قیمت خودرو در 31 فروردین

نام کارخانه نام خودرو قیمت نمایندگی قیمت بازار
ایران خودرو پژو 206 تیپ2 ۲۹۰۰۰۰۰۰۰ ۳۲۵۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو پژو 206 تیپ 5 ۳۴۰۰۰۰۰۰۰ ۴۰۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو پژو 206 تیپ 6 ۳۹۰۰۰۰۰۰۰ ۵۱۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو پژو 206 صندوقدار مدل v8 ۳۴۵۰۰۰۰۰۰ ۴۱۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو پژو 206 صندوقدار مدل v9 ۳۹۵۰۰۰۰۰۰ ۵۲۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو پژو 207 دنده اتوماتیک ۴۵۵۰۰۰۰۰۰ ۵۶۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو پژو 207 معمولی ۳۸۵۰۰۰۰۰۰ ۵۱۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو پژو 405 بنزینی ۲۲۵۰۰۰۰۰۰ ۲۴۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو پژو پارس سال ۲۹۰۰۰۰۰۰۰ ۳۱۵۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو تندر 90 مدل E1 ۳۱۵۵۰۰۰۰۰ ۲۸۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو تندر 90 مدل E2 ۳۵۰۵۰۰۰۰۰ ۳۱۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو رانا ۳۰۵۰۰۰۰۰۰ ۲۹۰۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو سمند ال ایکس ۲۶۰۰۰۰۰۰۰ ۲۳۵۰۰۰۰۰۰
ایران خودرو سوزوکی ویتارا دنده اتوماتیک ۵۸۲۷۴۰۰۰۰ ۱۱۹۰۰۰۰۰۰
تویوتا کرولا ۵۶۰۰۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰
تویوتا یاریس هاچ‌بک ۴۶۰۰۰۰۰۰۰ ۷۶۰۰۰۰۰۰۰
ساپپا تیبا ۱۹۷۹۰۰۰۰۰ ۱۹۰۰۰۰۰۰۰
سایپا 111-SX ۱۶۷۰۰۰۰۰۰ ۱۶۲۰۰۰۰۰۰
سایپا 131 -SX ۱۶۰۵۰۰۰۰۰ ۱۶۰۰۰۰۰۰۰
سایپا 132-SX ۱۶۲۵۰۰۰۰۰ ۱۵۸۰۰۰۰۰۰
سایپا تندر 90 مدل E2 ۳۵۰۵۰۰۰۰۰ ۳۲۰۰۰۰۰۰۰
سایپا تیانا High ۱۳۴۳۰۰۰۰۰۰ ۱۳۷۰۰۰۰۰۰۰
سایپا ماکسیما دنده اتوماتیک ۱۰۳۰۰۰۰۰۰۰ ۱۱۲۰۰۰۰۰۰
سایپا مگان اتوماتیک 2000 سی‌سی ۷۴۴۰۰۰۰۰۰ ۷۸۰۰۰۰۰۰۰
کیا اپتیما ۱۳۲۶۰۰۰۰۰۰ ۱۴۲۰۰۰۰۰۰۰
کیا اسپورتیج 2400 ۱۲۶۷۰۰۰۰۰۰ ۱۵۳۰۰۰۰۰۰۰
کیا سراتو 2000 ۹۵۰۰۰۰۰۰۰ ۱۱۰۰۰۰۰۰۰۰
کیا سراتو کوپه 2000 ۹۳۰۰۰۰۰۰۰ ۱۰۲۰۰۰۰۰۰۰
کیا موهاوی ۱۷۷۴۰۰۰۰۰۰ ۱۸۵۰۰۰۰۰۰۰
مزدا مزدا 2 تیپ 2 ۶۹۰۰۰۰۰۰۰ ۷۵۰۰۰۰۰۰۰
مزدا مزدا 3 با موتور 2000 سی‌سی ۹۵۰۰۰۰۰۰۰ ۱۱۸۰۰۰۰۰۰۰
هیوندایی I20 ۴۹۳۰۱۰۰۰۰ ۶۵۰۰۰۰۰۰۰
هیوندایی I30 ۶۲۶۴۲۰۰۰۰ ۹۵۰۰۰۰۰۰۰
هیوندایی آزرا گرانجور ۱۵۶۰۰۰۰۰۰۰ ۱۸۵۰۰۰۰۰۰۰
هیوندایی جنسیس ۱۹۹۰۰۰۰۰۰۰ ۲۶۰۰۰۰۰۰۰۰
هیوندایی سانتافه ۹۷۳۷۹۰۰۰۰ ۱۷۰۰۰۰۰۰۰۰
هیوندایی سوناتا ۱۳۰۰۰۰۰۰۰۰ ۱۵۰۰۰۰۰۰۰۰

نوشته شده در تاریخ شنبه 31 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حضور جلیلی در انتخابات جدی‌ شد/ فعال شدن ستادهای مردمی

منابع نزدیک به جلیلی از جدی تر شدن حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری و فعال شدن ستادهای انتخاباتی وی خبر می دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، یک منبع آگاه نزدیک به سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی از جدی شدن حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 خبر داد.

این منبع آگاه همچنین از فعال شدن ستاد های مردمی جلیلی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

اخبار بدست آمده از منابع آگاه حاکی از این است که با دعوت‌های مکرری که از سوی نخبگان مردمی و دانشجویان از جلیلی شده است قرار است وی طی روز های آینده نظر نهایی خود را در خصوص حضور در انتخابات اعلام کند.

به گزارش مهر، پیش از این برخی کاندیداهای احتمالی در این دوره از انتخابات دیدارهایی را با جلیلی انجام داده اند و جدی شدن حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی در حالی است که پیش از این برخی اطرافیان جلیلی حضور وی در انتخابات را تکذیب کرده بودند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 31 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شعار زنده باد بهار به زنده باد ناهار تبدیل شد/ ندامت احمدی نژاد از افشاگری ها

باهنر مطرح کرد:
نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعمال شتابزده احمدی نژاد در مواجه با مسائل مختلف کشوری تصریح کرد: رئیس جمهور در مجامع داخلی و بین المللی از ادبیات غیرفاخر استفاده می کند و در این مدت با گفتمان "بگم نگم" تردیدهایی را در مورد برخی از افراد ایجاد می کرد که حتی بعد از برخی افشاگری ها اعلام پیشمانی هم می کرد.

به گزارش خبرنگار مهر از بندرعباس، محمدرضا باهنر بعدازظهر جمعه در نشست مطبوعاتی که در مهمانسرای مخابرات بندر عباس برگزار شد، دولت احمدی نژاد را دولتی پرکار، حساس در خدمات رسانی به مردم، شجاع در بیان شعارهای اوایل انقلاب در مجامع داخلی و بین المللی دانست و ساده زیستی رئیس جمهور و تلاش هایش را در هشت ساله ریاست جمهوری را هم قابل تقدیر عنوان کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: در کنار نقاط قوت دولت احمدی نژاد ضعف های هم داشت که علاقه ای به استفاده از خرد جمعی نداشت و مشورتهای که به وی داده می شد را جدی نمی گرفت و تصمیمات و تفکرات خودش را پیاده می کرد.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری عدم توجه به اهمیت ساختارهای قوای اجرایی را یکی دیگر از نقاط ضعف دولت احمدی نژاد عنوان کرد و افزود: انحلال سازمان برنامه و بودجه دولت را در ادامه فعالتیهای اقتصادی و راهبردی با مشکل روبرو کرد اما رئیس جمهور حتی به دنبال انحلال شورای عالی پول و اعتبار و شورای عالی آموزش و پرورش بود. که بی توجهی به نقش این سازمان ها دولت را در ادامه فعالیت ها با مشکل روبرو ساخت.

پشیمانی احمدی نژاد از افشاگری ها و تخریب افراد

باهنر نبود سیاست های راهبردی در مسائل اقتصادی را از دیگر ضعف های دولت بیان کرد و ادامه داد: رفت و آمدهای متعدد در دولت، تغییرات متعدد در برنامه ها و پروژه ای نگاه کردن به مسائل اقتصادی نتیجه ای جز شکست و ناتمام ماندن بسیاری از وعده ها و سیاست های اقتصادی دولت نداشت، به طور مثال طرح بنگاه های اقتصادی زودبازده که در دولت نهم با هدف ایجاد اشتغال آغاز شد در دولت دهم پیگیری نشد.

وی با اشاره به اعمال شتابزده احمدی نژاد در مواجهه با مسائل مختلف تصریح کرد: رئیس جمهور در برخی از مجامع داخلی و بین المللی از ادبیات غیرفاخر استفاده می کند و در این مدت با گفتمان "بگم نگم" تردیدهایی را در مورد برخی از افراد ایجاد می کرد که حتی بعد از برخی افشاگری ها اعلام پشیمانی هم می کرد.

هدفمندی یارانه ها نیازمند بازنگری و آسیب شناسی است

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه ادامه اجرای هدفمندی یارانه ها غیرقابل اجتناب است، خاطرنشان کرد: در صورت پیروزی در انتخابات هفمندی یارانه ها ادامه خواهد یافت ولی مرحله اول این طرح باید آسیب شناسی و عیب یابی شود. مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با هدف کمک به تولید و مرتفع کردن بسیاری از مشکلات مردم از جمله کاهش هزینه های درمان اجرایی خواهد شد.

وی عنوان کرد: در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها می توان با هزینه ای کم از محل یارانه ها فرانشیز را به طور کامل برداشت و هزینه های درمان سرپایی، بیمارستانی و حتی بیماری های خاص را به صفر رساند. همچنین بیمه بیکاری در مرحله دوم هفدمندی یارانه می تواند بسیاری از مشکلات خانوارها را مرتفع کند.

باهنر همچنین در مورد ادامه سفرهای استانی افزود: سفرهای دولت به استانها و دیدار و گفتگو با مردم در باطن خوب است اما تصمیمات غیرکارشناسی و تصویب مصوباتی که حتی 10 درصد آنها اجرایی نمی شود به جای اینکه برای آن استان مفید باشد می تواند موجب متضرر شدن مردم آن استان هم شود.

سازمان برنامه و بودجه را احیا می کنم

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در پاسخ به سئوال مهر در مورد اسامی کابینه وی بیان داشت: متاسفانه رفتارهای دولت نهم و دهم در تغییر و انتخاب وزیر اینگونه ذهنیت ها را بوجود آورده است. در حالی که اعتقاد دارم وزیر باید با همفکری دولت و مجلس انتخاب شود. اما روئسای سازمان برنامه و بودجه، معاون اول، رئیس بانک مرکزی را انتخاب کرده ام ولی فعلا این اسامی را لو نخواهم داد.

وی هم چنین اعلام کرد: در صورت پیروزی در انتخابات سازمان برنامه و بودجه را احیا خواهم کرد.

باهنر همچنین در پاسخ به سئوال مهر در مورد عاقبت طرح های بنگاه های زودبازده افزود: دادن وام به بیکاران در قالب کارآفرینی و ایجاد شغل موجب شد تا بسیاری از بیکاران ما امروز به جز غم بیکاری دغدغه پرداخت وام ها و سود آن را داشته باشند. دولت با اعتقاد به ایجاد اشتغال پایدار اقدام اجرای طرح بنگاه های زوده بازده داشت در حالی که برای اشتغال باید مولفه های سرمایه، قدرت کارآفرینی، بازار مصرف و مواد اولیه در کنار هم دیده شود.

"آقا اجازه یعنی رفع مسئولیت"

باهنر در پاسخ به دیگر سئوال خبرنگار مهر در مورد واکنش دکتر لنکرانی به گفته باهنر در مورد اینکه "دولت من دولت آقا اجازه نیست"، اظهار داشت: اتفاقا من معتقد هستم آقا اجازه یعنی رفع مسئولیت. در برنامه ها، قوانین و مراودات کشور مشی و نظر مقام معظم رهبری ساری، جاری و مشخص است. به طور نمونه برنامه های توسعه ای و یا بسیاری از قوانین مهم تحت سیاستهای کلی نظام و زیر آن تصویب می شود.

وی با بیان اینکه سیاستهای کلی نظام توسط مقام معظم رهبری تصویب و ابلاغ می شود، اضافه کرد: مجلس، دولت و قوه قضائیه موظف هستند در چارچوب سیاست های کلی نظام حرکت کنند و لازم نیست هر روز و در هر کاری از مقام معظم رهبری اجازه گرفت.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری ادامه داد: اگر کسی آقا اجازه باشد به معنای این است که جرات و شجاعت انجام کاری را ندارد و می خواهد نتیجه کار را به گردن دیگران بیندازد. سیاست های کلی نظام مشخص است و نیازی نیست مسئولیت کارهایش را به گردن دیگران بیندازد.

وی افزود: در این 25 سال تجربه حضور در مجلس و امور اجرایی کشور اگر استحصال کنیم مقام معظم رهبری حتی به اندازه انگشتان دست از قدرت ولایت مطلقه استفاده نکرده است. این بزرگوار می خواهد تا مسائل جاری مملکت در چارچوب سیاستهای کلی نظام پیش برود.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه آیا ولایت پذیری خاتمی بیشتر از احمدی نژاد نبوده است، افزود: بله، علیرغم اینکه مجموع تفکرات و مش آقای خاتمی با رهبری یک زاویه ای هم داشت اما زمانیکه مقام معظم رهبری صریح و روشن کاری را می گفتند آقای خاتمی انجام می داد.

هزینه همایش در ورزشگاه آزادی بیش از 40 میلیارد تومان بود

باهنر در پاسخ به سئوالی در مورد همایش دولت در ورزشگاه آزادی با لحنی طنز گونه گفت: شعار زنده باد بهار به شعار زنده باد ناهار تبدیل شد.

وی عنوان کرد: همچنان اعتقاد داریم هزینه برگزاری اینگونه همایش ها بیش از 40 میلیارد تومان است، دولت می تواند تقدیرها را به صورت استانی انجام دهد و اگر نیازی به هدیه هم بود برای آنها ارسال شود نه اینکه 70 هزار نفر را از سراسر کشور با اتوبوس و قطار به تهران بیاوریم.

هاشمی دشمنان قسم خورده دارد/رای منفی هاشمی بالا است

وی در ادامه اظهارداشت: اعتقاد دارم آقای هاشمی دیگر توان و تحرک گذشته را برای کارهای اجرایی کشور ندارد، از سوی دیگر دشمنان قسم خورده ای دارد که سعی در تخریب و حذف او دارند و بهتر می دانم در انتخابات بیشتر نقش مدیریتی را به عهده داشته باشد.

باهنر افزود: در سال 84 هم هاشمی در عین حال که رای بالای مثبت داشت رای منفی بالایی هم داشت و پیشنهاد دادم در انتخابات شرکت نکند امسال هم اعتقاد دارم هاشمی در نقش مدیریتی می تواند کمک بیشتری را به نظام داشته باشد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 31 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قیمت سکه و طلا و ارز در 31 فروردین

شماره نام ارز قیمت بازار
۱ دلار-بازارتهران ۰
۲ پوند-بازارتهران ۰
۳ یورو-بازارتهران ۰
۴ یورو به پوند ۰.۸۵۶۹
۵ ین به دلار ۰.۰۱۰۱
۶ یورو به دلار ۱.۳۰۵۲
۷ پوند به دلار ۱.۵۲۳۱
۸ دلار-ملی ۱۲۲۶۰
۹ یورو-ملی ۱۵۱۱۰
۱۰ پوند-ملی ۱۹۲۹۷
۱۱ درهم امارات ۰
۱۲ نفت آمریکا(دلار) ۸۸.۰۱
شماره نام طلا قیمت بازار
۱۳ اونس طلا(دلار) ۱۴۰۷.۵
۱۴ طلا بازار تهران ۵۴۲۰۰۰۰
۱۵ سکه طرح قدیم ۱۲۶۵۰۰۰۰
۱۶ سکه طرح جدید ۱۳۱۱۰۰۰۰
۱۷ نیم سکه ۶۷۰۰۰۰۰
۱۸ ربع سکه ۴۱۵۰۰۰۰
۱۹ سکه گرمی ۲۹۵۰۰۰۰
۲۰ گرم 18 عیار ۱۲۵۱۲۱۲
۲۱ گرم 24 عیار ۱۶۶۷۸۶۶
۲۲ نقره(دلار) ۲۳.۳۹
۲۳ پلاتینیوم(دلار) ۱۴۳۱
۲۴ پالادیوم(دلار)

نوشته شده در تاریخ شنبه 31 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قیمت سکه و طلا و ارز در 28 فروردین

شماره نام ارز قیمت بازار
۱ دلار-بازارتهران ۰
۲ پوند-بازارتهران ۰
۳ یورو-بازارتهران ۰
۴ یورو به پوند ۰.۸۵۸۲
۵ ین به دلار ۰.۰۱۰۲
۶ یورو به دلار ۱.۳۱۷۷
۷ پوند به دلار ۱.۵۳۵۳
۸ دلار-ملی ۱۲۲۶۰
۹ یورو-ملی ۱۵۱۱۰
۱۰ پوند-ملی ۱۹۲۹۷
۱۱ درهم امارات ۰
۱۲ نفت آمریکا(دلار) ۸۸.۷
شماره نام طلا قیمت بازار
۱۳ اونس طلا(دلار) ۱۳۷۵.۵۲
۱۴ طلا بازار تهران ۵۴۲۰۰۰۰
۱۵ سکه طرح قدیم ۱۲۷۰۰۰۰۰
۱۶ سکه طرح جدید ۱۳۱۷۰۰۰۰
۱۷ نیم سکه ۶۷۰۰۰۰۰
۱۸ ربع سکه ۴۱۸۰۰۰۰
۱۹ سکه گرمی ۲۹۰۰۰۰۰
۲۰ گرم 18 عیار ۱۲۵۱۲۱۲
۲۱ گرم 24 عیار ۱۶۶۷۸۶۶
۲۲ نقره(دلار) ۲۳.۵۲
۲۳ پلاتینیوم(دلار) ۱۴۴۷
۲۴ پالادیوم(دلار) ۶۷۸

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اخبار لحظه به لحظه از انفجار‌های مرگبار در بوستون آمریکا

«نیویورک پست» از ۱۲کشته خبر داد

وقوع دو انفجار نزدیک خط پایان مسابقات دو ماراتن بوستون آمریکا منجر به کشته و زخمی شدن چندین نفر شد.

خبرگزاری فارس: اخبار لحظه به لحظه از انفجار‌های مرگبار در بوستون آمریکا+فیلم

خبرگزاری فارس اخبار لخظه به لحظه را از این انفجار تهیه کرده است که در ادامه و ذیل فیلم لحظه انفجار آمده است.

سه‌شنبه

03:42 تشدید تدابیر امنیتی اطراف ساختمان پنتاگون

03:41 آمار رسمی زخمی‌ها به 110 نفر رسید

03:38 دبیرکل ناتو: از انفجارهای بوستون شوکه شدم

03:20 بازرسی همه پروازهای ورودی به آمریکا/احتمال اعلام حالت اضطراری در این کشور

03:19 شهردار واشنگتن: اطلاعاتی مبنی بر تهدید احتمالی در واشنگتن وصول نشده است

03:16 ابراز همدردی دیوید کامرون با آسیب دیدگان: صحنه‌های انفجار تکان‌دهنده و وحشتناک بود

03:13 عضو کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان: انفجار بوستون اقدامی هماهنگ شده بود

03:11 تعداد شرکت‌کنندگان مسابقه ماراتن 29 هزار نفر از 90 کشور و تعداد تماشاگران آن 500 هزار نفر بود

03:01 تشکیل جلسه مجلس نمایندگان آمریکا در پی انفجارها

02:56 کاخ سفید: با انفجار بوستون به عنوان «اقدام تروریستی» برخورد خواهد شد

02:53 بان کی مون با مردم بوستون ابراز همدردی کرد

02:51 بی‌بی‌سی: صفحه اول اکثر روزنامه انگلیس در روز سه‌شنبه به انفجار بوستون اختصاص دارد

02:45 اوباما در سخنرانی خود درباره انفجارها از واژه «تروریستی» استفاده نکرد

02:43 اوباما: ما عاملان این حادثه را پیدا خواهیم کرد و آنها باید جوابگو باشند

02:42 اوباما: دولت تدابیر امنیتی را در حد نیاز در سراسر کشور افزایش خواهد داد

02:42 اوباما: نمی‌دانیم که چه کسی و چرا این انفجارها را انجام داده است، اما کسی در این زمینه نباید زودهنگام قضاوت کند

02:41 اوباما: من با مدیر اف‌بی‌آی و وزیر امنیت داخلی صحبت کردم

02:41 اوباما: ما هنوز همه پاسخ‌ها را نداریم، اما می‌دانیم چندین نفر زخمی شده‌اند

02:40 آغاز سخنرانی اوباما درباره انفجارهای بوستون

02:32 اف‌بی‌آی انفجار بوستون را یک حمله تروریستی اعلام کرد

02:28 خبرنگاران منتظر آغاز سخنرانی اوباما هستند

02:20 پلیس بوستون در جمع خبرنگاران بازداشت مظنون در رابطه با انفجارها را تکذیب کرد

02:15 سوء استفاده افراطی‌ها از حادثه انفجار برای ترویج اسلام‌هراسی

02:10 سخنرانی شهردار نیویورک در جمع خبرنگاران

02:02 حضور گسترده پلیس نیویورک در میدان تایم این شهر

02:00 اوباما تا دقایقی دیگر مقابل دوربین‌ها سخنرانی می‌کند

01:57 تشدید تدابیر امنیتی در نیروگاه هسته‌ای ماساچوست

01:47 دادستان کل آمریکا تیمی از وزارت دادگستری را برای تحقیق به محل انفجار اعزام کرد

01:45 مدیر اف‌بی‌آی و وزیر امنیت داخلی آمریکا اوباما در جریان آخرین تحولات قرار دادند

01:43 العربیه بازداشت مظنون سعودی توسط پلیس بوستون را تکذیب کرد

01:42 شهردار نیویورک: به همه نیروهای پلیس نیویورک اعلام آماده باش شده است

01:41 منابع آمریکایی در بوستون اعلام کردند که مظنون 20 ساله سعودی پس از انفجار دوم بازداشت شده است

01:40 تعداد زخمی‌ها به بیش از 100 نفر رسید

01:38 خبرنگار عرب پلیس بوستون به دنبال کامیون زرد رنگی مشکوکی است که به بهانه حمل تجهیزات پزشکی اجاره گرفته شده است

01:36 تعداد زخمی‌ها به 49 نفر رسید

01:35 نیویورک پست فرد مظنون را فردی سعودی معرفی کرد که در بیمارستان بوستون در بازداشت است

01:33 حال 6 نفر از زخمی‌ها وخیم گزارش شده است

01:32 پلیس بوستون نتوانست تعداد زخمی‌ها را تخمین بزند

01:30 یک مقام فدرال آمریکا: انفجار بمب اول «حادثه از پیش طراحی شده ماهرانه» بود

01:23 شبکه تلفن همراه در بوستون به دلیل جلوگیری از انجام انفجار کنترل شده از راه دور قطع شد

01:21 یک مقام پلیس بوستون از مردم خواست در خانه‌ها بمانند و از حضور در تجمعات پرهیز کنند

01:15 فرماندار بوستون هم در جمع خبرنگاران حاضر شد

01:14 پلیس زخمی شدن 28 نفر را تایید کرد

01:12 برخی گزارش‌ها از بازداشت یک مظنون خبر می‌دهند

01:10 یکی از مقامات پلیس بوستون در جمع خبرنگاران حاضر شد و انفجار سوم را تایید کرد

01:00 پروازهای فرودگاه بوستون به تعویق افتاد

00:59 شاهدان عینی از مشاهده خون و پای قطع شده بر روی زمین خبر می‌دهند

00:58 تا کنون سه بمب دیگر کشف و خنثی شده‌اند

00:52 خیابان منتهی به کاخ سفید مسدود شد

00:50 گشت زنی پلیس واشنگتن مقابل ساختمان کاخ سفید

00:48 پلیس سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس اعلام آماده باش کردند

00:47 منابع آمریکایی انفجار بمب سوم، مقابل کتابخانه را تایید کردند

00:46 پلیس بوستون منطقه پرواز ممنوع موقت بر فراز این شهر اعلام کرد

00:45 منابع آمریکایی از خنثی‌سازی دو بمب در محل انفجار خبر دادند

00:44 مقامات پلیس انگلیس: در تدابیر امنیتی ماراتن یکشنبه لندن بازنگری می‌کنیم

00:43 خبر انفجار نیز به اطلاع بان کی مون رسیده است

00:42 پلیس آمریکا کشته شدن 2 نفر و زخمی شدن 23 نفر تا این لحظه را تایید کرد

00:41 مقامات بوستون طی بیانیه‌ای اعلام کردند که 2 بمب منفجر شده است

00:39 یک مقام آمریکایی اعلام کرد که بمبهای منفجر شده بمب دست ساز بوده‌اند

00:38 پلیس واشنگتن هم اعلام آماده باش کرد

00:37 کاخ سفید اعلام کرد که این حادثه به اطلاع اوباما رسانده شده است

00:36 نیویورک پست: تلفات انفجار به 12 نفر رسیده است

00:21 مقامات آمریکایی: تا یک دقیقه دیگر بمبی مقابل کتابخانه منفجر خواهد شد

00:18 پلیس نیویورک به دلایل امنیتی اعلام آماده باش کرد

00:16 سی‌ان‌ان: انفجارها در بوستون حداقل 4 کشته و 12 زخمی بر جای گذاشته است

00:09 اولین تصاویر از انفجارهای بوستون با چندین زخمی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

معلوم و مجهول انتخابات یازدهم

هفتمین رئیس جمهور ایران 2 ماه دیگر با رأی ملت معلوم می شود. اینكه كدام نامزد رئیس جمهور آینده خواهد بود، سؤال جذاب و مهمی است اما این موضوع، تنها مجهول معادله انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نیست. این معادله مجهول های دیگری نیز در كنار برخی ابعاد معلوم آن دارد. در واقع مجموعه ای از پرسش ها و پاسخ هاست كه می تواند به این معادله شكل و شمایل متفاوت ببخشد؛ از جمله اینكه چه كسانی نامزد می شوند؟ صلاحیت كدام آنها تایید می شود؟ چه كسانی با هم رقابت می كنند و كدام طیف ها به ائتلاف می رسند؟ گفتمان و برنامه هریك از رقبا یا طیف های رقیب چه خواهد بود؟ این رقابت مهم در متن كدام فضای سیاسی- بین المللی شكل می گیرد؟ و انتخاب و انتخابات مطلوب كدام است؟
1- تعداد فزاینده نامزدها (بالغ بر 20 نفر) كه هریك پاسخی به سؤال های معطوف به انتخابات و دولت آینده می دهند، هرچند به گرم شدن فضای انتخابات كمك می رساند اما این دغدغه را نیز با خود دارد كه پاسخ های درست و معطوف به حكمت و مصلحت و عقلانیت در شلوغی تبلیغات طرفین گم شود. به تعبیر امیر مومنان «اذا ازدحم الجواب خفی الصواب. آن هنگام كه ازدحام جواب ها پدید آید، امر درست پوشیده و پنهان می ماند» (حكمت 240 نهج البلاغه). با این تلقی باید گفت كه ضرورت دارد نامزدهای دارای سلایق نزدیك، حتی المقدور پاسخ ها را یك كاسه كنند و مانع از حیرت و سردرگمی شوند. در عین حال همین كثرت نامزدها موجب شده تا سیاست بازان قائل به گروگانگیری انتخابات و ناز ورزی و طلبكاری به حاشیه بیفتند.
2- برخی طیف های دارای كارنامه آلوده به جفا و خیانت چنین القا می كنند كه امكان حضور آنها در انتخابات، شرط لازم برای تحقق حماسه سیاسی است. دو طیف فتنه و انحراف با همین تلقی بود كه كوشیدند انتخابات نهمین دوره مجلس در اسفندماه 1390 را به ركود بكشانند اما شركت 65 درصدی مردم یكی از بالاترین ركوردهای مشاركت در تاریخ 9 دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را رقم زد و این در حالی است كه میزان مشاركت مردم در انتخابات ریاست جمهوری هر مقطع زمانی، معمولا بالاتر از انتخابات مجلس است. از سوی دیگر كارنامه دو طیف فتنه و انحراف در 4-3 سال گذشته نشان می دهد كه اتفاقا عملكرد آنها در تناقض با حماسه سیاسی ملت ایران برای هم آوردی جهادی در مقابل فشار و هجمه دشمن است. فتنه انگیزی فتنه گران در سال 88 و رفتارهای خیانت بار حلقه انحرافی حاكی از آن است كه این دو طیف نقش اول را در ملكوك كردن حماسه 40 میلیونی انتخابات 4 سال پیش داشته اند و بنابراین شرط الزامی خلق حماسه در انتخابات 24 خرداد 1392، پالایش فضا از تمام فتنه گران و منحرفان فارغ از تابلوهای فریبنده آنهاست.
در واقع انتخابات، جشن بزرگ و مبارك ملی است و طیف هایی كه پیش از این نشان داده اند مستعد تبدیل این دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی به چالش امنیتی هستند، حق حضور در این عرصه را ندارند. این یكی از معلوم های معادله انتخابات است. همه سلیقه ها مجازند بلكه مسئولیت دارند به رونق این حركت ملی مدد رسانند اما آنها كه ضد كاركرد انتخابات و مبانی قانونی قبل و بعد از آن عمل كرده اند، كمترین اهلیت حضور در این صحنه را ندارند. با همین منطق روشن است كه مقتدای انقلاب فرمودند «در انتخابات همه سلیقه ها و جریان های معتقد به جمهوری اسلامی شركت كنند. این هم حق همه است، هم وظیفه همه است» و در عین حال تذكر دادند «در مسئله انتخابات و غیرانتخابات، همه باید تسلیم رأی قانون باشند» و «باید در انتخابات، افرادی حضور یابند كه دارای صلاحیت ها و حد و اندازه های لازم برای مسئولیت ریاست جمهوری باشند. اعضای شورای نگهبان باید همان گونه كه تا به حال براساس قانون عمل كرده اند، در انتخابات ریاست جمهوری نیز در چارچوب قانون عمل كنند و در نهایت هر فردی كه براساس ضوابط قانونی از این صافی عبور كرد، می تواند وارد انتخابات شود».
3- اخلال در انتخابات و ممانعت از برگزاری یا كم رونق كردن آن، توقع راهبردی دشمن است. ثبات و اقتدار و پویایی و سرزندگی امروز ایران، خار چشم دشمن است. آنها از این ثبات و اقتدار ایران از جمله پای میز مذاكرات ضربه خورده اند و اكنون نیز مترصد اخلال در این سرمایه مهم ملت ایران هستند. اما این آرزوی دشمن و برخی حلقه های قانون شكن و زیاده خواه داخلی مجال بروز ندارد. یكی از بدترین شرایط كشور در سال 82 و در آستانه انتخابات مجلس بود. آن هنگام آمریكا و ناتو تازه افغانستان و عراق را در شرق و غرب ایران اشغال كرده و ایران را تهدید می كردند. تندروهای مجلس ششم مدتی پس از انتشار نامه موسوم به جام زهر و ضمن هماهنگی با اروپا و آمریكا كه انتخابات مجلس را مشروع نمی دانستند، دست به تحصن و استعفا زده بودند. در كنار آنها شماری از وزیران و استانداران دولت اصلاحات، تهدید به استعفا كردند و سرانجام رؤسای وقت مجلس و دولت در نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب مدعی شدند كه با این وضعیت امكان برگزاری انتخابات مجلس وجود ندارد.
در همان فضای سخت و بی سابقه داخلی- خارجی بود كه مقتدای حكیم انقلاب اعلام كردند اجازه نمی دهند انتخابات حتی برای یك روز به تاخیر بیفتد. آن روز بر روی عفونت گردن كلفتی سیاسی و خودكامگی برای همیشه داغ نهاده شد. شرایط امروز انسجام و اقتدار حاكمیت جمهوری اصلا قابل قیاس با 10 سال پیش نیست و از این حیث وسوسه به معارضه با انتخابات، در حكم خودزنی سیاسی خواهد بود. امروز بدنه دولت مانند مجلس پای جمهوری اسلامی ایستاده است و حلقه های كم مایه ای مانند حلقه انحرافی كم مقدارتر از آن هستند كه حتی بتوانند از روی دست بازی فتنه گران بازی مشابهی ترتیب دهند. راه شامورتی بازی هایی مثل استعفا و گروگانگیری حق مردم (انتخابات) كلاً مسدود است، همچنان كه راه شامورتی بازی هایی نظیر فتنه و بلوای سال 88 -به بركت حماسه نهم دی- بسته است.
4- نامزدها و گروه های حامی آنان نوعاً می گویند از سر احساس تكلیف و دلسوزی برای كشور و ملت به صحنه انتخابات می آیند. صدق و كذب این ادعا را چگونه می توان بدست آورد؟ یك شاخص این است كه باید از این طیف ها پرسیده شود چه قدر حاضرید در تراز كار همدلانه جمعی و تیمی- مبتنی بر اصول كلان انقلاب و نظام اسلامی- وارد عرصه شوید و چه قدر آماده گذشت و ایثار هستید؟ آیا این تكلیف صرفا در شخص شما و نامزد پیشنهادی تان متعین است یا این كه احساس تكلیف مهمتر، با یاری رساندن به اتحاد و الفت برای پیشبرد اهداف ملی و برداشتن موانع پیشرفت مصداق پیدا می كند؟ این مسئله درباره جبهه اصولگرایی پراهمیت تر از سایر جریان های سیاسی است. البته تجمیع و ائتلاف نامزدها كه در حد خود امر دشواری است، بسیط ترین كارها در این زمینه ارزیابی می شود. موضوع مهمتر تجمیع قلب ها و برنامه ها و فراهم كردن یك تیم همدل برای تشكیل دولت مطلوب و كارآمد در تراز دهه چهارم انقلاب و اقتضای موقعیت چشمگیر جمهوری اسلامی در فضای بین المللی است. به یك معنا صرف فزونی نامزدها و گروه ها در ائتلاف كفایت نمی كند، اگر كه دل ها برای حركت جهادی مجتمع نباشد. به تعبیر امیر مومنان «لاغناء فی كثره عددكم مع قلّه اجتماع قلوبكم».
5- رئیس جمهور قرار نیست یك سوپرمن یا فوق ستاره همه كاره و همه فن حریف و معجزه گر باشد. البته هرچه شرایط قانونی و اسلامی و انقلابی در نامزد برگزیده بیشتر باشد، مطلوب تر است اما توقع از نامزد و رئیس جمهور را باید اصلاح كرد. رئیس جمهور در قانون اساسی باید رجل سیاسی و مذهبی مدیر و مدبر باشد. با عنایت به تجارب 43 سال گذشته، رئیس جمهور به عنوان نفر دوم كشور ضمن آن كه باید وفادارترین افراد به قانون اساسی و ولایت فقیه باشد، ضمنا باید بتواند به مثابه یك مدیر و مربی خوب، تیمی جامع و مانع از ظرفیت های انقلاب تشكیل دهد كه در آن تیم هر عضو براساس احساس مسئولیت جمعی و در چهارچوب برنامه های كلان كشور عمل می كند. خودكامگی رئیس دولت نسبت به اعضای كابینه یا آلت دستی وی در قبال گروه های حامی چنان كه در سه دوره سیاسی گذشته بعضا شاهد بوده ایم، كشور را از منطق پیشرفت و عدالت دور می سازد. معنای دیگر این سخن آن است كه رئیس جمهور نه الزاما مهندس عمران و سردار سازندگی است، نه متولی تك تك دستگاه ها و نه نظریه پرداز و سیاستگذار كلان كشور. او به مثابه یك مربی خوب باید بتواند یاران هماهنگی را از ظرفیت های بزرگ ملی گرد آورد و به آنها شأنیت كارشناسی بدهد و مافوق همه آنها بر روند كلی حركت دولت نظارت كند.
از این نظر می توان از نگاه های فانتزی و قهرمان سالارانه و سوپرمنی به نامزدها تنازل كرد و اصل همت را معطوف به همان كار تیمی و جمعی معطوف به گفتمان و برنامه كرد. نامزد مطلوب تر آن كسی است كه ضمن دافعه های اصولی قدرتمند، بیشتر اهل تعامل و تدبیر جمعی باشد و در رأس كار بودن وی باعث الفت و انسجام مضاعف در حاكمیت و عقبه اجتماعی اصولگرایان شود. آنچه در كنار این امر، ضرورت دارد و به نظر می رسد تا حدودی مغفول واقع شده، اولویت گفتمان بر اشخاص است. حتی اگر بهترین افراد نامزد شوند اما گفتمان اصولگرایی و ابهامات، سؤالات و شبهات عارض شده خوب تبیین نگردد، از وسعت موج اجتماعی كاسته خواهد شد. بدنه اجتماعی و نخبگان جبهه اصولگرا از همین حالا باید برای حركت تبیینی كلان- صرف نظر از كیستی نامزد مطلوب كه در جای خود مهم است- بسیج شوند. این امر، لازمه پیروزی اصولگرایان است و اقتضای آن، تلقی جهادی نسبت به پیچ مهم تاریخ می باشد؛ اگر نه به سنت تاریخ می توان در نبرد پیروز، از تنگه غنیمت شبیخون خورد.
6- فضای انتخابات از دو سو و توسط دو طیف به ظاهر مخالف در معرض هجوم نگرش های سیاسی- اقتصادی عوام فریبانه (پوپولیستی) قرار دارد. دو طیف فتنه و انحراف مانند دو چرخ دنده معكوس در تعامل با یكدیگر حركت می كنند. آنها مشتركا كاستی های موجود را كه محصول بدعملی سالیان مدیریت هریك از آنهاست پای نظام و اصول انقلاب می نویسند و متقابلا در باغ سبز نشان می دهند و سراب را ترسیم می كنند. از وعده پرداخت های نقدی تا ادعای این كه اگر ما سر كار آمده و با غرب كنار بیاییم مملكت را گلستان می كنیم و...همگی از یك آبشخور عوام فریبانه مشترك سرچشمه می گیرد و جملگی سبد تهی دشمن را پر می كند. واقعیت این است كه اگر كشور امروز در كنار پیروزی و پیشرفت های خیره كننده، با چالش هایی مواجه است، این چالش ها از یك سو محصول عافیت گزینی و غنیمت طلبی همین جریان های آفت زده و از طرف دیگر هزینه استقلال و عزت ملت ایران در برابر دشمنان تاریخی خود است. تنها كلید حقیقی موفقیت در این میدان، رویكرد ایثارگرانه جهادی است كه ضمن آن متولیان امر در برابر دشمن خم به ابرو نمی آورند و خطرپذیری را برای پیشرفت به جان می خرند. لازمه چنین مجاهدتی البته ایثارگری و ترجیح مصالح ملی و آرمان های بزرگ بر روحیه غنیمت خواهی و «برای خودخواهی» است. این روحیه مرتجعانه به وفور در طیف های مختلف فتنه و انحراف قابل مشاهده است. با این وصف هر طیفی كه به جای روحیه ایثار، منش استئثار و خودخواهی و خودكامگی را در كارنامه خویش به ثبت رسانده، فاقد كمترین صلاحیت برای حضور در میدان انتخابات است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شروع دوباره جنگ سرد بین روسیه و آمریکا


آمریكا و روسیه بار دیگر وارد چرخه اقدامات تلافی‌جویانه با طعم جنگ سرد شدند. به گزارش روزنامه لوفیگارو، وزارت خارجه آمریكا روز جمعه فهرستی از 18 كارمند روسی كه از سوی واشنگتن متهم به نقض حقوق بشر شده‌اند را منتشر كرد. ورود این افراد به خاك آمریكا ممنوع و دارایی‌شان نیز مسدود شده است.

این مساله مرحله‌ای سرنوشت‌ساز در جنگ چریكی دیپلماتیك میان 2 كشور از زمان مرگ سرگئی مگنیتسكی در یكی از زندان‌های روسیه در نوامبر 2009 است. این وكیل صندوق سرمایه‌گذاری هرمیتاژ كاپیتال كه متهم به تقلب مالیاتی شده بود ظاهرا قربانی بدرفتاری در زندان شد. این وكیل روسی شبكه گسترده فساد 230 میلیون دلاری را كه اداره مالیات روسیه و اعضای سازمان‌های اطلاعات داخلی در آن دست داشتند، افشا كرده بود.

دستگاه قضایی روسیه كل متهمان این پرونده را تبرئه كرد. این «اشتباهی» قضایی است كه دولت آمریكا، تحت فشار كنگره قصد دارد آن را اصلاح كند. در ابتدا دستگاه قانونگذاری آمریكا به دولت فهرست سیاسی از 280 نام بویژه مسؤولان عالیرتبه روسی پیشنهاد كرد اما وزارت خارجه به علت نگرانی از وخامت روابط با كرملین در نهایت فهرست خود را به 18 نفر محدودتر كرد. مسكو بلافاصله با اطلاع از هویت 18 نفر اعلام كرد كه این افراد دیگر در سمت‌هایی كه به واسطه آن تحت تعقیب قرار داشتند، حضور ندارند.

این شیوه‌ای غیرمستقیم برای به رسمیت شناختن محكومیت آنهاست. الكساندر پوچكو، رئیس كمیته امور خارجه مجلس دوما با اشاره به اراده اوباما برای عدم تشدید بحران سیاسی با مسكو، در اقدامی تلافی‌جویانه از انتشار فهرستی سیاه از شهروندان آمریكایی مظنون به نقض حقوق بشر و ممنوعیت ورود آنها به خاك روسیه خبر داد. مجلس دومای روسیه كه می‌خواهد در خط مقدم این نبرد باشد، اعلام كرد این فهرست متناسب با تهاجم آمریكاست.

كارمندان و قضات آمریكایی دست‌اندركار مدیریت جنجال‌برانگیز زندان گوانتانامو یا عوامل حبس ویكتور بوت، قاچاقچی روسی اسلحه در آمریكا احتمالا در این فهرست قرار دارند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز با بیان اینكه این جنگ را ما شروع نكردیم، گفت: ما این حق را نداریم كه به تبلیغات پر سر و صدای آمریكا پاسخ ندهیم.

اكنون زمان آن است كه سیاستمداران در واشنگتن این موضوع را دریابند كه نمی‌توانند با كشوری مانند روسیه با تحكم رفتار كنند. دیمیتری پسكوف، سخنگوی ولایمیر پوتین هشدار داد هرگونه انتشار فهرست بدون‌شك اثری بسیار منفی بر روابط دوجانبه خواهد داشت اما نكته طنز در روابط 2 كشور مربوط به برنامه سفر تام دانیلون، مشاور امنیت ملی آمریكا در روزهای 14و 15 آوریل به مسكو است. او حامل نامه‌ای از باراك اوباماست كه مسكو را به ادامه سیاست «شروع دوباره» گفت‌وگو كه پیش‌تر در سال 2009 آغاز شده بود، دعوت می‌كند. وزیر خارجه روسیه با ابراز تاسف از این مساله گفت، زمان سفر به درستی انتخاب نشده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حضرت زهرا(س) در کلام رهبر معظم انقلاب؛

جمله معروف حسن بصری درباره حضرت زهرا(س)/ مگر نمی‌گوییم شیعه حضرت هستیم، پس چرا...
عایشه می‌گوید: هیچ‌کس را شبیه‌تر از فاطمه به پیامبر(ص) ندیدم... «حسن بصرى» که یکى از عباد و زهاد معروف دنیاى اسلام است، درباره‌ فاطمه‌ زهرا(س) مى‌گوید: به قدرى دختر پیغمبر عبادت کرد و در محراب عبادت ایستاد که «تورمت قدماها».
جمله معروف حسن بصری درباره حضرت زهرا(س)/ مگر نمی‌گوییم شیعه حضرت هستیم، پس چرا...
به گزارش جهان، خداوند در حدیثی قدسی پیامبر(ص) را خطاب قرار داده است که «یا احمد لولاک لما خلقت الافلاک و لولا علیّ لما خلقتک و لولا فاطمه لما خلقتکما؛ ای احمد اگر تو نبودی جهان را نمی‌آفریدم و اگر علی نبود تو را نمی‌آفریدم و اگر فاطمه نبود شما را نمی‌آفریدم».

فاطمه(ع) دختر رسالت و همسر ولایت است، او نه‌تنها ام‌الائمه(ع)، بلکه ام‌ابیهاست و وجودش بالاترین گواه این ادعاست که زنان هم می‌توانند به اوج معنویت‌هایی که مردان الهی رسیده‌اند، نائل شوند. به بهانه سالروز شهادت حضرتش، احادیثی از ایشان در کلام رهبر معظم انقلاب مورد بازخوانی قرار ‌می‌گیرد.

* عبادت فاطمه(س) یک نمونه است

رهبر معظم انقلاب در فرازی از بیانات خود در دیدار جمعی از زنان در 25 آذر 1371 فرمودند: عبادت فاطمه‌ زهرا، سلام اللَّه علیها، یک عبادت نمونه است. «حسن بصرى» که یکى از عباد و زهاد معروف دنیاى اسلام است، درباره‌ى فاطمه‌ زهرا سلام اللَّه علیها مى‌گوید: به قدرى دختر پیغمبر عبادت کرد و در محراب عبادت ایستاد که «تورمت قدماها». پاهاى آن بزرگوار از ایستادن در محراب عبادت، ورم کرد! (1)

الجار ثم الدار...

امام حسن مجتبى علیه‌الصّلاةوالسّلام مى‌گوید: شبى - شب جمعه‌اى - مادرم به عبادت ایستاد و تا صبح عبادت کرد. «حتى انفجرت عمود الصبح». تا وقتى که طلوع فجر شد. مادر من از سر شب تا صبح مشغول عبادت بود و دعا و تضرع کرد. امام حسن، علیه‌الصّلاةوالسّلام، مى‌گوید - طبق روایت - شنیدم که دائم مؤمنین و مؤمنات را دعا کرد، مردم را دعا کرد؛ براى مسائل عمومى دنیاى اسلام دعا کرد. صبح که شد گفتم: «یا اماه!»؛ «مادرم!» «لم لا تدعین لنفسک کما تدعین لغیرک؛» «یک دعا براى خودت نکردى! یک شب تا صبح دعا، همه براى دیگران!؟» در جواب فرمود: «یا بنى، الجار ثم الدار؛» «اول دیگران بعد خود ما!» این، آن روحیه‌ والاست.(2)

1 ) مَا کَانَ فِی هَذِهِ الْأُمَّةِ أَعْبَدُ مِنْ فَاطِمَةَ کَانَتْ تَقُومُ حَتَّى تَوَرَّمَ قَدَمَاهَا؛ حسن بصری گوید: در بین این مردم کسی عابدتر از فاطمه نیست آنقدر در نماز می‌ایستاد که قدم‌هایش ورم می‌کرد.
مناقب آل أبی طالب علیهم‏السلام ، ابن شهر آشوب مازندرانی ج 3 ص 341 ؛
بحارالانوار،علامه مجلسی ج 43 ص 84 ،

2 ) « رَأَیْتُ أُمِّی فَاطِمَةَ ع قَامَتْ فِی مِحْرَابِهَا لَیْلَةَ جُمُعَتِهَا فَلَمْ تَزَلْ رَاکِعَةً سَاجِدَةً حَتَّى اتَّضَحَ عَمُودُ الصُّبْحِ وَ سَمِعْتُهَا تَدْعُو لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ تُسَمِّیهِمْ وَ تُکْثِرُ الدُّعَاءَ لَهُمْ وَ لَا تَدْعُو لِنَفْسِهَا بِشَیْ‏ءٍ فَقُلْتُ لَهَا یَا أُمَّاهْ لِمَ لَا تَدْعِینَ لِنَفْسِکِ کَمَا تَدْعِینَ لِغَیْرِکِ فَقَالَتْ یَا بُنَیَّ الْجَارَ ثُمَّ الدَّارَ»،

امام حسن(ع) فرمود مادرم فاطمه را در شب جمعه ای دیدم که در محرابش ایستاده بود و پیوسته در حال رکوع و سجده بود تا اینکه روشنایی صبح نمایان شد و از او شنیدم که برای مردان و زنان مومن دعا می کرد و با اسم آنان را نام می برد و برایشان زیاد دعا می کرد ولی برای خویش چیزی نمی خواست پس به او گفتم: مادرم چرا آنگونه که برای دیگران دعا می کنی برای خود دعا نمی کنی؟ و او گفت پسرم اول همسایه بعد خانه.(دیگران مقدم ترند.)

علل الشرائع، شیخ صدوق ج‏1 ص 181 ح 1 ؛
کشف الغمة ،علی بن عیسی اربلی ج1 ص 468 ؛
دلائل الامامة ، محمد بن جریر طبری ص 56 ؛
بحارالانوار، علامه مجلسی ج 43 ص 82 ح 3 ؛
---------------------------------------------------

ولایت علی(ع) در کلام نورانی حضرت زهرا(س)

همچنین در فرازی از بیانات معظم له در خطبه‌هاى نمازجمعه‌ روز 15 مهرماه 1383 درباره نقش حضرت زهرا(س) در دفاع از ولایت و مظلومیت علی(ع) آمده است: اما درباره‌ شهادت امروز. این شهادت، مصیبتى نیست که در برهه‌یى از زمان اتفاق افتاده باشد و الان ما به یاد آن اشک بریزیم؛ نه، این مصیبتِ همیشه‌ زمان است. مصیبت شهید کردن امیرالمؤمنین، این «تهدّمت واللَّه ارکان الهدى» ، فقط براى آن زمان خسارت نیافرید؛ براى طول تاریخ بشر خسارت ایجاد کرد.

فاطمه‌ زهرا (سلام‌اللَّه‌علیها) بیست‌وپنج سال قبل از این تاریخ در بستر بیمارى به زنان مدینه فرمود اگر على را بر سر کار مى‌گذاشتند، «لساربهم سیراً سُجُحاً» - «سُجُح» یعنى هموار - راه زندگى را بر مردم هموار مى‌کرد. «لا یکلِمُ خُشاشه»؛ نمى‌گذاشت - به تعبیر من - اقتدار حکومت و روحیه‌ حکومتگرىِ اسلام اندکى به پیکر جامعه‌ اسلامى زخم بزند؛ نمى‌گذاشت ذره‌یى آسیب ایجاد کند؛ کار را پیش مى‌برد و از هر آسیبى هم جلوگیرى مى‌کرد.

بهترین شکل حکومت کردن این است که حکومت به مردم زخم نزد؛ زندگى مردم را هم از لحاظ مادى و معنوى آباد کند. «ولا یکلّ سائرهُ و لا یُمُلّ راکبه و لاوردهم منهلا غیرا صافیا رویّا»؛ اینها را فاطمه‌ زهرا آن روز فرمود.(1) این واقعه بیست‌وپنج سال عقب افتاد؛ ولى بالاخره امت اسلامى جمع شدند و امیرالمؤمنین را سرِ کار آوردند.

امیرالمؤمنین در همین چند سال؛ یعنى از ذى‌حجّه‌ سال 35 تا ماه رمضان سال 40 - چهار سال و نُه ماه یا ده ماه - کارهاى بزرگى انجام داد. کارهایى را پایه‌گذارى کرد که اگر شمشیر غدر و خیانت نمى‌بود و این جنایت بزرگ به وسیله‌ ابن‌ملجم و عناصر پشت پرده‌ این جنایت صورت نمى‌گرفت، امیرالمؤمنین این راه را ادامه مى‌داد و باز دنیاى اسلام شاید تا قرنها بیمه و تأمین مى‌شد. لذا مصیبتى که آن روز وارد شد، براى دنیاى اسلام و تاریخ اسلام پُرخسارت بود. باز هم این منهل رَوىِ‌ّ صافىِ‌ّ زلالى را که مى‌توانست دنیاى اسلام را سیراب کند، از دسترس دنیاى اسلام دور کردند؛ لذا مصیبتِ همیشه است.

1 ) « .... وَ اللَّهِ لَوْ تَکَافُّوا عَنْ زِمَامٍ نَبَذَهُ رَسُولُ اللَّهِ ص لَاعْتَلَقَهُ وَ لَسَارَ بِهِمْ سَیْراً سُجُحاً لَا یَکْلُمُ خِشَاشُهُ وَ لَا یُتَعْتَعُ رَاکِبُهُ وَ لَأَوْرَدَهُمْ مَنْهَلًا نَمِیراً فَضْفَاضاً تَطْفَحُ ضِفَّتَاهُ وَ لَأَصْدَرَهُمْ بِطَاناً قَدْ تَخَیَّرَ لَهُمُ الرَّیَّ غَیْرَ مُتَحَلٍّ مِنْهُ بِطَائِلٍ إِلَّا بِغَمْرِ الْمَاءِ وَ رَدْعِهِ سَوْرَةَ السَّاغِبِ وَ لَفُتِحَتْ عَلَیْهِمْ بَرَکَاتُ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ وَ سَیَأْخُذُهُمُ اللَّهُ بِما کانُوا یَکْسِبُونَ أَلَا هَلُمَّ فَاسْمَعْ وَ مَا عِشْتَ أَرَاکَ الدَّهْرُ الْعَجَبَ وَ إِنْ تَعْجَبْ وَ قَدْ أَعْجَبَکَ الْحَادِثُ إِلَى أَیِّ سِنَادٍ اسْتَنَدُوا وَ بِأَیَّةِ عُرْوَةٍ تَمَسَّکُوا اسْتَبْدَلُوا الذُّنَابَى وَ اللَّهِ بِالْقَوَادِمِ وَ الْعَجُزَ بِالْکَاهِلِ فَرَغْماً لِمَعَاطِسِ قَوْمٍ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعاً- أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَ لکِنْ لا یَشْعُرُونَ- أَ فَمَنْ یَهْدِی إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَنْ یُتَّبَعَ أَمَّنْ لا یَهِدِّی إِلَّا أَنْ یُهْدى‏ فَما لَکُمْ کَیْفَ تَحْکُمُونَ»

« به خدا سوگند اگر از زمام و افسار [خلافت] که رسول خدا (ص) به دست او نهاده بود خودداری نمی کردند و و رها نمی شدند، همانا که آن را محکم می گرفت و آنان را با آرامش و با سیرى ملایم به [سوى سعادت و حقّ] حرکت می داد، بى‏آنکه بواسطه کشیدن افسار، مرکوب زخمى گردد، و سوار بر آن تکان شدیدی بخورد، تا ایشان را به سرچشمه جوى زلال و گوارا و فراوان آب [حیات] برساند، جویبارى که آبى پاک دو سمت آن لبریز و موج مى‏زند و آنان را سیراب مى‏نمود، سیر و سیراب از آن جاى باز مى‏‌گرداند، در حالى که خودش از آن بهره‏‌اى نمى‏‌برد، مگر اندکى که جلوی شدت گرسنگی گرسنه ای کند و [آن زمان بود] که [درهاى] برکات از زمین و آسمان به روى مردم گشوده مى‏شد.
خداوند به آنچه بدست آورده بودند آنها را مجازات خواهد کرد آگاه باشید و بیایید بشنوید هر قدر زنده بمانی هر روز، روزگار چیز عجیبی به تو نشان خواهد داد و اگر تعجب کنی همانا که رویداد تو را به شگفتی واداشته است. به چه تکیه گاهی تکیه کردند؟ و به چه نشانه تمسکی تمسک کردند؟ به خدا قسم پر را با دم و کتف را با سرین عوض کردند (آنها به جای انتخاب افراد شایسته، بی لیاقتان را انتخاب نمودند) بینی‌های قوم و گروهی به خاک مالیده باد که خیال می‌کنند کار خوبی انجام دادند، در صورتی که در واقع آنها اهل فسادند، ولی نمی فهمند آیا کسی که به سوی حق هدایت می کند سزاوارتر است که پیروی شود یا آنکس که هدایت نشده است پس چه شده است شما را چگونه حکم می کنید؟
معانی الاخبار، شیخ صدوق ص 355 ؛
احتجاج، طبرسی ج 1 ص 109 ؛
بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 43 ص 158 و 160 ؛
--------------------------------------------------------

جایگاه والای حضرت زهرا(س) نزد پیامبر(ص)

در فراز دیگری از بیانات ایشان در در دیدار جمعی از مداحان در روز سوم آذرماه 1373 آمده است: درباره‌ فاطمه‌ى زهرا سلام‌اللَّه‌علیها، هرچه بگوییم، کم گفته‌ایم و حقیقتاً نمى‌دانیم که چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم. به قدرى ابعاد وجود این انسیّه‌ى حوراء، این روح مجرّد و این خلاصه‌ى نبوّت و ولایت براى ما پهناور و بى‌پایان و درک ناشدنى است که حقیقتاً متحیّر مى‌مانیم. مى‌دانید که همزمانى و هم‌عصرى از عواملى است که مانع از شناختِ درستِ شخصیتها مى‌شود.

ستارگان درخشان عالم بشریّت غالباً در زمان حیاتشان به‌وسیله‌ هم‌عصرانشان شناخته نشده‌اند؛ مگر عدّه‌ کمى از برجستگان که انبیاء و اولیاء باشند؛ آن هم به‌وسیله‌ى عدّه‌ى معدودى. امّا فاطمه‌ زهرا سلام‌اللَّه‌علیها چنانند که در زمان خودشان، نه فقط پدر و همسر و فرزندان و شیعیان خاصّشان، بلکه حتّى کسانى که شاید رابطه‌ صمیمانه و گرمى هم با ایشان نداشتند، زبان به مدح آن بزرگوار گشودند. اگر به کتاب‌هایى که درباره‌ فاطمه‌ زهرا سلام‌اللَّه‌علیها به‌وسیله‌ى محدّثین اهل سنّت نوشته شده است، نگاه کنید، روایات بسیارى را مى‌بینید که از زبان پیغمبر صلّى‌اللَّه‌علیه‌وآله‌وسلّم در ستایش صدّیقه‌ طاهره علیهاسلام صادر شده است و یا رفتار پیغمبر با آن بزرگوار را نقل مى‌کنند.

عایشه می‌گوید: هیچ‌کس را شبیه‌تر از فاطمه به پیامبر(ص) ندیدم

بسیارى از این روایات، از زبان کسانى است که از آن قبیل بوده‌اند؛ مثل بعضى از زوجات پیغمبر و دیگران. این حدیث معروف از عایشه است که گفت: «واللَّه ما رأیت فى سمته و هدیه اشبه برسول‌اللَّه صلّى‌اللَّه‌علیه‌وآله‌وسلّم من فاطمة»؛ هیچ کس را از لحاظ هیأت، چهره، سیما، درخشندگى و حرکات و رفتار، شبیه‌تر از فاطمه به پیغمبر اکرم ندیدم. «و کان اذا دخلت الیه، اذا دخلت على رسول‌اللَّه قامت قام الیها»؛ وقتى که فاطمه‌ زهرا بر پیغمبر وارد مى‌شد، آن حضرت برمى‌خاست و مشتاقانه به سمت او مى‌رفت. این معناى تعبیرِ «قام الیها» است.

این‌طور نبود که وقتى فاطمه‌ زهرا سلام‌اللَّه‌علیها وارد اتاق مى‌شود، پیغمبر جلو پاى او فقط بلند شود. قام‌الیها؛ برمى‌خاست و به سمت او مى‌رفت. در بعضى از این نقلها، باز از همین راوى این‌گونه آمده است: «و کان یقبلها و یجلسها مجلسه»(1)؛ فاطمه زهرا سلام‌اللَّه‌علیها را مى‌بوسید، دست او را مى‌گرفت و مى‌آورد در جاى خودش مى‌نشاند. این مقام فاطمه‌ زهراست. انسان درباره‌ این دختر چه بگوید؟ درباره‌ این موجود باعظمت چه بگوید؟

1 ) مارایت أحداکان أشبه سمتا و هدیاو دلا، و قال الحسن : حدیثا و کلاما،و لم یذکرالحسن السمت و الهدی والدل ،برسول الله صلی الله علیه وسلم من فاطمه کرم الله وجهها : کانت اذا دخلت علیه قام الیها فأخذ بیدها و قبلهاوأجلسهافی مجلسه ،وکان إذ دخل علیهاقامت إلیه فأخذت بیده فقباته وأجلسته فی مجلسها.»
عایشه نقل کرده است: من کسی را شبیه تر از فاطمه (س) در هیأت و وقار و سیرت به رسول خدا (ص) ندیدم و حسن بن علی گفت در گفتار و کلام و حسن بن علی هیات و وقار و سیرت را ذکر نکرده است و چون بر پیامبر وارد می شد بلند می شد و به سمت او می رفت و دست او را می گرفت و می بوسید و بر جاى خودش می نشانید، و چون پیامبر بر او وارد می شد از جای خود بلند می شد و به سمت او می رفت و دست او را می گرفت و می بوسید و بر جاى خودش می نشانید.
سنن ابی داود ، ابوداوود ج 2 ص 522 ؛
سنن ترمذی ، ترمذی ج 5 ص 361 ؛
الادب المفرد ، بخاری ص 202 ؛
الصحیح ابن حبان ، ابن حبان ج 15 ص 403 ؛
---------------------------------------------------

خست نفس حضرت زهرا(س)

رهبر معظم انقلاب همچنین در فرازی از بیانات خود در دیدار جمعی از مداحان در تاریخ پنجم دی‌ماه 1370 فرمودند: ما باید این راه را برویم. ما هم باید گذشت کنیم، ایثار کنیم، اطاعت خدا کنیم، عبادت کنیم. مگر نمى‌گوییم که «حتّى تورّم قدماها»(1) این‌قدر در محراب عبادت خدا ایستاد! [حضرت زهرا(س)]ما هم باید در محراب عبادت بایستیم. ما هم باید ذکر خدا بگوییم. ما هم باید محبت الهى را در دلمان روزبه‌روز زیاد کنیم.

مگر نمی‌گوییم شیعه حضرت زهرا(س) هستیم، پس چرا...

مگر نمى‌گوییم که با حال ناتوانى به مسجد رفت، تا حقى را احقاق کند؟ ما هم باید در همه‌ حالات تلاش کنیم، تا حق را احقاق کنیم. ما هم باید از کسى نترسیم. مگر نمى‌گوییم که یک‌تنه در مقابل جامعه‌ى بزرگ زمان خود ایستاد؟ ما هم باید همچنان که همسر بزرگوارش فرمود «لا تستوحشوا فى طریق الهدى لقلّة اهله»،(2) از کم بودن تعدادمان در مقابل دنیاى ظلم و استکبار نترسیم و تلاش کنیم. مگر نمى‌گوییم که آن بزرگوار کارى کرد که سوره‌ى دهر درباره‌ى او و شوهر و فرزندانش نازل شد؟ ایثار نسبت به فقرا و کمک به محرومان، به قیمت گرسنگى کشیدن خود؛ «و یؤثرون على انفسهم ولو کان بهم خصاصه».(3) ما هم باید همین کارها را بکنیم.

این نمى‌شود که ما دم از محبت فاطمه‌ زهرا(سلام‌اللَّه‌علیها) بزنیم، در حالى که آن بزرگوار براى خاطر گرسنگان، نان را از گلوى خود و عزیزانش - مثل حسن و حسین(علیهماالسّلام) و پدر بزرگوارشان(علیه‌السّلام) - برید و به آن فقیر داد؛ نه یک روز، نه دو روز؛ سه روز!(4) ما مى‌گوییم پیرو چنین کسى هستیم؛ ولى ما نه فقط نان را از گلوى خود نمى‌بُریم که به فقرا بدهیم، اگر بتوانیم، نان را از گلوى فقرا هم مى‌بُریم!
این روایاتى که در «کافى» شریف و بعضى از کتب دیگر در باب علامات شیعه هست، ناظر به همین است؛ یعنى شیعه بایستى آن‌طورى عمل کند. ما باید زندگى آنها را در زندگى خود - ولو به صورت ضعیف - نمایش بدهیم.

1 ) ما کان فی هذه الامه اعبد من فاطمه کانت تقوم حتی تورم قدماها ....
حسن بصری گوید: در بین این مردم کسی عابدتر از فاطمه نیست آنقدر در نماز می‌ایستاد که قدم‌هایش ورم می‌کرد.
مناقب آل أبی طالب علیهم‏السلام ، ابن شهر آشوب مازندرانی ج 3 ص 341 ؛
بحارالانوار،علامه مجلسی ج 43 ص 84 ؛
2) نهج‌البلاغه خطبه شماره 201
از سخنان آن حضرت است در پایدارى در راه حق
أَیُّهَا النَّاسُ لَا تَسْتَوْحِشُوا فِی طَرِیقِ الْهُدَى لِقِلَّةِ أَهْلِهِ فَإِنَّ النَّاسَ قَدِ اجْتَمَعُوا عَلَى مَائِدَةٍ شِبَعُهَا قَصِیرٌ وَ جُوعُهَا طَوِیلٌ أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّمَا یَجْمَعُ النَّاسَ الرِّضَا وَ السُّخْطُ وَ إِنَّمَا عَقَرَ نَاقَةَ ثَمُودَ رَجُلٌ وَاحِدٌ فَعَمَّهُمُ اللَّهُ بِالْعَذَابِ لَمَّا عَمُّوهُ بِالرِّضَا فَقَالَ سُبْحَانَهُ فَعَقَرُوها فَأَصْبَحُوا نادِمِینَ فَمَا کَانَ إِلَّا أَنْ خَارَتْ أَرْضُهُمْ بِالْخَسْفَةِ خُوَارَ السِّکَّةِ الْمُحْمَاةِ فِی الْأَرْضِ الْخَوَّارَةِ أَیُّهَا النَّاسُ مَنْ سَلَکَ الطَّرِیقَ الْوَاضِحَ وَرَدَ الْمَاءَ وَ مَنْ خَالَفَ وَقَعَ فِی التِّیهِ .
اى مردم، در راه هدایت از کمى اهل آن وحشت نکنید، که مردم بر سر سفره‏اى گرد آمده‏اند که زمان سیرى آن اندک، و مدّت گرسنگى آن طولانى است. اى مردم، جز این نیست که خشنودى و خشم است که مردم را بر محورى جمع مى‏کند. غیر این نبود که ناقه ثمود را یک نفر پى کرد، امّا عذاب خداوند همه را گرفت چون همگان به آن برنامه رضایت دادند، خداوند سبحان فرمود: «همه آن را پى کردند، پس همه پشیمان شدند». آن گاه سرزمین آنان بر اثر فرو رفتن صدا کرد مانند صداى فرورفتن آهن داغ در زمین نرم و هموار. اى مردم، هر که راه راست و روشن را به پیماید به آب رسد، و هر که بیراهه رود در بیابان به سرگردانى افتد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جدول قیمت سکه و طلا در بازار/ مقاومت طلافروشان دربرابر کاهش واقعی قیمتها

جدول قیمت سکه و طلا در بازار داخلی پس از کاهش قیمت جهانی طلا امروز دوشنبه منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، قیمت جهانی هر اونس طلا که در روز شنبه با بیش از 100 دلار کاهش نسبت به شنبه ماقبل به یکهزار و 478 دلار رسیده بود، در روز جاری(دوشنبه) نیز با کاهش حدود 78 دلاری نسبت به ابتدای هفته جاری مواجه شده است. در حال حاضر قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی حدود یکهزار و 400 دلار است.

در پی سقوط قیمت جهانی طلا، قیمت انواع سکه و طلا در بازار داخلی نیز امروز دوشنبه کاهش یافت. برهمین اساس، قیمت سکه تمام طرح جدید در روز جاری نسبت به روز شنبه 30 هزار تومان، طرح قدیم 30 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 5 هزار تومان ارزان‌تر شده است.

فعالان بازار از احتمال تداوم کاهش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی در هفته جاری نیز سخن می‌گویند. در همین حال، دلار نیز در بازار در حال حاضر 3520 تومان قیمت دارد.

در همین حال، مقاومت برخی طلافروشان در برابر کاهش واقعی قیمتها نکته ای است که باید به آن توجه شود. برخی فعالان بازار طلا معتقدند که قیمت سکه و طلا در بازار باید بیش از ارقام فعلی در بازار کاهش یابد و در این میان، مقاومت برخی‌ها در برابر کاهش قیمتها باید شکسته شود.

البته محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفتگو با مهر افزود: با ادامه روند کاهش قیمت جهانی طلا در روز جاری، قطعا بازار داخلی نیز از بازار جهانی تاثیر خواهد پذیرفت.

به گفته وی، کاهش قیمت طلا در بازار جهانی به دلیل افزایش ارزش دلار در بازارهای مالی و فروش بخشی از ذخایر طلا توسط یک بانک قبرسی بوده است.

جدول سقوط قیمت انواع سکه و طلا در بازار در ظهر امروز شنبه به شرح ذیل است.

جدول سقوط قیمت سکه و طلا در بازار
روز شنبه روز دشنبه
سکه تمام طرح جدید 1350000 1320000
سکه تمام طرح قدیم 1310000 1280000
نیم سکه 695000 680000
ربع سکه 435000 425000
سکه گرمی 300000 290000
هرگرم طلای 18 عیار 130000 125000

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حجازی در جمع خبرنگاران:بیانات رهبری را درباره تل آویو در کمترین زمان عملیاتی می کنیم

معاون ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به بیانات نوروزی مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر اسرائیل حماقت کند تل آویو و حیفا با خاک یکسان می شود اظهار داشت: با تمام توان در صورت حماقت اسرائیل بیانات رهبری را در کمترین زمان عملیاتی می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار محمد حجازی معاون ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه چهارمین جشنواره علمی - تحقیقاتی سپاه صبح امروز دوشنبه در بیمارستان بقیه الله برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بر طبق بیانات نوروزی مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر اسرائیل حماقت کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد، آمادگی نیروهای مسلح در چه حدی است، گفت: ما به دنبال آمادگی نیروهای مسلح هستیم و نیروهای مسلح با تمام توان آماده است تا بیانات رهبری را در کمترین زمان عملیاتی کند و امیدواریم که آنها چنین حماقتی را نکنند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه بعد از مذاکرات آلماتی برخی از مقامات غربی اظهار داشته اند گزینه نظامی همچنان روی میز است اظهار داشت: موریانه پایه های این میز را خورده و اینگونه حرف ها بیشتر جنبه شعاری دارد.

حجازی در پاسخ به سئوالی درباره نحوه حمایت تحقیقاتی - دفاعی از دانشگاه های نیروهای مسلح چگونه است اظهار داشت: دانشگاه های نیروهای مسلح با وجود اینکه ظرفیت زیادی دارند اما از ظرفیت دانشگاه های دیگر نیز استفاده خواهد کرد، به طوریکه وزیر علوم گفته است دوست داریم 50 درصد تحقیقات در حوزه دفاعی باشد و به لطف خداوند سال گذشته موفقیت های زیادی در زمینه پدافند هوایی، راداری به دست آمده است

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قیمت سکه و طلا و ارز در 27 فروردین

شماره نام ارز قیمت بازار
۱ دلار-بازارتهران ۰
۲ پوند-بازارتهران ۰
۳ یورو-بازارتهران ۰
۴ یورو به پوند ۰.۸۵۴
۵ ین به دلار ۰.۰۱۰۳
۶ یورو به دلار ۱.۳۰۵۲
۷ پوند به دلار ۱.۵۲۸۶
۸ دلار-ملی ۱۲۲۶۰
۹ یورو-ملی ۱۵۱۱۰
۱۰ پوند-ملی ۱۹۲۹۷
۱۱ درهم امارات ۰
۱۲ نفت آمریکا(دلار) ۸۶.۸
شماره نام طلا قیمت بازار
۱۳ اونس طلا(دلار) ۱۳۴۴.۵۵
۱۴ طلا بازار تهران ۵۴۵۵۰۰۰
۱۵ سکه طرح قدیم ۱۲۹۰۰۰۰۰
۱۶ سکه طرح جدید ۱۳۲۵۰۰۰۰
۱۷ نیم سکه ۶۸۳۰۰۰۰
۱۸ ربع سکه ۴۲۰۰۰۰۰
۱۹ سکه گرمی ۲۹۰۰۰۰۰
۲۰ گرم 18 عیار ۱۲۶۰۴۴۶
۲۱ گرم 24 عیار ۱۶۷۸۶۳۷
۲۲ نقره(دلار) ۲۲.۷۷
۲۳ پلاتینیوم(دلار) ۱۴۲۱
۲۴ پالادیوم(دلار)

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شعری به مناسبت شهادت بانوی دو عالم

قادر طراوت‌پور رئیس دفتر شعر و ادب وزارت ارشاد به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) شعری سروده است.
خبرگزاری فارس: وقتی که تُرا روح قُدُس مُصحف حق داد/ بر سینه در، شعله آتش شده کاتب

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، قادر طراوت‌پور رئیس دفتر شعر و ادب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارشاد به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) شعری سروده و برای انتشار در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است. این قصیده که کعبه بی‌حاجی نام دارد به شرح زیر است:

ای کعبه بی‌حاجی و ای قبله غایب!

تو «لیله قدر»ی و جهان «لیل رغایب»[1]

یا اُمِّ هَنا[2]! اُمِّ وِلا! اُمِّ ابیها!

هرگز به مقامت نرسیدند مناصب

در کتم زمان، مادر سترِ کلماتی

وحیِ فَیَضان در حرمِ روح تو راهب

«قوسین دَنا[3]» مرتبه فاطمی توست

فاطر شده با رتبه نامت متناسب

در منزل « اَدنا[4]» به سریرِ ملکوتی

بعد از تو نشسته‌اند ملائک به مراتب

رازِ «الفی»، نقطه پرگار «کسایی»

بخشیده‌ای از «عصمت» جانت به «اقارب»

از دامن نورِ تو جهان لایتناهی است

در سایه پنهان تو پیدا متناوب

با «روح عفیفِ» تو سرشته است مقامات

در «لوح عقیقِ» تو نوشته است مراتب

سرِّ برکاتِ تو به یاسین حجاب است

پیش از همه ناموس حیا شد به تو راغب

در کون و مکان سوی تو سوسوی حیات است

پیدایی و نزدِ تو فقیرند جوانب

می‌ترسم اگر فاش بگویم که چه هستی

جانم بِسِتانند بزرگان مذاهب

با احمد مختار به یک جانی و یک جسم

با حیدر کرّار به یک روح و دو قالب

بینِ علی و آینه بین‌الحرمینی

اُمُّ الحسنینی تو، چرا اُمِّ مصائب!؟

آداب و مراعات، همه مستحبات‌اند

مُشتی کلمات‌اند، که در عشق تو واجب

ای اشرف اسما خدا در تو درخشان!

ای سیّد اولاد بشر با تو مُصاحب!

در پرده حق نام تو را «نور» نهادند

تا آینه‌ها از تو بگیرند مواجب

قدرِ تو غدیر است و نصابِ تو نبوّت

معراج تولّایی و میقات مناقب

تو مادر آبی و علی هم پدرِ خاک

آب و گِل ما مهر تو بانوی مواهب!

از ریشه نبی هستی و بر شاخه امامی

در مرتبتِ تو چه حقیرند عجایب

با نام غریبِ تو که سرحلقه وصل است

آدینه شبی حضرت آدم شده تائب

اسماءِ تو از چیست؟ که در معرکه حیدر

«یا فاطمه» را گفت و به دشمن شد غالب

حیران حیاتِ تو شهیدان دو عالم

سرگشته شان تو امامان مکاتب

وقتی که تو را روح قُدُس مُصحف حق داد

بر سینه در، شعله آتش شده کاتب

بینِ در و دیوار نشستی و شکستی

تا «سرِّ خدا» را برسانی تو به «صاحب»

بعد از تو چه نحس است «میانِ در و دیوار»

بعد از تو چه نفرین شد بر واژه «ضارب»

تشییع شبانگاه تو بر دوش ملائک

تدفین تنِ پاک تو با دست کواکب

در روح سخن، سوختهینام تو توصیف

در ذهن قلم، مست طواف تو مطالب

«یا فاطمه من عقده دل وا نکردم»+مداحی سلیم مؤذن‌زاده

92/01/24 - 12:51
 


 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مصحف فاطمه(س)

/فاطمه(س) پس از رسول خدا(ص) ۷۵ یا ۹۵ روز زندگى کرد و بر اثر از دست دادن پدر، دچار اندوهى شدید شد. جبرئیل براى تعزیت نزد حضرت مى‌آمد و ایشان را از حوادثى که درباره فرزندانشان رخ مى‌دهد، آگاه مى‌کرد و امام على(ع) آن‌ها را مى‌نگاشت.
خبرگزاری فارس: مصحف فاطمه(س) چیست+پاسخ امام صادق(ع)

مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم در پاسخ به سؤال «مصحف فاطمه چیست؟ آیا خبر مصحف فاطمه در منابع شیعى حکایت از تحریف قرآن موجود دارد؟» یادداشتی در اختیار خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس قرار داده که متن آن را تقدیم مخاطبان گرامی می‌کنیم:

*کم و کیف مصحف فاطمه به روایت امام صادق(ع)

منابع شیعى حکایت از وجود مصحفى دارند که در آن مجموعه حوادث آینده ثبت شده است، پس از وفات رسول خدا(ص) اخبار این مصحف توسط جبرئیل بر زهراى مرضیه(س) آورده و به خط امیرمؤمنان امام علی(ع) ثبت مى‌شده است -و به همین دلیل زهراى مرضیه(س) را «محدَّثه» مى‌نامند-این مصحف یکى از میراث هاى اهل بیت(علیهم السلام)است. در کتاب کافى از امام صادق(ع) نقل است: فاطمه(س) پس از رسول خدا(ص) هفتاد و پنج روز زندگى کردند و بر اثر از دست دادن پدر، دچار اندوهى شدید شدند، جبرئیل براى تعزیت نزد ایشان مى‌آمد... و ایشان را از حوادثى که درباره فرزندانشان رخ مى‌دهد آگاه مى‌کرد و امام على(ع) آن‌ها را مى‌نگاشت و این‌ها- این نگاشته‌ها- مصحف فاطمه(س) است.(1)

به همین مضمون روایات زیادى در مدارک شیعه وجود دارد،(2) کلمه «مصحف» در این روایات به همان معناى لغوى (مجموعه‌اى از نوشته‌ها که بین دو جلد قرار دارد) است، در منابع اهل سنت نیز، گاهى کلمه مصحف به همین معنا به کار رفته است، مانند مصحف خالد بن معدان (م. 104 ق.) که درباره وى گفته‌اند: دانش خالد بن معدان در مصحفى ثبت شده بود که داراى دکمه و دستگیره بود (3) و یا کلمه «المصاحف» درباره کتاب «المصاحف» ابن ابى‌داود که در آن مباحثى درباره مصاحف صحابه وجود دارد.

این بحث که آیا پس از وفات رسول خدا(ص) امکان فرود جبرئیل یا هر فرشته دیگر وجود دارد و یا این امر در مورد شخص زهراى مرضیه(س) به وقوع پیوسته است، مجال دیگرى را مى طلبد. اجمالاً باید گفت: طبق مدارک فریقین این امر در مقام ثبوت و امکان، محرز است و در مقام وقوع و اثبات نیز به صورت صریح در احادیث شیعه وارد شده است و جاى انکار نیست،(4) هم چنین به صورت استنتاج از چند مقدمه از مدارک اهل سنت نیز این امر قابل اثبات است و جایى براى تردید باقى نمى‌گذارد، خلاصه این مقدمات بدین شرح است:

الف) امکان وجود محدَّث -مردانى که فرشته با آنان سخن مى‌گوید بدون آنکه آنان نبىّ باشند-(5) در این امت وجود دارد، بخارى در صحیح خود حدیثى از پیامبر اکرم(ص) در این زمینه نقل کرده است(6) و از قول ابن عباس نیز نقل مى‌کند که وى آیه شریفه 52 سوره حج را چنین قرائت کرده است: «وَما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِکَ مِنْ رَسُول وَلا نَبِیّ ـ ولا محدَّث ـ إلاّ إذا تمنّى« (7) جملگى این احادیث در زمره احادیث صحیح به شمار مى‌آیند.(8)

ب) زهراى مرضیه(س) «سیدة نساء أهل الجنّة»است، این حدیث با طرق گوناگون در مدارک اهل سنت وارد شده است؛ از جمله در صحیح بخارى، باب مناقب فاطمه(9) ابن حجر نیز در شرح این حدیث به برخى از اسانید آن اشاره کرده است.(10)

بنابراین، اگر فرشتگان با مریم(س) سخن مى‌گویند به دلیل آن است که مریم، پاکدامن و سرور زنان عصر خود و برگزیده از ناحیه خداست، همان طور که قرآن درباره مریم مى‌فرماید: «وَإِذْ قالَتِ الْمَلائِکَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللّهَ اصْطَفاکِ وَطَهَّرَکِ وَاصْطَفاکِ عَلى نِساءِ الْعالَمِینَ»،(11) هنگامى که فرشتگان به مریم گفتند: اى مریم خداوند تو را برگزید و پاک کرد و بر زنان جهانیان برگزید.

درباره زهراى مرضیه(س) به طریق اولویت چنین امرى امکان داشته است؛ چون هیچ دلیلى بر اختصاص مقام «محدَّثه» به امت‌هاى پیشین ندارد و زهراى مرضیه(س) سرور بانوان بهشتى و یا طبق روایات دیگر، سرور بانوان جهانیان است.(12)

با این وجود برخى از سلفیان، مانند احسان الهى ظهیر(13)، محمد مال الله(14) و... که هرگز نمى‌توان آنان را محقّقان بى‌طرف نامید، از کلمه مصحف که اشتراک لفظى است، سوء استفاده مى‌کنند و آن را حمل بر معناى قرآن مى‌کنند و مى‌گویند: شیعه قرآنى دارد که نام آن «مصحف فاطمه» است و از آن جا که این مصحف به لحاظ محتوا با قرآن موجود به کلى متفاوت است، پس قرآن شیعه، قرآنى دیگر است!

محمد مال الله مى‌نویسد: قرآن نزد شیعه، سه برابر قرآن موجود است و در آن هیچ حرفى از این قرآن نیامده است، ابوجعفر کلینى در کتاب کافى خود از ابوبصیر، و وى از ابو عبدالله(ع) چنین نقل مى‌کند: ابو عبدالله گفت: نزد ما مصحف فاطمه است، آنان چه مى‌دانند مصحف فاطمه چیست؟ گفتم: مصحف فاطمه چیست؟ فرمود: مصحف فاطمه 3 برابر قرآن شماست، به خدا سوگند در آن مصحف حرفى از این قرآن نیست.(15)

سپس در ادامه مى‌آورد: اجماع اهل سنت بر این است که هر کس حرفى از قرآن را انکار کند، یا بر این پندار رود که نقصان و تبدیلى در قرآن رخ داده، کافر شده...، چه رسد به ادعاى شیعه که مى‌گوید: قرآنى هست که حرفى واحد از این قرآن در آن نیست!!(16)

این نوع داورى‌ها که ریشه در جهل یا تجاهل، همراه با کینه‌ورزى دارد، موجب بدبینى مسلمین به یکدیگر و آثار بسیار زشت در بین آنان خواهد شد، ناگفته نماند در یکى از منابع شیعى چنین آمده است: از اهل بیت خبر رسیده که عثمان بن عفان -در هنگام رخداد توحید مصاحف- از امام على(ع) مصحف فاطمه را که با اشاره پدر تدوین کرده بود، طلب کرد و آن را با مصاحف دیگر که در دست صحابه بود تطبیق داد و... .(17)

مؤلف، این واقعه را از کتاب دیوان دین و آن نیز از کتاب تاریخ طبرستان (تألیف محمد بن محمود آملى که از مورخان قرن هفتم است) نقل کرده است،(18) هر چند در تاریخ طبرستان چنین مطلبى به چشم نمى‌خورد، لیکن، اگر چنین امرى مسجّل باشد، حکایت از قرآنى دارد که زهراى مرضیه(س) در زمان حیات پدر تدوین کرده‌اند، شاید از همین روست که ایشان در فرازى از خطبه خود، تعبیر «وعندنا کتاب الله»... کتاب خدا نزد ماست(19) را به کار برده‌اند.

اما باید توجه داشت که، به طور قطع، این مصحف که به اشاره رسول خدا(ص) و در زمان حیات ایشان تدوین شده، همین قرآن است و غیر از مصحفى است که پس از وفات رسول خدا(ص) با املاى حضرت فاطمه(س) و خط امام على(ع) نگاشته شده و به کلى از قرآن جداست.

متأسفانه، باز برخى از سلفیان تجاهل می‌ورزند و با چشم پوشى از این نکته که (بنا به اسناد و مدارک) این‌ها دو مصحف‌اند و هر کدام در زمان و موضوع خاص تدوین شده‌اند، براى رسیدن به نتایج و اهدافى ناشایست و شگفت آور، این دو را با یکدیگر خلط مى‌کنند.(20)

*پی‌نوشت‌ها:

1. ابوجعفر کلینى، همان: ج 1، ص 241، رقم 5، و ص 240، رقم 2.

2. ر.ک: محمد باقر مجلسى، بحار الانوار، ج 22، ص 546 و ج 26، ص 38 به بعد.

3. ر.ک: ابن ابى داود سجستانى، کتاب المصاحف، تصحیح ارتور جفرى، ص 124 ـ 135.

4. ر.ک: محمدباقر مجلسى، بحار الانوار، ج 22، ص 546 و ج 26، ص 38 به بعد و سلیمان بن اشعث، کتاب المصاحف، تصحیح آرتور جفرى، ص 124 ـ 135.

5. ر.ک: احمد ابن حجر، فتح البارى، ج 7، ص 50، باب فضائل الصحابة. براى توضیح بیش تر درباره امکان «محدَّث» در این امت و مسائل جانبى آن ر.ک: علامه امینى، الغدیر، ج 5، ص 42 ـ 51.

6. ر.ک: احمد ابن حجر، فتح البارى، ج 7، ص 42، رقم 3689.

7. همان، ج 7، ص 42.

8. همان، ج 7، ص 51.

9. همان، ج 7، ص 105، باب مناقب فاطمه، رقم 3767.

10. همان، ج 7، ص 105.

11. سوره آل عمران (3)، آیه 42.

12. ر.ک: سید مرتضى فیروز آبادى، فضائل الخمسة من الصحاح الستة و غیرها من الکتب المعتبرة عند اهل السنة والجماعة، باب «ان فاطمة سیدة النساء وافضلهن» ج 3، ص 169 ـ 177.

13. احسان الهى ظهیر، الشیعة والقرآن، ص 32.

14. محمد مال الله، الشیعة و تحریف القرآن، ص 61.

15. همان، ص 62 ـ 63.

16. همان، ص 163.

17. سید عبد الرضا شهرستانى، المعارف الجلیة، ص 19.

18 ـ حبیب الله نوبخت، دیوان دین در تفسیر قرآن مبین، ص 52.

19. ر.ک: ابن ابى طاهر طیفور، کتاب بلاغات النساء، ص 28 و على بن عیسى الإربلى، کشف الغمة فى معرفة الأئمة، تعلیق سید هاشم رسولى، ج 2، ص 483.

20. ر.ک: ناصر قفارى، اصول مذهب الشیعة، ص 268.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اعتقادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مقام علمی حضرت فاطمه زهرا(س) چگونه است

امام صادق(ع) درباره کلمه «فاطمه» فرمود: یعنی که شرّ و بدی در وجود او راهی ندارد و اگر «علی» برای همسری این بزرگوار نبود تا قیامت کسی هم‌شأن ایشان نمی‎شد.

خبرگزاری فارس: مقام علمی حضرت فاطمه زهرا(س) چگونه است

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم به مناسبت ایام شهادت دخت رسول گرامی اسلام، حضرت فاطمه زهرا (س) در یادداشتی که در اختیار خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس قرار داده مقام علمی حضرت زهرا (س) را توضیح داده است. متن آن از نظر می‌گذرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

فضایل و کمالات حضرت زهرا سلام الله علیها، مانند فضایل سایر معصومان است. چون آن حضرت دختر خاتم پیامبران است که برای تولدش رسول خدا چنین بشارت داده شد: «انا اعطیناک الکوثر»

برای درک مقام معنوی و فضایل آن حضرت کافی است که روایات رسیده از پیامبر اکرم ـ صل الله علیه و اله ـ را از خاطر بگذرانیم.

فاطمه بهترین زنان دو عالم است، افضل از همه بانوان جهان که از مقام عصمت کبری برخوردار بود، و از هر حیث نسبت به بانوان جهان برتری و الگوی زنان بعد از خود است.

چنانکه در روایات فراوان آمده است، حضرت زهرا تنها بانویی بود که در شأن همسری امیرمؤمنان بود و اگر علی نبود برای زهرا کفوی نبود، این روایت و روایت‌های دیگری که در منابع حدیثی درباره مقام و فضیلت حضرت زهرا آمده همه نشانگر این است که این بانو فضایل و مقام معنوی و علمی بسیار بالایی داشت.

از نظر علمی در حدّی بود که سایر ائمه در آن درجه قرار داشتند، اگر آن بانو کفوی غیر از علی نداشت این حقیقت بیانگر عظمت علمی حضرت زهرا (س) است.

از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ نقل شده که سؤال فرمود: آیا می‎دانید تفسیر کلمه «فاطمه» چیست؟ راوی گوید خیر، مولایم مرا به تفسیر آن آگاه فرمایید! فرمود یعنی که شرّ و بدی در وجود او راهی ندارد و اگر برای همسری این بزرگوار علی نبود تا قیامت کسی همشأن ایشان نمی‎شد[1]

مقام علمی آن حضرت نیز چونان علی(ع) بعد از پیامبر سرآمد تمام بشریت است اگرچه عرصه را به آن حضرت به قدری تنگ نمودند که اندکی پس از پدر مهربانش دنیا را ترک کرد و با پهلوی شکسته به حضور پدرش شتافت. «الله لقد فطمها الله تبارک و تعالی بالعلم و عن الطمث بالمیثاق» [2] یعنی خداوند آن با نور را از علم مملو ساخت و از ناپاکی‌های زنان در عالم در منع کرد و مبرا نمود.

«به خدا سوگند خداوند متعال آن حضرت را به قدری در علم وسعت و ظرفیت داد که از علم بشری بی‌‎نیاز نمود و هرگز نیازی به آموختن از دیگران نداشته باشد زیرا پدرش اولین معلم اسلام است و آخرین پیامبر است که خداوند او را با دین کامل و کتاب آسمانیش به سوی بشریت فرستاد».[3]

همچنانکه علی می‌‎فرمود: «بپرسید از من از هر چیزی که نمی‎‌دانید و از هر چیزی که می‌خواهید زیرا که در این سینه من علومی انباشته شده که از پیامبر فرا گرفته‎‌ام و همواره دنبال مردمی هستم که لیاقت داشته باشد، تا آن را به آنها بیاموزم. فاطمه نیز از این مقام رفیع علمی برخوردار بود، چون هم‌شأن با علی در تمام فضایل معنوی و علمی بود، اگر ما به خطبه آن حضرت که درباره دفاع از ولایت که در مسجد ایراد فرمود خوب تأمل کنیم خطبه‌‎اش را هم‎‌سنگ خطبه‎‌های امیرمؤمنان خواهیم یافت.[4]

مرحوم مجلسی درباره تفسیر حدیث امام باقر ـ علیه‌السلام ـ که فرمود: «...فطمها الله بالعلم...»

یعنی به سبب کثرت علم از جهل بریده شد و به قدری علم دارد که جهالت هرگز در آن راه ندارد و از آغاز آفرینش برخوردار از علوم ربانی شده[5] بنابراین با توجه به اینکه آن حضرت تنها دختر پیامبر اکرم (ص) بوده است که فرزندانش امامان معصومی چون حسن و حسین هستند که هر یک معدن و مخرن علوم الهی بودند و در حضور آن بانو تعلیم و تربیت دیده بودند.

از طرفی آن بانو تنها هم شان امیرمؤمنان(ع) بود و از هر جهت خصوصاً از جهت علمی و همچنین یازده امام معصوم که وارث علم الهی هستند، فرزندان آن حضرت هستند و تمام آنها به فضائل آن حضرت تصریح کرده‌‎اند و آن حضرت در تمام فضائل با آنها شریک است[6] و آنها وارث علم فاطمه (س) هستند که مصحف فاطمه به آنها رسید.

معرفی منابع جهت مطالعه

1. بانوی نمونه، ابراهیم امینی، انتشارات شفق.

2. زندگانی فاطمه زهرا، سیدجعفر شهیدی، انتشارات، نشر فرهنگ اسلامی.

3. فاطمه زهرا، سید محمدکاظم قزوینی، انتشارات آفاق.

4. فاطمه زهرا بهجه قلب المصطفی ، احمد رحمانی همدانی، انتشارات مرضیه.

................................................................................................................

پاورقی‌ها:

[1] . موسوی، محمدکاظم، فاطمه از مهد تا لحد، نشر آقاق، چاپ چهارم، 1371، ص65.

[2] . مجلسی، بحارالانوار، ج43، ص14، 15، و رحمانی همدانی، فاطمه الزهرا بهجه قلب المصطفی، تهران، مرضیه، چاپ دوم، 1372ش، ص149.

[3] . موسوی، محمدکاظم، «پیشین»، ص 64.

[4] . ر.ک: خطابة فدک، عزالدین زنجانی، شرح خطبه حضرت زهرا، مشهد، چاپ اول، ص40.

[5] . مجلسی «پیشین» ج 43، ص65، 101. و ر.ک: رحمانی همدانی، پیشین، ج43، ص14.

[6] . ر.ک: رحمانی همدانی، پیشین، ص37، 60 و ص9، 13. (فضائل حضرت زهرا از زبان فرزندانش).

انتهای پیام/ک

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پرسش و پاسخ درباره فاطمه زهرا(س)

پیامبر اعظم(ص) می‌فرمایند: اولین کسی که داخل بهشت می‌شود، فاطمه است. امام صادق(ع) نیز درباره مادرشان می‌فرمایند: وقتی قیامت فرا رسد، منادایی ندا می‌دهد: چشمانتان را ببندید و سرهایتان را پایین بیندازید تا فاطمه از صراط بگذرد.

خبرگزاری فارس: 34 حدیث نورانی درباره حضرت فاطمه زهرا(س)+منبع

مرکز مطالعات و پاسخ‌‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم به مناسبت ایام شهادت دخت رسول گرامی اسلام، حضرت فاطمه زهرا (س) در یادداشتی که در اختیار خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس قرار داده، 34 روایت درباره حضرت زهرا (س) ذکر کرده است.

1. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : اَوَّلُ شخصٍ تدْخُلُ الجنةَ فاطمةُ.

«بحار الانوار، ج 43، ص 44»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: اولین کسی که داخل بهشت می‌شود، فاطمه است.

***

2. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : اما اِبْنَتی فاطمةُ فهی سیدةُ نِساءِ العالمینَ من الاوّلینَ‌ و الآخرینَ.

«تفسیر نور الثقلین، ج 1، ص 338»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: اما دخترم فاطمه پس او سرور زنان جهان هستی از گذشتگان و آیندگان است.

***

3. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : مَنْ ارضی فاطمةَ فقد ارضانی و مَنْ اَسخطَ فاطمةَ فقد اسخطنی.

«احقاق الحق، ج 10، ص 217»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: هرکس فاطمه را راضی کند، مرا راضی نموده و هر کس فاطمه را خشمگین کند، مرا خشمگین نموده است.

***

4. قال الامام الباقر - علیه السّلام - : وُلِدَتْ فاطمةُ بنت محمدٍ - صلّی الله علیه و آله - بعدَ مبعثِ الرسولِ بخمسِ سنینَ و تُوَفِّیَتْ و لها ثمانَ عَشَرةَ سنةً.

«اصول کافی، ج 1، ص 457»

امام باقر - علیه السّلام - فرمود: فاطمه دختر محمد - صلّی الله علیه و آله - پنج سال بعد از به نبوت رسیدن پیامبر اکرم متولد شد و هیجده ساله بود که وفات کرد.

***

5. عن النبی - صلّی الله علیه و آله - قال: اِنّما سُمِّیتْ فاطمةُ البتولَ لانّها تُبْتَلَتْ مِنْ الحیضِ و النفاسِ.

«احقاق الحق، ج 10، ص 45»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: همانا فاطمه بتول نامیده شد، چرا که او از حیض و نفاس دور گردیده است.

***

6. عن ابی جعفر - علیه السّلام - عن آبائه - علیهم السّلام - قال: اِنّما سُمِّیَتْ فاطمةُ بنتِ محمدٍ الطاهرةَ لِطَهارَتها مِنْ کُلِّ دَنَسٍ و طهارَتِها مِنْ کُلِّ رَفَثٍ و ما رأَتْ قَطُّ یوماً حُمْرةً و لا نِفاسَاً.

«بحار الانوار، ج 43، ص 19»

امام باقر - علیه السّلام - از قول پدرانشان - علیهم السّلام - فرمود: همانا فاطمه دختر محمد، طاهره نامیده شد، چرا که او از هر گونه پلیدی و آلودگی و نیز کلام ناپاک طاهر بود و هیچ روزی خون حیض و نفاس ندید.

***

7. عن الامام جعفر بن محمد - علیه السّلام - عن ابیه - علیه السّلام - قال: اِنَّ فاطمةَ - سلام الله علیها - کانتْ تُکَنَّی امَ ابیها.

«بحار الانوار، ج 43، ص 16»

امام صادق - علیه السّلام - از قول پدرشان (امام باقر - علیه السّلام -) فرمود: همانا فاطمه - سلام الله علیها - به ام ابیها کنیه‌گذاری شده است.

***

8. قال ابو عبدالله - علیه السّلام - : لِفاطمةَ - سلام الله علیها - تِسْعَةُ اسماءٍ عند اللهِ عز و جلّ: فاطمةُ‌ و الصِّدِّیقةُ و المبارکةُ و الطاهرةُ و الزکیةُ و الراضیةُ و المرضیةُ‌ و المحدثةُ و الزهراءُ.

«بحار الانوار، ج 43، ص 10»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: نزد خداوند متعال برای فاطمه - سلام الله علیها - ‌نُه اسم وجود دارد: 1. فاطمه 2. صدیقه 3. مبارکه 4. طاهره 5. زکیه 6. راضیه 7. مرضیه 8. محدثه 9. زهراء.

***

9. قال ابو عبدالله - علیه السّلام - : ... اتدری ایَّ شیءٍ تفسیرُ فاطمةَ قلت: اخبرنی یا سیدی قال فُطِمَتْ مِنْ الشَّرِ.

«بحار الانوار، ج 43، ص 10»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: آیا می‌دانی معنی و مفهوم فاطمه چیست؟ گفتم آقای من شما مرا آگاه کنید، حضرت فرمود: یعنی که از بدی‌ها دور شده است.

***

10. عن ابی جعفر - علیه السّلام - قال: کان رسول الله - صلّی الله علیه و آله - اذا ارادَ السفرَ سلََّّمَ علی مَنْ اراد ... .

«بحار الانوار، ج 43، ص 83»

امام باقر - علیه السّلام - فرمود: پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - هرگاه می‌خواستند به سفر بروند با هر کس از اهلبیت خود می‌خواستند خدا حافظی کنند، خداحافظی می‌کردند، سپس آخرین کسی که از او خداحافظی می‌کردند، فاطمه - سلام الله علیها - بود، پس سفرشان را از خانه فاطمه آغاز می‌کردند و زمانی که از سفر باز می‌گشتند اول از همه به خانه فاطمه - سلام الله علیها – می‌رفتند.

***

11. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : ان فاطمةَ سَیِّدَةُ نِساءِ العالَمینَ.

«بحار الانوار، ج 25، ص 360»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: همانا فاطمه، سرور زنان عالَم است.

***

12. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : یا فاطمةُ اِنَّ اللهَ لَیَغْضَبُ لِغَضَبِکِ و یَرضی لِرِضاکِ.

«بحار الانوار، ج 43، ص 19»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - (خطاب به حضرت فاطمه - سلام الله علیها -) فرمود: ای فاطمه همانا خداوند با خشم تو خشمگین و با رضایت و خشنودی تو خشنود می‌شود.

***

13. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : اِنَّ فاطمةَ مِنّی وَ هی نُورُ عَینی و ثَمرةُ فؤادی یَسُوؤنی ما ساءَها و یَسُرُّنی ما سَرَّها.

«بحار الانوار، ج 43، ص 24»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: همانا فاطمه پاره تن من است و او روشنایی چشمانم و میوه قلب من است، آنچه او را بیازارد مرا آزار می‌دهد و آنچه او را خوشحال کند مرا خوشحال می‌کند.

***

14. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : فاطِمةُ اَعَزُّ الناسِ علیَّ.

«بحار الانوار، ج 43، ص23»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: فاطمه عزیزترین و محبوب‌ترین مردم برای من است.

***

15. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : اِنَّ اللهَ تعالی اِختارَ مِنْ النِساءِ اربعَ: مریمَ و آسیةَ و خدیجةَ و فاطمةَ.

«بحار الانوار، ج 43، ص 19»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: همانا خداوند متعال چهار تن از زنان را برگزید: مریم و آسیه و خدیجه و فاطمه را.

***

16. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : الحسنُ و الحسینُ خیرُ اهلِ الارضِ بَعدِی و بعدَ اَبِیهما و اُمُّهما اَفْضَلُ نِساءِ اهلِ الارض.

«بحار الانوار، ج 43، ص 20»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: حسن و حسین بعد از من و پدرشان بهترین اهل زمین‌اند و مادرشان برترین زنان اهل زمین است.

***

17. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : فاطمةُ حوراءُ انسیةٌ‌.

«عوالم، ج 6، ص 9»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: فاطمه حوریه‌ای انسانی است.

***

18. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : فاطمةُ شِجْنَةٌ مِنّی یَقْبِضُنی ما یَقْبِضُها و یَبْسطْنی ما یَبْسطُها.

«المناقب، ج 3، ص 332»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: فاطمه شاخه‌ای از من است هر آنچه او را غمگین سازد، مرا غمگین می‌کند و هر آنچه او را خوشحال سازد، مرا خوشحال می‌کند.

***

19. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : احبُّ اهلی الیَّ فاطمةَ.

«احقاق الحق، ج 10، ص 181»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: محبوب ترین فرد خانواده‌ام برای من، فاطمه است.

***

20. عن ابی جعفر - علیه السّلام - قال: ما عُبِدَ اللهُ بشیءٍ مِنْ التحمیدِ افضلَ مِنْ تسبیحِ فاطمةَ - سلام الله علیها - و لو کانَ شیءٌ لَنَحَلَهُ رسولُ اللهِ - صلّی الله علیه و آله - فاطمةَ - سلام الله علیها -.

«اصول کافی، ج 2، ص 504»

امام باقر - علیه السّلام - فرمود: خداوند به هیچ نوع ستایشی بالاتر از تسبیح فاطمه - سلام الله علیها - عبادت نشده است و اگر چیزی بالاتر از این بود، حتماً پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - آن را به فاطمه - سلام الله علیها – می‌آموخت.

***

21. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : تسبیحُ فاطمةَ - سلام الله علیها - فی کلِ یومٍ دَبْرَ کلِ صلاةٍ احبُّ‌ الیَّ مِنْ الفِ رکعةٍ فی کل یومٍ.

«مکارم الاخلاق، ص 281»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: تسبیح فاطمه در هر روز بعد از نماز، نزد من از هزار رکعت نماز در هر روز پسندیده‌تر است.

***

22. عن ابی بصیر قال: دخلت علی ابی عبد الله - علیه السّلام - قال: و انَّ عندنا لَمُصْحَفَ فاطمةَ و ما یُدْریهم ما مُصْحَفُ فاطمةَ. قلتُ له: و ما مُصْحَفُ فاطمةَ؟ قال: مصحفٌ ... .

«اصول کافی، ج 1، ص 346»

ابو بصیر گوید بر حضرت صادق - علیه السّلام - وارد شدم، (پس از چندی سخن) حضرت فرمود: همانا مصحف فاطمه - سلام الله علیها - نزد ما است و مردم چه می دانند مصحف فاطمه چیست. گفتم: مصحف فاطمه چیست. حضرت فرمود: کتابی است که در آن مطالبی همانند قرآن است در حالی که (حجمش) سه برابر آن است.

***

23. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : لو لا انَّ اللهَ تبارک وتعالی خَلَقَ امیرَالمؤمنین لفاطمةَ - سلام الله علیها - ما کان لها کفْوٌ علی الارضِ مِنْ آدمَ‌ و مِنْ دونه.

«اصول کافی، ج 2، ص 480»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: اگر خدای تبارک و تعالی امیرالمؤمنین را برای فاطمه - سلام الله علیها – نمی‌آفرید، در روی زمین، از آدم گرفته تا هر بشری بعد از او، همسری برای او نبود.

***

24. لمّا زَوَّجَ رسولُ اللهِ - صلّی الله علیه و آله - فاطمةَ مِنْ علیٍ - علیه السّلام - اتاه ناسٌ من قریشٍ ... .

«من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 253»

زمانی که پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فاطمه را به همسری علی - علیه السّلام - در آورد، عده‌ای از قریش به نزد حضرت آمدند و گفتند: آیا تو فاطمه را در مقابل مهریه ای ناچیز به تزویج علی در آوردی؟ حضرت فرمود: من او را به تزویج علی در نیاوردم بلکه خداوند متعال در شب معراج در کنار درخت (سدرة المنتهی) او را به تزویج علی - علیه السّلام - در آورد.

***

25. عن ابی عبد الله - علیه السّلام - قال: اذا کانَ یومُ القیامةِ جَمَعَ اللهُ الاولینَ و الآخِرینَ فی صعیدٍ واحدٍ فینادی منادٍ: غُضُّوا ابصارَکم و نَکِّسُوا رُؤُسَکم حتّی تَجُوزَ فاطمةُ بنتُ محمدٍ - صلّی الله علیه و آله - الصراطَ.

«بحار الانوار، ج 43، ص 224»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: وقتی روز قیامت فرا رسد، خداوند تمامی بشر از اولین و آخرین را در یک جا جمع می‌کند پس منادایی ندا می‌دهد: چشمانتان را ببندید و سرهایتان را پایین بیندازید تا فاطمه دختر محمد - صلّی الله علیه و آله - از صراط بگذرد.

***

26. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : تُحْشَرُ ‌ابنتی فاطمةُ - سلام الله علیها - یومَ القیامةِ و معها ثیابٌ مصبوغهٌ ... .

«بحار الانوار، ج 43، ص 220»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: دخترم فاطمه - سلام الله علیها - در روز قیامت در حالی محشور می‌شود که همراه او پیراهنی است خونین که به یکی از ساقهای عرش آویزان است، حضرت زهراء - سلام الله علیها – می‌گوید: ای خداوند عادل میان من و قاتل فرزندم داوری کن. پیامبر - صلّی الله علیه و آله - فرمود: قسم به پروردگار کعبه که خداوند برای دخترم داوری می‌کند.

***

27. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : اذا کانَ یومَ القیامةِ تَقْبَلُ ابنتی فاطمةُ علی ناقةٍ مِنْ‌ نُوَقِ الجنّة مُدَبجَةَ الجَنْبینِ خِطامُها مِنْ لؤلؤِ رَطْبٍ، قَوائِمُها مِنْ الزُّمردِ الاخضرِ، ذَنْبُها مِنْ المِسْک الاَذْفَرِ عَیناها یاقوتتان حمراوان.

«بحار الانوار، ج 43، ص 219»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: زمانی که قیامت فرا رسد، دخترم فاطمه سوار بر شتری از شترهای بهشت می‌آید در حالی که دو پهلوی آن شتر آراسته و نقش و نگار دار است و مهارش از لؤلؤیی نازک، پاهایش از زمرد سبز، دمش از مُشکی تیز بوی و دو چشمش از دو یاقوت قرمز است.

***

28. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : یا سلمانُ مَنْ احبَّ ابنتی فهو فی الجنةِ معی و مَنْ اَبْغَضها فهو فی النارِ.

«بحار الانوار، ج 27، ص 116»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: ای سلمان هر کس دخترم فاطمه را دوست بدارد در بهشت با من خواهد بود و هر کس او را دشمن بدارد پس او در آتش است.

***

29. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : یا سلمانُ حُبُّ فاطمةَ یَنْفَعُ فی مائةِ مَوطنٍ ایسَرُ تلکَ المواطنِ: الموتُ و القبرُ و المیزانُ و المحشرُ و الصراطُ و المحاسبةُ.

«بحار الانوار، ج 27، ص 116»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: ای سلمان محبت فاطمه و دوست داشتن او در صد موقف و جایگاه از مواقف قیامت سودمند است، آسان ترین این مواقف: مرگ و قبر و میزان و محشر و (پل) صراط و موقف محاسبه اعمال است.

***

30. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : اِنَّ فاطمةَ لتشفع یومَ القیامةِ فیمن اَحَبَّها و تَولّاها و احبَّ ذُرِّیتها و تولّاهم و یَشْفَعُها الله فیهم و یدْخلُهم الجنةَ بِش‍فاعَتها.

«القطره من بحار مناقب النبی و العترة، ج 2، ص 189»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: همانا فاطمه در روز قیامت برای کسی که محب و دوست دار او و فرزندانش باشد، شفاعت می‌کند و خداوند شفاعت او را در مورد این افراد می پذیرد ‌و آنها را با شفاعت او وارد بهشت می‌کند.

***

31. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : اِنَّها اوّلُ مَنْ یَلْحَقُنی مِنْ اهلِ بَیْتی.

«بحار الانوار، ج 43، ص 24»

پیامبراکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: همانا او (فاطمه - سلام الله علیها -) اول کسی از اهل بیت من است که به من ملحق می‌گردد.

***

32. عن ابی الحسن - علیه السّلام - قال: اِنَّ فاطمةَ - سلام الله علیها - صدیقةٌ شهیدةٌ.

«اصول کافی، ج 1، ص 458»

امام کاظم - علیه السّلام - فرمود: همانا فاطمه - سلام الله علیها - زنی بسیار راستگو بود که به شهادت رسید.

***

33. عن ابی عبداللهِ الحسین - علیه السلام - : لما قُبِضَتْ فاطمةُ - سلام الله علیها - دفنَها امیرُ المومنین سِراً و عفا علی مَوضِعِ قَبرِها.

«اصول کافی، ج 2، ص 356»

امام حسین - علیه السّلام - فرمود: چون فاطمه - سلام الله علیها - وفات کرد، امیرالمومنین - علیه السّلام - او را پنهانی به خاک سپرد و محل قبرش را ناپدید کرد.

***

34. عن الامام جعفر بن محمد - علیه السّلام - عن آبائه - علیهم السّلام - قال: لمّا حضرَتْ فاطمةَ الوفاةُ بَکَتْ، فقالَ لها امیرالمؤمنین یا سیدتی ما یبکیکِ ؟ قالتْ: ابکی لِما تَلقی بَعدی.

«بحار الانوار، ج 43، ص 218»

امام صادق - علیه السّلام - از قول پدرانشان - علیهم السّلام - فرمود: زمانی که حضرت فاطمه - سلام الله علیها - در حال احتضار بودند و وفاتشان نزدیک شد، شروع به گریه کردند، امیرالمؤمنین - علیه السّلام - فرمود: ای بانوی من چرا گریه می‌کنی. حضرت زهرا - سلام الله علیها - فرمود: بر آنچه بعد از من (از رنجها و سختی ها) می‌بینی گریه می‌کنم

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اعتقادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

تازیانه های ستم

ابوبکر قنفذ را با مزدورانی چند نفر همراه ساخت تا علی را برای بیعت پیش او آورند. قنفذ رفت و از علی اجازه خواست. حضرت اجازه نفرمودند، همراهان قنفذ نزد ابوبکر و عمر که در مسجد نشسته و مردم دورشان حلقه زده بودند،باز گشتند و گفتند: به ما اجازه نداد.

عمر گفت:دوباره بروید، اگر اجازه نداد به زور وارد شوید.رفتند و اجازه خواستند. حضرت فاطمه (س) فرمود شما را به خدا وارد خانه ام نشوید.

قنفذملعون همانجا ماند،اما بقیه برگشتند و گفتند فاطمه چنین و چنان می گوید و ما را سوگند داد که بی اجازه وارد خانه اش نشویم،عمر فریاد زد ما را با زنها چه کار؟

بعد به اطرافیان خود دستور داد هیزم جمع کنند و دور خانه علی (ع) قرار دادند و در خانه علی بود و فاطمه و حسن و حسین(ع)

عمر نعره بلندی زد تا علی و فاطمه بشنوند: ای علی ، به خدا قسم باید از خانه بیرون بیائی و با خلیفه بیعت کنی و گرنه خانه ،تو و اهل بیت تو را به آتش می کشم.

فاطمه بر خاست و فرمود:عمر ما را با توچه کار!؟ و عمر گفت اگر در را باز نکنی خانه را بر شما به آتش می کشم.

فاطمه فرمود : عمر مگر از خدا نمی ترسی که می خواهی چنین کنی؟

عمر نخواست برگردد و آتش طلبید و در خانه را به آتش کشید ، و خواست به زور وارد خانه شود فاطمه در را باز کرد و پشت در ایستاد و مانع داخل شدن عمر شد، عمرگفت: چه شده پسر عمویت در پرده نشسته و تو را برای پاسخ فرستاده!؟

فاطمه فرمود بد بخت ! سرکشی و عصیان تو مرا بیرون کشانده، تا حجت را بر تو و هر گمراه نفس پرستی تمام کنم.

عمر گفت:این حرفهای بیهوده را رها کن ،این افسانه موهومی است که زنها می بافند، به علی بگو بیرون بیاید و در این هنگام تازیانه قنفذ را گرفت و به دستان فاطمه که بر در چسبیده و مانع ورود آنها می شد زد طوری که گوشت روی دست او را کند و با تازیانه به انگشتان و دستان او زد و با کینه ای که از علی داشت در را بالگد کوبید و به زور وارد خانه شد و فاطمه را که با سینه و شکم پشت در بود گذاشت و فشار داد ، طوری که فاطمه ناله ای از جگر بر آورد و فرمود آه پدر جانم ، ای رسول خدا ، این گونه با حبیبه و دخترت رفتار می کنند ، آه فضه مرا دریاب که فرزندم را در درون شکم کشتند و درد زایمان او را بر گرفت و بر دیوار تکیه کرد و دوباره بسوی عمر آمد تا مانع ورود او شود و عمر از روی مقنعه چنان سیلی بر گوش و صورت او زد که گوش فاطمه پاره شد و گوشواره اش زمین افتاد .

در این هنگام علی از زمین خواست و گوشه لباس عمر را گرفت و او را بلند کرد و بر زمین کوبید و بینی و گردنش را به خاک مالید و خواست او را بکشد، اما سخن رسول خدا (ص) و سفارش او را به صبر و فرمانبرداری به یاد آورد و فرمود: پسر صهّاک ، به خداوندی که محمد (ص) را به پیامبری گرامی داشت سوگند ، اگر به نوشته ای که که از خدا بر من رسیده ، نبود، به تو می فهماندم که نمی توانی وارد خانه ام شوی .

عمر کسی را فرستاد تا برایش کمک بخواهد . مردم آمدند و وارد خانه شدند و علی را در میان گرفتند و ریسمانی بر گردن او انداختند و کشان کشان به پیش ابوبکر بردند و فاطمه که در کنار در میان علی و مردم قرار داشت دوباره با تازیانه قنفذ ملعون روبرو شد و در بستر بیماری افتاد و بر اثر این بیماری و سقط جنین به شهادت رسید ،وقتی وفات کرد در بازویش از ضربه قنفذ دمل روئیده بود.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

لحظه‌ وداع فاطمه(س) با علی(ع) به روایت دکتر علی شریعتی

برگرفته از کتاب فاطمه، فاطمه است دکتر علی شریعتی

اینک لحظه‌ وداع با علی (ع) ! چه دشوار است.

اکنون علی باید در دنیا بماند. سی سال دیگر! فرستاد ” ام رافع ” بیاید ، وی خدمتکار پیغمبر(ص) بود. از او خواست که - ای کنیز خدا، بر من آب بریز تا خود را شست ‌وشو دهم. با دقت و آرامش شگفتی، غسل کرد و سپس جامه‌ های نویی را که پس از مرگ پدر کنار افکنده بود و سیاه پوشیده بود، پوشید، گویی از عزای پدر بیرون آمده است و اکنون به دیدار او می‌رود.

به ام رافع گفت:
ـ بستر مرا در وسط اتاق بگستران.
آرام و سبکبار بر بستر خفت، رو به قبله کرد، در انتظار ماند.
لحظه ‌ای گذشت و لحظاتی …
ناگهان از خانه شیون برخاست.

پلک‌هایش را فروبست و چشم‌هایش را به روی محبوبش ـ که در انتظار او بود‌ ـ گشود.
شمعی از آتش و رنج ، در خانه‌ علی خاموش شد و علی تنها ماند . با کودکانش.
از علی خواسته بود تا او را شب دفن کند ، گورش را کسی نشناسد و … و علی چنین کرد.

اما کسی نمی ‌داند که چگونه؟ و هنوز نمی ‌داند کجا؟
در خانه‌اش؟ یا در بقیع ؟ معلوم نیست.
و کجای بقیع ؟ معلوم نیست.
آنچه معلوم است،‌ رنج علی است، امشب، بر گور فاطمه .

مدینه در دهان شب فرو رفته است، مسلمانان همه خفته ‌اند. سکوت مرموز شب گوش به گفت‌وگوی آرام علی دارد.
و علی که سخت تنها مانده است، هم در شهر و هم در خانه ، بی ‌پیغمبر، بی ‌فاطمه. همچون کوهی از درد، بر سر خاک فاطمه نشسته است.

ساعت ‌ها است.شب ـ خاموش و غمگین ـ زمزمه درد او را گوش می ‌دهد، بقیع آرام و خوشبخت و مدینه بی‌وفا و بدبخت، سکوت کرده ‌اند، قبر‌های بیدار و خانه‌ های خفته می‌شنوند.
نسیم نیمه شب کلماتی را که به سختی از جان علی برمی‌آید، از سر گور فاطمه به خانه‌ خاموش پیغمبر می‌برد.
ـ بر تو، از من و از دخترت ـ که در جوارت فرود آمد و به شتاب به تو پیوست، سلام ای رسول خدا.
ـ از سرگذشت عزیز تو ـ ای رسول خدا ـ شکیبایی من کاست و چالاکی من به ضعف گرایید . اما، در پی سهمگینی فراق تو و سختی مصیبت تو، مرا اکنون جای شکیب هست.
من تو را در شکافته گورت خواباندم و در میانه‌ حلقوم و سینه من جان دادی، “انا لله و انا الیه راجعون”.

ودیعه را بازگرداندند و گروگان را بگرفتند، اما اندوه من ابدی است و اما شبم بی‌خواب، تا آنگاه که خدا خانه‌ای را که تو در آن نشیمن داری، برایم برگزیند.
هم‌اکنون دخترت تو را خبر خواهد کرد که قوم تو بر ستمکاری در حق او همداستان شدند. به اصرار از او همه چیز را بپرس و سرگذشت را از او خبر گیر.

اینها همه شد، با این که از عهد تو دیری نگذشته است و یاد تو از خاطر نرفته است.
بر هر دوی شما سلام. سلام وداع کننده‌ای که نه خشمگین است، نه ملول.
لحظه‌ای سکوت نمود، خستگی یک عمر رنج را ناگهان در جانش احساس کرد. گویی با هر یک از این کلمات، که از عمق جانش کنده می‌شد ـ قطعه‌ای از هستی‌اش را از دست داده است.

درمانده و بیچاره بر جا مانده؛ نمی‌دانست چه کند؛ بماند؟ بازگردد؟ چگونه فاطمه را، این‌جا، تنها بگذارد، چگونه تنها به خانه برگردد؟ شهر، گویی دیوی است که در ظلمت زشت شب کمین کرده است. با هزاران توطئه و خیانت و بی‌شرمی انتظار او را می‌کشد.
و چگونه بماند؟ کودکان؟ مردم؟ حقیقت؟ مسئولیت‌هایی که تنها چشم به راه اویند و رسالت سنگینی که بر آن پیمان بسته است؟

درد چندان سهمگین است که روح توانای او را بیچاره کرده است. نمی‌تواند تصمیم بگیرد، تردید جانش را آزار می‌دهد، برود؟ بماند؟
احساس می‌کند که از هر دو کار عاجز است، نمی‌داند که چه خواهد کرد؟
به فاطمه توضیح می‌دهد: “اگر از پیش تو بروم، نه از آن رو است که از ماندن نزد تو ملول گشته‌ام، و اگر همین جا ماندم، نه از آن رو است که به وعده‌ای که خدا به مردم صبور داده است بدگمان شده‌ام”.

آنگاه برخاست، ایستاد، به خانه‌ پیغمبر رو کرد، با حالتی که در احساس نمی‌گنجید، گویی می‌خواست به او بگوید که این “ودیعه‌ی عزیز”ی را که به من سپرده‌ای، اکنون به سوی تو بازمی‌گردانم، سخنش را بشنو. از او بخواه، به اصرار بخواه تا برایت همه چیز را بگوید، تا آن‌چه را پس از تو دید یکایک برایت برشمارد.

فاطمه این‌چنین زیست و این‌چنین مرد و پس از مرگش زندگی دیگری را در تاریخ آغاز کرد. در چهره همه‌ ستمدیدگان ـ که بعدها در تاریخ اسلام بسیار شدند ـ هاله‌ای از فاطمه پیدا بود. غصب شدگان، پایمال شدگان و همه‌ قربانیان زور و فریب نام فاطمه را شعار خویش داشتند. یاد فاطمه، با عشق‌ها و عاطفه‌ها و ایمان‌های شگفت زنان و مردانی که در طول تاریخ اسلام برای آزادی و عدالت می‌جنگیدند، در توالی قرون، پرورش می‌یافت و در زیر تازیانه‌های بی‌رحم و خونین خلافت‌های جور و حکومت‌های بیداد و غصب، رشد می‌یافت و همه‌ دل‌های مجروح را لبریز می‌ساخت.
این است که همه جا در تاریخ ملت‌های مسلمان و توده‌های محروم در امت اسلامی، فاطمه منبع الهام آزادی و حق‌خواهی و عدالت‌طلبی و مبارزه با ستم و قساوت و تبعیض بوده است.
از شخصیت فاطمه سخن گفتن بسیار دشوار است. فاطمه، یک ” زن ” بود، آن‌ چنان که اسلام می‌خواهد که زن باشد. تصویر سیمای او را پیامبر خود رسم کرده بود و او را در کوره‌های سختی و فقر و مبارزه و آموزش‌های عمیق و شگفت انسانی خویش پرورده و ناب ساخته بود.

وی در همه‌ ابعاد گوناگون زن بودن نمونه شده بود.
مظهر یک دختر، در برابر پدرش.
مظهر یک همسر در برابر شویش.
مظهر یک مادر در برابر فرزندانش.
مظهر یک ” زن مبارز و مسئول ” در برابر زمانش و سرنوشت جامعه‌ اش.

وی خود یک “ امام ” است، یعنی یک نمونه مثالی، یک تیپ ایده‌آل برای زن، یک “ اسوه ” ، یک شاهد برای هر زنی که می‌خواهد ” شدن خویش ” را خود انتخاب کند.
او با طفولیت شگفتش، با مبارزه‌ مدامش در دو جبهه خارجی و داخلی، در خانه‌ پدرش، خانه‌ی همسرش، در جامعه‌اش، در اندیشه و رفتار و زندگیش، “چگونه بودن” را به زن پاسخ می‌داد.

نمی‌دانم چه بگویم؟ بسیار گفتم و بسیار ناگفته ماند.
در میان همه جلوه‌های خیره کننده‌ روح بزرگ فاطمه، آنچه بیشتر از همه برای من شگفت‌انگیز است این است که فاطمه همسفر و همگام و هم‌ پرواز روح عظیم علی است.

او در کنار علی تنها یک همسر نبود، که علی پس از او همسرانی دیگر نیز داشت. علی در او به دیده یک دوست، یک آشنای دردها و آرمان‌های بزرگش می ‌نگریست و انیس خلوت بیکرانه و اسرارآمیزش و همدم تنهایی‌هایش.
این است که علی هم او را به گونه‌ دیگری می‌نگرد و هم فرزندان او را.
پس از فاطمه، علی همسرانی می‌گیرد و از آنان فرزندانی می‌یابد. اما از همان آغاز، فرزندان خویش را که از فاطمه بودند با فرزندان دیگرش جدا می‌کند. اینان را “بنی‌علی” می‌خواند و آنان را “بنی‌فاطمه”.

شگفتا، در برابر پدر، آن هم علی، نسبت فرزند به مادر و پیغمبر نیز دیدیم که او را به گونه‌ی دیگر می‌بیند. از همه‌ی دخترانش تنها به او سخت می‌گیرد، از همه‌ تنها به او تکیه می‌کند. او را ـ در خردسالی ـ مخاطب دعوت بزرگ خویش می‌گیرد.
نمی‌دانم از او چه بگویم؟ چگونه بگویم؟

خواستم از ” بوسوئه ” تقلید کنم، خطیب نامور فرانسه که روزی در مجلسی با حضور لویی، از ” مریم ” سخن می‌گفت . گفت : هزار و هفتصد سال است که همه‌ سخنوران عالم درباره مریم داد سخن داده‌اند.
هزار و هفتصد سال است که همه فیلسوفان و متفکران ملت‌ها در شرق و غرب، ارزش‌های مریم را بیان کرده‌اند.
هزار و هفتصد سال است که شاعران جهان در ستایش مریم همه‌ ذوق و قدرت خلاقه ‌شان را به کار گرفته ‌اند.
هزار و هفتصد سال است که همه‌ هنرمندان، چهره‌نگاران، پیکرسازان بشر، در نشان دادن سیما و حالات مریم هنرمندی ‌های اعجاز‌گر کرده‌ اند.

اما مجموعه‌ گفته‌ها و اندیشه ‌ها و کوششها و هنرمندی‌‌های همه در طول این قرن‌های بسیار، به اندازه‌ این کلمه نتوانسته ‌اند عظمت‌های مریم را بازگویند که: “مریم (س)، مادر عیسی (ع) است “.
و من خواستم با چنین شیوه ‌ای از فاطمه بگویم. باز درماندم

خواستم بگویم، فاطمه دختر خدیجه‌‌ی بزرگ است.
دیدم فاطمه نیست.
خواستم بگویم که فاطمه دختر محمد است.
دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که فاطمه همسر علی است.
دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم که فاطمه مادر حسین است.
دیدم که فاطمه نیست.
خواستم بگویم، که فاطمه مادر زینب است.
باز دیدم که فاطمه نیست.
نه، این‌ها همه هست و این همه فاطمه نیست.
فاطمه، فاطمه است

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

هیچ دولتی یارانه‌ها را قطع نخواهد کرد

مشروح نشست خبری حدادعادل در خبرگزاری فارس
تاثیر متقابل بر روی یکدیگر دارند، گفت: اولویت بنده اقتصاد و سیاست خارجی خواهد بود.
خبرگزاری فارس: هیچ دولتی یارانه‌ها را قطع نخواهد کرد/ اگر جای هاشمی بودم در این سن و سال نامزد انتخابات نمی‌شدم

-------------------------------

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، دکتر غلامعلی حداد عادل عضو ائتلاف پیشرفت صبح امروز شنبه ضمن بازدید از خبرگزاری فارس، در نشستی خبری در محل این خبرگزاری به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

حداد عادل با بیان اینکه از امروز دو ماه تا روز رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم فرصت باقی است اظهار داشت: طبیعی است آهنگ حرکت‌های انتخاباتی سرعت و شتاب بیشتری به خود بگیرد و این جلسه امروز نیز برای برگزاری یک انتخابات و یک انتخاب خوب، موثر و مفید باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس‌ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تفاوت ریاست جمهوری شما با ریاست جمهوری فعلی در چه خواهد بود، گفت: یک مسائل و مشکلاتی وجود دارد که باید در دستور کار هر دولتی که در آینده تشکیل می‌شود قرار بگیرد و در اولویت باشد.

وی ادامه داد: در راس این مسائل موضوعات اقتصادی و حوزه سیاست خارجی است که در حال حاضر این دو مسئله بر روی یکدیگر تاثیر متقابل دارند و بنده اولویت‌های خود را به این دو موضوع اختصاص خواهم داد.

شاید هر سه عضو ائتلاف پیشرفت در انتخابات نامزد شوند

حداد عادل ادامه داد: یک مسئله کلی که به نوع نگاه در اداره کشور باز می‌گردد وجود دارد؛ بنده معتقدم دولت آینده باید اعتماد جامعه را به عقلانی بودن تصمیم‌گیری‌ها جلب کند و این اعتماد تقویت شود، لذا این یکی از وظایفی است که دولت آینده باید بر عهده داشته باشد.

عضو ائتلاف پیشرفت تأکید کرد: منطقی بودن و عقلانی بودن تصمیم‌گیری‌ها باید در جامعه باور شود و مردم به سازوکاری که دولت برای اداره جامعه در پیش می‌گیرد اعتماد کنند.

وی در خصوص سؤالی مبنی بر اینکه نظرسنجی‌های ائتلاف سه‌گانه از سوی چه کسی صورت می‌گیرد، گفت: نظرسنجی‌هایی که تا کنون صورت گرفته هیچکدام از آنها به سفارش رسمی ائتلاف نبوده بلکه از سوی دستگاه‌های مختلف صورت گرفته است؛ هرچند ما به نتایج آنها توجه داریم.

حداد عادل در عین حال تصریح کرد: سازوکار این نظرسنجی‌ها را ائتلاف پیشرفت طراحی نکرده اما مسلماً طی دو ماه آینده ما برای نظرسنجی یک سازوکاری طراحی می‌کنیم که بتواند برای رسیدن از سه نفر به یک نفر مورد استفاده قرار گیرد.

عضو ائتلاف پیشرفت در خصوص احتمال اضافه شدن زاکانی به ائتلاف سه‌گانه اظهار داشت: آقای زاکانی از افراد اصولگرایی است که در کنار نامزدهای اصولگرا وارد عرصه شده است؛ ما گفته‌ایم هر نامزد اصولگرایی که درصد قابل توجهی از رأی را داشته باشد می‌تواند به ما بپیوندد بنابراین ایشان یا هرکس دیگری که این ویژگی‌ را در ائتلاف داشته باشد می‌تواند عضو ائتلاف پیشرفت باشد.

وی تصریح کرد: احتمال اینکه هر سه عضو ائتلاف در انتخابات ثبت‌نام کنند و بعد دو نفر به نفع یک نفر کنار بروند نیز وجود دارد. از این رو صحبتی را که آقای مظفر مطرح کرده ممکن است صورت گیرد اما هنوز قطعی نشده است.

حداد عادل در پاسخ به این سؤال که اگر شما نامزد نهایی ائتلاف پیشرفت نباشید چه رویکردی خواهید داشت،‌گفت:‌ما هیچ شرطی برای شرکت در ائتلاف تعیین نکرده‌ایم و برای کنار رفتن نیز هیچ قول و قراری با فردی که از بین ما سه نفر انتخاب شود نگذاشته‌ایم.

دنبال تقسیم پست نیستیم

عضو ائتلاف پیشرفت با بیان اینکه ما به دنبال تقسیم پست و مسئولیت نبوده‌ایم و اعتقاد به انقلاب اساس فعالیت ماست تأکید کرد: ما به هیچ عنوان انتظار نداریم چنانچه فردی از بین ما سه نفر رئیس‌جمهور شود، مسئولیتی را به دو نفر دیگر واگذار کند. بنابراین چه از بین ما سه نفر و چه از سایر اصولگرایان فردی رئیس‌جمهور شود ما متعهد هستیم که به وی کمک کنیم.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره ویژگی‌های مثبت رئیس‌جمهور آینده که مورد تأکید رهبری قرار گرفت، تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم این ویژگی‌های مثبت می‌تواند در نامزدهای ائتلاف پیشرفت وجود داشته باشد و این خصوصیات، ویژگی‌هایی است که ما خود را به آن متعهد می‌دانیم و تلاش داریم آنها را با زمینه‌های مثبت دیگری که در دولت فعلی وجود دارد، به صورت یک جهت مثبت مورد نظر قرار دهیم و جهات منفی را حذف کنیم.

حداد عادل اظهار داشت: ما عقیده نداریم این خصوصیات فقط در یک شخص خلاصه می‌شود بلکه چون آن را قبول داشته‌ایم از احمدی‌نژاد حمایت کرده‌ایم و دلیلی ندارد که نتوانیم ادامه دهیم.

آمریکا اگر منطقی عمل کند، مسئله هسته‌ای ایران قابل حل است

وی در پاسخ به سؤالی درباره موضع دولت آینده در قبال موضوع هسته‌ای ایران گفت: برنامه هسته‌‌ای ما کاملا روشن است و ما منطق غلطی نداریم که بخواهیم آن را تغییر بدهیم.

وی با بیان اینکه رفتار آمریکا در مقابل ملت ایران واقع‌بینانه نیست، افزود: آمریکایی‌ها باید دست از دشمنی از ملت ایران بردارند و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند نمی‌توان اسلحه را روی شقیقه یک نفر گذاشت و در عین حال او را دعوت به مذاکره کرد. ملت ایران، ملتی نیست که در شرایط فعلی حاضر به مذاکره باشد.

حداد عادل با بیان اینکه آمریکا اگر منطقی عمل کند، مسئله هسته‌ای ایران قابل حل است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید به دشمنی با ملت ایران پایان بدهند.

هیچ دولتی یارانه‌ها را قطع نخواهد کرد

عضو ائتلاف پیشرفت در پاسخ به سؤالی درباره هدفمندی یارانه‌ها و موضع دولت آینده در قبال آن، گفت: پرداخت یارانه‌ها در دولت آینده ادامه پیدا خواهد کرد. قطعا در شرایط فعلی هیچ دولتی یارانه‌ها را قطع نخواهد کرد ولی در درازمدت باید درباره این موضوع تصمیم‌گیری شود.

وی افزود: در دراز مدت باید بررسی شود که آیا پرداخت یارانه‌ها و اینکه کل ملت ایران کارمند دولت شوند، با کوچک شدن دولت مغایرت دارد یا نه؟ باید به طور کارشناسی بررسی شود که آیا اینکه ما دائما یارانه را اضافه کنیم کار درستی است یا نه؟

حداد عادل در پاسخ به سؤالی درباره مکانیزم انتخاب نامزد نهایی ائتلاف پیشرفت و نظرسنجی‌های صورت گرفته گفت: با توجه به اینکه نظرسنجی‌هایی که انجام شده به سفارش ائتلاف سه‌گانه نبوده است، بنده درباره آن نظرسنجی‌ها اظهارنظر نمی‌کنم، اما تاکید می‌کنم که طبق مکانیزم ائتلاف سه‌گانه، انتخاب نامزد نهایی منحصر در نظرسنجی‌ها نیست.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مشکلات اقتصادی گفت: مهم این است که ما با تصمیم‌گیری صحیح به سمت حل مشکلات حرکت کنیم و تلاش کنیم که مشکلات حل و فصل شود.

خبرنگار فاینشنال تایمز از حداد عادل درباره آنچه تعامل ایران با غرب خواند، پرسید که وی در پاسخ تاکید کرد: بنای انقلاب ما بر دشمنی دیگر کشورها نیست. مهم این است که ما استقلال خودمان را حفظ کنیم لذا اگر غرب به این اصل بنیادین ما احترام بگذارد بقیه مسائل بین ما و غرب قابل حل است؛ احساس می‌کنم که غرب در تصمیم‌گیری‌های خود درباره ایران تحت تاثیر رژیم صهیونیستی است و اگر غرب خود را از این امر آزاد کند تعامل با ایران کار دشواری نخواهد بود.

وی رفتار غربی‌ها را در مقابل حقوق‌ ملت ایران غیر واقع‌بینانه خواند و راه حل مشکلات را در احترام کشورهای غربی به حقوق اساسی ملت ایران دانست.

نشستی با ائتلاف 5 نفره نداشتیم

حداد عادل در ادامه در خصوص خبری مبنی بر جلسه 5 نفره با ائتلاف پیشرفت که از سوی متکی مطرح شده بود، گفت: ما با دوستان 5 نفره جلسه مشترکی تا کنون نداشته‌ایم.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در اصفهان گفته است، انتقاداتی به احمدی‌نژاد داشته اما مطرح نکرده، گفت: صورت دقیق آن گفته این است که بنده تأکید کرده‌ام که چون دولت فعلی هنوز بر سر کار است باید در بیان نقاط ضعف دولت فعلی طوری عمل کنیم که منجر به تضعیف دولت نشود. البته در همان جلسه هم برخی اشکالات دولت فعلی را ذکر کرده‌ام.

حداد ادامه داد: در سالهای اخیر هم در عین حال که سعی کردم مصالح کشور رعایت شود و جنجال ملال‌انگیز ایجاد نشود و با توجه به روحیه برخی افراد فضا برای مسئله‌سازی ایجاد نشود همواره راه حل‌ها و انتقادات را بیان کرده‌ام ولی لزوماً همیشه رسانه‌ای نبوده است.

حداد عادل با بیان اینکه هیچ وقت نسبت به آنچه خطا می‌دانم ساکت نیستم اظهار داشت: من سعی می‌کنم راهی را انتخاب کنم که به نتیجه برسد.

وی افزود: به عنوان مثال اگر اقدام کردم که موضوع آقای مرتضوی در مجلس مطرح نشود نگران آنچه بودم که اتفاق افتاد. وقتی در روز 15 بهمن استیضاح وزیر کار در دستور کار قرار گرفت معلوم شد که چرا من تلاش می‌کردم این اتفاق نیافتد.

حداد عادل در بخش دیگری از سخنانش در خصوص برنامه‌های اقتصادی‌اش تصریح کرد: فعالیت اقتصادی عمدتاً باید به دست مردم سپرده شود و باور من این بوده و هست که دولت تاجر خوبی نیست.

وی ادامه داد: هرچه تصدی‌گری دولت غیر از جنبه‌های حاکمیتی در حوزه اقتصادی بیشتر شود از رونق اقتصادی کاسته و فساد اقتصادی بیشتر خواهد شد.

حداد عادل تأکید کرد: مدیریت اقتصادی مطلوب را در این می‌بینم که دولت در جنبه‌های سیاست‌گذاری و تأمین زیرساخت‌ها و نظارت بیافزاید اما تصدی امور اقتصادی را به مردم واگذار کند.

حداد عادل در پاسخ به سوالی مبنی بر صحت و سقم دعوت از محسن رضایی برای پیوستن به ائتلاف و اینکه آیا او کف رای مورد نظر را برای پیوستن به این ائتلاف داراست گفت: بنده از هیچ کدام از این دو جنبه خبر ندارم.

عضو ائتلاف پیشرفت درباره برخی اظهارات رئیس جمهور در سفرهای استانی گفت: شاید منظور ایشان از این اظهارات این بوده است که اگر خودشان باشند این کار را می‌کنند.

وی ادامه داد: اما درباره شاخص‌ها باید بگویم که یک مجموعه‌ای از شاخص‌ها و ویژگی‌ها در تعیین فرد واحد از ائتلاف پیشرفت موثر است که یکی نظرسنجی، تائید صلاحیت‌ها و سایر جهات است که البته ما هنوز برای جمع‌بندی زمان داریم.

حداد عادل با اشاره به زمان داشتن برای انجام یک نظرسنجی مورد قبول وملموس کردن همه عناصر تاکید کرد: ما با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنیم اما تلاش داریم این ائتلاف به عنوان الگویی از وحدت به یک اثر ماندگار در فضای سیاسی و اخلاق سیاسی تبدیل شود.

عضو ائتلاف پیشرفت تصریح کرد: جامعه باید باور کندکه رسیدن به وحدت ممکن و مفید است از این رو ما به جای شعار وحدت به دنبال تحقق آن هستیم و می‌خواهیم نشان دهیم برای خدمت به انقلاب نیازی به جنگیدن با یکدیگر نیست چرا که می‌توان در یک لحظه به نفع دیگری کنار کشید و به آن فرد کمک کرد و این ارزش بالایی دارد.

همایش 100 هزار نفری خلاف شعارهای صرفه‌جویانه است

وی در خصوص برنامه دولت که قرار است با حضور 100 هزار نفر در ورزشگاه آزادی برگزار شود گفت: بنده صریحا مخالف این موضوع هستم و آن را خلاف شعارهای صرفه‌جویانه دولت می‌دانم.

حداد عادل ادامه داد: اگر این 100 هزار نفر حداقل 500 هزار تومان هزینه بر دوش ملت به دلیل آمدن به تهران و اقامت در آن بگذارد، رقم بسیار بالایی می‌شود که نیازی نیست برای تشکر از دست‌اندرکاران سفرهای نوروزی اینچنین لشکر کشی شود.

عضو ائتلاف پیشرفت با اشاره به بیانیه تشکر نمایندگان از دست‌اندرکاران سفرهای نوروزی و تشکر مردم از آنها متذکر شد: من اگر جای دولت بودم برای رعایت صرفه‌جویی، تشکر وتشویق را به این صورت انجام نمی‌دادم.

وی در ادامه این نشست با بیان اینکه در سیاست خارجی باید اهتمام ویژه‌ای برای هماهنگی و یکدستی مسئولان در برخورد با مذاکره کنندگان خارجی وجود داشته باشد، یادآور شد: از صدر تا ذیل مسئولان در سیاست خارجی باید به صورت هماهنگ عمل کنند.

اگر جای هاشمی بودم در این سن و سال نامزد انتخابات نمی‌شدم

حداد عادل در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره احتمال ورود هاشمی به انتخابات و توصیه‌ای به وی تاکید کرد: توصیه باید وقتی باشد که طرف دیگر حاضر به شنیدن و پذیرفتن آن باشد؛ اگر بنده در سن و سال آقای هاشمی بودم در انتخابات ریاست جمهوری نامزد نمی‌شدم.

به ایرانی فراتر از ژاپن اسلامی می‌اندیشم

حدادعادل بعد از پایان رسمی نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره آنچه به نقل از وی درباره ژاپن اسلامی گفته شده بود، تاکید کرد: بنده هیچگاه بحث ژاپن اسلامی را مطرح نکردم و در دوران مجلس ششم این موضوع را به نقل از بنده نقل کرده بودند.

وی افزود: بنده به ایرانی فراتر از ژاپن اسلامی می‌اندیشم.

خبرنگاری از حدادعادل پرسید که برای اولین بار چه کسی ائتلاف پیشرفت را مطرح کرد که وی در پاسخ گفت: آقای ولایتی برای اولین بار این موضوع را مطرح کرد.

خبرنگاری درباره درگیری در شبه جزیره کره ازعضو ائتلاف پیشرفت پرسید که وی در پاسخ تصریح کرد: خاطره خوبی از دوران جنگ کره که بنده کودک بودم ندارم و امیداوارم درگیری در این منطقه رخ ندهد.

نماینده مردم تهران با انتقاد از رفتارهای تحریک‌آمیز آمریکا در منطقه و علیه کره‌شمالی تاکید کرد: گرچه رفتار آمریکایی‌ها در منطقه(کره شمالی) تحریک آمیز است اما دوست ندارم آتش جنگ دوباره برافروخته شود.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پاسخ امام رضا درباره مزار حضرت زهرا(س)

براساس روایات، قبر نورانی دخت گرامی رسول‌الله(ص) در یکی از سه مکان روضه پیامبر، خانه حضرت زهرا(س) و قبرستان بقیع قرار دارد. اما احتمال کدامیک قوی‌تر است؟ وجود مقدس امام علی ‌بن موسی‌الرضا(ع) پاسخ این پرسش را بیان می‌کنند.حسینیه العمری
به گزارش جهان به نقل از وبگاه بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، مرحوم علامه شیخ محمد علی العمری، رهبر فقید شیعیان عربستان است که اسفند ماه سال 1389 از دنیا رحلت کرد. این عالم نستوه با وجود تحمل 45 سال زندان آل سعود، یک قرن از خدا عمر گرفت و وجودش برای اهل تشیع در عربستان مایه خیر و برکت بود، تا جایی که حسینیه العمری واقع در شهر مدینه، تنها محلی در سرزمین حجاز است که شیعیان در آن احساس آرامش می‌کنند.

علامه العمری یکی از رموز موفقیت خود را داشتن توکل قوی و توسل به مادر ائمه عصمت و طهارت علیهم السلام می‌دانست. این عالم ربانی توسل ویژه‌ای هم به حضرت زهرا(س)‌ داشته که باعث نجات وی از اعدام شده است. علامه العمری به دلیل فعالیت در راستای احقاق حقوق شیعیان عربستانی، توسط وهابی‌ها به زندان افتاد و دادگاه سعودی وی را به اعدام محکوم کرد اما توسل به حضرت زهرا(س) مانع از موفقیت وهابی‌ها شد.

این عالم ربانی خاطره آن حادثه را چنین تعریف کرده است: «پس از چندماه زندانی شدن به دلیل انتشار اعلامیه‌هایی در دفاع از شیعیان روز اجرای حکم اعدام فرا رسید. عاملان حکومت، مرا مقابل دیدگان هزاران شیعه پای چوبه دار بردند و طناب را به گردنم انداختند؛ به حضرت زهرا سلام الله علیها توسل کردم و زیر لب گفتم: یا حضرت زهرا! من فقط برای دفاع از شما و آبروی شما پای چوبه دار آمده‌ام، یاری‌ام کنید! وقتی طناب دار را کشیدند، پس از حدود 30 ثانیه طناب پاره شد و من بیهوش شدم. وقتی به هوش آمدم 35 روز گذشته بود و در یکی از بیمارستان‌های مدینه بستری بودم و فهمیدم نجات یافته‌ام.»

مرحوم علامه العمری خاطره دیگری هم از خانه مادر سادات دارد. آیت‌الله محمدصادق نجمی، عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری در این باره می‌گوید: «در ماه رمضان 1426 قمری (حدود هشت سال پیش) در مدینه با شیخ العمری دیدار کردم. وی گفت: زمانی که ما کودک بودیم، قبر حضرت زهرا(س) در خانه‌اش مشخص بود و ارتفاع آن به یک متر می‌رسید.»

با اندکی تحقیق در جوامع روایی نیز این نتیجه حاصل می‌شود که از میان سه قول تدفین حضرت زهرا(س) در یکی از سه مکان «قبرستان بقیع»، «روضه پیامبر» و «خانه حضرت زهرا»، احتمال خاکسپاری ایشان در منزل خودشان از اقوال دیگری قوی‌تر است. در بیشتر کتاب‌های معتبر شیعه از جمله «کافی»، «تهذیب» و «من لایحضره الفقیه» -که جزو کتب اربعه شیعه هستند- این قول با طرق روایی مختلف از امیرالمؤمنین، امام باقر، امام صادق و امام رضا علیهم‌السلام نقل شده است.

شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که احمد بن محمد بن ابی نصر می‌گوید: از حضرت ابوالحسن، علی بن موسی الرضا علیه السلام درباره‌ قبر حضرت فاطمه علیها السلام پرسش کردم، حضرت فرمود: «دفنت فی بیتها فلما زادت بنو امیه فی المسجد صارت فی المسجد»؛ آن حضرت در خانه خود به خاک رفت، پس چون بنی امیه مسجد را توسعه دادند، آن خانه هم جزء مسجد شد. (عیون اخبار الرضا، ج 1، ص 311)

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 فروردین 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic