وقتی آمریكا منتظر زوال اسرائیل است مصر چرا باید درگذشته بماند؟!

معاون حزب الوفد مصر با استناد به یك گزارش اطلاعاتی آمریكا خواستار فاصله گرفتن از رژیم صهیونیستی و دوستی نزدیك تر با ایران شد.
اخیرا نشریه فارین پالیسی گزیده ای از گزارش 83 صفحه ای 16 نهاد اطلاعاتی آمریكا را منتشر كرد كه در آن تصریح شده بود «مصلحت آمریكا در این است كه برای خاورمیانه پس از زوال اسرائیل برنامه ریزی كند. منافع ملی آمریكا به طور كامل متفاوت با منافع رژیم صهیونیستی است و این رژیم بزرگترین تهدید برای منافع آمریكا است چون اقداماتش مانعی در مسیر بهبود روابط واشنگتن با كشورهای عربی و اسلامی و حتی با سایر كشورهای جهان است. به سبب سیاست های وحشیانه اسرائیل در مناطق اشغالی، نمی توان آن را نجات داد. اسرائیل تنها رژیمی بود كه با رژیم تبعیض نژادی آفریقای جنوبی رابطه دیپلماتیك داشت و آخرین طرفی بود كه به تحریم جهانی آن تا زمان سرنگونی اش پیوست. رهبران اسرائیل با اسكان غیرقانونی هفتصدهزار شهرك نشین در سرزمینهای عربی اشغالی در كرانه باختری باعث انزوای بیشتر سیاسی، نظامی و اقتصادی رژیم در خاورمیانه شدند.»
به گزارش خبرگزاری قدس احمد عزالعرب معاون رئیس حزب الوفد ضمن مرور بخش هایی از این گزارش اطلاعاتی نوشت: حتی برخی یهودیان آمریكایی هم با سیاست های اسرائیل در ظلم به فلسطینیان و انهدام منازل آنان كه مغایر قوانین بین المللی است، مخالفند. مخالفت بین المللی علیه نژادپرستی صهیونیستی به حدی است كه 193 كشور جهان را شامل می شود و آمریكا نمی تواند آن را نادیده بگیرد، چون این شهروندان آمریكایی هستند كه به خاطر آن در جهان منفورتر می شوند. وی می افزاید: ایران دارای مشتركات زیادی با ماست كه باید از آن برای بهبود روابط با تهران و سایر جهان اسلام استفاده كنیم.
یادآور می شود در گزارش 16 نهاد اطلاعاتی آمریكا خاطر نشان شده بود: یك میلیارد و دویست میلیون مسلمان از اسرائیل نفرت دارند و بنابراین این اشغالگری نمی تواند تداوم پیدا كند. قدرت كشورهای اسلامی رو به افزایش است و دیگر نمی توان مانند گذشته از اسرائیل دفاع كرد. این حمایت روابط ما را با 57 كشور اسلامی تحت الشعاع خود قرار داده است.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

انهدام 6 جنگنده آمریكایی در حمله سنگین شبه نظامیان افغان

افراد مسلح 6 فروند جنگنده آمریكایی را در پایگاه هوایی اشغالگران در هلمند منهدم كردند و نیروهای پلیس افغان طی 2 حمله جداگانه2 نظامی انگلیسی و4 تفنگدار آمریكایی را به هلاكت رساندند.
به گزارش خبرگزاری ها، ناتو پس از 24 ساعت سكوت اعتراف كرد كه در حمله جمعه شب شبه نظامیان به پایگاه «شورایك» استان هلمند،6 فروند جنگنده آمریكایی منهدم شد و علاوه بر آن، 3 باند فرودگاه و 6 آشیانه هواپیما نیز آسیب دیدند. پیش از این، منابع وابسته به ناتو تنها اعلام كرده بودند كه در حمله فوق 2 نظامی آمریكایی و 16 مهاجم كشته شده اند.
با این حال، ناتو در مورد شمار كشته های خود در این عملیات سنگین، اطلاعات شفافی ارائه نداده است.
هلاكت 6 اشغالگر
وزارت دفاع انگلیس طی بیانیه ای اعلام كرد، یك پلیس افغان 2 سرباز انگلیسی را در منطقه «نهر السراج» استان هلمند به ضرب گلوله كشت. شخص مهاجم نیز طی درگیری متقابل كشته شده است.
یك پلیس افغان نیز در شهرستان «میزان» استان زابل اشغالگران را به رگبار مسلسل بست و 4 تفنگدار آمریكایی را به هلاكت رساند و خود نیز طی تیراندازی متقابل كشته شد.
شمار نظامیان آمریكایی و ناتو كه طی سال جاری میلادی به دست نیروهای ارتش و پلیس افغان كشته شده اند، به 51 تن رسیده است.
حمله نظامیان افغان به اشغالگران، مقامات كاخ سفید را سرگردان كرده است و آنها تاكنون نتوانسته اند این مسئله را حل كنند.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نشست خبری فرمانده سپاه به مناسبت 26 شهریور

سرلشکر جعفری گفت: به درخواست رئیس جمهور، سپاه در حال کمک به دولت برای پیدا کردن عوامل پشت پرده و جریانات مخل بازار سکه و ارز است.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ‌اکنون توان نظامی نیروهای سه‌گانه سپاه در کنار نیروهای سه‌گانه ارتش، بسیار خوب است.
 
به گزارش جهان به نقل از واحد مرکزی خبر،  سردار سرلشکر جعفری در نشست خبری به مناسبت 26 شهریور سالگرد فرمان حضرت امام(ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه افزود: توانمندی‌های ما در نیروهای هوایی و دریایی از نظر نوع تجهیزات و ماموریت، با ارتش مکمل است.

وی گفت: نیروهای زمینی ارتش و سپاه از نظر تجهیزات و مسائل فن‌آوری، پیشرفت‌های بسیار خوب و قابل توجهی داشته‌اند.

افزایش چشمگیر دقت راکت ‌های زلزال

سرلشکر جعفری با تاکید بر اینکه در زمینه موشکی به هر نوع توانمندی و هر نوع برد موشکی رسیده‌ ایم، افزود: از نظر دقت نیز پیشرفت‌های خوبی به دست آورده‌ایم .
وی گفت: هم اکنون دقت راکت ‌های زلزال با برد 300 کیلومتر که تولید انبوه می شود، به زیر 50 متر رسیده است.

سرلشکر جعفری افزود:‌ زمانی که این توانمندی برای صاحب‌نظران بیان می‌شود، برای آنان قابل باور نیست.

وی با بیان اینکه امروز انواع راکت در جمهوری اسلامی تولید انبوه می‌شود، گفت: در سیستم‌های راداری و پدافندی نیز پیشرفت‌های قابل توجهی علاوه بر توانمندی‌های وزارت دفاع شده است.

سامانه پدافند هوایی رعد

سرلشکر جعفری به سامانه پدافند هوایی رعد اشاره کرد و افزود: توانمندی این سامانه از موشک های مشابه بیشتر و برد آن 50 کیلومتر است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه ارتفاع این سامانه 25 تا 27 کیلومتر یعنی 70 هزار پا و دارای برد متوسط به بالاست، افزود: این توانمندی اخیر به نتیجه رسیده و در حال تولید انبوه است که بخش پدافندی ما را توانمند‌تر می‌کند.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه در خصوص پهباد‌ها توانمندی‌ خوبی داریم، گفت: پرنده بدون سرنشین شاهد 129 یکی از این توانمندی‌هاست که علاوه بر قابلیت شناسایی، ماموریت رزمی نیز دارد.

وی افزود: این پرنده به خط تولید انبوه رسیده است و می‌تواند عملیات نظامی انجام دهد و حتی موشک سریر که طراحی شده است می‌تواند روی این هواپیما نصب شود.
سرلشکر جعفری گفت: نیروی انسانی متخصص، توانمندی منحصر به فردی را در سپاه ایجاد کرده است و امیدوارم این توانمندی به ویژه در بعد معنوی بیشتر شود، چرا که انگیزه و معنویت در پیشرفت بسیار مهم است.
 
 به اقدام پیش دستانه نیازی نداریم و چنین کاری را مجاز نمی دانیم

فرمانده کل سپاه پاسداران در نشست خبری گفت : آمادگی های ما از نظر شدت و سرعت در پاسخگویی به حدی است که فکر می کنم دشمنان از این توانمندی ما مطلعند و البته این  خود اثر بازدارندگی دارد.
 
سرلشکر جعفری در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه المنار لبنان که پرسید ، با توجه به تهدیدات آمریکا و اسرائیل در خصوص عملیات پیشگیرانه علیه ایران، اگر ایران بداند این حمله در چه زمانی روی می دهد آیا اقدام پیش دستانه خواهد داشت ؟ گفت: پاسخ این سؤال منفی است و ایران اسلامی با توجه به ظرفیت ها و توانمندی هایش در استمرار هر نوع جنگی و نیز عقبه هایش در جهان به ویژه طرفداری مسلمانان از انقلاب اسلامی، به اقدام پیش دستانه نیازی ندارد و ما چنین کاری را مجاز نمی دانیم.
 
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه گفت: رژیم غاصب صهیونیستی به آخر خط رسیده و اقتدار نظام اسلامی و توسعه بیداری اسلامی در جهان به ویژه در منطقه این رژیم را هراسان کرده است.

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فرانسه درباره آمادگی سپاه در مقابله با تهدیدات به ویژه تهدیدات رژیم صهیونیستی افزود: این رژیم هیچ چاره ای ندارد جز اینکه با تهدید و فشار نظامی فکر می کند می تواند ایران را از مسیر اصلی منحرف کند و تلاش زیاد این رژیم نیز از شدت نگرانی های آینده ان است و تلاش می کند آمریکا را نیز در اقدام علیه ایران با خود همراه کند.

وی با بیان اینکه برآورد ما این است که در این کار به دلیل مشخص بودن عاقبت کار موفق نمی شوند اضافه کرد: آمریکا آسیب پذیری ها و نیروهای زیادی در اطراف ایران دارد و در تیررس توان موشکی و سایر توانمندی های سپاه است  همچنین حمایت مسلمانان منطقه و جهان از انقلاب اسلامی ایران از مواردی است که بازدارندگی ایجاد می کند و دشمنان نیز صدور مجوز چنین اقدامی را به ضرر خود می دانند.

سرلشکر جعفری همچنین گفت: اقدام نظامی علیه ایران نه تنها برای دشمنان بدون نتیجه بوده و موفقیتی هم ندارد بلکه برای آنها خسارت بار و نگران کننده است.

فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه در این حالت دو گانه بسیاری از کارشناسان و مسئولان رژیم صهیونیستی مخالف موضع گیری های این رژیم هستند، افزود: بعید می دانم آنها بخواهند اقدامی کنند و بخشی از این اقدامات جنگ روانی است تا در کنار فشار سیاسی با این تهدیدات بتوانند به اهداف خود برسند و البته بعید می دانم این تهدیدات به وقوع بپیوندد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه آیا انتشار فیلم موهن، مجوزی برای کشتن دیپلمات هاست گفت: قطعاً انتشار این فیلم مجوزی برای کشتن دیپلمات ها نیست اما احساسات مسلمانان جریحه دار شده است و آنها فقط اعتراضشان را به سفارتخانه های آمریکا انجام داده اند و در این اعتراض و خشمی که داشتند این اتفاق افتاده است.

سرلشکر جعفری افزود: نکته ای که لازم است مقایسه شود این است که در هیچ کجا کسی سراغ ندارد یک مسلمان به آیین مسیحیت و یهودیت و یا حضرت مسیح (ع) و حضرت موسی(ع) توهین کرده باشد اما در کشوری مانند آمریکا چنین وقاحتی انجام می شود و در مقابل می گویند اطلاع نداشتند، نکته اینجاست که این کاری که با برنامه ریزی انجام شده است نتیجه عکس می دهد و موجب اثبات حقانیت انقلاب اسلامی می شود.
 
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه با ابراز تاسف از ساخت فیلم ضد اسلامی و توهین به پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، این اقدام موهن صهیونیستی - آمریکایی را محکوم کرد.

میان ایران و سوریه موافقتنامه امنیتی وجود دارد؟

در ادامه نشست خبری فرمانده کل سپاه پاسداران ، خبرنگار شبکه الاتجاه عراق پرسید: میان ایران و سوریه موافقتنامه امنیتی وجود دارد و اخیراً گروهی از فرماندهان سپاه خواستار فعال سازی این توافقنامه شده اند، چنانچه سوریه هدف تهاجم خارجی قرار گیرد، ارزیابی شما از حضور نیروهای سپاه در این کشور چیست؟

سرلشکر جعفری در پاسخ گفت: همه می دانند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واحد نهضت های اسلامی دارد که در گذشته با هدف کمک به مستضعفان و بیداری در کشورهای اسلامی و نیز صدور انقلاب اسلامی تلاش می کرد اما پس از تشکیل نیروی قدس با هدف حمایت از ملت های مظلوم به ویژه مسلمانان، این نیرو حرکت ها و اقدامات بسیاری انجام می داده است و به علت شرایط خاص در لبنان و سوریه، تعدادی از کارکنان نیروی قدس در آنجا حضور داشتند اما این به منزله حضور نظامی فعلی ما در آنجا نیست.

وی افزود: اگر بخواهیم مقایسه کنیم میزان حضور و حمایت نظامی که کشورهای منطقه و عربی از معارضان سوریه دارند ، ایران چنین اقدامی نمی کند اما کمک فکری و مستشاری در دفاع از سوریه که به تعبیر مقام معظم رهبری در حلقه مقاومت و در مقابل رژیم صهیونیستی ایستادگی می کند از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است و در این باره ، انتقال تجربیات و کمک های فکری و اقتصادی به سوریه صورت می گیرد .

وی اضافه کرد: این در حالیست که کشورهای دیگر از حمایت از گروه های تروریستی که علیه حکومت سوریه می جنگند ابایی ندارند که ما این کار را محکوم می کنیم و قبول نداریم چنین اقداماتی صورت گیرد.

سرلشکر جعفری درباره اجرای توافقنامه امنیتی میان ایران و سوریه گفت: اجرای این توافقنامه بستگی به شرایط دارد و اینکه اکنون قطعی بگوییم چنانچه حمله نظامی علیه سوریه صورت گیرد ایران اقدام نظامی انجام می دهد مشخص نیست .
 
 کمک سپاه به دولت برای شناسایی اخلالگران بازار سکه و ارز
 
در ادامه نشست خبری فرمانده کل سپاه پاسداران ، خبرنگار خبرگزاری مهر نظر وی را درباره نوسانات بازار سکه و ارز و نقش سپاه در ریشه یابی این نوسانات جویا شد.

سرلشکر جعفری گفت: به درخواست رئیس جمهور، سپاه در حال کمک به دولت برای پیدا کردن عوامل پشت پرده و جریانات مخل بازار سکه و ارز است.

وی افزود: اقدامات اطلاعاتی در حال اجراست تا ریشه های این موارد کشف شود زیرا حتماً دست هایی در کار است و عواملی چنین اقداماتی را انجام می دهند.

سرلشکر جعفری ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک اطلاعاتی به دست آید و به رئیس جمهور داده شود تا با طرح آن در شورای عالی امنیت ملی با مسببان اخلال در بازار سکه و ارز برخورد شود.

وی گفت: این که ارگان هایی بهچنین اقداماتی در بازار سکه و ارز دست بزنند صحت ندارد.
منبع:جهان نیوز

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رویتر: آمریكا تروریست های القاعده را انقلابیون سوریه جا می زند

خبرگزاری رویتر فاش كرد تنش سیاسی موجود در سوریه ربطی به انقلاب مردم ندارد و طرحی است كه سال 2007 از سوی سازمان سیا نوشته شد. طبق این گزارش سیا از همان زمان گروه تروریستی القاعده را نامزد اجرای طرح خود كرده بود.
رویتر در گزارش خود نوشت: آمریكا و انگلستان و برخی كشورهای عرب حوزه خلیج فارس، گروه های مسلح به درون سوریه می فرستند و وسائل ارتباط جمعی غرب گزارشهای بی خدشه درباره این «انقلابی»ها انتشار می دهند. برخی از این گروه ها در فهرست سازمان های تروریستی آمریكا قرار دارند.
رویتر می افزاید: لیبیائی هایی كه در سوریه به مبارزان مسلح سوریه كمك می كنند، تخصص مخابرات دارند و به اسلحه سنگین مجهز هستند. اردوگاه های تعلیماتی ایجاد كرده اند و در آنها افراد را تعلیم می دهند.
در این گزارش تصریح شده است: جنگ كنونی در سوریه هیچ ربطی به دموكراسی ندارد. این گروه های تروریستی تا وقتی كه غرب به هدف خود كه ساقط كردن رژیم اسد است نائل شود، در سوریه می مانند. هزینه هایشان را آمریكا و كشورهای نفت خیز عرب تأمین می كنند. منافع آمریكا بلحاظ امنیت ملی، سوریه و بسا بخش وسیعی از منطقه را گرفتار خشونت و جنگ كرده است. تركیه و لبنان و اردن و عراق و اسرائیل در معرض خشونت قرار گرفته اند. این كشورها عرصه القاعده گشته اند.
خبرگزاری انگلیس می نویسد: طرفه این كه دو دشمن، یكی محافظه كاران جدید آمریكا و دیگری القاعده، اینك در سوریه، در كنار هم، بر ضد رژیم اسد می جنگند. یادآور می شود كه كسانی چون الیوت آبرامس و ماكس بوت و الن بورك و... در شمار كسانی بودند كه جنگ با تروریسم را مهندسی كردند.
در ادامه این گزارش با اشاره به حضور 6 هزار جنگجوی مسلح كه از لیبی به سوریه منتقل شده اند، آمده است: ایوان و استون گزارشگر سی ان ان كه همراه این افراد مسلح از طریق مرز تركیه به حلب رفته، فاش می كند در حلب، افراد خارجی بسیاری مشاهده می شوند و از اتباع چندین كشور شمال آفریقائی در میان شورشیان حضور دارند. اینان با همان اسلحه ای برای جنگ به سوریه رفته اند كه ناتو، بهنگام جنگ در لیبی به آنها داده بود.
رویتر آنگاه به نقل از نیویورك تایمز و مقاله «سیا مأمور شده است به اپوزیسیون مسلح سوریه كمك كند»، نوشت: افسران سیا، در جنوب تركیه، محرمانه، با شورشیان سوریه اسلحه، از جمله سلاحهای اتوماتیك و خمپاره انداز و مهمات می رسانند. نیویورك تایمز خاطرنشان می كند كه تركیه و عربستان و قطر كشورهائی هستند كه بیش از همه، به شورشیان پول و اسلحه می رسانند و هماهنگ كننده سیا است.
رویتر در عین حال نوشت: اما حقیقتی كه بر زبان ها و قلمها جاری نمی شود، اینست كه تصمیم به سرنگون كردن رژیم سوریه در 2007 گرفته شده است. آن طرح، با استفاده از افراد مسلح غیر سوری می باید به اجرا گذاشته می شد. هزینه سرنگون كردن رژیم سوریه را سعودیها می باید می پرداختند. طرح می باید به طریقی انجام می گرفت، كه مداخله آمریكا آشكار نگردد. سیمون هرش در گزارش 9 صفحه ای خود، كه در نیویوركر، در سال 2007 انتشار داد، نقشه آمریكا و چگونگی بكاربردن وسائل مخفی برای سرنگون كردن دولت سوریه را تشریح كرد. سرنگون كردن رژیم سوریه هدف دومی نیز می داشت و آن از میان برداشتن رژیم ایران بود. طرفه این كه كار را می باید گروه های افراطی سنی انجام می دادند كه اسلام را توجیه گر مبارزه جوئی خویش كرده اند و امروز می بینیم همان گروه ها و القاعده طرح سرنگون كردن رژیم اسد را اجرا می كنند. سازمان رزمندگان اسلام در سال 2007، توسط آمریكا و عربستان سعودی بوجود آمده است.
در پایان گزارش رویتر آمده است: آمریكا استراتژی خود در دنیای عرب را توسط رژیمهای سعودی و قطر و امارات متحده عرب و گروه های تروریست، عملی می كند. و مراقب است كه به این كار، پوشش عربی بدهد و با تبلیغات سنگین علیه دولت اسد چنین القا كند كه تروریست ها مردم سوریه هستند.

منبع :کیهان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   |   | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قرآن از قوم یهود چگونه یاد کرده است و اسرائیل چطو بوجود آمده است؟

منوشه امیر: برخلاف فلسطین از ما در قرآن یاد شده است! (خبر ویژه)

تحلیلگر رادیو اسرائیل مدعی شد كشور فلسطین وجود خارجی نداشته است. وی برای توجیه ادعای خود گفت: آیا در قرآن حتی یك بار از فلسطین نام برده شده است؟
منوشه امیر كه از بیانات دقیق و حكیمانه ولی امر مسلمین در اجلاس بین المللی تهران آشفته و عصبانی بود، مدعی شد: شما در طول تاریخ دوهزار سال گذشته كجا شنیده اید كه كشور عربی فلسطین وجود داشته است؟
وی همچنین گفت: در آیه های قرآن جستجو كنید كه همه جا از بنی اسرائیل و سرزمین یهود سخن رفته است. آیا در قرآن حتی یك بار از فلسطین نامی برده شده است؟ حضرت ابراهیم كه از بین النهرین رهسپار كنعان گردید، این سرزمین را به خاك ملت اسرائیل مبدل ساخت.
این صهیونیست در ادامه درباره دعوت رهبر معظم انقلاب به برگزاری رفراندوم برای تعیین تكلیف حاكمیت این كشور نوشت: این ظاهرا یك طرح مسالمت آمیز اما در واقع نوعی تقیه حكومت ایران است. مردم فلسطین یعنی چه؟ آیا اگر همه پرسی شود، عرب مسلمان رأی می دهد كه در كشور اسرائیل زندگی كند؟
یادآور می شود در پی برگزاری اجلاس تهران و بیانات روشنگر و كوبنده رهبر معظم انقلاب درباره جنایات و اشغالگری رژیم صهیونیستی، سران این رژیم به شدت سرآسیمه شده و وزیر خارجه این رژیم اذعان كرد «حضور دبیركل و نمایندگان 120كشور در اجلاس تهران نشان می دهد برای جامعه جهانی موجودیت اسرائیل اهمیتی ندارد.» نتانیاهو نیز گفته بود «حضور نمایندگان 120كشور در جایی كه برای موجودیت اسرائیل خط و نشان می كشند، غیرقابل باور است.»
اما درباره دروغ بافی منوشه امیر باید یادآور شد كه اولا تشكیل امپراطوری عثمانی یا اشغال منطقه توسط نیروهای انگلیسی، دلیل بر انكار فلسطین به عنوان یك حقیقت تاریخی چند هزار ساله نمی شود و نام فلسطین عجین شده با تاریخ و جغرافیای منطقه است. دوم اینكه در كنگره جهانی صهیونیست ها در اواخر قرن 19رسما از «فلسطین» در كنار كشورهایی نظیر آرژانتین و...- به عنوان یكی از نامزدهای تشكیل رژیم صهیونیستی- اسم برده شده بود كه نهایتا نیز روی همین كشور برای اشغال و غصب توافق شد و در واقع ذكر نام كشورهای دیگر در كنار نام فلسطین نشان می داد كه صهیونیست ها دنبال ایجاد یك هویت مصنوعی هستند. ثالثا اغلب مقامات و اتباع رژیم صهیونیستی به ویژه در آغاز اشغال خاك فلسطین از كشورهای اروپایی و شوروی سابق و آمریكا به فلسطین رفته و در اصل فاقد شناسنامه و هویت جعلی اسرائیلی بوده اند، و از جمله خود منوشه امیر یهودی صهیونیست ایرانی الاصل است.
چهارم اینكه در قرآن كریم نام بسیاری از اماكن و كشورها ذكر نشده اما نام شریف مسجدالاقصی به عنوان محل آغاز معراج پیامبر اعظم(ص) ذكر شده است. از سوی دیگر جهت اطلاع منوشه امیر صهیونیست، در مصحف شریف نامی از سرزمین یهود نیامده اما به وفور از یهودیان لعنت شده نام آورده شده كه دل حضرت موسی- علی نبینا و آله و علیه السلام- را خون كردند؛ از جمله در ماجراهای 1-گوساله پرستی به تبعیت از سامری 2-درخواست از حضرت موسی جهت تراشیدن بت برای آنان و پاسخ موسی كه شما قوم نادانی هستید 3- كتمان مداوم آیات و حقایق الهی یا تحریف آن 4- دچار شدن به غضب الهی و ذلت و مسكنت و سرگردانی در بیابان ها به علت نافرمانی و تعدی گری 5-دست یازیدن به حیله در ماجرای ممنوعیت صید ماهی در روز شنبه (دور زدن قانون با حیله شرعی) و تبدیل آنان به میمون (قرده ً خاسئین) 6- طفره رفتن از شناسایی قاتل و متهم كردن فرد بی گناه دیگر 7- دچار شدن به قساوت و دنیاپرستی و لعنت الهی 8-لجبازی در برابر بعثت حضرت عیسی(ع) و پیامبر مكرم اسلام(ص) و معارضه با این دو پیامبر بزرگ الهی، صرفا بدان خاطر كه از قوم آنها نبودند و با انحراف و فساد مبارزه می كردند9- قتل مكرر انبیای الهی 01- تهمت بستن به اغلب انبیای الهی و پیشه كردن آداب شیطان پرستی 11-تبعیت از شیاطین در دوران نبوت و حكومت حضرت سلیمان(ع) و... بنابراین صهیونیست ها نسبتی با انبیای الهی جز دشمنی ندارند و به اعتبار حجم جنایت و خیانت و نسل كشی و فسادانگیزی در صف مقدم دشمنان پیامبران قرار دارند.
در این میان تقلای گسترده مقامات و رسانه های صهیونیستی در واكنش به نشست جهانی تهران و بیانات دقیق ولی امر مسلمین نشان می دهد اتفاق تاریخی اجلاس سران جنبش عدم تعهد ضربه ای استراتژیك به بنیان پوسیده و جعلی رژیم اشغالگر قدس بوده است.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

متن اظهارات بان كی مون در دیدار با رهبری معظم انقلاب

 دفتر مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب اظهارات منتشر شده از سوی سخنگوی بان كی مون در خصوص دیدار دبیركل سازمان ملل با رهبر معظم انقلاب را تكذیب كرد.
به گزارش مهر، دفترعلی اكبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در پاسخ به مطلب نقل شده در شبكه بی بی سی در روز یكشنبه دوازدهم شهریور از مارتین نسیركی، سخنگوی دبیركل سازمان ملل، در بیانیه ای اعلام كرد:
آنچه جناب آقای دكتر ولایتی از سخنان بان كی مون دبیركل سازمان ملل متحد در جلسه دیدار وی با رهبر معظم انقلاب نقل كرده است، برگرفته از سخنان شخص آقای بان كی مون می باشد و طبیعتاً اسناد صوتی و تصویری این جلسه كه با حضور خبرنگاران برگزار شد، موجود است.
در آن جلسه دبیركل سازمان ملل از حضرت آیت الله خامنه ای چنین یاد كرد:
As a supreme leader and also religious leader of not only Iran but also this region you can play crucially important role.
«به عنوان رهبر معظم و همچنین رهبر مذهبی نه تنها ایران بلكه این منطقه، شما می توانید نقش بسیار مهمی ایفا نمائید.»
در جای دیگر نیز دبیركل اینگونه اظهار داشت:
You have an important role to play you have been playing in the situation in Lebanon Iraq. I know you are very much concerned for situation in Bahrain.
These are all the areas that Iran has been plying and will continue to play an important role.
I like to focus on one area today on Syria. One of my main purposes of coming to meet you is to ask you to exercise maximum influence in resolving this crisis in Syria.
I think in this region only Iran can play this crucially important role......
«ایران دارای نقش مهمی است و شما این نقش را در ارتباط با وضعیت لبنان و عراق ایفا كرده اید و من معتقد هستم كه شما بسیار نگران اوضاع بحرین می باشید.
اینها موضوعاتی هستند كه ایران تاكنون نقش مهمی ایفا نموده و در آینده نیز این نقش را ادامه خواهد داد.
من مایلم امروز راجع به یك موضوع تأكید نمایم و آن موضوع سوریه است. یكی از اهداف ملاقات بنده با جنابعالی درخواست از شما برای بكارگیری حداكثر نفوذ خود جهت حل و فصل بحران در سوریه می باشد.
من عقیده دارم كه در این منطقه تنها ایران می تواند چنین نقش بسیار مهمی را ایفا نماید.......»
البته مناسب بود كه مسئولان سازمان ملل متحد به اندرز رهبر معظم انقلاب مبنی بر شنیده نشدن سخن آمریكا از زبان آنان توجه نموده و چنین بیان آشكاری از دبیركل را مورد انكار قرار نمی دادند.
منبع :کیهان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

یورونیوز: غیبت اكثریت اعضا در جلسه شورای امنیت معنادار بود

نشست شورای امنیت درباره سوریه كه به دعوت فرانسه برگزار شده بود، با عدم استقبال اكثر اعضا مواجه شد.
یورونیوز در گزارشی نوشت: «با عدم استقبال اكثر اعضا از دعوت فرانسه رئیس دوره ای شورا، جلسه روز پنجشنبه بدون توافقی خاص پایان یافت؛ نشستی كه با غیبت معنادار وزرای خارجه سه عضو دائم شورای امنیت (آمریكا، روسیه و چین) همراه بود و از اعضای غیردائم هم تنها سه كشور كلمبیا، مراكش و توگو در سطح وزیر در آن شركت كرده بودند».
این گزارش می افزاید: «ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا تنها عضو دائم شورای امنیت كه دعوت لوران فابیوس همتای فرانسوی خود را اجابت كرده بود احمد داود اوغلو وزیر خارجه تركیه در سخنانی از بی توجهی اعضا به این نشست انتقاد كرد».
به گزارش رویتر، این نشست بدون صدور قطعنامه یا بیانیه به پایان رسید.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

موضع مرسی در خصوص سوریه شخصی بود

شیخ الاسلام تاکید کرد: محمد مرسی رئیس جمهور مصر به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد اشتباه بزرگی مرتکب شد و از اصول اصلی جنبش عدم تعهد خارج شد و تنها موضع کشور مصر را بیان کرد در حالی که به عنوان رئیس جمهور تنها باید مواضع نم را اعلام می کرد.حسین
شیخ الاسلام در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نشست افتتاحیه سران جنبش عدم تعهد در تهران گفت: جنبش عدم تعهد اصولی دارد که این جنبش بر اساس این اصول و آرمانها پایه گذاری شده است.دبیرکل جمعیت دفاع از فلسطین همچنین به سخنان رهبر معظم انقلاب در افتتاحیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی افتتاحیه نزاکت و نجابت زیادی به خرج دادند و با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران در مورد سوریه حرفهای زیادی دارد اما به دلیل اینکه موضوع سوریه مورد مناقشه اعضای جنبش عدم تعهد است سخنی مطرح نکردند.وی با بیان اینکه عملکرد مرسی در افتتاحیه نشست نم نشان دهنده رهبری یک جنبش نبود گفت: رهبر یک جنبش باید نظرات همه اعضا را منعکس کند و به بیان نظرات شخصی خود نپردازد.مشاور امور
بین الملل رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با این وجود مواضع آقای مرسی فرقی در ماهیت موضوع نخواهد کرد و این اعضا نیستند که باید با نظر رئیس جمهور مصر همراه شوند بلکه آقای مرسی باید خود را با مواضع اعضای جنبش عدم تعهد هماهنگ کند.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

گزارش 16 دستگاه اطلاعاتی آمریکا :اسرائیل بزرگترین خطر برای منافع ملی آمریكاست

دستگاه های امنیتی آمریكا رژیم اسرائیل را بزرگترین خطر برای منافع ملی آمریكا دانستند.
به گزارش شبكه خبری العالم، دستگاه های اطلاعاتی آمریكا در گزارشی 82 صفحه ای تحت عنوان «آماده شدن خاورمیانه پس از اسرائیل» به این نتیجه رسیدند كه منافع ملی آمریكا از اساس با اسرائیل در تعارض است.
گردآورندگان این تحقیق تاكید دارند اسرائیل بزرگترین خطر برای منافع ملی آمریكا است، چرا كه این رژیم با اقدامات خود مانع از روابط طبیعی با كشورهای عربی و اسلامی و همچنین دیگر كشورها می شود.
این گزارش از سوی 16 دستگاه اطلاعاتی آمریكا تدوین شده كه بودجه سالانه آنها 70 میلیون دلار برآورد شده است. در این گزارش آمده است، به دلیل اقدامات خصمانه اسرائیل دیگر نمی توان تل آویو را نجات داد، چرا كه اسرائیل وضعیت بهتری از رژیم نژادپرست سابق آفریقای جنوبی در سال 1987 ندارد.
دستگاه های اطلاعاتی آمریكا هشدار دادند با افزایش قدرت كشورهای عربی و اسلامی در منطقه پس از انقلاب های عربی و همچنین قدرت گرفتن ایران و كاهش نفوذ آمریكا، واشنگتن دیگر نمی تواند از اسرائیل دفاع كند چرا كه آمریكا اكنون باید به دنبال عادی سازی روابط با 57 كشور اسلامی باشد.
این دستگاه های اطلاعاتی خاطرنشان كردند، دیگر نمی توان درباره دخالت اسرائیل در امور داخلی آمریكا و جاسوسی و قاچاق سلاح آمریكا به صورت غیرقانونی سكوت كرد.
در ادامه این گزارش آمده است، مخالفت مردم آمریكا با دخالت های اسرائیل رو به افزایش است و دیگر مردم نمی پذیرند كه آمریكا از جنگ های نامشروع اسرائیل پشتیبانی مالی و نظامی كند.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شاه عربستان خطاب به اوباما حمله به سوریه از شما، تامین هزینه از ما

شاه سعودی در نامه ای به رئیس جمهور آمریكا به وی اطمینان داد كه در صورت حمله فراگیر به سوریه تمامی هزینه های این حمله را پرداخت می كند و مانع از افزایش قیمت نفت در بازار جهانی می شود.
به گزارش فارس، هفته نامه فلسطینی المنار اعلام كرد كه عربستان سعودی به دولت آمریكا اطلاع داده است آمادگی این را دارد كه تمام هزینه های حمله همه جانبه به سوریه را پرداخت كند.
المنار به نقل از منابع نزدیك به خاندان آل سعود فاش كرد كه شاه عربستان سعودی در پیامی دست نویس كه برای باراك اوباما رئیس جمهور آمریكا فرستاده، تاكید كرد كه عربستان تضمین می كند كه در صورت حمله به سوریه قیمت نفت در همان قیمت كنونی خود باقی بماند و افزایش پیدا نكند.
برپایه این گزارش،عربستان همچنین تاكید كرده است كه در صورت حمله به سوریه افزایش صادرات نفت عربستان به همراه افزایش صادرات نفت لیبی كمبود نفت در بازارهای جهانی راجبران خواهد كرد.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   |   | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پوشش خبری بیانات رهبر معظم انقلاب توسط رسانه های بیگانه


برگزاری شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها و سخنرانی رهبر معظم انقلاب در مراسم افتتاحیه سران در رسانه های بین المللی نیز بازتاب گسترده ای داشت.
شبكه تلویزیونی فرانس 24 روز پنجشنبه اظهارات حضرت آیت الله خامنه ای را پوشش داد. این شبكه تلویزیونی به حضور پرشمار سران و شخصیت های بین المللی از جمله بان كی مون اشاره كرد. در گزارش این شبكه تلویزیونی حضور محمد مرسی در تهران را «رویدادی نادر پس از پیروزی انقلاب اسلامی» عنوان كرد.
شبكه تلویزیونی سی.ان.ان نیز با قطع برنامه های عادی خود در دو بخش ویژه خبری بیانات رهبر معظم انقلاب را پوشش داد. در بخش نخست خبری این شبكه تلویزیونی آمریكایی تصاویری از مقدمات نشست سران و حضور رهبر انقلاب به نمایش درآمد و در بخش دوم نیز بیانات ایشان پخش شد.
یورونیوز نیز با پخش بخشی از صحبت های مقام معظم رهبری به گستردگی این نشست با وجود فشارهای آمریكا و رژیم صهیونیستی اذعان كرد و آن را موفقیت دیپلماسی ایران دانست. شبكه تلویزیونی «العبریه» نیز برای پوشش اظهارات مقام معظم رهبری برنامه های خود را قطع كرد.
گفتنی است بسیاری از شبكه های خبری بین المللی از اقصی نقاط دنیا اظهارات تاریخی رهبر ایران را پوشش دادند.

منبع :کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

آذربایجان هیچ گاه اجازه نخواهد داد از این کشور اقدامی علیه ایران صورت گیرد

وزیر امور خارجه آذربایجان در تهران:
وزیر امور خارجه آذربایجان، در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران با بیان اینکه جمهوری آذربایجان آماده هرگونه همکاری با ایران در چارچوب این جنبش خواهد بود تاکید کرد: کشورش هیچ گاه اجازه نخواهد داد از این کشور اقدامی علیه ایران صورت گیرد.به گزارش اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی در دیدار با وزیرامور خارجه آذربایجان با بیان اینکه دو ملت دارای یک ریشه و تاریخ، فرهنگ و دین مشترک هستند خاطر نشان کرد: دو کشور هنوز از ظرفیت های فراوانی برای همکاری بر اساس منابع مشترک دارند، که باید از آنها در راستای توسعه پیشرفت خود استفاده کنند.وی با تاکید بر ضرورت رایزنی و مشورت نزدیک و مستمر دو کشور افزود: با توجه به اهمیت فراوان مناسبات دو کشور در حوزه های گوناگون باید مراقبت کرد دیگران این روابط برادرانه و تاریخی را تخریب نکنند.بر اساس این گزارش المار محمد یاراف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیزدر این دیدار با اشاره به برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران، گفت: اطمینان داریم جمهوری اسلامی ایران در طول مدت ریاست خود بر این جنبش کارهای مهمی انجام خواهد داد.وی تصریح کرد: جمهوری آذربایجان آماده هرگونه همکاری با ایران در چارچوب این جنبش خواهد بود.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پریشانی آمریكا از این است كه می داند ایران تهدیدهای خود را عملی می كند

مقامات ایرانی مثل برخی حاكمان منطقه نیستند كه تسلیم زورگویی های آمریكا شده اند.
روزنامه نوای وقت چاپ پاكستان در تحلیلی نوشت: مسئولان ایرانی هر سخن خود را كه علیه آمریكا باشد بدون درنگ آن را اجرا می كنند و در مجموع مقام های جمهوری اسلامی ایران مانند برخی از حاكمان كشورهای منطقه نیستند كه تسلیم زورگویی های آمریكا و دیگر قدرت های استكباری شوند. مقامات ایرانی به ویژه رهبر عالی آن به قدرت خداوند متعال ایمان و یقین دارند.
این روزنامه با اشاره به لفاظی های آمیخته با عجز آمریكا و رژیم صهیونیستی نوشت: پریشانی آمریكا بدین خاطر است كه جمهوری اسلامی ایران با تمام قدرت اعلام می كند، هر نوع حركت احمقانه ای از رژیم نامشروع اسرائیل سر بزند، بلافاصله با موشك های آتشین مواجه خواهد شد. به جز ایران، حزب الله لبنان نیز كه پیش از این با عملیات های صاعقه ای خود رژیم غاصب صهیونیستی را در جهان به طور فجیعی خجالت زده كرده بود هم اكنون برای مقابله با این رژیم اشغالگر از آمادگی كامل برخوردار است.
نوای وقت همچنین در بخش دیگری از تحلیل خود با انتقاد از وحشی گری های آمریكا در افغانستان نوشت: ما دموكراسی و حقوق بشر را از ایران یاد می گیریم و نه از آمریكا و اوباما.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ جمعه 10 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

متن کامل بیانیه نهایی اجلاس تهران

  سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد عصر امروز پس از برگزاری دو روز نشست در سالن اجلاس سران تهران، بیانیه نهایی شانزدهمین نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را تصویب کردند.
شانزدهمین دوره اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از روز یکشنبه در تهران آغاز و از روز گذشته در سطح سران پیگیری شد. در این اجلاس ریاست جنبش عدم تعهد از مصر به ایران تحویل داده شد.
متن بیانیه شانزدهیمن نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران درتاریخ 9 – 10 شهریور 1391 به این شرح است:
ما سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در شانزدهمین نشست خود در نهم و دهم شهریور 1391 در تهران، جمهوری اسلامی ایران، گرد هم آمده ایم و شرایط بین المللی را با هدف کمک موثر به حل مشکلات عمده ای که موجب نگرانی همه کشورهای عضو جنبش و کل بشریت است، مرور کردیم و با الهام از بینش، اصول و اهداف جنبش عدم تعهد که در کنفرانس های واندونگ (1955) و بلگراد (1961) مورد تاکید قرار گرفته اند و مبنای تلاش هایمان برای دستیابی به جهانی توام با صلح، برابری، همکاری و رفاه برای ملت ها هستند و نیز با تمسک به تجارب جنبش در گذشته و توان بالقوه کنونی آن، با تاکید مجدد بر اینکه جنبش، اصول و اهداف جنبش عدم تعهد و شرایط کنونی بین المللی همچنان معتبرند، با تکیه بر دستاوردهای گذشته جنبش در مبارزه بر علیه امپریالیسم، استعمار، استعمار نو، نژادپرستی، آپارتاید، استکبار و تمامی اشکال مداخله خارجی، تجاوز، اشغال، سلطه جویی و تاکید بر لزوم کنارماندن از ائتلاف های معطوف به قدرت و رویارویی ها که همچنان محورهای اصلی در سیاست های جنبش خواهند بود، با تجدید عهد با اصول و اهداف جنبش عدم تعهد و نیز تعهد به تلاش در جهت کمک سازنده برای افکندن طرحی نو در روابط بین المللی بر مبنای اصولی همچون همزیستی مسالمت آمیز، همکاری منصفانه بین ملت ها و حق برابری کشورها، با تاکید بر اصول شامل: حاکمیت ملی کشورها برابری دولت ها، تمامیت ارضی کشورها و عدم دخالت در امور آنها؛ با اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری ازاقدامات تجاوزکارانه و دفع این اقدامات یادیگر انواع نقض صلح، تشویق و ترغیب همگان به حل و فصل اختلافات بین المللی به طرق صلح آمیز یا به هر طریقی که صلح و امنیت بین المللی و عدالت به خطر نیفتد؛ ضمن خودداری از تهدید و یا استفاده از زور بر علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشور به هر طریقی که مغایر اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد باشد، با توجه به نکات فوق اعلام می کنیم:
1- شکل گیری نظامی منصفانه، جامع، شفاف و موثر برای مدیریت مشترک جهانی، بر مبنای عدالت و انصاف و مشارکت همه کشورها، جهت مواجهه با چالش ها و مخاطرات کنونی که از تهدیدات امنیتی، خطرات زیست محیطی، تغییر آب و هوا، مهاجرت، بیماری های واگیردار، اقدامات اقتصادی بین المللی و غیره ناشی می شود، ضروری است. برای برپایی چنین نظامی اعضای جنبش عدم تعهد می بایست مواضع خود را هماهنگ و نیروهای خود را بسیج نموده و در جهت تامین منافع کشورهای در حال توسعه گام بردارند. در این رابطه، اولویت هایی به شرح زیر باید در نظر باشد:
الف- حوزه مدیریت مشترک جهانی بسیار گسترده بوده و علاوه بر موضوعات مربوط به توسعه، بسیاری از دیگر مسائل و موضوعات مورد توجه و نگرانی کشورها را نیز شامل می شود. جهان با چالش هایی در زمینه های امنیتی، اجتماعی، زیست محیطی، بهداشتی، پناهندگان، مواد مخدر، جرائم سازمان یافته فراملی، حملات سایبری و تروریسم، مواجه است. حفظ صلح و امنیت بین المللی همچنان در صدر دستور کار بسیاری از کشورها قرار دارد. ساختار کنونی تصمیم گیری بین المللی در زمینه صلح و امنیت ناکارآمد است و در برابر تغییر از خود مقاومت بیشتری نشان می دهد.
ب- سازمان ملل متحد به عنوان نهادی جهان شمول باید نقشی اساسی در شکل دهی به چارچوب حقوقی و اساسی مدیریت جهانی ایفا نماید. لذا، این سازمان می تواند و باید نقشی مهم در تلاش برای یافتن راه حل های مشترک برای مسائل مشترک مانند ایجاد هماهنگی بین تمامی سازمان های منطقه ای و بین المللی دیگر داشته باشد. برای اینکه سازمان ملل متحد در خط مباحث مربوط به مدیریت جهانی قرار گیرد تقویت و اصلاح آن باید در مرکز توجه باشد. برای دستیابی به چنین هدفی، احیاء و تقویت نقش مجمع عمومی سازمان ملل، از جمله در زمینه حفظ صلح و امنیت بین المللی تجدید ساختار شورای امنیت با این هدف که این دو نهاد منعکس کننده واقعیت های جهان امروز باشند، ضروری است.
ج – اهمیت و جایگاه فزاینده کشورهای در حال توسعه از نظر اقتصادی باید در ساختارهای مدیریتی نهادهای کلیدی بین المللی انعکاس یابد. تصمیمات کلیدی مربوط به موضوع مدیریت جهانی دیگر نمی توانند در انحصار گروه کوچکی از کشورهای توسعه یافته بمانند. با توجه به اینکه سیاستگذاری در قبال شمار کثیری از موضوعاتی انجام می شود که همه کشورها را تحت تاثیر قرار می دهند، ضروری است که کشورهای در حال توسعه حضور و نقش بیشتری در نهادهای مهمی که در صدد هماهنگی سیاست ها در سطح بین المللی هستند، داشته باشند.

د – بحران های چند سال اخیر عدم کفایت ها و نارسایی های نهادهای مالی و اقتصادی بین المللی را تاثیر سوئی بر توانایی های آنها برای پرداختن به بحران ها و حرکت در جهت ایجاد هماهنگی های لازم در سطح کلان دارد، عیان ساخته است. از آنجا که این نهادها طی دوره بعد از جنگ دوم ایجاد شده اند، قادر به حل و فصل چالش های جهان کنونی نیستند و این امر تاثیرات سوئی در کشورهای در حال توسعه دارد.
ه – در جامعه بین المللی هر ملتی دارای ارزش ها و نظرات خاص خود است. زندگی صلح آمیز و توام با همکاری در صورتی میسر است که تنوع در جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده و مورد احترام باشد. لذا تلاش برای تحمیل ارزش ها بر سایر اعضای جامعه بین المللی باید پرهیز شود.
2- اشغال سرزمین فلسطین و جنایات مستمر رژیم صهیونیستی بر اراضی اشغالی همواره علت اصلی وضعیت بحرانی در خاورمیانه بوده است. هر راه حلی برای این بحران مستلزم پایان بخشیدن به اشغال، اعاده حق لاینفک مردم فلسطین در خصوص حق تعیین سرنوشت آنها و ایجاد کشوری پایدار و مستقل در فلسطین با پایتختی قدس شریف است. اعاده حقوق ملی مردم فلسطین، تنها راه برقراری صلح پایدار و منصفانه در منطقه است.
3- نژاد پرستی و تبعیض نژادی توهین آشکارای به کرامت و برابری انسانهاست. اشکال جدید نژاد پرستی و جنایات مرتبط با آن در قسمت های مختلف جهان موجب نگرانی بسیار است. لذا، ضروری است که با اتخاذ تصمیمات قاطع و داشتن اراده سیاسی به تمامی اشکال و نمادهای نژاد پرستی و تبعیض نژادی، بیگانه هراسی، اسلام هراسی و مانند آن و نیز بردگی تحت اشکال جدید و قاچاق انسان در هر جایی که اتفاق افتد، پرداخته شود.
4- تمامی انواع حقوق بشر غیر قابل تفکیک و مرتبط با هم هستند. مسائل حقوق بشری باید بر اساس همکاری و رویکردی سازنده، غیر تقابلی، غیر گزینشی، عادلانه، منصفانه، بی طرفی، متوازن، عینی و دور از ملاحظات سیاسی مد نظر قرار گیرند. احترام به تنوع فرهنگی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی، عدم مداخله در امور داخلی کشورها، با مد نظر قرار دادن ویژگی های فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، تاریخی و سیاسی هر کشور از دیگر اصولی است که باید مبنای پرداختن به موضوعات حقوق بشری باشد. توجه ویژه به حقوق و ظرفیت های زنان و جوانان و مشارکت آنان در فرآیندهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ضرورت دارد.
5-تسلیحات هسته ای غیر انسانی ترین سلاح هایی هستند که تا کنون ساخته شده اند. حفظ و نگهداری توان هسته ای تاکتیکی و راهبردی و مدرن سازی مستمر آنها و دکترین های نظامی نوین که توجیه گر استفاده از آنها، خصوصا بر علیه کشورهای فاقد سلاح هسته ای هستند، بزرگترین تهدید علیه افراد بشرند. پیمان منع اشاعه سلاح های هسته ای حقی را برای کشورهای دارنده تسلیحات هسته ای جهت حفظ زرادخانه های خود به طور نامحدود بوجود نمی آورد. کشورهای یاد شده باید به تعهدات خود در چارچوب ماده 6 پیمان منع اشاعه برای نابودی کلیه سلاح های هسته ای خود در یک چارچوب زمانی مشخص عمل کنند و در این راستا تدوین کنوانسیون جامع امحاء سلاح های هسته ای ضرورت دارد.
6- تمامی کشورها باید بتوانند از حق مسلم و انکار ناپذیر خود برای توسعه، تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح جویانه، بدون تبعیض و منطبق با تعهدات حقوقی مربوطه بهره مند گردند. بنابراین، هیچ چیزی نباید به نحوی تفسیر گردد که حق کشورها برای توسعه انرژی اتمی برای مقاصد صلح آمیز را منع نموده و یا محدود نماید. تصمیمات و انتخاب کشورها، از جمله جمهوری اسلامی ایران در زمینه استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای و سیاست هایشان در زمینه چرخه سوخت باید محترم شمرده شود
7- مصونیت فعالیت های صلح آمیز هسته ای باید محترم شمرده شود و هرگونه حمله و یا تهدید به حمله بر علیه تاسیسات صلح آمیز هسته ای فعال یا درحال ساخت به منزله خطری جدی علیه انسانها و محیط زیست بوده و نقض جدی حقوق بین الملل، اصول و اهداف منشور ملل متحد و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی به شمار می آید. لذا، تدوین سندی جامع و بین المللی که حمله و یا تهدید به حمله علیه تاسیسات هسته ای مورد استفاده برای تولید انرژی را منع کند مورد نیاز مبرم است.
8- کشورهای عضو جنبش عدم تعهد توافق می نمایند که از شناسایی، تصویب یا اجرای اقدامات یا قوانین قهرآمیز یکجانبه یا فرامرزی، شامل تحریم های یکجانبه اقتصادی و دیگر اقدامات تهدید آمیز علیه کشورها و اعمال محدودیت های خودسرانه علیه سفر اشخاص که هدفشان اعمال فشار به کشورهای عضو جنبش عدم تعهد – از طریق اعمال تهدید بر علیه حاکمیت و استقلال و آزادی در تجارت و سرمایه گذاری – است خودداری کنند.
کشورهای عضو جنبش همچنین توافق دارند که مانع از تهدید حق کشورها برای تصمیم گیری بر مبنای اراده آزاد خود و در چارچوب نظام های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی خود شوند چرا که چنین اقدامات و یا قوانینی به منزله نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین الملل،نظام تجاری چند جانبه و هنجارها و اصول حاکم بر روابط دوستانه میان کشورها است. در همین راستا کشورها توافق کرده اند با چنین اقدامات و قوانین و کاربرد آنها مخالفت نموده و آنها را محکوم نمایند و به نحوی مجدانه در صدد خنثی کردن چنین تلاش هایی باشند. همچون مجمع عمومی و دیگر نهادهای سازمان ملل متحد، اعضای جنبش عدم تعهد نیز از کشورها می خواهند در همین راستا عمل نمایند. اعضای جنبش همچنین خواستار آن هستند که کشورهایی که چنین اقداماتی اتخاذ می کنند یا چنین قوانینی را وضع می کنند بخواهند که بلافاصله و به طور کامل اقدامات یاد شده را لغو نمایند.
9- تمامی اقدامات تروریستی از جمله تروریسم دولتی، باید بدون هرگونه ابهامی محکوم شود. همه دولت ها باید در رابطه با تهدید تروریزم که بر صلح، امنیت، ثبات و توسعه بسیاری از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تاثیر منفی می گذارد، به تعهدات بین المللی خود پایبند باشند و در جهت تحقق جهانی عاری ازتروریسم بکوشند. تمامی قربانیان تروریسم از جمله دانشمندان و محققین ایرانی که قربانی اقدامات تروریستی ضد بشری شده اند شایسته عمیق ترین ابراز همدردی هستند.
10- ضروری است که با تلاش های معطوف به تحمیل تک فرهنگی یا تحمیل مدل های خاص، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی یا فرهنگی مخالفت شود. و گفتگوی میان ادیان، فرهنگ ها و تمدن ها که می توان به تقویت صلح، امنیت، ثبات و توسعه، احترام به تنوع گرایی بر اساس عدالت، اخوت و برابری و کاهش تقابل کمک کند، ارتقاء یابد.
11- جنبش عدم تعهد باید تمامی امکانات خود و اعضا را برای اجرای تصمیمات و اراده سران کشورهای عضو که در اسناد جنبش منعکس می شوند به کار گیرند. بر همین اساس جنبش می باید در صدد ایجاد سازوکاری مستحکم برای پیگیری اهداف و اجرای مصوبات خود باشد.
منبع :خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ جمعه 10 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

هاآرتص: رفتار تحقیر آمیز نتانیاهو عزم بان كی مون برای سفر به تهران را جزم كرد

روزنامه هاآرتص با اشاره به خطای راهبردی بنیامین نتانیاهو در قبال سفر دبیركل سازمان ملل به تهران، نوشت: فشار نتانیاهو بر بان كی مون اثر معكوس داشت.
روزنامه صهیونیستی هاآرتص با اشاره به تلاش نخست وزیر این رژیم برای جلوگیری از سفر دبیركل سازمان ملل به ایران نوشت: تلاش بنیامین نتانیاهو فقط توانست بان كی مون را قانع كند كه سفر به ایران و ارایه ابتكار صلحی در ارتباط با مسئله هسته ای برای او امری حیاتی است.
بنابراین گزارش مقامات عالی رتبه سازمان ملل گفتند كه «درخواست علنی نتانیاهو از بان كه از نظر كاركنان سازمان ملل با لحنی تحقیر آمیز مطرح شده، نتیجه معكوس دارد و اراده بان كی مون برای سفر به ایران را تقویت كرد.»
حدود یك هفته قبل نتانیاهو با بان تماس گرفت و از او خواست حضورش در كنفرانس ایران را لغو كند اما به جای محرمانه نگهداشتن این مكالمه، بلافاصله بیانیه ای مفصل را صادر كرد و در آن هر چیزی را كه در تماس تلفنی به بان گفته بود، به تفصیل تشریح كرد.
دفتر دبیركل سازمان ملل از این كه محتوی این مكالمه توسط نتانیاهو فاش شد خشمگین شد و خشم دبیركل وقتی بیشتر شد كه مشاهده كرد مكالمه آنها به یك مبارزه تبدیل شد. دفتر نتانیاهو یك جریان رسانه ای اجتماعی را به راه انداخت و از استفاده كنندگان از وب خواست ایمیل هایی را به دبیركل ارسال كرده و از او بخواهند به تهران نرود.
در عین حال یك سری از سازمان های یهودی از جمله كمیته یهودیان آمریكا و كنگره یهودیان جهان بیانیه هایی تند را صادر و از برنامه بان برای سفر به ایران و شركت در اجلاس غیرمتعهد ها انتقاد كردند، دستیاران بان متقاعد شدند كه حملات گروه های یهودی به دستور دفتر نخست وزیر در اورشلیم انجام شده است.
یك مقام عالی رتبه وزارت امور خارجه اسرائیل در بیت المقدس گفت كه رفتار نتانیاهو در این خصوص اشتباه بوده است و انتقادش از دبیركل كاملا غیرضروری بوده است.
او افزود: اگر ما به تماس های مسكوت با افراد بان ادامه می دادیم ممكن بود به نتایج بهتری برسیم.
بان روز چهارشنبه برای حضور در اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها وارد تهران می شود.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

تازه ترین اظهارات ولید معلم درباره بحران سوریه:طرح آمریكایی مهار ایران، از دمشق شروع شده است

وزیر خارجه سوریه در جدیدترین سخنان خود درباره بحران كشورش گفت: آمریكا بازیگر اصلی این بحران است و هدف از این بحران سازی نیز مهار ایران است.
به گزارش فارس، ولید المعلم در گفت وگو با روزنامه انگلیسی ایندیپندنت اعلام كرد: آمریكا «بازیگر اصلی» در تحریك تروریست ها در سوریه است و دیگر كشورها بازیچه و آلت دست آمریكا هستند.
وزیر خارجه سوریه تأكید كرد: آمریكا سوریه را برای مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه هدف گرفته است و [غربی ها] برنامه هسته ای ایران را بزرگنمایی می كنند تا سلاح بیشتری به كشورهای خلیج [فارس] بفروشند.
معلم گفت: اگر بخواهم خلاصه یك پژوهش مؤسسه مطالعاتی بروكینگز آمریكا را برای شما خلاصه كنم اینطور است كه می گوید «اگر می خواهید ایران را مهار كنید، باید از دمشق شروع كنید».
وزیر خارجه سوریه افزود: غربی ها از همان ابتدای بحران به ما گفتند كه یكی از عوامل این بحران، روابط سوریه و ایران، سوریه با حزب الله و سوریه با حماس است.
معلم افزود: ولی هیچ كس به ما نمی گوید كه چرا سوریه نباید با ایران رابطه داشته باشد در حالی كه بیشتر كشورهای خلیج [فارس] نه همه شان، روابط بسیار محكمی با ایران دارند.
معلم تأكید كرد: آمریكا از حمله نظامی «جنگجویان مخالفان» [به سوریه] حمایت می كند و این كار را از طریق تجهیز آنان به سیستم های ارتباطی انجام می دهد و این یعنی حمایت از تروریسم. وزیر خارجه سوریه در ادامه در پاسخ به سؤالی بر ضرورت حمایت دولت از مردم تأكید كرد.
بنابراین گزارش معاون رئیس جمهوری سوریه نیز در گفت وگو با المنار اعلام كرد كه دمشق از طرح منطقه ای كه در نشست سران جنبش عدم تعهد درباره سوریه مطرح می شود، استقبال می كند.
فاروق الشرع گفت: تلاش برخی كشورها برای دور كردن جمهوری اسلامی ایران از مشاركت در تلاش هایی كه برای حل بحران سوریه صورت می گیرد، اشتباه سیاسی آشكاری است. وی به پیشنهاد و طرح ایران درباره اهمیت حضور عراق و الجزائر در نشست چهارجانبه پیشنهادی مصر اشاره كرد و تأكید كرد كه پیشنهاد ایران سبب تعادل بیشتر در كمیته چهارجانبه می شود.
گفتنی است، اخیراً مصر در نشست كنفرانس همبستگی در مكه، تشكیل گروه تماسی با حضور ایران، مصر، عربستان و تركیه برای حل موضوع سوریه پیشنهاد كرده است.
براساس گزارش های خبری، ایران نیز پیشنهادی فراگیر برای حل بحران سوریه براساس پیشنهاد مصر تهیه كرده است كه در نشست سران عدم تعهد بررسی خواهد شد.
روز گذشته كارشناسان عضو عدم تعهد در روز دوم نشست خود در تهران، درباره پیش نویس پایانی اجلاس از جمله موضوع سوریه به توافق رسیدند.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مرسی ایران را به آمریکا ترجیح داد

 یک روزنامه آمریکایی تأکید کرد، با وجود اعلام سفر رئیس جمهوری مصر به آمریکا در ماه آینده، وی ترجیح داد قبل از این سفر برای شرکت در اجلاس جنبش عدم تعهد به ایران برود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، روزنامه "نیویورک تایمز" در گزارشی تأکید کرد: با وجود آنکه محمد مرسی چهارشنبه اعلام کرد که ماه آینده به واشنگتن سفر می کند، وی ترجیح داد که اول به ایران سفر کند . این سفر درحالی صورت می گیرد که اسرائیل از بسیاری از کشورهای دنیا خواسته است به دلیل برنامه هسته ای ایران، در اجلاس تهران به شرکت نکنند.

این روزنامه افزود: سفر مرسی به ایران آشکارا نشان می دهد که مصر، مسیر جدیدی را از طریق برقراری ارتباط با یکی از تأثیرگذارترین کشورهای منطقه در پیش گرفته است؛ این درحالی است که مصر هنوز اعلام نکرده که تصمیم دارد روابط دیپلماتیک خود را با ایران کاملا از سربگیرد.

صدای آمریکا دست به دامن تلویزیون ایران

تبدیل برنامه خبری «بیست و سی» شبكه دوم سیما به یكی از پرمخاطب ترین برنامه های خبری سیمای جمهوری اسلامی ایران، اخیرا رادیو فردا كه كم مخاطب ترین رسانه ضد ایرانی است را بر آن داشته تا با سوءاستفاده از این برنامه پربیننده، اخبار غالبا غیرواقعی خود را به مخاطب القا كند و از باورپذیر بودن هرچه بیشتر آن اطمینان حاصل كند.

به گزارش «رادیو دیروز»، این رسانه متعلق به سیا در برنامه خبری اش با نام «بیست و یك و سی» كه دزدیده شده از نام اخبار پرمخاطب «بیست و سی» است، آهنگ ابتدایی و آهنگ بین برنامه ها و آهنگ پایانی آن را نیز یك جا به سرقت برده و تلاش كرده تا حدی لحن گویش اخبار را نیز مشابه آن كند تا از این طریق كورسویی برای تاثیرگذاری روی اندك مخاطبان داخلی خود بیابد.

ایران هراسی به سبک جدید

رسانه های ترکیه تحت تأثیر رسانه های غربی مبنی بر اقدامات تروریستی ایران در خاک ترکیه ایران هراسی را در دستور کار خود قرار داده اند.

به گزارش "محدوده"،  در روز های اخیر رسانه های ترکیه در اقدامی تأمل برانگیز و با پیروی کردن از رسانه های غربی، افکار عمومی ترکیه را نسبت به فعالیت های ایران در منطقه تحریک کرده اند.
 
بر این اساس رسانه های غربی با پوشش اخبار دروغ مربوط به  " عملیات تروریستی ایران در خاک ترکیه " همراه با جریان‌های  مشکوک داخلی این کشور ضمن  بهره برداری تبلیغاتی و بسیج افکار عمومی در ترکیه علیه ایران درصدد سر پوش گذاشتن بر دخالت این کشور در امور سوریه هستند.

مصر درجبهه مبارزه ایران علیه اسرائیل

عضو پارلمان و نماینده سابق مصر در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:نه تنها دولت‌های ایران و مصر به دنبال بهبود روابط دوجانبه هستند بلکه مردم دو کشور نیز از این موضوع استقبال می‌کنند. افکار عمومی مصر از مبارزه ایران علیه اسرائیل به عنوان دشمن مشترک مسلمانان حمایت می‌کند.

«یسری ابو‌شادی» در گفتگو با  فارس گفت: برای آینده روابط ایران و مصر بسیار خوشبین هستم، با روی کار آمدن نظام جدید در مصر شانس از سرگیری روابط بسیار افزایش یافته است. امیدوارم روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی بین دو کشور برقرار شود.

وی که بازرس ارشد آژانس انرژی اتمی بوده علت بحران در مسئله هسته‌ای ایران را به دلایل سیاسی و نه فنی دانست و افزود: به اعتقاد من هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران به منظور مقاصد نظامی وجود ندارد.

منبع:جام جم

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   |   | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سلطانیه مطرح كرد :پیش شرط‌ ایران برای بازدید از سایت پارچین


نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاكید بر اینكه پیش شرط جمهوری اسلامی ایران برای بازدید از سایت پارچین رعایت ملاحظات امنیتی ایران و ارائه اسناد ادعایی است، گفت: یك بار دیگر ثابت می‌كنیم اتهامات وارده به ایران در این موضوع جوسازی و بی‌مورد است.
به گزارش مهر، علی اصغر سلطانیه در نشست خود با خبرنگاران كه در حاشیه برگزاری اجلاس وزیران خارجه عضو جنبش عدم تعهد در تهران برگزار شد در پاسخ به خبرنگاری كه پرسید یكی از موانع پیش روی توافقات تهران و آژانس بحث پارچین است، فكر می‌كنید چه شرایطی برای اجرای پروتكل الحاقی از سوی ایران باید ایجاد شود، گفت: موضوع پارچین به پروتكل الحاقی ارتباطی ندارد.
وی ادامه داد: پروتكل الحاقی موضوع را توسعه می‌دهد اما مشكل اساسی این نیست، وقتی تصمیم گرفتیم بار دیگر با آژانس همكاری كنیم و ابهامات را رفع كنیم هدف این بود كه چارچوب‌ها مشخص شود. بازرسان پیش از این دو بار از پارچین بازدید كرده‌اند و ثابت شد هیچ مواد هسته‌ای وجود ندارد. بنابراین این اتهامات بی‌اساس است و سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی سعی می‌كنند در این باره جوسازی كنند.سلطانیه خاطر نشان كرد: ما دو سال و نیم پروتكل الحاقی را اجرا كردیم.
نماینده ایران در آژانس با اشاره به سابقه وارد كردن اتهامات اینچنینی به ایران، به موضوع بازدید بازرسان آژانس از معدن گچین در بندرعباس اشاره كرد و گفت: پس از بازدید بازرسان از معدن گچین، بازرسان مدعی شدند طبق اطلاعات سرویس اطلاعاتی یك كشور تصاویر ماهواره‌ای از یك معدن اورانیوم دیگر وجود دارد كه ایران آن را از دید بازرسان پنهان كرده است.
وی ادامه داد: در برابر چنین ادعایی اجازه داده شد هر نقطه‌ای كه عكس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد مورد بازدید قرار گیرد كه در نهایت به تابلوی یك شركت خصوصی كه سنگ‌ها را به بندر می‌برد رسیدیم. در همانجا بازرسان بازرسی هایشان را انجام دادند و مشخص شد كه هیچ خبری از اشعه رادیواكتیو نیست.
سلطانیه تصریح كرد: بنابراین این از اتهاماتی بود كه به ایران وارد شد، كسانی كه ادعا می‌كنند در كارهای سرویس‌های اطلاعاتی بسیار مسلط هستند نتیجه كار دو سالشان این بود و به گفته بازرسان آژانس این نوع گزارش‌ها برای آنها شرم آور بود.
سلطانیه خطاب به خبرنگاران ایرانی و خارجی گفت: به همه دنیا بگویید ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و نخواهیم بود. فتوای مقام معظم رهبری تاكید بر ممنوعیت استفاده از سلاح هسته‌ای است و بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز 27 سال قبل فرمودند سلاح‌های هسته‌ای دو ابرقدرت خطری برای بشریت است.
سلطانیه در ادامه با بیان اینكه طبق مصوبه مجلس هم اكنون دولت در محدوده "ان پی تی" با آژانس همكاری می‌كند و پروتكل الحاقی دیگر اجرا نمی‌شود، افزود: علت مصوبه مجلس هم این بود كه پرونده ما را به شورای امنیت ارجاع دادند و اگر پرونده از شورای امنیت باز گردد ممكن است مجلس در مصوبه خود تجدید نظر كند. اما در حال حاضر ما فقط به "ان پی تی" متعهد هستیم.
وی در پاسخ به این سئوال كه با توجه به برخورد آمریكا و غرب نسبت به ایران در موضوع هسته‌ای ایران، اساسا چه چیزی شما را ملزم به پاسخگویی به آنها می‌كند در حالیكه هویت آنها برای شما مشخص است، گفت: ما شكی در صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود نداریم و مطمئن هستیم تمام برنامه‌ها و فعالیت‌های ما صلح آمیز است. همكاری ما نشان دهنده بی‌اعتبار بودن سرویس‌های اطلاعاتی و اظهارات مقامات آمریكایی است كه همواره ما را متهم می‌كنند.
سلطانیه همكاری‌های جمهوری اسلامی ایران با آژانس را برای نشان دادن بی‌اعتباری اتهامات وارده آمریكا به ایران عنوان كرد.
وی در خصوص بازدید اعضای جنبش عدم تعهد از تاسیسات هسته‌ای ایران و همچنین پاسخ دفتر سازمان ملل در واكنش به دعوت از بان كی مون برای بازدید از این تاسیسات، گفت: در این باره اظهار نظر نمی‌كنم. اما موضوع این است كه مسئولان ما آمادگی دارند و هر كدام از مهمانان بخواهند بازدیدی از تاسیسات هسته‌ای داشته باشند همكاری كنند.
نماینده ایران در آژانس ادامه داد: در مورد پارچین اخباری كه هست به نظر مضحك است اینكه عده‌ای از سایت نظامی بازدید كنند ربطی به بازدید از تاسیسات هسته‌ای ندارد اگر هم قبلا بازدیدی از پارچین انجام شده این بازدید توسط بازرسان بوده است.
سلطانیه درباره مذاكرات وین و تفاوت بیان اعلام نتیجه گفتگوها گفت: ناكارتس اعلام كرد اختلافاتی وجوددارد و من هم گفتم این اختلافات وجود دارد اما پیشرفت داشته ایم.
وی با اشاره به اینكه آمانو پیش از آغاز نشست اعلام كرده بود كه نسبت به این نشست خوشبین نیست تصریح كرد: برای آنها زمانی خوشبین‌كننده است كه ما موضوعات مورد نظر آنها را امضا كنیم و ما هم تا زمانی كه همه خواسته هایمان رعایت نشود چنین كاری نخواهیم كرد.
وی با اشاره به اینكه یكی از موضوعات مطالعات ادعایی لب تاپ آمریكایی بود ادامه داد: این موضوع چند سال مطرح بود و خوشبختانه با همكاری فشرده با آژانس علیرغم این كه آمریكا مانع شد كه این مدارك را تحول ما دهند همكاری‌های لازم را انجام داده‌ایم و در ایران با پاورپوینت مطالب را ارائه كرده و در جلسات فشرده و نزدیك به 100 ساعت ثابت كردیم تمام مطالبی كه ارائه كردند ساختگی و جعلی است.
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آن چیزهایی كه در پاورپوینت نشان دادند مطالبی بود كه ادعا می‌كردند ایران طی یك پروژه سری انجام داده‌اند.
سلطانیه خاطرنشان كرد: وقتی این پاورپوینت را نشان دادم اول این سئوال مطرح بود كه چه دلیلی دارد این مطالب مربوط به ایران باشد و آنها پاسخ دادند به دلیل فارسی تایپ شدن بعد معلوم شد كه هیچ مهر محرمانه و طبقه بندی وجود نداشت و حتی بازرسان آژانس نیز از این موضوع مطلع نبودند كه یك چنین مكاتباتی در یك وزارتخانه مانند وزارت دفاع در ایران بدون طبقه بندی و مهر محرمانه امكانپذیر نیست.
وی افزود: در جلسه بعدی شورای حكام یك مهر محرمانه از ایران با خود بردم و اعلام كردم كه این مهر را به سفیر آمریكا هدیه بدهید كه از این پس هر گاه خواستند برای ایران سندسازی كنند مهر محرمانه نیز بزنند.
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: بنابراین بعد از این مسئله اتهامات مطرح شده را تمام كردیم و قرار بود پرونده عادی شود اما آنها متاسفانه اسناد دیگری را به عنوان اتهامات مطرح كرده‌اند كه ما اعلام كردیم یك بار این موضوع را انجام داده‌ایم اما در سال اخیر نیز باز هم برای همكاری اعلام آمادگی كردیم اما گفتیم این همكاری‌ها باید چارچوبی داشته باشد.
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سئوالی در این باره كه به زودی گزارش فصلی آژانس ارائه خواهد شد و در بخش نشر پیدا كرده از تشدید فعالیت هسته‌ای ایران انتقاد شده است و همچنین درباره موضوع پاكسازی پارچین اظهار داشت: موضوع پارچین را بزرگنمایی زیادی كرده‌اند چرا كه وقتی جمهوری اسلامی ایران این تصمیم مهم تاریخی را گرفته كه با آژانس همكاری كند آنها گمان كردند كه می‌توانند هر موضوعی را مطرح كنند.
سلطانیه با اشاره به اینكه برجسته كردن پارچپن با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته اظهار داشت: آنها می‌خواهند جو ایجاد كنند و من همواره تاكید كرده‌ام كه كشورها باید از مخدوش كردن جو خودداری كنند و اجازه دهند كه ما با آژانس همكاری فنی را ادامه دهیم.
وی تصریح كرد: یكی از مشكلاتی كه همواره داشته‌ایم این است كه اطلاعات از آژانس نشت پیدا می‌كند و عدم تعهد نیز شدیدا به این موضوع انتقاد كرده است.
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاكید كرد: در مورد گزارش آژانس نیز هر گاه كه بیرون بیاید می‌توان در مورد آن قضاوت كرد. آژانس حق قضاوت نداردو تنها گزارش می‌كند كه وضعیت چگونه است.
سلطانیه با بیان اینكه به هیچ وجه فعالیت‌های غنی سازی خود را حتی برای یك لحظه تعلیق نخواهیم كرد بیان كرد: فعالیت‌های غنی سازی ما برای اهداف صلح آمیز است و گزارش آژانس نیز مانند گزارش‌های معمول دیگر خواهد بود.
نماینده ایران در آژانس همچنین از انتشار كتاب اسناد حمایت جنبش عدم تعهد از فعالیتهای هسته‌ای ایران از سوی دفتر نمایندگی ایران در وین خبر داد.
وی این كتاب را فصل تاریخی جنبش عدم تعهد و یك سند تاریخی برشمرد و گفت: همچنین در این كتاب عكس‌هایی از بازدید سفرای كشورهای عضو عدم تعهد و كشورهای اتحادیه عرب از ایران و تاسیسات هسته‌ای ایران قرار داده شده است.

منبع:جمهوری اسلامی

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نیاز جدی تبدیل جنبش عدم تعهد به سازمان کشورهای عدم تعهد

رسانه های غربی و یا مرتبط با غرب تلاش كردند تا «وجه سلبی» اجلاس عدم تعهد در تهران برجسته دیده شود و وجه ایجابی آن تحت الشعاع قرار گیرد. در این میان خبرگزاری رویترز دو روز پیش نوشت: «ایران با برگزاری این نشست به جنگ سیاست انزوا رفته است» و شبكه الجزیره گفت: «میزبانی ایران، هجمه تبلیغاتی منزوی شدن ایران را درهم شكسته است.» خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت: «این اجلاس، ویترین مناسبات جهانی ایران است» و شبكه فاكس نیوز هم گفت: «ایران ریاست بزرگترین بلوك رأی دهنده سازمان ملل را در اختیار می گیرد.»
بدون تردید یكی از جنبه های اجلاس عدم تعهد در تهران، جنبه سلبی آن است ولی اگر نگاه به اجلاس تهران و توقع از آن محدود به وجه سلبی آن باشد، از واقعیتی كه طی روزهای 5 تا 10 شهریور و نیز در سه سال دوره ریاست ایران بر این جنبش رخ می دهد، غفلت شده است در این میان قاعدتاً به نفع آمریكایی هاست كه اجلاس تهران صرفاً یك اجلاس تدافعی و سلبی باشد و عجیب نیست كه رسانه های آنان روی وجه سلبی تمركز كرده اند كمااینكه غرب بسیار مایل است كه اساساً جنبش عدم تعهد یك جنبش صرفاً سلبی و تدافعی باشد چرا كه یك جنبش صرفاً سلبی نمی تواند «آینده ساز» باشد.
ایران سه سال، ریاست بر این جنبش را بعهده دارد و این یك فرصت مهم برای جنبش و ایران به حساب می آید. باتوجه به اینكه بدست آوردن ریاست جنبش نیازمند كسب اكثریت آراء سران جنبش (118 نفر) می باشد بنابراین نباید تردید كرد كه پذیرش ریاست ایران بر این جنبش توام با پذیرش نگرش های ایران در عرصه سیاست خارجی بوده است و این خود ضمن آنكه یك علامت روشن از تحول خواهی اكثریت اعضا می باشد در عین حال به معنای پشتیبانی اكثریت از نگرش های ایرانی در این عرصه می باشد با این وصف ایران در این برهه حساس ضمن آنكه مسئولیت سنگینی را بر دوش دارد، فرصت طلایی هم برای پیشبرد سیاست خارجی استقلال طلبانه و آرمان گرایانه خود در اختیار دارد. باید به این نكته اضافه كرد كه باتوجه به آنكه ریاست بعدی جنبش را متحد استراتژیك ایران در آمریكای لاتین- ونزوئلا- برعهده دارد، در واقع ایران می تواند روی یك دوره پیوسته 6ساله حساب باز كند و این فرصتی بسیار بزرگ و كافی برای پیگیری تحول در اهداف، اصول و كاركردهای جنبش و ارتقاء آن به سمت یك سازمان كارآمد جهانی می باشد.
جنبش عدم تعهد در اوج جنگ سرد (1334 تا 1340) به وجود آمد و هدف اصلی آن حفظ و كمك به استقلال كشورها در برابر دو ابرقدرت جهانی بود و برای رسیدن به این هدف مهم باید به «سازمان» تبدیل می شد. سازمانی كه بازوهای اجرایی لازم- شامل بازوهای حقوقی، امنیتی، مالی، انسانی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، تكنولوژیكی و علمی- را در اختیار داشته باشد. چرا كه بدون در اختیار گرفتن این بازوها قادر به حفظ استقلال كشورها در مقابل مداخلات ابرقدرت ها نبود به تجربه هم دیدیم كه به همین دلیل، ابرقدرت ها هیچگاه جنبش عدم تعهد را جدی نگرفتند. نقیصه حركت از جنبش (movement) به سازمان (organization) باید در اجلاس تهران بطور جدی طرح شده و حركت جنبش به سمت سازمان آغاز شده و در دوره سه ساله ریاست ایران به نتیجه برسد و در دوره ریاست ونزوئلا سازمانهای جانبی آن كه ایفاگر نقش های حقوقی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و... هستند، به وجود آیند.
در عین حال تبدیل شدن جنبش به سازمان، نباید به معنای مقابله این نهاد با سازمان ملل باشد چرا كه بدون شك اكثر اعضای جنبش عدم تعهد با تضعیف نقش و جایگاه سازمان ملل مخالفند هر چند اكثریت اعضای جنبش بر لزوم اصلاح سازمان تأكید دارند كمااینكه بیانیه های پایانی اجلاس های عدم تعهد از 1993 (1372) یعنی از اولین اجلاس پس از فروپاشی نظام دو بلوكی، بر لزوم اصلاح ساختار سازمان ملل و بویژه اصلاح ساختار و كاركرد شورای امنیت سازمان ملل، تأكید كرده اند. جنبش عدم تعهد باید به سازمان تبدیل شده و بازوهای اجرایی خود را پیدا كند نه برای اینكه به یك سازمان ملل تبدیل شود كمااینكه در دنیا بعد از به وجود آمدن سازمان ملل، سازمان ها و پیمان هایی به ابتكار كشورهای اروپایی و یا آسیایی به وجود آمدند كه بدون آنكه كار سازمان ملل را انجام بدهند به سازمانی با ضمانت های قوی اجرایی تبدیل گردیدند، اتحادیه اروپا، ناتو و آسه آن سه نمونه از این سازمان های دارای كاركردهای الزامی هستند.
بعنوان مثال كشورهای عضو جنبش عدم تعهد می توانند یك منشور حقوق بشر داشته باشند و براساس فرهنگ های بومی منشوری تهیه كرده و رعایت مواد آن را پس از تصویب در مجمع عمومی الزام آور نمایند و برای كشور یا دولتی كه در عین عضویت در جنبش، به مفاد این منشور حقوق بشر عمل نمی كنند، مجازات هایی را در نظر بگیرند مگر همین الان اتحادیه اروپا منشور فرهنگی حقوقی جداگانه ای ندارد و براساس آن كشورهای عضو را وادار به اصلاحات قوانین داخلی خود نمی كند؟ نكته دیگر این است كه 118 عضو سازمان ملل، بزرگترین گروه اعضاء سازمان را به خود اختصاص داده اند اما آیا واقعاً این 118 عضو به اندازه یكی از چند كشور خاص (نظیر فرانسه) قادر به اثرگذاری خاص در مناسبات بین المللی هست؟ پاسخ قطعاً منفی است ولی این یك وضع غیرطبیعی است چرا كه در مجموعه جنبش، تعداد زیادی كشور وجود دارد كه از فرانسه قوی تر و پیشرفته ترند. بدون تردید هند به تنهایی از مجموع اعضای اتحادیه اروپا ازنظر میزان تولید ناخالص ملی (EDP) برتری دارد اما در این اتحادیه دو عضو هستند كه هر كدام به تنهایی بیش از مجموعه 118عضو جنبش عدم تعهد در معادلات بین المللی اثرگذار هستند. جنبش با تبدیل شدن به سازمان می تواند این روند ناعادلانه و تبعیض آمیز را دگرگون كند كه رفع این بی عدالتی خود اولین گام در راه اصلاح سازمان ملل و شورای امنیت نیز می باشد به عبارت دیگر اصلاح جنبش عدم تعهد شرط لازم اصلاح سازمان ملل است اگر از این منظر به اصلاح جنبش و تبدیل آن به سازمانی با اجزاء اجرایی نگریسته شود، آن وقت گسترش نقش و تأثیر عدم تعهد به معنای كاسته شدن از نقش و تأثیر سازمان ملل نخواهد بود بلكه به معنای تقویت آن نیز هست.
همان طور كه در اهداف اولیه جنبش- بیانیه ده ماده ای 29كشور در اندونزی 1955- با صراحت آمده است، استفاده از زور برای حل و فصل منازعات میان كشورها و مداخله در امور داخلی و تجاوز به اراضی دیگران ممنوع است اگر جنبش با ایجاد سازمان های لازم برای تحقق منع زور و حل و فصل عادلانه مناقشات میان اعضا گام برداشته بود، هیچگاه نوبت به مداخله خارجی نمی رسید. جنگهای بالكان، جنگ ایران و عراق، درگیری های شدید قومی در سومالی، درگیری های منجر به دو پارچه شدن سودان، درگیری های داخلی لبنان، درگیری های كنونی سوریه، اشغال عراق، اشغال افغانستان، جنگ 33روزه، جنگ 22روزه، اتفاق نمی افتادند و یا به سرعت برطرف می شدند رفع و رجوع این مشكلات كه همه به اعضای جنبش عدم تعهد مربوط می شود به هیچ وجه با چارچوب های حقوقی و... سازمان ملل منافات نداشت و می توانست با ساز و كار جنبش عدم تعهد- درصورتی كه به سازمان تبدیل شده بود و بازوهای اجرایی خود را داشت- حل و فصل شود. حالا هم ضرورت تبدیل جنبش به سازمان برای مقابله با بحران های تحمیل شده به اعضا و یا بحران های ناشی از اختلافات ارضی و مرزی و تاریخی به قوت خود باقی است. باید توجه داشت كه شورای امنیت و سازمان های مرتبط با آن تنها زمانی در بحران های تحمیل و یا حادث شده در جغرافیای بزرگ عدم تعهد ورود می كنند كه از قبل منافع اعضای متنفذ این شورا تأمین شده باشد و یا امكان تبدیل آن به وضعیتی به نفع سیطره غرب، وجود داشته باشد. در غیر این صورت بحران های ملی یا فراملی اعضا جنبش به درازا می كشد و مشكلات جدیدی هم به وجود می آورند.
سازمان ملل براساس شرایط نظام دو قطبی و با ابتكار كشورهای گروه متفقین به وجود آمد و علی رغم وقوع تحولات عمده بین المللی درحد فاصل سال تأسیس این سازمان- 1327- تاكنون، هیچ تحولی را نپذیرفته است و این درحالی است كه متفقین و متحدین آن روزگار در طول 60سال گذشته یكی شده اند و لذا تقسیم معادلات 60ساله براساس اتفاقات 5-6ساله- حدفاصل 1939 تا 1944- به هیچ وجه منطقی نیست و حداقل 60سال با واقعیت فاصله دارد. جنبش عدم تعهد به عنوان بزرگترین گروه عضو سازمان ملل می تواند اصلاح ساختار سازمان ملل را بطور جدی دنبال كند و در صورت عدم تمكین متفقین و متحدین جنگ جهانی دوم، عدم تبعیت خود از قطعنامه ها و احكام شورای امنیت و نهادهای تابع آن را رسماً اعلام نماید كه در این صورت قطعاً اقلیت كنونی حاكم بر سازمان ملل چاره ای جز تن دادن به اصلاح نخواهند داشت.
ریاست ایران براین جنبش یك فرصت مهم و تاریخی و تا حد زیادی تكرارناپذیر به حساب می آید. از قضا دوره ریاست ایران با شروع تحولات عمده در عرصه های بین المللی و منطقه ای همراه گردیده است. ایران باید با تجمیع ظرفیت های خود در دولت، مجلس، قوه قضائیه، و سازمان های فراقوه ای خود نظیر صداوسیما، سپاه و بسیج و... از این فرصت زودگذر برای ارتقاء جنبش و تأمین حداكثر منافع ملی استفاده كند. مبادا این فرصت مثل فرصت ریاست ایران بر سازمان كنفرانس- همكاری های- اسلامی از بین برود و همت مسئولان امر تنها معطوف به 5روز اجلاس شانزدهم عدم تعهد شود و یا خدای نكرده برگزاركنندگان با تنگ نظری از به كارگیری ظرفیت های سایر دستگاه های كشور امتناع ورزیده و این فرصت تاریخی را به حوزه های تنگ جناحی سوق بدهند.
فرصت سه ساله ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد نیاز به برنامه ریزی سه ساله و ستادهای خاص برای به نتیجه رساندن تحول و ارتقاء موقعیت جنبش دارد در این میان دانشگاه ها و سایر محافل نخبگی كشور می توانند ظرفیت های خود را برای تحقق هدف بزرگ تغییر ساختار بین المللی مطابق با منافع ملی ایران و منافع سایر ملت ها به میدان بیاورند و نقش تاریخی خود را ایفا نمایند.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پرز حق دارد بترسد متحدان ایران آماده گرفتن زهر چشم هستند

 

تصادفی نیست كه شیمون پرز می گوید از تصور درگیری نظامی با ایران خواب به چشمانم نمی آید. او كاملاً نگران انتقام ایران است.
روزنامه وینر سایتونگ با تأكید بر اینكه ایران 2012، عراق 1981 نیست، نوشت: متحدان ایران در اطراف اسرائیل گوش خوابانده تا در صورت خطای اسرائیل، هزاران اسرائیلی را بكشند.
این روزنامه چاپ اتریش نوشت:31 سال پیش، در هفتم ژوئن 1981، نخست وزیر وقت اسرائیل مناخیم بگین فرمان تاریخی را مبنی بر نابودی برنامه اتمی عراق صادر كرد. هشت هواپیمای جنگنده اف16 نیروی هوایی اسرائیل در «عملیات بابل» در كمتر از دو دقیقه 16 بمب را به وزن هر كدام هزار كیلوگرم بر روی رآكتور در دست ساخت اوسیراك در جنوب بغداد انداختند. خبر قصد انجام حمله را در بوق و كرنا نكرده بودند. از ماهها تهدید هم خبری نبود.
وینرسایتونگ می نویسد: سه دهه بعد همچنان به این حمله به عنوان الگوی حمله اسرائیل به ایران استناد می شود. استدلال اصلی نظریه پردازان اسرائیل برای تكرار عملیاتی مانند حمله سال 1981 این است كه عراق بعد از این حمله هیچ گاه دیگر برنامه اتمی خود را از سر نگرفت. اما مقامات اسرائیل می دانند كه سال 2012 سال 1981 نیست و ایران امروز را نمی توان با عراق آن روزگار سنجید. ایران در سال های گذشته با موفقیت كوشیده قدرت خود را در منطقه به شكل پیوسته بگستراند. به دلیل تغییرات و گرفتاری های آمریكا در عراق و افغانستان، ایرانی ها نه كه بر نفوذشان افزوده شده بلكه بی هیچ مانعی از مقاومت در منطقه ای به وسعت بحرین تا لبنان حمایت كرده اند.
روزنامه مذكور تأكید كرد: ایران توانست به گونه ای حزب الله و حماس را بسیج كند و مورد حمایت قرار دهد كه در اطراف اسرائیل گوش خوابانده اند و آن گونه كه رهبر حزب الله سیدحسن نصرالله این هفته گفت «هر زمان آماده اند هزاران اسرائیلی را در صورت حمله به ایران بكشند.» تصادفی نیست كه رئیس جمهور اسرائیل شیمون پرز می گوید وقتی به تكروی احتمالی اسرائیل علیه ایران می اندیشد شب ها خواب به چشمانش نمی آید. زیرا وی به شدت نگران است ایران با موشك هایش و متحدانش از اسرائیل انتقام بگیرد.
در همین حال آویگدور لیبرمن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اعلام كرد ما در سال 2001 می توانستیم تأسیسات اتمی ایران را نابود كنیم اما اكنون این كشور تأسیسات خود را پراكنده ساخته و به زیرزمین برده است.
به گزارش روزنامه اسرائیل هیوم، لیبرمن می گوید: اسرائیل باید در سال 2001 به تأسیسات اتمی ایران حمله می كرد. تمامی مبادلات و اقدام نكردن ها، امروز اسرائیل را در اقدامات پیشگیرانه ضعیف كرده است. من در سال 2001 هشدار داده بودم كه اگر اقدام نكنیم ایران تاسیسات خود را متفرق و به زیرزمین منتقل می كند. اما تصمیم درستی گرفته نشد.

منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 شهریور 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic