است. دولت آذربایجان به شدت مخالفان و معترضان را سركوب كرده است و با اقدامات ضد دینی از جمله دستگیری گسترده مذهبی ها ،بستن كتاب فروشی‌های مذهبی و خراب كردن مسجدها و حسینیه‌ها، اخراج مذهبی‌ها از باكو و ... هر گونه اعتراضی را به شدت سركوب كرده است.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

فیلمبرداری 50 دقیقه‌ای سپاه از ناو هواپیمابر آمریکایی

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه گفت: نیرو های منطقه دوم نیروی دریایی سپاه از ناو هواپیمابر آمریکایی به مدت50 دقیقه از فاصله 500 متری فیلمبرداری کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی رزمجو در نشست شورای اداری استان بوشهر اظهار داشت: فیلمبرداری از ناو هواپیمابر آمریكایی تنها بخشی از اقتدار و موفقیت نیروهای سپاه است که در خلیج فارس به نمایش درمی آید.وی با بیان اینكه نیروهای مسلح صدها برابر آماده تر از گذشته برای دفاع از ایران اسلامی هستند، تصریح کرد: با وجود امکانات و تجهیزات لازم نظامی و سلاح ایمان و تقوا از تهدیدات آمریکا هیچ هراسی نداریم و دستگاه های اجرایی نیز هراسی از این تهدیدات نداشته باشند.رزمجو فتح خرمشهر را نماد حرکت رزمندگان علیه رژیم بعث و استکبار دانست و گفت: فتح خرمشهر معیارها و اصول جنگ در دنیا را تغییر داد و توانمندی ها و قابلیت های رزمندگان را جایگزین اصول جنگ کرد.فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه گفت: اقتدار سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی در سطح بین المللی در فتح خرمشهر به اثبات رسیده است.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بازرس سابق آژانس انرژی اتمی:عملکرد آژانس در مورد ایران بی طرفانه نیست

رابرت کلی، پژوهشگر ارشد پروژه تسلیحات هسته ای در مرکز مطالعات بین المللی صلح استکهلم و بازرس ارشد سابق آژانس در عراق اکنون ساکن اتریش است. او سابقه ای تقریبا ده ساله از بازرسی های مختلف برای آژانس بین المللی انرژی هسته ای سازمان ملل متحد داشته و در پروژه برنامه هسته ای دو کشور از نزدیک درگیر بوده: آفریقای جنوبی که گفته می شود موفق به تولید سلاح هسته ای هم شد و عراق دوران صدام حسین.
نظرات رابرت کلی با گزارش های اخیر آژانس درباره برنامه هسته ای ایران همسویی ندارد. وی معقتد است که این گزارش ها دقیق تهیه نمی شوند و مشکلات زیادی دارند. کلی همچنین معتقد است که آژانس توان تخصصی ضعیفی برای کشف یک برنامه هسته ای نظامی دارد ولی در زمینه کشف فعالیت های انجام شده با مواد هسته ای قوی عمل می کند.
اهم اظهارات وی به شرح زیر است:
پارچین نقطه اعمال فشار بر ایران ؟
*خیلی ها می گویند گزارش ماه نوامبر سال 2011 آژانس ثابت کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی است. من می گویم آن گزارش اصلا چنین امری را ثابت نکرد، چون بیشتر اطلاعاتش قدیمی بود و قضیه خیلی بزرگنمایی شد."
*اسراییل{ رژیم صهیونیستی} یک راکتور هسته ای در دست ساخت در سوریه را بمباران کرد و سوریه یکسال وقت داشت تا در آنجا عملیات پاکسازی را انجام دهد، خاکبرداری کند و ساختمان جدیدی روی آن زمین ها بسازد. اما وقتی یکسال بعد بازرسان آژانس فقط برای یک روز به آن نقطه در دل صحرا رفتند و نمونه برداری کردند آثار اورانیوم را کشف کردند.فکر می کنم اگر ایرانی ها در حال پاکساری منطقه پارچین هستند اصلا شانسی برای موفقیت در اینکار ندارند. اگر در آنجا آثاری پیدا نشود می توانید تقریبا با اطمینان بگویید که اصلا در آنجا مواد هسته ای آزمایش نشده است.
*من با خواندن گزارش ماه نوامبر سال گذشته آژانس و ضمیمه آن درباره جنبه تسلیحاتی برنامه ایران شوکه شدم، چرا که سند ضمیمه پر بود از اطلاعات کهنه و اگر روند تحولات برنامه ایران و گزارش ها را دنبال کرده باشید خیلی زود متوجه این نکته می شوید. آژانس آن اطلاعات را یکجا کنار هم گذاشت تا همه بتوانند ببینند. ولی اطلاعات فقط تا سال 2003 را پوشش می دادند و آن سال دقیقا مصادف است با وقتی که سی آی ای (سازمان اطلاعاتی آمریکا) اعلام کرده که برنامه نظامی هسته ای ایران متوقف شده است.
 گزارش های آژانس جانبدارانه است
*از نگاه من آن گزارش خیلی جانبدارانه است. وقتی برای یک مسئله، توضیحات متفاوتی قابل ارائه بوده در گزارش آن توضیحی درباره مسئله را انتخاب و مطرح کرده اند که بیشتر به ضرر ایران است.
*چند جا هم گفته ام که چند نکته در گزارش آژانس به نظر من جعلی به نظر می رسند، مانند اسناد جعلی که آژانس در قضیه عراق در سالهای 1995 و 2002 کشف کرد. "
*من در ابتدای خدمتم برای آژانس در عراق با هانس بلیکس کار کردم. بعد دوباره به آژانس برگشتم و با محمد البرادعی کار کردم. هر دوی آنها حقوق بین الملل خوانده و بسیار دقیق بودند. آنها فقط به *اطلاعاتی استناد می کردند که به اصطلاح مو لای درزش نرود و قابل اثبات باشد. در حال حاضر چنین به نظر می رسد که آژانس آماده است هر شایعه ای که می شنود را مطرح کند و با ایران بر سر آن مشکل پیدا کند. این است که فکر می کنم ایرانی ها به دنبال چارچوب و مدالیته هستند و اگر به بازرسان اجازه دسترسی بدهند می خواهند بدانند که چرا درخواست بازرسی شده و چه چیزی در نهایت به دست آمده است.
* خیلی ها می گویند گزارش ماه نوامبر سال 2011 آژانس ثابت کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی است. من می گویم آن گزارش اصلا چنین امری را ثابت نکرد، چون بیشتر اطلاعاتش قدیمی بود و قضیه خیلی بزرگنمایی شد. چند جا هم گفته ام که چند نکته در گزارش آژانس به نظر من جعلی به نظر می رسند، مانند اسناد جعلی که آژانس در قضیه عراق در سالهای 1995 و 2002 کشف کرد.
منبع:خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

یورش 5000 پلیس آلمان به صف معترضان در فرانكفورت

پنج هزار پلیس ضد شورش آلمان به معترضان اوضاع اقتصادی حمله و شماری از آنها را دستگیر كردند.
به گزارش خبرگزاری «رویتر»، بیش از 5000 پلیس ضد شورش آلمان پنجشنبه و در همان نخستین ساعات آغاز تجمع مردمی علیه اوضاع اقتصادی به آنها حمله ور شده اقدام به ضرب و شتم و دستگیری گروهی از معترضان كردند. گزارش های دریافتی حاكی است، معترضان به سیاست های اقتصادی اروپا محوطه ساختمان بانك مركزی اروپا در فرانكفورت را به عنوان محل برگزاری تجمعات خود برگزیده بودند كه خشونت پلیس مانع از آن شد.
آن طور كه این خبرگزاری انگلیسی نوشته، سازمان دهندگان این تظاهرات اعضای جنبش تسخیر با نام «بلاكیوپای» هستند كه روزها برای برپایی این تجمع برنامه ریزی كرده بودند.
گفتنی است، اروپا مدت هاست شاهد برگزاری تجمعات ضد سرمایه داری از سوی مردم و خشونت از سوی پلیس است. این خشونت ها در سكوت كامل سازمان های بین المللی مدعی حقوق بشر صورت می گیرند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حمایت حزب الله از ارتش برای مهار ناآرامی های طرابلس

حزب الله لبنان از دولت و ارتش این كشور برای برقراری آرامش در شهر طرابلس حمایت كرد.
به گزارش خبرگزاری ها از لبنان، جنبش مقاومت حزب الله طی بیانیه ای درباره درگیری ها در شمال این كشور، با دعوت از مردم برای همكاری با دولت و ارتش برای برقراری امنیت در شهر مهم طرابلس، این خشونت ها را به نفع دشمنان لبنان، خصوصاً رژیم صهیونیستی دانست.
در این بیانیه كه در روز جمعه صادر شد، حزب الله این حوادث را بسیار دردناك دانسته و تأكید كرده است: «حزب الله نسبت به این شهر و اهالی آن، همچنین نسبت به امنیت، ثبات و شكوفایی طرابلس بسیار حساس بوده و تنها راه حفظ ثبات در آن را همكاری مثبت و فعالانه میان مردم و دستگاه های امنیتی و نظامی عنوان كرده است.
حزب الله در این بیانیه همچنین با رد دخالت خود در این درگیری ها آورده است حزب الله در این درگیری ها حضور نداشته و این سخن دایمی مخالفان كه سلاح مقاومت را هدف قرار می دهند، تنها به اسرائیل خدمت می كند.
در همین حال در پی ادامه درگیری ها در روز پنجشنبه كه تا صبح جمعه نیز ادامه داشته است: «نجیب میقانی»، نخست وزیر دولت لبنان، روز پنجشنبه طی جلسه ای ویژه كه با مسئولان امنیتی دولت خود تشكیل داد از آنان خواست برای كنترل اوضاع و بازگرداندن امنیت به شهر طرابلس، افراد مسلح را بازداشت و سلاح های توزیع شده میان افراد را جمع آوری كنند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اوج گیری اعتراض ها در بحرین: مردم طرح الحاق توطئه آمریكاست

مردم بحرین با برگزاری تظاهرات سراسری در شهرهای مختلف این كشور، طرح الحاق این كشور به عربستان را توطئه آمریكایی خواندند.
به گزارش خبرگزاری ها، دیروز خیابان های پایتخت و دیگر مناطق بحرین شاهد تظاهرات گسترده بود. این تظاهرات كه تحت نام «جمعه رسوا كردن توطئه آمریكا» نامگذاری شد، با درگیری میان مردم معترض و پلیس همراه بود. تظاهركنندگان از اشغالگران سعودی خواستند خاك بحرین را ترك كنند. تعداد زیادی از مردم بر اثر گلوله های ساچمه ای مزدوران آل خلیفه زخمی شدند. اخراج ناوگان پنجم آمریكا از خاك بحرین، آزادی زندانیان سیاسی از جمله «عبدالهادی الخواجه» و سرنگونی آل خلیفه از جمله شعارهای مردمی معترض بود. تظاهركنندگان بر ادامه اعتراضات تا تحقق خواسته های خود تاكید كردند.
نیروهای آل خلیفه با حمایت مستقیم نظامیان اشغالگر سعودی به مدت بیش از یك سال است كه تظاهرات مردم را سركوب می كنند. اعتراضات مردم طی این مدت، ده ها شهید و صدها مجروح برجای گذاشته است. هزاران بحرینی نیز بدون محاكمه در بازداشت رژیم آل خلیفه قرار دارند.
هشدار الوفاق
به گزارش خبرگزاری مهر، جمعیت الوفاق بحرین با صدور بیانیه ای، هرگونه خدشه به استقلال و حاكمیت بحرین از سوی رژیم آل خلیفه را محكوم كرد.
در این بیانیه آمده است: بحرین كشوری عربی، اسلامی و مستقل است و مردم اعم از شیعه و سنی در مورد سرنوشت خود تصمیم می گیرند. الوفاق اعلام كرد كه طرح الحاق را حاكمان بحرین به خاطر حفظ قدرت خود مطرح كرده اند.
در همین حال، دكتر «راشد الراشد» از رهبران جنبش عمل اسلامی بحرین گفت اتحاد بحرین و عربستان، منطقه را وارد بحرین می كند. درهمین حال، «شیخ خالد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین، مدعی دخالت ایران در امور داخلی كشورش شد. این در حالی است كه مقامات بحرینی می خواهند برای حفظ قدرت خود، این كشور را یكجا به عربستان تقدیم كنند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بشار اسد: خارجی ها دخالت نكنند بحران سوریه فروكش می كند

رئیس جمهور سوریه گفت: اگر خارجی ها دخالت نكنند، ما توانایی حل مشكلات و بحران داخلی خود را داریم.
به گزارش خبرگزاری ها، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه با اشاره به بهبود اوضاع امنیتی و سیاسی كشورش پس از برگزاری انتخابات پارلمانی اظهار داشت: اوضاع سوریه در پی كاهش شدت درگیری های مستقیم بهبود یافته است.
بشار اسد در گفت وگو با شبكه روسی «وستی 24» تصریح كرد: ملت سوریه هیچ واهمه ای از تهدیدات تروریست ها كه تلاش كردند انتخابات را ناكام بگذارند، ندارد و به اعتقاد من، انتخابات پارلمانی سوریه، گامی مهم و جزیی از اصلاحات وعده داده شده به مردم بود، كه جامه عمل پوشید.
رئیس جمهور سوریه با انتقاد از دخالت های كشورهای غربی و آمریكا در مسائل داخلی كشورش یادآور شد: آنها از اقدامات خشونت آمیز نیروهای مخالف حرفی نمی زنند و فقط ما را متهم به خشونت می كنند.
بشار اسد تاكید كرد: اكثر سلاح هایی كه به سوریه قاچاق می شود، از لبنان و تركیه است و اطلاعاتی كه در دست داریم حكایت از آن می كند كه مخالفان سوری در خارج از مرزها آموزش می بینند.
وی متذكر شد: سوریه بسیاری از مزدوران خارجی را كه وابسته به القاعده هستند دستگیر و مدارك آن را برای سازمان ملل ارسال كرده است.
به گفته رئیس جمهور سوریه، سه كشور عربستان، قطر و تركیه نقش مهمی در ارسال سلاح و پول برای مخالفان سوری ایفا می كنند و باید در نهایت در برابر ملت سوریه پاسخگو باشند.
اسد گفت: تعداد اقدامات تروریستی در سوریه بعد از آنكه ناظران سازمان ملل به كشور آمده اند بسیار افزایش یافته است.
در همین حال دبیركل سازمان ملل ضمن محكوم كردن انفجارهای اخیر سوریه، گروه القاعده را مسئول این انفجارها دانست.وی با اشاره به وجود ناظران بین المللی در سوریه اظهار داشت: وجود صلح بانان بین المللی در سوریه باعث كاهش شدید خشونت ها در این كشور شده، اما این خشونت ها همچنان وجود دارد.در همین حال «ایهود باراك» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از مجامع بین المللی خواست تا فشارها را بر دولت قانونی بشار اسد افزایش دهند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

راشد الغنوشی : رابطه تونس و اسرائیل هرگز عادی نخواهد شد

رهبر اسلامگرای تونس ضمن تاكید بر مبارزه با اشغالگران صهیونیست خاطرنشان كرد كه تونس هرگز روابط با اسرائیل را عادی نمی كند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی «مفكره الاسلام»، «راشد الغنوشی» رهبر حزب اسلامگرای «النهضه» در سخنرانی خود كه از سوی هیئت ملی حمایت از مقاومت عربی و مبارزه با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ترتیب داده شده بود، اظهار داشت: ما در برابر طرح استعماری اسرائیل در فلسطین قرار داریم و تمام ملت های جهان از دست استعمار رهایی یافتند به جز ملت فلسطین كه هنوز تحت استعمار است.
وی گفت: ما هرگز با اسرائیل روابط خود را عادی نخواهیم كرد و جنبش های اسلامی مسئله فلسطین را مسئله ای مقدس می دانند و سرزمین فلسطین متعلق به آنهاست.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اظهار نظر تازه اردوغان درباره بشار اسد

 نخست وزیر ترکیه در ادامه سیاستهای مداخله جویانه در امور سوریه مدعی سقوط بشار اسد در آینده نزدیک شد.

به گزارش خبرنگار مهر از استانبول، "رجب طیب اردوغان" پس از دیدار با نخست وزیر بلغارستان و "حمد بن جاسم" نخست وزیر قطر در یک کنفرانس خبری در استانبول ادعا کرد که دولت بشار اسد در آینده کوتاه سقوط می کند و خواسته مردم عملی می شود.

اردوغان بامداد امروز شنبه ادعا کرد: بیش از ده هزار نفر در جریان درگیریها در سوریه کشته شدند و شمار مجروحین هنوز مشخص نیست.

نخست وزیر ترکیه در ادامه مواضع یک بام و دو هوای خود در قبال سوریه گفت: ٥ 2 هزار نفر نیز به ترکیه پناهنده شده و حدود صد هزار نفر از ترس توپ و تانک دولت اسد به اردن رفته اند.

اردوغان در حالی این سخنان را ایراد می کند که ترکیه تا کنون از شورشیان سوریه در قبال حکومت بشار اسد حمایت کرده و گزارش های متعددی از سوی رسانه های بین المللی درباره کمک های آنکارا به شورشیان سوری منتشر شده است.

در همین رابطه و در انتقاد از سیاست های اردوغان در قبال سوریه، "کمال قلیچداراوغلو" رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه گفت: آمریکا دستور می دهد و دولت رجب طیب اردوغان نیز این اوامر را درباره سوریه اجرا می کند. تا کی ترکیه باید مجری طرحهای بین المللی و کشورهای غربی در خاورمیانه باشد؟ ترکیه هم اکنون در آستانه جنگ با همه همسایگانش قرار گرفته است.

منبع:خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ایران در شطرنج مذاكرات آهسته و پیوسته پیش می رود

محافل سیاسی و رسانه های غرب استراتژی فشار بر ایران را فاقد كارایی ارزیابی می كنند و معتقدند ایران به رغم این فشارها برنامه هسته ای خود را پیش می برد.
روزنامه نیویورك تایمز دراین باره نوشت: ایران به اعتبار مذاكرات، برای برنامه هسته ای خود مشروعیت بیشتری را كسب می كند. كارشناسان می گویند به رغم تشدید تحریم ها، روش همیشگی ایران مبنی بر تداوم آهسته اما پیوسته برنامه هسته ای خود تاكنون موفقیت آمیز بوده است.
این روزنامه نوشت: واقعیت این است كه موفقیت مذاكرات از منظر غرب به این معناست كه ایران با انتقال تمام اورانیوم غنی سازی شده به خارج موافقت كند. اما مقامات آمریكایی می گویند در مذاكرات اسلامبول هیچ توافقی در مورد غنی سازی پیشنهاد نشد. استقلال، از ستون های اصلی انقلاب و حاكمیت ایران به شمار می رود و به همین دلیل آنها در برابر هر نوع شرطی مبنی بر تعطیلی مراكز هسته ای مقاومت می كنند.
در همین حال روزنامه واشنگتن پست در گزارشی خاطر نشان كرد كه تحریم ایران شكست خورده است. به نوشته این روزنامه « ایران با درگیر كردن كشورهای غربی در مذاكرات، برای فعالیت های هسته ای خود زمان می خرد. اوباما بعد از 3 سال باید اعلام كند سیاست تحریم و فشار و مذاكره با شكست مواجه شده است هر چند كه برخی تحلیلگران می گویند اوباما هرگز چنین اعترافی نخواهد كرد».
از سوی دیگر و در حالی كه گروهی از سناتورهای آمریكایی مانع از تصویب تحریم جدید علیه ایران در سنا شدند، اختلافات میان اعضای جمهوری خواه و دموكرات سنا شدت یافته است. گفته می شود این اختلافات بی ارتباط با انتخابات ماه نوامبر آمریكا نیست.
سناتور لیندزی گراهام دراین باره گفته است: تحریم ها علیه ایران خیلی خوبند و امیدواریم كه باعث تغییر رفتار ایرانی ها شوند ولی تاكنون چنین اتفاقی رخ نداده و فكر می كنم از این به بعد نیز اتفاق نیفتد.
ناتوانی سیاست فشار علیه ایران موجب اعتراض مقامات رژیم صهیونیستی شده است. ایهود باراك وزیر دفاع اسرائیل به سی ان ان گفت: ایران همچنان از مذاكرات با 1+5 سود می برد و غرب را فریب می دهد. ما به وعده های آمریكا اطمینان داریم اما نگرانیم غرب نتواند جلوی برنامه هسته ای ایران را بگیرد.
وی می افزاید: مذاكرات 1+5 و ایران با این محور كه به توافق بر سر ساز و كارهایی برای تداوم پیشرفت برنامه اتمی ایران منجر شود، مسخره است. اگر غرب و جامعه جهانی آستانه ای برای برنامه هسته ای ایران در نظر بگیرند و ایران هم آن را قبول كند اما عملا اجازه داده شود كه ایران برنامه خود را پیش ببرد. این مسخره و یك فریب است، چه رسد به اینكه ایران تنها بخش هایی از طرح غرب را بپذیرد.
باراك تصریح كرد: یك ایران هسته ای، دورنمای كلی خاورمیانه را تغییر خواهد داد.
همچنین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن یك كنفرانس مطبوعاتی در پراگ اعلام كرد: ایران به هیچ وجه از برنامه هسته ای خود صرف نظر نخواهد كرد.
وی با بیان اینكه ایران شطرنج باز ماهری است و شطرنج مذاكرات را خوب بلد است، گفت: هیچ نشانه ای وجود ندارد كه ایران می خواهد برنامه هسته ای خود را متوقف كند حتی اگر چیزهایی را بپذیرد.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

افزایش سانتریفیوژها در فردو پیام فنی ایران به 1+5 پیش از آغاز مذاكرات بغداد

گزارش های فنی حكایت از آن دارد كه ایران در آستانه اجلاس بغداد در حال افزایش تعداد ماشین های سانتریفیوژ موجود در تأسیسات فردو است.
خبرگزاری رویترز در گزارشی از وین به قلم فردریك دال به نقل از منابعی درون آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد كه ایران تعداد ماشین های سانتریفیوژ موجود در تأسیسات فردو را افزایش داده است.
منابع وابسته به آژانس در عین حال به رویترز گفته اند كه این افزایش سانتریفیوژها به معنای افزایش سرعت یا حجم غنی سازی در نطنز نیست و این پارامترها «در ماه های اخیر روندی ثابت را طی كرده است».
تحلیلگران عقیده دارند سرعت گرفتن روند نصب ماشین های سانتریفیوژ در فردو و در عین حال ثابت ماندن سرعت و حجم غنی سازی 20 درصد، به این معنی است كه ایران میان دو موضوع فردو و غنی سازی 20 درصد تفكیك كرده است و موضوع نصب سانتریفیوژها لزوماً ربطی به مسئله غنی سازی 20 درصد ندارد.
همچنین این نكته نیز حائز اهمیت است كه نصب ماشین های بیشتر در فردو نشان دهنده آن است كه تأسیسات فردو نمی تواند به عنوان یك موضوع قابل مذاكره در گفت وگوهای بغداد مطرح باشد.
گفتنی است فردو تأسیساتی زیرزمینی در نزدیكی شهر قم است كه در مقابل هرگونه حمله نظامی متعارف مصون است.
گنجایش تأسیسات فردو 3000 ماشین سانتریفیوژ است اما تاكنون حدود 1000 ماشین از نوع اول بهبود یافته در آن نصب شده است.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جلیلی خطاب به 1+5: مسیر هسته ای ایران قابل بازگشت نیست

دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان در همایش ملی اقتصاد مقاومتی به 1+5 هشدار داد كه پیشرفت ایران غیرقابل برگشت است و زمان برای راهبرد فشار پایان یافته است.
دكتر سعید جلیلی در این همایش كه پنجشنبه گذشته در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد گفت: نظام سلطه از شكل گیری اندیشه و ارایه الگوی جدید مردم سالاری دینی احساس خطر می كند.
وی افزود: آنان از اینكه این الگوی جدید دارای پیام و هدف است و این پیام و هدف می تواند محقق شود و كارآمد باشد احساس خطر می كنند.
وی گفت: امروز با گذشت 33 سال، در ابتدای حركتی بزرگ برای الگوسازی در عرصه های مختلف هستیم.
وی اضافه كرد: وجه ممیزه آنچه ایران، در انقلاب اسلامی در این 33 سال بارها از خود نشان داده، این است كه مقاومت ما همراه با پیشرفت بوده است.
جلیلی گفت: آنچه خطر را برای آنان بیشتر می كند، این است كه مقاومت ما، مقاومت صرف و با هزینه نیست كه پس از مدتی، افزایش هزینه ها موجب تمام شدن سرمایه شود بلكه ویژگی این مقاومت آن است كه همراه با خود پیشرفت، فواید، تولید و مزیت های نسبی دارد.
وی گفت: بسیاری از افراد حتی مقامات غربی كه نخستین بار به تهران می آیند، وقتی با دستاوردهای انقلاب اسلامی مواجه می شوند به صراحت بیان می كنند كه این دستاوردها برای آنان حیرت آور است و چنین تصوری از پیشرفت جمهوری اسلامی ایران نداشتند.
جلیلی افزود: چون آنان می فهمند كه این پیشرفت با برخی ظواهر دیگر كشورها متفاوت است و این پیشرفتی است كه علیرغم همه فشارها، تهدیدها، تحریم ها و اقداماتی این گونه حاصل شده است، پس اهمیت می یابد و جلوه خاصی به این مقاومت می دهد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: امروز مسیری كه مردم ما برای پیشرفت انتخاب كرده اند غیرقابل برگشت است.
جلیلی با اشاره به مذاكرات پیش رو میان ایران و گروه موسوم به 1+5 در بغداد، درباره دستور كار این مذاكرات گفت: آنچه در بغداد می بایست مطرح شود، گفت وگو برای همكاری، مبتنی بر حقوق مسلم ملت ایران است.
وی با تأكید بر آمادگی جمهوری اسلامی برای گفت وگو درباره همكاری و رد این گفته كه زمان برای گفت وگو رو به پایان است، تصریح كرد: امروز آنچه رو به پایان است، زمان برای راهبرد فشار است و این راهبرد جواب نداده است.
جلیلی گفت: امروز كسانی كه از پیشرفت ملت ایران راضی نیستند، به خاطر برخی منافع مقطعی حاضرند از منافع راهبردی خود دست بردارند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: مسیر فشار و اعمال فشار بر ایران موجب مقاومت و پیشرفت بیشتر ملت ایران می شود.
جلیلی با بیان اینكه اعمال فشارها نه تنها مانع پیشرت هسته ای جمهوری اسلامی نشد، بلكه ایران براساس ظرفیت بومی خود هسته ای شد و پیشرفت كرد، گفت: اگر آنها می خواستند فراتر از مقاصد اقتصادی، با اهداف سیاسی مانع انسجام ملت ایران شوند، بدانند كه این فشارها موجب انسجام و همبستگی بیشتر شده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تأكید بر اینكه امروز پیوند مردم و نظام عمیق و ناگسستنی است، گفت: امروز با این ظرفیت، جمهوری اسلامی ایران حرف های زیادی برای گفتن در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دیگر عرصه ها دارد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخشی از سخنان خود در نخستین همایش ملی اقتصاد مقاومتی با طرح این پرسش كه چرا امروز اینگونه با انقلاب اسلامی مقابله می شود، گفت: انقلاب اسلامی زمانی بروز كرد كه در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تحولاتی در حوزه بین الملل شكل گرفته و انحصارهایی رقم خورده بود كه مهمترین آن انحصار در قدرت، ثروت و حوزه سیاست بود.
وی اضافه كرد: مهمترین علت تقابل با جمهوری اسلامی كه از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی شكل گرفت و تلاش شد با همه ظرفیت ها جلوی آن گرفته شود، این بود كه اندیشه ای ظهور كرد كه می توانست انحصار آنها را بشكند و شاید این مهمترین خطری بود كه آنها از انقلاب اسلامی احساس كردند.
وی با طرح این پرسش كه چرا تمایل و تقابل دو اندیشه اینقدر در جهان اهمیت پیدا كرده است كه تمام آنها را در اینكه باید با این حركت مقابله شود جدی می كند، گفت: علت آن این است كه اندیشه ای پدید آمده كه فقط در مناسك با آنها اختلاف نظر ندارد بلكه در همه حوزه ها حرف های جدیدی دارد كه می تواند انحصار آنها را بشكند.
جلیلی افزود: از همه مهمتر این كه آنها احساس می كنند این اندیشه جدید قابلیت اجرا و عمل دارد و توان نافذ و كارآمدی از آن بروز كرده است كه می تواند در عرصه بین الملل موثر واقع شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: انقلاب اسلامی فقط به این معنا نبود كه نظامی را سرنگون و نظام دیگری را جایگزین آن كرده است بلكه ظرفیت هایی از خود بروز داده كه با بهره گیری از آن می توان بسیاری از نظام ها را در حوزه های مختلف تغییر داد و همه تلاش های آنها برای جلوگیری از الگو و مدل شدن این نظام و اندیشه است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در آستانه مذاكرات هسته ای كشورمان با 1+5 در بغداد به اعضای گروه 1+5 هشدار داد دچار اشتباه محاسباتی نشوند.
جلیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تشدید تحریم ها علیه كشورمان از زمان ریاست جمهوری كلینتون افزود: در آن دوره یكی از نظریه پردازان معروف آمریكا با هشدار درباره تشدید تحریم ها علیه ایران، مسیر تحریم ها علیه كشورمان را اشتباه توصیف و تأكید كرده بود كه باید خلاف این مسیر برویم زیرا تحریم ها جمهوری اسلامی را در مسیر شكستن انحصارها قرار می دهد و باعث می شود جدی تر و اصولی تر به روند حركتش ادامه دهد.
وی گفت: این استدلال درست بود زیرا آنان فهمیده بودند كه جمهوری اسلامی در پی ارائه الگویی برای شكست انحصار حاكم بر جهان و مقاومت همراه پیشرفت است.
جلیلی، نمونه این مقاومت را دست یابی كشورمان به تولید سوخت 20 درصد برای مصارف صلح آمیز هسته ای دانست و افزود: شاید اگر آنان در مذاكرات ژنو 2، سوخت 20 درصد را به ما می دادند اكنون نمی توانستیم این سوخت را در داخل تولید كنیم.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ایمن الظواهری مردم عربستان را دعوت به قیام کرد

 سرکرده القاعده از مردم عربستان دعوت کرد برضد آل سعود فاسد قیام کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، ایمن الظواهری روز گذشته نوار ویدئویی جدیدی منتشر کرد. رهبر القاعده در این نوار ویدئویی از مردم عربستان سعودی دعوت کرد همانند مردم تونس و لیبی و مصر برضد حکام خود قیام کنند. این نوار ویدئویی در روی شبکه جهانی اینترنت منتشر شد. ایمن الظواهری در این نوار ویدئویی، انقلابهای مردمی در کشورهای عربی منطقه را ستود و از مردم عربستان سعودی خواست تا از رویه کشورهای دیگر در این زمینه تبعیت کنند. الظواهری خاندان آل سعود را یکی از فاسدترین رژیمها در جهان توصیف کرد. وی در عین حال از آل سعود به علت آنکه اجازه داده اند آمریکا از خاک عربستان استفاده کند به شدت انتقاد کند. این سخنان ایمن الظواهری در شرایطی مطرح می شود که رژیم آل سعود به شدت تظاهرکنندگان ضدرژیم را سرکوب می کند. فعالان حقوق بشر به شدت این سرکوبهای حکومت آل سعود را محکوم کرده اند. در این نوار ویدئویی که مدت آن شش دقیقه و نوزده ثانیه است ، رهبر القاعده به مردم عربستان گفت چگونه ممکن است آنها شاهد آن باشند که مردم در کشورهای واقع در غرب، جنوب و شمال عربستان قیام کنند ، اما خود آنها در این زمینه کاری انجام ندهند. الظواهری تاکید کرد چرا مردم عربستان حکومت آل سعود را تحمل می کنند که فاسدترین نظام منطقه است. الظواهری در این پیام از مردم یمن نیز خواست تا در مقابل عبد ربه منصور هادی مقاومت کنند زیرا به زعم او ،رئیس جمهور جدید یمن گماشته آمریکا است.

منبع :خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ جمعه 29 اردیبهشت 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic