دو کمیسیون مجلس مامور بررسی اهانت به زن محجبه در خیابان تهران شدند

نماینده مردم تهران در تذکری نسبت به اهانت به یک خانم محجبه در پی امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: وقتی به یک زن مسلمان هتاکی می شود عده ای برای پیگیری این موضوع کمیته تشکیل می دهند اما انگار برخی نسبت به اهانت به یک زن محجبه بی توجه هستند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر روح الله حسینیان عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در جلسه امروز دوشنبه مجلس در بیان تذکری اظهار داشت: طبق اصل 67 قانون اساسی نمایندگان به قرآن سوگند خوردند که از حریم اسلام حمایت کنند.

وی افزود: شاید شنیده باشید خبری را که برخی رسانه ها در روزهای گذشته منتشر کردند مبنی بر این که یک خانم محجبه در خیابان های تهران به یک خانم لاابالی و مبتذل تذکر داده و با این خانم محجبه برخورد شده است به وی مشت و لگد زده و چادر او را کشیده اند.

حسینیان تصریح کرد: چرا یک زن چادری در ماه رمضان در حال انجام وظیفه اش مورد گستاخی قرار می گیرد؟ اگر یک خانم مسلمان در یک کشور دیگر مورد هتاکی واقع می شد برخی یک کمیته تشکیل می دادند اما الان به یک خانم محجبه توهین شده است اما این افراد بی توجه هستند.

وی با بیان این که هیئت رئیسه مجلس باید پیگیر این موضوع باشد و قوه قضائیه و نیروی انتظامی بخواهد که در این خصوص اقدامی انجام دهد، گفت: اگر اقدامی از سوی این دو نهاد انجام نگرفته جای پیگیری دارد.

نماینده مردم تهران در تذکر دیگری اظهار داشت: مسئولیت برگزاری جلسه تحلیف رئیس جمهور با مجلس است و این که چه کسانی می توانند در این مراسم حضور داشته و یا نداشته باشند به نظر مجلس بستگی دارد، نباید صحبت هایی مطرح شود مبنی بر این که فلانی می خواهد از انگلیس و یا از ایتالیا بیاید.

عضو کمیسیون اصل 90 خاطر نشان کرد: همچنین کسانی که جزء سران فتنه بوده اند و هنوز اعلام برائت نکرده اند نباید گفته شود که می توانند در جلسه حضور یابند، هنوز عاشورای 88 و روز قدس را فراموش نکردیم که این افراد از فتنه گران حمایت کردند.

حسینیان با بیان این که مجلس وارث شهدای بزرگ است، گفت: رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار شب گذشته از فتنه اظهار ناراحتی کردند؛ نباید این موضوع را فراموش کنیم هیئت رئیسه نیز باید این دو نکته را لحاظ کند. همچنین کسانی که تعلیق غنی سازی را به ما تحمیل کردند نباید در مجلس حضور یابند که اگر چنین شود مجلس حزب اللهی واکنش نشان می دهد.

بعد از تذکر حسینیان، محمد رضا باهنر نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی از کمیسیون فرهنگی و کمیسیون امنیت ملی خواست تا پیگیر موضوع اهانت به خانم محجبه ای شوند که درپی امر به معروف و نهی از منکر به وی اهانت شده است.

وی افزود: خود آقای حسینیان هم که عضو کمیسیون اصل 90 هستند می توانند پیگیر این موضوع باشند. این موضوع بسیار مهم است و باید گزارش آن در صحن علنی داشته باشیم تا دیگر این نوع حرمت شکنی ها ادامه پیدا نکند.

باهنر خاطر نشان کرد: حتما باید یک برخورد جدی و قاطعانه با این موضوع انجام شود

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قیمت سکه ، طلا در 31 تیر ماه 92

جدول قیمت سکه و ارز
نوع سکه دوشنبه - قیمت (تومان)
سکه‌تمام‌طرح‌جدید 1030000
سکه‌تمام‌طرح‌قدیم 1000000
نیم سکه 550000
ربع سکه 350000
1 گرمی 230000
هرگرم‌طلای18عیار 100000
نوع ارز  
دلار آمریکا 3160
یورو 4170
پوند انگلیس 4830
درهم

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رئیس دیوان عدالت اداری خبر داد:ابطال مصوبه ۷۴ هزار میلیاردی دولت/ اعمال ماده ۲۰

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: پس از برگزاری جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه ۷۴ هزار میلیاردی دولت ابطال شد.

خبرگزاری فارس: ابطال مصوبه ۷۴ هزار میلیاردی دولت/ اعمال ماده ۲۰

محمد جعفر منتظری رئیس دیوان عدالت اداری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس از ابطال مصوبه ۷۴ هزار میلیاردی دولت خبر داد.

وی افزود: امروز جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری برگزار شد و تمام وقت جلسه به بررسی این مصوبه اختصاص داشت.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: پس از استماع نظرات کارشناسان و بررسی دقیق این مصوبه با اکثریت آراء این مصوبه ابطال شد.

وی افزود: همچنین اعمال ماده ۲۰ شد به این معنا که ابطال این مصوبه از زمان تصویب در دولت بوده است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دعوت از سران تمام کشورها برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب/ آمریکا دعوت نشد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به مراسم تحلیف حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی گفت: برای اولین بار از سران تمام کشورها بجز آمریکا برای حضور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور متخب دعوت کرده‌ایم.
سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگار حوزه سیاست‌ خارجی باشگاه خبرنگاران، با اشاره به مراسم تحلیف حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی گفت: این بار، برای مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب از سران سایر کشورها نیز دعوت شده است.

وی افزود: دعوت از سران برای حضور در مراسم تحلیف در سایر کشورها یک رسم معمول است، ولی در جمهوری اسلامی ایران این اولین باری است که شاهد چنین اتفاق هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطر نشان کرد: دعوت ما از سایر کشورها دعوت عام بوده و شمولیت دارد، البته آمریکا جزء کشورهایی است که استثنا بوده و از سران این کشور برای حضور در مراسم  تحلیف دعوت نشده است.

وی همچنین گفت: بین کشورهای اروپایی برای دعوت در این مراسم استثنایی قائل نشدیم.

عراقچی در ادامه گفتگوی خود به موضوع ربایش یکی از کارمندان اداری سفارت کشورمان در یمن اشاره کرد و گفت: اطلاعات بیشتری از آنچه که اعلام شده در دست نداریم ولی ما از نزدیک موضوع را پیگیری و رصد می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در این رابطه با دولت یمن در ارتباط هستیم و نتیجه پیگیری‌ها را اعلام خواهیم کرد.

گفتنی است، پیشتر محمد حسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از برگزاری مراسم تحلیف حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در روز 13 مرداد در بهارستان خبر داده بود.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نه اسرائیل نه آمریکا و نه هیچ کس در جهان نمی‌تواند به ایران حمله کند

موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل در یک بررسی راهبردی تاکید کرد که به رغم اظهارات نتانیاهو نه آمریکا و نه اسرائیل نه می‌توانند و نه به نفع آنهاست که به ایران حمله کنند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل در یک بررسی راهبردی تاکید کرد که به رغم اظهارات نتانیاهو نه آمریکا و نه اسرائیل نه می‌توانند و نه به نفع آنهاست که به ایران حمله کنند.

براساس این گزارش به نقل از ایران هسته‌ای؛ زکی شالوم درمقاله‌ای برای موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل که روز 27 تیر 1392 منتشر شده ابتدا استدلال کرده است که اگر آمریکا برای حمله به ایران پیشقدم شود، قبل از هر کس نزد مردم خود متهم خواهد بود.

وی می‌نویسد: «اگر ایالات متحده، عملیاتی نظامی علیه ایران به راه اندازد، تصور مردم آمریکا احتمالاً این خواهد بود که این اقدام در درجه اول به قصد دفاع از اسرائیل انجام گرفته است. به احتمال زیاد این تصور، آسیب به منافع آمریکا در منطقه را تشدید می‌کند. در نتیجه، بازدارندگی اسرائیل در مقابل بازیگران حکومتی و غیر حکومتی منطقه‌ای به احتمال زیاد کاهش می‌یابد. علاوه بر این، این فعالیت به احتمال زیاد می‌تواند موقعیت آن دسته از محافل آمریکایی را که ادعا می‌کنند اسرائیل و روابط خاص آن با ایالات متحده، باری بر دوش ایالات متحده است و به جایگاه بین‌المللی آن از یک سو و ارتباط آن با جهان عرب از سوی دیگر آسیب می‌رساند، تقویت خواهد کرد. در نهایت، ایالات متحده ممکن است در عوضِ تمایل خود برای محافظت از اسرائیل چیزی بخواهد. فشار آمریکا بر اسرائیل برای اتخاذ مواضع دشوار در مورد روند صلح همچنین می‌تواند افزایش یابد».

وی در ادامه به این مسئله اشاره کرده است که اساسا ممکن است عملیات نظامی علیه ایران حتی اگر توسط امریکا انجام شود باز هم شکست بخورد.

شالوم نوشته است: «یک عملیات آمریکایی علیه ایران می‌تواند –به طور کامل و یا جزئی- شکست بخورد. اگر این اتفاق بیفتد، فشار بر دولت اسرائیل، چه داخلی و چه خارجی، برای جلوگیری از حمله به ایران به شدت افزایش خواهد یافت. بحث اصلی این است که اگر ایالات متحده نتواند این کار را انجام دهد، پس اسرائیل مطمئناً نمی‌تواند. این به معنی محدود کردن آزادی مانور اسرائیل است».

وی همچنین با اشاره به اینکه هیچ ضمانتی وجود ندارد که حمله امریکا به ایران موفق تر از اسراییل باشد، آورده است: «حامیان «گزینه آمریکایی» ادعا می‌کنند که اگر اسرائیل به تنهایی به ایران حمله کند، باید انتظار واکنشی گسترده را از سوی ایران و متحدان منطقه‌ای آن، به خصوص حزب‌الله داشته باشد، در حالی که اگر ایالات متحده حمله کند، ایران ممکن است تصمیم بگیرد که واکنش خود را به جای اسرائیل به ایالات متحده متمرکز کند. با این حال، این باور ممکن است منعکس‌کننده خیالی خام باشد و نه یک ارزیابی متعادل از وضعیت».

شالوم ادامه داده است: «حتی اگر منبع حمله، ایالات متحده باشد، ایران دلیل بسیار خوبی برای تمرکز واکنش خود بر اسرائیل دارد. اول، ایران ممکن است به این ارزیابی برسد که اسرائیل، بر خلاف ایالات متحده، دارای محدودیت‌های سیاسی و عملیاتی است که استفاده آن از قدرت علیه ایران را محدود می‌کند. دوم، اسرائیل در چشم بسیاری از کشورها به ویژه در منطقه، هدفی «مشروع» برای واکنش است. سوم، نتایج بازدارندگیِ یک حمله عمده به شهرهای مرکزی و شهروندان اسرائیل، بسیار بزرگ‌تر از هر گونه حمله دقیق به اهداف ایالات متحده در خلیج فارس خواهد بود».

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

درگیری پلیس ترکیه با معترضان در میدان تقسیم اسلامبول

نیروهای امنیتی ترکیه با صدها معترض در اسلامبول که علیه دولت شعار می‌دادند، درگیر شدند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، میدان «تقسیم» اسلامبول شنبه‌شب شاهد تظاهرات ضد دولتی بود. صدها معترض که در این تظاهرات شرکت کرده بودند، علیه دولت «رجب طیب اردوغان» شعار دادند و خشونت پلیس را محکوم کردند.
براساس این گزارش، پلیس ابتدا خواستار متفرق شدن معترضان شد و اعلام کرد که این تظاهرات غیرقانونی بوده و اگر ادامه یابد، ماموران پلیس برای پایان دادن به آن مداخله می‌کنند.
اما با ادامه یافتن تظاهرات، نیروهای پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند.
چند روز قبل 78 معترض در شهرهای اسلامبول و «ازمیر» به دست نیروهای پلیس دستگیر شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دو نفر از معترضانی که در جریان اعتراضات شهر اسلامبول با یکدیگر آشنا شده بودند، شنبه شب در پارک «گزی» اقدام به برگزاری مراسم ازدواج کردند.
در این مراسم تعداد زیادی از معترضانی که از تاریخ 31 مه (11 خرداد) تاکنون در اعتراضات ضد دولتی شرکت داشتند حضور یافته بودند.
اما این مراسم با یک اتفاق تکراری همراه شد و آن حمله پلیس ترکیه به جمعیت حاضر با استفاده از ماشین‌های‌ آب‌پاش بود.
نکته جالب در مورد مراسم ازدواج مذکور آن بود که عروس و داماد با ماسک‌های ضد گاز در این مراسم حاضر شده بودند تا در صورت اقدام پلیس به شلیک‌ گاز اشک‌آور، در شب ازدواج خود متحمل آسیبی نشوند. اعتراضات ترکیه از تاریخ 31 مه در اعتراض به تخریب پارک «گزی» آغاز شده است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بازتاب سخنان مقام معظم رهبری در رسانه‌های خارجی

رسانه‌های خارجی به انعکاس اظهارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی که روز یکشنبه در دیدار با مسوولان و کارگزاران نظام مطرح کردند، پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،خبرگزاری فرانسه در خبری با عنوان «رهبر ایران می‌گوید نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد» گزارش داد: پس از آنکه مقامات و قانون‌گذاران آمریکایی خواستار دیپلماسی در قبال حسن روحانی، رییس جمهور منتخب ایران شدند آیت الله علی خامنه‌ای روز یکشنبه هشدار داد که واشنگتن «قابل اعتماد نیست».

این خبرگزاری گزارش داد که آیت‌الله خامنه‌ای در ماه مارس نیز گفت که نسبت به دورنمای مذاکرات مستقیم با آمریکا در حاشیه مذاکرات هسته‌یی با قدرت‌های جهانی «خوشبین نیست».

خبرگزاری فرانسه در بخش دیگری از گزارشش به این نکته اشاره کرد که هفته پیش مقامات آمریکایی و تعدادی زیادی از قانونگذاران این کشور از باراک اوباما رییس جمهور آمریکا خواستند دیپلماسی را در قبال روحانی دنبال کنند.

قانونگذاران پیشین آ‌مریکایی در نامه‌ای به اوباما گفتند که انتخاب روحانی که در تاریخ سه اوت روی کار می‌آید یک فرصت «احتمالی بزرگ است».

روزنامه استار تریبون نیز در خبری به عنوان «رهبر ایران مذاکرات با آمریکا را منتفی نمی‌داند، ولی خواستار احتیاط در این زمینه شد» نوشت که رهبر معظم ایران می‌گوید که مذاکرات با آمریکا را منع نکرده است، ولی باید در زمینه هر گونه مذاکره احتمالی احتیاط کرد.

این روزنامه افزود که آیت الله علی خامنه‌ای دولت آمریکا را غیرقابل اعتماد خواند.

این روزنامه نوشت که روحانی که در انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شد در ماه اوت روی کار می‌آیند.

ایران از سران همه کشورهای جهان دعوت کرده است که در مراسم تحلیف وی شرکت کنند.

الجزیره نیز در خبری با عنوان «رهبر ایران می‌گوید آمریکا قابل اعتماد نیست» به بخشی از اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای درباره خوشبین نبودن به مذاکرات با آمریکا اشاره کرد و به نقل از ایشان نوشت که رهبر ایران مذاکرات با آمریکا درباره برخی مسائل خاص مانند عراق را ممنوع نکرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در خبری با عنوان «رهبر ایران خواستار احتیاط در تعامل با آمریکا شد» گزارش داد که آیت‌الله خامنه‌ای روز یکشنبه گفت که مذاکرات با آمریکا را ممنوع نکرده است، ولی دولت آمریکا را غیرقابل اعتماد خواند و خواستار احتیاط در زمینه هرگونه مذاکرات احتمالی شد.

این خبرگزاری نوشت که انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران امیدها برای رفع تنش‌ها با غرب و نیز مذاکرات مستقیم احتمالی با آمریکا را احیا کرده است.

اظهارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مسوولان و کارگزاران نظام بازتاب گسترده‌ای در بین رسانه‌های عربی نیز داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روزنامه‌ی مصر الیوم در خبری با عنوان "رهبر ایران نسبت به تعامل با آمریکا هشدار داد" نوشت: آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران انجام مذاکرات با آمریکا را ممنوع نکرد اما خواهان در پیش گرفتن احتیاط در هر گفت‌وگوی احتمالی شد.

این روزنامه‌ در گزارشش آورده است که آیت‌الله خامنه ای در سخنانش آمریکا را غیرقابل اعتماد توصیف کرده است.

سایت لیبانون فایلز نیز در خبری با عنوان " آیت‌الله خامنه‌ای: نباید به آمریکایی‌ها اعتماد کرد" نوشت: آیت‌الله سید علی خامنه‌ای گفت که " ما به تعامل با جهان اعتقاد داریم اما باید طرف مقابل را درک کنیم و دشمنی‌مان را با آن فراموش نکنیم.

این سایت به نقل از رهبر ایران افزود: از سال‌ها پیش آمریکایی‌ها می‌گویند که خواهان گفت‌وگو با ایران هستند . من نسبت به آن خوشبین نیستم چرا که تجربه صادق نبودن و منطق نداشتن آنها را ثابت کرد و نشان داد که نباید به آنها اعتماد کرد.

اخبار الیوم چاپ مصر نیز در تیتری از سخنان رهبری ایران آورده است: " به آمریکا اعتماد نداریم."

این روزنامه نوشت که آیت‌الله علی خامنه‌ای ، رهبر عالیرتبه ایران گفت که مذاکره با آمریکا را ممنوع نکرده است اما خواهان در پیش گرفتن احتیاط در گفت‌وگوهای احتمالی با آن شد.

سایت التیار نیز در بازتاب سخنان خبر تیتر " آمریکا هم‌چنان قابل اعتماد نیست" را برگزید و به نقل از رهبری ایران نوشت که آمریکا برای انجام مذاکرات مستقیم قابل اعتماد نیست.

شبکه المنار، شبکه اسکای نیوز و روزنامه‌ی الیوم السابع مصر نیز در تیترهای مشابهی به بازتاب سخنان مقام معظم رهبری پرداختند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

لاوروف: نظام و مخالفان سوری باید برای اخراج تروریست‌ها متحد شوند

سرگئی لاوروف اعلام کرد که هدف برگزاری نشست ژنو2 این است که نظام و مخالفان سوری جهت بیرون راندن تروریست‌ها از کشور متحد شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) در دیدار با قدری جمیل، معاون نخست‌وزیر سوریه در مسکو اعلام کرد: این ماموریت باید یکی از بندهای اصلی در نشست ژنو 2 باشد.

وزیر امور خارجه روسیه این مساله را یادآور شد که نشست گروه هشت (G8) در بیانیه خود در ماه گذشته خواهان این مساله شده بود.

وی خاطرنشان کرد که مسکو درصدد است تدابیر مشخصی را جهت اجرای معاهده ژنو پیشنهاد دهد.

لاوروف بیان کرد: مسکو از دمشق می‌خواهد به تلاش‌های خود جهت مشارکت دادن تمام گروه‌های مخالف در نشست ژنو 2 ادامه دهد.

وی با اظهار تاسف نسبت به تصمیم تعدادی از گروه‌های مخالف‌ سوری جهت عدم مشارکت در این نشست گفت: مسکو از شرکای تاثیرگذار بر ائتلاف ملی مخالفان سوریه می‌خواهد تا با استفاده از نفوذ خود، نظر این ائتلاف مبنی بر عدم مشارکت در نشست ژنو 2 را تغییر دهند.

لاوروف با بیان اینکه هیچ راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد، تاکید کرد: ما می‌خواهیم تا این مساله را به گوش همه طرف‌ها برسانیم.

وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد: ما به برگزاری نشست‌ها با دولت و تمامی گروه‌های مخالف سوری ادامه می‌دهیم تا همگان را قانع کنیم که طرح آمریکا و روسیه را جهت برگزاری نشست ژنو 2 در سریعترین زمان ممکن بپذیرند.

در همین راستا، قدری جمیل با بیان اینکه تدابیر نظامی و سیاسی جهت سرنگونی نظام سوریه شکست خورده است، اعلام کرد که غرب مسئول اصلی رنج‌های مردم سوریه است.

معاون نخست‌وزیر سوریه عنوان داشت که توافق‌ها در خصوص تحویل موشک‌های s300 به سوریه هم چنان در جریان است.

قدری جمیل از نقش مسکو در تدوین بیانیه پایانی نشست گروه هشت و مخالفت این کشور با درج بندهای غیرقابل قبول در این بیانیه قدردانی کرد.

وی همچنین از نقش روسیه در کمک‌رسانی به سوریه قدردانی و تصریح کرد: بحران سوریه طولانی مدت شده است و ضررهای مالی و جانی آن در حال افزایش است.

وی با بیان این که در دیدارش با لاوروف مسئله اعطای وام به سوریه را مورد بررسی قرار داد، نسبت به این که تا پیش از پایان سال جاری در این خصوص توافق شود، اظهار امیدواری کرد.

معاون نخست وزیر سوریه اعلام کرد که مخالفان داخلی در این کشور بر این باورند که راه‌ حل سیاسی تنها راه برای حل و فصل بحران سوریه است.

جمیل که نماینده مخالفان داخلی سوریه است، تاکید کرد که اوضاع در این کشور دشوار است، اما از طریق راه‌های سیاسی می‌توان آن را حل کرد.

این مسوول سوری تاکید کرد که مخالفان داخلی سوریه کاملا از برگزاری نشست ژنو 2 حمایت می‌کنند.

وی بر لزوم مشارکت ایران و هم‌چنین ترکیه، مصر، عربستان و دیگر طرف‌های ذیربط در نشست ژنو 2 تاکید کرد.

جمیل عنوان داشت که دور کردن هریک از طرف‌های ذیربط از حل و فصل بحران سوریه باعث می‌شود که به سرعت بر سر راه حل و فصل بحران مانع ایجاد شود.

خبرگزاری نووستی گزارش داد که قدری جمیل، معاون نخست‌وزیر سوریه و مسئول امور اقتصادی این کشور در آوریل سال جاری میلادی به مسکو رفت. در جریان این سفر، وی در مورد اعطای وام روسیه به دولت دمشق با مقام‌های روس به گفت‌وگو پرداخت.

میزان زیان اقتصاد سوریه در جریان جنگ داخلی این کشور مبلغ 25 میلیارد یورو (33 میلیارد دلار) تخمین زده شده است. نرخ تبادلات پول رایج سوریه نیز از زمان آغاز جنگ داخلی در مارس 2011 که 50 پوند سوریه برابر با یک دلار بود هم اکنون به 100 پوند سوریه برابر با یک دلار آمریکا رسیده است.

بر اساس آخرین تخمین سازمان ملل حدود 100 هزار تن از مردم سوریه در جریان این جنگ کشته شده‌اند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قرارگاه پدافند هوایی به لحاظ توانایی رزمی در آمادگی کامل به سر می‌برد

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) در جریان بازدید از مواضع پدافندی "سایت فردو" گفت: امروز قرارگاه پدافند هوایی به لحاظ توانایی رزمی در آمادگی کامل به سر می‌برد و با همت و تلاش سامانه عقیدتی سیاسی آمادگی معنوی و روحی کارکنان نیز در سطح مطلوبی قرار دارد.

به گزارش حوزه دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، سومین محفل انس با قرآن کریم قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص)، شب گذشته با حضور امیر سرتیپ "فرزاد اسماعیلی" فرمانده و حجت‌الاسلام والمسلمین "محمدعلی انصاری" رئیس اداره عقیدتی سیاسی این قرارگاه در گروه پدافند هوایی حضرت معصومه(س) فردو برگزار شد.

در این مراسم امیر اسماعیلی که پس از بازدید از مواضع پدافندی سایت فردو و اطلاع از میزان آمادگی این سایت در محفل انس با قرآن شرکت کرده بود، گفت: بحمدا... امروز قرارگاه پدافند هوایی به لحاظ توانایی رزمی در آمادگی کامل به سر می‌برد و با همت و تلاش سامانه عقیدتی سیاسی آمادگی معنوی و روحی کارکنان نیز در سطح مطلوبی قرار دارد.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین انصاری در ابتدای این مراسم گفت: خدا را شاکریم که در روزهای بهار قرآن و ایام ضیافت الهی که از ارزشمندترین روزهای سال است توفیق داریم که در محضر قرآن هستیم و به آیات دلنشین این کتاب هدایت گوش جان می‌دهیم.

رئیس اداره عقیدتی سیاسی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) اظهار داشت: اگر همه فکر و اندیشه‌ها قرآنی باشد آن وقت می‌توانیم افتخار کنیم که ما به درستی علاقه‌مند به قرآن هستیم.

 وی تصریح کرد خداوند متعال در قرآن راه نجات بشر و راه سود بردن انسان را ایمان و عمل صالح معرفی کرده است و در این بازار تجارت دنیای فانی همه زیان‌کارند مگر کسانی که ایمان داشته و عمل صالح انجام می‌دهند.

یاد آور می‌شود در این محفل نورانی انس با قران کریم، علی صادقپور قاری ممتاز کشوری و سید هادی حسینی قاری نوجوان، به تلاوت آیات روح‌بخش کلام وحی پرداختند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حدادعادل در گفت‌وگو با فارس:اعتدال در ذات اصولگرایی است/ گفت‌وگو با لاریجانی درباره نحوه تعامل با دولت

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس از دیدار خود با رئیس مجلس و گفت‌وگو درباره نحوه تعامل با دولت آتی خبر داد و گفت: دوری از افراط و تفریط در ذات اصولگرایی است.

خبرگزاری فارس: اعتدال در ذات اصولگرایی است/ گفت‌وگو با لاریجانی درباره نحوه تعامل با دولت

غلامعلی حداد عادل نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه اعتدال وصف روش است و نه اعتقاد، گفت: این طور نیست که کسی بخواهد از اصول و ارزشها صرف نظر کند و بگوید که معتدل است.

وی با بیان اینکه همه افراد باید معتقد به اصولی باشند که آن را پذیرفتند، خاطر نشان کرد: ما هم معتقدیم که در روش باید معتدل بود و از روش اعتدال برای پیشبرد هداف استفاده کرد چرا که اعتدال یک نوع روش برای عمل کردن و کار اجرایی است.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه با بیان اینکه مشی اعتدال در روش مورد قبول است، گفت: ذات اصولگرایی دوری از افراط و تفریط است و اصولگرایان نیز همواره بر مشی اعتدال تاکید داشتند.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه با اشاره به دیدار روز گذشته خود با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این دیدار درباره نحوه تعامل با دولت، همکاری دو فراکسیون (فراکسیون اصولگرایان و رهروان) و مباحث مربوط به امور مجلس با ایشان گفتگو کردم.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام:آمریکایی‌ها غیرقابل اعتماد، غیرمنطقی و غیرصادق هستند

رهبر انقلاب اسلامی با بیان اینکه در تعامل با دنیا، نباید عملکرد دشمنان خود را از یاد ببریم حتی اگر بنابر مصالحی، آن را به روی او نیاوریم با اشاره به اظهارات اخیر امریکاییها برای مذاکره با ایران، گفتند: در ابتدای امسال هم گفتم که به مذاکره با امریکا خوش بین نیستم، اگرچه در سالهای گذشته مذاکره در مسائل خاصی همچون عراق را منع نکردم، امریکاییها غیرقابل اعتماد و غیرمنطقی هستند و در برخوردهایشان صادق نیستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب عصر امروز (یکشنبه) در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام، تحویل مسئولیتهای اجرایی را فرصتی مبارک برای استمرار جهت گیریهای منطبق بر قرائت حضرت امام خمینی (رض) در مسائل مختلف کشور خواندند و با تبیین واقعیات تاریخی و کنونی کشور تأکید کردند: مسئله اقتصاد و ادامه پیشرفتهای علمی، باید در اولویت کار همه مسئولان قرار داشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنان خود با شکر و سپاس به درگاه خداوند متعال به سبب درک یک ماه رمضان دیگر و بهره مندی از برکات آن، گفتند: یکی از وظایف انسان این است که بعد از هر نصرت و تفضل الهی، تضرع و توسل به خدا را افزایش دهد.

آثار حماسه عظیم سیاسی انتخابات، بتدریج در بخش های مختلف آشکار خواهد شد

ایشان با اشاره به نصرت های پی در پی الهی که شامل حال ملت ایران شده است، افزودند: آخرین مورد از تفضلات الهی، نصرت بزرگ خلق حماسه سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری بود که آثار این حماسه عظیم، بتدریج در بخش های مختلف آشکار خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای تقارن حرکت بزرگ سیاسی ملت ایران و ماه مبارک رمضان را یک توفیق خواندند و افزودند: ماه رمضان که ماه رحمت و مغفرت الهی و ماه انابه و توبه است با همه برکات و ادعیه و اعمال خود زمینه ساز توجه و تضرع بیشتر انسان به خداوند متعال است که همه باید از این فرصت بزرگ و استثنایی بیشترین بهره را ببریم.

ایشان، به یاد خدا بودن چه در شرایط سختی و چه در شرایط راحتی و آسایش را ضامن حرکت تکاملی انسان برشمردند و خاطرنشان کردند: این توجه و توسل باید منجر به عمل شود که در این صورت، رکود و سکون و ناامیدی و بازگشت به عقب وجود نخواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی لازمه چنین عملی را صبر و توکل دانستند و تأکید کردند: صبر به معنای پایداری، مقاومت و فراموش نکردن هدف است و توکل هم یعنی کار را انجام دادن و نتیجه را از خدا خواستن.

جهت گیری‌های غلط تلاشهای مضاعف را به نتیجه ای نمی رساند و از اهداف دور می کند

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش صبر و توکل در اعمال شخصی و همچنین امور مربوط به مدیریت کشور چند عنصر اساسی و اصلی را در بکارگیری این دو مقوله دخیل دانستند و خاطرنشان کردند: اولین عنصر، انتخاب جهت درست و حفظ جهت گیری صحیح است.

ایشان خاطرنشان کردند: اگر جهت گیری ها، غلط انتخاب شود تلاشهای مضاعف، نه تنها ما را به نتیجه ای نمی رساند بلکه از اهداف دور می کند.

جهت گیریهای صحیح انقلاب و کشور براساس قرائت معتبر امام است/ نیازی به بررسی مجدد نیست

حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح جهت گیریهای صحیح در مدیریت کشور با یادآوری سخنان خود در مراسم امسال سالگرد امام خمینی (رض) افزودند: همچنانکه آن روز تأکید شد، جهت گیریهای صحیح انقلاب و کشور براساس قرائت معتبر امام، در همه زمینه ها مشخص است و نیازی به بررسی مجدد جهت گیریها نیست.

ایشان امام را حکیم و فقیهی پخته، خردمند و آگاه خواندند و افزودند: قرائت امام که در سخنان، نوشته ها و آثار ایشان از جمله در وصیتنامه آن بزرگوار، کاملاً بیّن و آشکار است، به عنوان حجت و شاخص مورد قبول نخبگان، زبدگان، مسئولان و آحاد ملت است البته گاه تفسیر غلطی از دیدگاههای امام ارائه می شود که کار بد و خاطرناکی است.

رهبر انقلاب افزودند: جهت گیریهای صحیحی که امام مشخص کرده است باید در سیاستهای کلان و خرد مدیریتی کشور، نقش برجسته و اساسی ایفا کند.

جابجایی مسئولیت‌ها در ایران بجز سال 88 همواره با آسایش و شادکامی و خوبی بوده است

ایشان در ادامه بحث خود درباره عناصر دخیل در صبر و توکل در مدیریت کشور، بکارگیری همه ابزارها و نیروها و نیز اولویت بندی را مورد توجه قرار دادند و سپس به بررسی کلی واقعیتهای موجود در کشور پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه ای، در مقدمه این قسمت از سخنانشان، مقاطع تحویل مسئولیتها و دولتها را مقاطعی خوب و مبارک خواندند و افزودند: ورود عناصر، دیدگاهها، ابتکارات و  سلایق جدید به «میدانِ جابجایی قدرت» عید و فرصت بزرگی است که باید از آن بخوبی استفاده کرد.

ایشان افزودند: بحمدالله جابجایی مسئولیتها در ایران اسلامی بجز سال 88 که برخی خطای بزرگی کردند و کشور را به لب پرتگاه بردند، همواره با آسایش، شادکامی و خوبی همراه بوده است.

رهبر انقلاب تأکید کردند: مجموعه، عناصر و گروهی که با فکرها و ابتکارات جدید وارد میدان می شوند باید با استفاده از کارهای انجام شده بنای رفیع کشور را بالاتر ببرند.

چقدر ارزشمند است اگر دولت بعدی نیز همین مقدار یا بسیار بیشتر از این، از خود فعالیت و تلاش نشان دهد

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به کارهای فراوان و کارهای برجسته دولت فعلی افزودند: هر مجموعه باید به مجموعه قبل از خود نگاه مثبت داشته باشد و چقدر ارزشمند است اگر دولت بعدی نیز همین مقدار یا بسیار بیشتر از این، از خود فعالیت و تلاش نشان دهد.

7 واقعیت در نگاه کلان رهبر انقلاب به اوضاع کشور

رهبر انقلاب سپس در نگاهی کلان به اوضاع کشور 7 واقعیت را مورد توجه قرار دادند.

«موقعیت جغرافیایی ممتاز»، «تاریخ پرافتخار و تمدن کهن و ریشه دار»، «ثروتها و ذخائر طبیعی و استعداد برجسته انسانی» سه واقعیت نخستینی بودند که رهبر انقلاب به آنها اشاره کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح واقعیت چهارم افزودند: ایران در دو سه قرن اخیر از ناحیه استبداد و دیکتاتوری داخلی و «نفوذ و تهاجم فرهنگی و سیاسی خارجی»، ضربه های سختی خورده است که در هر گونه تحلیل کلان شرایط، باید مورد توجه قرار گیرد.

ایشان از بیداری ملی و عمومی در سه مقطع مشروطیت، نهضت ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی به عنوان واقعیتی دیگر نام بردند و خاطرنشان کردند: قیام ملی در مشروطیت و نهضت ملی شکست خورد اما پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی پاسخ قاطعی بود به ضرباتی که ایران از ناحیه تهاجم بیگانه دریافت کرده بود.

حضرت آیت الله خامنه ای تجربه حرکت پیروزمندانه در عرصه های مختلف سیاسی – اقتصادی، علمی و فرهنگی را ششمین واقعیتی برشمردند که باید در نگاه کلان به کشور، مد نظر قرار گیرد.

ایشان افزودند: پیشرفت اعجاب برانگیز علمی -تأثیرگذاری غیرقابل انکار در مسائل مهم منطقه ای و بالتبع در مسائل جهانی- پیشرفتهای شگفت انگیز در سازندگی و چرخش کلان و 180 درجه ای فرهنگی نسبت به دوران طاغوت از جمله نشانه های حرکت پیروزمندانه 30 سال اخیر است.

رهبر انقلاب مردم سالاری دینی و مردم سالاری سالم را از بزرگترین موفقیتهای سیاست داخلی برشمردند و افزودند: دست بدست شدن سالم و واقعی قدرت اجرایی و تقنینی آن هم بدون خدعه ها و شگردهای رایج در غرب، مدل جدید و ارزشمندی است که ملت ایران و نظام اسلامی به دنیا عرضه کرده است.

ایشان در زمینه پیشرفتهای داخلی به آینده پر امید و نسل جوان پرنشاط کشور اشاره کردند و در حاشیه این مسئله افزودند: موضوع تحدید نسل، خطر بزرگی است که به گفته متخصصان و کارشناسان، ایران را دچار پیری عمومی و مشکلات فراوان می کند و باید جلوی آن را بگیریم.

درخواست رهبر انقلاب از نمایندگان درباره طرح مجلس برای جلوگیری از تحدید نسل

رهبر انقلاب در همین زمینه خواستار توجه بیشتر نمایندگان مجلس به تقویت طرحی شدند که در زمینه تحدید نسل در مجلس در دست بررسی است.

آخرین واقعیتی که حضرت آیت الله خامنه ای در نگاه کلان خود به کشور مطرح کردند جبهه عریض و طویل دشمنان و معاندان جمهوری اسلامی بود.

تشکیل جبهه بی سابقه ارتجاع، استکبار، سردمداران غربی و مسئولان ضعیف دولتهای منطقه ای در برابر ملت ایران

ایشان خاطرنشان کردند: ارتجاع، استکبار، برخی سردمداران غربی و برخی مسئولان ضعیف دولتهای منطقه ای، در مقابل ملت ایران، جبهه گسترده ای ایجاد کرده اند که تاکنون در مقابل هیچ کشوری ایجاد نشده است.

رهبر انقلاب اسلامی سپس هفت واقعیت بیان شده را، مشخص کننده راه آینده برشمردند و تأکید کردند: واقعیات یاد شده نشان می دهد که دهه کنونی می تواند واقعاً به دهه پیشرفت و عدالت تبدیل شود که در این زمینه ابتکارات و فعالیتهای مسئولان و مدیران، فرصت و نعمتی الهی بشمار می رود.

ایشان در نوعی جمع بندی خاطرنشان کردند: برای استمرار پیشرفت و ادامه حرکت به سمت اهداف آرمانی، باید با تکیه بر صبر و توکل و ایستادگی در مقابل جبهه دشمنان، ساخت قدرت ملی و درونی را استحکام ببخشیم.

رهبر انقلاب اسلامی در تشریح عناصر ساخت و قدرت درونی، بر لزوم عزم راسخ مردم و  مسئولان و متزلزل نشدن آنان در مواجهه با مشکلات و دشمنی ها تأکید و خاطرنشان کردند: مسئولان نباید بهیچوجه در مقابل اخم و ترش رویی دشمن در عرصه های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی دچار تزلزل شوند.

2 اولویت اصلی کشور در شرایط فعلی مسئله اقتصاد و پیشرفتهای علمی هستند

حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص اولویت های کنونی کشور تأکید کردند: مسئولان کلان، و سیاستگذاران و همه مسئولان کشور باید در شرایط فعلی تمرکز و توجه خود را بر دو اولویت اصلی یعنی مسئله اقتصاد و پیشرفتهای علمی قرار دهند.

ایشان گفتند: حماسه اقتصادی یکی از بخش های شعار امسال بود که امیدواریم همانگونه که حماسه سیاسی تحقق یافت، حماسه اقتصادی نیز با همت مسئولان انجام گیرد.

حماسه اقتصادی کار کوتاه مدت نیست اما باید شروع شود

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته حماسه اقتصادی کار کوتاه مدت نیست اما باید شروع شود.

حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص اولویت دیگر یعنی پیشرفت های علمی، افزودند:  سرعت پیشرفت علمی کشور در ده سال گذشته بسیار خوب بود و نباید کُند شود زیرا برای رسیدن به سطح مطلوب و خطوط مقدم دانش جهانی، نیازمند حفظ این سرعت مطلوب هستیم.

موضوع دیگری که رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به آن اشاره کردند، موضوع تعامل با دنیا بود.

معتقد به تعامل با دنیا هستیم اما اگر طرف مقابلمان را نشناسیم پشت پا خواهیم خورد

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ما همواره معتقد به تعامل با دنیا بوده و هستیم اما نکته مهم در تعامل با دنیا، شناخت طرف مقابل و درک اهداف و شگردهای اوست زیرا اگر او را به درستی نشناسیم، پشت پا خواهیم خورد.

نباید عملکرد دشمنان خود را از یاد ببریم حتی اگر بنابر مصالحی، آن را به روی او نیاوریم

ایشان تأکید کردند: در تعامل با دنیا، نباید عملکرد دشمنان خود را از یاد ببریم حتی اگر بنابر مصالحی، آن را به روی او نیاوریم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر امریکاییها برای مذاکره با ایران، گفتند: در ابتدای امسال هم گفتم که به مذاکره با امریکا خوش بین نیستم، اگرچه در سالهای گذشته مذاکره در مسائل خاصی همچون عراق را منع نکردم.

امریکاییها غیرقابل اعتماد و غیرمنطقی هستند و در برخوردهایشان صادق نیستند

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: امریکاییها غیرقابل اعتماد و غیرمنطقی هستند و در برخوردهایشان صادق نیستند.

ایشان افزودند: موضع گیری مسئولان امریکایی در همین چند ماه گذشته، بار دیگر ضرورت خوش بین نبودن به آنها را تأیید کرد.

تعامل با دنیا منجر به برگشت از مسیر شود، یک خسارت است

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: در تعامل با دنیا، هنر این است که بتوانید راه خود را ادامه دهید بدون آنکه طرف مقابل بتواند مانع حرکت شما بشود و اگر تعامل با دنیا منجر به برگشت از مسیر شود، یک خسارت است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین مسائل منطقه را نیز مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: این مسائل باید مورد توجه مسئولان باشد.

گزارش مشروح رئیس جمهور از عملکرد 8 ساله در حضور رهبر انقلاب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر انقلاب، پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای احمدی نژاد رئیس جمهور گزارش مشروحی از عملکرد 8 ساله دولت در حوزه های مختلف بیان کرد. گزارش رئیس جمهور در قالب پاسخ به 21 سؤال طراحی شده بود که در پاسخ ها عملکرد 8 ساله دولت با عملکرد دولتهای قبل مقایسه می شد البته آقای احمدی نژاد تأکید کرد: مقایسه عملکرد دولت با دولتهای قبل به معنای نفی خدمات ارزشمند آن دولتها نیست.

سؤال اول رئیس جمهور درباره شرایط کار دولتهای نهم و دهم و نقش عوامل بیرونی در این شرایط، بود.

آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سؤال، دو عامل بیرونی بحران جهانی اقتصاد و تحریم های گسترده اقتصادی و یک عامل شرایط داخلی از جمله خشکسالی سالهای اخیر، تنش های سیاسی سال 88، و سیاه نمایی برخی جریان ها را در هر گونه ارزیابی از عملکرد دولت بسیار مهم دانست.

سؤال دوم رئیس جمهور درخصوص وضعیت توسعه انسانی کشور در 8 سال گذشته بود.

آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سؤال به آمارهای سازمانهای بین المللی اشاره کرد و گفت: براساس طبقه بندی سازمان ملل که در سال گذشته منتشر شد، ایران از لحاظ شاخص توسعه انسانی از رتبه 94 به رتبه 76 ارتقاء یافته است. افزایش امید به زندگی از 2/70 سال در سال 84 به 2/73 سال در سال 91 و افزایش درآمد سرانه ایران از 9144 دلار در سال 84 به 12623 دلار در سال 91، از دیگر آمارهایی بود که رئیس جمهور در این بخش به آنها اشاره کرد.

رئیس جمهور در تشریح پیشرفتهای کشور و خدمات دولتهای نهم و دهم در عرصه علم و فناوری گفت: افزایش 7 برابری ظرفیت پذیرش دکترای تخصصی – افزایش 12 برابری تولید دارو با فناوری پیشرفته، افزایش سهم ایران در تولید علم پزشکی جهان به 3/7 برابر و ارتقای جایگاه جهانی ایران در رشته های مختلف بویژه در نانو از رتبه 35 به رتبه 8 از جمله شاخصهای پیشرفت در این عرصه است.

آقای احمدی نژاد پیوستن ایران به معدود کشورهای دارای دانش و فناوری ساخت و پرتاب ماهواره و پیشرفتهای چشمگیر هسته ای را از دیگر نکات بارز حرکت کشور در 8 سال اخیر اعلام کرد و گفت: در آموزش عالی، به جایی رسیده ایم که ظرفیت پذیرش از ظرفیت متقاضی بیشتر شده است.

آقای احمدی نژاد سپس به تشریح آماری خدمات دولت در زمینه ایجاد اشتغال پرداخت و گفت: با طرحهایی همچون بنگاههای کوچک زود بازده، صندوق حمایت از فرصتهای شغلی، صندوق مهر امام رضا و بانک تعاون در مجموع میزان بیکاری در 8 سال اخیر بطور متوسط 4/11 درصد بوده است که نشان می دهد در مقایسه با دولتهای هفتم و هشتم، میزان بیکاری کمتر شده است.

آقای احمدی نژاد اعطای سهام عدالت به بیش از 40 میلیون نفر، اختصاص 1240 میلیارد تومان سهام ترجیحی به کارگران و اجرای گام اول هدفمندی یارانه ها را از گامهای بلند دولت برای تحقق عدالت دانست و افزود: در 8 سال اخیر بیش از 4 میلیون و 400 هزار نفر وام قرض الحسنه ازدواج دریافت کردند و بیش از 34 هزار میلیارد تومان وام برای مسکن در اختیار محرومان قرار گرفته است.

آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که "آیا در این دولت توزیع درآمدها بهتر و مردم مرفه تر شده اند یا خیر؟"، بهبود در سه شاخص ضریب جینی، نسبت مخارج دهك های اول و آخر درآمد و همچنین میزان درآمد سرانه بر اساس برابری قدرت خرید را بعنوان شواهد بهبود رفاه مردم و توزیع درآمدهای دولت عنوان كرد.

وی در این زمینه خاطر نشان كرد: ضریب جینی در سال 84 ،‌ 4023/0 بود كه در سال 91 به 357/0 كاهش یافت كه نشان می‌دهد فاصله طبقاتی كاهش یافته است.

رئیس جمهور با ارائه آماری در خصوص نسبت مخارج بیشترین دهك درآمدی به كمترین دهك درآمدی در مناطق شهری و روستایی افزود: این نسبت برای اولین بار به كمتر از 10 كاهش یافت.
سوال هفتمی كه رئیس جمهور مطرح كرد از این قرار بود: "آیا دولت در مدیریت اقتصاد به اصلاحات و تحولات ساختاری اقتصاد توجه نكرد"؟

آقای احمدی نژاد برای پاسخ به این سوال به اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و واگذاری شركتهای دولتی و هفت برنامه مشخص در قالب تحول اقتصادی اشاره كرد.

وی اظهار داشت: اجرای قانون سیاستهای اصل 44 پس از تصویب مجلس آغاز شد و 119 هزار میلیارد تومان واگذاری بنگاههای اقتصادی صورت گرفت كه 70 درصد این واگذاریها از طریق بورس بود.

رئیس جمهور به اجرای قانون هدفمند یارانه ها را گام دیگری در اصلاح ساختارهای اقتصادی كشور برشمرد و تصریح كرد: مدیریت مصرف انرژی، توزیع عادلانه یارانه، مقابله با قاچاق سوخت و كاهش فاصله طبقاتی از اهداف اجرای این قانون بود.

وی همچنین افزود: مصرف روزانه بنزین در سال 86، 74 میلیون لیتر بود كه در صورت تداوم مصرف با این شیب، در سال 92 به 142 میلیون لیتر می رسید اما با اجرای هدفمندی یارانه ها، مصرف روزانه بنزین در سال 91 به 61 میلیون لیتر رسید.

آقای احمدی نژاد رشد 5 درصدی مصرف برق در كشاورزی و رشد 9 درصدی در بخش صنعت را نشانه رشد تولید دانست و افزود:‌ صندوق بین المللی پول، روش ایرانی هدفمندی یارانه ها را بهترین روش معرفی و به دیگر كشورها اجرای آن را توصیه كرد.

اصلاح نظام مالیاتی و اجرای طرح جامع مالیاتی، اجرای طرح تحول گمركی، آغاز اصلاح نظام توزیع، بخشهای دیگری از گزارش رئیس جمهور در خصوص اجرای سیاستهای اصلاح اقتصادی بود.

سؤال هشتم آقای احمدی نژاد به وضعیت بازار سرمایه در 8 سال گذشته اختصاص داشت. رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال این آمارها را بیان کرد: تعداد سهامداران بورس از 3/ 4 میلیون نفر در سال 84 به 2/7 میلیون نفر در سال 91 رسیده است. شاخص کل بورس از 9460 واحد در سال 84 به بیش از 54 هزار واحد در سال 92 رسیده است.

آقای احمدی نژاد با ارائه این آمارها نتیجه گیری کرد که ارزش بازار سرمایه در هشت سال گذشته 7 برابر شده و اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به بازار سرمایه افزایش یافته است.

نهمین سؤال رئیس جمهور درباره وضعیت قدرت عمل بانکها و بانک مرکزی در 8 سال گذشته بود. آقای احمدی نژاد در این بخش هم چند آمار ارائه کرد و گفت: قدرت وام دهی بانکها در سال 83 پانزده هزار میلیارد تومان بود که در سال 91 به پنجاه و یک هزار میلیارد تومان رسیده.

سرمایه بانکها در هشت سال گذشته از یکهزار و پانصد میلیارد تومان به سه هزار و صد میلیارد تومان رسیده است. نسبت بدهی دولت به کل  مطالبات بانکی از 4/21% در سال 84 به 12% در سال 91 رسید و در سال 92 نیز بدهی دولت به بانکها کُلاً تسویه شد.

آقای احمدی نژاد در سؤال دهم خود پرسید: آیا این دولت بدهکارترین دولت در تاریخ است؟ وی در پاسخ گفت: دولت تمام بدهی خود را به بانک مرکزی تسویه و در واقع بدهی انباشته دولتهای قبلی را نیز تسویه کرده است.

رئیس جمهور درباره بدهیهای خارجی کشور نیز با استناد به آمار رسمی گفت: دولت در آغاز کار، کشور را با بدهی 9/41 میلیارد دلاری تحویل گرفت: اما اکنون با بدهی 9/15 میلیارد دلاری تحویل می دهد یعنی برخلاف تبلیغات فراوان، در 8 سال اخیر 26 میلیارد دلار بدهی خارجی کشور کاهش یافته است.

آقای احمدی نژاد مجموع سرمایه های خارجی وارد شده به کشور را از اول انقلاب تا سال 83، حدود 13 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در 8 سال اخیر، بیش از 25 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شده است.

رئیس جمهور در زمینه تجارت خارجی نیز با بیان آمارهای مختلف تأکید کرد: اوضاع کشور در این زمینه نیز بهبود یافته است.

افزایش تجارت خارجی به 635 میلیارد دلار در 8 سال اخیر و افزایش صادرات غیرنفتی از 38 به 171 میلیارد دلار از جمله آمارهای بیان شده در این بخش بود. آقای احمدی نژاد افزود: نسبت صادرات غیرنفتی به واردات نیز که شاخص مهمی در مباحث اقتصادی است از 25 درصد در سال 83، به 77 درصد در سال 91 رسیده و در سه ماه اول امسال اولین بار در تاریخ کشور، میزان صادرات به واردات افزایش یافته است.

رئیس جمهور در پاسخ به شبهه ای که گفته می شود دولت همه منابع را خرج کرده و برای دولت بعدی چیزی باقی نگذاشته است گفت: ارزش دارایی های ارزی بانک مرکزی در حال حاضر بیش از یکصد میلیارد دلار است که نسبت به 8 سال قبل که دولت را تحویل گرفتیم هشتاد درصد افزایش یافته است.

آقای احمدی نژاد همچنین میزان دارایی صندوق توسعه ملی را بیش از 52 میلیارد دلار و میزان دارایی نقدی این صندوق را بیش از 30 میلیارد دلار اعلام کرد.

رئیس جمهور در تشریح وضع نقدینگی و تورم نیز به مقایسه ی میان سالهای 76 تا 83 با 8 سال اخیر پرداخت.

آقای احمدی نژاد گفت: متوسط رشد نقدینگی در دولتهای هفتم و هشتم سالانه 1/27 درصد بود که در دولتهای نهم و دهم به 24/26 صدم درصد کاهش یافته است.

رئیس جمهور افزود: نرخ سالانه تورم نیز در دولتهای قبل از دولت بنده 5/20 درصد بود که در 8 سال اخیر بطور متوسط به سالانه 7/17 درصد رسیده است.

سؤال نوزدهم رئیس جمهور درخصوص وضعیت تولید در 8 سال گذشته بود که آقای احمدی نژاد به متوسط نرخ رشد اقتصادی از 7/4% در فاصله سالهای 76 تا 83 به 4/4% در فاصله سالهای 84 تا 91 اشاره کرد و گفت: میزان سرمایه گذاری در حوزه صنعت در هشت سال قبل از این دولت، 21 هزار میلیارد تومان بود که در هشت سال اخیر به 115 هزار میلیارد تومان رسیده است.

افزایش تولید پتروشیمی از 2/18 میلیون تن به بیش از 60 میلیون تن، افزایش تولید فولاد از حدود 10 میلیون تن به حدود 24 میلیون تن، افزایش تولید سیمان از 33 میلیون تن به 80 میلیون تن و افزایش تولید خودرو از 960 هزار دستگاه به 2 میلیون دستگاه از دیگر آمارهایی بود که رئیس جمهور در بخش تولید ارائه کرد.

سوال بیستم رئیس جمهور در خصوص "میزان ظرفیت سازی در بخش آب، برق و انرژی" بود.

وی گفت مجموعه نفت و گاز تولید شده قابل استحصال تا قبل از دولت نهم معادل 1/9 میلیارد بشكه نفت بود كه این عدد در هشت سال گذشته به 34 میلیارد بشكه رسید.

آقای احمدی نژاد میزان ظرفیت سازی در بخش برق و ذخایر آبی در دولتهای نهم و دهم را نیز تقریبا معادل 27 سال قبل از این دولت ها خواند.

"آیا كشاورزی در این دوره مورد غفلت قرار گرفت"؟ سوال بیست و یكم آقای احمدی نژاد بود. وی در پاسخ خاطر نشان كرد تولید محصولات كشاورزی از 9/86 میلیون تن در سال 83 به 118 میلیون تن در سال 91 رسید و تراز صادرات كشاورزی به واردات نیز از 35/1 میلیارد دلار در سال 83 به 17/2 میلیارد دلار افزایش یافت.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنانش با تأکید بر اینکه گزارش بیان شده فقط گوشه ای از خدمات و فعالیتهای دولت بوده است افزود: همه توفیقات ملت و کشور در سالهای اخیر آنهم در شرایطی که همه دشمنان برای کارشکنی و تشدید فشارها بسیج شده بودند در پرتو عنایات خاص الهی و لطف ویژه امام زمان (عج) – حمایتهای ارزشمند مقام معظم رهبری – بزرگواری و همدلی ملت – همکاری نهادها و دستگاههای مختلف و پاک دستی، ارزش مداری، عدالت محوری و تواناییهای تخصصی اعضای دولت بدست آمده است.

آقای احمدی نژاد با سپاس و تشکر صمیمانه از ملت ایران، رهبر فرزانه انقلاب، همکاران دولت در سراسر کشور، نهادها و دستگاههای مختلف و رسانه ها تأکید کرد: همچنان و همیشه خود را بدهکار انقلاب و امام و شهیدان بزرگواری می دانیم که همه توفیقات حاصل ایثار و بزرگواری آنهاست.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

توصیه نیویورک تایمز به اوباما:آمریکا حق هسته‌‌ای ایران را به رسمیت بشناسد و تحریم‌ها را حذف کند

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرد حق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسد.
به گزارش سرویس بین‌ الملل باشگاه خبرنگاران، در گزارش این روزنامه آمریكایی آمده است: آمریکا باید به رئیس جمهور منتخب ایران نشان دهد آماده شنیدن حرف‌های اوست و باید با دیگر شرکایش یعنی انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان پیشنهاد هسته‌ای گسترده‌تری به ایران بدهد. 

"این پیشنهاد باید شامل اذعان به حق ایران در استفاده از انرژی هسته‌ای با اهداف صلح آمیز، غنی سازی محدود و حذف تدریجی تحریم‌ها باشد."

"هر چه جهان برای تعامل دیپلماتیک جدی در مورد برنامه هسته‌ای ایران به این کشور نزدیک‌تر می‌شود، تلاش تندروها در واشنگتن و دیگر کشورها به ویژه اسرائیلیان برای اقدام نظامی بیشتر نمود پیدا می‌كند. 

نگارنده نیویورك تایمز در ادامه با نام بردن از نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عنوان یكی از افرادی که خواهان عدم به نتیجه رسیدن ایران و آمریكاست می‌نویسد: یکی از این افراد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل است. تا زمانی که آمریکا و ایران برای دیپلماسی تلاش می‌کنند، هیچ راهی وجود ندارد که بتوان متوجه شد که آیا توافقی حاصل خواهد شد یا خیر. اما اعمال تحریم‌های جدید آن طور که کنگره آمریکا می‌خواهد مسئله مذاکرات را غیرممکن کند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه سرمقاله خود با اذعان به خشم نیروهای جنگ طلب آمریکایی و صهیونیست‌ها از امید ایجاد شده برای گسترش تعامل ایران و کشورهای غربی می‌افزاید "در حالی که امیدهای تازه‌ای برای جدی شدن روابط دیپلماتیک ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور ایحاد شده است تندروها و جنگ طلبان آمریکایی و همچنین صهیونیست‌ها بر دولت اوباما فشار می‌آورند که تحریم‌ها و فشارها علیه ایران را افزایش دهد و آن کشور را به حمله نظامی تهدید نماید.

"بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این باره تلاش‌های زیادی را انجام می‌دهد. وی دائما بر اوباما فشار می‌آورد تا از گزینه نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران استفاده کند."

نیویورک تایمز در ادامه با انتقاد از پیشنهاد برخی از نمایندگان تندروی آمریکایی پیرامون تشدید تحریم‌های ضد ایرانی از سوی دولت آمریکا می‌افزاید "تشدید تحریم‌ها علیه ایران تاثیری منفی بر روند مذاکرات هسته‌ای خواهد گذاشت. در صورتی که دولت اوباما به خواسته نمایندگان تندروی آمریکایی پیرامون تشدید تحریم‌ها گوش کند احتمال آن وجود خواهد داشت که ایرانیان این گونه تصور کنند که دولت آمریکا مایل است که همواره روند تفاهم قطعی در مورد برنامه هسته‌ای ایران ناممکن باقی بماند.

دولت آمریکا می‌بایستی با دولت دكتر روحانی به تفاهم دست یابد. آمریکایی‌ها همچنین باید به سایر کشورها از جمله انگلیس، فرانسه ، چین، روسیه و آلمان بر سر مذاکرات هسته ای با ایران همراه شوند. در این باره دولتهای غربی بایستی حق هسته ای ایران برای کاربرد انرژی هسته ای به منظور مصارف صلح آمیز را برسمیت شناسند. همچنین کشورهای غربی می بایستی با لغو تحریم ها علیه ایران حق غنی سازی محدود جمهوری اسلامی ایران را نیز برسمیت بشناسند." 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

تسلیحات پیشرفته وارد شده برای تروریستها به دست حزب الله لبنان می‌رسد

یک مقام نزدیک به حزب الله لبنان تاکید کرد: حزب الله لبنان توانسته است به تسلیحات بسیار پیشرفته ای که حامیان گروههای تروریستی برای آنها در سوریه ارسال کرده بودند، دست یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الخبرپرس، یکی از مقامات نزدیک به حزب الله لبنان اظهار داشت: حزب الله لبنان اخیرا به تسلیحاتی دست یافته است که از سوی کشورهای حامی تروریستها برای آنها ارسال شده است.

وی افزود: البته ابن برای نخستین بار نیست که حزب الله در برابر پرداخت پول، به تسلیحات پیشرفته دست پیدا می کند، اما قرارداد اخیر از لحاظ نوع تسلیحات و میزان آنها مهمترین قرارداد محسوب می شود.

وی با خودداری از ارائه توضیحات بیشتر درباره نوع این تسلیحات جنگی تاکید کرد: تنها باید بدانید که حزب الله حتی خواب دسترسی به این تسلیحات را هم نمی دید، چون کشورهایی که این تسلیحات را برای مخالفان سوری ارسال می کنند، انتقال این نوع تجهیزات را برای حزب الله تحریم کرده اند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بشار اسد:دشمن را در وقت مناسب شگفت‌زده می‌کنیم

پایگاه خبری الخبرپرس لبنان سخنانی از بشار اسد رئیس جمهور سوریه را در پاسخ به واكنش این كشور به حمله احتمالی رژیم صهیونیستی منتشر كرد.

به گزارش سرویس بین‌ الملل باشگاه خبرنگاران پایگاه خبری الخبرپرس لبنان به نقل از منابع آگاه نوشت:"بشار اسد" رئیس‌جمهور سوریه در سخنانی تاكید كرده است که پاسخ سوریه به حملات موشكی اسرائیل قوی‌تر وخشن‌تر از آن چیزی خواهد بود كه این رژیم تصور می‌كند.
ش
وی در ادامه با بیان اینكه پاسخ به تجاوزهای اسرائیل در دست خود ما بوده و در دست دیگران نیست، افزود: دشمنان را در وقت مناسب و با روش مناسب شگفت‌زده خواهیم كرد.

اسد همچنین با بیان اینكه سوریه توانایی حمله به اسرائیل را دارد، افزود: ارتش سوریه باید آمادگی هرگونه پاسخ به اسرائیل و مقابله با آن را داشته باشد.

بر این اساس رئیس‌جمهور سوریه در بخش دیگری از سخنان خود تاكید كرد: پاسخ به تجاوزهای اسرائیل از چندین روش از جمله امنیتی، نظامی و سیاسی صورت می‌گیرد که یكی از آنها به دست‌آوردن مقادیر زیادی موشك یاخونت از طرف سوریه برای پاسخ به تجاوزات است.

رئیس‌جمهور سوریه در ادامه با اشاره به اینكه حمله اسرائیل با موشك‌های ارسالی این كشور به سوریه باعث خشم طرف روسی شده است، افزود: اقدام اخیر اسرائیل مقابله آشكار با روسیه بوده و در شرایط كنونی گزینه‌ها در اختیار ما است و اسرائیل تاوان تجاوز خود به سوریه را می‌دهد.

منابع آگاه در پایان می‌افزایند:"بشار اسد" در گفتگو با برخی از معاونان خود و در مشورت با فرماندهان ارتش این كشور كه در بین آنها "سرتیپ ماهر الاسد" هم حضور داشته است، بر وجود اطلاعات كامل از اقدام اخیر اسرائیل در دستگاه اطلاعاتی سوریه تاكید كرده و افزوده است: اطلاعات كاملی از اهداف رژیم صهیونیستی كه بسیار حساس هستند و امكان حمله به آنها وجود دارد، در اختیار دستگاه اطلاعاتی  سوریه وجود دارد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

آیا پرونده هسته‌ای ایران از"شورای امنیت ملی" به "وزارت امور خارجه" منتقل می‌شود؟

پیگیری پرونده هسته‌ای ایران توسط وزارت امور خارجه در حالی مطرح شده است كه پیش‌شرط‌هایی برای آن وجود دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از بدو شكل‌گیری انقلاب اسلامی شكل تازه‌ای به خود گرفت و همواره یكی از موضوعات مورد مناقشه كشورمان باكشورهای غربی از جمله ایالت متحده آمریكا بوده است.

این پرونده از مهرماه سال 1382 تا مرداد سال 1384 یعنی به مدت 22 ماه توسط حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی وقت پیگیری می‌شد و پس از آن و همزمان با روی كار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد به مدت 26 ماه یعنی از 25 مرداد 1384 تا 28 مهر 1386 به علی لاریجانی دبیر وقت این شورا سپرده شد اما دوسال بعد یعنی 29 مهرماه 1386 پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به سعید جلیلی دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی كشورمان سپرده شد تا سرانجام این پرونده مسیر اصلی خود را طی كند.

هرچند طرف مذاكره پرونده هسته‌ای كشورمان در زمان حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان و در زمان علی لاریجانی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یعنی خاویر سولانا به همراه سه كشور فرانسه، آلمان، بریتانیا بود اما درزمان تصدی پست دبیری شورای عالی امنیت ملی كشورمان توسط سعید جلیلی این پرونده نیز بعد جدیدی به خود گرفت چراكه این بار طرف مورد مذاكره، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یعنی كاترین اشتون به همراه معاونان 6 كشور آمریكا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان شد.

پرونده هسته‌ای كشورمان با فراز و فرودهایی مسیر خود را طی می‌كرد كه به حماسه سیاسی 24 خرداد سال جاری رسید و با روی كار آمدن حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور منتخب مسیر پرونده‌ هسته‌ای كشورمان نیز در حال تغییر وتحول قرار گرفت.

اولین بحثی كه در این زمینه مطرح شد اینكه علاء‌الدین بروجردی رئیس كمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، از احتمال تغییر تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای كشورمان خبر داد.

چندی از این مصاحبه نگذشته بود كه خبر انتقال پیگیری پرونده هسته‌ای ایران از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه مطرح شد و هدف از این اقدام یكپارچه‌سازی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و دوری از موازی‌كاری ذكر شد.

در ادامه محمدصالح جوكار نماینده یزد و صدوق و دیگر عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این زمینه به خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران گفت: طبق قانون اساسی، شورای عالی امنیت ملی سه هدف عمده تامین منافع ملی پاسداری از تمامیت ارضی و حاكمیت ملی را دارد.

وی افزود: پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در زمانی كه به شورای امنیت سازمان ملل ارسال شد، بعد امنیتی به خود گرفته و لذا در دستور كار شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح كرد: سیاست‌گذاری خارجی و پرداختن به مسائل امنتی در حیطه اختیارات شورای عالی امنیت ملی بوده و لذا پرونده هسته‌ای كشورمان توسط این شورا پیگیری خواهد شد.

وی اظهارداشت: اینكه پیگیری پرونده هسته‌ای كشورمان از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه محول شود در حال حاضر برخلاف قانون بوده و عملیاتی نیست.

نماینده یزد و صدوق تصریح كرد: در صورتی كه چنین بحثی مطرح شود ، كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با آن مخالفت خواهد كرد.

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس انتقال پیگیری پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت ملی به وزارت امور خارجه را مشروط به یك شرط دانست و گفت: این جابه جایی در صورتی امكان پذیر است كه پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت و به عبارتی از بعد امنیتی خارج شود.

جوكار خاطر نشان كرد: این موضوع مستلزم تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده و باید بیش از پیش به این مسئله توجه شود.

این در حالی است كه بحث‌های فراوانی پیرامون سكاندار آتی وزارت حساس و مهم امور خارجه مطرح است چرا كه رئیس منتخب ملت تجربه و دوری از حاشیه را از موارد مهم تعیین وزرای كابینه خود دانسته است.

از طرفی چراغ سبز‌نشان دادن‌های مكرر كشورهای غربی برای ایجاد ارتباط با ایران بی ارتباط با مسئله هسته‌ای كشورمان نبوده و باید منتظر تصمیم رئیس دولت تدبیر و امید باشیم.

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قیمت سکه ، طلا در 29 تیر ماه 92

سکه قیمت زنده تغییر کمترین بیشترین ارزش طلا زمان
بهار آزادی 10,000,000 (-1.96%) -200,000 9,900,000 10,200,000 9,710,500 15:37
امامی 10,330,000 (-1.90%) -200,000 10,250,000 10,530,000 9,710,500 15:47
نیم 5,450,000 (-1.80%) -100,000 5,400,000 5,550,000 4,855,300 15:08
ربع 3,450,000 (-2.82%) -100,000 3,400,000 3,550,000 2,426,400 15:08
گرمی 2,300,000 (-2.95%) -70,000 2,250,000 2,370,000 1,194,000

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پیگیری دریافت غرامت جنگ تحمیلی از عراق در دستور کار وزارت خارجه

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: دریافت غرامت جنگ تحمیلی از عراق همچنان در دستور کار وزارت خارجه قرار دارد و هرگونه تحول درباره این مسئله از سوی این وزارتخانه اعلام خواهد شد.
"سیدعباس عراقچی" در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، در مورد دریافت غرامت 8 سال جنگ تحمیلی جمهوری اسلامی ایران از عراق، گفت: موضوع دریافت غرامت از عراق، طبق قطعنامه 598 همچنان در دستور کار وزارت امور خارجه قرار دارد.

وی تصریح کرد: هرگونه تحول در این مسئله، از سوی وزارت امور خارجه اعلام خواهد شد.

گفتنی است؛ این مسئله در حالی است که عراق اعلام کرده تا پایان سال 2015 تمام غرامت کویت را به آنها پرداخت خواهد کرد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ناراحتی روحانی از خاتمی/ تلاشی که نقش بر آب شد

نزدیکان روحانی می‌گویند این‌گونه برخوردها اخلال در روند بررسی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به وجود آورده و علایم سهم‌خواهی افراد و گروه‌ها را آشکار می‌کند.
اطرافیان حسن روحانی از موضع‌گیری سید محمد خاتمی درباره وزیر ارشاد دولت یازدهم در دیدار با اصغر فرهادی به‌شدت ناراحت هستند و می‌گویند چرا باید خاتمی اعلام کند که احمد مسجدجامعی وزیر ارشاد خواهد بود.

نزدیکان روحانی می‌گویند این‌گونه برخوردها اخلال در روند بررسی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به وجود آورده و علایم سهم‌خواهی افراد و گروه‌ها را آشکار می‌کند.

گفته می‌شود پس از اظهارات خاتمی بخت وزارت مسجدجامعی کاهش یافته است چرا که این تلقی را به وجود آورده که معرفی و تحمیل مسجدجامعی توسط خاتمی صورت گرفته است. شنیده‌ایم رئیس‌جمهور منتخب نیز از این جنس اظهار نظرها ابراز ناراحتی کرده است.

خبر دیگر اینکه تلاش برخی چهره‌های نزدیک به فتنه برای حضور خاتمی در مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس‌جمهور منتخب نقش بر آب شده است.

این افراد می‌خواستند خاتمی را بدون عذرخواهی از فتنه 88 و اعتراف به دروغ بزرگ تقلب به صحنه سیاسی کشور بازگردانند این در حالی است که خاتمی هنوز مرزبندی خود را با فتنه اعلام نکرده و بدهی‌های سنگین خود را به نظام و مردم پرداخت نکرده است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: انتخابات،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نیکلاس برنز:اسرائیل قدرت حمله به ایران را ندارد

اسرائیل

نیکلاس برنز، معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکا گفت: اسرائیل نه از نظر ظرفیت نظامی و نه از نظر اعتبار بین‌المللی قادر به حمله‌ای به ایران نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس، نیکلاس برنز، معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکا و تحلیلگر مسائل ایران در یادداشتی در بوستون گلوب با اذعان به اینکه سخنان یکشنبه گذشته نتانیاهو علیه ایران با انتقادات زیادی مواجه شده است، ضمن تلاش برای دفاع از بخش هایی از سخنان نتانیاهو از رویکرد او در قبال ایران انتقاد کرده است.

برنز در این یادداشت ضمن اغراق آمیز دانستن مواضع بنیامین نتانیاهو، تصریح کرده است که خواست وی مبنی بر اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران و تهدید به استفاده از زور علیه این کشور، مدت هاست که از سوی روسای جمهور آمریکا یعنی بوش و اوباما پیگیری می شود. از سوی دیگر حتی خود نتانیاهو هم در سخنان یکشنبه گذشته خود قبول کرده است که ایران از خط قرمز اسرائیل عبور نکرده است.

معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا بر این باور است که نیمه دوم سال 2013، صحنه مذاکرات بین دیپلمات های ایران و ایالات متحده در وین، استانبول یا ژنو خواهد بود و این اتفاقی است که پس از 34 سال خواهد افتاد.

نیکلاس برنز افزوده است: اسرائیل اگرچه قدرتمند است اما نه از نظر ظرفیت نظامی و نه از نظر اعتبار بین المللی قادر به حمله ای به ایران نیست . اگر قرار باشد پس از شکست مذاکرات اقدامی علیه ایران صورت گیرد، بهتر است این اقدام را آمریکا انجام دهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی یکشنبه گذشته ضمن اهانت به رئیس جمهور منتخب ایران، مدعی شده بود که رژیم متبوعش ممکن است بدون آمریکا به نبرد ایران برود. تحلیلگران این ادبیات نتانیاهو را بیشتر بلوف زنی می دانند تا تهدید.(فارس)

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

امیدواری به بهبود روابط ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری دکتر روحانی وجود دارد

جوزف نای معاون پیشین وزیر دفاع آمریکا و نظریه‌پرداز قدرت نرم اظهار امیدواری کرد با انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری ایران روابط ایران و آمریکا نسبت به گذشته بهبود یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، جوزف نای، مبدع نظریه قدرت نرم و استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه هاروارد و محقق برجسته روابط بین‌الملل است. نای پیش از این ریاست مدرسه حکومت جان اف. کندی دانشگاه هاروارد را نیز به عهده داشته است. ریاست شورای اطلاعات ملی، دستیار وزیر دفاع و دستیار معاون وزیر خارجه برخی از مناصب دولتی است که پیش از این نای بر عهده داشته است.

نای علاوه بر همکاری با روزنامه نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال‌استریت ژورنال، چندین کتاب از جمله "پارادوکس قدرت امریکا" و "قدرت نرم: ابزارهای موفقیت در سیاست‌های جهانی"  را نگاشته است. نای برای اولین بار اصطلاح "قدرت نرم" را در اواخر دهه ۱۹۸۰ به کار برد. او به همراه رابرت کوهن نظریه نئولیبرالیسم را بنیان نهاد.

پروفسور جوزف نای در خصوص برخی گمانه‌های کارشناسان مبنی بر بهبود روابط ایران و ایالات متحده آمریکا پس از انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران به خبرنگار مهر گفت: امیدواری به بهبود روابط میان دو کشور وجود دارد. این امیدورای وجود دارد روابط نسبت به گذشته بهبود یابد.

وی تأکید کرد: همچنین گفتگوی مستقیم میان دو کشور در خصوص مساله هسته‌ای ایران  و سایر مسایل محتمل است و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 29 تیر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic