از سوی دادستانی کل کشور:احکام قطعی ۱۲ متهم پرونده اختلاس از بیمه ایران منتشر شد

اختلاس,احکام,بیمه,دادگاه,دادستانی کل

 

احکام قطعی گروهی از متهمان پرونده اختلاس از بیمه ایران از سوی دادستانی کل کشور منتشر شد.

دادستانی کل کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ شعبه 32 دیوانعالی کشور عصر روز سه شنبه مورخ 29/05/92 احکام قطعی گروهی از متهمین پرونده بیمه ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

1- مصطفی حمزه نوسی به اتهام تشکیل شبکه اختلاس توأم با جعل از بیمه ایران و با استناد به ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس به حبس ابد، انفصال دائم از خدمات دولتی، رد مال به مبلغ 33،296،089،620 ریال در حق بیمه ایران و جزای نقدی به مبلغ 64،092،179،240 ریال در حق صندوق دولت محکوم شد.

2- داوود فهیمی رودپشتی به اتهام تشکیل شبکه اختلاس توام با جعل از بیمه ایران و با استناد به ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس به حبس ابد، انفصال از خدمات دولتی، ردمال به مبلغ 35،796،089،920 ریال در حق بیمه ایران و جزای نقدی به مبلغ 66،592،172،240 ریال درحق صندوق دولت محکوم شد.

3- بدیع الله کیانی به اتهام تشکیل شبکه اختلاس توام با جعل از بیمه ایران و با استناد به ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس به 25 سال حبس تعزیری، انفصال دائم از خدمات دولتی، رد مال به مبلغ 10،750،574،330ریال در حق بیمه ایران و جزای نقدی به مبلغ 61،592،179،240 ریال در حق صندوق دولت محکوم شد.

4- جابر ابدالی به اتهام تشکیل شبکه اختلاس توام با جعل از بیمه ایران و با استناد به ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس مصوب سال 1367 محکوم به 1) 15 سال حبس 2) رد وجوه تحصیلی به مبلغ 18،500،000،000 ریال 3) جریمه نقدی به مبلغ 37،000،000،000 ریال محکوم گردید.

5- محمدتقی توکلی به اتهام ارتشاء با استناد به ماده 3 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری به 8 سال حبس ، جزای نقدی به مبلغ 1،000،000،000 ریال در حق دولت و انفصال از خدمات دولتی که به لحاظ بازنشستگی منتفی میشود.

6- علی جلیل به اتهام ارتشاء با استناد به ماده 3 قانون تشدیدمجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال 1367 به 5 سال حبس و پرداخت جزای نقدی به مبلغ 700،00،00 ریال

7- شهریار خسروی به اتهام دریافت رشوه با استناد به ماده 3 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری به 9 سال حبس تعزیری و جریمه نقدی به مبلغ 5،000،000،000 ریال در حق دولت محکوم شد.

8- محمود باقری زمانی به اتهام مشارکت در اختلاس به 18 ماه حبس، رد مال به مبلغ 1،390،000،000 ریال در حق استانداری و جزای نقدی به مبلغ 2،780،000،000 ریال در حق دولت محکوم شد.

9-  ایرج عبدالحمیدی به اتهام معاونت در اختلاس به 1سال حبس تعزیری، جزای نقدی به مبلغ 270،000،000 ریال و رد مال به مبلغ 135،000،000 ریال محکوم شد.

10-فریبرز فرید دانش به اتهام معاونت در اختلاس توام با جعل در باند اختلاس به تعزیر درجه 6 ، شش ماه حبس ، رد مال به مبلغ 980،500،00 ریال و جریمه نقدی به مبلغ 1،861،000،000 ریال محکوم شد.

11- داود سرخوش شهری به اتهام دریافت رشوه به 3 سال حبس تعزیری، ضبط وجوه پرداختی به مبلغ 670،000،000 ریال و در سایر موارد اتهامی دادنامه به علت عدم صلاحیت نقض و جهت رسیدگی به دادگاه عمومی جزایی محول می شود.

12-یوسفعلی درون پرور با استناد به ماده 600 قانون مجازات اسلامی و ماده5 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء واختلاس به 11 سال حبس، 20،000،000 ریال جزای نقدی بدل از شلاق، انفصال دائم از خدمات دولتی، ردمال به مبلغ 7،000،000،000 ریال، جزای نقدی به مبلغ 14،000،000،000 ریال و در مورد پولشویی اهمال و اختلاس شبکه ای نقض و به دادسرا ارسال و پرونده مفتوح است.

به جز افرادی که تبرئه شده اند احکام 22 نفر از متهمین این پرونده نقض و به شعبه هم عرض جهت رسیدگی مجدد ارجاع شده است.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ظریف و داووداغلو به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه را بررسی کردند

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این تماس تلفنی، وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موضع قاطع جمهوری اسلامی ایران در نفی به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی، هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی را به شدت محکوم کرد و افزود: چنانچه این موضوع صحت داشته باشد، قطعاً توسط گروه‌های تروریستی و تکفیری انجام گرفته است که در عمل نشان داده‌اند از هیچ جنایتی رویگردان نیستند.

وی درباره ادعای برخی رسانه‌های غربی مبنی بر وارد کردن اتهام به دولت سوریه برای استفاده از این سلاح‌ها، گفت: چگونه در حالی که بازرسان سازمان ملل در سوریه حضور دارند و دولت این کشور با تسلط در حال عقب راندن تروریست‌ها است، دست به چنین اقدامی می زند و لذا این عمل جنایتکارانه توسط گروه‌های تروریستی انجام گرفته که منافع آن‌ها در گرو تشدید بحران در سوریه و بین‌المللی کردن آن است.

ظریف با اشاره به محکومیت این حادثه توسط دولت سوریه اظهارکرد: جمهوری اسلامی ایران در تماس نزدیک با دولت سوریه برای بررسی جوانب مختلف این موضوع است.

وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این تماس با ابراز نگرانی از به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه، خواهان روشن شدن صحت و سقم و ابعاد این موضوع و ادامه تماس‌ها و رایزنی‌های دو کشور برای جلوگیری از گسترش بحران در سوریه شد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قیمت سکه ،طلا و ارز در 30 مرداد 92

نوع سکهسه شنبه - قیمت (تومان)
سکه‌تمام‌طرح‌جدید1021000
سکه‌تمام‌طرح‌قدیم1015000
نیم سکه526000
ربع سکه326000
1 گرمی215000
هرگرم‌طلای18عیار103700
نوع ارز 
دلار آمریکا3100
یورو4130
پوند انگلیس4870
درهم امارات850

 

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ساخت جدیدترین جنگنده پیشرفته ایرانی/ تولید و تست موشک‌های جدید

معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوایی ارتش با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در جهت خودکفایی نیروهای مسلح اعلام کرد: نیروی تخصص محور نهاجا در حال تولید هواپیمای جنگی جدیدی است.
به گزارش حوزه دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، امیر سرتیپ خلبان "عزیز نصیرزاده"، معاون هماهنگ با اشاره به ساخت انواع جنگ‌افزارها به دست متخصصان ایرانی از جمله هواپیمای صاعقه که به تولید انبوه نیز رسیده، در رابطه با آخرین دستاوردهای نهاجا اعلام کرد: هم اکنون با مشارکت سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در حال ساخت یک جنگنده پیشرفته هستیم.

وی افزود: ساخت این هواپیمای نظامی ما را به طور کامل از خرید هواپیماهای جنگنده به ویژه در بُعد آموزشی از خارج از کشور بی نیاز خواهد کرد.

امیر سرتیپ نصیرزاده عنوان کرد: نیروی هوایی ارتش نخستین نیرویی بود که جهاد خودکفایی را آغاز کرد و کارهای بسیار بزرگی را در این زمینه انجام داده و خوشبختانه زیرساخت‌های زیادی در زمینه تولید قطعات در نیروی هوایی به وجود آمده است.

وی در همین زمینه ادامه داد: در نیروی تخصص محوری مانند نیروی هوایی، بنیه قوی علمی و تخصص‌های مورد نیاز وجود دارد که این به ما در پیشبرد اهداف راهبردی نیرو در هر چه بیشتر خودکفا شدن بسیار کمک می‌کند.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوایی ارتش همچنین در مورد آخرین دستاوردهای نیروهای مسلح در ساخت مهمات جنگی افزود: اقدامات بسیار خوبی در ساخت مهمات هوایی، مهمات دورزن و موشک‌های هوشمند انجام شده است.

* ساخت موشک‌های جدید هوا به هوا و هوا به سطح

وی ادامه داد: نیروی هوایی با همکاری سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در حال ساختن موشک‌های هوا به هوا و هوا به سطح است که در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده که  برخی از آن‌ها با موفقیت آزمایش شده و برخی نیز در سال جاری به نتیجه خواهند رسید.

امیر سرتیپ نصیرزاده در ادامه به بیان جدیدترین پیشرفت‌های حوزه دفاعی در جنگ الکترونیک پرداخت و تصریح کرد: در تمام ابعاد جنگ الکترونیک اعم از اقدامات آفندی و پدافندی، پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

وی با اشاره حضور کارکنان متخصص در حوزه جنگ الکترونیک خاطرنشان کرد: بسیاری از اقدامات نوآورانه صورت گرفته و پیشرفت‌های حاصله در امر جنگ الکترونیک به یُمن وجود نخبگانی است که در این حوزه فعال هستند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مطهری در گفت‌وگو با فارس:برائت از فتنه به معنای صحیح آن از خطوط قرمز مجلس است

نماینده تهران با بیان اینکه در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برائت از فتنه به معنی صحیح آن از خطوط قرمز مجلس است، گفت: فتنه‌گر کسی است که بعد از اعلام نظر شورای نگهبان درباره نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به اعتراض و اغتشاش خود ادامه داده است نه به آن معنایی که برخی از نمایندگان در نظر دارند.
خبرگزاری فارس: برائت از فتنه به معنای صحیح آن از خطوط قرمز مجلس است

علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به شاخص‌های حسن روحانی رئیس جمهور در معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس گفت: شاخص‌های قبلی آقای روحانی، شاخص‌های خوبی بود و ایشان باید بر معیارها و ملاک‌های خود پافشاری کند. همه وزرایی که معرفی شدند، خوب و کارآمد بودند و آن سه نفری هم که نتوانستند رای اعتماد بگیرند بخصوص آقای نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، به دلیل کم لطفی مجلس بود.

وی با اشاره به تاکید بیش از حد نمایندگان بر فتنه اظهار داشت: به نظر من تاکید بیش از حد نمایندگان بر برائت از فتنه مردم را از یک وزیر کارآمد مانند آقای نجفی محروم کرد. در حالیکه واقعا این افراد هیچ نقشی در فتنه نداشته و هیچ کدام به معنای واقعی کلمه فتنه‌گر نبودند.

مطهری ادامه داد: اگر فردی بعد از اعلام نظر شورای نگهبان بر اعتراض و اردوکشی‌های خیابانی اصرار داشت، فتنه‌گر است اما هیچکدام از این افراد را نمی‌توان فتنه‌گر نامید.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر وجود آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران افزود: اگر بنا باشد هر معترضی را فتنه‌گر بنامیم یعنی ما به یک فضای بسته، اختناق و عدم آزادی اعتراض و مخالفت در جامعه  قائل هستیم که هیچ کدام از ما و نمایندگان مجلس این اعتقاد را نداریم و معتقدیم آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به حذف نجفی از وزارت آموزش و پرورش به بهانه‌های کودکانه تصریح کرد: صرف اینکه کسی مخالف نامگذاری یک میدان به نام 9 دی باشد، دلیل بر مخالفت او با حماسه 9 دی نیست و آقای نجفی هم در این باره در مجلس توضیح دادند. ضمنا دلجویی از خانواده‌های آسیب دیده در حوادث سال 88 نیز نقطه مثبتی است که باعث شد آنها جذب ضدانقلاب نشوند. ایشان به اقتضای شغل وحضورشان در شورای شهر تهران به دیدار این افراد رفتند و معتقدم نمایندگان تهران در مجلس نیز باید این کار را انجام می دادند.

مطهری در ادامه با ابراز امیدواری از اینکه در بررسی صلاحیت سه وزیر پیشنهادی باقیمانده افراط و تفریط صورت نگیرد، افزود: در جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در موارد زیادی کارآمدی و تخصص وزرا مغفول واقع و تنها به بحث فتنه پرداخته شد. امیدوارم در بررسی صلاحیت سه وزیر باقیمانده شاهد اینگونه افراط ها نباشیم.

نماینده مردم تهران به خطوط قرمز مجلس در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی اشاره کرد و اظهار داشت: ناکارآمدی، عدم تجربه کافی، عدم تخصص، موارد غیراخلاقی، عدم اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و البته برائت از فتنه به معنی صحیح آن از خطوط قرمز مجلس در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی است. بار دیگر تاکید می‌کنم، فتنه‌گر کسی است که بعد از اعلام نظر شورای نگهبان به اعتراض و اغتشاش خود ادامه داده است نه به آن معنایی که برخی از نمایندگان در نظر دارند. گذشته از این مطلب، وقتی آقای روحانی وزرا را به مجلس پیشنهاد می‌کنند اطلاعات کافی را از مراجع ذیربط جویا شده اند و دلیلی ندارد که مجلس در این مورد وسواس به خرج دهد. پافشاری زیاد بر این مسئله، نقطه ضعف است و خوشایند مردم هم نیست.

مطهری در پایان و در پاسخ به این سوال پس به نظر شما عدم رای اعتماد مجلس به وزاری پیشنهادی به دلیل حضور در فتنه، اشتباه بود، افزود: شاید تعبیر «اشتباه» در مورد تصمیمات مجلس درست نباشد، چون ملاک، رای اکثریت نمایندگان است و هرچه باشد باید مبنای عمل واقع شود. ولی هرکس می تواند این نظر اکثریت را با نظر خود بسنجد و بر درستی یا نادرستی آن حکم صادر کند. از نظر من حذف  آقای نجفی یک اشتباه و به ضرر کشور بود. البته حذف آقایان میلی منفرد و سلطانی فر مورد توافق 2 فراکسیون مجلس بود ولی حذف آقای نجفی ناخواسته و نتیجه تلاش های پشت پرده مخالفان سرسخت ایشان بود و البته بسیاری از نمایندگان نیز از شنیدن این خبر ناراحت شدند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

چرا ادعای مالکیت انگلیس بر باغ قلهک نامعتبر است؟

نامه‌ای که انگیسی‌ها ادعا می‌کنند به عنوان سند واگذاری باغ قلهک در اختیار دارند از سوی دربار نوشته شده اما مهر و امضای شاه یا حتی وزیر دربار را ندارد، لذا نامه از نظر حقوقی فاقد اعتبار لازم و قانونی و غیر قابل استناد است.

بررسی مبانی حقوقی باغ قلهك از جهت حقوق بین‌الملل و همچنین حقوق کشور ما دارای اهمیت بسیاری است که بلکه بتوان با پشتوانه قانونی به استرداد باغ قلهک عمل کرد.

"سیدعلی شاه صاحبی" وکیل دادگستری با ارسال یادداشتی به باشگاه خبرنگاران، برخی از دلایل نامعتبر بودن ادعای مالكیت انگلستان بر این مکان را بیان کرده است.

*عدم وقوع عقد هبه یا واگذاری ملک
: براساس ماده 795 قانون مدنی، هبه عقدی است كه به موجب آن یك نفر مالی را به رایگان به شخص دیگری تملیك می‌كند.

به عبارت دیگر او مال خود را به طور مجانی به ملكیت دیگری در می‌آورد؛ لذا نه تنها شاه ایران هیچگونه مالکیتی بر ملک مذکور نداشت بلکه بر اساس قانون اساسی مشروطه شاه ایران اجازه فروش یا واگذاری باغ قلهک را نداشته و دولت مربوطه می بایست طبق اصل 22 قانون اساسی وقت اجازه مجلس شورای ملی را جهت واگذاری باغ به انگلیسی‌ها کسب می‌کرد.
 
* اذن در انتفاع و سکنی
: فرقی که بین حق انتفاع و اذن در انتفاع وجود دارد این است که اگر حق در انتفاع به وجود آید قرارداد منعقده "لازم" است ؛ اما قراردادی که در آن اذن در انتفاع داده شود جایز می باشد و در دو شکل مذکور  ملک در مالکیت شخص دیگری است و فقط اجازه انتفاع یا استفاده و بهره‌برداری از آن واگذار می‌شود و  نه حق مالکیت بر آن.

در مانحن فیه نیز هدف از تحویل باغ قلهک به کشور انگلیس ، تنها دادن اذن در انتفاع یا سکنی ملک بوده و نه واگذاری خود ملک ؛ چرا که در سند واگذاری باغ قلهک به انگلیس توسط دربار ناصرالدین شاه چنانکه در متن نامه آمده برای «نشیمن» یا همان سکونت ذکر شده است و به هیچ وجه معنای واگذاری مالکیت قطعی آن نیست و به دلیل نوع واگذاری برای سکنی جزو عقود جایز بوده و با اراده مالک قابل ابطال باطل است، بنابراین به موجب  مواد  308 و 310 قانون مدنی عمل آنها غصب بوده و از زمان انکار آن در حکم غاصب بوده و قطعا قابل باز پس‌گیری است.

* بی اعتباری سند واگذاری ملک: نامه‌ای که انگیسی‌ها ادعا می‌کنند به عنوان سند واگذاری باغ قلهک در اختیار دارند توسط ناصرالدین شاه نوشته نشده و از سوی دربار نوشته شده و مهر و امضای شاه یا حتی وزیر دربار را ندارد ، لذا نامه از نظر حقوقی فاقد اعتبار لازم و قانونی بوده و کاملاً ً مخدوش و غیرقابل استناد است.

*مخالفت با حقوق دیپلماتیک و بین الملل: در حقوق بین‌الملل پذیرفته شده است كه دولتها تحت شرایطی  امكان «مصادره» اموال خصوصی خارجیان را دارند كه در این ادعا مصونیتی برای انگلستان وجود ندارد چرا كه انگلستان در مقام اقدامی تصدی‌گرایانه مالك باغ قلهك شده است.

ضمن اینکه حقوق دیپلماتیك و كنسولی به هیچ وجه متضمن تعلق زمین‌های در دست كشور خارجی به خاك آن كشور نیست و تنها قوانین آن كشور تا زمانی كه نماینده آن دولت مدیریت آن زمین را به دست دارد اعمال می شود و این اصطلاح كه سفارت «در حكم خاك كشور خارجی» است تنها به این معناست كه هرچند سفارت تحت حاكمیت كشور میزبان است اما قوانین كشور خارجی در آن اعمال می‌شود.

بنابراین به نظر می‌رسد در صورت صدور حكم مبنی بر خلع ید کشور انگستان از این باغ ملی، هرگونه تداوم در تصرف مصداق بارز «تصرف عدوانی» محسوب شود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

هند با تضمین بیمه‌ شرکت‌های نفتی موافقت کرد/ واردات نفت از ایران ادامه می‌یابد

به دنبال موافقت دولت هند با پشتیبانی بیمه‌ای پالایشگاه‌های نفت این کشور، شرکت نفتی "مانگالور" هند به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد.
به گزارش حوزه اقتصادی باشگاه خبرنگاران، به نقل از بلومبرگ،  پس از اینکه واردات نفت شرکت مانگالور به دلیل تشدید تحریم‌های یک جانبه امریکا علیه بخش نفت ایران از ماه آوریل قطع شده بود، مسئولان این شرکت در تاریخ 11 آگوست اعلام کردند که طی چند روز آینده یک محموله نفتی از ایران دریافت خواهند کرد.

بنابراین پس از ایجاد صندوق بیمه دولتی هند برای پشتیبانی از واردات نفت ایران، شرکت نفتی "مانگالور" یک محموله نفت خام از جمهوری اسلامی ایران خریداری کرد.

این صندوق با دارایی ٢٠ میلیارد روپیه (معادل ٣١٤ میلیون دلار)، موجب شد تا شرکت "مانگالور" نخستین محموله خود را از ایران خریداری کند.

"پی پی اوپادیا"، مدیر عامل شرکت "مانگالور" در مصاحبه تلفنی خود با خبرگزاری "بلومبرگ" گفت:  حجم محموله خریداری شده ٨٥ هزار تن بوده است.

وی در ادامه افزود: شرکت نفتی "مانگالور" سه محموله نفتی دیگر با حجم مشابه را به طرف ایرانی سفارش داده است.

براساس این گزارش، "پالانیاپان چیدامباران"، وزیر دارایی هند پیش از این اعلام کرده بود این کشور تمایل دارد در چارچوب مقررات سازمان ملل، به خرید نفت از ایران ادامه دهد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ترکیه 769 نفر از سلفی‌های آلبانی را پس از آموزش به سوریه فرستاد

یک سازمان ترکیه‌ای 769 تبعه آلبانی را از تیرانا به ترکیه منتقل و پس از آموزش آنها توسط افسران بازنشسته آمریکایی به خدمت ارتش آزاد سوریه در آورد.
به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان خیریه «آی‌اچ‌اچ» ترکیه که یکی از نهادهای فعال ترکیه است و از بدو تحولات سوریه با حمایت دولت آنکارا نقش فعالی در اعزام جنگجویان از طریق خاک ترکیه به سوریه ایفا کرده است در تازه‌ترین فعالیت خود شماری از سلفی‌های کشور آلبانی را پس از آموزش به سوریه فرستاد.
این افراد در پایگاه ریحانلی ترکیه توسط افسران بازنشسته آمریکایی آموزش دیدند.
تعدادی از این عناصر مسلح پس از ورود به سوریه به ارتش آزاد ملحق شده‌اند و حدود 450 نفر از اتباع فوق پس از حضور در میادین جنگی سوریه از ارتش آزاد سوریه فرار کرده و به جبهه النصره پیوسته و با گروه‌های وابسته به القاعده همکاری می‌کنند.
از سوی دیگر در پی تشدید اعتراضات در مصر و ایجاد ناامنی در این کشور ائتلاف ملی مخالفان سوریه تصمیم گرفته است دفتر خود را از مصر به ترکیه منتقل کند.روابط مصر و سوریه پس از روی کار آمدن محمد مرسی بسیار تیره شده بود اما بعد از سرنگونی مرسی دولت موقت اعلام کرد که قصد ارتقای روابط با سوریه را دارد.
گفته می‌شود محدود شدن فعالیت شورای موسوم به ائتلاف ملی سوریه توسط دولت موقت مصر دلیل اصلی این تصمیم شورا بوده است.
ائتلاف ملی سوریه در حالی تصمیم گرفته است که از مصر به ترکیه نقل مکان کند که برخلاف نظر دولت ترکیه مردم این کشور با تجمعات متعددی از حکومت قانونی بشاراسد حمایت می‌کنند.
از سوریه نیز خبر می‌رسد که بیش از 160 نفر از تروریست‌ها در نبرد با ارتش سوریه در مناطق کوهستانی جبل‌الاربعین و جبل‌الزاویه در حومه ادلب کشته شدند.در جریان این عملیات محل استقرار تروریست‌های جبهه النصره هدف حمله شدید توپخانه‌ای نیروهای ارتش سوریه قرار گرفت.
همچنین بیش از 50 تروریست مسلح وابسته به جبهه‌النصره که اغلب آنان اتباع چچنی و افغانی بودند در جریان عملیات پاکسازی ارتش سوریه در حومه دمشق به هلاکت رسیدند.
یک منبع آگاه سوری از کشف یک گور جمعی در یکی از روستاهای پاکسازی شده در حومه لازقیه خبر داد و تاکید کرد که افراد مسلح با کشتن شمار زیادی از شهروندان آنها را در یک گور جمعی به خاک سپردند.
شیخ بدرغزال روحانی شیعه روستای باروده در حومه شمالی لازقیه نیز که توسط تروریست‌ها ربوده شده بود گردن زده شد و به شهادت رسید.
از سوی دیگر شمار زیادی از مردم حمص به نشانه قدردانی از ارتش سوریه برای بازگرداندن امنیت به این شهر و بیشتر مناطق دیگر سوریه راهپیمایی کردند.
ارتش سوریه پس از یک ماه درگیری شدید با تروریست‌ها موفق شد کنترل کامل حمص را برعهده بگیرد.
سایر رویدادها
* تعدادی از عشایر عرب در شمال شرق سوریه اعلام کردند به منظور کمک به کردها در مبارزه با تروریست‌ها درصدد تشکیل گردان شهید «عبدالحنان مطر» هستند.
* نخست‌وزیر سوریه گفت، دولت این کشور بیش از 14 میلیارد لیره به آسیب‌دیدگان از بحران کنونی پرداخت کرده است.
* دوربین مداربسته یک فروشگاه در محله اشرفیه شهر حلب تصاویر جنایت تروریست‌ها را در دو حمله خمپاره‌ای که به کشته شدن هفت نفر و زخمی شدن 10 نفر دیگر منجر شد ضبط کرد.
* دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد، در صورت اثبات کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه عاملین آن مجازات می‌شوند.
*‌به دنبال اقدامات گسترده نیروهای امنیتی و ارتش عراق برای دستگیری عوامل انفجارهای اخیر در این کشور شمار زیادی از سران القاعده عراق به سوریه گریختند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

24 سناتور و نماینده مجلس روسیه از مقام خود کنار رفتند

در پی غیرقانونی شدن حساب‌های بانکی خارجی برای مقامات مسکو، 24 سناتور و نماینده مجلس روسیه ترجیح دادند از مقام خود استعفا دهند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، دولت روسیه قانون ضد فساد را در این کشور به اجرا گذاشت. طبق این قانون، مقامات بلندپایه روسیه از داشتن هرگونه حساب بانکی در خارج منع می‌شوند. این قانون شامل اعضای دولت، اعضای پارلمان، روسای شرکت‌های دولتی و اعضای درجه یک خانواده آنها می‌شود. در پیش‌نویس قانون، این ممنوعیت شامل املاک و مستغلات در خارج از کشور هم می‌شد، ولی پارلمان این بند را حذف کرده است و اکنون ممنوعیت فقط شامل حساب‌های خارجی و اوراق بهادار در خارج می‌شود.
در واقع، این قانون سه ماه قبل به اجرا گذاشته شده بود و در آن موقع به مقامات سه ماه فرصت داده شده بود یا حساب‌های بانکی خارجی خود را ببندند و یا استعفا کنند.
9 سناتور و 15 عضو مجلس دوما روز گذشته ترجیح دادند به جای بستن حساب‌های بانکی خارجی خود، از مقام‌شان کناره‌گیری کنند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

وزیر دفاع:نقشه راه صنعت دفاعی کشور خودکفایی و تحقق حماسه اقتصادی است

حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مناسبت 31 مرداد روز صنعت دفاعی با صدور پیامی صنعت دفاعی کشور را نماد اقتدار، پیشرفت و خودکفایی ایران اسلامی و مبشر صلح و امنیت پایدار در منطقه و الگویی نمونه برای همه ملت‌های مسلمان و آزاده دانست.
وزیر دفاع در بخشی از پیام خود موفقیت‌های درخشان وزارت دفاع را مدیون اندیشه حیات‌بخش و تحول آفرین امام راحل و رهبر معظم انقلاب دانست که با تاسی به آیه شریفه «واعدوالهم ما استطعتم من قوه» با تاکید بر ارتقای توامندی‌های دفاعی و قدرت بازدارندگی به منظور دفاع از حاکمیت، تمامیت ارضی، منافع و امنیت ملی و مقابله موثر با تهدیدهای خارجی و همچنین ایجاد توازن منطقه‌ای نقشه راه حرکت صنعت دفاعی کشور تا رسیدن به سرمنزل مقصود را ترسیم کردند.
در پیام دهقان تصریح شده است: تلاشگران این صنعت راهبردی در تداوم راه پرافتخار گذشته با الهام از این اندیشه ناب و حکیمانه و بهره‌گیری از حمایت ملت رشید ایران و همکاری مراکز علمی - تحقیقاتی کشور، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعتگران بخش خصوصی ضمن پشتیبانی و تامین نیازمندی‌های نیروهای مسلح پرافتخار، همچنان پیش قراول پیشرفت کشور و زمینه‌ساز رشد، بالندگی و خودکفایی همه صنایع داخلی و انشاءالله تحقق بخش حماسه اقتصادی خواهند بود.
وی در پایان ضمن بزرگداشت یاد و خاطره وزرای دفاع شهید، شهدای دفاع مقدس و صنعت دفاعی به همه دانشمندان، متخصصان، مدیران و کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار امیدواری کرد در پرتو مجاهدتهای سترگ فعالان این عرصه خطیر شاهد شکوفایی هرچه بیشتر صنعت دفاعی و رشد و تعالی کشور باشیم

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

در تماس تلفنی اخضر ابراهیمی با ظریف: سازمان ملل خواستار مشارکت ایران در کنفرانس ژنو 2 شد

«اخضر ابراهیمی» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در سوریه طی تماس تلفنی با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان خواستار مشارکت جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین‌المللی ژنو شد.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه، دوشنبه شب در گفت‌وگوی تلفنی با دکتر ظریف، انتصاب وی را به سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت و با ابراز علاقه‌مندی نسبت به ادامه رایزنی‌ها و مشورت‌های سیاسی با کشورمان، بر ضرورت یافتن راهکارهایی برای بحران سوریه تاکید کرد.
ابراهیمی نقش جمهوری اسلامی ایران را در حل و فصل مسائل منطقه‌ای بسیار مهم و سازنده توصیف کرد.
دکتر «محمدجواد ظریف» نیز در این گفت‌وگوی تلفنی اقدامات و تلاش‌های ایران را برای کمک به حل بحران سوریه یادآور شد و بر علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری نزدیک و موثر با سازمان ملل و شخص نماینده ویژه در موضوع سوریه تاکید کرد.
وی همچنین نگرانی عمیق خود را از اوضاع جاری در مصر ابراز کرد و خواستار توقف خشونت‌ها و درگیری ها و احترام به خواسته‌های مشروع مردم شد.
وزیر امور خارجه همچنین ابراز امیدواری کرد با درایت رهبران مصر، بحران جاری از طریق تفاهم و گفت‌وگو بین همه طرفها حل و فصل شود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

درخواست آلمان برای از سرگیری مذاکرات ایران و 5+1

وزارت خارجه آلمان از ایران و 5+1 خواست فرصت را برای از سرگیری گفت‌وگوها مغتنم بشمارند.
به گزارش پایگاه خبری «برناما»، «مارتین شفر» سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه در کنفرانس خبری در برلین اظهار داشت: هرگونه ابتکار عملی برای ارتقا و بهبود مذاکرات میان تهران و 5+1 درباره برنامه هسته‌ای ایران، در سطح وزرای خارجه، باید به طور جمعی بررسی شود.
وی سپس به نقل از «گیلدو وستروله»، وزیر خارجه آلمان گفت: هر دو طرف باید فرصت را برای از سرگیری مذاکرات مغتنم شمارند.
آخرین دور مذاکرات میان ایران و 5+1 در آلماتی قزاقستان برگزار شد که بدون هیچ‌گونه نتیجه مشخصی پایان یافت. یکی از دلایل این امر، نزدیک بودن زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران بود. به همین دلیل، اعضای گروه 5+1 ترجیح دادند دور بعدی مذاکرات به بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات موکول شود.
شنبه هفته جاری بود که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت‌وگو کرد. کاترین اشتون در بیانیه‌ای که در این مورد صادر شده، گفته است: 6 کشور طرف گفت‌وگو با ایران آمادگی دارند تا مذاکره با تیم جدید ایران را بلافاصله پس از انتصابشان، آغاز کنند.
اشتون اواسط تیرماه در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان ضمن تبریک به او، خواستار از سرگیری هرچه زودتر گفت‌وگوهای اتمی شد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حداد عادل: دولت اجازه ندهد افرادی جرقه فتنه را در دانشگاه بزنند

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت نباید کاری کند که بعضی افراد در دانشگاه‌ها جرقه فتنه بزنند.
چهاردهمین اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه‌های سراسر کشور که از دوشنبه (28 مرداد) به مدت چهار روز در کتابخانه آستان قدس رضوی مشهد با عنوان «تحول در علوم انسانی، مبنای ایجاد تمدن نوین اسلامی» آغاز به کار کرده است، دیروز با سخنرانی دکتر غلامعلی حداد عادل ادامه یافت.
در روز اول این اجلاس که با حضور سردار احمدیان، رئیس مرکز راهبردی سپاه و سردار نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین افتتاح شد، از خدمات کامران دانشجو، وزیر سابق علوم و تحقیقات و فناوری تقدیر به عمل آمد.
دیروز غلامعلی حداد عادل رئیس شورای تحول علوم انسانی با حضور در چهاردهمین اجلاس سراسری بسیج اساتید سراسر کشور گفت: آنچه این روزها در مصر می‌گذرد باید آئینه‌ای باشد تا ما در آن نظر کنیم و در ادامه صراط مستقیم ثابت‌‌قدم‌تر حرکت کنیم.
وی با بیان این موضوع که باید افراد مراقب باشند تا مانند طبقات اشراف در دوران قاجار به یک طبقه جدید تبدیل نشوند، تصریح کرد: ما باید هوشیار باشیم تا به هزار فامیلی تبدیل نشویم که مسئولیت‌ها را بین خودشان تقسیم می‌کنند. ما باید تلاش کنیم هر مومن صالح با استعدادی بتواند به مردم خدمت کند که کلید این راه ایمان به خداست.
نماینده مردم تهران گفت: از دیگر دستاوردهای مهم انقلاب نهادینه شدن انتقال نرم قدرت است. ما در تاریخ معاصر ایران شاهدیم که این انتقال همیشه خونین و خشن بوده است اما انقلاب اسلامی در ایران با مردم‌سالاری دینی انتقال قدرت نرم را به ما آموخت.
وی افزود: این در حالی است که ما در انتخابات 88 شاهد یک فتنه بودیم فتنه‌ای که هنوز رهبری پیرامون آن به سخنرانی می‌پردازد و این بدین خاطر است که آن فتنه کشور را به لبه پرتگاه برد.
رئیس شورای تحول علوم انسانی تصریح کرد: در سال 88 نیز ما شاهد استمرار نرم قدرت بودیم اما عده‌ای با ادعای دروغین تقلب می‌خواستند کشور را به لبه پرتگاه ببرند.
نماینده مردم تهران با تاکید بر این موضوع که حل مشکلات اقتصادی مستلزم آرامش است، گفت: باید تلاش کنیم کشور به سال‌های پر تنش 78 و 88 برنگردد.
حداد عادل همچنین پیرامون بررسی صلاحیت وزرا توسط مجلس، گفت: اگر در دادن رای اعتماد به وزرا نقد و مخالفتی می‌کنیم، با انگیزه مخالفت کلی با دولت نیست و هدف ما تعامل و همکاری با دولت است.
رئیس شورای تحول علوم انسانی خطاب به دولت گفت: دولت یازدهم نباید کاری کند که بعضی افراد در دانشگاه‌ها جرقه فتنه بزنند. البته اساتید دانشگاه نیز نباید اجازه دهند چنین روندی در دانشگاه‌ها اجرا شود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دعوت ویژه از روحانی برای شرکت در ضیافت شام رئیس مجلس خبرگان رهبری

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری از دعوت رئیس‌جمهور به جهت شرکت در ضیافت شام رئیس مجلس خبرگان که به مناسبت چهاردهمین اجلاس رسمی این مجلس برگزار می‌شود خبر داد.
آیت‌الله سیداحمد خاتمی با اعلام این خبر به ایسنا افزود: طبق مصوبه هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری مهمان ویژه این دوره اجلاس سرلشکر سلیمانی خواهد بود که با توجه به اشرافی که ایشان نسبت به حوادث منطقه دارند در مورد مسائل سوریه، عراق، لبنان و مصر برای اعضای مجلس خبرگان رهبری سخنرانی خواهند کرد.
این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، همچنین با بیان این که آقای روحانی عضو مجلس خبرگان رهبری هستند و به طور طبیعی در اجلاس حضور خواهند داشت، گفت: هیئت رئیسه مجلس خبرگان تصویب کرده که در ضیافت شام آیت‌الله مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری که در روز 12 شهریورماه با حضور اعضای مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود از دکتر حسن روحانی دعوت ویژه شود. وی تصریح کرد: در این جلسه اعضای مجلس خبرگان رهبری هر کدام به مدت 5 دقیقه می‌توانند به بیان مطالب و دیدگاه‌های خود بپردازند و اگر مطالبی خطاب به آقای روحانی دارند، بیان کنند و آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور نیز مطالب و دیدگاه‌های خود را بیان خواهند کرد و در آخر نیز آیت‌الله مهدوی‌کنی به بیان دیدگاه‌ و نظرات خود خواهند پرداخت.
گفتنی است چهاردهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری در دوره چهارم در روز 12 و 13 شهریورماه در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد و در روز 14 شهریورماه نیز اعضای مجلس خبرگان رهبری با حضور در حرم امام خمینی(ره) با آرمان‌های ایشان تجدید بیعت خواهند کرد و سپس به دیدار رهبری خواهند رفت.
از ویژگی‌های این دوره مجلس خبرگان رهبری این است که در حال حاضر رئیس دو قوه مجریه و قضائیه در آن عضو هستند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دریادار خادم بیغم:ناوهای نیروی دریایی توانایی حضور در آب‌های آمریکا را دارند

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش تأکید کرد: حضور ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش در آب‌های بین‌المللی به عنوان حیاط خلوت استکبار جهانی از عوامل اصلی مؤلفه‌های قدرت بازدارندگی است.
امیردریادار غلامرضا خادم بیغم جانشین فرماندهی نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگو با فارس با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر گفت: امروز نیروی دریایی ارتش در شرایط بسیار بالایی از آمادگی رزمی و دفاعی قرار دارد و در امر خودکفایی به جایی رسیده که مراحل ساخت ناوشکن همراه با تجهیزات مورد نیازش را پشت سرگذاشته است.
وی با اشاره به در دست ساخت بودن ناوهای موشک‌انداز پیکان و جوشن و تعدادی دیگر، تصریح کرد: کار ساخت این شناورها در وزارت دفاع و کارخانجات نیروی دریایی ادامه داشته و دارد که اسامی آنها را بزودی اعلام می‌کنیم.
بیغم افزود: اسکورت بیش از هزار و پانصد فروند کشتی و مبارزه مستقیم با دزدان دریایی در بیش از 130 مورد و چندین مورد بازپس‌گیری کشتی‌های دزدیده شده از جمله اقدامات نیروی دریایی ارتش در آبهای آزاد بوده است که تأثیر بسزایی در تأمین امنیت خطوط مواصلاتی در این آبها داشته است.
وی خاطرنشان کرد: از طرفی حضور ناوگروههای نداجا در آبهای بین‌المللی و اقیانوس‌ها و مناطقی که به عنوان حیاط خلوت استکبار جهانی بوده نشان از ارتقای توانمندی این نیرو در ابعاد مختلف دارد که این خود از عوامل اصلی مؤلفه‌های قدرت بازدارندگی است.
وی با اشاره به تدبیر مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل معاونت جهاد خودکفایی در نیرو گفت: این تدبیر باعث شده امروز نیروی دریایی ارتش در بحث آموزش و ساخت تجهیزات مورد نیاز تا حد ساخت شناورهای سطحی و ناوهای موشک‌انداز و ناوشکن‌های چند منظوره با سامانه‌های مورد نیاز به خودکفایی بالایی برسد و در تعمیرات اساسی زیردریایی‌های سنگین موفق باشد و این افتخار نیز نصیب ما شد که صنایع دریایی ایران به خودکفایی در ساخت زیرسطحی‌های تاکتیکی کلاس غدیر و زیردریایی‌های نیمه سنگین نایل شود.
امیر بیغم در خصوص توانمندی پهپادی نیروی دریایی ارتش نیز گفت: توانمندی خوبی در کشور در ساخت پهپادها وجود دارد که ما هم به دنبال آن هستیم. نیروی دریایی یکی از با سابقه‌ترین نیروها در استفاده از پهپادها است که انواع مختلف آن را داشته است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر پهپادهایی در ابعاد و بردهای مناسب در اختیار نیروی دریایی ارتش است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و فعلاً استفاده آنها برای اشراف اطلاعاتی در منطقه است.
وی با اشاره به ساخت زیردریایی جدید فاتح گفت: این زیرسطحی از جمله زیردریایی‌های نیمه سنگین است که ازتوانمندی بالاتر، ماندگاری بیشتری و تجهیزات بروزتر و بهتری نسبت به زیردریایی‌های غدیر کلاس برخوردار است و یک زیردریایی متناسب با طرح‌ها و برنامه‌های نداجا است که بزودی در چرخه عملیات قرار خواهد گرفت.
امیر بیغم گفت: زیرسطحی‌ها به عنوان یک سلاح استراتژیک و راهبردی هستند و یکی از نقاط هراس دشمن و قوت ما همین زیرسطحی‌ها است که امروز به تعداد کافی در نداجا وجود دارد و در هر لحظه هر کدام از آنها ممکن است در هر منطقه‌ای در حال گشت‌زنی باشد.
جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش در خصوص توانمندی این نیرو در بحث اژدرها نیز گفت: آنچه که در این حوزه به نداجا واگذار شده، اژدرهایی است که در رزمایش‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته از جمله اژدرهای زیرسطحی و سطحی و بسیاری از اژدرهای نداجا بخصوص در بحث زیرسطحی از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار بوده و هوشمند هستند و ارتقای آنها در دستور کار است.
وی تأکید کرد: سامانه مین روبی که رونمایی شد و مورد آزمایش قرار گرفت یکی از سیستم‌های بسیار پیشرفته است که شاید تنها دو سه کشور از آن برخوردار باشند، چون هم از سرعت و هم امنیت بالایی برخوردار است و در زمانی که دشمن، عملیات آفندی بوسیله مین در قبال ما داشته باشد، براحتی برای اینکه بتوانیم یگان‌های شناوری خود را که در منطقه در مخمصه قرار گرفته‌اند رها کنیم، می‌توانیم از این سیستم استفاده کنیم و در زمان بسیار کوتاهی معابر عبوری و وصولی خودمان را باز کنیم تا شناورها در امنیت کامل تردد کنند.
امیر بیغم خاطرنشان کرد: حضور در اقیانوس آرام و اطلس در برنامه کاری نیروی دریایی است که متناسب با شرایط و سیاست‌های ستاد کل نیروهای مسلح صورت می‌گیرد.
وی همچنین در خصوص اینکه آیا ناوهای نیروی دریایی به نزدیکی آبهای آمریکا می‌روند یا خیر، گفت: سؤال اینجاست که آیا نیاز است که ما سمت مرزهای آبی آمریکا برویم؟ این توانایی وجود دارد اما آیا نیاز به این کار داریم؟ وقتی می‌بینیم آمریکا در مرز کشورهای مختلف و بخصوص در خلیج فارس حاضر می‌شود و به دنبال منافع خود است، حالا ما در آمریکا چه منافعی می‌توانیم داشته باشیم در حالی که پیام ما در دریاها، پیام صلح و دوستی و استراتژیک کشور ما استراتژی دفاعی است.
امیر بیغم ادامه داد: بنابراین فعلاً دلیلی نمی‌بینیم که در مرزهای آبی و نزدیکی آمریکا یا کشورهای دوردست حضور پیدا کنیم مگر اینکه جزء سیاست‌های نیروهای مسلح باشد که امروز نیست، اما این دلیلی نیست که نیروی دریایی ارتش این توانمندی را نداشته باشد. این توانمندی و دانش وجود دارد و این را با عبوراز تنگه مالاکا و حضور در اقیانوس آرام نشان دادیم

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ولایتی در مصاحبه با آسوشیتدپرس: آمریکا فکر می‌کند هنوز ابرقدرت است

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس تاکید کرد که ایران دیگر غنی‌سازی را تعلیق نمی‌کند و به آمریکایی‌ها گوشزد نمود فکر نکنند هنوز ابرقدرت هستند.
«علی‌اکبر ولایتی» در این مصاحبه روی کار آمدن «حسن روحانی» در ایران را «آزمون صداقت برای کشورهای غربی» توصیف کرد و به آن‌ها توصیه کرد از فرصت به وجود آمده، برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران استفاده کنند.
وی با بیان این که این غرب است که باید بتواند با ایران به توافق برسد، گفت ایران هم آماده است با «ادبیاتی متفاوت» به این تلاش‌ها پاسخ دهد.
آن طور که آسوشیتدپرس گزارش داده، ولایتی در این مصاحبه اعلام کرده است که رهبری ایران معتقد است که انجام مذاکرات چند و دوجانبه با کشورهای غربی می‌تواند به پیشرفت‌هایی منجر شود.
به گزارش فارس، آسوشیتدپرس به نقل از ولایتی نوشته است: فکر نمی‌کنم تداوم ادبیاتی که تاکنون استفاده کرده‌ایم، سودمند باشد. باید با ادبیاتی متفاوت مذاکره کنیم. اهداف همان است، اما با ادبیاتی متفاوت.
وی با بیان این که تیم مذاکره‌کننده ایرانی باید «فعالانه‌تر» عمل کند، گفت این تیم نه فقط در چارچوب 1+5 بلکه باید «به صورت مستقیم و غیرمستقیم با همه این 6 کشور مذاکره کند». وی افزود «حل چنین مسئله پیچیده‌ای، به تعقل بیشتری نیازمند است».
مشاور رهبری در این مصاحبه با تاکید بر اصول ایران در مذاکرات گفت: دولت جدید هم همان اصولی را دنبال می‌کند که دولت قبلی در مذاکرات پیگیری می‌کرد. به گفته وی «مسئولیت‌ سیاست خارجی از جمله موضوع هسته‌ای بر عهده رهبری است».
وی تاکید کرد که ایران باید «چه از لحاظ تاکتیکی و چه از لحاظ تکنیکی» تغییراتی را ایجاد کند.
ولایتی در مورد احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا هم گفت: تا زمانی که رفتار آن‌ها همانی باشد که تا الان بوده، فکر نمی‌کنم چنین چیزی رخ دهد. آن‌ها باید از موضع خود پایین بیایند. آن‌ها هنوز هم فکر می‌کنند که یک ابرقدرت هستند.
ولایتی احتمال تعلیق مجدد غنی‌سازی در ایران را هم رد کرد و گفت: ایران تجربه خوبی از انجام این کار به عنوان یک اقدام اعتمادساز، ندارد.
وی افزود: ما دو سال هرگونه فعالیت غنی‌سازی را متوقف کردیم. نتیجه چه بود؟ هیچی. هر روز ادعایی به ادعاهای روز قبلشان اضافه کردند. چرا باید چنین تجربه‌ای را تکرار کنیم؟
آسوشیتدپرس با این ادعا که احتمالا «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه جدید ایران شخصا مذاکرات هسته‌ای را بر عهده می‌گیرد، به نقل از آقای ولایتی می‌نویسد: ظریف یک دیپلمات حرفه‌ای و مذاکره‌کننده ممتاز است. او تجربه خوب و کافی‌ای در زمینه دیپلماسی دارد. با حضور ظریف در راس وزارت خارجه، امیدواریم که بتوانیم نه فقط در موضوع هسته‌ای بلکه در مورد مسائل دیگر منطقه، به راه‌حل نهایی دست یابیم.
ولایتی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها نمی‌توانند ایران را وادار به عقب‌نشینی کنند، گفت: ایران چند دهه است که با تحریم‌های غرب روبروست.
وی افزود: اگر شما با کشوری مثل ایران طرف باشید که 15 همسایه دارد، نمی‌توانید تحریم‌ها را به صورتی موثر اعمال کنید. ما بالاخره راهی برای بی‌اثر کردن آن‌ها پیدا می‌کنیم.
ولایتی در پایان با تصریح بر حمایت ایران از دولت و مردم سوریه گفت: شدیدا معتقدیم دولت سوریه در قدرت باقی می‌ماند. جمهوری اسلامی در کمک به مردم و دولت سوریه جهت دفاع از حقوق، سرزمین و تمامیت ارضی شان تردید نخواهد کرد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

از کی خیانت به جای امانتداری شرط وزارت شده؟!

در حالی که تصور می‌شد معرفی جعفر توفیقی صرفا برای سرپرستی وزارت علوم انجام شده، اکبر ترکان فاش کرد وی وزیر پیشنهادی به مجلس نیز خواهد بود.
به گزارش سایت‌های اصلاح‌طلب، ترکان که عنوان مشاور رئیس‌جمهور را یدک می‌کشد، گفته است: آقای توفیقی انسان توانایی هستند و تخریب‌ها روی عملکرد ایشان اثر منفی نخواهد داشت. ان‌شاءالله ایشان به زودی در مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی علوم صحبت خواهند کرد و ما از سخنان ایشان در مجلس استفاده خواهیم کرد.
توفیقی رئیس ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف در انتخابات بود که پس از اعلام انصراف وی اقدام به انحلال ستادها کرد. او در دوره اصلاحات مدتی وزیر علوم بود و همچنین از حامیان فتنه سال 88 به شمار می‌رود که متاسفانه در اثر بی‌دقتی به ریاست کمیته فرهنگی- اجتماعی در مجموعه انتخاب وزرا معرفی شد. و پس از عدم رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به میلی‌منفرد، سرپرست وزارت علوم شد.
بر اساس فیلم ویدئویی موجود که در سایت‌ها قابل دسترسی است،‌ توفیقی یکی از تحریک‌کنندگان فتنه و آشوب سال 88 و از مدعیان دروغ تقلب بوده و در یک تجمع در این زمینه به القای وقوع تقلب در انتخابات 4 سال پیش پرداخته است، او در این سخنرانی ادعا می‌کند 24 میلیون رای موسوی به اسم کس دیگری رفته است.
این سخنرانی توأم با تحریک به آشوبگری است و نامبرده بایستی به عنوان یکی از عوامل آن خیانت و جنایت بزرگ مجازات شود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

قیمت سکه ،طلا و ارز در 28مرداد 92

نوع سکهدوشنبه - قیمت (تومان)
سکه‌تمام‌طرح‌جدید1060000
سکه‌تمام‌طرح‌قدیم1045000
نیم سکه558000
ربع سکه357000
1 گرمی230000
هرگرم‌طلای18عیار106000
نوع ارز 
دلار آمریکا3165
یورو4185
پوند انگلیس4920
درهم امارات865

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رئیس‌جمهور: زیر چتر پرافتخار ایرانیت و نظام جمهوری اسلامی قرار داریم و افتخار می‌کنیم ستون خیمه این انقلاب ولایت فقیه است.

رئیس‌جمهور گفت: دولت تدبیر و امید دولت فراجناحی است، خیلی‌ها به من گفتند فقط از یک جناح در کابینه استفاده کن اما من به این معتقد نیستم چون حزب و جناحی در کشور ما وجود ندارد.
خبرگزاری فارس: روحانی: معجزه‌گر نیستم/ به استفاده از یک جناح در کابینه اعتقاد ندارم
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس،‌ حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم تودیع و معارفه مصطفی محمدنجار وزریر سابق وزارت کشور و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر جدید کشور که در وزارت کشور برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: وزارت کشور وزارتخانه مادر است، این وزارت تنها یک بخش نیست؛ استانداران به عنوان مدیر معمول در یک استان نیستند بلکه نمایندگان عالی سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند که مسئولیت امنیتی، اجتماعی،‌اقتصادی،‌عمرانی و اداری را در سطح استان بر عهده دارند.

رئیس‌جمهور یادآور شد: وزیر کشور یک تنه بار سنگینی در کشور بردوش دارد و قدردانی از زحمات وزیر قبلی کار آسانی نیست؛ اگر تعبیر کنیم مشروعیت سیاسی نظام از طریق تلاش و برنامه‌ریزی به دست مدیران همین وزارتخانه محقق می‌شود، سخنی به گزاف نگفته‌ایم.

وی افزود: در کشور ما مشروعیت سیاسی همه از طریق آراء مردم است و صاحبان کشور مردم هستند و بقیه خادمان ملت به شمار می‌روند. از این رو مشروعیت سیاسی همه با آراء‌ سیاسی مردم به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به وجود می‌آید و بار این مسئولیت بر دوش این وزارتخانه است تا بتواند اعتماد مردم را جلب کند تا آنها پای صندوق رای بیایند.

روحانی اضافه کرد: همچنین این وزارتخانه باید اعتماد مردم را جلب کند که امانتدار واقعی است و قانون و مقررات را با دقت عمل کرده است البته هر مقدار شفافیت بیشتر باشد این اعتماد بیشتر است.

وی تاکید کرد: البته اعتماد جزو امرهای نسبی است و کسی نمی‌تواند بگوید اعتماد صد در صد به وجود آوردم و افزایش اعتماد عمومی که به مفهوم افزایش سرمایه اجتماعی است یک وظیفه همگانی برای ما به ویژه وزارت کشور به شمار می‌رود.

روحانی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید دولت فراجناحی است، افزود: خیلی‌ها با بنده بعد از انتخابات صحبت کردند و گفتند کابینه فراجناحی درست نکن و تنها از یک جناح استفاده کن. اما بنده به این امر معتقد نیستم چرا که حزب و جناحی در کشور ما وجود ندارد و این بحث‌ها قبیله‌ای است که مطرح می‌شود؛ کرکره‌ها را دم انتخابات بالا می‌برند و بعد از آن پایین می‌آورند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در ابتدای انقلاب حزب جمهوری اسلامی حرکتی را آغاز کرد اما به دلایلی پایدار نماند.

وی بر همین اساس افزود: دولت بنده فراجناحی است و اینکه کسی در کنار من اصولگرا یا اصلاح‌طلب باشد خیلی مهم نیست بلکه وصولگرایی مهم است. وصول به آرمان‌ها اهمیت دارد چرا که همه اصول را قبول داریم از این رو ایثار، فداکاری،‌تعهد به نظام و داشتن برنامه اهمیت دارد وگرنه سوابق گذشته مهم نیست چه می‌گوید.

روحانی یادآور شد: از نظر این دولت معتدل بودن مهم است من افراط را نمی‌پسندم و از اول هم مخالف بودم و این موضوع را نمایندگان مجلس و کسانی که در مجمع و مرکز تحقیقات استراتژیک با آنها بودم، می‌دانند. چرا که افراط‌گرایی را برای کشور و منافع ملی مضر می‌دانم و نه تنها در سطح داخلی بلکه برای امت اسلامی و امنیت جهانی مضر می‌دانم. حال اینکه چرا عده‌ای افراط گرا هستند بحث دیگری است.

رئیس‌جمهور گفت: کسانی که بلند داد می‌زنند یک مشکلی دارند و در واقع داد یک پوشش است برای مخفی کردن؛ شعار اعتدال که عمومی است اگر قدری در آن تامل کنیم خواهیم دید که ما به دنبال اعتدال سیاسی، تدبیر اقتصادی و امید اجتماعی هستیم.

روحانی یادآور شد: البته باید گفت منبع جوشان اعتدال حسن روحانی نیست بلکه ملت است که فرقی با دیگران ندارد؛ حسن روحانی معجزه‌گر نیست و معجزه قرن و دهه هم نیست اتصالی ویژه هم به آسمان ندارد و با پشت پرده‌ها هم اتصال ندارد؛ حسن تدبیر معجزه می‌کند و وحدت ملی معجزه به وجود می‌آورد.

وی اظهار داشت: انتخابات معجزه ملت است اینکه صندوق‌های رای‌گیری در مراکز تهران با روستاهای شمال غرب ماکو همه به یک شکل حرف می‌زنند معجزه است و این ناشی از هوشمندی ملت به شمار می‌رود و اینکه ملت بیدار است.

روحانی با بیان اینکه برخی در زمان انتخابات به بنده می‌گفتند مخاطب خود را شهرهای بزرگ قرار بده، تصریح کرد: ممکن است روستائیان از برخی نعمات مادی کمتر بهره ببرند اما فکر و اندیشه و عزم‌شان از شهرنشین‌ها کمتر نیست و همه دارای حقوق شهروندی برابر هستند.

وی تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید و بویژه در وزارت کشور نباید بین اقوام و مذاهب مختلف و حتی ادیان رسمی که به عنوان اقلیت مطرح هستند، تفاوتی وجود داشته باشد؛ ترک، ترکمن، لر، بلوچ و عرب همه برابرند ما دولت فارس، دولت ترک و دولت عرب نداریم بلکه دولت ایران داریم؛ نظام واحدی به نام جمهوری اسلامی داریم و زیر چتر دولت جمهوری اسلامی ایران و یک ولی امر و ولایت فقیه و قانون هستیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: زیر چتر پرافتخار ایرانیت و نظام جمهوری اسلامی قرار داریم و افتخار می‌کنیم ستون خیمه این انقلاب ولایت فقیه است.

روحانی یادآور شد: باید استفاده از نیروهای بومی و محلی در وزارت کشور به وجود آید هر چند ممکن است در برخی جاها به دلیل اختلافاتی که هست خیلی نتوان از نیروهای بومی استفاده کرد اما باید دانست استفاده از نیروهای بومی احساس آرامش بیشتری به مردم می‌دهد.

وی افزود: ترک، لر، کرد، بلوچ اینها همه گل هستند و در واقع رنگ‌هایشان فرق می‌کند و در واقع گل‌های متنوع گلستان ایران هستند البته آنهایی که آن چتر واحد را قبول دارند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر امنیت داخلی می‌خواهیم و شورای امنیت کشور مسئولیت آن را بر عهده دارد باید فرصت برابر به زنان بدهیم و باید فرصت‌های اجتماعی زنان را بالا برد؛ بنده دیروز در اولین جلسه هیئت وزیران تاکید کردم که از بانوان و جوانان بیشتر استفاده شود.

وی گفت: ما در سطح وزرا به دلیل شرایط ویژه کشور که به تدریج گزارش واقعی آن را به مردم ارائه خواهیم داد،از زنان استفاده نشد اما در سطح دولت از بانوان استفاده می‌کنم.

روحانی یادآور شد: هیچ فرقی بین زن و مرد در علم،‌ درک، ‌تقوا و خلقت و نزدیکی به خداوند و خدمت به مردم وجود ندارد.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود تاکید کرد: از وظایف مهم وزارت کشور امنیت داخلی است، گرچه ایران سرزمین باثباتی است اما توطئه‌ها بسیار زیاد است. صحبت‌های زیادی شد اما به این نتیجه نرسیدند که کسی با سوابق امنیتی قوی است برای این وزارتخانه انتخاب کند بلکه خواستم کسی با سوابق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این مسئولیت را بر عهده بگیرد تا پیام داشته باشد.

روحانی افزود: ما به دنبال استاندارهایی هستیم که در پی توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باشند چرا که این توسعه می‌تواند توسعه سیاسی و امنیتی را در کشور به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه خوشحالم یکی از تصمیمات ما در هیئت دولت تصمیم زیست‌محیطی در خصوص دریاچه ارومیه بود، اظهار داشت: نگران دریاچه اورمیه هستم چرا که از خشک شدن آن حداقل 14 میلیون جمعیت متاثر می‌شوند.

رئیس جمهور گفت: در سفر تبلیغاتی به ارومیه به مردم این شهر قول دادم در اولین جلسه دولت آن را مطرح کنم و دیروز این کار انجام شد و کارگروهی زیر نظر وزیر نیرو تشکیل دادیم تا ظرف مدت 2 الی سه ماه اولین گزارشات را ارائه دهند. البته طرح‌های مقدماتی بود که باید برای آنها برنامه‌ریزی صورت گیرد.

روحانی در ادامه سخنان خود به انتخاب رحمانی‌فضلی به عنوان وزیر کشور اشاره کرد و اظهار داشت: آقای رحمانی‌فضلی فرد خوش‌سیمایی است که وقتی به وی نزدیک می‌شویم افکار وی بیشتر شما را جذب می‌کند و نزدیک‌تر که می‌شوید مجذوب اعمال و برنامه‌های وی خواهید شد.

وی همچنین گفت: رحمانی فضلی به دو زبان ترکی و کردی هم مسلط است، در بررسی‌های ژنتیکی مخلوط است  و مادرشان ترک است، اما خودش فارس به شمار می‌رود.

روحانی در ادامه خطاب به محمدنجار یادآور شد: ما در طول این 8 سال آقای محمدنجار را در شورای امنیت ملی بسیار دیده‌ایم و در واقع این مصرع که «صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت» درباره همه تودیع‌ و معارفه‌ها صدق می‌کند و از بابت برگزاری انتخابات خوب از وزارت کشور تشکر می‌کنم و آقای نجار بسیار مخلصانه تلاش کرد و توانست امنیت را برقرار کند؛ و خدمت زیادی کرد و از همه رسانه‌ها بویژه رسانه ملی تشکر می‌کنم.

وی همچنین نیروی انتظامی را نیروی خدومی دانست و گفت: ناجا همواره تلاش کرده در همه جا از مرزها حراست کند و این کار سختی است.

رئیس‌جمهور همچنین به دو سرمایه بزرگ اعتماد و امید اشاره کرد و گفت: این امر بسیار ارزشمند است. هدف ما در دولت تدبیر و امید جز نشاندن لبخند بر لبان مردم چیز دیگری نیست

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

باید مذاکره با ایران از تهدید آغاز و به امتیازگیری ختم شود!

معاون سابق وزارت خارجه آمریکا می‌گوید کاخ سفید باید سیاست مذاکره با ایران را هماهنگ با ادامه و تشدید سیاست فشار بر ایران پیش ببرد و نه جدا از آن.
نیکلاس برنز ضمن مقاله‌ای در روزنامه بوستون‌گلوب هرچند تشکیل دولت جدید در ایران را بهترین فرصت دیپلماسی برای آمریکا در طول 34 سال گذشته توصیف کرد اما نوشت: تردیدهایی درباره نیات حسن روحانی وجود دارد به این که با وجود ابراز تمایل او برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای، وی از حامیان انقلاب اسلامی از زمان تشکیل و همچنین طرفدار برنامه هسته‌ای است. از سوی دیگر مسئله مذاکره با مانع رهبر عالی ایران مواجه است. با این حال نیت روحانی را باید پای میز مذاکره سنجید.
برنز اضافه کرد: «در حالی که مهمترین بحث بین ایران از یک طرف و گروه 1+5 از طرف دیگر است، تلاش برای مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا به منظور بررسی مسائل جدی اختلاف‌برانگیز بین آنها مهمتر است. ممکن است آمریکا دیدگاهی جامع‌تر مطرح کند نسبت به آنچه تنها در مذاکرات هسته‌ای به دست می‌آید. آمریکا می‌تواند کمک‌های تجاری و پیشنهاداتی را در ازای مصالحه ایران در اولین دورها مطرح سازد. چنین رویکرد راهبردی مهمی به معنای گذشت کلی نیست بلکه برعکس این امر به آمریکا اجازه می‌دهد مخالفت قوی خود را با رفتار نادرست ایران در سوریه و عراق و مخالفتش با اسرائیل را بیان کند».
معاون سابق وزارت خارجه آمریکا تاکید می‌کند: «آمریکا همچنین باید فشار را بر ایران ادامه دهد. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، هفته گذشته در نشست گروه راهبردی آسپن گفت که آمریکا باید تحریم‌ها و تهدید توسل به زور در زمان مذاکرات را ادامه دهد. چنین رویکردی تنها راه برای متقاعد کردن ایران به منظور امتیازدهی و در نهایت پیشرفت در مذاکرات است.»

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 مرداد 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic