دانشجویان تركیه در آنكارا اردوغان را عامل آمریكا و ناتو خواندند

 تعدادی از دانشجویان ترك در آنكارا علیه نخست وزیر و استقرار موشك های پاتریوت در تركیه تظاهرات كردند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، همزمان با حضور «رجب طیب اردوغان» در دانشگاه خاورمیانه آنكارا، دانشجویان علیه وی تظاهرات كردند. معترضان با سر دادن شعارهایی چون «اردوغان دانشگاه ما را ترك كن» و «اردوغان عامل جنگ افروزی امپریالیست ها» ورود نخست وزیر به این دانشگاه را محكوم كردند. دانشجویان اردوغان را مجری سیاست های ناتو و آمریكا در منطقه خواندند و از وی خواستند سیستم های موشكی پاتریوت را از خاك تركیه برچیند و به مداخله در سوریه پایان دهد.
در همین حال، پلیس سعی كرد با خشونت به تظاهرات پایان دهد و از ماشین های آب پاش و گاز اشك آور علیه دانشجویان استفاده كرد. دانشجویان نیز به سمت ماموران پلیس سنگ پرتاب كردند. در این درگیری شماری از دو طرف زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.
خبر دیگر اینكه دولت تركیه قصد دارد با همكاری آمریكا و قطر طرح موساد را در كردستان عراق و شمال این كشور اجرا كند. در چارچوب این طرح شماری از یهودیان به شهر موصل و استان نینوا منتقل می شوند

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 30 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سردار وحیدی در جمع خبرنگاران:پیشرفته‌تر از پهپاد اسکن ایگل در حال تولید است

  

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از تولید پهپادهای پیشرفته‌تر از پهپاد «اسکن ایگل» که اخیرا به دست نیروهای سپاه پاسداران افتاده است در داخل کشور خبر داد.به گزارش فارس سردار احمدوحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره برگزاری جدید‌ترین رزمایش نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در آب‌های جنوبی کشور گفت: هر رزمایشی برای بالا بردن آمادگی‌ها و همچنین تست سلاح‌های جدید و تمرین تاکتیک‌های نو است. از آنجا که مهمترین تامین کننده امنیت منطقه، جمهوری اسلامی ایران است این رزمایش‌ها به منظور تقویت آمادگی برای تامین هرچه بهتر امنیت صورت می‌گیرد.وی درباره تبلیغات مغرضانه برخی از کشورها درباره اهداف این رزمایش افزود: هدف ما هدف روشنی است و جمهوری اسلامی ایران نیز توانمندی و قدرت بالایی در اختیار دارد که به طور حتم موجب نگرانی طرف‌های بیگانه شده است.وزیر دفاع در پاسخ به سئوال دیگری درباره اظهارات سردار فدوی در خصوص راه‌اندازی خط تولید پهپاد «اسکن ایگل» در داخل کشور گفت: ما پهباد‌های مختلفی را در داخل کشور داریم که به مراتب پیشرفته‌تر از این پهپاد هستند و خط تولید آنها نیز در داخل کشور در حال فعالیت است.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 30 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

امیر عبداللهیان مطرح كرد :موافقت مسكو با طرح 6 ماده ای ایران برای حل بحران سوریه

 معاون وزیر امور خارجه كشورمان از موافقت مسكو با طرح 6 ماده ای ایران برای حل بحران سوریه خبر داد.
حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران پس از گفت وگوهای مسكو در پاسخ به سوالی درباره ادعای غرب مبنی بر این كه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و دولتش در حال سقوط هستند، به خبرگزاری رویترز گفت كه « ما تردیدهای جدی در این باره داریم. ارتش سوریه و دستگاه دولت به راحتی كار می كنند.»
بنابر این گزارش، وی اخباری را كه می گویند مسكو موضعش در قبال سوریه را تعدیل كرده است رد كرد و در كنفرانس خبری اظهار كرد: در گفت وگوها با شركای روسی مان، متوجه شدیم كه هیچ تغییری در موضع روسیه در قبال سوریه ایجاد نشده است.
عبداللهیان همچنین در گفت وگو با خبرگزاری روسی ریانووستی یادآور شد كه مقامات روسیه هم با طرح ایران برای حل بحران در سوریه آشنا شده و موافقت خود را با پیشنهادات تهران اعلام كرده اند.
این دیپلمات بلندپایه همچنین اعلام كرد كه مقامات تهران بر این عقیده نیستند كه مخالفان سوری در مناقشه داخلی در این كشور می توانند به پیروزی رسیده و به قدرت برسند.
وی گفت: ما معتقدیم كه در نهایت این ملت سوریه هستند كه در این مناقشه به پیروزی خواهند رسید، نه بیگانگان و نه دخالت خارجی در امور سوریه. تنها گروه هایی به پیروزی خواهند رسید كه در بین مردم سوریه دارای اعتبار و محبوبیت هستند.
معاون وزیر خارجه ایران در عین حال ابراز عقیده كرد كه اعزام نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به سوریه هم اقدام غیرعملی است.
وی گفت: آنچه می تواند وضعیت داخلی در سوریه را تغییر دهد، عدم اعزام نیروهای حافظ صلح به این كشور است. همه كشورها باید این مسئولیت را بپذیرند كه سلاح به سوریه فرستاده نشود. برای اینكه ارسال سلاح به سوریه از كشورهای همسایه بدست گروه های مسلح تندرو و تروریستی می رسد و تنها باعث وخامت اوضاع بیشتر در این كشور خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 30 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

آیت الله نوری همدانی:نابودی دنیا در اول دی ماه خرافات است

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه اروپایی ها سخن حق اسلام را رها کرده و به خرافات دامن می زنند، گفت: شایعه پایان دنیا در اول دی ماه خرافاتی بیش نیست.به گزارش رسا، آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید ظهردیروز در دیدار جمعی از مسئولان بخش های خبری صدا و سیما، شایعه پایان دنیا در اول دی ماه را نشانه خرافه پردازی اروپایی ها دانست و اظهار داشت: آنها به خرافه ایمان می آورند اما حقایق اسلام را نمی پذیرند.وی به عملکرد برخی اروپایی ها برای فرار از خطر نابودی دنیا اشاره کرد و گفت: برخی برای اینکه از این اتفاق در امان بمانند در شمال اروپا پناهگاه هایی برای خود تهیه کرده اند حال آنکه بر اساس آیات قرآن در زمان قیامت کوه ها متلاشی می شوند، آسمان از هم می شکافد، در چنین شرایطی راه فرار برای هیچ کس در هیچ کجا وجود ندارد.این مرجع تقلید در ادامه نقش صدا و سیما در آگاه سازی مردم را بسیار مهم خواند و افزود: شما باید غرب را آن گونه که هست و به درستی بشناسانید؛ باید جنایاتی که اروپا و آمریکا در حق ملت های دنیا روا داشته اند تبیین شود تا مردم بدانند سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل که داعیه حمایت از حقوق بشر دارند
دکّان هایی هستند برای اینکه اهداف شوم خود را پیاده سازی کنند.آیت الله نوری همدانی با تأکید بر اینکه صدا و سیما باید زبان گویای اسلام و علما باشد، گفت: کار شما بسیار مقدس و مهم است چراکه باید از ارزش‌های اسلامی دفاع کنید، با منکرات مبارزه کرده و معروف ها را اشاعه دهید؛ این همان کاری است که پیامبران انجام می دادند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 30 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اعتقادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پیام رهبر انقلاب به کنگره بزرگداشت علامه قطب الدّین شیرازی:

بسم الله الرّحمن الرّحیم*
بزرگداشت کسانی از قبیل قطب الدّین شیرازی کار بسیار مفیدی است. من در ذهنم بود که پزشک ها، زرنگی کردند و قطب شیرازی را برده اند به عالم پزشکی؛ چون ایشان در درجه اوّل فیلسوف است، شاگرد خواجه نصیر و شارح شرح حکمت الاشراق و اینها است؛ و البتّه طبیب هم هست، طبیب برجسته ای است؛ [و هم] منجم است، ایشان در ساخت رصدخانه معروف مراغه سهیم بوده؛ یعنی یک انسان بزرگی است. امّا این بیان آقای دکتر لنکرانی، بیان خوبی بود. یعنی همین که ما توجّه بکنیم که دانشمندان بزرگ ما در دوران های مختلف اسلامی، در رشته های مختلف تبحّر داشته اند؛ صِرف این نبود که یک لقمه از اینجا، یک لقمه از آنجا، یک لقمه از آنجا؛ نه، ایشان در عالم پزشکی یک آدم برجسته است؛ همانطور که اشاره کردید، مهمترین شرح قانون بوعلی را او نوشته؛ در زمینه فلسفه، یک فیلسوف به معنای حقیقی کلمه؛ در زمینه ی نجوم و هیئت، یک انسان وارد و متخصّص است؛ ادیب است، شاعر است: شعر عربی، شعر فارسی؛ و شاید علوم دیگری. یعنی این نکته مورد توجّه باشد که تخصّص گرایی به معنای محدود کردن ذهن و فکر انسان، یک نکته برجسته ای نیست -که همین طور تخصّصها پشت سر هم همدیگر را میشکافند و یک تخصّص کوچکتری، دائره ی محدودتری به وجود می آید؛ به یک معنا به خاطر رسیدگی به وضع زندگی انسان در آن تخصّص خاص چیز خوبی است، امّا به یک معنا محدود کردن انسان است- چون ظرفیّت ذهن انسان خیلی وسیع است و میتواند در همه ی این امور صاحب نظر باشد. این‌جور نباشد که کسی که پزشک است، مثلاً در زمینه ی علوم دینی یا در زمینه ی فلسفه، یک آدم عامی ای محسوب بشود؛ نه، چقدر خوب است که یک پزشک، در زمینه ی علوم دیگر- در زمینه ی علوم عقلی، در زمینه ی علوم دقیقه، مسائل گوناگون طبیعی- حداقّل صاحبِ اطّلاع باشد و این کار را ما بتوانیم در کشورمان پیش ببریم. البتّه این به معنای تعطیل کردن تخصّصها به هیچ وجه نیست، بلکه به معنای بهره مند کردن ذهن متخصّصین از محیط های فراتر از حدّ تخصّص آنها است.
خب؛ شیراز البتّه مرکز مهمّی است، و بزرگانی در شیراز پرورش پیدا کرده اند؛ خود این هم در سرزمینهای گوناگون ما نکته ای است؛ من این را در سفر شیراز هم – همین چند سال قبل از این- گفتم. واقعاً شیراز جزو سرزمینهایی از کشور ما است که یک ظرفیّت نامحدودی دارد؛ انسان در هر بخشی نگاه میکند، می بیند منطقه فارس و شیراز- البتّه شیراز که میگوییم، منظورمان کلّ فارس است، کما اینکه قطب شیرازی هم کازرونی است- یک منطقه ی بسیار حاصلخیزی است از لحاظ تربیت استعدادهای برجسته ی انسانی؛ شاعر، ادیب، فیلسوف، عالمِ به معنای مصطلح امروزی؛ در رشته های مختلف علوم- در همه رشته ها- برجستگانی از این منطقه برخاسته اند. خب این در واقع به یک معنا شناسنامه ی این منطقه است که کسانی که در این منطقه مشغول کار تعلیم و تربیت و پرورش افکار و استعدادها هستند، به این نکته توجّه کنند که[در] اینجا یک استعداد بی پایانی از لحاظ اسلامی وجود دارد. حالا همین قطب شیرازی، ایشان علّامه ی شیرازی است، یعنی به عنوان علّامه شناخته میشود، به خاطر همین که در فنون مختلف[متخصص بوده]؛ به هر حال سعی کنید این شخصیّتهای برجسته را به عنوان الگوهایی برای نسل جوانِ امروزِ ما معرفی کنید که جوان امروز بداند که میتواند الگویش این باشد. هیچ لزومی ندارد که ما یک شخصیّت را از اعماق تاریکی ‌های قرون وسطای اروپا بکشیم بیرون، او را به عنوان یک شخصیّت معرّفی کنیم. اینها [الگو] هستند.
 ثانیاً توجه کنند به این که جریان علمی در کشور ما، در دورانی که در غرب و در اروپا خبری نبوده شکوفایی هایی داشته. در قرن هفتم هجری - چون ایشان از دانشمندان قرن هفتم است، یعنی ایشان اوائل اول قرن هشتم ظاهراً از دنیا رفته، یعنی جزو علمای قرن هفتم محسوب میشود- یعنی قرن سیزده و چهارده میلادی، شما ببینید در اروپا چه خبر بوده؟ چه کسانی بودند؟ یعنی در اروپا، نور علم تابیده نشده بود؛ آن ‌وقت اینجور شخصیّتهای برجسته ای در اینجا از قبیل خواجه نصیر و کاتبی- که یکی از اساتید او هم کاتبی است؛ کاتبی قزوینی، فیلسوف برجسته ی بزرگ- و دیگران و همچنین امثال قطب شیرازی، در آن وقت هستند.
امیدواریم ان‌ شاءالله خداوند کمک کند بهتان، بتوانید این کار را خیلی خوب از آب در بیاورید.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 30 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: علمی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مهدی هاشمی :از نظام هیچ امتیازی نمی توانیم بگیریم

در یك فایل 20 دقیقه ای منتشر شده، مهدی هاشمی به نكاتی در خصوص نگاهش به سیاست داخلی ایران، شرایط بعد از انتخابات 88 و درگیری ها و موضع گیری های خود اشاره می كند.
اخیراً یك فایل صوتی 20 دقیقه ای در فضای اینترنت منتشر شد كه مكالمه محرمانه دوسال پیش میان نیك آهنگ كوثر ضدانقلاب خارج نشین و آقای مهدی هاشمی در تاریخ 13 اكتبر 2010 (21 مهر سال 1389) را افشا می كند.
در این فایل 20 دقیقه ای، مهدی هاشمی به نكاتی در خصوص نگاهش به سیاست داخلی ایران، شرایط بعد از انتخابات 88 و درگیری ها و موضع گیری های پدر وی و خودش اشاره می كند.
نیك آهنگ كوثر مدیر سایت ضد انقلابی خودنویس نیز در بخشی از این فایل صدای منتسب به این دو نیز با تاكید بر این كه این گفت و گو به طور خصوصی است سوال هایی از وی می كند. وی اصالت این نوارهای صوتی را نیز تایید كرده است.
انتشار این فایل اگر چه هنوز به طور گسترده انجام نگرفته، اما به نظر می رسد علی رغم این كه دیروز در یك سرویس انتشار صوتی گذارده شده اما بی شك در رسانه های دیجیتالی و گروه های اجتماعی با موج گسترده ای منتشر خواهد شد.
مهدی هاشمی فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مهرماه سال 91 پس از ماه ها جنجال با معرفی خود به اتهام های مختلف از جمله نقش در آشوبهای بعد انتخابات دهم ریاست جمهوری و جرم های دیگر راهی دادگاه و بازجویی شد. او تاكنون اجازه خروج از بازداشت موقت را نیافته و هم چنین رسانه های كشور در روز 14 آذرماه خبر از دستگیری دو نفر دیگر در رابطه با پرونده آقای هاشمی را داده اند.
مهدی هاشمی در این مكالمه تلفنی از نیك آهنگ كوثر ضدانقلاب لاییك می خواهد تا با فحاشی وی را در رسانه ها بیشتر مطرح كند. وی با اعتراف به اینكه روز به روز حلقه بر فتنه گران تنگ تر می شود، خطاب به كوثر می گوید : من گفتم به شما! شماها باور نكردید ، این اشتباهی كه شما در دوم خرداد كردید و آقای هاشمی را از خاتمی جدا كردید ، این دفعه هم شما دعوا راه انداختید . همان دوم خرداد كه (اصلاح طلبها ) به ما فحش دادند ما گفتیم هدفمان مشترك است و دعوا راه نینداختیم . ما می توانستیم اما تفاهم كردیم كه همه نیروها باید متحد بشویم و جلوی نظام بایستیم، استراتژی ما از روز اول همین بوده است .»
وی در ادامه ضمن توهین به اركان نظام و عصبانیت از شكست در مقابل مردم اظهار می كند:«هنوز هم معتقدیم باید به رهبری فشار آورد. این هزینه اش از همه چیز كمتر است . من در آن ور ( ایران ) كه بودم، در بین اطلاعاتی ها زندگی كرده ام . اطلاعاتی ها در هر گروه (ضدانقلاب ) نیرو دارند و بینشان اختلاف می اندازند و نمی گذارند متحد بشوند. شما الان نگاه كن ! اپوزیسیون شده 300 گروه ! باید به آنهایی كه در داخل كشور در حال جنگ ( فتنه ) هستند كمك كرد، الان بار بر دوش آنهاست.»
نیك آهنگ كوثر كاریكاتوریست روزنامه های زنجیره ای دوره اصلاحات در این لحظه از وی می پرسد : « آقای هاشمی ! شما یك موضع مشخصی دارید و در مقابل رسانه های داخل ایران شماها بالاخره كی این موضع ( خصمانه ) را به صورت رو بازی می كنید؟ »
مهدی هاشمی در پاسخ با اعتراف به رفتارهای دوگانه و ظاهرسازی هایش در مقابل افكار عمومی می گوید : « ما داریم روبازی می كنیم ، من با بی بی سی و اینها نمی توانم مصاحبه كنم چون در ایران این كار جرم تعریف شده است . حرفهایی كه ماها می زنیم حرفهایی كه بابای من زد، از همه حرفهای آقایون(اصلاح طلب ) تند تر بوده است ! ما تقسیم كار كرده ایم هركسی كار خودش رو می كند. بابا كار خودش رو می كند. اینها به من گیر داده اند چون می خواهند وظیفه اصلی ام را انجام ندهم. وظیفه من به عنوان مهدی هاشمی این نیست كه رسانه های خبری را كنترل كنم. من وظیفه ای برایم تعریف شده كه آن را انجام می دهم.»
نیك آهنگ كوثر كه هنوز قانع نشده است اینگونه سوالش را باردیگر پیگیری می كند : « این روندی كه شما دارید انجام می دهید تبدیل به یك روند فرسایشی شده و آنها ( نظام ) به خاطر قدرت رسانه ای كه دارند امكان بازی شما را گرفته اند. بازی كه در اینترنت می شود بازی ضعیفی است مگر بازدید از سایتهای( فتنه ) كه فیلتر هم هست، چقدر است؟
مهدی هاشمی كه اطلاعات غلطی را نیز در اختیار دارد با توهمی عجیب پاسخ می دهد :«آنها ( رسانه های داخل كشور ) بازیشان فقط اینترنتی است . سایتهای نظام كلا 25000 تا بازدید دارند . آنها همانقدر كه كار اینترنتی می كنند ما هم كار اینترنتی انجام می دهیم . دعوای من با بابا اینست كه ما باید تهاجمی تر بشویم با اینها .»
در ادامه نیك آهنگ كوثر عامل رسانه ای ضد انقلاب با پیشنهادی خبیثانه خطاب به مهدی هاشمی می گوید : « حركتهای رسانه های نظام را باید از قبل بدانید. اما مهدی هاشمی وزن مشخصی دارد، فائزه هاشمی وزن مشخصی دارد. به نظر من كه این محدوده را خوب میشناسم از این وضع و از این پتانسیل استفاده خوبی نشده و اینكه شما ( یعنی مهدی هاشمی ) رو بازی نمیكنی برداشت اینست كه شما ّبرای بازگشت به ایران امید داری!»
مهدی هاشمی نیز پاسخ كوثر را اینگونه می دهد : « من خودم را می گویم فائزه رو نمی گویم. من وظیفه ام چیز دیگری بوده است.كارهایی كه من كرده ام صد برابر بدتر از سخنرانی های شماها ست و نظام هم می داند كه من دارم چه كار می كنم. و اینها هم می دانند اخلالهایی كه در زمان رفتن رییس جمهور ایران ( آقای احمدی نژاد ) به سازمان ملل ایجاد شد توسط من بوده است و این مساله حتی به تاج زاده و بهزاد نبوی و رضا خاتمی و اینها هم برخورده است ! من خبر دارم. من هم نگفتم كار ما بوده و وارد این بازی نشدم ولی طرفهای من می فهمند كه من كیم و می فهمند من دارم چه كاری علیه نظام می كنم و با من بد هستند.»
به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی در ادامه با اشاره به مصاحبه هایش با رسانه های بیگانه ادعا می كند :« من با بی بی سی مصاحبه كنم خیلی كارهای دیگر را نمی توانم بكنم و الان از ایران از بالا و پایین كشور با من ارتباط دارند و من اگر فردا با بی بی سی مصاحبه كنم اینها دیگر نمی توانند با من ارتباط داشته باشند. بازی من آنطوری نیست كه شما بتوانید بفهمید. اینكه من الان بخواهم رو بازی كنم خیلی زود است. البته من حرفهای شما را قبول دارم كه اقای هاشمی باید فتیله را بكشد بالا . ما ها هیچ امتیاز عملی الان نمی توانیم از رهبری بگیریم و خیالت راحت باشد نظام هیچ امتیازی الان به ما نمی دهد. »
نیك آهنگ كوثر نیز در پایان این بخش از نوار صوتی مكالمه اینگونه به وضعیت بد فتنه گران اعتراف می كند :« نمودار قدرت (فتنه ) دارد پشت سر هم می آید پایین، شما باید بازی را عوض كنید كه این نمودار بیاید بالا. الان شما بیایید یك آمار گیری كنید افت و خاموشی نسبی كه در جنبش (فتنه سبز ) اتفاق افتاده به طور مشخص نشان می دهد كه الان اگر ( فتنه گران ) بخواهند یك فعالیت مجدد بكنند چقدر غیرعملی است »
گفتنی است منتشر كننده این فایل در ذیل این دو فایل صوتی كه در مجموع 20 دقیقه است تاكید كرده بیست فایل صوتی در اختیار دارد و 18 مورد دیگر نیز به زودی منتشر خواهد شد.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

تعداد جان باختگان زمین لرزه زهان در استان خراسان جنوبی به شش نفر رسید

جام جم آنلاین: مدیرکل حوادث غیر مترقبه استان خراسان جنوبی از افزایش تلفات انسانی زمین لرزه زهان خبر داد و گفت: شش نفر در زمین لرزه کشته و یک نفر مفقود شده است. محمد علی آخوندی اظهارداشت: متاسفانه طی ساعات اخیر چند نفر از مصدومان جان خود را از دست دادند و تعداد کشته ها به شش نفر افزایش یافت و زخمی ها نیز 23 نفر هستند و تحت مداوا قرار دارند.

وی تصریح کرد: بسیاری افراد نیز دچار زخمهای سطحی شدند که درمان شده اند.

آخوندی گفت: اکیپ های امدادی و درمانی در منطقه حضور دارند و کار نصب چادرها همزمان با عملیات امدادی در حال انجام است.

وی ادامه داد: شرایط کاملا تحت کنترل قرار دارد و همه در حال آماده باش هستند.

وی از حضور مردم در معابر خبر داد و گفت: عملیات جستجو تا ساعاتی دیگر تمام می شود و اکثر روستاها جستجو شده و عملیات تمام شده است.

وی گفت: یک کودک در روستای شارج مفقود است که امیدواریم بتوانیم وی را سالم از زیر آوار خارج کنیم.

مدیرکل حوادث غیر مترقبه استان خراسان جنوبی ابراز امیدواری کرد به زودی کار آوار برداری و بازسازی نیز در منطقه انجام شود.

وی گفت: روستاهایی که مقاوم سازی شده بودند حتی یک زخمی هم نداشتند و تمام خسارات وارده در مناطقی بود که مقاوم سازی نشده بود.

به گزارش خبرنگار مهر، زمین لرزه ای به شدت 5.5 ریشتر زهان در استان خراسان جنوبی را لرزاند.

این زمین لرزه ساعت 20 و 38 دقیقه چهارشنبه شب به وقوع پیوست است و بنا به اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران کانون این زمین لرزه در عمق 9 کیلومتری زمین قرار گرفته است.

منبع:جام جم

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   |   | نظرات()   بازدید ها:بازدید

واكنش سپاه به تكذیب خبر شكار پهپاد آمریكایی

آمریكایی‌ها دوباره هواپیماهای بدون سرنشینشان را شمارش كنند!سردار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی كل سپاه پاسداران درباره ادعای مقامات نظامی آمریكا مبنی بر اینكه پهپاد شكار شده آمریكا در ایران متعلق به ما نیست، گفت: آمریكایی‌هادر قضیه شكار آركیو 170 هم این گونه سخنانی را بر زبان آوردند، ولی بعد‌ها گفتند كه این مسأله قابل بررسی است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی افزود: فرماندهان نیروی دریایی آن‌ها اعلام كرده‌اند كه این موضوع درست نیست، ولی بلافاصله یك مقام دیگر آمریكایی گفته كه تلویزیون ایران، تصاویر این پهپاد را پخش نموده و این مسأله برای ما دارای مفهوم است.
مسئول روابط عمومی كل سپاه با بیان این كه كسانی كه دانش این اقدامات را می‌دانند، با اهمیت این موضوع آشنا هستند، تصریح كرد: توانمندی ما بیشتر از این حرف‌هاست و مطمئنم در آینده نزدیك، دیر یا زود خودشان این شكار را تأیید خواهند كرد.
وی خاطرنشان كرد: به فرمانده آمریكایی توصیه می‌كنم یك بار دیگر، پهپاد‌هایش را دقیق شمارش كند. مسئول روابط عمومی كل سپاه پاسداران افزود: اگر نیاز باشد اطلاعات جدیدتری از این شكار اعلام خواهیم كرد.
سردار شریف با اشاره به این كه این كار سپاه، شكوه برای انقلاب و خفت و خواری برای آمریكایی‌ها به همراه دارد، تأكید كرد: "چشم عقاب"برای آن‌ها خیلی مهم بود و برای همین دلشان نمی‌خواهد در این قائله بازنده باشند.
وی خاطرنشان كرد: آن‌ها ما را خوب می‌شناسند، این موضوع آنچنان محكم است كه اگر نیاز باشد، چیزی را رو می‌كنیم كه آن‌ها آبرویشان برود؛ بنابراین، دوباره توصیه می‌كنم كه فرمانده‌های آمریكایی، پهپاد‌هایشان را به دقت شمارش كنند.

منبع:جمهوری اسلامی

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

فلاحت پیشه :سمت جدید مشایی، هدر دادن بزرگترین فرصت سیاست خارجی ایران است

حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس هشتم در گفتگو با آریا سمت جدید رحیم مشایی را هدر دادن بزرگترین فرصت سیاست خارجی ایران بعد از انقلاب دانست و گفت:ریاست جنبش عدم تعهد باید نماد کلیت سیاست خارجی ایران باشد بنابراین کسانی كه در این جایگاه قرار می گیرند باید در داخل کشور از پشتوانه ملی برخوردار باشند زیرا ریاست و مدیریت بر جنبش عدم تعهد از سوی افرادی که نقش های منفی در داخل کشو ر بازی کرده اند به این فرصت ،کارویژه و بی سابقه ای که به ایران داده شده است ضربه وارد
می‌کند.وی افزود: مشایی جنجالی ترین شخص در حلقه یا ران احمدی نژاد محسوب می شود البته فارغ از اینکه این جنجالها به چه دلیلی شکل می گیرد و آیا توجیه پذیر است یا خیر.قطعا این جنجالها به جایگاه ریاست عدم تعهد ایران ضربه وارد می کند در واقع تفاوت میان سیاست خارجی و سیاست داخلی جمهوری اسلامی دراین است که باید در راهبرد سیاست خارجی وحدت وجود داشته باشد از این رو حتی در زمان حکومت چپ ها که شکاف بین راست و چپ وجود داشت می دیدیم این وحدت در سیاست خارجی ما حفظ می شد.این نماینده سابق مجلس تاکید کرد:تحلیل و تقلیل یک موضوع به موضوع فردی و رفاقتی قطعا به سیاست خارجی ما ضربه وارد می کند با توجه به اینکه ایران سالها به دنبال این فرصت بود که ریاست جنبش عدم تعهد را به دست آورد.

منبع:رسالت

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

احمدی نژاد:بمب اتم به دوره توحش تعلق دارد

 
رییس جمهوری با بیان اینکه آمریکا در طول سالهای گذشته به بهانه های مختلف با ملت ایران مخالفت کرده و امروز نیز موضوع هسته ای را بهانه ای برای ادامه مخالفت های خود قرار داده است، گفت: بمب اتم به دوره توحش تعلق دارد.

محمود احمدی نژاد در دیدار پیتر تیلر سفیر جدید سوئد در تهران افزود: جمهوری اسلامی ایران به دلیل آنکه بمب اتم ندارد و هرگز به دنبال آن نیست و این سلاح ها را ناکارآمد می داند، هیچگونه نگرانی ندارد.به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، احمدی نژاد گفت: بمب اتم هرگز نتوانسته مشکلات اقتصادی و اجتماعی برخی کشورهای اروپایی مثل فرانسه و انگلیس را رفع کند در حالی که این کشورها هزینه های بسیار زیادی را برای نگهداری و تعمیر آن هزینه می کنند.احمدی نژاد با تاکید بر اینکه شرایط جهانی به گونه ای است که دیگر کشوری نمی تواند بمب اتم داشته باشد، خاطر نشان کرد: امروز دوران فرهنگ، انسانیت و منطق است؛ بمب اتم برای دورانی است که چند کشور می خواستند همه جهان را تحت سلطه خود درآورند.رییس جمهوری اضافه کرد: بمب اتم به دوره توحش تعلق دارد و امروز معیار برتر در جهان، انسانیت و اندیشه است.احمدی نژاد با بیان اینکه امروز موضوع هسته ای ایران به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است، گفت: دولت آمریکا 33 سال است با ملت ایران مخالفت می کند و این رفتار آنان ارتباطی با مساله هسته ای ایران ندارد چرا که پیش از این، همین دولت از یک حکومت دیکتاتور خشن در ایران و برنامه های هسته ای آن حمایت می کرد اما از روزی که ملت ایران این دیکتاتور را سرنگون کرده اند دائماً با پیشرفت این ملت مخالفت می کند.وی با تاکید بر اینکه ساختن دنیایی بهتر جز با تفاهم، همدلی و همکاری همه ملت ها امکانپذیر نخواهد بود، اظهار داشت: امروز دوران فرهنگ، انسانیت و منطق بوده و معیار برتر در جهان انسانیت و اندیشه است.رییس جمهوری با بیان اینکه آنچه ملت ها را به یکدیگر پیوند می دهد، انسانیت آنان است، گفت: انسانها آزاد هستند تا نقطه نظرات و دیدگاه های خود را داشته باشند و مهم این است که همه به نظرات یکدیگر احترام گذاشته و این باور وجود داشته باشد که ساختن دنیایی بهتر تنها با مشارکت همه ملت ها امکان پذیر خواهد بود.وی تاکید کرد: هیچکس حق ندارد نظرات و خواسته خود را به دیگران تحمیل کند بلکه باید در تمام مسایل روحیه همکاری و تفاهم حاکم باشد

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سلطانیه:پاسخ جدی به هرگونه اقدام علیه تأسیسات هسته ای و احتمال خروج از ان پی تی

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تأکید بر پاسخ جدی به هرگونه اقدام علیه تأسیسات هسته ای ایران، از احتمال خروج از ان پی تی در صورت حمله به این تأسیسات خبر داد.

به گزارش فارس علی اصغر سلطانیه در مصاحبه با شبکه العالم، در خصوص تهدیدهای رژیم صهیونیستی برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران، با اشاره به سابقه تاریخی تاریک این رژیم از زمان اشغال سرزمین فلسطین تا به حال در نقض قوانین بین المللی گفت: در جلسه شورای حکام تأکید کردم، کسی جرأت حمله به ایران را ندارد؛ ولی اگر نادان و دیوانه ای مانند رژیم صهیونیستی بخواهد حمله کند، قطعا همانطور که مقامات جمهوری اسلامی ایران گفته اند، با برخورد جدی مواجه خواهد شد؛ اما چنین اقدامی عواقبی را هم برای حوزه برنامه آژانس و هم معاهده خواهد داشت.وی افزود: ممکن است مجلس شورای اسلامی بر دولت فشار بیاورد و از دولت بخواهد که همکاری ها با آژانس را تقلیل دهیم یا بازرسی ها متوقف شود؛ یا حتی از معاهده ان پی تی خارج شویم.سلطانیه خاطرنشان کرد: این سئوال همواره برای مردم عزیز ما و نمایندگان مطرح است که ما چه سود و استفاده ای از عضویت در ان پی تی برده ایم؛ ما اکنون به دلیل عضویت در ان پی تی دچار این مشکلات و بحث های سیاسی و تحریم شده ایم؛ ولی کشورهایی که عضو این معاهده نیستند مشکلی نداشتند، و یا رژیم صهیونیستی که عضو معاهده ان پی تی نیست، تأسیسات هسته ای آن هیچگاه مورد بازرسی‌های  آژانس قرار نمی گیرد و با این مسئل سیاسی در آژانس مواجه نیست.

منبع : رسالت

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جلیلی :توسل آمریكا به راهبرد فشار دركنار گفتگو نشانه ضعف آنهاست

 

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران گفت: توسل آمریکا به راهبرد فشار در کنار گفتگو را نشانه ضعف منطق آن دولت و به‌کارگیری زور به جای استدلال دانست. به گزارش فارس، «منصف بن سالم»، وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی تونس دیروز با نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.سعید جلیلی در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های گسترده شکل گرفته بر اساس بیداری اسلامی در کشور تونس بر یکپارچه‌سازی این ظرفیت‌ها و بهره‌برداری گسترده از آن در راستای گسترش و پیشرفت تمدن اسلامی تاکید کرد.وی افزود: تقابل غرب با تمدن اسلامی ریشه در مخالفت آنان با شکستن انحصارها و قدرت یافتن اندیشه اسلامی دارد و اقداماتی از قبیل ترور دانشمندان هسته‌‌ای ایران توسط رژیم صهیونیستی نیز در همین راستا انجام گرفته است.دبیر شورای‌عالی امنیت ملی توسل آمریکا به راهبرد فشار در کنار گفتگو را نشانه ضعف منطق آن دولت و به‌کارگیری زور به جای استدلال دانست.دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان این که پس از گفتگوهای ایران و 1+5 در مسکو و ارائه پیشنهادهای منطقی جمهوری اسلامی ایران، انتظار جامعه جهانی آن است که این کشورها بتوانند با پاسخ منطقی به این پیشنهادها به میز مذاکره بازگردند، تصریح کرد: آمریکا باید به افکار عمومی درباره این تاخیر 6 ماهه پاسخ دهد.نماینده مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: حمایت مردم ایران از مسلمانان غزه نمونه واضحی از وحدت جهان اسلام است و دشمنان با ایجاد اختلافات قومی و مذهبی سعی دارند مانع از گسترش تمدن اسلامی در دوران طلایی خود شوند.

منبع :رسالت

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جنگ 8 روزه غزه ،تودهنی ایران به رژیم صهیونیستی

یك روزنامه صهیونیستی، عقب نشینی حقارت آمیز بنیامین نتانیاهو بعد از ماه ها پرگویی علیه ایران را مورد سرزنش قرار داد.
روزنامه یدیعوت آحارونوت در مقاله ای این پرسش را مطرح كرد كه «چرا كسی این روزها خبری از تهدیدات علیه ایران نمی شنود در حالی كه تا دو ماه پیش حمله به ایران گوش جهانیان را كر كرده بود؟»
به گزارش خبرگزاری قدس افیعاد كلاینبرگ نویسنده تحلیل یدیعوت آحارونوت با طرح این سؤال كه «آیا اخیرا كسی تهدیدی بر علیه ایران شنیده است؟» می نویسد: تنها چند ماه پیش تهدیدات نتانیاهو بر علیه ایران و حمله به تاسیسات اتمی این كشور گوش جهان را كر كرده بود و حتی سیاستمداران نیز با توجه به شدت تهدیدات اقدام نظامی اسرائیل بر علیه ایران را قریب الوقوع می پنداشتند.
وی با بیان این كه تجربه نشان داده اسرائیل هر زمان بیشتر تهدید می كند بیشتر آسیب می بیند، می افزاید: تهدیدات نسنجیده رهبران اسرائیل و این بار از سوی نتانیاهو سبب شد تا جمهوری اسلامی از آن به عنوان یك فرصت استفاده كرده و از جنگ 8 روزه غزه نیز بدون كمترین هزینه بیشترین بهره برداری را نماید، به طوری كه با شگفتی هرچه تمام تر ادعای تهدیدات ایران ناپدید شده و كمترین اثری از آن در سخنان نخست وزیر و سایر مسئولان به گوش نمی رسد.
این تحلیلگر صهیونیست در ادامه می نویسد: ارتقای فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل و اجماع جهانی به نفع فلسطین از یك سو، تصمیم عجیب نتانیاهو برای ساخت شهرك های جدید و اجماع جهانی برعلیه اسرائیل نیز سبب شده است تا جویندگان «تهدیدات اسرائیل» بر علیه ایران با قطعیت به هیچ نتیجه ای نرسند.
یادآور می شود پس از جنگ 8 روزه و با رای مجمع عمومی سازمان ملل كه تنها 7 مخالف داشت، فلسطین به عنوان ناظر سازمان ملل پذیرفته شد. و در كمتر از 10 روز قطعنامه ای در مجمع عمومی- باز هم صرفا با مخالفت 7، 6 كشور- به تصویب رسید كه خواستار بازرسی از تاسیسات اتمی رژیم صهیونیستی بود. این دو اتفاق، انزوای هرچه بیشتر رژیم اشغالگر قدس را در سطح جهانی نشان می دهد.
منبع:کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پیشنهاد لس آنجلس تایمز به غربی ها : ایران باج نمی دهد تحریم ها را لغوكنید

در پی به پیش كشیدن طرح مذاكره میان آمریكا و ایران كه مدتی است از سوی رسانه های غربی در دستور كار قرار گرفته است؛ روزنامه آمریكایی لس آنجلس تایمز اذعان كرد كه جمهوری اسلامی ایران اهل باج دادن نیست و تنها راه این است كه تحریم ها علیه این كشور لغو شود.
این اذعان در حالی است كه پیش از این نیز بسیاری از مقامات و رسانه های آمریكا این موضوع را از زوایای گوناگون مورد تأكید قرار داده اند.
این بار این روزنامه آمریكایی در مطلبی با عنوان «دریچه فرصت به روی مناقشه آمریكا- ایران ممكن است گشوده شود»، به این موضوع پرداخته است.
لس آنجلس تایمز در گزارش خود به قلم كارول جی ویلیامز تأكید می كند؛ نمی توان با توسل به تحریم و زور و بدون دادن امتیاز ایران را به پای میز مذاكره آورد.
لس آنجلس تایمز با بیان اینكه تلاش های چندجانبه برای ممانعت از فعالیت هسته ای ایران، چند ماهی است كه به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریكا و درگیری های غزه و سوریه، متوقف شده است و اكنون كه باراك اوباما دوباره انتخاب شده است؛ پیش بینی می شود به زودی مذاكرات از سر گرفته شود ادعا می كند: برخی ناظران معتقدند تهران با شیوه ای سازنده تر برای حل موضوع هسته ای خود، این كار را خواهد كرد.
این روزنامه آمریكایی تصریح می كند: دولت اوباما اكنون برای حل و فصل یكی از پیچیده ترین مسائل خود، آزادی عمل بیشتری دارد. اوباما كه دیگر مانعی به نام میت رامنی نامزد جنگ طلب جمهوری خواهان را بر سر راه خود نمی بیند، می تواند با چرخش به سوی تهران، به مسیر مذاكرات برگردد.
از ماه ژوئن گفتگوهای چندجانبه با تهران در مورد برنامه های هسته ای اش متوقف شده است. اواخر ماه نوامبر كاترین اشتون رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا با دیپلمات های كشورهای 1+5 دیدار كرد و در مورد از سرگیری احتمال گفتگو ها با تهران در ماه دسامبر به تبادل نظر پرداخت.
در ادامه لس آنجلس تایمز به نقل از نجم الدین مشكاتی مشاور سابق وزارت خارجه آمریكا در امور مسائل فناوری و استاد دانشگاه های این كشور، می نویسد: اگر اوباما می خواهد در سیاست خارجی میراثی از خود بجا بگذارد، باید بتواند مسئله ایران را حل كند.
این گزارش می افزاید؛ حتی اگر ایران با تحریم ها تحت فشار قرار بگیرد و صادرات نفتش به نصف كاهش یابد و ارزش ریال سقوط آزاد داشته باشد، رویكرد«فقط چماق و نه هویج» برای مذاكرات به احتمال فراوان موفق نخواهد بود.
لس آنجلس تایمز در ادامه نمی تواند پیشرفت های ایران در حوزه فناوری هسته ای را نادیده بگیرد و گزارش می دهد؛ پیگیری فناوری هسته ای توسط ایران و پیشرفت آن در زمینه غنی سازی مبتنی بر مطالعات اقتصادی محاسبه شده نیست، بلكه مبتنی بر محاسبات امنیتی پیچیده و عوامل دیگری مانند غرور ملی است.
اما اصل این گزارش لس آنجلس تایمز تأكید بر این است كه تهران بدون دریافت «امتیاز»ها وارد مذاكره مستقیم با دیپلمات های آمریكا نمی شود و در مقام پیشنهاد تصریح می كند؛ آمریكا باید «تحریم»ها را به حالت تعلیق درآورد.
گفتنی است این پیشنهاد لس آنجلس تایمز كه به ناكامی آمریكا در مواجهه با ایران تأكید دارد در شرایطی است كه رابرت گیتس وزیر پیشین جنگ و رئیس اسبق سازمان سیا پیشتر در تشریح این ناكامی می گوید؛ «مشكل ما با ایران آن است كه از ما هیچ چیزی نمی خواهد و كسی كه به ما احتیاج ندارد و از ما امتیازی نمی خواهد، امتیازی هم نمی دهد.»
از سوی دیگر؛ یادآور می شود زمانی كاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت آمریكا به اقتدار ایران اذعان می كند و می گوید؛ «امروزه ایران به یك قدرت در منطقه تبدیل شده و در وسط خاورمیانه ایستاده و از آمریكا باج می خواهد!»
این نكته گفتنی است كه اذعان رایس مربوط به قبل از تحولات منطقه و بیداری اسلامی كنونی است و اكنون در ابعاد بسیار بزرگ تر ناظران و تحلیلگران به قدرت نرم جمهوری اسلامی اعتراف می كنند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، لس آنجلس تایمز در پایان گزارش خود با بیان اینكه ایران گفته است بعضی از اركان غنی سازی قابل مذاكره نیست و معاهده ان پی تی اجازه آن را برای مصارف غیرنظامی داده است، به ادعاهای واهی و تكراری پیشین رسانه های غربی مبنی بر پاكسازی سایت نظامی پارچین از مواد رادیواكتیو می پردازد.
در همین زمینه، خاطرنشان می شود یوكیا آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر طی گزارشی گفت؛ تحریم های آمریكا و اتحادیه اروپا هیچ تأثیری بر سرعت تولید سوخت هسته ای ایران نداشته است.
منبع :کیهان

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عزاداری​های نامشروع از دیدگاه جلال آل احمد

علی الله سلیمی در یادداشتی در فارس نوشت: رساله التنزیه آیت‌الله سیدمحسن امین‌عاملی، در واقع نخستین رساله مستقل در مورد بررسی مسأله قمه زنی و عزاداری های نامشروع است که از سوی علمای بزرگوار شیعه منتشر شده است.
کتاب «دو رساله و دو نامه» شامل دو رساله و دو نامه از زنده‌یاد جلال ‌آل‌احمد است. رساله اول «عزاداری‌های نامشروع» ترجمه رساله «التنزیه الاعمال الشبیه» آیت‌الله سیدمحسن امین‌عاملی از علمای معروف لبنان است که در آن، مولف با استدلال و برهان ثابت می‌کند قمه‌زنی و برخی دیگر از خرافات رایج در عزاداری امام حسین(ع) نه تنها ثوابی ندارد بلکه از نظر شرع مقدّس حرام و از کار‌های شیطان است.ترجمه رساله التنزیه ، توسط زنده‏یاد جلال آل احمد صورت گرفته و در واقع این ترجمه، نخستین اثر قلمی چاپ شده از آل احمد است که پس از مراجعت وی از نجف اشرف به آن پرداخت و در آذرماه 1322 تحت عنوان «عزاداری‏های نامشروع»، از سوی «انجمن اصلاح» منتشر شد.

آل‌احمد در شرح احوالات خود در این باره نوشته است: «جزوه‏ای ترجمه کرده بودم از عربی به اسم عزاداری‏های نامشروع، که سال 22 چاپ شد و یکی دو قران فروختیم و دو روزه تمام شد.»

پیش از انقلاب اسلامی، این اثر تجدید چاپ نشد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ترجمه این رساله، ابتدا از روی نسخه خطی - رونوشت - موجود در نزد مرحوم شمس آل‌احمد، برادر گرانقدر جلال آل احمد، توسط «سیدقاسم یاحسینی» در بندر بوشهر چاپ شد که دیگر تجدید چاپ نشد و اکنون نایاب است، اما چاپ دیگر این اثر با عنوان «دو رساله و دو نامه» به کوشش و مقدمه سیدهادی خسروشاهی از سوی انتشارات اطلاعات به چاپ رسیده که در اکنون این نسخه در بازار کتاب ایران موجود است.

البته کتاب «دو رساله و دو نامه» شامل دو رساله و دو نامه از زنده‌یاد جلال ‌آل‌احمد است. رساله اول با عنوان «عزاداری‌های نامشروع» ترجمه رساله «التنزیه الاعمال الشبیه» آیت‌الله سیدمحسن امین‌عاملی از علمای معروف لبنان است و رساله دوم با نام «اسرائیل عامل امپریالیسم» یک تحلیل کوتاه درباره آخرین جنگ اعراب و اسرائیل است. دو نامه تاریخی شادروان جلال آل‌احمد به حضرت امام خمینی(ره) و رفقای «سوسیالیسم» پایان بخش این مجموعه است.

با این حال، رساله «عزاداری‌های نامشروع» این مجموعه در این ایام که در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی قرار داریم، از جهات مختلف قابل توجه است که به بخش‌هایی از آن در این نوشتار کوتاه می پردازیم. نکته اول این که رساله التنزیه مرحوم آیت‌الله سیدمحسن امین‌عاملی، در واقع نخستین رساله مستقل در مورد بررسی مسأله قمه زنی و عزاداری های نامشروع است که از سوی علمای بزرگوار شیعه منتشر شده است.

مرحوم امین عاملی در ابتدا رساله خود می نویسد: بزرگ‏ترین گناهان این است که انسان بدعت‏ها را بجای امور مستحب گرفته و یا امور مستحبی را بدعت وانمود کند. از طرفی چون شیطان و یارانش همیشه در صدد ترویج امور منکر و زشت هستند و در هر مورد راه بخصوص آن را خوب می‏شناسند مردمان دیندار را نیز از راه دین گول زده و از راه در می‏برند و این خود بهترین راه گمراه کردن مردم است و کمتر عبادت و سنتی هست که شیطان با وساوس خود در آن دخالت نکرده آن را فاسد ننموده باشد. از جمله این امور یکی موضوع عزاداری برای امام حسین‏علیه السلام است. در این مورد چون شیطان و یارانش با همه کوشش و تلاش خود نمی‏توانستند کاملاً پیروز شوند، تصمیم گرفتند مردم را وادار کنند که در این موضوع بدعت‏ها و منهیات و اعمال شنیع بسیاری وارد نمایند. و به این طریق سود و ثواب‏های آن را از بین برده اموری را در آن وارد کردند که نه تنها تمام مسلمانان بلکه تمام ملل دیگر نیز آن اعمال را شنیع و زشت می‏دانند. علاوه بر زشتی، این امور اغلب از چیزهایی است که در قرآن و سایر اخبار رسماً از آنها نهی شده و به عمل‏کنندگان آنها وعده عذاب داده شده است.» (ص 17 و 18)

مولف رساله «التنزیه» امور منهیه‌ای را که در عزاداری‏های سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) فراوان اتفاق می‏افتد، به پنج نوع تقسیم بندی می کند که نوع اول آن، «کذب و دروغ گفتن» است؛ اخبار دروغ و نادرستی که دروغ بودنشان از روز، روشن‏تر است و نه در کتابی نوشته شده و نه در جایی نقل گردیده است و با وجود این، شب و روز بر سر منابر و در میان مجالس بدون رادع و مانعی خوانده می‏شود و این خود به تنهایی از بزرگ‏ترین معاصی است مخصوصاً وقتی که نسبت به خدا و پیغمبر و امام‏علیه السلام هم باشد که مبطل روزه هم می‏شود.

نوع دوم در این طبقه بندی «آزار نفس و اذیت کردن بدن که همان زدن به سر یا سینه» است؛ بدتر از این سینه و سر کوفتن، قمه زدن و شاخسینی است که در نتیجه ریزش خون اغلب علت ایجاد امراض و یا زخم‏های منکر ناعلاج می‏شود. یا چون زنجیر زدن (یعنی با آن زنجیرهای نکره به پشت یا به سر و صورت کوبیدن یا به سینه زدن) و سینه‏ها را خراشانیدن و زخم کردن و غیر این ها. حرام بودن این امور عقلاً و نقلاً ثابت است.

یعنی حفظ نفس از ضروریات شش‏گانه اسلامی به شمار می‏رود؛ مخصوصاً که دین اسلام دین سهل و ساده است و پیغمبر فرموده: «جِئْتُکُمْ بِالشَّرِیعَةِ السَّهْلَة السَّمْحاءِ». یعنی من برای شما دین بسیار آسان و ساده آورده‏ام و رفع حرج در موارد مختلفه که در قرآن نیز می‏فرماید: «وَ مَا جَعَلَ عَلَیکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ.» یعنی ما در دین امر دشواری بر شما بار نکرده‏ایم، خود این سخن را ثابت می‏کند.

«جیغ زدن‏ها و فریادهای بلند زنان» که غالباً در پای منابر و مجالس عزا اتفاق می‏افتد، نوع سوم منهیه از منظر آیت الله امین عاملی است که علاوه بر شنیع بودن آن اصلاً گناه و معصیت کبیره است.

نوع پنجم «داد و فریاد و نعره‏های وحشیانه با صداهای منکر» است و نوع پنج، غیر از این ها که شمرده شد آنچه به نام دین در این گونه مجالس باعث آبروریزی و هتک حرمت فوق‏العاده دین می‏شود و حد و مقداری هم نمی‏توان برای آن شمرد و در هر جا بنابر چگونگی زندگی مادی و اقتصادی افراد تغییر می‏کند.

داخل کردن این اعمال زشت و نامشروع در اقامه عزا برای امام حسین‏علیه السلام از افسون‏های شیطان و از گناهانی است که خدا و رسولش را به غضب می‏آورد و حتی خود امام حسین(ع) هم که در راه زنده کردن دین رسول خدا کشته شد و برای جلوگیری از منکرات و منهیات بود که این همه فداکاری کرد، هرگز از این اعمال راضی که نخواهد بود هیچ، از این کسان بیزاری هم خواهد جست.

رساله یاد شده در پی آن است که نشان دهد زشتی این اعمال مخصوصاً وقتی است که به پای دین حساب شود و به اسم طاعت و عبادت صورت یابد. ائمّه ما به ما دستور داده‏اند که: کُونُوا زَیناً لَنا وَ لا تَکُونُوا شَیناً عَلَینا. یعنی برای ما زینت و آفرین باشید نه باعث سرافکندگی و مذلت. و علاوه بر این ما را امر کرده‏اند اعمالی بکنیم که بگویند: خدا جعفر بن محمّدعلیه السلام را رحمت کند که چه نیکو اصحاب و پیروانش را ادب آموخته. و در عین حال از هیچ‏کدام از ائمّه ما روایت نشده که به پیروان خود اجازه چنین کارهایی را داده باشند یا خود ایشان به این کارها برخاسته باشند و یا در زمانشان علناً یا مخفیانه کسی یا کسانی به این کارها برخاسته دسته‏بندی کرده و در ملأ عام آبروی اسلام و تشیع را برده باشند. هرگز! هرگز! حتی در زمان آزادی شیعیان نیز با آنکه برای اعمال خود مانعی نمی‏دیدند مانند زمان مأمون و اوائل دولت بنی‏عباس چنین اعمالی سابقه ندارد.

با هزار اگر،اگر فرض کنیم که این اعمال حرام هم نباشد، بدون شک چیزهایی است که باعث ننگ و عار مذهب بوده مردم را از چنین دینی بیزار می‏کند و حتماً زبان بدگویی را به روی دین ما خواهد گشود. شک نیست که این اعمال، این دسته‏بندی‏ها این سینه زدن‏ها، این به سر کوفتن‏ها، این زنجیر زدن‏ها و قمه کشیدن‏ها، این بی‏آبروگری‏ها آن هم در برابر مردم و در معابر عام و این وحشیگری‏ها و بربریت‏ها و تمام این اموری که خدا و پیامبر و امامان هیچ‏کدام به آن راضی نخواهند بود و بدتر از همه نسبت دادن این امور به همان بزرگواران، بدترین گناهان و فجیع‏ترین خیانات و پرعقاب‏ترین معاصی است.

عزادارای بر امام حسین‏علیه السلام و اقامه ماتم آن بزرگواران با وقوع این همه فجایع، مستحب نخواهد بود، بلکه حرام نیز هست. دین اسلام دین عقل است. مسلمان واقعی یعنی عاقل کامل. بنابراین هر کاری که مخالف عقل باشد بدون شک حرام و اگر از ائمّه نیز درباره آن تحریمی نشده باشد به پیروی از عقل ما مجبوریم که از آن دوری جوییم. با طبل و شیپور و بوق و کوس در برابر مردم بیرون آمدن و این وحشیگری‏ها را در آوردن چه در ایران و چه در عراق چه در مکه و چه در آفریقا هرجا که باشد حرام و مخالف دین و شرع است.

منبع:خبرآنلاین

نوشته شده در تاریخ شنبه 4 آذر 1391   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اعتقادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات