ایران بدون هرگونه پیش‌شرط در اجلاس ژنو 2 شرکت می‌کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر نقش و اهمیت کشورمان در کمک به یافتن راه‌حل بحران سوریه و دعوت به عمل آمده از ایران گفت: پیش از این نیز اعلام کردیم هیچ‌گونه پیش‌شرطی را برای حضور و مشارکت در ژنو 2 نمی‌پذیریم و براساس دعوت رسمی به عمل آمده، ایران بدون پیش‌شرط در این کنفرانس شرکت می‌کند.

مرضیه افخم" سخنگوی دستگاه دیپلماسی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، در مورد دعوت از ایران جهت حضور در اجلاس ژنو 2 و در پاسخ به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت: ما همواره ضمن رد هرگونه پیش‌شرط، از هر راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه حمایت کرده و جزء اولین کشورهایی بوده‌ایم که بر گفتگو و راه‌های مسالمت‌جویانه به عنوان تنها راه‌حل برای پایان دادن به بحران سوریه تاکید داشته‌ایم.

وی افزود: از نظر ما کنفرانس ژنو 2 می‌تواند زمینه‌های مناسب برای برداشتن گام‌های موثر در این چارچوب را فراهم سازد.

افخم با تاکید بر نقش و اهمیت کشورمان در کمک به یافتن راه‌حل بحران سوریه و دعوت به عمل آمده از ایران تصریح کرد: پیش از این نیز اعلام کردیم هیچ‌گونه پیش‌شرطی را برای حضور و مشارکت در ژنو 2 نمی‌پذیریم و براساس دعوت رسمی به عمل آمده، ایران بدون پیش‌شرط در این کنفرانس شرکت می‌کند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

توکلی در نطق میان دستور:اظهارات ترکان تضعیف مجلس، ضد دموکراسی و زمینه‌ساز استبداد است/ به‌سختی می‌توان به توافق ژنو امیدوار بود

نماینده مردم تهران با اشاره به اظهارات اخیر ترکان مشاور رئیس ارشد جمهور درباره مجلس و توصیه به مردم برای انتخاب نمایندگان در دور بعدی گفت: تضعیف مجلس، تضعیف مردم سالاری و زمینه‌ سازی برای استبداد است، از موضع مسئول بلند پایه حرکت انتخاباتی کردن، ضد دموکراسی است و این کار صحیح نبود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس گفت: امروز روز آغاز اجرای توافقنامه ژنو است و ضمن تشکر از دیپلمات های وطن دوست و زحمت کشمان، دو نکته را عرض می کنم.

وی در بیان نکته اول گفت: اشکالات متون ذیربط خیلی زیاد است به طوریکه به سختی می توانیم امیدوارم باشیم منافع ملی به درستی استیفا شود. نکته دوم این است که ما به عنوان مسئولان جمهوری اسلامی نمی توانیم و نباید نظراتمان را علنی و نقاط ضعف و قوت را اعلام کنیم چراکه ممکن است مستند طرف مقابل ما قرار گیرد. به همین دلیل من وظیفه خود می دانم نگرانیم را نسبت به آنچه که می گذرد محضر مبارک رهبر معظم انقلاب و مردم ابراز کنم.

توکلی از زبان قرآن کریم خطاب به دیپلمات های ایران گفت: توجه کنید اگر آنها بر شما مسلط شوند تمام قدرت عملی و تبلیغاتیشان را علیه شما بکار خواهند گرفت و آرزو می کنند شما از ایمان دور شوید.

نماینده مردم تهران در بخش دیگری از نطق خود به مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مشکلات معیشتی مردم و معضلات اقتصادی- اجتماعی آنقدر جدی است که بدون همکاری هر سه قوه و همکاری با مردم نمی توان این مشکلات را به صورت نسبی حل کرد.

وی با بیان اینکه قانون و روحیه تفاهم می تواند روابط سه قوه را طوری تنظیم کند که خیرش به مردم برسد، ادامه داد: مشکل بودن حل مسائل کشور و لزوم روحیه تفاهم دو نکته اساسی است. امثال بنده با اینکه با دولت اختلاف داشتیم، از ابتدا موضع حمایتی مشروط گرفتیم و امیدواریم بتوانیم تا آخر این موضع را حفظ کنیم.

توکلی با اشاره به سخنان رئیس جمهور گفت: اخیرا آقای روحانی و برخی از اطرافیان ایشان مواضعی می گیرند که با این دو نکته سازگار نیست. رئیس جمهور در سفر اخیرش گفت ما تمام شهر آبادان و خرمشهر را منطقه آزاد اعلام می کنیم صرف نظر از اینکه این کار چقدر خوب یا بد و به نفع مردم خوزستان است، حدود این کار را قانون و مجلس شورای اسلامی مشخص می کند.

نماینده مردم تهران در مجلس به سخنرانی دیگری از رئیس جمهور اشاره کرد و افزود: رئیس جمهوردر جایی اعلام کردند که کارت زرد مجلس باعث نگرانی این دولت نیست، خب کسی که معروف به اقتدارگرایی باشد و این حرف را بزند، تعجبی نیست، اما از آقای روحانی تعجب است. مجلس شورای اسلامی وقتی در خصوص کارکرد یک وزیر قضاوت می کند، احترام وزیر سرجایش باقی است، اما نشانه این است که مجلس راضی نشده است. من خودم به کارت زرد رأی نداده ام، اما از این موضع رییس جمهور راضی نیستم.

وی با تاکید بر اینکه تضعیف مجلس، تضعیف مردم سالاری و زمینه‌ سازی برای استبداد است، تصریح کرد: دولتی که با شعار دموکراتیک سر کار آمد باید از این مسائل پرهیز کند. یکی از مشاوران رئیس جمهور گفته است 80 نفر در مجلس هستند که می خواهند دولت موفق نشود، من خودم از این تشکل خبری ندارم ولی بعد به مردم توصیه کردند به کسانی که پیام 24 خرداد را گوش نکردند، رأی ندهید. از موضع مسئول بلند پایه حرکت انتخاباتی کردن، ضد دموکراسی است، این کار صحیح نبود.

توکلی ادامه داد: شما به مردم خدمت کنید، مشکلات مردم را حل کنید و برای این کار به تفاهم مجلس نیاز دارید. این تفاهم را حفظ کنید، برای خدمت به مردم و نظام ما حامی شما هستیم. هر کس خوب خدمت کرد و موفق شد، مردم به آنها رأی می دهند و کسی هم بخیل نیست. ما می گوییم هر کسی به مردم خوب خدمت کرد و اقتدار نظام جمهوری اسلامی را حس کرد، حقش است که بر سر قدرت بیاید؛ چراکه خادم مردم است. شما بجای اینکه تفاهم را حفظ کنید، زمینه دلخوری را فراهم می کنید، زمینه تفاهم را فراهم کنید انشاءالله موفق می شوید و مردم به شما رأی می دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان نطق خود به لایحه بودجه اشاره و با تاکید بر اینکه در مجلس باید کارهای بزرگ انجام شود خاطر نشان کرد: بعضی از مسائل هست که ما را رنج می دهد، ما نماینده همه ملت ایران هستیم. امنیت در سیستان و بلوچستان، آب و هوا در خوزستان مانع اصلاحات بعدی است. بحران دریاچه ارومیه خطری بزرگ برای چندین استان بزرگ کشور است. اینها را اهمیت جدی بدهیم ولو اینکه کارهای منطقه خودتان به صورت نسبی عقب بماند. ما اگر کارهای بزرگ را انجام دهیم موفق می شویم عدالت را رعایت کنیم و کارآیی را افزایش دهیم.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عقب نشینی سنا از تحریم ایران/صف آرایی 62 نهاد و سازمان آمریکایی در برابر کنگره


62 نهاد و سازمان آمریکایی با ارسال نامه ای به کنگره از اعضای سنا خواستند تا از وضع تحریم های جدید علیه ایران خودداری کند و سناتور "هری رید" رهبر اکثریت این نهاد قانونگذاری ایالات متحده، اعلام کرد که برنامه فوری برای رای گیری در خصوص این تحریم ها وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، تنها دو روز بعد از اعلام اجرای توافقنامه هسته ای ژنو از تاریخ 20 ژانویه، 62 سازمان در آمریکا بار اسال نامه ای مشترک به سنا، از اعضای آن خواستند تا از تصویب تحریم های جدید علیه ایران خودداری کند.

در همین رابطه رویترز از درخواست اوباما از کنگره گزارش داده و می نویسد که رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته تا به دیپلماسی فرصت دهند تا موضوع هسته ای ایران را حل کند.

نیویورک تایمز در خصوص این نامه می نویسد : در این نامه آمده است در حالی که طرفین در خصوص مذاکرات هسته ای به توافقی شش ماهه دست یافته اند و مذاکرات در جریان است٬ تصویب تحریمهای جدید علیه ایران٬ امکان حل مسئله هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک را به شدت تضعیف و احتمال دستیابی ایران به سلاح اتمی را شدت می بخشد.

این نامه از سوی سازمان شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک)٬ کمیته قانونگذاری ملی و سازمان پیروزی بدون جنگ تهیه شده و  از سوی ۶۲ گروه و سازمان آمریکایی از جمله چندین سازمان طرفدار صلح و شماری سازمان یهودی٬ مسیحی و مسلمان امضا شده است.

سناتور هری رید

62 سازمان آمریکایی در حالی از سنای آمریکا خواسته اند تا از اعمال تحریم جدیدی علیه ایران جلوگیری به عمل آورد که باراک اوباما٬ رئیس جمهور آمریکا نیز ۲۲ دی ماه با استقبال از توافق ایران و گروه ۱+۵ بر سر نحوه اجرایی کردن توافقنامه هسته ای٬ گفت هرگونه تحریم جدیدی را که کنگره در جریان اجرای این توافقنامه علیه ایران تصویب کند٬ وتو خواهد کرد.

این نامه با توجه به هیاهوی برخی از رسانه های غربی مبنی بر افزایش شمار سناتورهای حامی اعمال تحریم های جدید علیه ایران منتشر شده است. در همین رابطه سناتور هری رید، رهبر اکثریت در سنای آمریکا، گفت برنامه ای فوری برای آنکه طرح جدید تحریمها علیه ایران را مطرح کرده و به رای نمایندگان بگذارد، ندارد.

رید که در جمع خبرنگاران سخن می گفت در ادامه افزود : پیامی که مقامهای ایرانی باید دریافت کرده باشند، این است که ما اجازه نمی دهیم به سلاح اتمی دست بابند.

سناتور هری رید همچنین افزود : تا زمانیکه گفتگوها با ایران پیش می رود و روند کاری قانونگذاران در آمریکا جریان دارد تلاش خواهم کرد تا داوری عادل باشم. فکر می کنم در این مرحله، جایی هستیم که باید باشیم.

رهبر اکثریت سنا با صراحت اعلام کرد که 10 سناتور که رهبری کمیته های مختلف این نهاد را بر عهده دارند مخالف اعمال تحریم هستند از همین رو آنها منتظر می مانند تا نتیجه اجرای توافقنامه ژنو را ببینند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 27 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جدول رده‌بندی لیگ برتر

جدول رده‌بندی لیگ برتر

  نام تیم بازی برد تساوی باخت زده خورده تفاضل گل امتیاز
1 استقلال تهران 21 12 6 3 25 15 10+ 41 (1-)
2 پرسپولیس 21 12 5 4 23 8 15+ 40 (1-)
3 فولاد خوزستان 21 11 6 4 28 20 8+ 39
4 نفت تهران 22 10 8 4 27 16 9+ 38
5 سپاهان اصفهان 21 9 9 3 23 12 11+ 36
6 تراکتورسازی تبریز 21 9 9 3 29 19 10+ 35 (1)
7 سایپا البرز 21 7 8 6 18 19 1- 29
8 ملوان بندرانزلی 21 8 5 6 24 21 3+ 28
9 گسترش فولاد 21 5 8 8 21 23 2- 23
10 استقلال صنعتی 21 5 8 8 20 27 7- 23
11 داماش گیلان 21 5 8 8 23 26 3- 22 (1-)
12 ذوب‌آهن اصفهان 22 4 8 10 19 30 11- 20
13 صبای قم 21 5 4 12 22 29 7- 19
14 راه‌آهن سورینت 21 4 6 11 16 24 8- 18
15 مس کرمان 21 1 13 7 17 29 12- 16
16 فجرسپاسی شیراز 21 3 7 11 11 27 16- 16

* این جدول، طبق جدول سازمان لیگ تنظیم شده است

نوشته شده در تاریخ جمعه 20 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: ورزشی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

استراو: تحریم‌های اعمال شده علیه ایران از ابتدا اشتباه بود/ والس: احتمال بازگشت نام سازمان منافقین به لیست گروههای تروریستی

رییس هیات پارلمانی انگلیس با ابراز امیدواری از بهبود روابط ایران و کشورهای اروپایی گفت: تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران از ابتدا اشتباه بود و باید تلاش کرد که تحریم‌ها برداشته شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جک استراو رییس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه با تعدادی از فرزندان شهدا و خانواده قربانیان ترور در ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار هاشمی‌نژاد مسئول موسسه هابیلیان، جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین قربانی تروریسم در جهان خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران با 17 هزار شهید که قربانیان ترور و تروریسم هستند بزرگترین قربانی تروریسم است که در اسناد سازمان ملل به شهادت رسیدن 12 هزار نفر از مقامات و مردم عادی ایران توسط گروهک تروریستی منافقین به ثبت رسیده است.

در ادامه این دیدار محمدمهدی شهریاری از فرزندان شهدای هفتم تیر خواستار بازگشت نام گروهک منافقین در لیست گروه‌های تروریستی توسط اتحادیه اروپا شد و افزود: برخی کشورهای اروپایی با اطلاعات غلطی که از مخالفین و معاندین جمهوری اسلامی ایران کسب کرده‌اند سیاست‌های غیرواقع‌بینانه‌ای در مقابل انقلاب اسلامی ایران اتخاذ کرده‌اند که نتیجه آن به زیان خودشان خواهد بود.

همچنین در این دیدار جمعی از خانواده شهدای هسته‌ای با محکوم کردن سیاست‌های دوگانه غرب در قبال پدیده شوم تروریست، تاکید کردند: تروریسم در هر مکان و زمانی خطری برای امنیت و آرامش و پیشرفت تمام ملت‌های جهان می‌باشد و هیچ کشوری از این خطر در امان نیست.

خانواده شهدا و قربانیان ترور در پایان این دیدار خواستار اعمال قوانین محکم‌تری برای محدود کردن تردد اعضای گروهک تروریستی منافقین به کشورهای اروپایی از جمله پارلمان اروپایی شدند.

در ادامه جک استراو رییس هیات پارلمانی انگلیس با بیان اینکه دولت و پارلمان انگلیس تروریسم در تمامی اشکال آن را محکوم می‌کنند، گفت: دولت انگلیس ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را محکوم کرده است.

همچنین بن والس عضو هیات پارلمانی انگلیس بازگشت نام سازمان منافقین به لیست گروه‌های تروریستی را محتمل دانست.

در این دیدار لرد لامونت عضو هیات پارلمانی انگلیس تروریسم را یک اقدام پوچ‌گرایانه خواند.

جک استراو در پایان با ابراز امیدواری از بهبود روابط ایران و کشورهای اروپایی تصریح کرد: تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران از ابتدا اشتباه بود و باید تلاش کرد که تحریم‌ها برداشته شوند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 20 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

معاون نخست وزیر ترکیه:هالک بانک به پرداخت پول نفت و گاز به ایران ادامه می دهد

معاون نخست وزیر ترکیه گفت: هالک بانک ترکیه به پرداخت پول نفت و گاز صادراتی ایران ادامه می دهد.
خبرگزاری فارس: هالک بانک به پرداخت پول نفت و گاز به ایران ادامه می دهد
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، علی بابکان معاون نخست وزیر ترکیه گفت: هالک بانک به مشارکت در فرآیند پرداخت پول نفت و گاز صادراتی ایران ادامه می دهد.

علی بابکان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت: دولت ایران حساب هایی در هالک بانک دارد و ما پول نفت و گاز وارداتی از ایران را در این حساب ها نگاه می داریم. هالک بانک به این فعالیت ادامه خواهد داد.

سلیمان اصلان مدیرعامل هالک بانک و 3 تن از پسران وزرای کابینه دولت ترکیه و برخی مقامات دولتی این کشور اخیرا به اتهام دست داشتن در یک شبکه فساد مالی دستگیر شده اند.

گفته می شود این افراد در زمینه انتقال طلا به ایران فعالیت داشته اند.

هالک بانک مرتبا اعلام می کند که مبادلات آن با ایران کاملا قانونی بوده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 20 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رهبر معظم انقلاب در دیدار پر شور هزاران نفر از مردم قم:

رفع مشکلات تنها با تکیه بر نیروی درونی ملت/ آشکار شدن دشمنی امریکا با ایران و اسلام از برکات مذاکرات اخیر بود/ امریکا بعنوان بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر حق ندارد درباره حقوق بشر حرف بزند (۱۳۹۲/۱۰/۱۹ - ۱۳:۲۸)
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار هزاران نفر از علما، فضلا، روحانیون و قشرهای مختلف مردم قم، یکی از ابعاد مهم حادثه 19 دی سال 1356 را اقدام و عمل، با تکیه بر ایمان راسخ و همراه با بصیرت، و در سخت ترین شرایط، دانستند و تأکید کردند: مهمترین درس حادثه 19 دی قم، این است که برای عبور از مشکلات باید با ایمان راسخ و بصیرت نسبت به دشمن و فراموش نکردن دشمنی او، بر توانایی ها و ابتکارهای داخلی ملت و استعدادهای جوان تکیه کرد و چشم به خارج ندوخت.
حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار که همزمان با سی و ششمین سالگرد قیام تاریخی مردم قم در 19 دیماه سال 1356 برگزار شد، با اشاره به یکی از آیات سوره روم قرآن کریم که خداوند نصرت و یاری مؤمنین را، حقی بر عهده خود می داند، گفتند: وعده حتمی خداوند متعال در این آیه، مربوط به شرایطی است که مؤمنین هیچ روزنه امیدی در مقابل جبهه عظیم دشمنان نداشتند و آن روزی هم که مردم و جوانان و طلاب قم برای دفاع از امام (ره) و پرچم برافراشته مبارزه بر ضد طاغوت، به خیابانها آمدند و خون آنها بر زمین جاری شد، هیچکس تصور نمی کرد که این حادثه، چنین تأثیر و برکتی خواهد داشت. ایشان تأکید کردند: اگر ایمان راسخ، با بصیرت، اقدام و عمل، و استقامت و ایستادگی همراه شود، نصرت الهی قطعی خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر در مواردی نصرت الهی شامل حال مؤمنین نمی شود، به دلیل ضعف ایمان یا غلط بودن ایمان و یا ایمان بدون بصیرت است زیرا نداشتن بصیرت همچون نداشتن چشم است و فردی که چشم ندارد، راه را تشخیص نمی دهد و به بیراهه می رود.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: علت اینکه بنده بر موضوع بصیرت در حوادث 9 دی تأکید فراوان داشتم به همین علت است.
ایشان علت پیروز نشدن حرکت و قیام برخی ملتها را، نبود برخی شرایط تحقق نصرت الهی دانستند و تأکید کردند: ملت ایران توانست همه این شرایط اعم از ایمان راسخ، بصیرت، اقدام و ایستادگی را فراهم کند زیرا راهنمای صادق و ماهری همچون امام خمینی (ره) داشت که فقیهی آگاه به مسائل جهان، بریده از مطامع و منافع مادی شخصی و آگاه به کتاب و سنت بود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم تأمل در گذشته و درس گرفتن از نقاط قوت و ضعف آن، خاطرنشان کردند: کسی نباید دچار این توهم شود که دشمنان انقلاب اسلامی، امروز از دشمنی خود منصرف شده اند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته ممکن است هر دشمنی ناچار به عقب نشینی شود ولی نباید از دشمن و جبهه دشمن غافل شد و نباید لبخند دشمن را جدی گرفت و فریفته آن شد.
ایشان با تأکید بر اینکه هیچگاه نباید هدف را فراموش کرد، گفتند: هدف جمهوری اسلامی ایران، رسیدن به آرمانهای اسلام یعنی پیشرفت مادی و معنوی بشر است و رسیدن به این هدف والا جز با ایمان راسخ و بصیرت در مسائل جاری و غافل نشدن از دشمن، امکان پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اینکه بنده بارها گفته ام افق نظام جمهوری اسلامی ایران روشن است، به این دلیل است که مردم ما دارای ایمان، بصیرت و دشمن شناسی و همچنین دارای روحیه کار و ابتکار هستند.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در کدام مسئله بوده است که جوانان ما وارد شده و نتوانسته باشند، موضوع را حل کنند. هر جا زیر ساخت آماده ای بوده است، جوانان ما به پیش رفته اند و همه اینها، به برکت استعداد و توانایی است که خداوند متعال در این ملت قرار داده است.
ایشان افزودند: توصیه همیشگی من به مسئولین این است که برای رفع مشکلات کشور باید به نیروی درونی توجه شود و چشم به بیرون دوخته نشود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه هیچ شکی در حضور فعالانه در عرصه خارجی و بین المللی نیست، خاطرنشان کردند: اما باید امید ما به پشتیبانی و کمک الهی و نیروی داخلی ملت و کشور باشد و همین نگاه است که کشور را بیمه خواهد کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه به اشتباه همیشگی دشمنان در شناخت نادرست از ملت ایران اشاره کردند و افزودند: دشمنان ما امروز به گونه ای صحبت می کنند که گویا ملت ایران بر اثر فشار تحریم ها، دستهایش را بالا برده و تسلیم شده است، در حالیکه باز هم اشتباه می کنند زیرا این ملت، ملتی نیست که دستهایش را به علامت تسلیم بالا ببرد.
ایشان با تأکید بر اینکه ملت ایران، در شرایط سخت تر از امروز نیز تسلیم نشد، خاطرنشان کردند: نمونه واضح و غیرقابل انکار این حقیقت، در 8 سال دفاع مقدس است که همه قدرتهای جهانی و شرق و غرب آن روز، به صدام مجرم کمک کردند تا بر ضد ملت و کشور ایران اقدام کند اما بواسطه عزم و ایمان راسخ و تصمیم قاطع ملت برای صحنه آوردن توانایی های داخلی، نصرت الهی محقق شد و گره ها یک به یک باز و رژیم بعث و حامیانش با بی آبرویی بین المللی مجبور به عقب نشینی شدند.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: امروز هم رفع مشکلات تنها از طریق مقابله با دشمنی های دشمنان بواسطه ایستادگی ملت و تکیه بر توانایی های داخلی، و اعتماد به خداوند متعال امکان پذیر است.
ایشان افزودند: وقتی دشمن با ملتی مصمم و مقاوم مواجه می شود، چاره ای جز عقب نشینی نخواهد داشت و این تصور که ملت ایران به دلیل فشار تحریم ها به پای میز مذاکره آمده، یک اشتباه محض است و ملت ایران این اشتباه دشمنان را به هم خواهد زد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: ما قبلاً هم اعلام کرده بودیم که نظام جمهوری اسلامی ایران، در موضوعات خاصی که مصلحت بداند، با این شیطان، برای رفع شرَ او و حل مشکل،  مذاکره خواهد کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه یکی از برکات مذاکرات اخیر، روشن شدن دشمنی مسئولان آمریکایی با ایران و ایرانی، و اسلام و مسلمین بود، گفتند این موضوع، در لحن ها و حرفهای مقامات امریکایی، در هفته های اخیر، کاملاً مشهود بود و همه دیدند.
ایشان افزودند: اگر امریکایی ها در موضوعی اقدام نمی کنند، علت آن، ناتوانی آنها است و نه عدم دشمنی. آنها گفتند اگر می توانستیم تار و پود صنعت هسته ای ایران را جدا می کردیم اما نمی توانیم. آری، آنها نمی توانند چون ملت ایران اراده کرد، روی پای خود بایستد و ابتکار و توانایی خود را به میدان بیاورد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: مذاکرات اخیر، هم دشمنی امریکا را نشان داد و هم ناتوانی آنها را.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ادامه اظهارات کینه جویانه شخصیت ها و محافل سیاسی و مطبوعاتی امریکا بر ضد نظام اسلامی و ملت ایران، از جمله ادعاهای آنها درخصوص موضوع حقوق بشر، خاطرنشان کردند: هرکسی هم که درباره حقوق بشر حرف بزند، امریکاییها حق ندارند حرف بزنند زیرا دولت امریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر در دنیا است.
ایشان با اشاره به پشتیبانی و حمایت مستمر امریکا از رژیم غاصب صهیونیستی و ظلم و شرارت این رژیم بر ضد مردم فلسطین از جمله مردم مظلوم غزه و جلوگیری از رسیدن کمترین امکانات غذایی و پزشکی به این مردم گفتند: آیان این موارد، ظلم و تخلف از حقوق بشر نیست. آیا در چنین شرایطی  این ها شرم نمی کنند که نام حقوق بشر را بر زبان می آورند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وعده انتخاباتی رئیس جمهور امریکا مبنی بر تعطیلی زندان گوانتانامو و عمل نکردن به این وعده بعد از گذشت پنج سال، خاطرنشان کردند: حمله هواپیماهای بدون سرنشین امریکا به مردم پاکستان و افغانستان و هزاران جنایات دیگر و همچنین شیوه های ناشناخته جنایتهای آنها در جهان، نشان دهنده ماهیت واقعی و ضد حقوق بشری امریکا است.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: ما مدعی امریکا و بسیاری از دولتهای غربی درخصوص نقض حقوق بشر هستیم و ما گریبان آنها را در پیشگاه دادگاه افکار عمومی دنیا می گیریم و آنها پاسخی ندارند.
ایشان خاطرنشان کردند: ملت ایران با تکیه بر خداوند متعال، از همه موانع عبور خواهد کرد و به اهداف والای خود خواهد رسید.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، جایگاه مردم قم را در دوران مختلف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بویژه مقاطع حساس، برجسته و ممتاز دانستند و تأکید کردند: قم به عنوان مرکز روحانیت شیعه و اسلام، نماد عظمت جمهوری اسلامی ایران است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 20 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مناسبات راهبردی ایران و روسیه امنیت و ثبات پایدار منطقه را به دنبال دارد

رؤسای جمهور ایران و روسیه به منظور رایزنی‌ در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی ظهر امروز (پنج‌شنبه) تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.
به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران،‌ رؤسای جمهور ایران و روسیه به منظور رایزنی‌ در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی ظهر امروز پنج‌شنبه(19دی ماه) تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

در این گفتگوی تلفنی که از سوی رییس‌جمهور روسیه انجام شد، تحولات جاری و حساس منطقه بویژه مسائل مربوط به سوریه، عراق، تروریسم و افراط‌گرایی، مسائل بین‌المللی و همچنین تحولات مربوط به توسعه روابط دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با ابراز خشنودی از تحرک ایجاد شده در روند مناسبات دو کشور پس از دیدار رؤسای جمهور ایران و روسیه در بیشکک و اشاره به رفت و آمدهای مؤثر و قابل توجه مقامات دو کشور در هفته‌های اخیر و قدردانی از تفاهمات حاصل شده برای اجرایی نمودن مذاکرات بیشکک در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، صنعتی و دفاعی اظهار داشت: تلاش برای راهبردی کردن مناسبات ایران و روسیه و برقراری روابطی درازمدت و پایدار و مبتنی بر منافع و همکاری‌های بلند مدت می‌تواند امنیت، ثبات و پایداری را در منطقه به ارمغان آورده و آینده‌ای سرشار از صلح و دوستی را رقم بزند.

رییس‌جمهور با اشاره به مذاکرات موفق به عمل آمده در دیدار روسای کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های دو کشور و نهایی شدن تفاهمات مذکور، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد پروژه‌های زیربنایی در بخش‌های مختلف را در چارچوب تفاهمات کمیسیون مشترک، مطرح و اقدامات لازم برای توسعه همکاری‌های دوجانبه را به عمل آورد.

دکتر روحانی با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ و توافقات ژنو و تأکید بر ضرورت پایبندی کشورها بر این توافقات و نقش مثبت روسیه، ابراز امیدواری کرد: برخی کشورها که به دنبال بهانه‌جویی و ایجاد مشکل در روند مذاکرات هستند، به تعهدات خود احترام گذاشته و از ایجاد برخی تضییقات که به معنای فاصله‌گیری آنها از حسن نیت اولیه‌شان است، خودداری نمایند.

وی افزود: تداوم نقش مثبت روسیه زمینه را برای هر چه سریع‌تر نهایی شدن این توافق فراهم خواهد کرد.

رئیس‌جمهور در خصوص سوریه اظهار داشت: به جای نمایش مذاکره در ژنو باید به حل واقعی بحران سوریه پرداخت چرا که هیچ نشست فرا منطقه‌ای که عناصر مؤثر را در بر نداشته باشد، قادر به حل مشکل سوریه نخواهد بود و از این رو ژنو ۲ پیش از تشکیل، شکست خورده خواهد بود.

براساس این خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ دکتر روحانی گفت: اگر تروریسم سرکوب نشود و اگر تلاش یکپارچه در راستای «جهانی عاری از خشونت و افراط» شکل نگیرد و اگر کمک‌های نظامی بعضی کشورها به گروه‌های تروریستی ادامه داشته باشد، امنیت منطقه و جهان با خطر مواجه خواهد شد.

رئیس‌جمهور افزود: در مقابله با تروریسم باید ریشه‌های فکری و مالی آن را هم خشکاند و ایران آماده همکاری با روسیه در مقابله جدی با تروریسم است.

در این گفتگوی تلفنی رییس‌جمهور روسیه نیز با اشاره به مذاکرات بیشکک و بیان این موضوع که در حال تحقق بخشیدن و نهایی کردن توافقات میان تهران - مسکو هستیم، اظهار داشت: روسای کمیسیون‌های مشترک دو کشور اقدامات خوبی برای رسیدن به اهداف مورد نظر انجام داده و تفاهمات بسیاری نهایی شده‌اند.

پوتین در ادامه گفت: من بر این باور هستم که نقش سازنده رهبری ایران توانست کمک شایانی به دستیابی توافق هسته‌ای نماید و به همین جهت ضرورت دارد، زمینه‌های مثبت و سازنده تفاهمات مد نظر قرار داشته باشد.

رئیس‌جمهور روسیه در خصوص اجلاس ژنو ۲ و تحولات مربوط به سوریه اظهار داشت: ایران به عنوان یک بازیگر اصلی باید در اجلاس حضور داشته باشد. ما هر گونه پیش شرط در رابطه با حضور ایران را غیرمفید و غیرسازنده می‌دانیم و امیدواریم شرکای‌مان را در مورد حضور ایران قانع کنیم.

نوشته شده در تاریخ جمعه 20 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

آرایش نظامی کرملین علیه عربستان

مسکو,آرایش نظامی,پوتین,عربستان

اولتیماتوم پوتین به عربستان جنبه عملیاتی می‌گیرد؛ در همین زمینه یک مقام عالیرتبه ارتش روسیه از آماده بودن طرح حمله نظامی کشورش به پایتخت های عربستان سعودی و قطر خبر داد.

دو انفجار خونبار در ولگو گراد روسیه خشم مقامات این کشور را برانگیخت و به همین خاطر پوتین رئیس جمهور روسیه وارد عمل شد و برای آل سعود خط و نشان کشید.

عربستان همواره از سیاست روسیه در سوریه انتقاد داشته و حمایت های مسکو را باعث جلوگیری از سقوط اسد می داند.

بندر بن سلطان بارها روسیه را تهدید کرده بود حتی این شاهزاده سعودی پیشنهاد رشوه کلان به مسکو داده بود که با مخالفت شدید کرملین روبرو شد.

پوتین رئیس جمهور روسیه در پی انفجارهای تروریستی که ولگوگراد روسیه را مورد هدف قرار داده بود به تروریست های تحت فرمان عربستان وعده پاسخ دردناکی را داد.

وی گفته بود؛به جانیان فرصت نخواهم داد و پاسخ ما به زودی نقشه خاورمیانه را تغییر خواهد داد و این وعده من به فرزندان روسیه است.

پس از این واکنش تند و خشمگینانه و درپی شدت یافتن دامنه تنش ها بین روسیه و عربستان سعودی بر سر موضوع سوریه و بالا رفتن سطح اتهامات تبادل شده بین این دو کشور در رابطه با حوادث تروریستی روی داده در روسیه، یک مسئول عالی رتبه در پدافند هوایی ارتش روسیه اعلام کرد: مسکو طرح های لازم برای اقدام نظامی ضد «ریاض» و «دوحه» را آماده کرده است.

اقدامات تروریستی آل سعود که با حمایت های گسترده غرب و آمریکا پیاده می شود باعث شده است منطقه در یک نامی دراز مدت و مزمن به سر ببرد. اکنون مداخلات و فتنه های آل سعود در سوریه، پاکستان، یمن، لبنان و... منطقه و کشورهای اسلامی را درگیر مبارزه با تروریست های تکفیری و سلفی کرده است که آبشخور فکری آنها وهابیت عربستان است.

روسیه هم که در مقابل فتنه و توطئه های تروریستی به خاطر حمایت از دولت قانونی اسد در امان نبوده تاکنون دو انفجار خونین را در ولگو گراد پشت سر گذاشته است.

اقدامات عربستان سعودی منطقه را با درگیری های بیشتری مواجه خواهد کرد و آینده آن را در وضعیت خطرناک خواهد برد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

طیب زاده:تمام اطلاعات پایه هسته‌ای کشور در مذاکرات ژنو در اختیار آمریکا و اسراییل قرار گرفت

نماینده تهران در مجلس گفت: در توافقات ژنو، تمام اطلاعات پایه هسته‌ای خود را در اختیار آمریکا و طبعا اسرائیل قرار دادیم.

خبرگزاری فارس: تمام اطلاعات پایه هسته‌ای کشور در مذاکرات ژنو در اختیار آمریکا و اسراییل قرار گرفت

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، زهره طبیب‌زاده نوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی با اشاره به فرموده حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت: ما آنقدر صدمه از آمریکا دیده‌ایم که از هیچ‌کس ندیده‌ایم، آمریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است.

وی افزود: هر چند نزدیک بودن ایام به 9 دی ضرورت پرداختن به این حادثه مهم تاریخی را طلب می‌کرد، اما به دلیل اهمیت توافقنامه ژنو، شفاف‌سازی آن را وظیفه‌ای شرعی و قانونی خود می‌دانم که در این توافقنامه چه داردیم و چه گرفتیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: در اختیار گذاشتن کامل اطلاعات پایه در مرحله نخست مذاکرات به آمریکا و طبعا رژیم صهیونیستی، چنانچه به هر دلیلی مذاکرات در مراحل بعد تداوم نیابد در ازای تقریبا هیچ، همه اطلاعات پایه و ملی تحویل داده شده است.

طبیب‌زاده تصریح کرد: محدودسازی سطح غنی‌سازی به زیر 5 درصد و حجم آن بر اساس نیاز داخلی و توافق طرفین خلاف حاکمیت ملی و معاهده ان‌پی‌تی است، چراکه با قطع کامل غنی‌سازی 20 درصد و اختصاص بخشی از آن برای تأمین سوخت 4 سال آینده رآکتور تحقیقاتی تهران و تبدیل بقیه آن عملا پس از سپری شدن این زمان راه رفته علمی بی‌اثر و دستانمان جلوی آنها برای سوخت 20 درصد دوباره دراز خواهد شد.

وی ادامه داد: در تاسیسات موجود در سایت نطنز در حال حاضر 9 هزار سانتریفیوژ در حال تولید صنعتی به ظرفیت 2 تن در سال و 10 هزار مورد دیگر قابل بهره‌برداری به ظرفیت مجموعا 4 تن در سال همگی از نسل اول با فناوری سطح پایین‌تر بوده است.

نماینده تهران اضافه کرد: نیروگاه بوشهر سالانه با تعویض 30 تن سوخت زیر 5 درصد نیاز دارد در صورت بهره‌برداری از کل ظرفیت نطنز 7 سال طول می‌کشد تا نیاز یکساله نیروگاه بوشهر تأمین شود، اگر یک سانتریفیوژ نسل اول خراب شود، تنها با مشابه خود قابل جایگزین است و ایران حق ازدیاد تعداد و سقف موجود را هم ندارد، هرچند ازدیاد آن به دلیل فناوری سطح پایین به مصلحت کشور و اقتصادی هم نیست.

وی گفت: نسل دوم سانتریفیوژها که اقتصادی و توان تولید چند برابری دارند در حال حاضر در مرحله آزمایشی بوده و ایران حق ازدیاد و بهره‌برداری حتی از آن را براساس توافقنامه نخواهد داشت، پس تولید صنعتی محدود به نسل اول آن هم در سقف بضاعت موجود و براساس نیاز توافق طرفین است که هر دو قید خلاف ماده 4 ان‌پی‌تی و حاکمیت ملی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان داشت: نظر به اینکه سوخت نیروگاه بوشهر تا 10 سال آینده توسط کشور روسیه تأمین می‌شود و با توجه به امکانات مالی کشور و زمان‌بر بودن ساخت نیروگاه جدید در طی سال‌های آتی، اساسا نیروگاهی وجود ندارد که به تولید سوخت نیاز داشته باشد، بنابراین داشتن مجوز تولید صنعتی زیر 5 درصد موجود هم به دلیل عدم نیاز راضی بلااستفاده ماند تاسیسات اراک در حال حاضر ناتمام و تکمیل نشده و در مرحله آزمایشی است با توجه به این توافقنامه عملا تکمیل آن نامقدور است هرچند در صورت تکمیل در مرحله تحقیقاتی خواهد ماند، بنابراین برای کشور صرف هزینه در مورد تجهیزاتی که امکان بهره‌برداری صنعتی ندارد امری غیرعقلائی است.

وی خاطرنشان کرد: بنابر آنچه که گفته شد در خوشبینانه‌ترین حالت تا 10 سال آینده فعالیت فناوری هسته‌ای کشور در محدوده تحقیقاتی باقی خواهد ماند و ای‌ کاش در مقابل تمام این عقب‌نشینی‌های آشکار، حداقل تحریم‌های بانکی و نفتی برطرف می‌شد که نشد پس تا به حال چه دریافت کرده‌ایم.

طبیب‌زاده تصریح کرد: آزاد شدن 4 میلیارد دلار از 100 میلیارد دلار اموال بلوکه شده خودمان و اجازه فروش یک میلیون شبکه نفت و احتمالا انتقال درآمد ناشی از آن از طریق سیستم بانکی، این در حالی است که هم‌اکنون آمریکا به دلیل نیاز برخی از کشورهای آسیایی مثل کره، چین، ژاپن، هند و غیره آنها را از تحریم خرید نفتی مستثنی کرده بود و اجازه واردات از این کشورها هم‌اکنون برای ایران مقدور بود، امتیاز این بند فقط دریچه کوچکی برای شخص حداقلی است.

وی ادامه داد: پرداخت تعهدات مالی به دانشگاه‌ها و برخی طرف‌های خارجی باز هم به نفع کشورهای غربی است، شرکت پژو در سایه تحریم ایران و مشکلات اقتصادی، در حال ورشکستگی و بحران کارگری و مشکلات سیاسی و اجتماعی تهدیدکننده‌ای برای حکومت فرانسه ایجاد کرده بود.

نماینده تهران افزود: 21 درصد تولیدات این شرکت متعلق به قرارداد با ایران بود، هر چند با پیوستن به تحریم‌ها خسارت 80 میلیون یورویی به کشورمان وارد کرد اما براساس توافقنامه ژنو از ورشکستگی نجات و جشن رفع مشکلات اقتصادی گرفتند که باز هم به نفع طرف غربی بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: مجوز سخاوتمندانه امکان خرید قطعات هواپیما که متشکل از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ است، براساس موافقتنامه ایکانو این شرکت، ملزم به فروش قطعات یدکی و تأمین خسارت مالی ناشی از حوادث ارائه فرسودگی و استهلاک قطعات برای خطوط هوایی طرف قرارداد است و چنانچه سانحه‌ای اتفاق می‌افتاد، این شرکت‌ها متعهد به جبران خسارت بودند، اکنون بر اثر تحریم، موضوع فروش قطعات میسر نبود که توافقنامه ژنو مشکلات این دو شرکت را رفع کرد، باز هم به نفع طرف غربی بود.

طبیب‌زاده با اشاره به امکان فروش محصولات پتروشیمی خاطرنشان کرد: سهم فروش محصولات پتروشیمی در 3 سال اخیر به ترتیب 7/9 درصد، 10/15 میلیارد دلار بوده که نسبت به حجم اقتصاد ایران درآمد بسیار اندکی است، اساسا براساس آمار گمرک ایران، سهم تحریم‌ها در صنعت پتروشیمی تنها 10 درصد ارزیابی شده و آزادسازی آن تأثیر مهمی بر صادرات فعلی‌اش نمی‌گذارد، در ثانی بخشی از درآمد فعلی به بخش خصوصی اختصاص دارد که هم‌اکنون بدون مشکلی تحریم‌ها را دور زده و به صادرات می‌پرداختند، بنابراین در این بند هم هیچ اتفاق مهم و جدی نخواهد افتاد.

وی با اشاره به امکان مبادله فلزات گرانبها گفت: شیوه فعلی تهاتر نفت ـ طلا و طلا ـ کالا تا سال‌های 2012 و 2013 در حال انجام بود، حتی براساس توافقنامه باز هم امکان تبدیل دارایی‌های ارزی بلوکه شده ایران با طلا به دلیل تحریم‌های مالی مقدور نیست، بنابراین معلوم نیست شیوه فروش نفت و گاز با طلا تا چه حد قابل انجام، مداوم و عملیاتی باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: لازم به ذکر است که در گذشته هیچ‌گاه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم‌ها نبوده است و بانک‌های خاص مجاز بودند در طول سال‌های گذشته در این جهت اقدام کنند، بنابراین در این بند توافقنامه هم اتفاق جدید و مهمی نیفتاده است.

وی بیان داشت: سؤال اصلی بنده این است که در مرحله نخست مذاکرات در مورد سطح و حجم غنی‌سازی هر آنچه که قابل معامله بود از سوی ایران روی میز گذاشت و جلو جلو پیش‌فروش شد، برای مراحل بعدی مذاکرات و دو علت اصلی مذاکره یعنی حذف تحریم بانکی و نفتی چه چیزی برای گذاشتن روی میز از سوی ما وجود دارد، آیا ساخت و توان موشکی و تعطیلی کامل غنی‌سازی در داخل ایران، معامله بر سرنوشت سوریه، حزب‌الله و مردم غزه و در کلام آخر عقب‌نشینی از شعائر آرمانی درخواست مطالبات طرف غربی نخواهد بود.

نماینده تهران ادامه داد: چه تضمینی وجود دارد که پس از حذف تحریم‌های مربوط به هسته‌ای، تحریم‌های حقوق بشری به بهانه حمایت از تروریسم همچنان ادامه و افزایش نیابد و جایگزین آن نشود.

وی خطاب به وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: آقای ظریف صدور قطعنامه حقوق بشری علیه ایران در هفته گذشته در سازمان ملل پاسخ دولت‌های آمریکا و اروپایی به سیاست تنش‌زدایی معقول دیپلماتیک جنابعالی همراه با چاشنی لبخند در دولت تدبیر و امید بود، واقعیت طرفیت این است که تحقیر لحن و لبخند، منافع آمریکا را در آمریکا تغییر نمی‌دهد، تا نفت و گاز در این منطقه وجود دارد و این نظام متکی بر آرمان‌ها و اندیشه‌های دینی، شعار خودباوری و برقراری نظام عادلانه جهانی به نفع محرومان و مستضعفان است، هر روز شاهد صدور چنین قطعنامه‌هایی به بهانه جدید هستیم، مگر اینکه از ارزش‌ها و اصول خود عدول کنیم.

طبیب‌زاده در پایان یادآور شد: تحریم‌ها ملت ایران را به زانو در نخواهد آورد و امام، خون شهدا و رهبری اجازه انصراف از اصول را به ما نخواهند داد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

طرح الزام دولت به غنی‌سازی ۶۰ درصد تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد

خبرگزاری فارس: طرح الزام دولت به غنی‌سازی ۶۰ درصد تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، طرح الزام دولت به غنی‌سازی اورانیوم به میزان حداقل 60 درصد جهت تامین نیازهای صلح‌آمیز داخلی با 100 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد.

سیدمهدی موسوی‌نژاد نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی خانه ملت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی فارس، در بیان جزئیاتی از این طرح گفت: در صورت تصویب این طرح، پس از تشدید تحریم‌ها، وضع تحریم‌های جدید، تعرض به حقوق هسته‌ای کشورمان و نادیده گرفتن حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران توسط اعضای 1+5، دولت ملزم می‌شود که زیرساخت‌های هسته‌ای فردو و نطنز را تکمیل کند.

وی اضافه کرد: طبق این طرح، در صورت تشدید تحریم‌ها و نادیده گرفتن حقوق هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران، دولت الزام پیدا می‌کند رآکتور آب سنگین اراک را راه‌اندازی کند و همچنین برای تامین سوخت مورد نیاز پیشرانه‌های شناورهای دریایی برای زیردریایی‌ها غنی‌سازی اورانیوم را به 60 درصد برساند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 دی 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic