عضو نامرئی ۱+۵ از استانبول تا مسکو

 

از طنز این دور مذاکرات گروه ۱+۵ با تهران همین بس که به جای پایتخت این شش کشور، "اراضی اشغالی" به کانون رایزنی‌ها درباره مساله هسته‌ای ایران تبدیل شده است.
به گزارش فارس،‌ در این میان کاترین اشتون، سخنگوی ۱+۵ و وندی شرمن، نماینده آمریکا بیشترین سهم را در رایزنی با "عضو نامرئی ۱+۵" یعنی اسرائیل و هماهنگی سیاست‌هایشان با این رژیم بر عهده داشته‌اند.
ظاهرا راضی نگه داشتن صهیونیست‌ها به میزانی برای اعضا اروپایی و آمریکایی این گروه از اهمیت برخوردار است که طی دو ماه گذشته یکی پس از دیگری عازم اراضی اشغالی می‌شوند تا علاوه بر ارائه "گزارش کار"،‌ سیاست‌های خود را برای سران این رژیم تشریح کنند.
از میان این افراد،‌ اقدامات وندی شرمن، نماینده آمریکا بسیار قابل تامل است. او که بعد از پایان دور اول مذاکرات استانبول طی تماس تلفنی با مایکل اورن، سفیر اسرائیل در واشنگتن، وی را در جریان گفتگوها قرار داده بود، پس از نشست بغداد نیز یک راست عازم تل‌آویو شد تا مقامات اسرائیلی را در جریان گفتگوهای دو روزه ۱+۵ با تهران قرار دهد و جالب اینکه با در بسته روبرو شد. بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر و ایهود باراک، وزیر جنگ اسرائیل،‌ هر دو به بهانه ضیق وقت از پذیرفتن او سرباز زدند و به این ترتیب، شرمن مجبور شد با یعکوف آمیدور، رییس شورای امنیت ملی و رافی باراک، مدیر وزارت خارجه اسرائیل دیدار کند.
نکته جالب توجه اینکه در فاصله نشست استانبول و بغداد، تعداد سفرها و رایزنی‌های مقامات اسرائیلی با برخی اعضا ۱+۵ بیش از دیدارهای درون گروهی این شش کشور بود که البته در موضع‌گیری آنها نیز بی‌تاثیر نبود. نمود این ماجرا را می‌توان در سفر یعکوف آمیدور، رییس شورای امنیت داخلی اسرائیل به سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و بلژیک چند روز بعد از نشست استانبول مشاهده کرد. او که ظاهرا در این سفرها هیچ دستورکاری جز مساله هسته‌ای ایران نداشت، در بروکسل با هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، در برلین با گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان و در لندن با کیم داروچ، همتای انگلیسی خود و نیز ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس دیدار و گفتگو کرد.
در تمامی این سفرها نیز ۳ موضوع اصلی مورد بحث بوده؛ ۱. اسرائیل بسیار نگران است، ۱+۵ در مدالیته مذاکراتی خود با ایران، لغو برخی تحریم‌ها را بپذیرد، ۲. اسرائیل نگران است ۱+۵ شکلی از غنی‌سازی در ایران را بپذیرد، ۳. اسرائیل خواهان آن است تا ۱+۵ این موضوع را جدی بگیرد که در صورت لحاظ نشدن خط قرمزهای آن در مذاکرات با ایران، این رژیم ممکن است دست به اقدام یکجانبه بزند.
اما نکته اینکه به دنبال برگزاری دیدار آمیدور با سیاستمداران اروپایی، دو اتفاق قابل تامل روی داد؛ نخست بیانیه اتحادیه اروپا بود که در آن سعی شده بود مجددا بحث تعلیق غنی‌سازی در ایران یادآوری شود و دومین اتفاق،‌ سفر غیرمنتظره مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به سرزمین‌های اشغالی بود. به نظر می‌رسد، پس از سفر رییس شورای امنیت داخلی اسرائیل، کاترین اشتون با عجله خود را به تل‌آویو رساند تا شخصا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفتگو کند. ظاهرا اشتون در این سفر فقط با نتانیاهو دیدار کرد و گزارشی از روند دور نخست مذاکرات ارائه داد و درباره برنامه غرب برای پیشبرد دور دوم مذاکرات صحبت کرد. نماینده ۱+۵ پس از بازگشت از اراضی اشغالی در بروکسل به خبرنگاران گفت: "امیدوارم دور جدید مذاکرات پایان برنامه هسته‌ای نظامی ایران باشد."
تاثیرگذاری مجموعه این دیدارها بر موضع‌ ۱+۵ در نشست بغداد کاملا مشهود بود. غرب بر خلاف توافقات خود در استانبول، این بار در بغداد خواستار تعلیق غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد ایران، توقف فعالیت در تاسیسات فردو و انتقال سوخت هسته‌ای ایران به کشور ثالث شد، اما در ازای آن حاضر به کاهش تحریم‌ها علیه ایران نبود. این رویکرد دقیقا همان موضعی است که بنیامین نتانیاهو در دیدار با اشتون آن را مطرح کرده و گفته بود "برای موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات بغداد، ایران باید همه فعالیت‌های غنی‌سازی را تعلیق کند، همه اورانیوم غنی شده خود را به بیرون از کشور انتقال دهد و تأسیسات هسته‌ای فردو را نیز تعطیل کند."
در فاصله نشست بغداد تا مسکو نیز این تحرکات کماکان ادامه داشته که ظهور و بروز آن در برخی اظهارنظرهای مقامات آمریکایی کاملا مشهود است. از جمله این موارد می‌توان به سخنان دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا هنگام سفر به اراضی اشغالی و دیدار با دنی ایالون، معاون وزیر خارجه اسراییل اشاره کرد که مدعی شد:‌" اگر مذاکرات مسکو نتیجه بخش نباشد،‌ آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید با اسرائیل مشورت خواهد کرد!" کوهن که خود یهودی است، اسراییلی‌ها را پیشنهاد دهندگان خلاقی در زمینه تحریم ایران خواند و تاکید کرد که در صورت شکست مذاکرات مسکو، حتما فشارها بر ایران تشدید خواهد شد.
به نظر می‌رسد بحث تشدید فشارها بر ایران پس از آن مطرح شد که هم آمیدور و هم نتانیاهو طی رایزنی‌های خود با مقامات آمریکایی و اروپایی از احتمال اقدام یکجانبه علیه ایران سخن به میان آوردند. در همین راستا بود که دولت اوباما پس از نشست بغداد برای منصرف کردن اسرائیل از اقدام یکجانبه علیه ایران، به مقامات اسرائیلی قول داد اگر دور بعدی مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در مسکو بار دیگر به بن‌بست برسد، تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران افزایش یابد.
پایگاه خبری دبکا با مخابره این خبر به نقل از منابع آگاه خود به بیان تحریم‌های جدیدی که قرار است آمریکا علیه ایران اعمال کند، پرداخت و نوشت: در پاییز، دولت آمریکا تحریم‌هایی را علیه ناوگان‌های دریایی و هوایی که عازم بنادر ایران می‌شوند، اعمال خواهد کرد. به این معنا که هر خط هوایی ملی یا هواپیمای بین‌المللی که وارد حریم هوایی ایران شود،‌ از ورود به فرودگاه‌های آمریکا و اروپا منع خواهد شد. این امر شامل ناوگان‌های دریایی دولتی و خصوصی نظیر نفت‌کش‌ها نیز خواهد شد. این ناوگان‌ها به محض ورود به بنادر ایران، به طور خودکار از ورود به بنادر اروپا و آمریکا منع می‌شوند.

مجموعه این سفرها، رایزنی‌ها و‌ اظهارنظرها نشان از میزان تاثیرگذاری "عضو هفتم ۱+۵" بر تغییر مواضع اعضای اروپایی و آمریکایی این گروه در قبال برنامه هسته‌ای ایران دارد؛ موضوعی که عملا باعث خواهد شد تا دستاوردهای گذشته رنگ ببازد و بن‌بست ۹ ساله مساله هسته‌ای ایران کماکان به قوت خود باقی بماند.
منبع:جهان نیوز

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

هافینگتون پست: آمریكا در عراق برای افزایش قدرت ایران جنگید

دولت آمریكا به واسطه خبط بزرگ این رژیم در عراق و باز كردن دست جمهوری اسلامی ایران در منطقه، مورد سرزنش رسانه های داخلی خود قرار دارد.
تحلیلگر روزنامه هافینگتون پست نوشت: با مراجعت سربازان آمریكا از عراق، وقایع این كشور دیگر چندان در كانون توجه نیست، ولی داستان تمام نشده است. عراق هنوز مهمترین داستان خاورمیانه و تاثیر آن بر آینده منطقه فراگیر است. وداع خانفر، در لندن به من گفت «هیچ كس دیگر به عراق توجه ندارد؛ ولی عراق به یكی از متحدین ایران تبدیل شده و هر دو كشور منابع عظیم نفتی دارند. ما باید به این مساله توجه كنیم.»
این روزنامه می افزاید: اوباما در مراسم بازگشت سربازان آمریكا از عراق گفت «جنگ عراق دیگر مساله ای متعلق به گذشته است.» ممكن است كه فجایع جنگی و مسایل مرتبط با آن به تاریخ متعلق باشد، ولی نتایج آن مسلما به زمان حال بازمی گردد. در حال حاضر، همان صداهایی كه ما را به جنگ در عراق فرا می خواند، ما را به جنگ با ایران می خوانند؛ غافل از اینكه ماجراجویی های همین عده در عراق بود كه باعث شد ایران متحد تازه ای در منطقه پیدا كند. در واقع ما با ایران «متحد»(!) شدیم تا دولت شیعه نوری المالكی در عراق را بر سر قدرت نگاه داریم. متحد نزدیك عراق در حال حاضر نه آمریكا، بلكه همسایه شیعه آن است. شواهد این مدعا هر روز واضح تر می شود.
هفته گذشته گزارش شد كه ایران در حال تقویت دولت عراق است و از جناح های مخالف خواسته است از دادن رای عدم اعتماد به وی خودداری كنند. رد پای ایران در سراسر حلقه نزدیك به دولت عراق قابل تشخیص است. گزارش شده كه مقتدی الصدر، روحانی شیعه تندروی عراق، به ایران سفر كرده است و همچنین ایران از جلال طالبانی، رئیس جمهور عراق خواسته است فشار بر نوری المالكی را كم كند.
هافینگتون پست با اشاره به هماهنگی های نفتی عراق و ایران یادآور شد: این دو كشور سیاست های خود درباره اوپك را با یكدیگر هماهنگ می كنند و بدین ترتیب قدرت مشترك دو كشور نیز بیشتر می شود.
نویسنده این تحلیل می افزاید: من این موارد را برای تحریك افكار عمومی ذكر نمی كنم؛ برعكس هدفم این است كه بی نتیجه بودن سیاست آنهایی كه بر طبل جنگ می كوبند را نشان دهم؛ جنگی كه علاوه بر تمام فجایعی كه همه می دانیم، باعث قدرتمند شدن ایران شده است. باید از آنها كه بر طبل جنگ می كوبند پرسید فایده جنگ عراق چه بود؟ آیا هدف شما قدرتمند كردن ایران بود؟ اگر نه، و اگر تا این حد اشتباه كرده اید، چرا ما باید دوباره به شما اطمینان كنیم؟ شما چه تجدیدنظری در موضع خود كرده اید كه موضع شما را موجه تر می كند؟
هافینگتون پست در پایان نوشت: ما از یك سو ایران را به عنوان یك دشمن معرفی می كنیم، از سوی دیگر اشغال عراق توسط ما باعث پیدایش متحدی قوی برای ایران در منطقه شده است. برخلاف آنچه بسیاری از تحلیلگران هوادار این نظر بیان می كنند، پیش بینی چنین وضعیتی چندان هم غیرقابل پیش بینی نبود.
همزمان با این تحلیل، پنتاگون ضمن انتشار گزارشی اعلام كرد: شمار تلفات نظامی آمریكا در جنگ 11ساله افغانستان از مرز 2 هزار نفر گذشت.
براساس اعلام روز پنجشنبه وزارت دفاع آمریكا از میان 2000 نظامی كشته شده آمریكایی، 1577 نفر در عملیات های نظامی در افغانستان كشته شده اند كه 34 نفر از آنان زن بودند.
براساس این گزارش، همچنین 16هزار و402 نظامی آمریكایی نیز در درگیری های افغانستان زخمی شده اند.
در درگیری های سال 2011 افغانستان، 418 نظامی آمریكایی كشته شدند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

خرگوش مسكو ! (نكته)

در عرف جاری و پذیرفته شده بین المللی برای «مذاكره» سه شاخصه تعریف شده است كه بدون آن نمی توان و نباید از هیچ مذاكره ای انتظار نتیجه داشت. این سه شاخصه عبارتند از، اول؛ «كف مذاكرات» كه شامل موضوع یا مجموعه موضوعات و مسائل مورد توافق طرفین مذاكره است. دوم؛ «سقف مذاكرات» كه از ابتدا مشخص نیست بلكه نقطه یا نقاطی است كه طرفین مذاكره در نهایت روی آن توافق می كنند و با اعلام «نتیجه CONSEQUENCE» مذاكرات به پایان می رسد و سوم؛ چارچوب- MODALITY- مذاكرات است كه مذاكرات مطابق این فرمول یا چارچوب دنبال می شود.
در چالش هسته ای نزدیك به ده ساله ایران با حریف- ابتدا تروئیكای اروپایی شامل فرانسه، انگلیس و آلمان و سپس گروه 1+5- طرف مقابل علی رغم اصرار تیم های مذاكره كننده كشورمان از پذیرش «مدالیته» طفره رفته است. در فاز اول این چالش كه از اكتبر 2003- اجلاس تهران- تا اوت 2005- ازسرگیری فعالیت كارخانه UCF اصفهان- ادامه داشت، همواره از حریف درخواست بود و از ما، پذیرش، بی آن كه حریف در مقابل گام های- به اصطلاح اعتمادساز- كشورمان نظیر تعلیق تمامی فعالیت های هسته ای، خود را ملزم به ارائه «مابه ازاء» و برداشتن گام متقابل بداند و سرانجام در اجلاس لندن با صراحت اعلام كردند كه قابل قبول ترین تضمین عینی OBJECTIVE GUARANTY از سوی جمهوری اسلامی ایران برای نشان دادن صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود، توقف كامل همه فعالیت های هسته ای است! و معلوم شد كه مذاكرات چندساله- تا آن هنگام- فاقد هر سه شاخصه، كف، سقف و چارچوب بوده است.
جمهوری اسلامی بعد از اجلاس لندن و پی بردن به اهداف باج خواهانه و غیرقانونی حریف، فعالیت های هسته ای به تعلیق درآمده را یكی پس از دیگری از سر گرفت و آژانس تحت مدیریت افشا شده آمریكا و اسرائیل- اعتراف البرادعی- پرونده هسته ای كشورمان را به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد كه با صدور قطعنامه های چندگانه همراه بود. ایستادگی مثال زدنی ایران اسلامی در برابر باج خواهی حریف، بروز انقلاب های اسلامی منطقه، بحران اقتصادی شكننده آمریكا و اروپا و اقتدار پرشتاب جمهوری اسلامی ایران، آمریكا و متحدانش را بعد از 15 ماه توقف به پای میز مذاكره كشاند. حریف در اجلاس اسلامبول 2 نرمش محسوسی از خود نشان داد و به تلویح- و نه تصریح- غنی سازی زیر 5 درصد جمهوری اسلامی ایران را تایید كرد. این تایید می توانست «كف مذاكرات» تلقی شود ولی در اجلاس بغداد كه قرار بود طرفین روی «مدالیته» و چارچوب تعریف شده ای برای ادامه مذاكرات به توافق برسند، طرف مقابل نه فقط از تعیین مدالیته طفره رفت بلكه كوشید مسیر مذاكرات را به سمت و سوی «بسته»ای بكشاند كه در اجلاس بغداد ارائه كرده بود این بسته با اندكی رنگ و لعاب ظاهری، ادامه همان باج خواهی و كارشكنی های قبلی بود كه با هوشمندی و صلابت تیم مذاكره كننده كشورمان روبرو گردید و نهایتا قرار شد در فاصله دو مذاكره بغداد و مسكو، معاونان جلیلی و اشتون روی «مدالیته» و دستور جلسه اجلاس مسكو به توافق برسند ولی خانم هلگا اشمید، معاون خانم كاترین اشتون، وجود چنین توافقی را انكار كرد و نهایتا در پی تهدید دكتر جلیلی، خانم اشتون در مذاكره تلفنی با ایشان اعلام كرد كه بسته پیشنهادی ایران نیز در اجلاس مسكو مورد بررسی قرار خواهد گرفت! «بررسی»! در فرهنگ سیاسی، یك واژه كشدار و تعریف نشده است بنابراین از اظهارات خانم اشتون نمی توان نتیجه گرفت كه 1+5 بسته پیشنهادی ایران را به عنوان دستور كار اجلاس مسكو پذیرفته است، كما این كه اظهارات اخیر خانم كلینتون، دیوید كامرون و خانم مركل با برداشت اولیه - و خوش بینانه- از اظهارات خانم اشتون نه فقط همخوانی ندارد، بلكه در تعارض نیز هست.
مجموعه شواهد و قرائن موجود حكایت از آن دارد كه 1+5 مذاكره را فقط برای مذاكره می خواهد! و برخلاف آنچه تظاهر می كند در پی حل و فصل مسائل فیمابین نیست. از این روی می توان حدس زد كه برای فرصت سوزی و ادامه بی حاصل مذاكرات در اجلاس مسكو به تاكتیك درگیرسازی- ENGAGING- متوسل شود. با این توضیح كه از سوی ما تاكید روی مذاكره برمبنای بسته پیشنهادی- مخصوصا پذیرش غنی سازی زیر 5 درصد- باشد و از سوی 1+5 بر توقف غنی سازی 20 درصد، تحویل اورانیوم 20 درصدی كه تاكنون تولید كرده ایم، تاكید شود، بدون آن كه در مقابل گام های پیشنهاد شده به ایران، خود را ملزم به برداشتن گام متقابل بداند! و این در حالی است كه تیم مذاكره كننده كشورمان به وضوح نشان داده است اولا؛ روی حق قانونی و تعریف شده ایران اسلامی حاضر به كمترین تخفیف یا سازش نیست، ثانیا؛ با هوشمندی و صلابت مثال زدنی در مذاكرات حضور پیدا می كند، ثالثا؛ ایران در شكست احتمالی مذاكرات مسكو نه فقط چیزی از دست نمی دهد بلكه به نقطه پیش از مذاكرات یعنی ادامه فعالیت هسته ای صلح آمیز خود بازمی گردد. رابعا؛ 1+5 و مخصوصا آمریكا و متحدانش به ادامه مذاكرات نیاز جدی دارند، نه ایران. خامسا؛ 1+5 بیشتر از آنچه كه تاكنون به خصومت انجام داده است، چیزی در چنته ندارد و....
بنابراین 1+5 باید درك كرده باشد كه راه باج خواهی از ایران بسته است و تنها موضوعی كه می تواند و باید در اولویت دستور كار اجلاس مسكو قرار گیرد پذیرش غنی سازی در ایران اسلامی است كه مفهوم دیگر آن لغو تمامی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و تحریم های یك جانبه است. ضمن آن كه پرداخت غرامت 10 سال چالش غیرقانونی به جمهوری اسلامی ایران نیز قابل چشم پوشی نیست.
این نكته نیز گفتنی است كه دست 1+5 برای تهدیدهای دیگر خالی است و به قول «آرینال شاویت» تحلیل گر معروف صهیونیست در روزنامه اسرائیلی هاآرتص- 11 خرداد/ 30 می2012- آمریكا و اسرائیل باید شكست خود در چالش هسته ای با ایران را بپذیرند. آرینال شاویت تهدیدهایی كه تاكنون 1+5 علیه ایران اسلامی به میدان آورده است را با خرگوش هایی كه شعبده بازان به فریب از كلاه شعبده بازی بیرون می آورند تشبیه كرده و درباره مذاكرات مسكو می نویسد «دیگر خرگوشی باقی نمانده كه آمریكا و اسرائیل به نشانه مجازات سیاسی و اقتصادی ایران از درون كلاه شعبده بازی خود بیرون بیاورند.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دیدار نمایندگان مجلس نهم با رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز(چهارشنبه) در دیدار نمایندگان منتخب ملت در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تأكید كردند: مجلس در عمل به وظایف مهم و اساسی خود، باید ضمن برخورداری از شاخص های یك مجلس زنده، پرتحرك و پرنشاط در ابعاد مختلف سیاسی، اخلاقی و مالی نیز، ‌مجلسی سالم باشد.
ایشان احساس تكلیف، نیت خالصانه، توكل به پروردگار و تلاش برای كسب رضایت الهی را زمینه و شرط اصلی موفقیت آمیز بودن تلاشهای مجلس و دیگر دستگاهها خواندند و افزودند: اگر این نگاه و این روحیه حاكم شد، به بركت رحمت و یاری پروردگ ار راهها گشوده و همه مشكلات حل خواهدشد.
حضرت آیت الله خامنه ای اتكال به قدرت لایزال الهی را رمز قدرت و پیشرفت جمهوری اسلامی دانستند و خاطرنشان كردند: نظام اسلامی در دنیای آشفته مادی، به دفاع از ارزشهای الهی و انسانی برخاسته است و نمایندگان مجلس باید با درك عمیق این مسئله، تقویت ارتباط با پروردگار را راز حقیقی دست یابی به موفقیت بدانند.
ایشان دشمنی استكبار با جمهوری اسلامی را برخاسته از ذات غارتگر سلطه طلبان خواندند و افزودند: برخی با گوشه و كنایه می گویند دنیا را در مقابل نظام قرار ندهید اما این، سخنی از سر نیاندیشیدن است چرا كه مطرح شدن داعیه حكومت دینی و مردمسالاری دینی، بطور طبیعی، فرعونهای جهانی را به مقابله با این نظام و این ملت برانگیخته است.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان مجلس را ركن اساسی نظام برشمردند و به تشریح دو خصوصیت لازم مجلس شورای اسلامی یعنی زنده بودن و سالم بودن پرداختند.
ایشان افزودند: مجلس راكد و خمود با خروجیهای نامناسب، مجلسی ناقص است و نمایندگان منتخب ملت باید با تحقق شاخصهای یك مجلس زنده، «نشاط و تحرك دستگاه قانونگذاری» را عینیت دهند.
حضرت آیت الله خامنه ای عمل به وظایف اساسی مجلس یعنی تدوین قوانین خوب و نظارت صحیح را نشانه های بارز زنده بودن مجلس دانستند و افزودند: نمایندگان مجلس نهم با توجه به «شاخص های یك قانون خوب» و «معیارهای نظارت صحیح»، به وظایف خود عمل كنند.
ایشان در همین زمینه، نظارتهای ناشی از نیتهای نادرست، نظارتهای جانبدارانه و ضدجانبدارانه و نیز نظارتهایی را كه عمق یابی نمی كند، از جمله نظارتهای نادرست دانستند و افزودند: اینگونه كارها، نشان خواهد داد مجلس به معنای حقیقی كلمه، زنده نیست.
رهبر انقلاب اسلامی، حضور مفید و فعال در صحن علنی مجلس و كمیسیونها را از دیگر نشانه های زنده بودن مجلس برشمردند و خاطرنشان كردند: حضور نامرتب و غیرمفید در جلسات و كمیسیونها از جمله گرفتاریهایی است كه مجلس نهم، سعی كند آن را واقعاً  برطرف نماید.
حضرت آیت الله خامنه ای حضور فعال در فضای سیاسی كشور و منطقه و جهان را از دیگر ضروریات یك مجلس زنده و پرنشاط برشمردند و افزودند: مجلس صحنه نمایانی از «انقلاب، افكار عمومی و سیاستهای كلان» كشور است و باید در حوادث و مسائل داخلی و خارجی، مواضع مشخصی داشته باشد.
رهبر انقلاب با اشاره به حوادث و تحولات عمیق و پرشتاب منطقه افزودند: امروز در منطقه غوغایی است و در این منطقه مهم كه قلب دنیا به شمار می رود، اوضاع عجیبی حاكم شده است.
ایشان خاطرنشان كردند: اگر نمایندگان مجلس درباره حوادث منطقه، در وقت مناسب، مواضع مناسبی بگیرند، حتماً در افكار عمومی ملتهای منطقه و كشورهای مؤثر در تحولات منطقه، تأثیرگذار خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه ای، در ادامه سخنانشان به تشریح دومین وی‍ژگی ضروری مجلس یعنی سالم بودن پرداختند.
ایشان، برخورداری مجلس و فردفرد نمایندگان مردم را از سلامت «سیاسی، اخلاقی و مالی» كاملاً ضروری برشمردند و افزودند: اگر گرایشی ولی كوچك در منافات با برخی اصول انقلاب در مجلس شكل بگیرد این نشانه عدم سلامت سیاسی مجلس است.
رهبر انقلاب بی توجهی به دغدغه ضروری احساس وظیفه، بی مبالاتی درباره مسائل مالی را از دیگر نشان� � های ناسالم بودن مجلس خواندند و افزودند: هیأت رئیسه و نمایندگان تلاش كنند مجلس نهم در زمینه كاهش هزینه های بیهوده، الگو شود.
ایشان خاطرنشان كردند: البته در میان نمایندگان مجلس كسانی كه در این زمینه ها بخوبی احتیاط و مراقبت می كنند كم نیستند و این واقعیت مهم و تحسین برانگیز، نیازمند شكرگذاری است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأكید چند سال قبل ایشان در زمینه خودنظارتی مجلس افزودند: البته در این مورد، قانونی هم تصویب شده و لازم است نمایندگان با خود نظارتی و مراقبت دائم از خود و دیگر نمایندگان، از سلامت مجلس صیانت كنند.
پرهیز از تعرض به آب روی دیگران از دیگر مسائلی بود كه رهبر انقلاب اسلامی آن را از نشانه های مهم سلامت مجلس خواندند.
ایشان به منتخبان ملت خاطرنشان كردند: متوجه باشید كه شما از پشت بلندگویی ملی حرف می زنید و لازم است از تعرض به آبروی دیگران، بیان اتهاماتی كه ثابت نشده است و طرح مسائل خصوصی افراد بشدت پرهیز كنید.
هیاهو و جنجال برخی نمایندگان هنگام حرف زدن دیگر نمایندگان و یا مسئولان دولتی، ‌انتقاد صریحی بود كه حضرت آیت الله خامنه ای بیان كردند.
رهبر انقلاب تأكید كردند: مجلس جای گفتگوی حكیمانه و خردمندانه است و این مسئله با هیاهو هنگام حرف زدن دیگران كاملاً منافات دا� �د و این عادت بسیار بد و حیرت انگیز باید در مجلس شورای اسلامی ریشه كن شود.
حضرت آیت الله خامنه ای استقلال مجلس را مسئله ای بسیار مهم و از نشانه های سلامت نهاد قانونگذاری دانستند و خاطرنشان كردند: در همه دولتهای گذشته و همه دوره های مجلس این تذكر داده شده است كه نباید به اسم استقلال مجلس، درباره هر مسئله ای به دولت معترض شد، مجلس اگر نظر مخالفی دارد می تواند با پرهیز از اینگونه برخوردهای غیرمفید، در آن زمینه، قانون بگذارند.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین اتحاد و همدلی را، مسئله و ضرورت مهم روز خواندند و افزودند: معنای این مسئله همسان بودن فكرها نیست و كسی از بیان اختلاف نظرها، ابایی ندارد اما باید كاملاً مشخص باشد كه در عین اختلاف نظر و سلیقه، دستهای مسئولان در دست یكدیگر است و همه با هم در مسیر اعتلای كشور و تحقق اهداف انقلاب،‌ به پیش می روند.
رهبر انقلاب اسلامی دوئیت و تفرقه را نشانه ضعف خواندند و افزودند: در زمینه اختلاف نظرها نیز مراجع حل اختلاف مشخصند و مراجعه به قانون یا نظر شورای نگهبان، تكلیف همگان را مشخص می كند و در هر حال باید اتحاد و همدلی مسئولان بروز بیاید.
ایشان در همین زمینه افزودند: البته همه دو سه طرف موجود از مذمت اختلاف سخن می گویند اما در عمل نمونه های اختلاف، گاه دیده � �ی شود كه همه مسئولان و دستگاهها در درون خود و در ارتباط  با یكدیگر باید اتحاد و همدلی را حفظ و تقویت كنند.
ایشان همچنین با تشكر از سخنان خوب و مفید آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی افزودند: امید واثق وجود دارد كه مجلس با استقلال، آزاد فكری، رعایت مصالح كشور، احساس شجاعت در مقابل دشمن و امید به آینده، فعالیتهای خود را برنامه ریزی و پیگیری كند.
رهبر انقلاب در پایان سخنانشان، آینده روشن ملت و نظام را، حقیقتی بشارت داده شده خواندند و با تجلیل از ایمان ملت و جوانان خوب كشور افزودند: به یاری پروردگار محور حركت عمومی كشور، تفكر و جهت گیری دینی و اسلامی است.
حضرت آیت الله خامنه ای ابراز امیدواری كردند: به اذن الهی در این دهه كه دهه پیشرفت و عدالت است ایران به پیشرفت محسوسی دست یابد و در پایان دوره میزان چشمگیری از عدالت در كشور محقق شود.
در ابتدای این دیدار و پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، آقای دكتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ادوار مختلف قانونگذاری در ایران، دوران قانونگذاری بعد از انقلاب اسلامی را شكوفاترین دوران پارلمانی كشور برشمرد و افزود: در این دوره با تصویب میزان قابل توجهی از قوانین و اتكاء به جنبه ی آزادی و مبانی دینی، حركت رو به جلوی كشور رقم خورده است.
وی همچنین بر ضرورت تدوین نقشه راه مناسب برای تأمین منافع ملی و زمینه سازی برای آرامش پویا در كشور تأكید و رصد دائمی حوادث كشور و دفاع از حقوق ملی را از وظایف مجلس شورای اسلامی توصیف كرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان گزارشی از تركیب كمی و كیفی منتخبان این دوره مجلس شورای اسلامی، پایبندی به آرمانهای انقلاب اسلامی و شجاعت در دفاع از حقوق ملت را از ویژگی های بارز نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانست.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی مقم معظم رهبری

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نا گفته های جلسه بغداد :درگزارش جلیلی به مجلس

دبیرشورای عالی امنیت ملی با حضور در خانه ملت، گزارشی از روند پرونده هسته​ای کشور به نمایندگان ارائه داد.

به گزارش خبرآنلاین، سعید جلیلی با تاکید بر حق برخورداری ایران از دانش هسته​ای، مخالفت غرب با این حق را به دلیل ترس آنها از الگو شدن ایران اسلامی برای مقاومت و پیشرفت دیگر کشورها دانست و افزود: همچنانکه رهبر انقلاب فرمودند، آنها از ایران هسته​ای نمی​ترسند بلکه در هراس از «ایران اسلامی» هستند.
به گفته وی، غرب در مذاکراتش با تیم هسته​ای اسبق در دولت قبلی، به ایران گفته بود که ما می​خواهیم دانش هسته​ای نداشته باشید و اینکه می​گویم ضمانت عینی بدهید یعنی اینکه این کار را انجام ندهید و توانمندی هسته​ای نداشته باشید.
وی با بیان اینکه مقاومت ملت ایران جواب داده است، افزود: زمانی آنها می​گفتند حتی یک سانتریفیوژ نداشته باشید اما الان به هزار سانتریفیوژ هم رضایت داده​اند و با غنی سازی 3.5 درصد هم مخالفتی ندارند.
جلیلی به یکی از گفت​وگوهایش با سولانا اشاره کرد که پرسیده بود «چرا ایران اصل ماشین را ندارد ولی مدام بنزین می​خرد؟» جلیلی هم پاسخ داده بود که «چه منطقی دارد که ما ماشین گران قیمتی بخریم ولی برایش بنزین نداشته باشیم؟»
دبیر شورای امنیت ملی با تاکید بر ظرفیت​های بومی ایران در برخورداری از دانش هسته​ای، ادامه داد: ایران شش مساله آژانس بین​المللی هسته​ای را رفع کرده و آژانس تمامی آنها را حل شده تلقی کرده است. اما مجموعه​ای از مطالعات ادعایی که بر مبنای ادعای برخی افراد و کشورها بود نیز در دستور کار آژانس قرار گرفت که ایران به تمامی آنها نیز پاسخ داد. اما آژانس هنوز پرونده ایران را عادی تلقی نکرده است.
جلیلی از نگرش​های سیاسی حاکم بر برخورداری از دانش هسته​ای ایران یاد کرد و گفت: البته حضور پررنگ مردم در دو انتخابات اخیر به آنها نشان داد که جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم سالار است و روز به روز مشروعیتش را از رای مردم می​گیرد.
تحریم​های شکننده و فلج کننده غرب، بخش دیگری از سخنان وی بود که با بزرگترین جراحی اقتصادی ایران علی رغم این تحریم​ها همراه شده است و این گویای اوج اقتدار و اعتماد به نفس ایران است.
او سپس وارد موضوع مذاکرات استانبول پس از گفت​وگوی ژنو 3 –بعد از جریان فتنه و فشارهای اقتصادی غرب علیه ایران- که در آن توافق شد «برای همکاری حول نقاط مشترک» مذاکرات ادامه یابد. این موضوع در استانبول در بهمن 89 دنبال شد و گفتیم لازمه «همکاری» پذیرش حق ملت ایران است. اما آنها این را «پیش شرط» ما تلقی کردند و گفت​وگو را ترک کردند. پس از آن چند دور نامه​نگاری بین من و خانم اشتون انجام شد تا گفت​وگوها به درخواست آنها ادامه یابد. علاوه بر این در نامه​ای در خردادماه سه سال پیش به آژانس اعلام کردیم که سوخت راکتور درمانی تهران در حال اتمام است و وظیفه آژانس است که این نیاز را تامین کند.
دبیر شورای امنیت ملی ادامه داد: گزینه اول ما خرید سوخت 20 درصد بود اما آنها خواستار تبادل سوخت 20 درصد با سوخت 3.5 درصد ساخت ایران شدند. ما پذیرفتیم اما آنها باز بازی درآوردند و در نتیجه نه به ما سوخت را فروختند و نه حاضر به تبادل شدند. در گفت​وگوهایمان با 1+5 به آنها گفتم که اگر این سوخت را برای ایران تامین نکنند، ما خودمان آن را تولید می​کنیم. آنها با لبخندشان نشان دادند که باور ندارند ما بتوانیم چنین سوختی را تامین کنیم. اما با ظرفیت بالای جوانان کشور ما از جمله شهید شهریاری، این کار امکان پذیر شد.
به گفته وی، همین پیشرفت ایران، آنها را مجاب کرد که بار دیگر به مذاکره با ایران بپردازند. بنابراین در گفت​وگوهای استانبول ما تاکید کردیم که باید  حقوق هسته​ای ایران در چارچوب NPT پذیرفته شود. آنها این را پذیرفتند و زمینه مذاکرات بغداد فراهم شد. آنها نباید دچار اشتباه محاسباتی شده و تصور کنند که باز می​توانند وارد مسیر غلط گذشته بشوند، چون باز هم این گفت​وگوها بی​نتیجه خواهد بود.
جلیلی با بیان اینکه در مذاکرات بغداد، ایران وارد شروط جدید شد و پنج پیشنهاد را عنوان کرد، افزود: ما موضوعاتی علاوه بر بحث هسته​ای را در پیشنهاداتمان عنوان کردیم. از جمله بحث بحرین را مطرح کردیم و آنها هم مبارزه با مواد مخدر و دزدان دریایی را عنوان کردند. ما گفتیم گام​های اعتمادساز باید دوطرفه باشد. در عالی ترین سطح در جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری فتوای عدم استفاده از سلاح هسته​ای را صادر کردند و ما هم از آنها خواستیم که متقابلا حق غنی​سازی اورانیوم را در ایران به رسمیت بشناسند و این دو گام متقابل در بیانیه بغداد درج شود.
وی از پیشنهاد چارچوب کاری و تعیین زمان پایان مذاکرات از سوی ایران سخن گفت و افزود: ما گفتیم نمی​پذیریم که یک استثنا باشیم و تکالیفی بیش از NPT به ما تحمیل شود.
به گفته وی، پیشنهاد آنها در بغداد در خصوص غنی سازی 20 درصد بود. وی از خاطراتش با لاریجانی در آغاز تغییر تیم مذاکره کننده در ابتدای دولت نهم یاد کرد و افزود: آقای فیشر وزیر خارجه آلمان آن زمان به ما گفت که شما پس از تعلیق باید به تخریب دستگاه​هایتان بپردازید. آن زمان آقای لاریجانی پاسخ مقتضی را دادند. حال ببینید به کجا رسیده​اند که نه تنها دیگر بحثی از تخریب و تعلیق نیست بلکه می​خواهند درباره غنی​سازی 20 درصد با ما صحبت کنند.
جلیلی ادامه داد: به خانم اشتون گفتم که برای هر نوع مصارف صلح​آمیز هسته​ای، ایران در چارچوب NPT حق دارد که به غنی​سازی بپردازد.  
وی افزود: پس از مذاکرات بغداد اشتون گفت که ما می​خواهیم آنچه خودمان را مطرح کردیم را به عنوان بیانیه پایانی بخوانیم. من هم گفتم که اگر این کار را بکنید من هم مصاحبه می​کنم و می​گویم که آنچه گفته​اید مورد توافق ما نبوده و ما پنج پیشنهاد خودمان را مطرح کرده​ایم. این موضع ما آنها را نگران کرد و درخواست جلسه کردند، هشت ساعت جلسه داشتند و بعد گفتند که مذاکرات را با ما ادامه می​دهند. پس از آن خانم اشتون باز در مکاتباتش با معاون بنده، از اصل موضوع طفره رفت و گفته بود که فقط راجع به آنچه آنها می خواهند، مذاکرات ادامه می​یابد. اما من در نامه​ای به ایشان هشدار دادم که اگر اینگونه باشد، دلیلی برای ادامه مذاکرات در مسکو نیست. این نامه سبب شد تا خانم اشتون با من تماس تلفنی بگیرد و بپذیرد که پنج پیشنهاد ما در مذاکرات مسکو بررسی شود. من در این تلفن به او گفتم که ایران یک کشور مردم سالار است و من روز چهارشنبه باید به نمایندگان مردم در مجلس، گزارش بدهم.
دبیر شورای امنیت ملی با بیان اینکه «اقتدار، منطق و ابتکار در عمل» باید حاکم بر گفت​وگوها باشد، افزود: طرح پخش مستقیم مذاکرات مسکو، به آنها نشان داد که ما هراسی از طرح رسانه​ای این موضوع نداریم. در بغداد هم به آنها گفتم که می​توانیم همه این مسائل ار در حضور رسانه​ها بگوییم تا همه جهان ببینند که شما چه می​گویید و ما چه می​گوییم.
جلیلی در پایان خطاب به نمایندگان گفت: به شما اطمینان می​دهم که آنها دریافته​اند که راهبرد فشار به پایان رسیده و زمان برای گفت​وگو هموار است. آنها باید بدانند باید در راهبرد «گفت​وگو-همکاری» با ایران پیش روند.
منبع:خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

تاکید مسکو بر مخالفتش با تحریم یک جانبه ایران

معاون وزیر امور خارجه روسیه بار دیگر تاكید كرد كه مسكو با تحریم‌های یك جانبه علیه ایران مخالف است.

خبرگزاری شینهوا گزارش داد:‌ سرگئی ریابكوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه روز جمعه به خبرنگاران گفت كه كشورش با تحریم‌های یك جانبه علیه ایران از جمله تصمیم اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم نفتی علیه ایران كه قرار است از اول ژوئیه (11 تیر) به اجرا درآید «مخالف بوده» و به این مخالفت «ادامه خواهد داد».
ریابكوف از اتحادیه اروپا و آمریكا خواست «در كل» از اعمال چنین تحریم‌هایی دست بردارند.
سخنان ریابكوف منعكس‌كننده اظهارات اخیر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه است كه در سفر به تهران در آستانه مذاكرات مسكو میان ایران و 1+5 بیان شد.
روسیه از حق وتو در شورای امنیت برخوردار است و نقش مهمی را در گفت‌وگو‌ها درباره مساله هسته‌ای ایران ایفا می‌كند.
منبع:خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

صفار هرندی: برخی برای طفره رفتن از فرمان ولی فقیه بازی در می‌آورند، قهر می​کنند یا ابرو بالا می​اندازند

 وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت احمدی‌نژاد، گفت: می‌بینیم، طرف می‌آید و برای پیروی نکردن از ولی فقیه بازی در می‌آورد و برای طفره رفتن از فرمان نائب امام زمان (عج) به دروغ به امامت ولی عصر (عج) توسل می‌جوید و می‌گوید وقتی ما خود امام زمان (عج) را داریم به حجت و نائب او نیازی نداریم.  تو غلط کردی؛ تو بی‌سر و پا و بی‌مقدار از معرفت و بی‌مقدار از ایمان و بی‌مقدار از تقوا.

محمدحسین صفار هرندی، ظهر امروز در سخنرانی قبل از خطبه‌های نمازجمعه قم، در محل شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت معصومه (س)، افزود: بارور کردن نهاد روحانیت و نهضت، هدف شهدا بود و هر کس به هر دلیل از پیروی از ولی فقیه و علما و روحانیت طفره برود، بر خلاف هدف شهدا گام برداشته است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، خاطرنشان کرد: برخی آقایان می‌گفتند احترام روحانیون و علما واجب، اما وقتی علما فتوا می‌دهند، می‌گویند علما نظری داشته‌اند و ما هم نظری دیگر داریم و این یعنی در مقابل فتوای علما، از خود فتوا می‌دهند.  آن شخصی که به فرمان ولی فقیه عمل می‌کند به خدا نزدیک‌تر است نه آن شخصی که وقتی ولی فقیه حکمی می‌دهد قهر می‌کند و می‌رود و یا اینکه وقتی ولی فقیه می‌گوید این آدم صلاحیت ندارد کنار تو باشد ابرو‌هایش را بالا می‌اندازد.
مشاور فرهنگی فرمانده سپاه گفت: بعضی از رفقایشان بعد از دستگیری، اعتراف کردند که گاهی در طول یک مسافرت می‌دیدم که این‌ها یک رکعت نماز هم نخوانده‌اند؛ می‌گویند ما به آن‌ها گفتیم که ما فکر می‌کردیم شما با این ارتباطی که با ناحیه مقدسه دارید نسبت به نماز مراقبت دارید، اما آن‌ها جواب دادند که ما به مرحله‌ای رسیدیم که از این چیز‌ها عبور کردیم.  سؤال اینجاست که مگر می‌شود کسی بگوید من این راه را پیدا کردم و دیگر نیازی به اطاعت و بندگی خدا ندارم؟ این حرف‌ها مضحک است.
صفار هرندی گفت: در عصر غیبت، چه کسی می‌تواند ادعا کند که با امام عصر (عج) ارتباط دارد؟ چون آن‌ها هم که بودند سکوت کردند.  من این حرف‌ها را برای این می‌زنم که دیدم چند روز پیش مصاحبه فاسدی، در یکی از نشریات زنجیره‌ای منتشر شده بود و اشاره‌ای به اعتقادات این بیماردلان و کسانی داشت، که برای توجیه بد عملی خودشان، متوسل به استدلال‌های سست می‌شوند.
وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت احمدی‌نژاد گفت: مگر می‌شود کسی از دستور مالک اشتر تخطی و سرپیچی کند و بعد ادعای پیروی از علی (ع) داشته باشد و بگوید خود امام علی (ع) به من پیام داده که فلان کار را انجام بده؟
منبع:خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نشریه راشاتودی فاش كرد:تدارك آمریكا برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه

مقامات آمریكایی اعلام كردند درصدد هستند در آسمان سوریه منطقه پرواز ممنوع ایجاد كنند.
به گزارش «خبرگزاری دانشجو» به نقل از راشا تودی، مقامات آمریكایی اعلام كردند برای اعمال فشار بیشتر به دولت دمشق به دنبال ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه هستند.
در همین رابطه باراك اوباما به نیروی دریایی و هوایی آمریكا دستور داده كه خود را برای ایفای نقش بیشتر برای خارج كردن بشار اسد از قدرت آماده كنند.
طبق این گزارش ها، در كنار ایجاد منطقه پرواز ممنوع، آمریكا ممكن است مراكز فرماندهی نظامی سوریه را مورد حمله قرار دهد.
به نوشته راشاتودی براساس توطئه جدید كاخ سفید، آمریكا در ابتدا منطقه پرواز ممنوع را بر فراز سوریه ایجاد كرده و بعد از آن مراكز نظامی دولت سوریه را مورد حمله قرار خواهد داد.
در رابطه با تلاش آمریكا برای تغییر رژیم سوریه، یكی از مقامات ارشد این كشور اعلام كرده كه بركناری بشار اسد از قدرت برای آمریكا بسیار مهم تر از كنار زدن قذافی است؛ امری كه سال گذشته به رهبری آمریكا اجرا شد.خبر دیگر اینكه حسنین هیكل گفته است كه شركت آمریكایی بلك واتر برای آدمكشی در سوریه 600 هزار مزدور به این كشور اعزام كرده است.
به گزارش شبكه العالم، محمد حسنین هیكل نویسنده و روزنامه نگار مشهور مصری با اشاره به اینكه بیشتر مردم سوریه از دخالت خارجی در كشور خود عصبانی و ناراحت هستند، تأكید كرد شركت امنیتی مخوف بلك واتر در داخل و خارج مرزهای سوریه حضوری فعال دارد.
هیكل با بیان اینكه حتی برخی از اعضای پیمان ناتو هم از حمایت مسلحانه برخی كشورهای عربی از مخالفان سوری شگفت زده شده و نمی توانند نگرانی و وحشت خود را ابراز دارند، اظهار داشت: در كشوری مانند تركیه كه میلیون ها نفر علوی دارد حمایت این كشور از افراد مسلح، باعث تعجب ناتو شده است.
این نویسنده مصری هدف از این دخالت ها را دادن فرصت تنفس به اسرائیل برشمرده و تأكید كرد انتقال دعوای عربی- اسرائیلی به دعوای شیعی- سنی یكی از اهداف مهم ناآرامی ها در سوریه است و این مسئله تهدید مهمی علیه ثبات و بقای این كشور است كه تمامیت ارضی آن را هدف قرار داده است.
گفتنی است شركت بلاك واتر در عراق نیز فعالیت می كند و با استخدام مزدوران در تلاش برای ایجاد جنگ های طایفه ای و درگیری های قوی است.
در همین رابطه یكی از نمایندگان پارلمان تركیه گفت، سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) اخیراً عملیات های محرمانه خود را با حمایت های نخست وزیر تركیه در سوریه افزایش داده است.
رفیق اریلماز تأكید كرد، آمریكا اخیراً در انجام طرح های خود در سوریه شكست خورده است و به همین دلیل سازمان سیا اخیراً عملیات محرمانه خود را در شهرهای سوریه افزایش داده است.وی افزود، عملیات سیا كه از سوی رجب طیب اردوغان حمایت می شوند باعث كشته شدن مردم بی گناه سوریه شده است.
از سوی دیگر ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس در سخنانی در پارلمان انگلیس به فعالیت تروریست های وابسته به القاعده در سوریه اعتراف كرد.
وی افزود، ما دلایلی درباره اینكه گروه های تروریستی وابسته به القاعده حملاتی را در داخل سوریه طراحی می كنند در دست داریم. این اظهارات در شرایطی صورت گرفت كه دولت انگلیس هر روز ادعاهای خود را درباره سقوط نظام بشار اسد تكرار می كند و از كشورهای دیگر می خواهد كه فشار خود را بر نظام سوریه بیشتر كند.
به گفته ناظران سیاسی جهان القاعده دست پرورده آمریكاست.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اختصاص 8 میلیارد به تراکتور

فرمانده سپاه عاشورا گفت: خوشبختانه با راهیابی تراکتورسازی به لیگ قهرمانان آسیا خواست رئیس جمهور محقق شد و این موضوع موجب افتخار و سربلندی ما شده است. سردار پورجمشیدیان، اظهار كرد: آسیایی شدن تراکتورسازی خواست رئیس جمهور از ما بود.

ما سعی و تلاش فراوانی انجام دادیم تا با تامین منابع لازم و رفع مشکلات و موانع سرراه تراکتورسازی این تیم بتواند به موفقیت دست یابد.وی اظهار كرد: ما امسال کمک های نقدی و غیر نقدی به تیم را تا سقف 8 میلیارد تومان به تراکتورسازی اختصاص خواهیم داد .

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: ورزشی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

کودتای نظامیان برای تحمیل احمد شفیق در مصر آغاز شد

انحلال پارلمان مصر تازه ترین اقدام بازماندگان مبارک ،نظامیان و غرب برای تاثیرگذاری در فضای سیاسی قاهره محسوب می شود .تحرکات شورای عالی نظامی مصر و تاثیرگذاری این شورا بر دادگاه عالی مصر به طور کامل محرز است .منابع خبری اعلام کردند که دادگاه عالی مصر قانون عزل سیاسی بازماندگان رژیم سابق را تصویب نکرد تا احمد شفیق بر خلاف تمایل اکثریت مردم در رقابت انتخابات ریاست جمهوری مصر باقی بماند.

عدم تصویب این قانون که بر برکناری بازماندگان رژیم سابق مصر تاکید می‌کند، به معنای استمرار وجود احمد شفیق آخرین نخست‌وزیر رژیم حسنی مبارک، در رقابت انتخابات ریاست جمهوری مصر است.بر اساس تصمیم اتخاذ شده، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که محمد مرسی و احمد شفیق در آن حضور دارند، در موعد مقرر خود برگزار می‌شود.دادگاه قانون اساسی مصر همچنین عضویت‌یک سوم نمایندگان پارلمان مصر را باطل اعلام کرد که بر اساس آن باید انتخابات پارلمانی برای کرسی‌های خالی شده برگزار شود.دکتر صبری حقوقدان مصری در این خصوص به العربیه اعلام کرد که بر این اساس عضویت تمام نمایندگان مستقل که خارج از فهرست‌های انتخاباتی بودند، باطل می‌شود.وی علت این امر را متقاعد شدن دادگاه عالی این کشور به این نکته دانست که حق افراد مستقل در انتخابات ضایع شده است و برخی افراد در رقابت انتخاباتی حقشان ضایع شده است زیرا یک سوم کرسی‌های پارلمان به افراد مستقل که خارج از احزاب و فهرست‌ها هستند، اختصاص دارد.گفته می‌شود حدود 166 کرسی پارلمان مصر در اختیار نمایندگان مستقل قرار دارد که از جمله آنان، رئیس پارلمان است و عضویت وی نیز باطل خواهد شد.بنا بر اعلام منابع مطلع، تا برگزار شدن انتخابات پارلمانی برای یک سوم کرسی‌های پارلمان، کار پارلمان به حال تعلیق در خواهد آمد.در صورت ابطال عضویت یک سوم نمایندگان و برگزاری مجدد انتخابات، ممکن است اکثریت و اقلیت پارلمان دستخوش تغییر بشود.منابع خبری در مصر اعلام کردند که دادگاه قانون اساسی مصر دلایلی در دست دارد که ممکن است عضویت تمام نمایندگان را باطل اعلام کند.تلویزیون مصر اعلام کرد که در صورتی که چنین اتفاقی رخ بدهد وضعیت کنونی مصر را پیچیده خواهد کرد و به نظر می‌رسد با برگزاری انتخابات یک قدم به پیش رفته است اما با ابطال عضویت اعضای پارلمان، چند قدم پسرفت کرده است.تلویزیون مصر این سئوال را مطرح کرد که اگر پارلمان منحل شود، انتخابات ریاست جمهوری نیز تا یک هفته دیگر برگزار می‌شود و آن گاه رئیس جمهور باید در مقابل چه کسانی سوگند یاد کند.از سوی دیگر، ده‌ها فعال سیاسی و پارلمانی مصری مقابل پارلمان این کشور دست به تحصن و اعتصاب غذای نامحدود زدند و خواستار اجرای قانون «عزل سیاسی» برای احمد شفیق، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک تحصن شدند.معترضان مصری تاکید کردند که احمد شفیق باید از عرصه‌ رقابت‌های انتخاباتی کنار گذاشته شود.تحصن‌‌کنندگان دست نوشته‌هایی با خود حمل می‌کردند که روی آنها نوشته شده بود، «زندانیان سیاسی باید آزاد شوند» و تاکید کردند، باید قوانینی برای محاکمه عوامل رژیم سابق تصویب و دادستان کل مصر برکنار شود.این در حالی است که دادگاه جنایی جنوب قاهره اعلام کرد که تصمیم دارد، احمد شفیق و «حسنی الروینی»، عضو شورای عالی نیروهای مسلح مصر را به این دادگاه احضار کند تا سخنان و دفاعیات آنها را درباره حمله به تظاهرات‌کنندگان مصری در میدان التحریر در ماه فوریه بشنوند. پایگاه صهیونیستی «دبکا» در گزارشی اختصاصی از نتایج نظرسنجی محرمانه‌ای خبر داد که آمریکا در مصر انجام داده است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که 70درصد مردم مصر در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور به محمد مرسی نامزد اسلامگرایان رای می‌دهند.دبکا در ابتدا می‌نویسد که، دولت اوباما خود را برای شوک ناشی از تبدیل مصر به اولین و پرجمعیت‌ترین کشور عربی تحت حاکمیت اخوان‌المسلمین، آماده می‌کند. منابع اختصاصی دبکا گزارش داده‌اند که آخرین مورد از نظرسنجی‌های سه گانه‌ای که به صورت محرمانه و از سوی سازمان اطلاعات آمریکا انجام گرفته، نشان می‌دهد که نامزد اخوان‌المسلمین با کسب 70 درصد آرا در برابر آرای 30 درصدی «احمد شفیق» نخست‌وزیر سابق مصر، در انتخابات 16 و 17 ژوئن به پیروزی می‌رسد.دبکا سپس ادامه می‌دهد که آمریکا، اسرائیل و خاورمیانه برای روبه‌رو شدن با این چشم‌انداز آماده می‌شوند. دبکا این تغییر در حاکمیت مصر را موجب تغییر شدید جایگاه منطقه‌ای و استراتژیک اسرائیل دانسته و عنوان می‌کند که آمریکا در پشت پرده در حال انجام برخی تغییرات است تا بتواند خود را برای روبه‌رو شدن با این واقعیت آماده کند.لازم به ذکر است که احمد شفیق به صورتی آشکار تهدید کرده است که در صورت عدم موفقیت در انتخابات دست به کودتای نظامی خواهد زد .

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بروجردی :وزارت‌خارجه اقدام عربستان راپیگیری حقوقی کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعدام اتباع جمهوری اسلامی ایران در عربستان بدون توجه به هنجارهای بین المللی صورت گرفت، گفت: این اقدام از نظر ایران محکوم است و معتقدم وزارت امورخارجه باید فورا از طریق مجاری بین المللی این موضوع را پیگیری کند.

علاالدین بروجردی در گفتگوبا خبرنگار مهر با اشاره به اعدام تعدادی از اتباع ایرانی در کشورعربستان و واکنش وزارت امورخارجه کشورمان گفت: در رابطه با اتباع کشورها تعدادی مقررات در روابط بین الملل حاکم است و افرادی که به هر علتی که به زندان می افتندباید توسط آن کشور به نمایندگان کشور اتباع مورد نظر اطلاع دهند.وی افزود: حتی اگر قرار بود محاکمه ای در خصوص اتباع کشورمان درعربستان صورت می گرفت باید سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان مطلع می بود تا بتواند وکیل بگیرد و از حقوق اتباع خودش دفاع کند. طی کردن این مراحل در روابط بین الملل امری لازم است که باید انجام می شد اما متاسفانه از سوی دولت سعودی این اقدام صورت نگرفت.

منبع:زسالت

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سفیر ایران در ایتالیا:مداخله در سوریه انفجاری عظیم در منطقه به دنبال دارد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا به قدرتهای خارجی هشدار داد وضعیت سوریه به قدری حساس است که هرگونه مداخله نظامی خارجی می تواند انفجار عظیمی را در منطقه در پی داشته باشد. به گزارش خبرگزاری مهر، در نشستی با حضور بیش از 25 تن از خبرنگاران، سردبیران و مدیران مسئول شبکه های مختلف تلویزیونی ، رادیویی، روزنامه های پرتیراژ ، هفته نامه ها و فصلنامه های ایتالیایی که در شهر رم برگزار شد، سید محمد علی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا مواضع ایران پیرامون مهمترین موضوعات در عرصه های مختلف سیاست خارجی، اقتصادی و همچنین مسائل مهم منطقه ای از جمله سوریه و بحرین را تشریح کرد.

در این نشست خبری که به‌صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم مذاکرات مسکو را ادامه روند توافقات به‌عمل آمده در مذاکرات استانبول 2 ارزیابی کرد و با اشاره به تماس تلفنی اخیر گذشته خانم اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با جلیلی دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: طرفین ابراز امیدواری کردند در مسکو بتوانند براساس پیشنهادهای پنج گانه جمهوری اسلامی ایران و پیشنهادهای 1+5 به نقاط مشترک دست یابند.در بخش دیگری از این نشست، خبرنگاران پیرامون تحولات منطقه خاورمیانه بویژه سوریه و بحرین سئوالاتی مطرح کردند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن تشریح سیاستهای جمهوری اسلامی ایران در حمایت از روند اصلاحات در سوریه و طرح کوفی عنان نماینده سازمان ملل متحد ، به مداخلات برخی طرفهای خارجی در سوریه اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه و قدرتهای بزرگ بین المللی از مرزهای مختلف در امور سوریه دخالت می کنند و این دخالتها موجب وخیم تر شدن شرایط و بروز ناآرامیهای غیرقابل کنترل در این کشور می شود.وی به قدرتهای خارجی هشدار داد وضعیت سوریه به قدری حساس است که هرگونه مداخله نظامی خارجی می تواند انفجار عظیمی را در منطقه در پی داشته باشد.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رایزنی جلیلی و لاوروف درباره تحولات سوریه و مذاکرات ایران و 1+5

وزیر امور خارجه روسیه و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در خصوص آخرین تحولات منطقه بخصوص سوریه و نیز مذاکرات آتی ایران و 1+5 که در مسکو برگزار خواهد شد رایزنی کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که برای رایزنی با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده، عصر دیروز در دیدار با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص اوضاع سوریه و نشست آتی ایران و 1+5 در مسکو با وی گفتگو کرد.در این دیدار جلیلی برگزاری اجلاس بین المللی برای حل و فصل مسائل سوریه را در راستای حفظ امنیت منطقه، مقابله با تحرکات تروریستی، توقف دخالت خارجی و کمک های انسان دوستانه به مردم سوریه مثبت خواند.سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری و دبیرشورای‌عالی امنیت ملی با تاکید بر لزوم رفع نقایص طرح کوفی عنان برای مسئله سوریه، احترام به دموکراسی و آراء مردم را که از طریق انتخابات روشن می شود تنها راه حل اساسی مشکلات این کشور دانست.وی کنترل مرزهای سوریه برای عدم ورود سلاح و
تروریست ها به منظور حفظ آرامش و امنیت در این کشور را ضروری خواند .جلیلی گفت: «راه گذار سوریه به دموکراسی فرصت دادن به ایجاد اصلاحات واقعی در این کشور است».دبیرشورای‌عالی امنیت ملی با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای انجام گفتگوهای موفق در مسکو با کشورهای 1+5، عدم پایبندی طرف مقابل به برگزاری نشست های کارشناسی را باعث تاسف دانست و
تاکید کرد: امیدوار است گروه 1+5 آماده ورود به بحث جدی درباره پیشنهادهای ایران را که به عنوان دستور کار با خانم اشتون توافق شده، باشد.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل، هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ساخت پهپاد ونزوئلایی با كمك ایران و واكنش آمریكا

هوگو چاوز اعلام كرد كه ونزوئلا با همكاری ایران، روسیه و چین اولین هواپیمای بدون سرنشین خود را ساخته است و قصد دارد به زودی صادرات آن را آغاز كند.به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه از كاراكاس گزارش داد: هوگوچاوز، رئیس‌جمهور ونزوئلا در نشستی با حضور مقامات ارشد نظامی و دفاعی این كشور گفت: این هواپیمای بدون سرنشین یكی از سه هواپیمایی است كه ما در اینجا ساخته‌ایم و به ساخت آنها ادامه می‌دهیم.وی افزود كه این هواپیماها با همكاری « روسیه، چین، ایران و دیگر كشورهای متحد» تولید شده است.در این رابطه ویكتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در واشنگتن مدعی شد: ونزوئلا ادعاهای عجیب و غریب زیادی می‌كند، ایرانی‌ها هم همین‌طور هستند!!! وی به خبرنگاران گفت: قطعا نگرانی ما در رابطه با هرگونه نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است و در نظارت بر چگونگی پیشرفت این موضوع بیشترین هوشیاری را به خرج می‌دهیم.یك مقام دیگر در ونزوئلا گفت كه این هواپیما از قطعات ساخت داخل ساخته شده توسط مهندسین آموزش دیده در ایران مونتاژ شده است.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

لاوروف : حضور ایران در اجلاس بین المللی برای حل بحران سوریه ضرورت دارد

وزیر امور خارجه روسیه حضور ایران در اجلاس بین المللی برای حل بحران سوریه را ضروری خواند و تاكید كرد، مسكو آمادگی برگزاری آن را در خاك خود دارد.
به گزارش خبرگزاری «نووستی»، «سرگی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه ، یك روز قبل از سفر به تهران در گفت وگو با خبرنگاران اعلام كرد كه مسكو آماده برگزاری كنفرانس بین المللی در مورد سوریه است.
روسیه در نشست غیررسمی مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد برگزاری كنفرانس بین المللی پیرامون مسائل سوریه را داده است تا همه كشورهای دارای نفوذ بر اوضاع سوریه بتوانند در آن شركت داشته باشند.
وزیر امور خارجه روسیه كه امروز در صدر هیئتی وارد تهران می شود ، در این باره گفت: ابتكار عمل مسكو در خصوص برگزاری كنفرانس بین المللی سوریه باید به شكلی باشد كه از تلاشها در جهت اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل كه طرح «كوفی عنان» نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در حل و فصل مناقشه در سوریه را مورد تایید قرار داده، حمایت كند.
لاوروف در عین حال با برگزاری نشستهایی تحت عنوان «گروه دوستان سوریه» مخالفت كرد كه به عقیده وی، این گروه در واقع تنها دوست شورای ملی سوریه است، نه دوست ملت سوریه.
رئیس دیپلماسی روسیه در تفسیر اوضاع در سوریه یادآور شد كه مقامات مسكو پیشنهاد كردند تا كنفرانسی بر اساس اصول مشخص و قابل درك برگزار شود و به همین دلیل اقدام سریع برای حل و فصل مناقشه تنها می تواند از سوی آمریكا صورت گیرد.
لاوروف در پاسخ به این سوال كه این كنفرانس در كجا برگزار خواهد شد، گفت: مسكو آمادگی آن را دارد كه عرصه برگزاری چنین نشستی به منظور بررسی مسائل مربوط به سوریه باشد.
وی در ادامه با اشاره ضمنی به مخالفت برخی از جمله آمریكا با حضور ایران، تاكید كرد كه حضور ایران در این اجلاس ضرورت دارد.
به عقیده مقامات مسكو در این كنفرانس می توانند حدود 15 كشور، از جمله اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل (شامل روسیه، آمریكا، چین، فرانسه و انگلیس) و همسایگان سوریه، از جمله لبنان، اردن، عراق، تركیه و ایران شركت داشته باشند. علاوه بر این نمایندگان بلندپایه سازمان های بین المللی، از جمله اتحادیه كشورهای عربی، سازمان كنفرانس اسلامی، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد هم باید در این كنفرانس حضور داشته باشند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   |   | نظرات()   بازدید ها:بازدید

لاوروف : حضور ایران در اجلاس بین المللی برای حل بحران سوریه ضرورت دارد

وزیر امور خارجه روسیه حضور ایران در اجلاس بین المللی برای حل بحران سوریه را ضروری خواند و تاكید كرد، مسكو آمادگی برگزاری آن را در خاك خود دارد.
به گزارش خبرگزاری «نووستی»، «سرگی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه ، یك روز قبل از سفر به تهران در گفت وگو با خبرنگاران اعلام كرد كه مسكو آماده برگزاری كنفرانس بین المللی در مورد سوریه است.
روسیه در نشست غیررسمی مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد برگزاری كنفرانس بین المللی پیرامون مسائل سوریه را داده است تا همه كشورهای دارای نفوذ بر اوضاع سوریه بتوانند در آن شركت داشته باشند.
وزیر امور خارجه روسیه كه امروز در صدر هیئتی وارد تهران می شود ، در این باره گفت: ابتكار عمل مسكو در خصوص برگزاری كنفرانس بین المللی سوریه باید به شكلی باشد كه از تلاشها در جهت اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل كه طرح «كوفی عنان» نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در حل و فصل مناقشه در سوریه را مورد تایید قرار داده، حمایت كند.
لاوروف در عین حال با برگزاری نشستهایی تحت عنوان «گروه دوستان سوریه» مخالفت كرد كه به عقیده وی، این گروه در واقع تنها دوست شورای ملی سوریه است، نه دوست ملت سوریه.
رئیس دیپلماسی روسیه در تفسیر اوضاع در سوریه یادآور شد كه مقامات مسكو پیشنهاد كردند تا كنفرانسی بر اساس اصول مشخص و قابل درك برگزار شود و به همین دلیل اقدام سریع برای حل و فصل مناقشه تنها می تواند از سوی آمریكا صورت گیرد.
لاوروف در پاسخ به این سوال كه این كنفرانس در كجا برگزار خواهد شد، گفت: مسكو آمادگی آن را دارد كه عرصه برگزاری چنین نشستی به منظور بررسی مسائل مربوط به سوریه باشد.
وی در ادامه با اشاره ضمنی به مخالفت برخی از جمله آمریكا با حضور ایران، تاكید كرد كه حضور ایران در این اجلاس ضرورت دارد.
به عقیده مقامات مسكو در این كنفرانس می توانند حدود 15 كشور، از جمله اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل (شامل روسیه، آمریكا، چین، فرانسه و انگلیس) و همسایگان سوریه، از جمله لبنان، اردن، عراق، تركیه و ایران شركت داشته باشند. علاوه بر این نمایندگان بلندپایه سازمان های بین المللی، از جمله اتحادیه كشورهای عربی، سازمان كنفرانس اسلامی، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد هم باید در این كنفرانس حضور داشته باشند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

انتظار افكار عمومی از قوای سه گانه بخصوص قوه مقننه در خصوص مفاسد اقتصادی

این یادداشت در پی آن نیست كه برای خود صلاحیتی جعل نماید و بیرون از قواعد و مقررات قضایی و آیین دادرسی به داوری درباره افراد یا عملكرد نهادها بنشیند.
آنچه نوشته پیش روی تلاش می كند تا بدان بپردازد طرح نكاتی درباره معضلی است كه این روزها در افكار عمومی بازتاب منفی گسترده ای به همراه داشته است.
بنابراین تنها برای روشن تر شدن برخی مسائل، این یادداشت ناگزیر گریزی به مفاهیم حقوقی خواهد داشت.
1- در متون قانونی و حقوقی برای این كه مشخص شود چه كسی و با چه میزان از مسئولیت مرتكب جرم شده است ظرایف و دقایقی نهفته است.
از همین روی؛ وقتی جرمی اتفاق می افتد كه بیش از یك اراده عالماً و عامداً در تحقق و عینیت آن نقش داشته است میان این افراد و میزان نقش و مسئولیت جزایی آنها تفاوت وجود دارد.
گاهی یك شخصی جرمی را با علم و اراده انجام می دهد كه او را «مباشر» (فاعل مادی) می نامند. اگر در صحنه جرم، كسی مجرم را كمك نماید او «شریك در جرم» خواهد بود. امكان دارد كسی دور از صحنه جرم، اجرایی شدن جرم را تسهیل كند و یا مجرم را تحریك، ترغیب و تطمیع نماید كه به لحاظ حقوقی «معاون در جرم» است.
همچنین حالت دیگری وجود دارد كه علمای حقوق از آن به عنوان «فاعل معنوی جرم» نام می برند و آن موقعی است كه كسی هرچند در عنصر مادی جرم شركت نداشته ولی جرم به حساب او و به نفع او انجام می شود؛ گویا كه مباشر جرم نقش وسیله را دارد.
مسئله هنگامی پیچیده می شود كه در بعضی از جرایم باندی و شبكه ای، كسانی كه صحنه گردان اصلی هستند رد پایی حقوقی از خود به جا نمی گذارند و هر چند نقش ویژه ای را در بروز جرایم و تخلفات داشته اند اما از دایره مباشرین، شركاء، معاونین و حتی فاعل معنوی جرم با لطایف الحیل جسته اند.
شاید واژه مسببین به لحاظ حقوقی-و نه عرفی- در فرآیند پیچیده اینگونه جرایم نیز واژه دقیق و صحیحی نباشد.
در میان افكار عمومی بعضا در رسیدگی به برخی از پرونده های بزرگ فساد این تلقی وجود دارد كه «اصلی ها» غایب هستند و...
2- با گشوده شدن پرونده فساد بانكی اخیر كه از اواسط مردادماه سال گذشته روند رسیدگی به آن آغاز شده و هم اكنون پس از صدور كیفرخواست در مرحله تحقیقات مقدماتی پرونده به دادگاه آمده و سیزده جلسه محاكمه انجام گردیده بسیاری از واقعیت ها روشن شده است.
از چندی پیش نیز محاكمه متهمان پرونده اختلاس از شركت بیمه ایران در مرحله دوم آن (پس از آنكه در اسفند سال 89 سه جلسه دادگاه برگزار شد) شروع شده و امروز جلسه نهم آن قرار است برگزار شود.
همین دو پرونده بزرگ فساد اقتصادی نشان دهنده عزم قوه قضائیه و نظام در مبارزه با مفاسد اقتصادی و مالی است كه به تعبیر رهبرمعظم انقلاب، این مبارزه «خط سلامت نظام» است.
اما سوالی كه پیش كشیده می شود این است كه آیا متهمان اصلی در این 2 پرونده كه توجهات عموم مردم را به خود معطوف كرده است پای میز محاكمه آمده اند؟
بدون شك مباشرین، شركاء و معاونین جرم در هر دو پرونده به گواهی جلسات متعدد و منظم دادگاه كه در حضور اصحاب دعوا، وكلا و رسانه ها به صورت علنی برگزار شد مورد محاكمه قرار گرفته اند و البته هنوز جلسات هر دو دادگاه ادامه دارد.
برخلاف شبهات و شایعات دشمن كه از روز اول بصورت مدام و بی وقفه القاء می كرد كه پرونده فساد بانكی- و در ادامه پرونده اختلاس بیمه ایران- به جایی نمی رسد! آنچه اكنون غیرقابل انكار است سلامت و عزم جدی و قاطعانه دستگاه قضایی در برخورد با مفسدان اقتصادی است كه هر منصفی از شیوه و چگونگی رسیدگی به این پرونده ها می تواند به این واقعیت پی ببرد.
3- اگر نظام و قوه قضائیه اراده جدی- خدای ناكرده- در رسیدگی نسبت به فساد سه هزار میلیاردی یا اختلاس از شركت بیمه ایران نداشتند آیا لازم بود كه؛ الف: در پرونده فساد بانكی برای حدود 30 متهم دانه درشت كیفرخواست صادر شود، ب: 12 هزار صفحه پرونده به دادگاه بیاید؟ پ: آیین دادرسی بصورت دقیق و حقوقی انجام شود؟ ت: وكلا آزادانه به دفاع از موكلین بپردازند؟ ث: دادگاه به صورت علنی و در حضور اصحاب رسانه برگزار گردد؟ ج: خبرنگاران در تهیه گزارش و انتشار آن در رسانه ها و مطبوعات كاملاً آزاد باشند و از سمت هایی در سطح بالای مسئولیت نظیر نماینده مجلس، معاون وزیر، مدیر كل و... در شكل گیری این فساد پرده بردارند؟ چ: حدود 80 متهم در پرونده اختلاس از بیمه ایران در ردیف محاكمه قرار بگیرند و تاكنون عناوین اتهامی بسیاری از آنها مورد رسیدگی قرار بگیرد؟ ح: سخنگوی قوه قضائیه در جایگاه دادستان كل كشور به عنوان ناظر ویژه در پرونده فساد بانكی تعیین شود؟ خ: رئیس قوه قضائیه به عنوان بالاترین مقام قضایی كشور بارها و به كرات تأكید كند كه هیچ مصونیت ویژه ای برای هیچ كس قائل نیستیم و یا تصریح كند كه برخورد با مفسدین عبرتی ماندگار خواهد شد؟ و...
4- با تمام زحمات و اقدامات ارزشمندی كه قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده های فساد اقتصادی و به خصوص 2 پرونده یاد شده انجام داده است افكار عمومی یك انتظار دیگر از این قوه دارد و امید دارد كه بر زمین نماند.
با توجه به افشاگری متهمان علیه یكدیگر در این 2 پرونده و اظهارات و دفاعیاتی كه متهمان و از سوی دیگر نماینده دادستان در دادگاه انجام داده اند اسامی برخی از مسئولان با ابهام به میان آمده است و اینجاست كه هرگونه شبهه- در چارچوب معذوریت های قانونی- باید برای مردم برطرف شود.
ضرورت این اقدام وقتی دو چندان می شود كه افكار عمومی به یاد می آورد كه پیش تر سخنگوی محترم قوه قضائیه درباره پرونده فساد بانكی تصریح كرده بود: «در این پرونده اعمال نفوذ صورت گرفته و كسانی كه صاحب قدرت بوده اند و می توانستند به بانك نفوذ كنند و شركت را به بانك معرفی كنند، حمایت هایی را انجام داده اند و...».
اكنون مطالبه برحق افكار عمومی این است كه وضعیت این گونه افراد در كجای پرونده قرار دارد؟
5- نكته حائز اهمیت این است كه هر چند رسانه ها باید در راستای رسالت خطیر خودشان به روشنگری بپردازند و مطالبه بر حق افكار عمومی را فریاد بزنند اما این حقیقت را نباید از نظر دور داشته باشند كه رسانه دادگاه نیست.
اشكالی ندارد و ضرورت دارد كه رسانه ها خواستار محاكمه حلقه هایی در پرونده های فساد شوند كه بیرون از دایره مباشرین و شركاء و معاونین در جرم هستند اما آیا این رسالت مطبوعاتی و رسانه ای باید به داوری نشستن درباره برخی مسئولان بینجامد؟
6- و بالاخره با توجه به فضای شكل گرفته پیرامون 2 پرونده بزرگ فساد و اختلاس باید گفت، شایسته نیست برخی مسئولان از تریبون ها، خود را بر كرسی قضاوت بنشانند و بی توجه به حجم و عمق كارهای صورت گرفته همه چیز را نادیده بگیرند.
برای این كه تمامی متهمان اعم از عوامل میدانی و پشت پرده پای میز محاكمه بیایند و به نسبت نقش و مسئولیت جزائی شان به مجازات عادلانه برسند باید تمامی قوا و نهادها به دور از تنگ نظری ها، شعارها و بهره برداری های بعضا سیاسی، قوه قضائیه را در صدور آرای متقن، قاطع و عادلانه كمك نمایند.
نمی شود از یك سو بر طبل عدالت كوبید و از سوی دیگر، افكار عمومی را نسبت به واقعیات منحرف كرد.
بدون شك آنچه كه مورد مطالبه رهبری و مردم است برخورد با مفسدان در هر سطحی و هر مقامی است و قوه قضائیه در این میان مسئولیت خطیر و ویژه ای دارد و باید كارهای ارزشمندش را تا گام آخر به سامان برساند و از هر خط قرمزی ولو با بالا رفتن هزینه ها برای برخورد عبور نماید و اینچنین است كه «مصلحت» و «عدالت» یك مفهوم درهم تنیده می یابند و هیچ كدام قربانی یكدیگر نمی شوند.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جلیلی: پیشرفت مذاكرات در گرو موضع روشن 1+5 است

در پاسخ به تماس تلفنی اشتون
پس از كارشكنی های مكرر و عدم آمادگی طرف غربی برای برگزاری جلسات كارشناسی قبل از مذاكرات مسكو و اقدام زیركانه دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان در رسانه ای كردن این موضوع، كاترین اشتون در تماسی تلفنی با جلیلی از آمادگی 1+5 برای گفت وگو درباره پیشنهادات ایران در مسكو خبر داد.
به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «كاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده كشورهای 1+5 دوشنبه شب در تماس تلفنی با «سعید جلیلی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت وگو كرد.
اشتون در این گفت وگوی تلفنی اظهار داشت: ما آماده ایم تا در مسكو درباره پیشنهادهای 5گانه جمهوری اسلامی ایران در بغداد اعم از موضوعات هسته ای و غیرهسته ای گفت وگو كنیم.
وی با تاكید بر لزوم موفقیت آمیز بودن نشست مسكو ابراز امیدواری كرد كه بتوان براساس 5 پیشنهاد ایران و پیشنهاد 1+5 به نقاط مشترك دست یافت.
رئیس هیئت مذاكره كننده جمهوری اسلامی ایران نیز در این تماس تلفنی اظهار داشت: عدم آمادگی طرف مقابل در 20روز گذشته برای گفت وگوهای كارشناسی و معاونین، موجب ایجاد وقفه در پیشرفت گفت وگوهایی سازنده و رو به جلو شده است.
جلیلی در این گفت وگو لزوم احترام به توافق های اسلامبول و بغداد را مورد تاكید قرار داد.
نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن تاكید بر اینكه در مسكو محورهای 5 گانه پیشنهاد ایران را به روشنی بیان خواهیم كرد، اظهار داشت: پاسخ مناسب به این محورها می تواند موجب پیشرفت گفت وگوها شود.
اظهارات اشتون درباره آمادگی 1+5 برای گفت وگو پیرامون پیشنهادات 5گانه ایران در مذاكرات بغداد، در حالی مطرح می شود كه براساس توافق صورت گرفته در آن مذاكرات، باید جلسات كارشناسی با حضور معاونان جلیلی و اشتون پیش از مذاكرات مسكو برای تدوین چارچوب بحث ها، برگزار شود؛ موضوعی كه تاكنون طرف غربی از انجام آن شانه خالی كرده است.
نشست 1+5 در استراسبورگ
نمایندگان گروه 1+5 روز دوشنبه با هدف آماده سازی برای مذاكرات هسته ای 18 و 19ژوئن گروه 1+5 و ایران در مسكو، روز گذشته در شهر «استراسبورگ» فرانسه گرد هم آمدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا در این باره اعلام كرد: پس از نامه نگاری های پرفراز و فرود میان ایران و اتحادیه اروپا، نمایندگان گروه 1+5 روز دوشنبه با هدف آماده سازی برای مذاكرات هسته ای 18و 19ژوئن 1+5 با ایران در مسكو، در شهر «استراسبورگ» فرانسه گرد هم آمدند.
«مایكل مان» سخنگوی «كاترین اشتون» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه در اظهاراتی اعلام كرد: «این نشست، نشستی در سطح مسئولان سیاسی گروه 1+5 متشكل از اتحادیه اروپا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان تحت ریاست كاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان 1+5 بود.»
وی افزود: «هدف از این نشست در هتلی در استراسبورگ در حاشیه برگزاری جلسه پارلمان اروپا آماده سازی مقدمات مذاكرات مسكو است.»
خبرگزاری رویترز پس از این نشست در گزارشی به نقل از دیپلمات های اروپایی مدعی شد كه ایران با مذاكره بر سر پیشنهادات 1+5 در مسكو موافق است.
براساس این گزارش 1+5 خواستار توقف فوری غنی سازی 20درصد با خلوص شكافت پذیر از سوی ایران شده است. در مقابل آنها سوخت 20درصد را برای رآكتور تهران كه نیازمند این سوخت است، تامین كرده و همچنین تحریم فروش قطعات هواپیماهای تجاری به ایران را كاهش می دهند.
چین: طرفین در مسكو انعطاف پذیر باشند
وزارت خارجه چین ضمن دعوت از طرفین مذاكرات هسته ای ایران به انعطاف پذیری عملی، آمادگی خود را برای حل موضوع هسته ای ایران اعلام كرد.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، «لیو ویمین» سخنگوی وزارت خارجه چین در كنفرانس خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره مذاكرات آتی میان ایران و گروه 1+5 در مسكو گفت: همه طرف های مذاكره باید به نگرانی های یكدیگر احترام بگذارند و به دنبال راه حلی مسالمت آمیز برای حل این موضوع باشند.
وی تصریح كرد: چین فعالانه به تلاش برای ارتقای صلح و پیشبرد مذاكرات متعهد است و آماده است در زمینه حل جامع و مناسب موضوع هسته ای ایران همكاری گسترده ای داشته باشد.
شینهوا نوشت: آخرین دور مذاكرات هسته ای ایران 23 و 24مه در بغداد برگزار شد و طرفین ضمن ارائه پیشنهاداتی به یكدیگر موافقت كردند كه دور بعدی مذاكرات در مسكو برگزار شود.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مصاحبه با صدا و سیما

به گزارش جهان به نقل از فارس، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مصاحبه با صدا و سیما که از برنامه فراسو از شبکه چهار سیما پخش شد، به موضوعات مختلف داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد. که مشروح این گفت‌وگو از نظر خوانندگان می‌گذرد.

جوهره اصلی مقاومت هیچگاه تغییر نمی‌کند

سوال: رسالت جنبش حزب‌الله در دوره کنونی چه می‌دانید و آیا نسبت به گذشته تغییر کرده است؟

نصرالله: راه اصلی حزب الله در این سالها تغییر نکرده است. حزب‌الله در سال 1982 به دلیل اشغال لبنان و برای مقابله با این اشغالگری تاسیس شد و از آن سال با توطئه‌های اسرائیلی و آمریکایی روبرو شد که می‌خواهد بر منطقه مسلط شود.

پس از سال 2000 مستقیم با اشغالگران روبرو بودیم و توانستیم بیرونشان کنیم، اما لبنان امروز در معرض تهدیدات است. رژیم صهیونیستی فلسطین را اشغال کرده و تلاش دارد بر منطقه چیره شود. در صورتیکه وضعیت سیاسی تغییر کند ممکن است شکل مبارزات را تغییر دهیم اما جوهره اصلی همان است.

حزب الله از امت منطقه دفاع می‌کند و نه فقط از شیعیان


سوال: با وجودی که عملاً رژیم صهیونیستی در لبنان نیست، آیا حزب‌الله همچنان به مشی خود را ادامه می‌دهد؟

نصرالله: رژیم صهیونیستی هر روز لبنان را به وسیله جنگ تهدید می‌کند و هر روز از نیاز به آبهای لبنان صحبت می‌کند و ما باید هر روز آماده باشیم. علت آرامش بنت جبیل مقاومت است که دشمن نمی‌تواند به آن تجاوز کند. امروز عملیات جنگی در لبنان وجود ندارد اما حزب‌الله آمادگی مقابله با آن را دارد.

سوال: آیا آنگونه که ادعا می‌شود، حزب‌الله شیعه گری را دنبال می‌کند؟

نصرالله: حزب‌الله یک جنبش اسلامی و ملتزم به اسلام است. حزب‌الله متشکل از عده‌ای مردم است که به مکتب اهل بیت ایمان دارند آنها شیعیان هستند اما عملکرد این جریان برای تمام لبنان اعم از مسلمانان و مسیحیان است.

حزب‌الله از امت و ملت‌های منطقه دفاع می‌کند، این اتهام یک اتهام نادرست است چرا که حزب الله در تاریخ خود حامی امت اسلامی است.

سوال: آیا به طور عملیاتی همه مردم لبنان اعم از مسیحی و دیگر ادیان در حزب‌الله مشارکت و حضور دارند یا اجازه فعالیت در این حزب را ندارند؟

نصرالله: حزب‌الله در لبنان دارای یک سازماندهی و جریان است. در درون سازمان حزب الله جز شیعه وجود ندارد چرا که این یک حزب عقیدتی است. در سازماندهی حزب‌الله این قاعده استوار شد که اعضای آن شیعه باشند، اما سازمان‌های دیگری وجود دارند که حزب‌الله با آنها همکاری دارد. توافق بر سر اینکه اسرائیل دشمن ماست در تشکل‌های گوناگون وجود دارد که با آنها یک جبهه را تشکیل می‌دهیم.

قدرت نظامی حزب الله فقط علیه اسرائیل است و نه دولت لبنان

سوال: می‌خواهید حزب‌الله نماد چه چیزی باشد و آن را نمایندگی کند؟

نصرالله: حزب الله می‌خواهد نماینده همه مردم لبنان، شیعیان، مسلمانان و آزادی خواهان باشد. حزب الله به دنبال ارائه سمبلی خوب و پیشرفته از یک جنبش اسلامی است، پس چهره مقاومت اسلامی و جهادی و پایبند به مبادی و ضوابط اسلامی و مبانی امت و اخلاقیات اسلامی است.

سوال: حزب الله فعالیت‌های اجتماعی و سازندگی در لبنان دارد آیا مفهوم این تحرکات، تشکیل یک دولت در دولت در لبنان نبوده و موازی کاری نیست؟

نصرالله: اوضاع در لبنان با دیگر جاها متفاوت است. بجز مسائل نظامی، تمام گرایش‌های دیگر می‌توانند به طور قانونی عمل کرده و فعالیت‌های اجتماعی داشته باشند که علت آن گوناگونی اقوام است و دیگر اینکه دولت همه این فعالیت‌ها را انجام نمی‌دهد. پس این امر مخصوص حزب الله نیست و اتفاقاً حزب الله قدری دیرتر این کار را انجام داد. قدرت نظامی ما در مسائل داخلی درگیر نیست و هیچگاه با ارتش و سازمان امنیتی لبنان مقابله نمی‌کند. در جنوب لبنان کسی را با سلاح مشاهده نمی‌کنید چراکه نیروی حزب الله مخفی است و تا زمانی که رژیم صهیونیستی حمله نکند این جنبش نیروی نظامی خود را آشکار نمی‌کند.

حزب الله همواره منافع ملی لبنان را منافع حزبی ترجیح داده است

سوال: آیا این موضوع تشکیل دولت-ملت در لبنان را با مشکل روبرو نمی‌کند؟

نصرالله: مشکل در این است که مقاومت سعی می‌کند کمبود موجود را پر کند. از شروع مقاومت در سال 1982 از دولت می‌خواستیم وظایف خود را انجام دهد و از کشور دفاع کند، اما این کار را نکرد، پس بخشی از مردم مسلح شدند تا این کار را انجام دهند.

سوال: اگر زمانی منافع حزب الله با منافع ملت و دولت لبنان در تضاد باشد کدام را ترجیح می‌دهید؟

نصرالله: ما همواره منافع ملی را بر منافع خود ترجیح می‌دهیم که طی 30 سال گذشته این طور بوده است.

سوال: آیا علی‌رغم همه مسائل از دولت فعلی لبنان حمایت می‌کنید؟

نصرالله: حکومت دولت ملی عامل ثبات در کشور است. حکومت فعلی مانع از بروز فتنه است و به ثبات و امنیت کمک می‌کند. حکومت دیگری نمی‌تواند این کار را انجام دهد. البته در حکومت اختلافاتی در مورد موضوع سوریه وجود دارد، ولی ما از آن حمایت می‌کنیم.

سوال: آیا در حکومت به اندازه درصد شیعیان به سهم خود قائلید؟

نصرالله: تقسیمات کنونی درصدهای موجود را رعایت نمی‌کند.

همه قبول دارند که نسبت مسلمانان بیشتر از مسیحیان است، اما در توافقنامه طائف این است که مناصب نصف نصف باشد و ما نیز فعلا بر این موضوع هستیم تا شرایط تغییر کند.

سوال:‌ خروج رژیم صهیونیستی از لبنان یک اقدام تاکتیکی بود یا مجبور به عقب نشینی شدند؟

نصرالله: آنها مجبور به عقب نشینی شدند. آنها در سال 1982 تا بیروت رسیدند و نیمی از کشور را اشغال کرده بودند. مقاومت از همان زمان شکل گرفت و اسرائیل را متحمل ضربات سنگینی کرده و آنها را مجبور کرد که به سمت صیدا عقب نشینی کنند. اگر ارتش لبنان بود اسرائیل‌ می‌ماند اما زمانی که دید حزب‌الله فعال بود و عملیات‌های مستمری دارد، مجبور به خروج شد چرا که زیان‌های زیادی از بمباران‌ها و عملیات‌ها می‌دید.

5 می 2000 شکست واقعی اسرائیل بود که خود آنها نیز بر این موضوع تاکید دارند.

پیروزی حزب الله در برابر اسرائیل شبیه معجزه بود

سوال: پیروزی حزب‌الله در جنگ 33 روزه حاصل قدرت حزب‌الله بود یا ضعف رژیم صهیونیستی؟

نصرالله: این پیروزی نصرت بزرگ الهی بود و آنچه اتفاق افتاد شبیه یک معجزه بود. بدون شک ارتش اسرائیل از قوی‌ترین ارتش‌های منطقه است و جنگ اصلی ما در نبرد هوایی بود.

بین‌ حزب‌الله و ارتش هیچ تناسبی در تعداد، ابزارها و توانایی‌ها نبود. گروهی از مجاهدان تکلیف خود را دانسته و به تکلیف خود عمل کردند و خداوند آنها را نصرت بخشید. براساس معادلات عادی نمی‌فهمم در این 33 روز چه گذشت چرا که دقیقاً می‌دانم ما چه داریم و اسرائیل چه دارد.

سوال: رمز اینکه این نصرت الهی نصیب شما شد چیست؟

نصر الله: خداوند زمانی نصرت خود را عطا می‌کند که آنها را آزمایش کرده باشد. آنچه در لبنان طی ده‌ها سال انجام پذیرفت و بویژه از سال 1982 به بعد مردم مخلصی بودند که مقاومت کرده و شهیدان و مجروحان زیادی دادند و فداکاری و ایثار بسیار از خود نشان دادند. باور آنها به خدا پس از این سالها به ایمانی استوار تبدیل شد و آنها اثبات کردند که در این فداکاری بزرگ کاملاً آماده‌اند. طی 33 روز موشک‌هایی که از سوی رژیم صهیونیستی به روی مجاهدین ریخته شد بیشتر از موشک‌هایی بود که در کل جنگ‌های اعراب و اسرائیل ریخته شد اما هیچیک از مجاهدان شانه خالی نکردند و میدان را ترک نکردند. این آمادگی معنوی نتیجه 20 یا 30 سال مقاومت بود.

قدرت موشکی حزب‌الله را 90 درصد از کشورها ندارند

سوال:‌ رژیم صهیونیستی پس از جنگ 33 روزه اعلام کرد که تمام زیرساخت‌های حزب الله را از بین برده‌ایم و حزب الله توان قبل را ندارد. شما این حرف را چقدر تائید می‌کنید؟

نصرالله: اکنون خود اسرائیلی‌ها می‌گویند حزب‌الله چندین برابر از سال 2006 قوی‌تر شده است. قدرت حزب‌الله بیشتر و عظیم‌تر است و اسرائیل برای آن حساب ویژه‌ای باز کرده است.

سوال: حزب‌الله امروز با سال 2006 چه تفاوت‌هایی کرده است؟

نصرالله: مردمی بودن حزب الله قویتر بودن آن در گذشته را باعث شده است. تعداد مجاهدان آن بیشترین تعداد از سالهای قبل تا کنون و قدرت سلاح‌های آن بیشتر از گذشته است. موشک‌های حزب‌الله هر هدفی در فلسطین اشغالی را هدف قرار می‌دهند و رژیم صهیونیستی بر آن باور دارد. مقامات خود رژیم صهیونیستی گفته‌اند که قدرت موشکی حزب‌الله را 90 درصد از کشورها ندارند. قدرت نظامی حزب‌الله با گذشته غیرقابل مقایسه است.

جمهوری اسلامی تکیه گاه مقاومت برای رسیدن به آرزوهای خود است

سوال: عده‌ای اصرار دارند که حزب الله را خط مقدم ایران در خاورمیانه بدانند بطوریکه برخی جنگ 2006 را جنگ نیابتی ایران و آمریکا می‌نامیدند، آیا ارتباط حزب‌الله و ایران اینگونه است یا ایران حزب‌الله را به خاطر ماهیت اسلامی آن مورد حمایت قرار می‌دهد؟

نصرالله: آنچه در لبنان و منطقه ما معروف شده، این است که این جنگ بین حزب‌الله و رژیم صهیونیستی است. اما در پشت پرده سخنانی گفته می‌شود. مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه گفتند که ما جنبش‌های مقاومت در منطقه را حمایت می‌کنیم. این یک حقیقت است. حزب‌الله یک حزب لبنانی است و رهبران آن نیز لبنانی هستند. روزی در میزگرد سیاسی لبنانی که همه افراد آن مسئولین لبنانی بودند حضور داشتم. یکی از آن افراد گفت حزب‌الله برای ایران می‌جنگد و من گفتم حزب‌الله برای لبنان می‌جنگد و ایران برای رضای خدا کمک می‌کند. اما او از قربة‌ الی‌ الله هیچ نمی‌دانست. به او گفتم یک نمونه داری که جنگ ما به سود ایران بوده و به سود لبنان نباشد که آنها هیچ نمونه‌ای نداشتند. اگر حزب‌الله با حمایت جمهوری اسلامی ولی برای آزادسازی لبنان و سروری و کرامت و آزادی آبهای لبنان می‌جنگد چه مشکلی دارد. ما باید از ایران تشکر کنیم چرا که به ما این امکان را داد که از کشور خود دفاع کنیم. روابط ایران و حزب الله عقیدتی، ‌ایمانی و اسلامی است. در این رابطه جمهوری اسلامی یک تکیه گاه و حمایت کننده برای رسیدن مقاومت به آرزوهای خود است.

هنگامی که اسرائیل شکست بخورد یا ضعیف شود منفعت مشترکی برای لبنان، ‌فلسطین،‌ مصر، ‌ایران و همه کشورهای مسلمان است، ما به این رابطه از این دیدگاه نگاه می‌کنیم. این یک رابطه دو طرفه صرف سیاسی نیست، بلکه روابطی عقیدتی، دینی و سیاسی است.

سوال: رابطه شما با مقام معظم رهبری چطور است؟

نصرالله: خداوند بر من منت نهاد تا خیلی زود با ایشان آشنا شوم. زمانی که حزب الله تاسیس شد همه ما جوان بودیم. شهید موسوی 27 سال داشت و من 22 سال. زمانیکه به ایران می‌رفتیم و با مسئولان دیدار داشتیم، من حضور داشتم و همان زمان با مقام معظم رهبری آشنا شدم، آن زمان ایشان رئیس جمهور بودند. آن زمان من جوانتر بودم و به زبان فارسی آشنایی داشتم به همین خاطر بیشتر به ایران می‌رفتم و با امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری دیدارهای زیادی داشتم.

من و بسیاری از دوستانم به مقام معظم رهبری اعتقاد ویژه‌ای داریم و معتقدیم در جهان اسلام و کره زمین کسی با علم، حکمت، درایت، شجاعت و مدیریت عقلانی ایشان نیست که توانایی رهبری امت را داشته باشد. این تجربه 30 ساله من است که معتقدم وی از جانب خداوند تعیین شده و می‌توانم روزها در این خصوص دلیل آورم در تلویزیون سخنرانی کنم. معتقدم پس از امام خمینی(ره)، وی بزرگترین شخصیتی است که وجود دارد.

قدرت جمهوری اسلامی هر سال بیشتر می‌شود

سوال: احتمال حمله آمریکا و رژیم صهیونیستی به ایران را چقدر می‌دانید؟

نصرالله: اساس این احتمال وجود دارد اما درصد وقوع آن است که 50 یا 60 یا 5 درصد است. در صحنه دشمنان جمهوری اسلامی ایران، با تحولات منطقه یعنی شکست رژیم صهیونیستی در لبنان و غزه، شکست آمریکا در عراق و افغانستان، ‌مشکلات اقتصادی که آمریکا و اروپا با آن روبرو هستند، این امر مشکل است.

در صحنه دوستان جمهوری اسلامی، سال به سال نیرو و قدرتش بیشتر می‌شود و دوستان توانمندی در منطقه دارد. آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دانند که هر جنگی با ایران برای آنها سخت و زیان‌آور خواهد بود و من براساس این تحولات آن را بعید می‌دانم.

سخن از جنگ در این برهه فشار و جوسازی روانی علیه ایران برای گرفتن امتیاز در مذاکرات 1+5 است.

سوال: زمانی شما گفته بودید اگر جنگی رخ دهد، پیامدهای ناگواری برای آمریکا و رژیم صهیونیستی خواهد داشت. اگر تعرضی به ایران شود، حزب‌الله چه کار می‌کند؟

نصرالله: آمریکا و رژیم صهیونیستی معنای این سخن را می‌فهمند و این کفایت می‌کند.

سوال: آیا جمهوری اسلامی آنطور که برخی ادعا می‌کنند، خطر منطقه‌ای است؟

نصرالله: نظرم مشخص است. این گزافه‌گویی‌های دیگران از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شکل گرفته و وجود داشته است. از آنجا که جمهوری اسلامی تهدیدی برای رژیم صهیونیستی است، از همان آغاز برپایی خواستند دشمنی را شکل دهند و این مسئله تازگی ندارد. عمر این پروژه از سال 1979 است یعنی پس از انقلاب اسلامی و من می‌گویم این پروژه شکست خورده است. از سالهای گذشته هنگامی که نظر سنجی از مردم منطقه گرفته می‌شد، آنها آمریکا و اسرائیل را دشمن و ایران را دوست خود می‌دانستند که این موضوع شکست پروژه آنها را نشان می‌دهد. هزینه زیادی صرف این پروژه کردند اما این پروژه موفق نشد.

امام(ره) گفت: خدا را سپاس که دشمنان ما را از احمق‌ها آفرید.  رژیم صهیونیستی و آمریکا هر چند سال یکبار یک جنگ در منطقه راه می‌اندازند و ایران به مردم این کشورها کمک می‌کند. همین موضوع باعث محبوبیت ایران بین ملت‌های منطقه شده است.

سوال: آیا واقعاً معتقدید که اسرائیل از خانه عنکبوت سست‌تر است.

نصرالله: اسرائیل در دوران گذشته جنگ واقعی را تجربه نکرده است و من به این موضوع معتقدم. جامعه اسرائیل دارای تناقض‌ها، دشمنی‌ها، محدودیت‌ها و فسادهای زیادی است. مشکل این است که محیط عربی محیط مقاومی نبود وگرنه اسرائیل سست‌تر از این حرفهاست. امام(ره) می‌گفت اگر مسلمانان جمع شده و یک سطل آب بر اسرائیل بریزند آنها را آب می‌برد. اگر محیط عربی با اراده و پایمرد باشد، قدس شریف آزاد می‌شود.

اسرائیلی‌ها آماده مردن نیستند اما ما آماده شهادت هستیم و این جاست که معادلات تغییر می‌کند، برای همین است که اسرائیل از لانه عنکبوت سست‌تر است.

سوال:‌ اگر روزی معادلات عوض شود و دو کشور اسرائیل و فلسطین شکل گرفته و در سازمان ملل ثبت شوند و فلسطینی‌ها نیز آن را قبول کنند، حزب‌الله آن را قبول می‌کند؟

نصرالله: اولاً این مسئله ممکن نیست. دوماً اسرائیلی‌ها این موضوع را نمی‌پذیرند. فلسطین اشغالی جایی برای دو کشور مستقل ندارد. دو کشور یک طرح غیر واقعی است و این فرض که مردم فلسطین بپذیرند محال است.

سوال:‌ راه حل چیست؟

نصرالله: همان که مقام معظم رهبری گفتند. برخی می‌گویند شما می‌خواهید یهود را بکشید و آنها را به دریا بریزید، ما می‌گوییم نه، راه حل یک کشور است که در آن یهودیان، مسلمانان و مسیحیان زیر نظر یک دولت در کنار هم زندگی کنند. این راه حل سخت‌تر از برپایی دو کشور نیست.

براساس تحلیل و ارزیابی منطقه‌ای و بین‌المللی و شرایط سیاسی و اجتماعی اسرائیل است که می‌گویم حکومت صهیونیستی نابودشدنی است. روزی که ملت فلسطین به سرزمین خود برگردد، دور نخواهد بود.

سوال: امتیازی نیست که آمریکا به شما بدهد تا در راه حل اسرائیلی فلسطینی این کشور برای منطقه همراهشان باشید؟

نصرالله: ما شهدای زیادی را در این راه فدا کردیم که قابل معامله نیست. این یک حق آشکار است و فلسطین متعلق به فلسطینیان است. یهودیان باید به همان‌جایی که آمده‌اند، برگردند. در پایان ملت فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی است که درباره دولت آینده تصمیم می‌گیرد.

سوال: بحران سوریه چگونه حل خواهد شد؟

نصرالله: ما مشکل در سوریه را مشکل اصلاحات نمی‌دانیم. زمانی که آمریکا، غرب، اسرائیل و برخی کشورهای عربی که موضع آنها در رابطه با اسرائیل مشخص است با القاعده، در سوریه به دنبال سرنگونی نظام اسد هستند، مشکلشان اصلاحات نیست. در برخی کشورهای عربی نه انتخابات، نه اصلاحات و نه گردش قدرت است اما با آمریکا روابط خوبی دارند، پس مشکل در سوریه اصلاحات نیست.

مصر، اردن و حکومت خودگردان فلسطین با اسرائیل سازش کردند و اگر حکومت سوریه وارد صلح با این رژیم می‌شد، مسئله سوریه حل ‌شده اما حقوق فلسطینیان تباه می‌شد.

بشار اسد گفت آماده اصلاحات و گفت‌وگو است اما آنها نپذیرفتند پس دردشان اصلاحات نبود بلکه سرنگونی حکومت و یا تغییر نگاه آن به مسئله فلسطین است. تنها راه حل وارد شدن در گفت‌وگو است. هر راه حل دیگری به سرنگونی سوریه می‌انجامد و من می‌گویم آمریکا و اسرائیل قصد نابودی سوریه را دارند.

بعید می‌دانم که آمریکا،‌اسرائیل، ترکیه، عربستان و قطر به اصلاحات در سوریه معتقد باشند.

سوال: نگاه شما به تحولات چیست؟ آیا این تحولات را بیداری اسلامی می‌دانید یا مدیریت آمریکایی؟

نصرالله: جنبش‌های مردمی در منطقه واقعی بود و سناریو‌ یا تئاتر که برخی ادعا می‌‌کنند، نیست. این جنبش اکنون تحقق یافت گرچه ده‌ها سال پیش انتظار آن می‌رفت. پیروزی انقلاب اسلامی الگویی برای منطقه بود و تحولات منطقه از آن آغاز شد که نیاز به وقت داشت. سپس جنبش مقاومت شکل گرفت، انتفاضه‌های فلسطین، جنگ 33 روزه و 22 روزه و شکست آمریکا در عراق بواسطه پایمردی ملت عراق پیش آمد که برای همه مردم افقی از آینده باز کرد. حکومت‌های سازش پذیر و ضعیف و سست که هیچ کاری نمی‌کردند زمینه را فراهم کردند تا ملت‌ها قیام کنند. عامل این تحولات را نباید به چند هفته پیش از انقلاب‌ها محدود کرد بلکه به ده‌ها سال قبل مربوط می‌شود.

معتقدم این جنبش‌ها واقعی است و زمانی که مقام معظم رهبری می‌گوید بیداری اسلامی، این درست است. مسئله اساسی این جنبش‌ها پس از پیروزی این است که آیا این جنبش‌های ملی می‌توانند میوه خود را بچینند یا آمریکا و مزدوران آن می‌آیند که نتایج آن را مصادره کنند.

این موضوع در لیبی، ‌تونس و مصر در جریان است اما در بحرین با سرکوب دچار مانع شده است.

معیارهای حزب الله برای حمایت از تحولات در کشورها

سوال: چرا در مورد بحرین و سوریه مواضع یکسانی ندارید؟

نصرالله: نظام در سوریه شیعی نیست نظام سوریه سکولار است. ما از ابتدای دگرگونی‌ها در تونس، لیبی، مصر، بحرین و سپس سوریه دو معیار داشتیم. اولی موضع‌گیری آن نظام با اسرائیل و دیگری آمادگی برای اصلاحات. اگر نظامی از در دوستی با اسرائیل درآمد و آماده اصلاحات نبود، ما خواهان سرنگونی آن هستیم، اما اگر از اصلاحات حمایت کند و دشمن اسرائیل باشد از سرنگونی آن حمایت نمی‌کنیم. ما از گفت‌وگو در این خصوص حمایت می‌کنیم.

در بحرین بیش از یک دیدگاه وجود دارد و برخی به سرنگونی و برخی به اصلاحات معتقدند. ما در بحرین دخالت نمی‌کنیم و به اراده ملت احترام می‌گذاریم، اما حکومت بحرین با اسرائیل رابطه داشته و به اصلاحات تن نمی‌دهد.

جنبش مردمی مسالمت‌آمیز است اما حکومت با کشتار به این اعتراضات پاسخ داد.

سوال: ماجرای حکم شما از امام خمینی (ره) چیست؟

نصرالله: در 22 سالگی با امام خمینی دیدار کردم و امام خمینی نیز به من حکمی را درباره امور حسبیه و سهمین امام داد که این چنین حکمی را به 7 یا 8 نفر از لبنانی‌ها داده بود و من یکی از آنها بودم.

سوال: در مورد شهادت فرزندانتان محمد هادی بگویید.

نصرالله: من انتظار شهادتش را داشتم چون وی در مقاومت فعال بود و حادثه شهادت محمد هادی برایم ناگهانی نبوده است. شهادت محمد هادی افتخاری برای من است. زمانی که فرزندم شهید شد گفتم که خدا رویت را سفید کند.

من 4 فرزند دارم که شامل 3 پسر و یک دختر است که یکی از فرزندانم کوچک و 11 ساله است اما دوتای دیگر در حزب‌الله فعالیت دارند.

من به هیچکدام از فرزندانم هیچ چیزی را اجبار نمی‌کنم و آنها به اختیار خود فعالیت در حزب‌الله لبنان را انتخاب کرده‌اند. همانطور که تعدادی از بردارانم که از یک پدر و مادر هستند در جنبش شیعی "امل" در حال فعالیت هستند.

سوال: در مورد شهادت عماد مغنیه توضیح دهید.

نصرالله: ما بر انتقام خون عماد تاکید می‌کنیم و پاسخ قاتلان وی همچنان در دستور کار قرار دارد و پاسخی در شأن عماد مغنیه به قاتلان می‌دهیم اگر چه این کار تا کنون زمان برده است و شاید زمان بیشتر نیز نیاز داشته باشد.

دوست دارم مانند طلبگان عادی درس بخوانم و تدریس کنم

سوال: دبیر کلی شما در حزب الله تا چه زمانی خواهد بود؟

نصرالله: دبیر کلی من در حزب‌الله دائمی نیست و ممکن است که شورای فرماندهی تصمیم بگیرد که مرا برکنار کرده و فرد دیگری را جایگزین کند.

ما در فرماندهی حزب‌الله به رهبری گروهی اعتقاد داریم. من رهبر حزب‌الله لبنان نیستم و در شورای فرماندهی به مشورت و بحث می‌پردازیم و تصمیم می‌گیریم و هر چه اکثریت تصمیم بگیرد حزب‌الله اجرا می‌کند.

سوال: اگر شما مسئولیت دبیر کلی این جنبش را نداشتید، مایل بودید به چه کاری بپردازید؟

نصرالله: در صورتیکه فردی پیدا شود و مسئولیت حزب‌الله را در دست بگیرد، دوست دارم همانند طلبه‌ها کار کنم و درس بخوانم و تدریس کنم و از مسجدی به مسجد دیگر و از روستایی به روستای دیگر بروم.

علاقه شخصی من خواندن کتاب است و آخرین کتابی که خوانده‌ام تفسیر قرآن یکی از علمای لبنان است.

سوال: درباره این کلمات اولین نظری که به ذهنتان می‌رسد را بگویید.

حزب‌الله: جنبشی ایمانی، مبارک و فداکار.

نصرالله: بنده فقیری که از خداوند حسن عاقبت را می‌خواهد.

ایران: ام القری و مرکز اسلام و آغازگر اصلاحات و تغییر در زمان معاصر.

اسرائیل: غده سرطانی.

آمریکا: شیطان بزرگ.

شهادت: آرزوی هر عارف و عاشق.

مقاومت: راه مجاهدان و عاشقان.

لبنان: کشوری زیبا که زیباترین چیز در آن روحیه شهادت است.

فلسطین: سرزمین مقدسات و قبله مجاهدان و شهداء که امیدواریم آزاد شود.

عملیات استشهادی: عملیاتی که اگر در راه درست و مشروع باشد همان شهادت در راه خداوند است.

عملیات انتحاری: عملیاتی که در راه نادرست بوده و قتل نفس به شمار می‌‌آید که عاقبت آن نیز جهنم است.

امام خمینی(ره): احیاگر دین و برانگیزنده احیاگری است که همه آرزوی او را دارند.

امام موسی صدر: بر من و زندگی کودکی من تاثیر زیادی داشت و معتقدم که دگرگونی زیادی که در لبنان به وجود آمد به وی مربوط می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: او مثل خورشید است که دنیا را پر از نور می‌کند.

خاورمیانه: منطقه مشکلات.

دانشگاه: کارخانه مردان و رهبران آینده.

حوزه علمیه: ضمانت دنیا و دین.

شیعه: یتیمان آل محمد(ص).

سنی: برادران ما در اسلام.

مسیحی: برادران ما در انسانیت.

صهیونیسم: پروژه‌ای که برای تاسیس اسرائیل ایجاد شد و در برگیرنده غده سرطانی.

محمد هادی[پسر شهید سید حسن نصرالله]: شهیدی که در دنیا و آخرت به او افتخار می‌کنم.

بیروت: پایتخت و سرزمینی که مقاومت از آنجا آغاز شد.

عماد مغنیه: شریک روح من.

سید عباس موسوی: استاد و پدر من.

پرز: شیطانی از شیاطین.

سید حسن نصرالله در پایان این مصاحبه از رهبر و مقامات جمهوری اسلامی ایران به دلیل حمایت از جنبش‌های مقاومت تقدیر و تشکر کرد.

منبع:جهان نیوز

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اظهار آمادگی اشتون برای گفتگو درباره پیشنهادهای پنج گانه ایران در مسکو

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده کشورهای 1+5 در تماس تلفنی با سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفتگو کرد.

در این گفتگوی تلفنی خانم اشتون اظهار داشت: ما آماده ایم تا در مسکو درباره پیشنهادهای 5 گانه جمهوری اسلامی ایران در بغداد اعم از موضوعات هسته ای و غیرهسته ای گفتگو کنیم. وی با تأکید بر لزوم موفقیت آمیز بودن نشست مسکو ابراز امیدواری کرد بتوان بر اساس 5 پیشنهاد ایران و پیشنهاد 1+5 به نقاط مشترک دست یافت.
رئیس هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران نیز در این تماس تلفنی اظهار داشت عدم آمادگی طرف مقابل در 20 روز گذشته برای گفتگوهای کارشناسی و معاونین، موجب ایجاد وقفه در پیشرفت گفتگوهایی سازنده و رو به جلو گردیده است. دکتر جلیلی در این گفتگو لزوم احترام به توافق های استانبول و بغداد را مورد تأکید کرد.
نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن تأکید بر اینکه در مسکو محورهای 5 گانه پیشنهاد ایران را به روشنی بیان خواهیم کرد، اظهار داشت پاسخ مناسب به این محورها می تواند موجب پیشرفت گفتگوها شود.
منبع:خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 خرداد 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات