هاشمی خیلی محترمانه تایید صلاحیت نشده/دلش غنج‌می‌زند!

صادق زیباکلام از حامیان سرسخت آقای هاشمی رفسنجانی از ردصلاحیت او خبر داده و همزمان به حمایت تمام قد از این شخصیت پرداخته؛ تا جاییکه انقلاب را فرزند هاشمی توصیف کرده است!
 
به گزارش جهان، زیباکلام در گفت و گویی با عصر ایران به بررسی شایعه رد صلاحیت هاشمی پرداخته است.
 
گزیده سخنان زیباکلام به این شرح است:
 
- همه شواهد و قرائن نشان می‎دهند که آقای هاشمی خیلی محترمانه رد صلاحیت شده‎اند. یعنی به دلیل سن بالا و تشکیک شورای نگهبان در توانایی ایشان برای برعهده گرفتن فعالانه وظایف ریاست جمهوری، رد صلاحیت شده‎اند. ولی من فکر می‎کنم می‎شد به نحو دیگری هم به آقای هاشمی گفت که شما نباید در انتخابات شرکت کنید. یعنی می‎شد به آقای هاشمی بگویند شما کاندیدا نشو.
 
- من خیلی بعید می دانم که حکم حکومتی به نفع آقای هاشمی صادر شود. اگر قرار بود که ایشان به انتخابات برسند، خود شورای نگهبان ایشان را تایید صلاحیت می کرد.
 
- هاشمی با این رد صلاحیت، دلش غنج می زند و قند در دلش آب می شود! باور کنید هاشمی از رد صلاحتیش قلباً خوشحال خواهد شد؛ برای اینکه آقای هاشمی تحت فشار شخصی زیادی قرار گرفته بودند تا سرانجام کاندیدا شدند.
 
 - نظام و انقلاب مردمک چشم هاشمی اند! آقای هاشمی مثل کسی است که برای نجات بچه‎اش هر کاری که می توانسته انجام داده است. حتی کلیه‎اش را هم فروخته است ولی معالجات متاسفانه جواب نداده است

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رویتر: غرب تجدیدنظر کند بی‌صداقتی مانع توافق با ایران است

خبرگزاری رویتر از قول برخی مقامات سابق آمریکایی خواستار تجدیدنظر در سیاست‌های ضدایرانی شد و نوشت این به سود منافع ملی آمریکاست.
رویتر با اشاره به بن‌بست موجود در مذاکرات هسته‌ای 1+5 با ایران نوشت: دلیل اصلی عدم پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای و حتی شاید پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران آن است که غرب موضوع هسته‌ای ایران را از 3 دهه پیش بد اداره کرده است، هرچند که ایران نیز کوتاهی کرده است. غرب و آمریکا بارها از نفوذ و قدرت خود برای سیاسی‌کاری در آژانس‌های سازمان ملل استفاده کرده‌اند. غرب همچنین بارها روندهای غیرقانونی و فوق قضایی را به کار برده روند عادی منع اشاعه را با تعبیری هجوآمیز ترکیب کرده که چهره‌ای منفی از رژیم منع اشاعه به نمایش گذاشته است.
این خبرگزاری می‌افزاید: ایران بارها به مخفی‌کاری در فعالیت‌های هسته‌ای متهم شده است، اما چرا ایران اینگونه عمل می‌کند؟ بنا بر این گزارش، پس از انقلاب اسلامی، یکی از نخستین اقدامات حکومت جمهوری اسلامی، متوقف کردن برنامه هسته‌ای بود. امام‌خمینی در آن زمان مخالف برنامه‌های هسته‌ای بودند. در سال 1983، ایران به طور رسمی از آژانس خواست با ایجاد یک تاسیسات تحقیقاتی برای غنی‌سازی اورانیوم کمک کند. آژانس موافقت کرد اما زمانی که آمریکایی‌ها از این امر اطلاع یافتند، برای متوقف کردن آن مداخله کردند.
در ادامه این گزارش تصریح شده است: اکنون مشکلات همچنان به قوت خود باقی است و عمق آن و گستردگی‌اش نیز بیشتر شده است. از سوی دیگر پیچیدگی‌های روابط ایران و آمریکا نیز در این سال‌ها افزایش یافته است. جان لیمبرت، یکی از گروگان‌های سفارت آمریکا در تهران، می‌گوید حتی هنوز تصمیم به توافق با ایران نیز اتخاذ نشده است. به گفته وی رئیس‌جمهور باید پیش از هر اقدامی این تصمیم را اتخاذ کند و بگوید که با ایران توافق می‌خواهد.
رویتر می‌نویسد: شواهد حاکی از عدم تاثیرگذاری تحریم‌ها بر اهداف هسته‌ای ایران باید فضای مانوری در اختیار اوباما قرار دهد تا در مذاکره با ایران به طور جدی لغو تحریم‌ها را پیشنهاد دهد. این به نفع امنیت ملی آمریکا نیز خواهد بود. تنظیم دوباره سیاست در مقابل ایران می‌تواند شامل به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی اورانیوم باشد که جمهوری اسلامی خواستار آن است. به رسمیت شناختن این حق برای آمریکا هزینه‌ای ندارد اما می‌تواند یک رفتار دیپلماتیک بارز برای ایران باشد. همچنین این یک الزام پراگماتیک است، چرا که ایران با حمایت یا بدون حمایت به غنی‌سازی ادامه می‌دهد.
رویتر در پایان نوشت: پیشنهاد تنظیم دوباره روابط یک راهکار صادقانه و بی‌پرده برای بن‌بستی است که به واسطه عملکرد بد غرب در قبال برنامه هسته‌ای ایران در یک دهه گذشته ایجاد شد. اوباما می‌تواند این را زیر گوش اشتون زمزمه کند تا به این ترتیب شاهد پیشرفت در نشست بعدی اشتون و جلیلی باشیم.
یادآور می‌شود اخیرا دیوید کوهن معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده بود دولت متبوع وی در نظر دارد تحریم‌ها را شامل صادرات محصولات پتروشیمی ایران نیز بکند و فروش طلا به ایران در بازارهای جهانی را محدود سازد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شیمون پرز: به مردم ایران فشار بیاورید اما حکومت را متهم کنید


رئیس رژیم صهیونیستی از مقامات غربی خواست در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به مردم ایران فشار بیاورند.
شیمون پرز در دیدار وزیر خارجه آلمان خواستار آن شد که در آستانه انتخابات ایران فشار تحریم‌ها برای ایجاد نارضایتی در مردم افزایش یابد. به گزارش سایت آروتزشوا، پرز در دیدار با گیدو وستروله اظهار داشته تا زمانی که ایران به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد، نباید هیچ‌گونه مصالحه‌ای با این کشور انجام بگیرد.
پرز می‌افزاید: «ایران و سوریه موضوعاتی مرتبط هستند. ایران در آستانه انتخابات است و ممکن است تحریم‌ها تأثیر داشته باشد. تحریم‌ها و فشارها باید در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران افزایش یابد. ما همچنین باید بگوییم که ما علیه مردم ایران نیستیم و این مقامات ایران هستند که مردم را به رنج می‌کشند»(!)

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بازی «سه سر باخت»! آقای رفسنجانی

«شرایط سنی من به گونه‌ای است که توان لازم برای مسئولیت سنگین ریاست جمهوری و اداره امور اجرایی کشور را ندارم و معتقدم رئیس جمهور شدنم خلاف شرع و به زیان نظام خواهد بود». این دیدگاه و نظر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، چند ماه قبل و در حالی ابراز شده بود که علاوه بر اصرار اصحاب وطن‌فروش فتنه 88، برخی از مقامات و مراکز آمریکایی و اروپایی نیز ایشان را برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تشویق و ترغیب می‌کردند. همان روزها- 15 مهرماه 1391 یعنی 7 ماه قبل- مرکز استراتژیک «شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا- U.S. NATIONAL SECURITY COUNCIL- طی گزارشی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران از ابراز تمایل آمریکا به نامزدی آقای هاشمی خبر داده و آورده بود «از نگاه غرب آقای رفسنجانی به‌عنوان یک شخصیت میانه‌رو بهترین گزینه برای ریاست جمهوری آینده ایران است». در این گزارش آمده بود «اگرچه رسانه‌ها و تحلیل‌گران آمریکایی و اروپایی تاکنون در چند نوبت پایان عمر سیاسی آقای اکبر رفسنجانی را اعلام کرده‌اند که ناکامی وی در بازگشت به مقام ریاست جمهوری در انتخابات ژوئن 2005- خرداد 84- خروج از امامت جمعه تهران و برکناری از ریاست مجلس خبرگان از جمله این موارد بوده است ولی حضور پررنگ وی در اجلاس سران عدم تعهد در کنار رهبر ایران و خوشامدگویی وی به مقامات عالی‌رتبه میهمان و جایگاه تعیین شده برای او در کنار «بان کی‌مون»، میهمان ویژه اجلاس را باید یک رنسانس برای این بازمانده سیاسی بزرگ ایران تلقی کرد که نشان می‌دهد این شخصیت هفتاد و چندساله با رویکردی میانه‌رو نسبت به غرب این امکان را دارد که یک بار دیگر در کانون قدرت ایران ایفای نقش کند (به‌تاکید این اندیشکده آمریکایی روی قید «یک بار دیگر» یعنی آخرین فرصت برای بهره‌گیری از آقای هاشمی توجه کنید)».
رصد رسانه‌ها و مراکز استراتژیک آمریکایی و اروپایی و مقایسه آن با تحرک انتخاباتی مدعیان اصلاحات در داخل کشور حکایت از آن دارد که بعد از گزارش تحلیلی مرکز آمریکایی یاد شده، تلاش گسترده اصحاب فتنه با محوریت- البته ظاهری- آقای خاتمی و تلاش پیرامونی، اما پررنگ جریاناتی نظیر مجمع روحانیون، برخی از فتنه‌گران زندانی و یا پناهنده به کشورهای آمریکایی و اروپایی با هدف راضی کردن آیت‌الله رفسنجانی به نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم آغاز می‌شود. نکته درخور توجه آن که اصحاب فتنه نیز همخوان با شورای آمریکایی مورد اشاره، از نامزدی آقای هاشمی با عنوان «آخرین شانس» و «تنها فرصت باقیمانده» برای بازگشت رانده‌شدگان فتنه 88 به نظام یاد می‌کنند. ولی پاسخ آقای هاشمی رفسنجانی همچنان منفی است و این پاسخی هوشمندانه است چرا که بازگشت به نظام، آرزوی برباد رفته اصحاب فتنه است و حال آن که آقای هاشمی رفسنجانی با حکم رهبر معظم‌انقلاب در جایگاه برجسته «ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام» قرار دارد بنابراین بیرون از حلقه نظام نیست که برای ورود به این حلقه ریسک کند و در مقابل اصرار جریانات یاد شده توضیح می‌دهد که مجمع تشخیص یک مرکز مستشاری است و ایشان می‌تواند تجربیات چند ده ساله خود را به عنوان رئیس مجمع به نظام ارائه بدهد ولی ریاست‌جمهوری و کشیدن بار سنگین آن با سن و سال ایشان مناسبتی ندارد. این چالش مطابق شواهد موجود نزدیک به 2 ماه ادامه می‌یابد و در این فاصله الف: چند گروه مختلف- و در برخی از موارد با اعضای مشترک- به دیدار آقای هاشمی می‌روند و با سخنان تکراری و مشابه از آمادگی جامعه برای پذیرش ریاست‌جمهوری ایشان خبر می‌دهند و این که مردم از آقای هاشمی انتظار دارند به عنوان منجی وارد گود شود!
ب: رسانه‌های خارجی در تفسیر و تحلیل‌های پی در پی و با توهم‌پراکنی درباره آماده بودن زمینه‌ها برای نامزدی و نهایتا پیروزی ایشان، آقای هاشمی را به کاندیداتوری تشویق می‌کنند.
ج: سایت‌های اینترنتی و روزنامه‌ها و نشریات زنجیره‌ای در اقدامی هماهنگ بیشترین مقالات، مصاحبه‌ها و گزارش‌های خود را به ضرورت نامزدی آقای رفسنجانی اختصاص می‌دهند.
د: مدعیان اصلاحات و عوامل فتنه‌گری که پیش از این بی‌ادبانه‌ترین اهانت‌ها نظیر عالیجناب سرخپوش! عامل اصلی قتل‌های زنجیره‌ای! سیاستمدار تاریک اندیش! دیکتاتور! و... روا می‌داشتند در یک چرخش یکصد و هشتاد درجه‌ای به تعریف و تمجید از ایشان می‌پردازند!
هـ: تمامی جریانات ضد انقلابی که در فتنه 88 با یکدیگر ائتلاف کرده بودند در اقدامی بی‌سابقه از ادعاهای قبلی نظیر تقلب در انتخابات دست کشیده و به استقبال از نامزدی آقای هاشمی برمی‌خیزند.
و: نکته درخور توجه این که تمامی جریانات داخلی و خارجی یاد شده و مراکز استراتژیک آمریکایی و اروپایی از کاندیداتوری آقای رفسنجانی با کلید واژه‌های مشابهی نظیر «آخرین پنجره»! «آخرین شانس»! «فرصت غیرقابل‌تکرار»!، «بازی‌آخر» و مانند آن یاد می‌کنند و...
و سرانجام آقای هاشمی رفسنجانی تحت تاثیر عوامل یاد شده و مخصوصا اصرار نزدیکان خود که از یکسو با اصحاب فتنه در ارتباط پیوسته هستند و از سوی دیگر آقای هاشمی بارها نشان داده است تاب مقاومت در برابر اصرار آنها را ندارد، تسلیم می‌شود و چند روز قبل از ثبت‌نام، موافقت خود را اعلام می‌کند و بدین ترتیب «قربانی» برای قربانی شدن چند باره- و این دفعه برای آخرین بار- آماده می‌شود!
آقای خاتمی در حالی که از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجد، خبر اعلام آمادگی آقای رفسنجانی را به نشستی که به طور پی‌درپی با حضور تعدادی محدود از اصحاب فتنه و بدون حضور آقای هاشمی تشکیل می‌شود می‌رساند و در همان نشست تصمیم گرفته می‌شود که؛
از معرفی آقای هاشمی به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان به شدت اجتناب شود تا اولا؛ حساسیت مردم نسبت به اصلاح‌طلبان مانع رویکرد به ایشان نشود. ثانیا؛ شکست وی در انتخابات به حساب شکست اصلاح‌طلبان نوشته نشود. ثالثا؛ برای جلب نظر هواداران داخلی و بیرونی فتنه حمایت اصلاح‌طلبان از نامزدی ایشان به صورت پررنگ و علنی مطرح شود. درباره این بند از تصمیم یاد شده، اختلاف نظری پدید می‌آید و آقای «م» می‌گوید: باید حمایت اصلاح‌طلبان از هاشمی به گونه‌ای باشد که گروه‌های اصلاح‌طلب مخالف ایشان انگیزه بیشتری برای فعالیت به نفع نامزدی وی را داشته باشند و جای اصلاح‌طلبان را در این حرکت خالی احساس نکنند. آقای «م» می‌افزاید؛ حمایت پررنگ اصلاح‌طلبان از هاشمی، این تلقی را نیز پدید می‌آورد که اصلاح‌طلبان- منظورش اصحاب فتنه است و نه همه اصلاح‌طلبان- مجوز ورود به نظام را یافته‌اند! در پی این تذکر، تصمیم گرفته می‌شود که از نامزدی آقای رفسنجانی با عنوان گزینه هاشمی- خاتمی یاد شود. تصمیم‌های اتخاذ شده در آن نشست بلافاصله به تیم رسانه‌ای فتنه در داخل و خارج کشور ابلاغ می‌شود و فردای آن روز آقای خاتمی در مصاحبه‌ای این جمله از قبل توافق شده را مطرح می‌کند که «خدا‌کند هاشمی بیاید»!
تمامی شواهد یاد شده که فقط اندکی از بسیارهاست کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که مجموعه هماهنگ اصحاب فتنه در داخل کشور و مدیران بیرونی آنها در ماجرای پیش روی به آقای هاشمی فقط «نقش یک قربانی» را داده‌اند، چرا که علی‌رغم هیاهوی این روزها به خوبی می‌دانند آقای هاشمی در صورت تایید صلاحیت هم شانسی برای پیروزی ندارد چرا که حمایت تمام‌قد ایشان از فتنه 88 بر کسی پوشیده نیست و تبلیغات این روزها که هاشمی در پی نجات اقتصاد کشور است نیز با توجه به حامیان و اطرافیان وی و سابقه ناموفق اقتصادی ایشان در دوران 8 ساله دولت سازندگی جایی برای باور اینگونه تبلیغات باقی نگذاشته است، ضمن آن که تجربه پی‌درپی این سال‌ها نشان داده است توده‌های مردم وفادار به اسلام و انقلاب در بزنگاه‌ها با بصیرتی مثال‌زدنی به صحنه می‌آیند و حماسه‌های به‌یاد ماندنی می‌آفرینند. بنابراین با استناد به مختصات صحنه کنونی می‌توان بدون کمترین تردیدی گفت؛ اصحاب فتنه و مدیران بیرونی آنها برای هاشمی یک بازی دو سر باخت تدارک دیده‌اند. اول؛‌اعلام نامزدی با توجه به آن که پیش از این به صراحت از کاندیداتوری خود با عنوان «اقدام خلاف‌شرع و زیان به نظام» یاد کرده بود و دوم؛ باخت ایشان در وزن‌کشی انتخابات و اگر رد صلاحیت احتمالی نیز به آن اضافه شود می‌توان این بازی را «سه سر باخت»! تلقی کرد. و از سوی دیگر اصحاب فتنه برای خود- به خیال خام- بازی دو سر‌بُرد در نظر گرفته‌اند، چرا که از یکسو آقای هاشمی را بی آن که وی را نامزد جبهه اصلاحات معرفی کنند به قربانگاه باخت در انتخابات برده‌اند و از سوی دیگر در پوشش حمایت از وی، وارد عرصه‌ای شده‌اند که مطابق قانون و به دلیل وطن‌فروشی و خیانت، مجاز به ورود نبوده‌اند.
و اما، در این میان وظیفه الهی، خطیر و سنگینی بر عهده شورای محترم نگهبان است. این وظیفه خطیر در یک کلمه نجات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از دام خطرناکی است که دشمنان بیرونی و دنباله‌های داخلی آنها پیش پای ایشان پهن کرده‌اند. شورای محترم نگهبان اسناد و دلایل قانونی قابل توجهی برای رد صلاحیت ایشان در اختیار دارد و با استناد به آن می‌تواند چرخه فریبی که برای وی تدارک دیده‌اند را مختل کند. حالت آقای هاشمی را بعد از پایان این بازی دو سر باخت در نظر بگیرید، آیا به ایشان حق نمی‌دهید که آرزو کند کاش نامزد نشده بود و یا کاش شورای نگهبان صلاحیت وی را احراز نکرده بود؟! تا از این دام نجات پیدا می‌کرد؟! آیت‌الله هاشمی در صورت احراز صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان حق دارد فردای قیامت از اعضای محترم این شورا شکایت کند که چرا ایشان را از دامی که پیش روی او گسترده بودند، نجات نداده‌اند؟!

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قیمت طلا و سکه و ارز 31 اردیبهشت

شماره نام ارز قیمت بازار
۱ دلار-بازارتهران ۰
۲ پوند-بازارتهران ۰
۳ یورو-بازارتهران ۰
۴ یورو به پوند ۰.۸۵۱۲
۵ ین به دلار ۰.۰۰۹۸
۶ یورو به دلار ۱.۲۹۱۳
۷ پوند به دلار ۱.۵۱۷۲
۸ دلار-ملی ۱۲۲۶۰
۹ یورو-ملی ۱۵۱۱۰
۱۰ پوند-ملی ۱۹۲۹۷
۱۱ درهم امارات ۰
۱۲ نفت آمریکا(دلار) ۹۶.۰۵
شماره نام طلا قیمت بازار
۱۳ اونس طلا(دلار) ۱۳۷۴.۹
۱۴ طلا بازار تهران ۵۰۶۵۰۰۰
۱۵ سکه طرح قدیم ۱۲۱۵۰۰۰۰
۱۶ سکه طرح جدید ۱۲۵۶۰۰۰۰
۱۷ نیم سکه ۶۷۲۰۰۰۰
۱۸ ربع سکه ۴۲۶۰۰۰۰
۱۹ سکه گرمی ۲۹۵۰۰۰۰
۲۰ گرم 18 عیار ۱۱۶۹۲۶۰
۲۱ گرم 24 عیار ۱۵۵۸۶۲۴
۲۲ نقره(دلار) ۲۲.۵۲
۲۳ پلاتینیوم(دلار) ۱۴۶۳
۲۴ پالادیوم(دلار) ۷۴۶

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ارتش رژیم صهیونیستی حمله سوریه به خودروی نظامی این رژیم را تایید کرد

ارتش رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه ای حمله ارتش سوریه به خودرو نظامیان این رژیم در بلندیهای جولان را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، ارتش سوریه دقایقی پیش با صدور بیانیه ای از حمله به یک خودروی نظامی ارتش رژیم صهیونیستی پس از عبور از خط آتش بس در این منطقه خبر داد.

ارتش سوریه همچنین از نابودی کامل این خودروی نظامی خبر داد. دقایقی بعد سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه ای حمله به گشتی این رژیم در بلندیهای جولان را تایید کرد اما اعلام کرد که در این حمله به نظامیان ارتش آسیبی وارد نیامده است.

ارتش رژیم صهیونیستی صبح امروز یک مقر نظامی در خاک سوریه در نزدیکی بلندیهای جولان را هدف قرار داده بود

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بازخوانی نظرات هاشمی رفسنجانی:شورای نگهبان باید رای خودش را بدهد/ اینها مجتهد هستند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگویی در سال 1382 عنوان کرد: شورای نگهبان باید رای خودشان را بدهند، قانون اساسی این را می گوید. نباید بگویند فتوای امام یا رهبری این است بحث حكم نیست بحث فتواست، بحث ولایت، در حكم مطرح می شود. اگر نظر امام راجع به معدن با نظر فقهای شورای نگهبان متفاوت باشد، آنها باید با نظر خودشان عمل كنند.

به گزارش خبرگزاری مهر متن زیر قسمتی از مصاحبه ای است که روزنامه کیهان با هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1382 انجام داده است:

کیهان: یك نكته فقهی وجود دارد. در قانون اساسی در اوصاف فقهای شورای نگهبان گفته شده كه آگاه به مقتضیات زمان و مكان باشند. این بحث مطرح است كه اگر اعضای شورای نگهبان با توجه به این دو عنصر رای می دادند، كار به اینجا كشیده نمی شد. یعنی براساس احكام اولیه نظر نمی دادند. ولی شورای نگهبان روی احكام اولیه مقاومت می كرد. از طرف دیگر گفته می شود كه برخی از  اعضای شورای نگهبان می گفتند: ما موظف نیستیم از نظر امام تبعیت كنیم. چون در قانون اساسی خصیصه «مجتهد بودن» برای اعضای شورای نگهبان گفته شده و مجتهد باید رای خودش را بدهد و تبعیت از نظر امام وجاهتی ندارد. بعدها در مسئله «ولایت مطلقه» معلوم شد كه حتی اگر مجتهد هستند، باید در مسایل حكومتی از ولایت تبعیت كنند. نكته موردنظر من این است كه یك سال پس از تشكیل مجمع تشخیص مصلحت نظام، باز هم امام(ره) بر اصل بودن شورای نگهبان تاكید می كنند. یعنی در سال 67 و بعداز جنگ و قبل از بازنگری قانون اساسی كه می خواستند اختیارات تعزیرات را به مجمع بدهند و اصلاحاتی در بندهای مربوط به مجمع انجام دهند، باز به شورای نگهبان تاكید می كنند كه شما خودتان قبل از هر چیز مصلحت را در نظر بگیرید و كاری نكنید كه منجر به نقض ظاهری قانون اساسی شود. چون مجمع هنوز در قانون اساسی نیامده بود و وجودش شبهه نقض قانون اساسی را ایجاد كرده بود. معلوم می شود كه امام هنوز مجمع تشخیص را «استثنا» و شورای نگهبان را «اصل» می دانند و تاكید دارند خود آقایان شورای نگهبان با توجه به زمان و مكان مسایل را حل كنند.


- الان هم این گونه است. اصلا مبنای شورای نگهبان با مبنای مجمع فرق می كند. اولا شورای نگهبان باید رای خودشان را بدهند. قانون اساسی این را می گوید. نباید بگویند فتوای امام یا رهبری این است. بحث حكم نیست. بحث فتواست. بحث ولایت، در حكم مطرح می شود. اگر نظر امام راجع به معدن با نظر فقهای شورای نگهبان متفاوت باشد، آنها باید با نظر خودشان عمل كنند. 6نفر شورای نگهبان مجتهد هستند و نظر خودشان را اعلام می كنند.

کیهان: الان كه «مجمع تشخیص مصلحت» نهادینه شد؟

- نه، همان موقع هم این گونه بود. اصلا قانون اساسی می گوید: فقهای شورای نگهبان باید نظر خودشان را بگویند.

کیهان: همین باعث مشكلات بعدی شد.

- برای رفع همین مشكلات، اصل دیگری آمد كه حاكم بر اینهاست. بنابراین طبق اصل اول، اینها مجتهد هستند و نظرشان معتبر است. امام این را مخدوش نكردند. مسئله دوم مصلحت است. مصلحت در فقه اسلامی خودش یك اصل است. یعنی اگر دو مفسده داشته باشیم، مفسده كمتر انتخاب می شود. اگر دو كار واجب داشته باشیم، دنبال واجبی می رویم كه اثر بیشتری دارد. یعنی اصل مراعات مصلحت در مورد مصالح، انتخاب مصلحت اقوی است و در مورد مفاسد، دفع افسد به فاسد است كه جزو اصول قابل قبول فقه است. در حكومت های ایدئولوژیك و عقیدتی تحقیقا چنین جایی لازم است. یعنی مصالحی است كه به اقتضای زمان، مكان، شرایط و ضرورت ها پیش می آید كه باید مراعات كنیم. نمی توانید بگویید همین را به شورای نگهبان بدهند. چون اول صحبت شما هم همین بود.

کیهان: خود امام هم می فرمودند.

- در قانون اساسی غیر از این است. طبق قانون اساسی شورای نگهبان حق ندارد مصلحت گرایی كند.

کیهان: الان مصلحت را برعهده مجمع گذاشتند. آن موقع امام به شورای نگهبان می گفتند خودتان براساس مصلحت عمل كنید.

- همان موقع هم این گونه بود. در قانون اساسی این گونه بود كه شورای نگهبان براساس فهمیدن خودشان حكم خدا را می دادند. اگر بخواهند طبق مصلحت رای بدهند، مشكل می شود. معنایش این می شود كه كارشناسی مجلس و دولت به كلی ندیده گرفته شود و هرچه اینها مصلحت دانستند، همان باشد. بنابراین هر قانونی كه در مجلس بگذرد، ولو اینكه خلاف شرع هم نباشد، اگر شورای نگهبان بخواهد براساس مصلحت عمل كند، 7 نفر آنان می گویند ما می گوییم مصلحت این گونه است. در آن صورت كارشناسی مجلس لغو است. بنابراین مبنای شورای نگهبان این نیست كه با اتكای بر تشخیص مصلحت رد یا قبول كند. شورای نگهبان حكم شرعی را مطرح می كند. مجمع جایگاه دیگری دارد. براساس مصلحت عمل می كند. هر حكومت ایدئولوژیك باید جایی را داشته باشد كه استثناها را حل كند كه خود حكم می شود و شرعی است، منتهی مبنا فرق می كند. مجمع این كار دوم را انجام می دهد.

کیهان: در مورد وضعیت فعلی مجمع این ایراد وجود دارد كه از حالت استثنا بودن خارج شده است. یعنی به بهانه حذف و اصلاح یك ماده از قانونی كه مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان است كل قانون را به هم می ریزد و قانون جدیدی را تصویب می كند كه مثالش بودجه پارسال است.

- اول این گونه و حتی بیشتر از این بود. الان محدود كردیم. آن موقع درباره اختیارات مجمع از امام(ره) سؤال شد كه گفتند: مجمع می تواند در هر حالی دخالت كند وهر نظری دارد، بگنجاند.

کیهان: آن مربوط به دوران جنگ بود. بعدا این اختیارات را پس گرفتند.

- پس اول این گونه بود. مبنای اصلی امام همان بود. گفتند: حتی در زمانی كه در مجلس است و یا بعد از اینكه تصویب شد، می تواند عوض كند. خودمان هم موافق نبودیم كه دست مجمع این قدر باز باشد. بعضی ها رفتند سؤال كردند كه جواب امام این بود. بعدا هم خیلی دست مجمع باز بود. قوانینی كه مجمع راجع به موادمخدر و تعزیرات تصویب كرد، مربوط به آن دوران است. ما در این دوره، خیلی كم قانون گذراندیم، حتی اصلا قانون اجرایی نگذراندیم. اما اینكه گاهی قانون را اصلاح می كنیم، چاره ای غیر از این نیست. چون وقتی مجلس نظرش را داد و شورای نگهبان هم رد كرد و پیش ما می آید، بعضی ها می گویند باید «یا این، یا آن» را بگویید و شكل سومی نگویید. یعنی قبول یا رد كنید. اینها كه در مجمع نشسته اند، می گویند هیچ كدام را قبول نداریم و اگر می خواهید اظهارنظر كنیم، باید مصلحت را بگوییم. یعنی الان خودمان را در آیین نامه محدود كردیم. گفتیم: اگر چنین موردی پیش آمد، می توانیم ماده ای را كه شورای نگهبان رد كرده است، تغییر دهیم. اگر لازمه این تغییر، تغییر ماده ای دیگر است، باز هم می توانیم تغییر دهیم. قبلا می توانستیم به مواد دیگر هم بپردازیم، ولی الان نمی توانیم مستقیما وارد ماده دیگری شویم كه تغییر دهیم. باید رهبری اجازه دهند. مثالی كه از گذشته و حال مانده و برای شما جالب است، قانون كار است. قانون كار در مجلس تصویب شد كه شورای نگهبان رد كرد. بعد به مجمع آمد كه هر دو طرف آمدند و حرفهایشان را زدند. اصلا مواردی بود كه شورای نگهبان هم اشكالی نگرفته بود ولی اصلاح شد و بالعكس هم شد. یعنی مواردی بود كه شورای نگهبان اشكال گرفته بود، ولی در مجمع به نفع مجلس شد. آن موقع دست مجمع این قدر باز بود و الان این گونه نیست. فعلا یا همان مورد را و یا همانی را كه مستلزم است، اصلاح می كنیم. اگر بخواهیم مورد سومی را تغییر دهیم، باید رهبری به ما ارجاع دهند.
بنابراین مجمع فعلا خیلی محدودتر در حل اختلافات دخالت می كند. در سابق دخالت های ما خیلی وسیع بود. الان اصلا قانون ابتدایی نمی نویسیم. اگر دوره قبل را نگاه كنید، متوجه می شوید كه قوانین ابتدایی زیادی نوشته شد.

کیهان: در زمان جنگ، بله.

- بعد از جنگ هم قوانین زیادی نوشتیم. ولی در دوره جدید محدود كردیم.
 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

صلاحیت 8 نفر در انتخابات ریاست جمهوری احراز شد

شنیده ها حاکی است که بر اساس بررسی های شورای نگهبان صلاحیت هشت نفر برای حضور در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری احراز شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسامی این هشت نفر به ترتیب حروف الفبا به این شرح است:

1- سعید جلیلی

2- غلامعلی حداد عادل

3- محسن رضایی

4- حسن روحانی

5- محمدرضا عارف

6- محمد غرضی

7- محمدباقر قالیباف

8- علی اکبر ولایتی

گفتنی است هنوز شورای نگهبان به صورت رسمی این اسامی را اعلام نکرده و اسامی ذکر شده صرفا شنیده های خبرنگار مهر می باشد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

فرمانده کل گروه تروریستی جبهه النصره در القصیر کشته شد

شبکه خبری المیادین در خبری فوری گزارش داد که ابو عمر فرمانده کل جبهه النصره در عملیات ارتش سوریه در القصیر کشته شده است.

خبرگزاری فارس: فرمانده کل گروه تروریستی جبهه النصره در القصیر کشته شد

به گزارش خبرگزاری فارس شبکه خبری «المیادین»، در خبری فوری گزارش داد که «ابو عمر» فرمانده کل گروه تروریستی «جبهه النصره» وابسته به القاعده در عملیات ارتش سوریه در القصیر کشته شده است.

ارتش سوریه از دو روز گذشته عملیات گسترده‌ای را در شهر مرزی القصیر برای پاکسازی این شهر آغاز کرده است؛ القصیر در طول یک سال گذشته به یکی از اصلی ترین پایگاه‌های تروریست‌ها تبدیل شده بود.

ارتش تا کنون بیش از هفتاد درصد شهر را به دست گرفته و به زودی این شهر را منطقه امن اعلام خواهد کرد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

تداوم اختلاف راه‌آهنی‌ها و پرسپولیسی‌ها و حرف آخر زنجانی

مالک باشگاه راه‌آهن گفت: نظر نهایی خودمان را در مورد دایی اعلام کردیم و از مصوبات هیئت مدیره کوتاه نمی‌آییم.

خبرگزاری فارس: تخفیفی در کار نیست، شاید با رفتن دایی راه‌آهن پاشیده شود!

بابک زنجانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در پاسخ سؤالی که آیا تصمیم گرفته‌اید به پرسپولیسی‌ها در خصوص 2 شرط خود تخفیفی بدهید یا خیر، گفت: این مسئله‌ای نیست که ما بخواهیم به پرسپولیسی‌ها تخفیف بدهیم. 100میلیونی که درخواست کرد‌ه‌‌ایم قرار نیست جیب ما برود و ما می‌خواهیم که این پول را خودشان صرف امور خیریه کنند و ثوابش را هم ببینند. این چیزی نیست که ما بخواهیم تخفیف بدهیم و یا آن را کم یا زیاد کنیم.

وی در خصوص درج نام باشگاه بر روی پشت پیراهن پرسپولیس به مدت یک سال نیز گفت:‌ این تصمیم اشتباهی نبود و تصمیم جمعی گرفته شده است. حالا کمی پایین‌تر آرم ما را بزنند ولی ما تصمیم خود را گرفته‌ایم. به نظر شما مگر قیمت درج نام باشگاه ما پشت پیراهن پرسپولیس چقدر می شود؟

زنجانی تاکید کرد: هر تیمی اگر مربی خوب می‌خواهد باید هزینه کند، شما تصور کنید شاید با این کار راه‌آهن پاشیده شود، پس باید یک تیم که مربی بزرگ می‌خواهد خرج کند.

زنجانی در پاسخ به سؤالی آیا امکان دارد طبق قولی که به محمد رویانیان دادید از موضع خود کوتاه بیایید،‌ گفت: من هنوز هم پایبند قولم به رویانیان هستم، اما تصمیمی که گرفته شده فقط از سوی من نبوده و مصوبات هیئت مدیره باشگاه بوده است. ما از مصوبات هیئت مدیره کوتاه نمی‌آییم و طبق نظر عمل خواهیم کرد.

البته من این را اعلام می‌کنم که ما باشگاه پرسپولیس و دایی را دوست داریم اما نمی‌خواهیم خدایی‌ناکرده راه‌آهن و باشگاه سورینت نیز از این موضوع ضربه بخورد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: ورزشی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رویانیان: دایی رسما سرمربی پرسپولیس معرفی شد/ پروین قهر نکرده بود

در جلسه هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس خبر روز گذشته باشگاه خبرنگاران تایید شد
جلسه اعضای هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس برای تعیین سرمربی جدید این تیم در محل دفتر رئیس هیت مدیره پرسپولیس آغاز شد و در طی برگزاری این جلسه علی دایی رسما به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد.
به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، جلسه اعضای هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس از ساعاتی پیش در محل دفتر رئیس هیت مدیره پرسپولیس آغاز شد.
 
این درحالی است که رویانیان در محل جلسه حضور پیدا کرد و دقایقی بعد از آن نژادفلاح هم در جلسه حاضر شد.
 
پس از پایان جلسه رویانیان به خبرنگار ما گفت: پس از جمع بندی نهایی به این نتیجه رسیدیم که دایی هدایت تیم پرسپولیس را در فصل آتی بر عهده بگیرد.
 
لازم به ذکر است خبر سرمربیگری دایی روز گذشته از سوی باشگاه خبرنگاران منتشر شده بود.
 
محمد رویانیان در پایان جلسه با اعضای هیئت مدیره باشگاه گفت: از ابراهیم زاده و مایلی کهن، 2 گزینه قبلی مان تشکر می کنم. ما بر اساس مطالعه و بررسی های لازم تصمیم گرفتیم که دایی را به عنوان سرمربی تیم انتخاب کنیم.
 
رویانیان در ادامه اظهار داشت: امروز حضورا به نزد زنجانی، رئیس هیئت مدیره باشگاه راه آهن رفتم و اجازه حضور دایی در پرسپولیس را از وی گرفتم و دایی با موافقت هیئت رئیسه محترم راه آهن سرمربی تیم پرسپولیس شد.
 
وی ادامه داد: ما از علی دایی برنامه گرفتیم و لیست بازیکنان مدنظرش برای فصل بعد را هم به ما داده است.
 
رویانیان درباره عدم حضور علی پروین در جلسه امروز، گفت: پروین با من کاملا هماهنگ کرده بود و مشکلی برای عدم حضورش در این جلسه حضور نداشت. پروین در تماس تلفنی با من گفت که به خاطر مراسمی که در ان حضور دارم نمی توانم در این جلسه حاضر شوم.
 
نژادفلاح عضو هیئت مدیره پرسپولیس در خصوص انتخاب دایی برای سرمربیگری تیم پرسپولیس گفت: از ابتدای تصمیماتمان برای سرمربیگری تیم پرسپولیس، علی دایی هم جزء گزینه های سرمربیگری بود که به خاطر سند همکاری با راه آهن کار ما برای حضور این مربی در تیممان سخت شد اما رویانیان در جلسه ای با رئیس هیئت مدیره راه آهن رضایت دایی را گرفت.
 
نژاد فلاح در ادامه اظهار داشت: در ابتدا مسئولان راه آهن مخالف حضور دایی در پرسپولیس بودند اما بعد از صحبت های رویانیان آنها مجاب شدند که برای حضور دایی در پرسپولیس رضایت دهند. رئیس هیئت مدیره راه آهن بیان داشته بود که ما نمی خواهیم به زور دایی را در راه آهن نگه داریم و اگر خودش می خواهد از راه آهن برود ما مانع اش نمی شویم.
 
وی در ادامه گفت: دغدغه اصلی ما مانع شدن مسئولان تیم راه آهن برای حضور دایی در پرسپولیس بود که با تماس رویانیان در جلسه امروز با مسئولان راه آهن این مشکل برطرف شد.
 
گفتنی است در این جلسه با شخص علی دایی هم تماس تلفنی گرفته شد و خود او هم برای هدایت پرسپولیس اعلام آمادگی کرد.
 
نژادفلاح درباره حضور نداشتن علی پروین در جلسه امروز گفت: علی پروین طی تماسی با مالکی، رئیس هیئت مدیره اعلام کرد که به دلیل مشکلاتی نمی توتند در این جلسه حضور داشته باشد. عدم حضور پروین در جلسه امروز با هماهنگی صورت گرفته است. پروین اعلام کرده هرکدام از گزینه هایی که هیئت مدیره برای سرمربیگری انتخاب کند مورد تایید من هم هست. حضور پروین در این جلسه لازم بود اما باتوجه به اینکه ما عجله داشتیم، این امر صورت نگرفت.

مدیر عامل تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص انتخاب دایی به عنوان سرمربی گفت: قبل از تشکیل جلسه با هیئت مدیره شخصا پیش زنجانی هیئت مدیره رفتم و موافقت وی را برای حضور دایی در پرسپولیس گرفتم.

محمد رویانیان تصریح کرد: برای اینکه دغدغه هیئت مدیره پرسپولیس را برای حضور دایی در تیم رفع کنم در همان جلسه هم تلفنی موافقت زنجانی رئیس هیئت مدیره تیم راه آهن شهر ری را برای حضور دایی در تیم پرسپولیس گرفتم.

وی در ادامه با اشاره به گفتگوی تلفنی اش با علی دایی افزود: در جلسه ای با هئیت مدیره با علی دایی تلفنی صحبت کردم. این مربی برای حضور در پرسپولیس اعلام آمادگی کرد. دایی قرار است لیست بازیکنان مورد نظرش و برنامه آتی اش را به ما ارائه دهد.

مدیرعامل تیم فوتبال پرسپولیس در مورد عدم حضور پروین در جلسه هیئت مدیره گفت: علی پروین حمایت 100 درصدی اش را از دایی اعلام کرد وی در زمان جلسه با مالکی تماس گرفت و بیان داشت که به دلیل مشکلاتی نمی تواند در جلسه حضور داشته باشد.

رویانیان تصریح کرد: حضور دایی در پرسپولیس با موافقت 100 درصدی مسئولان راه آهن صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: لیست بازیکنان پرسپولیس امروز نهایی خواهد شد اما حضور شجاع خلیل زاده در پرسپولیس قطعی است./زر

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: ورزشی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

گزارش ویژه:غربی‌ها در استقبال از کاندیداتوری رفسنجانی چه گفتند؟

 
منابع غربی سعی کرده‌اند از هاشمی تصویری کاملا هماهنگ با سیاست‌های غرب ترسیم کرده و پیروزی او را بهترین سناریوی مورد نظر غرب در انتخابات ایران تصویر کنند.
به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، به نقل از ایران هسته‌ای؛ از روزی که هاشمی رفسنجانی به طور غیر منتظره در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرده، منابع غربی سعی کرده‌اند از وی تصویری کاملا هماهنگ با سیاست‌های غرب ترسیم کرده و پیروزی او را بهترین سناریوی مورد نظر غرب در انتخابات ایران تصویر کنند.

این منابع در مجموع هاشمی را دارای چند ویژگی دانسته‌اند:

1- هاشمی عملگراست و بنابراین ایدئولوژیک رفتار نخواهد کرد.

2- هاشمی همانطور که جنگ را پایان داد به برنامه هسته ای ایران هم پایان خواهد داد.

3- هاشمی در مقابل سیاست های رسمی نظام خواهد ایستاد.

این گزارش بدون ارزیابی، بخش هایی از تحلیل های منابع غربی درباره هاشمی را بدون سانسور نقل می کند. ارزیابی این کدها به تدریج انجام خواهد شد.

سوزان مالونی، بروکینگز، اردیبهشت 1392.

هاشمی، این رئیس جمهور سابق، برای بسیاری از اصلاح‌طلبان افسرده و دلسرد و صفوف مخالفین، بهترین امید برای رستگاری سیاسی و نجات ملی است. اعتبار و شهرت رفسنجانی برای عمل‌گرایی به درستی به دست آمده است؛ وظیفه پایان بخشیدن به جنگ با عراق توسط آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار انقلاب، به او محول شد و پس از آن نیز علیه مخالفت‌های سرسختانه نسبت به بازسازی کشور و اصلاح اقتصاد تلاش کرد. بازگشت وی به ریاست جمهوری احتمالاً تصورات و آرزوهای دیپلماتیک را که اکنون در اروپا و شاید حتی در واشنگتن خاموش و نهفته‌اند را احیا خواهد کرد.

روزنامه لوریان لوژور چاپ بیروت، 24/2/1392.  

- هاشمی وی یکی از چهره های نمادین در عرصه سیاسی ایران است می تواند اقتدار رهبر را تضعیف کنند.

- فریده فرهی کارشناس مسائل ایران در دانشگاه هاوایی می گوید رفسنجانی بر یک مسئله تکیه دارد. وی گفته است که قصد دارد با پایان دادن به شرایط سختی که کشور طی چند سال گذشته تجربه کرده است جمهوری اسلامی را نجات داد. اصول گرایان که موفق نشدند نامزدی که مورد قبول همه آنها باشد برگزینند باید راهی برای انسجام بیابند. فریده فرهی می گوید رهبر ایران احتمالا بیشتر نامزدی رفسنجانی در انتخابات رابیش از آنکه راهی برای افزایش مشروعیت نظامی بداند آن را به عنوان نوعی رویارویی شخصی می ببیند.

 پایگاه اینترنتی وست فرانس، 24/2/1392.

- از چهار سال گذشته حاکمیت اسلامی ایران در پی تظاهرات معترضان به تقلب محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سست شده است. این بار نیز حضور ناگهانی هاشمی رفسنجانی رییس جمهور اسبق ایران برنامه های حاکمیت را به لرزه انداخته است.

- هاشمی رفسنجانی رییس جمهور اسبق ایران با ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات در آخرین لحظات پیش از پایان مهلت نام نویسی، این بازی را تغییر داد.

- رقیب دیرینه (آیت الله) خامنه ای، محافظه کاری میانه رو و عملگراست. هاشمی رفسنجانی از سال دوهزار و نه پس از آنکه دخترش آشکارا از اصلاح طلبان حمایت کرده بود، به حاشیه رانده شد. رفسنجانی خود نیز از سرکوب های پس از انتخابات سال دوهزار و نه به شدت انتقاد کرده بود.

- در صورتی که (آیت الله) خامنه ای و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دادن مشروعیت به حاکمیت خطر برگزاری انتخاباتی« عادی» را بپذیرند، رفسنجانی هفتاد و نه ساله احتمالا خواهد توانست به طور گسترده آرا مردمی را جذب کند.طیف گسترده ای از مردم، از حامیان جنبش سبز تا طبقه عوام که از تورم و کمبودهای ناشی از تحریم های اروپایی و آمریکایی علیه برنامه هسته ای ایران رنج می برند، به رفسنجانی رای خواهند داد. وی مظهر عمل گرایان است و احتمالا راه روابط مسالمت آمیز با غرب را باز خواهد کرد.

 یان بلك ، گاردین، 24/2/1392.

- حضور رفسنجانی در آخرین دقایق مهلت ثبت نام - از دیدگاه صاحبنظران سیاسی امیدواری به پیروزی تجربه ارزیابی شده است. تجربه حضور رفسنجانی 78 ساله در انقلاب حتی به پیش از سال 1979 باز می گردد همه نقطه قوت و اعتبار تجربه بلندمدت وی به موفقیت در متقاعد كردن (امام ) خمینی (ره ) برای پایان دادن به جنك هشت ساله ایران و عراق باز می گردد.

- رفسنجانی سال 2005 مغلوب احمدی نژاد شد و در دوره قبل انتخابات هم هر چند آشكارا از جنبش اعتراضی سبز دفاع نكرد- اما حاكمیت را واداشت پس از آرام شدن اوضاع به مظالم روا داشته شده به مردم توجه كند.

 رولا خلف، فایننشال تایمز، 26/2/1392.

-  اولین چهره اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق است که یکی از ارکان رژیم اسلامی است. وی همچنین یکی از هدایت کنندگان اصلی و پشت صحنه جنبش مخالف سبز در آشوبهای سال دو هزار و نه بود. دو تن از فرزندان رفسنجانی به اتهام رشوه خواری و تبلیغات ضد رژیم در حبس بوده اند و تندروها به رفسنجانی هشدار داده بودند وارد رقابت انتخاباتی نشود.

- انتخابات به جای آنکه در خدمت مشروعیت بخشی مجدد به حکومت مذهبی ایران باشد، اکنون به تنها ابزار به چالش کشیدن آن تبدیل شده است. درواقع، چندی از تصدی مجدد احمدی نژاد در سمتش پس از انتخاباتی که به ادعای جناح مخالف تقلبی بود، سپری نشده بود که وی برای رهبر عالی دردسرساز شد و با مخالفت علنی در صدد تشکیل پایگاه حمایتی مستقلی برای خودش در داخل رژیم برآمد.

- رفسنجانی یک چهره عملگرا قلمداد می شود که گروهی از فن سالارهای با کفایت در اطراف خود دارد و از لحاظ نظری گزینه مطلوبی برای غرب خواهد بود. گرچه درواقع چشم انداز نزاع درونی در رژیم ممکن است سیاست های آیت الله خامنه ای را هر چه بیشتر سخت کند.

 گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن ، 25/2/1392.

-  آمریکا چهارشنبه برنامه « عمدی و مداوم سرکوب » در ایران را پیش از انتخابات ریاست جمهوری که 14 ژوئن برگزار خواهد شد ، محکوم کرد. وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی در سخنانی در سنا اعلام کرد:« ما شاهد سطح عمدی و مداوم سرکوب پیش از انتخابات هستیم.» شرمن گفت :« در زمانی که من با شما سخن می گویم ، شورای نگهبان ( قانون اساسی) که غیر منتخب است و به کسی حساب پس نمی دهد ، مخفیانه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را با استفاده از معیارهای مبهم برای حذف نامزدهای بالقوه گزینش می کند. بدون روند انتخاباتی شفاف ، برای ما گفتن این مسئله که آیا انتخابات ایران آزاد ، عادلانه یا نمایانگر خواست ملت ایران است ، دشوار است.» وی در پایان افزود:« ما در انتخابات ریاست جمهوری ایران از هیچ کس جانبداری نمی کنیم.» شرمن همچنین گفت پیش بینی رفتار رئیس جمهوری آینده ایران در قبال گفتگوهای مربوط به برنامه هسته ای ایران ، دشوار است . وی گفت:« احتمالا چندین نامزد وجود دارند که از دید ما علاقه بیشتری برای پیشبرد گفتگوهای هسته ای در فضایی مثبت تر دارند.» این مقام آمریکایی گفت:« اما پرونده هسته ای در اختیار رهبری عالی ایران و نه کس دیگری قرار دارد، او تصمیم گیرنده نهایی در پرونده هسته ای است».

 پییر روزلین ، لوفیگارو، 25/2/1392.  

-  مردی که سخنگوی «اصلاح طلبان» شده است ، جایگاهی فراتر از سایر نامزدها دارد. رفسنجانی هفتاد و هشت ساله ، یکی از پایه گذاران رژیم ، دیگر چیزی برای اثبات کردن ندارد. او چیزی هم برای از دست دادن ندارد زیرا به لطف سلطنت ملاها به ثروت رسید اما به سبب رقابت اش با آیت الله خامنه ای رهبر معظم مورد بی مهری قرار گرفت و نهایتا او (رهبر) عامل دستیابی مجددش به قدرت شد.

- رفسنجانی یک عملگرا ، هوادار اقتصاد بازار و راه حلی به شیوه «چین» برای حفظ رژیم است. او این اراده و توانایی را دارد که راه حلی برای توافق با غرب و نجات ایران از بن بستی که در آن گرفتار شده است بیابد.

    باربارا اسلاوین ، المانیتور، 25/2/1392.

- هاشمی رفسنجانی به نظر فتح بابی برای بازگشت دوباره عملگرایی به ایران است. او به عنوان یكی از"استوانه "های انقلاب سال 1979(1357)-درمقایسه باهرشخصیت دیگری درنظام -تجربه بیشتری در اداره روابط ایران باغرب و تقویت عملكرد اقتصادی كشور دارد.

- گرچه رفسنجانی در سال 1997 از محمد خاتمی حمایت كرد-اما جنبش اصلاحات ایران هرگز به طوركامل به رفسنجانی اعتماد نكرده است و در انتخابات مجلس در سال 2000 او آخرین رتبه را در میان اكثریت اصلاح طلبان به دست آورد.

- در سال 2009- و در نتیجه سوابق ضعیف احمدی نژاد-موسوی از حمایت بی سابقه مردم ایران برخوردار شد رای دهندگان - بنا بر اصل تمایل به سوی بد در مقابل بدتر-احتمالا به رفسنجانی بیش از هر كاندیدای دیگری رغبت نشان خواهند داد (اسفندیار رحیم مشایی - به عنوان نامزد مورد نظر احمدی نژاد- نیز در این رقابت ها ثبت نام كرده اما احتمال آن زیاد است كه از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شود) گرچه - شاید رفسنجانی در سن 78 سالگی برای آخرین حضور شورانگیز در این عرصه پیر باشد.

 زاخاری کِک ، مجله «دیپلمات»، 26/2/1392.  

-  در مبارزات انتخاباتی 2005، یکی از پسران «رفسنجانی» ، «مهدی هاشمی» به «باربارا اسلاوین» از «شورای آتلانتیک» گفته بود که اگر «رفسنجانی» برنده می‌شد تلاش می‌کرد تا رهبری را به مقامی نمایشی مانند «شاه انگلیس» تبدیل کند. در همان زمان، «رفسنجانی» در مصاحبه‌ای با «اسلاوین» گفته بود که اگر دوباره به ریاست‌جمهوری ایران انتخاب شود، همچنان حاضر است با آمریکا به گفتگو بپردازد.

- به نظر می‌رسد که وی در مورد مذاکره با آمریکا همان دیدگاه‌های قبلی خود را داشته و ماه قبل در وب‌سایت خود نوشت، که فقط «دلسوزی داخلی و همکاری جهانی» می‌تواند مشکلات ایران را حل کند و گفت که «اگر بتوانیم به این دو نکته واقعیت ببخشیم، مشکلاتمان به تدریج حل می‌شوند».

 رت اسمیت ، گاردین، 25/2/1392.

- رفسنجانی، 78 ساله، یک روحانی و یک فرد خود خوانده در این نظام است که سمت های بالای زیادی در جمهوری اسلامی داشته است از جمله فرمانده جنگ با عراق در سال های هشتاد تا هشتاد و هشت و ریاست جمهوری از سال هشتاد و نه تا نود و هفت. وی در سیاست بین المللی و در مسائل اقتصادی که معتقد است بخش خصوصی باید نقش بزرگتری در آن داشته باشد، سیاستمداری عملگرا بوده است.

- رفسنجانی سعی خواهد کرد برای اجرای اصلاحات اقتصادی و کاهش تنش بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران پیشنهاداتی ارائه دهد. در حالی که می توان انتظار داشت تجار و روحانیون قدیمی تر از رفسنجانی حمایت کنند، اما وی به دنبال جلب حمایت رای دهندگان اصلاح طلب نیز هست. احزاب و گروه های اصلاح طلب ماههاست که در مورد شرکت در انتخابات تردید دارند و بسیاری از آنها از حمایت از یک نامزد محافظه کار عملگرا مانند رفسنجانی خودداری خواهند کرد اما محمد خاتمی، رئیس جمهور اصلاح طلب پیشین ایران در حمایت از وی بیانیه ای صادر کرده است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دفتر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:پیام محرمانه‌ای از وزیر خارجه آمریکا دریافت نکردیم

دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبر یک سایت آمریکایی مبنی بر ارسال پیام محرمانه از سوی جان کری برای اعلام حمایت کاخ سفید از هاشمی رفسنجانی را تکذیب کرد.
به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران، دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبر پایگاه اطلاع‌رسانی آمریکایی «WND» مبنی بر پیغام محرمانه جان کری به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در برخی سایت‌های داخلی نیز بازنشر یافته را تکذیب کرد.

توضیحات دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح ذیل است:

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری متأسفانه برخی رسانه‌های مغرض داخلی با اعتقاد به اینکه هدف هر وسیله‌ای را توجیه می کند و بدون توجه به منافع و مصالح ملی کشور و صرفا با هدف تخریب و بدنام کردن رقیب انتخاباتی خود علاوه بر خبرسازی و شایعه‌پراکنی داخلی از منابع معاند و ضدانقلاب خارجی نیز کمک گرفته و بلندگوی مطامع و اهداف سوء رسانه‌های مغرض و معاند خارجی می شوند.

هر چند از رسانه‌های خارجی انتظاری جز دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران نمی رود ولی تأسف‌انگیز اینکه چرا برخی رسانه‌های داخلی بلافاصله از اخبار منتشره در منابع خارجی که به مذاق سیاسی و جناحی آنان سازگار است استفاده کرده و بلندگوی آنان می شوند.

سؤال اساسی از این رسانه‌ها اینست که آیا حاضرند همه اخبار این رسانه‌‌ها علیه همه مسئولان و نظام جمهوری اسلامی ایران را پوشش داده و باز تکرار کنند؟!

دفتر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از اقدام ضدانسانی و اخلاقی اینگونه رسانه‌های داخلی که بلندگوی رسانه‌های معاند ضدانقلاب می شوند و تکذیب شدید این مطلب، حق قانونی خود را برای پیگیرد حقوقی این موضوع و برخورد قانونی با رسانه‌های خاطی محفوظ می دارد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

هنوز نمی‌دانیم "نامه محرمانه" چگونه منتشر شد/ احمدی‌نژاد قطعاً انتخابات را برگزار می‌کند

قائم‌مقام امور استانی ستاد انتخاباتی مشایی گفت: جریان اصیل ولایتمداری در کشور، احمدی‌نژاد است و حرکت او در مدار ولایت بوده؛ احمدی‌نژاد قطعاً انتخابات را برگزار می‌کند هر چند مخالفان او حضورش را نمی‌پسندند.

به گزارش خبرنگار دانشگاه باشگاه خبرنگاران، "روح‌الله هدایتی" قائم‌مقام امور استانی ستاد انتخاباتی "اسفندیار رحیم‌مشایی" در مراسمی که ظهر امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با بیان اینکه در انتخابات برای انجام وظیفه شرکت کردیم، اظهار داشت: از سال 84 از احمدی‌نژاد حمایت کرده‌ام که به این موضوع افتخار می‌کنم و بابت رأی‌های غیر احمدی‌نژادی‌ام تأسف می‌خورم. امروز رأیم مشایی است.

وی در پاسخ به سؤال دانشجویی مبنی بر اینکه رئیس جمهور نباید نظریه‌پرداز باشد، گفت: احمدی‌نژاد در روزی که مشایی در وزارت کشور برای ثبت نام حضور یافت مرخصی گرفته بود و بارها تاکید کرد که به عنوان شخص احمدی‌نژاد آمده است و حمایت ایشان حمایت گفتمانی است و برای ادامه راه گفتمان، مشایی را معرفی کرد.

قائم‌مقام امور استانی ستاد انتخاباتی مشایی در ادامه با طرح این سؤال که افراد در عرصه انتخابات چه مشکلی با احمدی‌نژاد دارند و چرا کارهایی انجام می‌دهند که احمدی‌نژاد در صحنه نباشد، اظهار داشت: احمدی‌نژاد ورای این جریان‌های سیاسی به عرصه آمده است، اما تمام تلاش‌ها بر این است که احمدی‌نژاد موفق نباشد.

هدایتی در پاسخ به سؤال دانشجویی درباره نامه "عزت‌الله انتظامی" در مورد سوءاستفاده مشایی و احمدی‌نژاد از حضور این بازیگر گفت: فشارها در جامعه زیاد بوده و امروز فضای کشور بسیار نگران‌کننده و نزدیک به فضای امنیتی است!! خیلی‌ها وارد عرصه شده و وقتی تحت فشار قرار گرفتند خود را کنار کشیدند.

وی در پاسخ به سؤال دانشجویی مبنی بر نظر مشایی نسبت به مقام معظم رهبری گفت: مشایی بارها تاکید کرده که هوش مقام معظم رهبری در زمینه مباحث امنیتی و سیاسی کم‌نظیر است و تاکید مشایی بر این بوده که ما سرباز ولایتیم و نسبت به مقام معظم رهبری ابراز وفاداری کرده و سربازی خود را اعلام کرده‌ایم.

قائم‌مقام امور استانی ستاد انتخاباتی مشایی ادامه داد: «جریان اصیل ولایتمداری در کشور، احمدی‌نژاد است و حرکت او در مدار ولایت بوده». احمدی‌نژاد قطعاً انتخابات را برگزار می‌کند هرچند مخالفان او حضورش را نمی‌پسندند.

هدایتی در پایان در پاسخ به سؤال دانشجویی در زمینه نامه محرمانه بین رهبری و ریاست جمهوری گفت: این نامه در یک ورق کوچک نوشته شده بود و به صورت محرمانه بود، ولی ما خودمان هم هنوز نمی‌دانیم این نامه محرمانه چگونه منتشر شد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حدادعادل:طراحی دشمنان برای آینده ایران، تقابل میان هاشمی و رهبری است/ هیچ زمان در این 50 سال مانند امروز نگران اصل انقلاب نبودم

کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینكه طراحی دشمنان برای آینده ایران تقابل میان هاشمی و رهبری است، گفت: احمدی‌نژاد می‌داند که 5 برابر کردن یارانه‌ها اقتصاد کشور را نابود می‌کند ولی برای کسب قدرت و رای مردم حاضر است با اقتصاد بازی سیاسی کند و برای رسیدن به پیروزی شعار 5 برابر کردن یارانه‌ها را می‌دهد.

به گزارش حوزه احزاب باشگاه خبرنگاران، "غلامعلی حدادعادل" کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع كمیته‌های سه‌گانه جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با اشاره به وضعیت سیاسی امروز کشور گفت: من بیش از 50 سال است که با نهضت امام(ره) آشنا هستم، وقتی امام(ره) اولین اطلاعیه خودش را در پاییز سال 1341 دز قم داد من دانش آموز سال آخر دبیرستان بودم و در خرداد 42 در راهپیمایی عظیم عاشورای 42 شرکت داشتم.

وی ادامه داد: در این 50 سال هیچ زمان مانند امروز نگران اصل انقلاب نبودم و احساس نگرانی نکرده‌ام؛ البته شاید اشتباه می‌کنم و در تخمین خطر دچار افراط و اغراق شده‌ام؛ اما احساسم این است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: علت نگرانی من این است که یک مشاهدات و مصنوعات عینی و ساده از نهضت ملی دارم، یعنی دوران دولت مصدق یادم است و می‌دانم که یکی از علل شکست آن نهضت، اختلافی بود که میان آیت‌الله کاشانی و مصدق به وجود آمد.

وی تصریح کرد: اوج اتحاد مصدق و کاشانی در 30 تیر 1331 بود. اما سیزده ماه بعد کشور به جایی رسید که آن نهضت با یک کودتای 8 ساعته نابود شد و 25 سال تمام این ملت خون دل خورد و زندان‌های ساواک پر شد از مبارزان و چوب‌های اعدام سحرگاهی. 

عضو ائتلاف برای پیشرفت افزود: در آن 13 ماه انگلیسی‌ها توانستند اختلاف بین کاشانی و مصدق را مدیریت کنند، من بعد از انقلاب در بعضی از خاطرات انگلیسی‌ها خواندم که اعتراف کرده بودند که ما هم درخانه مصدق  و هم در خانه کاشانی مامور داشتیم که اینها مامور بودند که اختلاف‌ها را تشدید کنند.

وی افزود : در آن زمان یک جریان سومی هم در کشور به نام حزب توده وجود داشت که ریشه‌اش در شوروی بود اما انگلیسی‌ها یک عده ای را وارد تشکیلات این حزب کرده بوند که آن‌ها اسما توده‌ای بودند اما انگلیسی بودند که بعدها اسم اینها را گذاشتند توده‌ایی نفتی و اینها مامور بودند نقشه‌های انگلیس را توسط حزب توده عملیاتی کنند و سیزده ماه کشور در معرض انواع آشوب‌ها بود و روزنامه‌های طرفدار مصدق به آیت‌الله کاشانی و روزنامه‌های طرفدار کاشانی به مصدق بد و بیراه می‌گفتند و در کنار این بحران سیاسی با ملی شدن صنعت نفت انگلیسی‌ها تصمیم گرفتند نفت ما را نخرند و نهضت ملی در فشار اقتصادی قرار گرفت؛ بنابراین این فشارهای اقتصادی با آَشفتگی‌های سیاسی تکمیل شد.

حدادعادل با بیان اینکه از زمانی که تحریم‌ها تشدید شده شاهدیم همان خط انگلیسی‌ها در زمان نهضت ملی را امروز بی بی سی و صدای امریکا دنبال می‌کندگفت: دنیای استکبار به دنبال ایجاد بحران سیاسی و اقتصادی درکشور است و همینطور که رهبری امسال را حماسه سیاسی و اقتصادی اعلام کرده‌اند در واقع می‌خواهند پادزهری به پیکر جامعه در مقابل میکروب بحران سیاسی و اقتصادی تزریق کنند.

عضو ائتلاف برای پیشرفت، با بیان اینکه کشورهای غربی و رسانه‌هایشان به دنبال تضاد احمدی‌نژاد با رهبری بودند گفت: بنده فکر می‌کنم طراحی دشمنان برای آینده ایران تقابل میان هاشمی و رهبری است و این بسیار خطرناک‌تر از تقابل احمدی‌نژاد با رهبری خواهد بود و هاشمی گزینه بسیار مناسبی برای ادامه بحران‌های سیاسی و اقتصادی در ایران است.

وی افزود: من با نگاه بدبینانه و نگرانی، آینده‌ای را برای کشور تصور می‌کنم که یک عده‌ای از مردم با در نظر گرفتن جنبه‌های اعتقادی و آرمان‌های امام(ره) و رهمنودهای رهبری یک طرف بایستند و طرف دیگری ازجریان اصلاحات، دوم خردادی‌ها، کارگزاران و مشارکتی‌ها و نهضت‌ آزادی‌ها و ... و هم آنهایی‌که‌ در فتنه 88 بودند یک طرف دیگر باشند و کسانی هم که نگران سرمایه خود هستند و از فشار اقتصادی رنج می‌برند و تصور دارند که اگر در ایران یک حکومتی روی کار بیاید که مورد تائید غرب باشد گره از مشکلات اقتصادی باز می‌شود آن‌ها هم بروند یک طرف و در مقابل نیروهای حزب الله قرار بگیرند و خدای نکرده ایران به یک میدان درگیری دو قطبی تبدیل شود ، مانند لبنان 20 سال پیش یا آنچه که در عراق در تقابل بین و شیعه  و سنی شاهد بودیم.

عضو ائتلاف برای پیشرفت، با بیان اینکه نگرانم که این انتخابات یک نطفه درگیری و تقایل را در کشور منعقد کند، تاکید کرد: با توجه به شرایطی که بعد از ثبت نام کاندیداها در انتخابات ریاست‌جمهوری بوجود آمده است، ترسم این است که ما خودمان یک جرقه‌ای در کشور ایجاد کنیم و دشمنان آن جرقه را شعله افروزی کنند.

درادامه حداد عادل در پاسخ به این سول که سیاست خارجی شما در دولت آینده بر چه مبنایی خواهد بود گفت: با مقدمه‌ای که بنده گفتم فکر می‌کنم که ما احتمالا در آستانه یک دورانی قرار داریم که در آن دوران تبعیت دولت از رهبری مانند سه دوره گذشته نباشد. 

وی افزود: شرایط امروز کشور به گونه‌ای است که گویی خارجی‌ها و دشمنان، سیاست داخلی ما را به دست خود ما طراحی می‌کنند و بذری می‌کارند که درخت اختلاف از آن بروید.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه سیاست خارجی ما مبتنی بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است گفت: عزت یعنی خط قرمز ما استقلال باشد، یعنی هر مذاکره و رابطه‌ای در صورتی امکانپذیر است که با استقلال ما مشکلی نداشته باشد. 

وی در توضیح عزت اسلامی افزود: زمانی که می‌گوییم با اسرائیل رابطه برقرار نمی‌کنیم جزء عزت اسلامی ماست و حکمت هم به معنی این است که شما ببینید در شرابط موجود جهانی رویکرد و راهبردتان چه باشد و مصلحت هم یعنی انعطاف نشان دهید، بنابراین اگر دولتی این مفاهیم را خوب درک کند، می توان مشکل آن را حل کرد.

حداد عادل با بیان اینکه اگر کسی که فکر می‌کند مشکلات ما با غرب ظرف یکی دو سال حل می‌شود، گفت: بنده این امر را ساده‌لوحی می‌دانم، مساله ما با آمریکا و اسرائیل به گونه‌ای است که کسی نمی‌تواند آن‌را در سایه دیپلماسی حل کند چرا که این مساله برخاسته از انقلاب اسلامی است و مهمترین حساسیت ما در سیاست خارجی باید این باشد که در زمین دشمن بازی نکنیم.

وی همچنین در مورد وضعیت ائتلاف برای پیشرفت با توجه به تغییر آرایش سیاسی انتخابات گفت: فلسفه این ائتلاف این بود که از تعدد نامزدهای اصولگرا جلوگیری شود اما آن موقع پیش‌بینی نمی‌شد که چه کسانی وارد صحنه خواهند شد.

عضو ائتلاف برای پیشرفت افزود: آقایان ولایتی و قالیباف دردوره‌های قبل مطرح بودند و بنده هم به سبب حضورم در مجلس و مجمع در مظان کاندیداتوری بودم و هنگامی‌که به من گفته شد حاضری درائتلاف شرکت کنی که نهایتا خروجی‌اش یک نفر باشد، من دیدم حرف درستی است.

حدادعادل با بیان اینکه ائتلاف برای پیشرفت از همان ابتدا از پیوستن دیگر کاندیداها به این ائتلاف استقبال کرد گفت: ما همان ابتدا گفتیم نفر دیگری که خودش را می‌خواهد کاندیدای ریاست‌جمهوری کند می‌تواند به عنوان نفر چهارم و پنجم به این ائتلاف بپیوند و ما با این گفتمان جلو آمدیم.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه رسیدن به یک کاندیدای نهایی امروز ضرورت جریان اصولگرایی است گفت: امروز باید به سراغ یک کاندیدا برویم و سبد رای اصولگرایان را تکه تکه نکنیم اما حالا باید دید در میان  کاندیداهای جریان اصولگرا کدامیک این صلاحیت را دارند که بتوانند آرا را به خود جذب کنند.

وی با بیان اینکه وحدت میان اصولگرایان یک مسئله فراتر از ائتلاف است گفت: باید دید آیا کسی وجود دارد که به نفع آن کنار برویم و همه رای‌ها را برای آن جمع کنیم؟ آیا می‌شود کسی مانند احمدی نژاد سال 84 پیدا شود و یک سونامی ایجاد کند و رای‌ها را به سمت خودش جذب کند. ما در چنین شرایطی به چنین شخصی احتیاج داریم.

نماینده مردم تهران با اشاره به کاندیداهای موجود در جریان اصولگرایی گفت: امروز آقایان جلیلی، زاکانی، لنکرانی، قالیباف، ولایتی و بنده در این جریان مطرح هستیم اما می‌توانیم در بین این آقایان کسی را پیدا کنیم که چنین فضایی را ایجاد کند و امروز بزرگترین مسئله ما این است.

حداد عادل با تاکید بر اینکه کنار رفتن برای مصلحت نظام از هر کاری برای من آسان‌تر است گفت: در مورد آقای زاکانی هم بنده می‌دانم که طرز تفکرشان همین طور است. البته کسی باید محور شود که اعتماد متدینین و اصولگرایان را به سمت خودش جلب کند.

عضو ائتلاف برای پیشرفت در پاسخ به این سئوال که چه زمان ائتلاف گزینه نهایی خود را انتخاب خواهد کرد گفت: منتظر اعلام صلاحیت‌ها هستیم و برای تصمیم‌گیری و اعلام تاریخ رسیدن 3 نفر به یک نفر باید صبر کنیم صحنه خلوت‌تر شود. ممکن است تا نیمه‌های فرصت تبلیغات هر سه نفر از این فرصت استفاده کنیم.

حداد عادل همچنین در پاسخ به این سئوال که با توجه به اینکه شما سابقه اجرایی ندارید آیا م‌ توانید بزرگترین مسئولیت اجرایی کشور را برعهده بگیرید گفت: ادعای معجزه‌آسایی در اجرا ندارم اما مسئولیت‌های اجرایی هم کم نداشته‌ام و در آن زمینه هم ناموفق نبودم که نزدیکترین آن مجلس هفتم است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، افزود: در مجلس هفتم می‌خواستند کاری کنند که بین اصولگرایان اختلاف بیندازند اما من به‌گونه ای مدیریت کردم که باز اصولگرایان در مجلس هشتم پیروز شدند.

حداد عادل با بیان اینکه مدیریت کشور با زور و زانوی خوبی برای دویدن و چشم بینا برای تشخیص درست مسیر می‌خواهد گفت: چشم بینا ترجیحش نسبت به صفات اول بیشتر است و نمونه مثالم دولت احمدی‌نژاد است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: احمدی‌نژاد از نظر اجرایی پرکار بود و قدرت اجرایی قوی‌ای داشت اما نگاه واقع بینانه‌ای به قدرت و مدیریت کشور نداشت.

حداد عادل با برشمردن 9 خطای روشی و بینشی احمدی‌نژاد در دولت نهم و دهم گفت: در آمیختن گفتمان معنوی و غیبی با مسائل حکومتی یکی از اشتباهات بزرگ احمدی نژاد بود. نمونه آن هم مصاحبه اخیر ملک‌زاده است که گفته است من از امام زمان(عج) حکم دارم.

وی بی‌اعتنایی به قانون را یکی دیگر از خطاهای احمدی‌نژاد برشمرد و گفت: در 3 سالی که من رئیس مجلس بودم، احمدی نژاد به هیچ یک از قانون‌هایی که تصویب می‌شد عمل نمی‌کرد. نمونه آن قانون کنکور بود که چند روز مانده بود به کنکور اما هنوز توسط احمدی نژاد ابلاغ نشده بود.

حداد عادل گفت: بی‌اعتنایی به تخصص و دانش نیز از دیگر خطاهای احمدی‌نژاد بود و هر چه که خود به فکر و ذهنش می‌رسید فکر می‌کرد همان درست است.

وی زاویه داشتن با رهبری بخصوص در مسائل فرهنگی را از دیگر خطاهای دولت نام برد و گفت: احمدی‌نژاد مدعی بود که باید دولت سیاستگذار فرهنگی باشد و این یکی از مسائلی بود که دولت را به بیراهه برد.

حداد عادل اداره کشور بر اساس تضاد را از دیگر ویژگی‌های منفی دولت احمدی‌نژاد برشمرد و خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد متاسفانه در این 8 سال، میان دولت با دیگر نهادهای کشور تضاد ایجاد کرده و یکی از تضادهای دائمی آن با مجمع تشخیص مصلحت بوده است.

عضو ائتلاف برای پیشرفت بازی سیاسی با اقتصاد را از دیگر خطاهای احمدی‌نژاد دانست و گفت: احمدی‌نژاد می‌داند که 5 برابر کردن یارانه‌ها اقتصاد کشور را نابود می‌کند ولی برای کسب قدرت و رای مردم حاضر است با اقتصاد بازی سیاسی کند و برای رسیدن به پیروزی شعار 5 برابر کردن یارانه‌ها را می‌دهد.

حداد عادل افزود: از دیگر خطاهای احمدی‌نژاد سپردن کارها به یک باند خاص است در حالی که ایشان در اوایل دولتش شعار می‌داد که من دشمن احزاب و مطالبه‌گری گروه‌های سیاسی هستم اما الان نهادهای بزرگ اقتصادی مانند شستا را به دست جوانان بی‌تجربه موافق خود می‌دهد.

وی عدم ثبات مدیریت، از دست رفتن اعتماد جامعه به عقلانی بودن تصمیم‌گیری های حکومت و همچنین روش‌های غلط برای نشان دادن مردمی بودن دولت را از دیگر خطاهای احمدی نژاد برشمرد و خاطرنشان کرد: کشور باید به دست کسی بیافتد که بینش و جهان‌بینی درستی داشته باشد بنابراین در اجرا هم نیازمند تجربه هستیم. 

عضو ائتلاف برای پیشرفت با اشاره به مدیریت خود در مجلس گفت: در مجلس هفتم که به تعبیر مقام معظم رهبری از وسط سنگلاخ‌ها بیرون آمد من به گونه‌ای عمل کردم که یک درگیری در صحن نداشتیم.

حدادعادل با اشاره به مشکلات اقتصادی امروز کشور گفت: مشکلات اقتصادی ما از جنس مشکلات کلاسیک جهان نیست اقتصاد ما یک وضعیت استثنایی در کل جهان دارد.

وی ادامه داد: ما به حسب ظاهر جنگی نداریم، اما دنیای سرمایه‌داری با تمام توان خود سعی دارد، تمام مجاری این حکومت را مسدود کند و این همان چیزی است که اوباما از آن به عنوان تحریم‌های فلج‌کننده نام برده است.

عضو ائتلاف برای پیشرفت با بیان اینکه با توجه به مشکلاتی که پیش رو داریم باید برای اداره کشور به مسلمات دانش اقتصاد توجه کنیم، تصریح کرد: متاسفانه ما این تمکین را در آقای احمدی‌نژاد نمی‌بینیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در کنار رئیس جمهور باید یک تیم اقتصادی خرد و کلان، پولی و گمرکی، بازار و اصناف و... وجود داشته و افرادی هم که در پست‌های مختلف مدیریتی به کار گرفته می‌شوند باید افراد باسواد، با تجربه و کاردانی باشند.

وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی افزود: مقام معظم رهبری برای اینکه ملت را قادر به مقاومت اقتصادی کنند، سبک زندگی اسلامی را مطرح کردند و ملت باید بداند مادامی که در معرض توطئه‌های غرب هستیم باید کمربندهایمان را محکم ببندیم، مقاومت کنیم؛ اگر هم بخواهیم همچون مردم دوبی و دیگر کشورهای عربی زندگی کنیم باید نوکر غرب باشیم.

حدادعادل تاکید کرد: کسانی‌که می‌گویند می‌توانیم ظرف دو سال یا شش ماه همه چیز را درست کنیم، حرف گزافی زده‌اند؛ چراکه ما امروز در یک جنگ اقتصادی هستیم و برای حل مشکلاتمان باید شجاعت و ایمان بایستیم.

وی با بیان اینکه با توجه به حضور هاشمی در انتخابات باید ببینیم صحنه را چطور مدیریت کنیم، اذعان کرد: ما باید در سیاست‌های کلی و مواضع‌مان به این نکته توجه داشته باشیم که مواضع‌مان هم خلاف واقعیت نباشد و هم خلاف مصلحت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقای جلیلی نیز با ثبت نامش در روز آخر مانند آقای هاشمی ما را غافلگیر کرد، گفت: اگر آقای جلیلی بتواند پدیده‌ای شبیه احمدی‌نژاد سال 84 خلق کند باید همگی پشت وی برویم، اما آیا واقعا جلیلی می‌تواند رأی‌ها را به سمت خود جذب کند.

عضو ائتلاف برای پیشرفت با بیان اینکه خاتمی در تضاد با هاشمی رأی آورد، بیان کرد: امروز نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است که اصلاح‌طلبان پشت هاشمی جمع شده‌اند، یا هاشمی عوض شده و یا آنان تغییر کرده‌اند. بنابراین باید رویکردمان در تبلیغات تبیین این موضوع باشد و بیشتر بر سر این موضوع مانور بدهیم.

وی همچنین در مورد برنامه‌های فرهنگی‌اش برای اداره کشور گفت: احمدی‌نژاد که تازه رئیس جمهور شده بود مدعی بود می‌خواهد یک خاکریز تا 200 متر جلوتر از آقا بزند تا سپر بلای ایشان باشد، اما امروز به اینجا رسیده است.
 
نماینده مردم تهران در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مبانی اصلی در عرصه فرهنگی این است که رئیس جمهور آینده از لحاظ بینشی به رهبری نزدیک باشد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

وزارت اطلاعات 2 تیم تروریستی وارد کننده سلاح به کشور را منهدم کرد

اطلاعیه
روابط عمومی وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای از شناسایی و ضربه به دو تیم تروریستی ورود سلاح به کشور خبر داد.
به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران، روابط عمومی وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای از شناسایی و ضربه به دو تیم تروریستی ورود سلاح به کشور خبر داد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

به استحضار ملت شریف ایران می رساند که در آستانه ی برگزاری انتخابات سرنوشت ساز آتی، دشمنان ملت به تشدید فعالیت های مخرّب و تمهید مقدمات برای فتنه انگیزی های گوناگون اقدام کرده اند. از آنجا که این وزارت خانه از مدتها پیش مقاصد دشمن را پیش بینی و تحرکات عوامل آنها را رصد می نموده و آمادگی های لازم برای مقابله را ایجاد کرده بود، لذا در مقطع اخیر موفق به شناسایی و خنثی سازی شماری از توطئه ها و سناریوهای دشمن شده است که شرح هر یک از آنها را پس از رفع محذورهای امنیتی، اطلاع رسانی خواهد نمود.

از جمله آخرین توطئه های کشف شده، مربوط به ورود تعداد فراوانی سلاح سبک به کشور می باشد. ردگیری های اطلاعاتی و امنیتی بعمل آمده، منجر به شناسایی و ضربه به دو تیم تروریستی عامل ورود «سلاح سبک» از مرزهای غربی و شرقی کشور شده است. این تیم ها در حال انتقال تعداد معتنابهی «کلت کمری» و «نارنجک جنگی» به مرکز کشور بودند که با اقدامات هوشمندانه، به موقع و فداکارانه ی سربازان گمنام امام زمان (عج) در استانهای کرمانشاه و سیستان و بلوچستان، کلیه سلاح ها کشف و تروریست ها بازداشت و تحویل مرجع قضایی شدند.

روابط عمومی وزارت اطلاعات

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

واکنش کدخدایی به توصیه نمایندگان برای رد صلاحیت هاشمی و مشایی

سخنگوی شورای نگهبان گفت: هنوز هیچ اسمی به وزارت کشور اعلام نشده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباسعلی کدخدایی درباره نامه صد نماینده برای رد صلاحیت رفسنجانی و مشایی خاطرنشان کرد: چون کشوری آزاد هستیم هر فرد یا گروه نسبت به افراد اظهارنظر می‌کند، اما شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بررسی صلاحیت‌ها به صحبت‌هایی توجه کند که برخی از اقشار مردم می‌گویند. ما باید حجت داشته باشیم نسبت به اعلام نظری که راجع به افراد ثبت‌نام کننده مطرح می‌شود، اگر قانون اجازه دهد افراد ثبت‌نام کنند و صلاحیت داشته باشند، اسامی مطرح شده فرقی برای این شورا ندارد.

وی گفت: اگر فردی رفتاری داشته که اعتقادش را به مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران مخدوش کرده یا محل تردید باشد، به طور طبیعی انتظار نداشته باشد که شورای نگهبان صلاحیتش را تایید کند؛ اما اگر در این چارچوب نباشد به دلیل این که جمهوری اسلامی ایران یک کشور آزاد با معیارهای دموکراسی دینی است، هر کسی حق دارد حرفش را بزند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان مانع سخن گفتن یا طرح اعتراض‌های افراد نمی‌شود؛ اما باید در چارچوب قانون باشد. اگر این رفتار و گفتار در چارچوب قانون بوده است شورای نگهبان با کسی کاری ندارد؛ ولی اگر خلاف این قوانین بوده و شرایط اصل 115 را مخدوش کند، به طور طبیعی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، این‌گونه مسائل را مدنظر قرار خواهد داد.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان این نگرانی را دارد که با رد صلاحیت برخی نامزدها آشوب و اغتشاش شود و به همین دلیل تحت فشار باشد، اظهارکرد: شورای نگهبان همچنان که امام خمینی (ره) می‌فرمودند، منافع عالی نظام را درنظر می‌گیرد و بر اساس قانون اساسی عمل می‌کند؛ طبیعتا این شورا قانون اساسی را در چارچوب منافع عالی نظام رعایت کرده و سعی دارد که تصمیماتش در همین چارچوب اتخاذ شود.

وی افزود : شورای نگهبان برای انتخابات آینده نیز همین‌گونه عمل خواهد کرد و از هیچ کسی جز خداوند بزرگ ترس و واهمه‌ای ندارد. همه افرادی که در شورا هستند، مستقل می‌باشند و در تصمیماتشان، ترس از خدا را ملاک قرار می‌دهند نه ترس از دیگران را .

شورای نگهبان تحت تاثیر احزاب و گروه‌ها قرار نمی‌گیرد

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد که این شورا تحت تاثیر احزاب، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی قرار نمی‌گیرد و در تصمیم‌های خود برای بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری فقط به قانون تکیه دارد. کسانی مورد تایید قرار می گیرند که شرایط قانونی داشته باشند، اگر کسانی متخلف هستند و رفتارهای غیرقانونی دارند، شورای نگهبان هیچگونه نگرانی و ترسی در زمینه اعلام عدم صلاحیت آنها ندارد چون نمی توانند این پست مهم را عهده‌دار شوند.

کدخدایی درباره امکان تاثیر نظرات و دیدگاه‌های احزاب و گروه‌ها بر شورای نگهبان، افزود: در این شورا تنها موضوعی که ملاک بررسی قرار نمی‌گیرد احزاب، گروه‌ها، جریان‌های سیاسی یا نظرات آنان به صورت رسمی است.

وی گفت: شورای نگهبان بر اساس احزاب، گروه‌ها یا جناح‌ها تصمیم‌گیری نمی‌کند بلکه ملاک ما قانون و مقررات است، در انتخابات گذشته مانند مجلس شورای اسلامی و ریاست‌جمهوری از تمام گروه‌ها و جناح‌ها حضور داشتند و شورای نگهبان هیچ ابایی ندارد که افرادی که واجد شرایط باشند، از هر حزب، گروه و جناح نظراتشان را اعلام کندن

شرایط نامزدها بر اساس قانون بررسی می‌شود

به گزارش ایسنا به نقل از العالم؛ سخنگوی شورای نگهبان درباره وضعیت جسمی یا سن نامزد ریاست‌جمهوری، بیان کرد: در قانون تصریح نشده که رییس‌جمهوری چه توانایی‌هایی داشته باشد، یا اینکه اگر سلامت کامل جسمی دارد یا ندارد درباره آن اظهارنظر کنیم؛ اما شرایط مندرج در اصل 115 کلی تلقی می‌شود خصوصا برای اشخاصی که از یک مرحله عبور کردند و در گردونه رجال مذهبی و سیاسی قرار گرفتند، این افراد طبیعتا اشخاصی هستند که باید توانایی‌های جسمی لازم را داشته باشند.

وی افزود : تا این دوره اشخاص ثبت‌نام کننده سن بالا یا ناتوانی خاصی نداشتند که بخواهیم به صورت رویه درباره آن اظهار نظر داشته باشیم، اما اگر فردی که قصد به دست گرفتن یک پست کلان اداری را دارد، فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد طبیعی است که نمی‌تواند تایید شود، اینکه آیا شرایط جسمی در مباحث توانایی‌های رییس‌جمهوری مد نظر قرار خواهد گرفت یا خیر موضوعی است که ممکن است آن را مد نظر قرار دهیم، اما هنوز بحثی درباره آن نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره فتنه و جریان انحرافی گفت: درباره مباحث سیاسی در فضای سیاسی و اجتماعی، شورای نگهبان خود را مقید نمی‌کند به اصطلاحاتی که مطرح شده است؛ طبیعتا گمانه زنی‌ها، شایعات و القاب سیاسی به افراد در حوادث مختلف در کشور نسبت داده می‌شود، اینکه تا چه اندازه این‌ها در شورای نگهبان مدنظر قرار می‌گیرد، باید در چارچوب قانون عمل کنیم، وظیفه ما این خواهد بود که آیا رفتار افراد و نه رفتار گروه‌ها و جناح‌ها با شرایط مندرج در اصل 115 مطابقت دارد.

نامزدها باید همه شرایط را داشته باشند

سخنگوی شورای نگهبان در باره امکان تاثیر پست و سمت افراد بر تصمیم شورای نگهبان، اظهار کرد : داشتن سمت‌های مهم و موفقیت در تصدی اینگونه سمت‌ها می تواند دلیلی بر توانائی افراد حائز این سمت ها برای اداره امور کشور باشد؛ ولی تصدی چنین سمت هایی شرط اصلی نیست بلکه شرایط دیگری نیز وجود دارد به عنوان مثال اگر کسی در مدیریت کشوری فرد توانمندی باشد؛ ولی در مسائل اعتقادی و مبانی جمهوری اسلامی ایران مشکل داشته باشد، طبیعتا در رقابت انتخاباتی نمی‌تواند حضور داشته باشد؛ لذا نامزدها برای ورود به رقابت انتخاباتی باید همه شرایط لازم را داشته باشند.

وی افزود : اگر یک فرد کارکشته و قوی و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران برای انتخابات نامزد شود؛ ولی ایرانی الاصل نباشد هر چند در ایران زندگی کند یا تابعیت جمهوری اسلامی ایران را نداشته باشد ، این فرد هم نمی تواند وارد انتخابات شود .

کدخدایی در باره نوع نگاه شورای نگهبان به دیدگاه های نامزدها درباره مسائل سیاسی مانند رابطه با آمریکا و برنامه هسته ای ایران، خاطرنشان کرد : این دیدگاه ها ، نظرات نامزدها است و شورای نگهبان مفصلا وارد این مسائل نخواهد شد ولی اگر فردی سیاست های کلان ایران را قبول داشته باش ، طبیعتا مورد قبول شورای نگهبان قرار خواهد گرفت ولی اگر سیاست های کلان ایران را قبول نداشته باشد به عنوان مثال معتقد به برخی از اصول قانون اساسی نباشد ، که این امر در تأیید صلاحیت وی مؤثر است .

وی هر نوع تصمیم گیری در شورای نگهبان را در چارچوب قانون عنوان کرد و در باره شایعه تاثیر از سوی مقام ها بر تصمیم های این شورا گفت : حرف و حدیث های بدون مدرک و دلیل در واقع شایعه است. کسانی که به شورای نگهبان ایراد می گیرند، باید قانون اساسی ایران را بررسی کنند .

وی افزود : قانون اساسی ایران مبتنی بر نظام دینی مردم سالار است که امور مربوط به رهبری از جمله انتخاب ، استمرار و وظایف و غیره را مشخص کرده است و ساختار و وظایف نهادهای دیگر را نیز تعیین کرده است تا به فعالیت خود بپردازند. آیا اگر نهادی به وظایف خود عمل کند ، این به معنای آنست که این نهاد تابع نظرات یا فشارهای افراد یا مراکز دیگری است ؟ اگر این فرض را بپذیریم ، همه نظامات سیاسی دنیا زیرسؤال خواهند رفت . لذا کسانی که مدعی تأثیر قوای مختلف در شورای نگهبان هستند ، باید مستندات و مدارک خود را ارائه بدهند و بی مدرک و دلیل صحبت نکنند. همچنین قانون اساسی روابط شورای نگهبان با قوای سه گانه و رهبری را مشخص کرده است و ما براساس این چارچوب حرکت می کنیم .

تاکنون هیچ اسمی به وزارت کشور اعلام نشده است

سخنگوی شورای نگهبان در باره وضعیت فعلی بررسی صلاحیت ها در شورا گفت: بررسی های این شورا در باره صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد و هنوز هیچ اسمی به وزارت کشور اعلام نشده است.

کدخدایی افزود : شورای نگهبان در مهلت قانونی بررسی صلاحیت ها قرار دارد و طبق ماده 57 قانون انتخابات ریاست جمهوری این مهلت 5 روز است و بر اساس تبصره آن 5 روز دیگر هم می توان به این مهلت اضافه کرد. تاروز سه شنبه که پایان این مهلت است امیدواریم بتوانیم وضعیت صلاحیت کاندیداها را به وزارت کشور اعلام کنیم.

وی گفت : عددهایی که در رسانه ها مطرح می شود همه گمانه زنی و شایعه است و من هیچ کدام را تایید نمی کنم؛ نسبت به عددها حساسیتی نداریم و معیارهای خاص خود را دنبال می کنیم.

وی با اشاره به اینکه بررسی ها درحال انجام است و پس از پایان کار اسامی توسط وزارت کشور به رسانه های گروهی اعلام خواهد شد، افزود: در شورای نگهبان از 12 نفر عضو برای امور این چنینی نیازمند 7 رای است تا صلاحیت یک فرد به رسمیت شناخته شود. اگر بیش از 7 رای به فردی داده شود صلاحیت وی تایید می شود و اگر کمتر از این مقدار باشد به معنای عدم احراز صلاحیت فرد ثبت نام کننده است.

سخنگوی شورای نگهبان در باره ساز و کار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت ها اظهار کرد : اصل 115 قانون اساسی این شرایط را در دو بخش مقرر کرده که براساس آن این افراد باید از رجال سیاسی و مذهبی باشند و شرایطی مثل تابعیت جمهوری اسلامی، ایرانی الاصل بودن ، دارای تقوا و امانت و مدیر و مدبر بودن نیز برای آنان ذکر شده است.

وی گفت : در بخش اول مدت ها بحث بود که رجال سیاسی و مذهبی به چه کسی اطلاق می شود و آنچه که برداشت عمومی اعضای محترم شورای نگهبان بود این است که شخصیت های برجسته کشوری که در زمینه های مذهبی و سیاسی فعالیت های چشمگیر و ویژگی های بارزی داشته اند و عملکرد آنان به طوری بوده که مردم و افکار عمومی آنها را به عنوان یک شخصیت برجسته سیاسی ومذهبی شناخته باشند. یعنی باید در ترویج اسلام و دین رسمی کشور فعالیت داشته و در مسائل سیاسی نیز همین طور. اگر در این طبقه قرار گیرند شرایط بخش دوم بر آنها تطبیق داده می شود . طبیعتا برای کسانی که سابقه مدیریتی داشته اند ما سوابق آنها را بررسی می کنیم و کسانی هم که دارای این سابقه نیستند بحثی درباره برنامه های آنها خواهیم داشت و شناخت اجمالی شورای نگهبان از این افراد زمینه ای است تا بتوانند درباره آنان ابراز نظر کنند.

کدخدایی در باره تعداد نامزدهای مورد نظر برای حضور در انتخابات گفت : برای شورای نگهبان اهمیتی ندارد که چه تعداد ثبت نام می کنند و یا چه تعداد تایید صلاحیت می شوند بلکه معیار اصلی برای این شورا شرایط اصل 115 قانون است و غیر از این محدودیت دیگری نداریم . حتی اگر تعداد به 30 نفر برسد و فرقی نمی کند که تعداد 4 نفر باشد همانطور که در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 شاهد بودیم.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

متن بیانیه انصراف لنکرانی به نفع جلیلی

«کامران باقری لنکرانی» به نفع «سعید جلیلی» از نامزدی انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری کنار رفت.

به گزارش ایسنا متن بیانیه نامزد جبهه پایداری که ساعاتی قبل از اعلام نهایی اسامی نامزدهای تایید صلاحیت‌شده از سوی شورای نگهبان منتشر شده به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک خواهران و برادران مومن و انقلابی

با تبریک میلاد باسعادت امام جواد علیه‌السلام و در آستانه طلوع خورشید علوی علیه‌السلام در خانه ربوبی، با فروتنی و تواضع در برابر عظمت ملت بزرگ ایران به ویژه خانواده‌های معظم شهدا ، جانبازان و ایثارگران ، اکنون که در آستانه ورود به انتخاباتی حماسی قرار گرفته‌ایم ، لازم دانستم نکاتی را به محضر شما عرضه نمایم.

انقلاب اسلامی میراث گران‌سنگ امام المجاهدین و قدوه السالکین خمینی کبیر رضوان الله تعالی علیه و ودیعه‌ای الهی است و همه ما موظف به حفظ و پاسداشت آن هستیم. انقلاب ما اکنون در مصاف با مستکبران در مرحله‌ای حساس قرار گرفته است. دشمنان دین خدا تمام توان خود را برای به زانو درآوردن این انقلاب به میدان آورده‌اند و از هیچ تلاشی در به عقب راندن و مهار این نهضت الهی مضایقه نکرده و نمی‌کنند. از دشمنی دشمن ، تعجبی نیست؛ اما خوش‌خیالی برخی از دوستان که مشت چدنی را در زیر دستکش مخملین دشمن نمی‌بینند و با توهم حل منازعات ، سیاست لبخند را توصیه می‌کنند و یا دیگرانی که چسبندگی به قدرت تحلیل هایشان را به انحراف کشانده و یا کسانی که درگیر و دار انانیت ، بیراهه را به جای مسیر اصلی گرفته‌اند و یا آنانی که حزب‌گرایی را به جای اصولگرایی واقعی مبنا قرار داده‌اند، جای تعجب دارد که در این کشمکش حق و باطل ، به جای منافع ملی و مصلحت نظام ، جورچین دشمن را تکمیل می‌کنند و در جستجوی قدرت ، هر کاری را مجاز می‌شمرند .

در چنین شرایطی بصیرت ، درک صحیح از شرایطی که در آن به سر می‌بریم ، ازخودگذشتگی ، اعتماد به مردم و رهبری الهی این انقلاب و از همه بالاتر ایمان به خدا ، بالاترین سرمایه‌های ما هستند.

موسم کنونی ، موسم لجاجت ، تصمیم‌گیریهای فردی ، بی‌توجهی به مصالح کشور و بی‌اعتنایی به وظیفه همگانی در دفاع از این نظام مقدس نیست ، ولو این اهمالها به خیال عمل به تکلیف و با پوشش ادای دین به وطن باشد.

همه ما موظفیم هم‌صدا و همگام در برابر فتنه‌آفرینی فتنه‌گران و انحراف منحرفان قیام کنیم و نگذاریم این انقلاب برخلاف وصیت امام رضوان‌الله تعالی علیه به دست نااهلان و نامردمان بیفتد. قبلا هم گفته بودم حضور من در این انتخابات گفتمانی است و رقابت درون گفتمان انقلاب اسلامی را ناصواب می‌دانم. بر همین اساس ضمن تشکر از همه عزیزانی که در سراسر کشور نسبت به این جانب ابراز محبت و بزرگواری نموده‌اند به خصوص دانشگاهیان ، نخبگان ، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران ، علمای اعلام و به ویژه حضرت علامه آیت‌الله مصباح یزدی دامت برکاته ، با توجه به حضور قطعی برادر انقلابی و مومن جناب آقای دکتر جلیلی ، با کسب نظر مشورتی از جبهه پایداری انقلاب اسلامی ، برای دفاع از گفتمان امید ، عدالت و استقامت ، اینجانب با انصراف از داوطلبی در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری ، حمایت خود را از جناب آقای دکتر جلیلی اعلام می‌دارم. این حمایت برای دفاع یکپارچه از گفتمان انقلاب اسلامی است و به ایشان دعا می‌کنم تا ان‌شاءالله همواره در همین خط اصیل در تمسک به اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله ، با رهبری ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای ادام الله ظله العالی و همراه با روحانیت متعهد دامت برکاتهم باقی بمانند و بتوانند خدمتگزار خوبی برای این مردم مومن و نجیب باشند.

و ما توفیقی الا بالله علیه توکلت و الیه انیب

دکتر کامران باقری لنکرانی

به گزارش ایسنا بر اساس اخبار اعلامی، لنکرانی و جلیلی ساعتی قبل با هم دیدار داشته‌اند.

کامران باقری لنکرانی وزیر سابق بهداشت دولت احمدی‌نژاد، نامزد جبهه پایداری بود.

جبهه پایداری نیز قرار است در این باره بیانیه‌ای صادر کند

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سکه یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان شد/ کاهش ۶۰ هزار تومانی در یک روز

در بازار طلای تهران تا این لحظه قیمت سکه طرح جدید با ۶۰ هزار تومان کاهش یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان و طرح قدیم هم با ۸۰ هزار تومان کاهش یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.
خبرگزاری فارس: سکه یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان شد/ کاهش ۶۰ هزار تومانی در یک روز

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» قیمت انواع سکه در بازار تهران همانند روزهای گذشته با کاهش روبرو شد.

بر این اساس تا این لحظه قیمت سکه طرح جدید با 60 هزار تومان کاهش یک میلیون 170 هزار تومان و طرح قدیم با 80 هزار تومان افت قیمت یک میلیون و 130 هزار تومان شد.

همچنین نیم سکه 25 هزار تومان کاهش یافت و به 630 هزار تومان رسید و ربع سکه 385 هزار تومان شد که 20 هزار تومان کاهش نشان می‌دهد.

سکه گرمی با 22 هزار تومان کاهش 278 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار با 4 هزار تومان کاهش به 110 هزار و 800 تومان رسید.

امروز قیمت اونس در بازارهای جهانی با 22 دلار کاهش 1348 دلار و نرخ دلار در بازار تهران هم 3450 تومان ارزش‌گذاری شد.

به گفته فعالان بازار طلا، کاهش قیمت اونس جهانی و عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده در اول خرداد ماه دو عامل اصلی کاهش قیمت سکه در بازار است

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سهمیه کارت سوخت بنزین بدون تغییر واریز می‌شود

سهمیه بنزین خردادماه بدون تغییر در قیمت و حجم سهمیه در ساعات پایانی روز سه شنبه (31 اردیبهشت ماه) در کارت های سوخت خودرو شارژ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، با توجه به این که قیمت حامل‌های سوخت تا روی کارآمدن دولت یازدهم افزایش نخواهد یافت، و براین اساس  60 لیتر سهمیه بنزین 400 تومانی خرداد‌ماه خودروهای سواری شخصی ساعت 24 سه شنبه در کارت‌های سوخت است.

همچنین بعد از اتمام سهمیه بنزین یارانه‌ای، اجازه برداشت بنزین با نرخ 700 تومان نیز 300 لیتر در ماه است. البته مسوولان تاکید کرده اند که در صورت نیاز افراد هیچ مانعی برای عرضه بیش ازاین مقدار وجود ندارد و جایگاه‌داران سوخت می‌توانند با کارت سوختی که در اختیار دارند نسبت به عرضه بنزین 700 تومانی اقدام کنند.

همچنین سهمیه بنزین موتورسیکلت‌ها نیز مانند ماه‌های پیش 25 لیتر است که بامداد اول اول خرداد ماه در کارت‌های سوخت خواهد بود. البته 60 درصد سهمیه بنزین موتورسیکلت‌هایی که نسبت به تعویض پلاک خود اقدام نکرده‌اند کاهش خواهد یافت./عب

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات