پاسخ قاطع فیفا به کارشکنی و شیطنت عرب‌ها/ نام خلیج فارس مقابل لیگ امارات

 
سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا به دنبال نامه رسمی ایران در اعتراض به درج نام مجعول اماراتی‌ها روی لیگ برتر خود نام خلیج فارس را مورد تایید قرار داد. این در حالی است که در ماه های گذشته برخی مسئولان عربی در تلاش بودند تا نام جعلی خلیج ع ر ب ی را بر روی لیگ امارات بگذارند اما اقدام به موقع مسئولان ایرانی مانع از این کار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، از چند ماه پیش که اماراتی‌ها در اقدامی سیاسی نام مجعول را روی لیگ حرفه‌ای خود درج کردند اعتراض‌های زیادی را از سوی مقامات ایرانی شاهد بوده‌ایم که در آخرین گام کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال ایران با ارسال نامه‌ای رسمی به فیفا خواستار برخورد با این اقدام اماراتی‌ها شد. ضمن اینکه وزارت امور خارجه ایران نیز قویا این تصمیم سیاسی را محکوم کرد.

قبل از آن نیز فدراسیون فوتبال کشورمان حضور هر بازیکن ایرانی را در لیگ باشگاه‌های این کشور ممنوع اعلام کرد و در پی همین تصمیم محمدرضا خلعتبری با وجود عقد قرارداد با باشگاه عجمان از حضور در این تیم انصراف داد و باشگاه پرسپولیس نیز با پرداخت غرامت 800 هزار دلاری این بازیکن را به جمع سرخپوشان اضافه کرد.

جواد نکونام، کاپیتان تیم ملی فوتبال نیز بر اساس گزارش‌های فراوانی که رسانه‌های اماراتی منتشر کرده بودند به پیشنهادهای چند میلیون دلاری اماراتی‌ها پاسخ منفی داد تا اینگونه اعتراض خود را به اقدام سیاسی اماراتی‌ها اعلام کند.

در همین حال فدراسیون فوتبال ایران با کمک وزارت امور خارجه کشورمان اقدام اخیر فدراسیون فوتبال امارات را مورد اعتراض رسمی قرار داد و پای فیفا را به این ماجرا باز کرد که این تلاش‌‎ها سرانجام نتیجه داد و فیفا در بخش توضیح کشورها، نام خلیج فارس را در کنار امارات قرار داد و تاکید بر  آن کرد که این کشور در همسایگی خلیج فارس قرار دارد.

این گام مثبت فیفا خبر خوبی در ادامه تلاش‌های اخیر است و مسئولان فدراسیون کشورمان با انگیزه‌های بیشتری به رایزنی‌های خود برای مقابله با تحریف تاریخی که اماراتی‌ها انجام داده‌اند، ادامه می‌دهند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

انتقاد نمایندگان آذربایجان شرقی از دخالت جهانگیری در تعیین استاندار/ وزیر کشور گفت من بی تقصیرم

نماینده مردم شبستر در مجلس ضمن انتقاد از آنچه اقدام معاون اول رئیس جمهور در تعیین استاندار آذربایجان شرقی خواند، گفت: این اقدام بی توجهی به تصمیماتی است که در جلسه مشترک بین مجمع نمایندگان استان و وزیر کشور اتخاذ شده است.

علی علیلو نماینده مردم شبستر در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر ضمن انتقاد از روش دولت در تعیین استانداران گفت: در جلسه مشترکی که  اخیراً اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار داشتند با پیشنهاد آقای رحمانی فضلی مجمع افرادی را برای استانداری معرفی کرد و در بین این گزینه ها با نظر وزیر کشور افرادی مشخص شدند.

نماینده مردم شبستر در ادامه اظهار داشت: اما مطلع شدیم که معاون اول رئیس جمهور بدون توجه به نظر وزیر کشور و اعضای مجمع نمایندگان استان فردی را برای استانداری این استان انتخاب کرده است که نه مورد تایید نمایندگان استان است و نه مورد تایید نماینده ولی فقیه.

وی با بیان اینکه معمولاً برای انتخاب استاندار مثلث نمایندگان استان، نماینده ولی فقیه و دولت تصمیم گیری می کنند و البته اختیار با دولت است، گفت: ما با پیشنهاد دولت و وزیر کشور جلسه ای را برگزار و گزینه هایی را معرفی کردیم اما توجهی به این جلسات مشترک نشد.

علیلو خاطرنشان کرد: حتی وزیر کشور نیز در جلسه با رئیس مجمع استان آذربایجان شرقی در خصوص این تصمیم معاون اول گفت در این مورد من بی تقصیرم.  

وی در پاسخ به این سوال که گزینه مورد نظر دولت چه شخصی است، گفت: ظاهراً آقای سبحان الهی که یک اصلاح طلب است به عنوان گزینه دولت برای استانداری انتخاب شده است

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سردار دهقان: ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاکره است

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی هرگز مذاکره به عنوان طرف ضعیف را نمی‌پذیرد، خاطرنشان کرد: ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاکره است.
خبرگزاری فارس: سردار دهقان: ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاکره است

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سرتیپ پاسدار " حسین دهقان " روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم در باره چگونگی عمل به " نرمش قهرمانانه " در ارتباطات بین المللی گفت: مقام معظم رهبری قبلا نیز در خصوص سیاست خارجی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت را مطرح کردند که شاید سیاست نرمش قهرمانانه تعبیری از همان سه اصل باشد.

وی با بیان اینکه، این اصول بر روابط و مناسبات خارجی جمهوری اسلامی ایران حاکم است، ادامه خواهد داشت و تغییری نخواهد کرد، افزود: معنی سیاست نرمش قهرمانانه اینست که اصول، منافع و اهداف ملی ایران ثابت است و ما راهبردهای خودمان را نیز ثابت و غیرقابل تغییر می دانیم اما هر کسی در تاکتیک مانور می کند تا منافعش را ماکزیموم کند. ایران با پشتوانه عظیم مردمی و با توجه به توانمندی های اقتصادی و دفاعی اش می تواند در عرصه جهانی بازیگری مؤثری داشته باشد که یکی از جنبه های این بازیگری مساله مذاکرات است.

دهقان خاطرنشان کرد: یکی از اصول ثابت ایران اینست که بر سر میز مذاکره نباید به عنوان طرف ضعیف تلقی بشویم. ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاکره است و هیچ پیش شرط و تهدیدی را نخواهد پذیرفت و از طرف مقابل هیچ ترسی و واهمه ای به خود راه نخواهد داد.

وی گفت: نظام سلطه دلسوز نظام ما و منافع ایران نیست بلکه به دنبال منافع خودش است. سیاست نرمش قهرمانانه به این معنی است که طرف مقابل باید بپذیرد که در شرایط برابر، بدون تحمیل هر موضوعی به ما و بدون تعدی به حقوق رسمی شناخته شده برای هر نظام سیاسی در قانون بین الملل بر سر میز مذاکره بنشیند. اگر این شرایط فراهم باشد، ما مشکلی با مذاکرات نخواهیم داشت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در باره احتمال تفاوت دیدگاه نیروهای مسلح خصوصا سپاه پاسداران درباره سیاست نرمش قهرمانانه با نظر دستگاه دیپلماسی ، تصریح کرد: سیاستی که مقام معظم رهبری اعلام می کنند، برای همه جهات و ارکان نظام لازم الاجرا است  و نظام با عزم و اراده راسخ سیاست های رهبری را دنبال خواهد کرد و مقام معظم رهبری نیز نظارت می کنند، اگر کاستی وجود داشته باشد، تذکر خواهند داد   و با کسی مماشات نخواهند کرد.

آمریکا توان جنگیدن ندارد

سردار سرتیپ دهقان در باره راهبرد آمریکایی ها برای گذاشتن دو گزینه جنگ و دیپلماسی روی میز خاطرنشان کرد: تحولات بیست سال گذشته منطقه و جهان و مداخلات نظامی آمریکا اولاً این درس را به نظامیان، سیاسیون و متحدان واشنگتن داده که هزینه جنگ بیشتر از منفعت آن است، ثانیاً تصمیم به وارد شدن در جنگ آسان است ولی خروج پیروزمندانه از آن تضمین شده نیست.

وی گفت: سیاسیون آمریکا اراده ای برای جنگ در خارج از مرزها ندارند و توانی نیز برای جنگیدن، به این معنا که منطقه ای را اشغال کنند و نظامی سیاسی را ساقط کنند، ندارند ؛ ولی شلیک موشکی از زمین یا هوا به سوی منطقه ای قدرت و توانمندی نظامی محسوب نمی شود بلکه مهم اینست که بتواند اراده خود را بر اراده منطقه مورد هدف تحمیل کند و اراده اش، اراده غالب باشد.

وی افزود: این نکته نباید فراموش شود که اسرائیلی ها همیشه به دنبال این بودند که آمریکائی ها را به اقدامی علیه ایران تحریک کنند؛ ولی آمریکائی ها تاکنون نشان داده اند که آنقدر هم کم عقل نیستند و اوضاع را تجزیه و تحلیل می کنند ؛ لذا باید بپذیریم که لابی صهیوینستی همیشه آمریکا را علیه ایران تحریک می کند. تهدید " گزینه جنگ روی میز است " نیز چیز جدیدی نیست و از زمان جنگ تحمیلی تاکنون به بهانه های مختلف مطرح شده است.

سردار دهقان تاکید کرد: آنچه که آقای روحانی در این باره فرمودند و مورد تأیید نظام نیز است، اینست که نمی توان با زبان زور و تهدید با کسی مذاکره کرد. نکته مهم اینست که مذاکرات باید در فضای برابر، بدون تهدید و با احترام متقابل برگزار شود و اراده طرفی بر طرف دیگری تحمیل نشود و عبارت امروزی هر مذاکره ای باید جریان بُرد – بُرد را با خودش همراه داشته باشد. از نظر ما تهدید کردن و دعوت کردن به مذاکره قابل قبول نیست.

دوران مذاکره برای مذاکره پایان یافته است

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیش بینی می کنید که آقای روحانی با اوباما دیدار کند، بیان کرد: آقای روحانی گفتند که در دنیای دیپلماسی همه چیز ممکن است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در باره میزان احتمال انجام چنین دیداری گفت: ابتدا آمریکائی ها تکذیب کردند ولی الان می گویند که ما آمادگی داریم. نکته مهم اینست که دوران مذاکره برای مذاکره پایان یافته است و مهم اینست که یک نشست خروجی داشته باشد و پس از نشست بتوان اقدامی را آغاز کرد.

موضوع استفاده نظامی از انرژی هسته ای در ایران مطرح نیست

سردار سرتیپ دهقان در باره اتهام طرف های غربی مبنی بر امکان انحراف ایران از برنامه هسته ای صلح آمیز، خاطرنشان کرد: امکان انحراف ایران از برنامه هسته ای صلح آمیز خود بهانه ای در دست آمریکائی ها است که از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی این مساله را دنبال می کنند. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بارها اعلام فرمودند که ما از لحاظ شرعی نمی توانیم به دنبال استفاده نظامی از انرژی هسته ای باشیم و فرمایشات رهبری برای همه ارگان ها تکلیف شرعی است و نمی توانند از فرمایشات ایشان تخطی کنند.

وی تاکید کرد: همه دستگاه های امنیتی آمریکا نیز گزارشی را منتشر کردند که هیچ علامتی دالّ بر انحراف ایران از برنامه هسته ایش به سمت استفاده نظامی وجود ندارد و آژانس نیز این مساله را به صورتی دیگر اعلام می کند و می گوید که براهینی اثبات نشده است. وقتی چیزی به نام استفاده نظامی از انرژی هسته ای در ایران وجود ندارد، چرا باید طرف های غربی تصور کنند که چنین چیزی وجود دارد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در باره دستاوردهای جدید این وزارتخانه در خصوص موشک و ماهواره چیست، گفت: فعالیت ها و تحقیقات چند جانبه وزارت دفاع مبتنی بر تحلیل دقیق، نگاه راهبردی و افق زمانی بلندمدت است که  ما با توجه به تحولات امنیتی محیطی و تهدیدات متصور برای منافع ملی و براساس سیاست بازدارندگی و دفاع همه جانبه تجهیزات مورد نیاز و مؤثر را تولید می کنیم  به عبارت دیگر تجهیزات و تسلیحات نوینی را تولید کنیم که برای نیروهای مسلح ما برتری سازی کند و به سمت بازدارندگی مؤثر پیش برویم. ما در صنایع هوائی توانسته ایم که انواع هواپیماهای هدایت پذیر از راه دور را مانند هواپیماهای شناسائی، رهگیری و جنگی تولید کنیم و تلاش می کنیم که مداومت پروازی، سقف پروازی و سرعت این هواپیما را افزایش بدهیم. بالگردها را نیز طراحی و تولید می کنیم.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ملت ایران در برابر تجاوز دشمن مسامحه نخواهند كرد


وی ادامه داد: دشمنان بازخوانی كنند كه آن همه امكانات و پول و حمایت‌های سیاسی، اطلاعاتی و حتی شیمیایی و سلاح‌های ممنوعه به دشمن اكنون به كجا رسیده‌اند؟ آیا اكنون به هدف شوم خود دست یافته‌اند و آیا آنها توانستند ملت بزرگی را به شكست وادار كنند؟ آیا آنها توانستند تنها یك سانتی متر مربع از سرزمین ما را در اشغال خود نگاه دارند و یا در مسیر انقلاب ما را منحرف سازند؟هرگز...
 
رئیس جمهور تصریح كرد: گرچه آنان خسارت‌های مالی و جانی فراوانی را نه بر ملت ایران بلكه بر ملت خود تحمیل كردند اما به هیچ یك از اهداف شوم خود دست نیافتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر روحانی تأكید كرد: بدانند ملت ایران، نیروهای مسلح این سرزمین اهل جنگ و تجاوز و حمله به سرزمین دیگران نیستند و هدف سلطه و استعمارگری در منطقه ندارند اما در عین حال در برابر تجاوز متجاوزین آنی مسامحه را به خود راه نخواهند داد و با تمام استقلال و شرف از ملت، كشور، انقلاب و نظامشان با جان و دل دفاع خواهند كرد. 

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود این بازخوانی برای ما هم لازم است تصریح كرد: 8 سال ایستادگی و مقاومت نه در برابر یك ارتش بلكه در برابر قدرت‌های جهانی چگونه ما را پیروز كرد بازخوانی آن لازم است.

وی افزود: ایمان اعتقاد عزت معرفت ما و ارتباط وسیع میان و راهبری نظام ولایت فقیه و همچنین هماهنگی همدلی برادری در میان همه نیروهای مسلح این كار و از همه مهمتر پیوستگی مردم و نیروهای مسلح یعنی سرمایه عظیم اجتماعی و اعتماد و ایستادگی مردم در كنار نیروهای مسلح كه نمونه بارز این وحدت در چهره مسمم خلاصه شد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سرلشکر صفوی در جمع خبرنگاران:ایران با موشک‌های دوربرد خود به قدرت تأثیرگذار در معادلات بین‌المللی تبدیل شده است

 

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: نیروهای مسلح ایران با اقتدار تأمین کننده امنیت و منافع ایران هستند و با موشک‌های دور برد قدر و سجیل با برد بیش از 2 هزار کیلومتر آمادگی به قدرت تأثیرگذار در معادلات بین‌المللی تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار دفاعی  ـ امنیتی باشگاه خبرنگاران، سردار سرلشکر "سید یحیی صفوی" دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در حاشیه مراسم آغاز هفته دفاع مقدس در حرم امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز رسانه‌ها شاهد اقتدار جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها از جمله دفاعی هستند.
 
وی افزود: نیروهای مسلح ما با اقتدار تأمین کننده امنیت و منافع ایران و آن‌ها با اقتدار حامی دولت هستند و به خنثی کردن تحریم‌ها کمک می‌کنند.
 
مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی با بیان اینکه ملت ما جنگ اقتصادی را به حمله اقتصادی تبدیل می‌کند، تصریح کرد: امروز ایران اسلامی به عنوان کشوری مستقل و قدرتمند و تأثیرگذار در مناسبات منطقه‌ای و جهانی شناخته می‌شود و راهبرد منطقه‌ای ایران در منطقه حساس غرب آسیا صلح مبتنی بر عدالت است. هر طرح و نقشه‌ای در جهت صلح و امنیت پایدار بدون حضور ایران با مشکل مواجه می‌شود.
 
سرلشکر صفوی اظهار داشت: مردم آسیا و به خصوص غرب آن طی 12 سال گذشته با حمله آمریکا به مردم منطقه مواجه هستند و امروز هم شاهد جنگ طلبی آن‌ها در سوریه هستیم، در حالی که نظام ایران پرچمدار صلح در این منطقه است و به تمامی دولت‌ها و حکومت‌های منطقه احترام می‌گذارد.
 
وی گفت: ایران آغازکننده و دنبال کننده جنگی نخواهد بود، ایران به یک قدرت بازدارندگی تأثیرگذار رسیده است و ما با موشک‌های دوربرد قدر و سجیل با برد بیش از 2 هزار کیلومتر و آمادگی ملت‌مان به یک قدرت تأثیرگذار در معادلات بین‌المللی تبدیل شده‌ایم. امیدواریم دشمنانمان دست از تحریم‌ها بردارند و با عقلانیت با کشور بزرگ و تمدن و فرهنگ اسلامی انقلاب اسلامی کنار بیایند. زیرا این به نفع همه خواهد بود.
 
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پایان خاطرنشان کرد: ادامه فشارها و ظلم مضاعفی که از جانب دشمنان به مردم وارد می‌شود، باعث می‌شود مردم ما در مقابل این ظلم ایستادگی کنند و با مقاومت و تدبیر و به کمک دولت تازه نفس این تحریم‌ها را پشت سر بگذارند تا ما به رشد و شکوفایی اقتصادی برسیم.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

فرصت کوتاهی برای تعامل با ایران به اوباما داده شده است

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت فرصت طلایی برای تعامل با ایران به "باراک اوباما"، رییس جمهور آمریکا داده شده است.

به گزارش سرویس بین‌ الملل باشگاه خبرنگاران، پایگاه اینترنتی روزنامه فایننشال تایمز، چاپ انگلیس در شماره روز یکشنبه خود در مقاله‌ای به قلم مشترک "جف دایر" از واشنگتن، "نجمه بزرگمهر" از تهران و "جیمز بلیتز" از لندن نوشت، فقط یک هفته پس از آن‌ که آمریکا و روسیه به توافقی درباره از میان برداشتنِ تسلیحات شیمیایی سوریه دست یافتند، به اوباما فرصت دیگری داده شد که بازی دیپلماتیک دیگری، این بار با ایران، انجام دهد. 

این روزنامه می‌نویسد: حسن روحانی روزنه‌ای برای آمریکا گشوده است که به پیمانی قابل‌توجه درباره برنامه هسته‌ای ایران دست یابد. اگر چنین شود، این مسئله، در رابطه با شکل‌دهی به ریاست جمهوری اوباما و حتی از (پایان دادن بالقوه به) جنگ داخلی سوریه، حائز اهمیت بیشتری خواهد بود. 

فایننشال تایمز نوشت: امیدها به چشم‌انداز ملاقات تاریخی میان رؤسای جمهور دو کشور است. حتی اگر این دیدار، صرفاً در حدِ دست دادنِ زودگذر میان دو رئیس جمهور، در حالی که از کنار یکدیگر در راهروهای مقر سازمان ملل در نیویورک عبور می‌کنند باشد، باز هم این دیداری بی‌سابقه میان طرفین تلقی خواهد شد. 

این منبع افزود، دولت آمریکا علاقه‌مند است آقای روحانی و پیشنهادهایش را به آزمایش بگذارد. دولت اوباما همچنین به خوبی آگاه است که هرگونه روزنه‌ امید برای تعامل (مؤثر) دیپلماتیک با ایران، ممکن است بسیار کوتاه مدت باشد (و باید از فرصتِ بوجودآمده، استفاده بهینه کند). 

این روزنامه افزود،‌ به نظر می‌آید سیاست‌های ایران پس از انتخابِ روحانی به ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن، تغییراتی کرده باشد. یکی از مشکلات اوباما در تعامل با ایران این است که حتی اگر از نظرِ او، دستیابی به پیمان (هسته‌ای) با ایران امری محتمل یا مطلوب باشد، وی باید اسرائیل و کنگره آمریکا با خود همراه سازد. این در حالی است که بسیاری از تحریم‌های یکجانبه‌ آمریکا علیه ایران، تحت کنترل کنگره این کشور است که آن را کاهش دهد، لغو کند یا به حال خود بگذارد. با این وجود، اوباما ممکن است به کاهش تحریم‌ها به عنوان بخشی از توافقنامه‌ نهاییِ دیپلماتیک با ایران نیاز پیدا کند. 

فایننشال تایمز در ادامه نوشت: از سوی دیگر، مقامات آمریکایی به خوبی آگاهند که اگر روحانی بتواند سایر دولت‌های جهان را قانع کند که آماده ورود به مذاکرات جدی است، آنگاه برای آمریکا به مراتب سخت‌تر خواهد شد که بتواند این کشورها را قانع سازد که در اِعمال قاطعانه‌ تحریم‌های سخت برضد صنعت نفت ایران و بخش‌های بانکی و مالیِ آن، با آمریکا کماکان همراهی و همکاری کنند. 

این روزنامه مدعی است،‌ برخی از کارشناسان برای این عقیده‌اند که ایران به این نقطه‌ غیرقابل بازگشت در اواسط سال 2014 میلادی خواهد رسید و به همین دلیل، چند ماهِ آتی برای دستیابی به توافق دیپلماتیک با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای این کشور (پیش از رسیدن ایران به نقطه عطف یاد شده) بسیار حیاتی است. 

نویسندگان این مقاله در خاتمه افزودند، یک دیپلمات غربی تأکید کرد: یقیناً ایرانیان اظهارات مثبتی کرده‌اند، اما عمل، حائز کمال اهمیت است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

در آستانه سفر به نیویورک صورت گرفت"دیدار دکتر روحانی با رهبر معظم انقلاب اسلامی

رئیس جمهور پیش از سفر به نیویورک با مقام معظم رهبری دیدار کرد.
به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران، به نقل از leader.ir "حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی"، در آستانه سفر به نیویورك برای شركت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار كرد.

در این دیدار مقام معظم رهبری برای رئیس‌جمهور آرزوی موفقیت كردند
.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پیگیری ثبت فتوای مقام معظم رهبری به‌عنوان یک سند بین‌المللی درباره حرمت تولید و بکارگیری سلاح هسته‌ای


یک سایت خبری، برخی اعضای احتمالی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را معرفی کرد.
سایت خبری مشرق بر اساس برخی شنیده ها نوشت: آقایان محمدجواد ظریف، سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکا، امیرحسین زمانی‌نیا، اسحاق آل‌حبیب مدیرکل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت امورخارجه، حمید بعیدی‌نژاد و نمایندگانی از سازمان انرژی اتمی و شورای‌عالی امنیت ملی از جمله اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران خواهند بود.
پیگیری پیشنهادهای مطرح‌شده در نشست آلماتی1، محور مذاکرات ایران و گروه 1+5 در نیویورک است. جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد ضمن آنکه فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت تولید و بکارگیری سلاح هسته‌ای را به‌عنوان یک سند بین‌المللی به ثبت برساند، در قبال آن نیز دنیای غرب و 1+5 حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت بشناسند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نیویورک‌تایمز: تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران، اسرائیل را هراسان کرده است

تحولات دیپلماتیک اخیر در روابط میان ایران و آمریکا، اسرائیل را دچار شوک و نگرانی کرده است؛ از این رو آنها می‌کوشند با موضع‌گیری‌های خود در این مسیر سنگ‌اندازی کنند.
خبرگزاری فارس: نیویورک‌تایمز: تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران، اسرائیل را هراسان کرده است

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه نیویورک‌تایمز در مطلبی به بررسی نگرانی اسرائیل از احتمال ذوب شدن یخ روابط ایران و آمریکا پرداخت و نوشت: زمانی که دولت اوباما یک تغییر دیپلماتیک بسیار مشهود را در قبال ایران آغاز کرد، مقامات کاخ سفید آرام و پشت صحنه تلاش کردند به اسرائیل اطمینان خاطر بدهند که افسون رئیس جمهور جدید ایران نمی‌شوند و فشار بر دولت او برای جلوگیری از برنامه هسته‌ای را کاهش نمی‌دهند.

بر اساس این گزارش، مقامات دولت آمریکا در گفت‌وگوهای خصوصی با مقامات اسرائیلی یا در برخی اظهارات علنی تاکید کرده‌اند که درباره اهداف برنامه هسته‌ای ایران تردید دارند و ایران را با اقداماتش قضاوت می‌کنند نه با کلمات آشتی‌جویانه حسن روحانی، رئیس‌جمهور جدید و منتخب این کشور.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، با این حال، اطمینان خاطر دادن‌های کاخ سفید، باعث نشد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از محکوم کردن شدید حسن روحانی خودداری کند. او همچنین بعد از اینکه روسای جمهور دو کشور ایران و آمریکا را همگام دید، از تقابل خود با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا درباره نحوه تعامل با ایران خبر داد.

طبق این گزارش، در میان خبرهای مربوط به تبادل نامه میان اوباما و روحانی و نیز بعد از مباحث تازه در واشنگتن درباره مذاکراتی که می‌تواند به رفع تحریم‌ها علیه ایران منجر شود، دفتر نتانیاهو اظهارات روحانی درباره اهداف مسالمت‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران و نیز تمایل وی برای تعامل دیپلماتیک را «چرخشی رسانه‌ای» خواند.

در بیانیه اسرائیل که اواخر روز پنج‌شنبه در واکنش به مصاحبه حسن روحانی با شبکه خبری ان‌بی‌سی منتشر شد، آمده: نیازی نیست که با کلمات فریب بخوریم. آزمون در این نیست که روحانی چه می‌گوید، بلکه در رفتار نظام ایران است که به پیشرفت برنامه هسته‌ای خود با قدرت ادامه می‌دهد در حالی که روحانی در حال مصاحبه کردن در این باره است.

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، نتانیاهو که روحانی را «میشی در لباس گرگ» تشبیه کرده، در روزهای اخیر، مبارزه بلندمدت خود علیه تحولات هسته‌ای ایران را افزایش داده و قصد دارد در نشست 30 سپتامبر خود با اوباما در واشنگتن، بر روی این موضوع متمرکز شود و حتی در مجمع عمومی درباره آن سخنرانی کند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده: در حالی که مقامات آمریکایی مکررا به همتایان اسرائیلی خود گفته‌اند در تعامل با رئیس جمهور ایران محتاط خواهند بود، کاخ سفید نیز شفاف بیان کرده وظیفه دارد صحت سخنان روحانی درباره تمایل به دیپلماسی را بیازماید.

بنیامین رودز، معاون مشاور امنیت ملی اوباما جمعه به خبرنگاران گفت: با توجه به تهدیداتی که علیه اسرائیل مطرح شده و اظهارات تندی که در طول سال‌ها ایران بر ضد اسرائیل بیان کرده، مطمئنا ما نگرانی‌های مهم اسرائیل درباره ایران را درک می‌کنیم. وی افزود:‌ باب دیپلماسی نامحدود و بی‌انتها باز نیست اما ما معتقدیم زمان و فضا برای دیپلماسی وجود دارد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نرمش قهرمانانه و بحران سوریه در یادداشت روز کیهان

نرمش قهرمانانه واژه‌ای است مرکب از دو کلمه با دو مفهوم جداگانه که در نگاه اولیه نوعی تضاد و تناقض را به ذهن متبادر می‌گرداند و از این رو توجه مخاطب را نیز برمی‌انگیزد چرا که «نرمش» در اصطلاح و تلقی عمومی به معنای کوتاه آمدن و منصرف شدن و ترک موضع است و «قهرمانی» به معنای غلبه بر حریف، دشمن، رقیب و طرف مقابل است. ولی واقعیت این است که برخلاف ظاهر، نرمش قهرمانانه در متن خود تضاد و تنافی ندارد چرا که از یک سو واژه «قهرمانانه» نرمش را تخصیص می‌زند و آن را از انواعی که با «کوتاه آمدن» ملازمت دارد، جدا می‌کند و از سوی دیگر در این ترکیب بدیع، نرمش روش قهرمانی و نوع آن را از دیگر روش‌ها و انواع جدا می‌کند. به عبارت دیگر نرمش و قهرمانی هر کدام انواعی دارند و از شیوه‌ای خاص اخذ می‌گردند.
نرمش قهرمانانه توسط یک فرد ضعیف اتخاذ نمی‌شود چرا که در این صورت پسوند قهرمانی برای آن بی‌معنا می‌شود کسی می‌تواند نرمش قهرمانانه داشته باشد که از اقتدار و قدرت انتخاب بین انواعی از نرمش برخوردار باشد البته هر پهلوان و قهرمانی نمی‌تواند نرمش قهرمانانه داشته باشد چرا که این شیوه‌ای است که زیرکی و هوشمندی خاصی طلب می‌کند و نیازمند تبحری ویژه است. در نرمش قهرمانانه، حریف زیرک و هوشمند با هزینه‌ای به مراتب کمتر از درگیری قهرمانانه موضع خود را به کرسی می‌نشاند و به تعبیر امروزی آن منافع ملی خود را با هزینه کمتر به حریف می‌قبولاند و از سوی دیگر شرایط صحنه را به گونه‌ای مدیریت می‌کند که متضمن کمترین آسیب‌ها به منافع ملی‌اش‌باشد.
میدان «نرمش قهرمانانه» یک میدان سیاسی است و در اینجا بده‌بستان موضوعیت پیدا می‌کند البته در عین حال این به آن معنا نیست که در عالم واقع هم الزاما داد و ستدی اتفاق می‌افتد ولی تردیدی نیست که صاحب بازی نرمش قهرمانانه حتما باید فضایی از داد و ستد را به وجود آورد و حریف را به میدان بازی بکشاند ولی در نهایت درصدد تامین حداکثری منافع خود باشد. بد نیست در اینجا به دو مثال اشاره‌ای داشته باشیم:
اول: پیامبر بزرگوار اسلام در سال ششم هجری به همراه گروه زیادی از مومنین از مدینه عازم مکه شدند تا حج به جا آورند اما واضح بود که کفار قریش اجازه این کار را به مومنین نمی‌دادند پیامبر(ص) با علم به این موضوع راهی مکه شد و در نزدیکی مکه کفار قریش هیاتی را به سوی مسلمانان اعزام کرده و از آنان خواستند که از قصد خود منصرف شده و به مدینه بازگردند. پیامبر(ص) از هیات اعزامی قریش خواست که پای توافقی را امضا کنند که در سال آینده پیامبر و یارانش بدون مانع حج را برگزار نمایند. هیات قریش به گمان این که بازگرداندن مسلمانان به مدینه برای آنان یک شکست قطعی است و قول قریش یک وعده بعید است، پیمان صلح حدیبیه را امضا کردند. پیمانی که سهیل‌بن عمرو از سوی قریش امضا کرد که مهمترین آن قبول برگزاری حج توسط مسلمانان در سال بعد بود. این پیمان خیلی از مسلمانان را که از حکمت کار پیامبر آگاه نبودند ناراحت کرد ولی زمینه‌ساز فتح مکه توسط مسلمانان گردید و خداوند متعال با نزول آیه 26 سوره فتح اقدام پیامبر را ستود و بر نادانی کفار شهادت داد.
این نمونه به ما می‌گوید که «بازیگر الگوی نرمش قهرمانانه در حوزه تاکتیک و در اهداف کوتاه مدت امتیاز می‌دهد تا موقعیت استراتژیک خود را ارتقا بخشیده و یا لااقل مستحکم گرداند. ظاهر این بازی با باطن آن تفاوت اصولی دارد بعضی در جمعبندی نهایی نام آن را بازی برد- برد می‌گذارند چرا که به هر حال هر کدام یک برد ولو تاکتیکی دارند ولی واقعیت این است که این یک بازی برد- باخت است که صاحب نرمش قهرمانانه در طرف برد آن و حریف در طرف باخت آن قرار گرفته است.
دوم: نمونه دوم بحث را عینی‌تر می‌کند و آن ماجرای اخیر در بحران سوریه است. در بحران سوریه آمریکایی‌ها یک طرف ماجرا و جبهه مقاومت طرف دیگر ماجرا بود. آمریکایی‌ها به یک باخت بزرگ رسیده بودند و پیروزی‌های اردی‌بهشت تا مرداد ارتش سوریه برای آنان شرایط نامطلوبی پدید آورده بود چرا که آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی، ترکیه، اکثر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و در یک مقطعی کشورهای عرب شمال آفریقا و معارضان مسلح فراملی سوریه فشار متمرکز سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نظامی و رسانه‌ای بر نظام سیاسی سوریه وارد کردند و از همه روش‌های غیر انسانی و نامشروع و حتی از سلاح شیمیایی- مورد خان‌العسل- استفاده کردند ولی در نهایت جبهه مقاومت طی 5 مرحله که هر مرحله به طور متوسط پنج ماه به درازا کشید طرح‌های منسجم جبهه غربی عربی ترکی عبری را شکست دادند. پیروزی مقاومت در منطقه استراتژیک القصیر- در شمال استان حمص- نشان داد که ارتش سوریه تا آزادسازی کامل حلب و در واقع تمام کردن کار آن جبهه شیطانی یک گام بیشتر فاصله ندارد.
آمریکایی‌ها احساس کردند که این نه تنها به آزادی سوریه از چنبره توطئه غربی عربی می‌انجامد بلکه فراتر از آن ژئوپلیتیک منطقه را نیز تغییر می‌دهد و روی واحدهای وابسته دیگر از جمله عربستان سعودی و دولت ترکیه و اردن نیز اثر می‌گذارد و دست حزب‌الله را بیش از هر زمانی برای فشردن گلوی رژیم صهیونیستی باز می‌گذارد.
از این رو به بهانه به کار رفتن استفاده از سلاح شیمیایی در غوطه‌ شرقی دمشق و با متهم کردن بدون سند رژیم سوریه وارد معرکه شدند و سایه‌ای از جنگ را در منطقه گسترانیدند.
اوباما ابتدا با صراحت از برانداختن دولت سوریه سخن گفت که البته خیلی از اندازه توانایی ارتش تحت فرمان او - به گواهی شکست اسرائیل و آمریکا از حزب‌الله در جنگ 33 روزه- فراتر بود بعد اوباما گفت که نه برای سرنگونی بلکه برای تقویت موقعیت مخالفین که به محاصره ارتش در آمده‌اند، مواضعی را در سوریه مورد حمله قرار می‌دهد و البته این اقدام دشواری نبود چرا که هر یگان موشکی و یا هوایی می‌تواند به نقطه‌ای حمله کند با این وصف حمله آمریکا قطعی بود. در این میان اتفاقاتی در صحنه عملی افتاد که حتی در مورد حمله موضعی، آمریکایی‌ها را دچار تردید کرد. حضور جدی نیروهای حزب‌الله لبنان در سوریه و بعضی از نیروهای دیگر که از جدی بودن واکنش طرف مقابل حکایت می‌کرد و درجه بالای آسیب‌پذیری رژیم صهیونیستی را نشان می‌داد نگرانی زیادی در جبهه غربی عربی پدید آورد. رژیم صهیونیستی پیش از همه از طریق دولت آلمان به دولت سوریه پیغام داد که موافق حمله به سوریه نیست و دمشق باید حساب تل‌آویو را از حساب غرب جدا کند اما این پیام مقاومت را در تهدید رژیم صهیونیستی جدی‌تر کرد. حضور نیروهای ویژه در کنار سکوهای موشکی و گستردگی این حضور این اطمینان را به آمریکایی‌ها داد که احتمال گسترش صحنه و زمان درگیری وجود دارد.
در این میان روسیه وارد معرکه شد و طرحی را ارائه کرد که برای آمریکایی‌ها سود حداقلی و برای سوریه سود حداکثری در برداشت و در عین حال ترکیه، عربستان و معارضه مسلحانه سوریه را در شرایط «باخت کامل» قرار می‌داد. آمریکایی‌ها که بر حتمی بودن حمله تاکید می‌کردند بدون فوت وقت و بدون هیچ پیش‌شرطی طرح روسیه را پذیرفتند و این در حالی بود که پیش از این آنان در پرونده‌هایی با اهمیت بسیار کمتر نیز روسیه را دخالت نمی‌دادند. در واقع در این صحنه حداکثر دست‌آورد آمریکا این شد که سوریه از استفاده از سلاح شیمیایی دست برداشته و به کنوانسیون منع بکارگیری سلاح شیمیایی بپیوندد و حال آنکه بکارگیری سلاح کشتار جمعی در مقابله با تروریست‌های سوری هیچگاه بخشی از استراتژی نظامی سوریه نبوده و از آن طرف پیش از این معارضه سوری از یک سو و صهیونیست‌ها از سوی دیگر از آن استفاده کرده بودند. اما آنچه در این معرکه، سوریه- و به‌طور کلی جبهه مقاومت- بدست آورد این بود که حمله به سوریه که می‌توانست ضایعات انسانی زیادی به وجود آورد و گسترش دامنه و زمان جنگ مشکلات جدی را برای آن پدید آورد، از دستور کار خارج شد. معارضه سوری کماکان در محاصره ارتش باقی ماند و از این پس معارضه باید از به کارگیری سلاح شیمیایی چشم بپوشد و پایان ماجرا با قبول طرح روسیه، خود به‌خوبی نشان می‌دهد که این آمریکا نیست که بر یک بحران نقطه پایان می‌گذارد و این آمریکا نیست که رقیب را تسلیم می‌کند. جبهه مقاومت در این نرمش قهرمانانه حریف را از شرارت باز داشت بدون آنکه هیچ موقعیت استراتژیکی را به دشمن تسلیم نماید.

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جدول قیمت طلا ،سکه، ارز 30 شهریور

نوع سکهشنبه - قیمت (تومان)
سکه‌تمام‌طرح‌جدید925000
سکه‌تمام‌طرح‌قدیم921000
نیم سکه490000
ربع سکه300000
1 گرمی200000
هرگرم‌طلای18عیار94000
نوع ارز 
دلار آمریکا2950
یورو3950
پوند انگلیس4800
درهم امارات808

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

کاخ سفید:آمریکا آماده مذاکره با ایران بر اساس احترام متقابل است

کاخ سفید اعلام کرد آماده مذاکره درباره برنامه های هسته ای ایران بر اساس احترام متقابل است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از "رویترز" ، "جاش ارنست" معاون سخنگوی کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد ، ما در موضوعات مختلفی با ایران تعامل داشته ایم و به گفتگوهایمان با ایران بر اساس احترام متقابل ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه اظهاراتش گفت: مذاکرات می تواند فرصتی باشد تا ایران در عمل جدیت خود رانشان دهد.

شایان ذکر است منابع خبری از نامه نگاری های روسای جمهور آمریکا و ایران در ماه های گذشته خبر داده اند.

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شبهه افکنی جواد محقق در روز ملی شعر و ادب فارسی و انتقاد تند کارشناسان

جواد محقق روز 25 شهریور در مراسم گرامیداشت روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد محمد حسین شهریار و رونمایی از کتاب «سلام بر حیدربابا» در حوزه هنری گفته بود: با وجود احترام فراوانی که برای شهریار قائلم در سال 60 یا 61 و در زمان حیات ایشان این موضوع را مطرح کردم که شائبه‌هایی وجود دارد که این شعر سروده شهریار نباشد، ولی این مسئله شان ایشان را هم کاهش نمی‌دهد. به هر حال تحقیقات ادبی باید راه خودش را برود تا بتواند پرتو بیشتری را بر روی واقعیات بیفکند. البته من در این مورد مقاله‌ای هم نوشتم اما وقتی ماجرای خواب شهریار و دیدارش با مرحوم آیت الله مرعشی نجفی رخ داد از انتشار آن به احترام این رخداد صرفنظر کردم، اما معتقدم باید بالاخره روزی این مسئله مطرح شود.

جواد محقق، نسبت به منشأ شعر معروف «علی ای همای رحمت» ابراز تردید کرده و گفته این شعر در دیوان شاعری قبل از شهریار وجود داشته است، با حجمی از مخالفت‌ها به ویژه از سوی کارشناسان و پژوهشگران تبریزی روبرو شده است.

جواد محقق، شاعر و پژوهشگر ادبی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره واکنش‌ها به اظهار تردید او نسبت به سراینده شعر «علی ای همای رحمت» که بسیاری آن را متعلق به شهریار می‌دانند، گفت: چند روز قبل در حوزه هنری جلسه‌ای برای بزرگداشت استاد شهریار برگزار شد و من این مسئله را آنجا مطرح کردم، البته نه به عنوان طرح قضیه، بلکه از حیث طرح یک پژوهش ادبی و به دوستانی هم که از حرف‌های من رنجیده بودند، گفتم باید اجازه بدهند کار پژوهشی آن انجام شود، با باد کردن در رگ‌های گردن، این مسئله حل نمی‌شود!

وی افزود: همین مسئله انعکاس پیدا کرد و در آنجا هم عده‌ای آمدند و از تعصب‌ورزی‌های معمول به خرج دادند و از تبریز هم چند خبرنگار و بعضی از استادان دانشگاه به من زنگ زدند و جویای این مسئله شدند. خلاصه در این چند روز من دائماً درگیر تلفن‌ها و صحبت‌ها بوده‌ام.

محقق اضافه کرد: قرار بر این است که کار جدی‌تری در این زمینه انجام شود و چنانچه این کار انجام شد، خود به خود معلوم می‌شود چه کسی شبهه‌افکنی می‌کند؟ چون من به این دوستان تبریزی قول داده‌ام فعلاً صحبتی نکنم تا آن کار پژوهشی انجام شود و مستندات قضیه دربیاید، فعلاً سکوت می‌کنم تا ان‌شاءالله کار کمی سر و سامان بگیرد. آنها هم در پژوهشگاهی در تبریز دارند کارهایی می‌کنند و من هم قول داده‌ام فعلاً بیشتر از این حرفی نزنم.

این پژوهشگر گفت: می‌گویند کارشناسان با این حرف‌‌های من مخالفت کرده‌اند. آنها اگر «کورشناس» هم بودند باید می‌پرسیدند ماخذ این شعر کجاست؟ وقتی دیوان طرف چاپ شده، می‌خواهیم بگوییم چه؟ می‌خواهیم بگوییم چاپ نشده؟! خُب این شعر (علی ای همای رحمت) قبلاً در دیوان شاعر دیگری چاپ شده است.

وی افزود: البته این چیزی از بزرگی شهریار کم نمی‌کند. او که در شاعری، ناتوان نبوده است، شهریار شاعر بزرگی است و شعرهای خوبی هم دارد و حتی در حوزه شعر مذهبی هم شعرهای خوبی دارد و به عنوان مثال شعر «شب علی» او کمتر از این شعر نیست.

محقق که از ادامه گفتگو اجتناب می‌ورزید، نام شاعری را هم که او معتقد است شعر «علی ای همای رحمت» در دیوان او چاپ شده، ذکر نکرد و بار دیگر تاکید کرد: فعلاً اجازه بدهید این هیاهوها بخوابد، آن وقت درباره این موضوع بیشتر حرف می‌زنم. من به دوستان پژوهشگر تبریزی هم قول داده‌ام که فعلاً در این زمینه صحبتی نکنم تا کارهای تحقیقی‌شان را انجام دهند. آنها گفته‌اند مستنداتی در این باره هست و من هم منتظرم مستندات آنها را ببینم.

البته آقای محقق اگر واقعا محقق بود بایستی به قول خودشان در سال 60 یا 61 و در زمان حیات ایشان این موضوع را مطرح  می کرد تا جواب قاطعی را می شنید  به نظر می رسد که بعضی از این آقایان از نامگذاری روز تولد شهریار بعنوان روز  ملی شعر و ادب فارسی  ناراحت هستند و ناراحتی خود را اینگونه ابراز می کنند و اگر ایشان محقق باشند حتما مدارک خود را در محافل علمی و دانشگاهی مطرح می کردند  ،نه در روز جشن ملی و بزرگداشت استاد محمد حسین شهریار و رونمایی از کتاب «سلام بر حیدربابا»  در ضمن شایان توجه است ماجرای خواب  مطرح شده مربوط آیه الله مرعشی بوده که بعد از رحلت ایشان توسط دفتر ایشان  منتشر شد . نه خواب شهریار  البته این روزها مد شده که بعضی از آقایان آثار باستانی می سازند بعید نیست که ایشان هم شاعری بسازند و کتاب قدیمی چاپ کنند .

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نیویورک تایمز: آمریکا ناچار است ایران را به مذاکرات سوریه دعوت کند

«ایران بزرگترین بازیگران در سوریه است و بدون حضور این کشور در مذاکرات مربوط به سوریه، راه حلی به دست نخواهد آمد.»
روزنامه نیویورک تایمز با تاکید بر این ارزیابی نوشت: ایران مهم‌ترین بازیگر غایب در مذاکرات مربوط به سوریه است و اگر آمریکا واقعا خواستار حل و فصل دیپلماتیک جنگ سوریه است باید ایران را وارد مذاکرات کند.
در این مقاله آمده است: صادقانه امیدواریم که رئیس‌جمهوری روسیه خواستار ایفای نقش صلح‌آفرین در سوریه باشد. البته در این زمینه شک وجود دارد.
این روزنامه می‌نویسد: «اما اگر آمریکا واقعا به حل و فصل دیپلماتیک جنگ در سوریه اعتقاد دارد- فراتر از هدف مهم اما ناکافی خلع سلاح شیمیایی- باید چند صندلی بیشتر در پشت میز مذاکرات قرار دهد. ایران مهم‌ترین بازیگر غایب است. روسیه اسلحه به سوریه می‌دهد و از این کشور حمایت سیاسی می‌کند. اما ایران بطور مستقیم و از طریق جنگجویان حزب‌الله، به بشار اسد برتری در صحنه نبرد داده است.»
تحلیلگر نیویورک تایمز خاطرنشان کرد: «تمایل ما این بوده که ایران را به عنوان یک برنامه هسته‌ای یاغی که کشوری هم به آن الصاق شده است در نظر بگیریم تا یک قدرت منطقه‌ای که می‌توانیم با آن تعامل مفید داشته باشیم. من در مورد رژیم ایران دچار توهم نیستم. خودم را هم گول نمی‌زنم. اما ایران منافع زیادی در حفظ سوریه دارد. سوریه پایدارترین متحد ایران در منطقه و مسیر ارسال امکانات برای حزب‌الله و نیز سنگری در برابر افراط‌گراهای سنی است. تنها این هدف آخری با منافع آمریکا همپوشانی دارد. بنابراین با حضور ایران در میز مذاکرات سوریه نیز هیچ تضمینی برای موفقیت دیپلماسی نیست اما با غیبت ایران، احتمال شکست مذاکرات بیشتر است بخصوص اگر بخواهیم از موضوع سلاح شیمیایی فراتر برویم.»
نیویورک تایمز در پایان نوشت: ساده‌لوحانه است که فکر کنیم دراز کردن دست تعامل به سوی ایران در این بحران فوری (سوریه) قدمی در مسیر نزدیکی و آشتی با ایران است. اما به هرحال این اقدام دست‌کم یک قدم برای دور شدن از لبه پرتگاه رویارویی است

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اسرائیل: القاعده را ترجیح می‌دهیم تهدید بزرگ، متحدان ایران هستند

رژیم صهیونیستی پس از مدت‌ها لاپوشانی اعتراف کرد القاعده را بر دولت سوریه ترجیح می‌دهد.
در حالی که رژیم صهیونیستی بخشی از پشت صحنه جنگ فرسایشی علیه سوریه را تشکیل می‌دهد مقامات این رژیم غالباً تظاهر می‌کنند که نگران قدرت گرفتن القاعده هستند. اما مایکل اورن سفیر اسرائیل در آمریکا در مصاحبه با روزنامه جروزالم‌پست اعلام کرد: اسرائیل روی کار آمدن شورشیان متحد با القاعده را به باقی ماندن بشار اسد متحد ایران در قدرت ترجیح می‌دهد.
اورن می‌گوید، اسرائیل همواره می‌خواسته اسد برکنار شود. اسرائیل همواره بد را به بدتر ترجیح داده است. همیشه افراد بد غیر وابسته به ایران را به افراد بد وابسته به ایران ترجیح داده‌ایم.
سفیر اسرائیل افزود: سقوط اسد ائتلاف بین ایران، دشمن دیرین اسرائیل و حزب‌الله لبنان را که مورد حمایت ایران است تضعیف خواهد کرد.
اورن می‌گوید: «خطرناک‌ترین تهدید برای اسرائیل همان هلال استراتژیکی است که از تهران تا دمشق و بیروت کشیده شده است و به نظر ما رژیم اسد شاه‌کلید و رابط طلایی این قوس است.»

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد:فرصتی جدید برای دیپلماسی با ایران ایجاد شده است

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اسپانیایی زبان مدعی شد فرصتی جدید برای دیپلماسی با ایران ایجاد شده است.
به گزارش مهر، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اسپانیایی‌‌زبان «تله موندو آریزونا» گفت رئیس‌جمهوری جدید ایران نگاه بازی به گفت‌وگو با غرب و آمریکا دارد و فرصتی برای دیپلماسی شکل گرفته است.
اوباما مدعی شد: «تهران باید جدیت خود را در مورد اینکه به دنبال استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای نیست، نشان دهد.»
اوباما در این گفت‌وگوی تلویزیونی ابراز امیدواری کرد که ایران از فرصت پیش آمده استفاده کند! فرصتی که وی آن را بختی برای دیپلماسی نامید و گفت: «نشانه‌هایی وجود دارند که روحانی، کسی است که به دنبال گفت‌وگویی باز با غرب و ایالات ‌متحده است؛ به شکلی که پیشتر ما شاهدش نبوده‌ایم.»
به دنبال اوباما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن برای تعامل با دولت جدید ایران بر اساس احترام متقابل آماده است، نسبت به امکان حصول توافق در مذاکرات هسته‌ای، ابراز امیدواری کرد.
آلن ایر گفت: ما در جهت رسیدن به راه حلی مسالمت‌آمیز برای معضل هسته‌ای ایران آماده تعامل با دولت جناب آقای دکتر روحانی بر اساس احترام متقابل هستیم

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جدول قیمت طلا،سکه ، ارز ،28 شهریور

نوع سکهپنج شنبه - قیمت (تومان)
سکه‌تمام‌طرح‌جدید998000
سکه‌تمام‌طرح‌قدیم995000
نیم سکه515000
ربع سکه318000
1 گرمی215000
هرگرم‌طلای18عیار101800
نوع ارز 
دلار آمریکا3090
یورو4140
پوند انگلیس4940
درهم امارات855

 

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جواد لاریجانی عنوان کرد:مطالبه رهبری در خصوص "نرمش قهرمانانه" از موضع قدرت است/ عزت ایران اولین خطی است که نباید از آن عبور کنیم

 
رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: باید توجه داشت اولین خطی که نباید از آن عبور کنیم عزت ایران است؛ هرگز نباید خط ذلت را بپذیریم، درست است نرمش بخشی از دیپلماسی است همانگونه که اخم نیز بخشی از آن است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد لاریجانی در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به شاخصه‌های نرمش قهرمانانه در دهه چهارم انقلاب اسلامی اظهارداشت: تعامل بر پایه بحث ما در سیاست خارجی است که با صحبت، خنده و گاهی اخم همراه است، امروز زمان آن است که دیپلماسی دشمنان موقعیت خاص و شان جمهوری اسلامی در جهان را متوجه باشند. ایران از سوریه به عنوان یک کشور مقاومت پشتیبانی می‌کند اما غرب برای سرنگونی دولت وابسته به مقاومت تلاش کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه سپاه نمادی از قوت نظام است گفت: سپاه خاری در چشم دشمنان بوده و هرگاه نام این نهاد را به کار می‌بریم اوضاع روانی دشمن به هم می‌ریزد. در داخل ماهیت دموکراتیک نظام اسلامی و در منطقه تاثیرگذاری ایران بسیار مهم است، مطالبه رهبری در خصوص نرمش قهرمانانه بسیار معنادار بوده و از موضع قدرت است. برای اینکه دیپلماسی ما در تراز این توانمندی حرکت کند باید در صحنه جهانی برنامه‌ریزی داشته باشیم و به برخی از ابعاد توجه کنیم.

وی افزود: ادبیات فاخر نرمش قهرمانانه بسیار مهم است نباید از ادبیات سطح پائین استفاده کرد دیپلماسی ما باید در سطح جهان معروف بوده ودیپلمات‌های ایرانی صحبت‌هایی کنند که ادبیات آن فاخر باشد که دستیابی به این امر نیازمند تمرین است.

لاریجانی با اشاره به موضوع حق‌مداری و شجاعت در بیان مطالب از سوی دیپلمات‌ها عنوان کرد: مذاکره جلسه سخنرانی نیست و باید طرف مقابل را به جهتی که می‌خواهیم بکشانیم. بنابراین دیپلماسی ما باید شجاعت بیان حقایق را داشته و ظلم‌ستیز باشد. به گونه‌ای که غربی‌ها بدانند ایران زیر بار ظلم نرفته و به کسی ظلم نمی‌کند.

این تحلیل‌گر سیاسی بااشاره به داشتن استراتژی در نرمش قهرمانانه عنوان کرد: استراتژی یعنی بدانیم که می‌خواهیم چه کار کنیم و اینگونه نباشد که تیرمان را رها کنیم و هر جا که خورد بگوییم که به هدف زده‌ایم دیپلماتها باید در یک چارچوب استراتژیک توجیه شده حرکت کنند. حتی برای ساده‌ترین مذاکرات باید نقشه داشته باشیم.

وی گفت:در برخی از مواقع از واقع‌بینی سوءتعبیر می‌شود. مثلا می‌گویند واقع‌بینی یعنی دنیا عوض شده اما این واقع‌بینی نیست اینکه می‌گویند از نظر ارتباطات دنیا به یک دهکده کوچک تبدیل شده حرف مزخرفی است بلکه اینترنت افراد را از یکدیگر دور کرده و دهکده‌ها تکه پاره شده‌اند؛ واقع‌بینی یعنی شان خود را به خوبی فهمیده و بدانیم عزت ما از کجا به دست می‌آید. ملت ما با انقلاب اسلامی یک تجربه جدیدی را آغاز کرده است و این تجربه بنای یک نظام جامع سیاسی و مدنی براساس اسلام شده است. اسلام دین زنده‌ای است و می‌تواند در تمام زمان‌ها پایه عمل باشد.

لاریجانی با اشاره به اینکه دشمنان ایران با رئیس جمهوری که خادم نظام باشد مخالف هستند و فرق نمی‌کند که این فرد احمد‌ی‌نژاد باشد یا روحانی افزود: دیپلماتها باید بدانند که اگر دشمن با آنها گرم می‌گیرد ممکن است چه اهدافی در ذهن داشته باشد. نرمش قهرمانانه مطالبه امروز رهبری است اما نه از روی اضطرار بلکه شان ما ایجاد می‌کند دیپلماسی ایران در مداری بالاتر ارتقاء یابد؛ آمریکا چهره‌ جنگ‌افرازی در جهان دارد و هر کجا می‌روند فقر و فساد را تحمیل می‌کنند ما باید به گونه‌ای رفتار کنیم که دشمن بداند ما مخالف این روش هستیم و در مقابل تهاجم و تجاوز ایستادگی کرده و از کشورهای مورد تجاوز نیز حمایت می‌کنیم.

لاریجانی گفت: باید چهره خود را در دنیا بازسازی کرده و نسبت به چهره خود در سطح بین‌الملل حساس باشیم؛ مواضع سخنرانی‌ها و تحرکات هر کدام فرصتی برای این کار است مقام معظم رهبری نیز می‌خواهند دیپلماسی ما را یک مدار بالاتر ببرند و الان زمان این کار است. چرا که تشیکلات دیپلماسی کشور با نیروهای تازه‌نفس همراه شده که باید این پروژه را پیش ببرند.

این تحلیل‌گر سیاسی در پاسخ به این پرسش که 3 مشخصه عزت، حکمت و مصلحت در حوزه دیپلماسی و نرمش قهرمانانه چگونه با یکدیگر مرتبط می‌شوند گفت: بستر دیپلماسی تعامل با دنیاست. ایران بخشی از خانواده جهان است که در این خانواده افراد شرور مانند آمریکا، افراد ترسو و شجاع نیز وجود دارند که باید برای تعامل با همه آنها برنامه داشته باشیم، مدیریت دشمن بخشی ازکار است و باید بدانیم که به لحاظ محتوای چه اهدافی داریم این موضوع که منافع ملی ما با اسلام است موضوعی محتوایی است.

لاریجانی ادامه داد: ممکن است دیپلماتهای کشور اهداف خوبی داشته باشند اما روش نامناسبی را به کار نبرند. باید توجه داشت اولین خطی که نباید از آن عبور کنیم عزت ایران است. هرگز نباید خط ذلت را بپذیریم. درست است نرمش بخشی از دیپلماسی است همانگونه که اخم نیز بخشی از آن است.

وی افزود: باید در حوزه دیپلماسی با برنامه عمل کنید یعنی این که اگر نصف شب چیزی به ذهنمان آمد صبح آنرا اعلام نکنیم بلکه در چارچوب اهداف نظام تصمیم‌سازی کنیم. کشور ما دیکتاتوری نیست ممکن است یک مسئولی تصمیمی گرفته باشد اما در هنگام مشورت این تصمیم تایید نشود.

لاریجانی در پاسخ به این پرسش که باید برای نرمش قهرمانانه یک شاقول داشت، چگونه می‌توان به آن دست یافت گفت: دیپلماتهای ایران باید شاقول داشته باشند تا متوجه شویم که کجا از مسیر خارج شده‌ایم. مهمترین شاخصه بصیرت سیاسی این است که شرایط حقیقی را با یک تراز تشخیص دهیم نه با القای غرب. بنابر این باید با تراز پیش برویم و وضعیت حقیقی خود را بدانیم و تحت تاثیر القائات دشمن قرار نگیریم. غرب می‌خواهد بگوید ایران را تحریم کرده‌ایم البته‌ تحریم‌هایی که مبنای بین‌المللی ندارد و جزو زشت‌ترین رفتار در دنیاست. بنابر این اشتباه است دیپلمات‌ها فکر کنند که به خاطر تحریم‌ها ضعیف شده‌ایم. الان ایران در حوزه اقتصاد مقاومتی واقع شده است بنابر این باید روی پای خود بایستیم.

وی ادامه داد: تشر غرب نباید ما را مرعوب کند بلکه باید با زرنگی و ادبیاتی که رافع ظلم است پاسخ دهیم به گونه‌ای که غربی‌ها متوجه شوند حریف دیپلمات‌های ایرانی نیستند. غرب باید بداند که دیپلمات‌های ایرانی نقشه داشته و می‌خواهند نقشه خود را تحقق بخشند.

وی ادامه داد: ملاک ما چیست، اینکه شهروندان می‌خواهند بروند به عنوان مثال پاریس بتوانند به راحتی ویزا بگیرند، این ملاک عزت است؟ اگر به شهروندان ما سخت ویزا می‌دهند و یا آنها را در فرودگاه‌های کشورهای غربی مورد بازجویی قرار می‌دهند این موضوع نباید به عنوان از دست رفتن عزت ایران تقلی شود بلکه دیپلمات‌های باید از این موضوع ناراحت شده و دندانهایشان را روی هم فشرده و نسبت به پاسخگوی غرب اقدام کنند.

رئیس جمهور در آستانه سفر به نیویورک است و به احتمال بسیار بالا با انواع تهمت‌ها و جوسازی‌ها مواجه می‌شود اما رئیس جمهور مقهور این حرف‌ها نمی‌شود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ظریف در نیویورک:ایران خواهان تعامل با جامعه جهانی و سازمان ملل متحد است

 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در جهان کنونی نمی‌توان با وجود ناامنی برای دیگران به امنیت رسید و با هزینه باخت طرف مقابل به برد رسید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، "محمدجواد ظریف" که برای شرکت در شصت‌وهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، در جمع سفرا و نمایندگان دائم کشورهای عضو سازمان ملل با اشاره به شرایط متشنج خاورمیانه در شرایط کنونی تصریح کرد: جای خوشحالی دارد که زمزمه‌های جنگ کمتر شده و اگرچه خاموش نشده، اما بر طبل جنگ محکم کوبیده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: اقدام نظامی و اعمال زور هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد و از جنگ نمی‌توان به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی استفاده کرد؛ کسانی که بر این باورند که از طریق سرکوب و یا ورود به جنگ می‌توان به اهداف دلخواه رسید، سخت در اشتباه هستند.

وی درباره نگاه برخی از اعضای سازمان ملل به برنامه هسته‌ای ایران تصریح کرد: هدف ما تعامل صحیح برای حل و فصل موضوع هسته‌ای و نه مذاکره برای مذاکره است؛ ما خواستار راه حلی هستیم که حقوق مسلم ایرانیان را محترم بشمارد و البته بتواند نگرانی برخی از اعضای جامعه بین‌المللی را نیز برطرف کند؛ ما بر این باوریم که می‌توان به راه حلی رسید که برای تمامی طرف‌ها قابل قبول باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست که با حضور جمع قابل توجهی از دیپلمات‌های ارشد مقیم سازمان ملل و به دعوت سفیر و نماینده دائم کشورمان برگزار شده بود، نقش سازمان ملل متحد در ایجاد فضایی جهت زندگی انسان‌ها در کنار یکدیگر و حل مشکلاتی نظیر گرم شدن زمین، مبارزه با تروریسم و بحث سلاح‌های کشتار جمعی را برجسته و سازنده خواند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات باشکوه ریاست جمهوری و انتخاب روحانی به عنوان رئیس‌جمهور کشورمان تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران معتقد است که سازمان ملل متحد می‌تواند نقش بسیار مهم و سازنده‌ای را برای نسل‌های امروزی و آتی ایفا نماید. معتقدیم سازمان ملل متحد بیش از هر چیز متعلق به آینده است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان تعامل با جامعه جهانی و سازمان ملل متحد است.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در جهان کنونی نمی‌توان با وجود ناامنی برای دیگران به امنیت رسید و با هزینه باخت طرف مقابل به برد رسید.

وی با اشاره به حادثه یازده سپتامبر که چند روز پیش سالگرد آن بود، تصریح کرد: این حادثه نشان داد که در دنیای ناامنی نمی‌توان امنیت جداگانه‌ای را برای خود متصور بود.

گفتنی است قبل از سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان، "محمد خزاعی" سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل، و "یان الیاسون" قائم مقام دبیر کل سازمان ملل طی سخنانی ورود وزیر امور خارجه کشورمان به نیویورک را خوش آمد گفتند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دبکا: اوباما در خصوص مسأله هسته‌ای ایران کوتاه آمده / نتانیاهو از قافله عقب مانده است

یک پایگاه صهیونیستی اذعان کرده که اوباما در خصوص مسأله هسته‌ای ایران از مواضع گذشته خود کوتاه آمده و نتانیاهو را از قافله دیپلماتیک عقب رانده است.      

به گزارش خبرگزاری فارس، پایگاه صهیونیستی دبکا، نزدیک به منابع نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در گزارشی از نرم شدن مواضع باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در خصوص مساله هسته‌ای ایران خبر داد و نوشت: لحن میانه‌روی رئیس جمهور جدید ایران حتی پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای به نتیجه مورد نظر رسیده است.

بنا بر ادعای دبکا، ایالات متحده تنها یک خواسته از ایران دارد: «ایران جدیت خود را با موافقت با نرفتن به سوی تسلیحات هسته‌ای نشان دهد.» بنابراین، اوباما در تدوین تنها خواسته خود از همان مساله‌ای استفاده کرده که در سخنان رهبر عالی ایران به آن تصریح شده است: «ما مخالف سلاح هسته‌ای هستیم و وقتی می‌گوییم کسی نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد، خود نیز به دنبال آن نمی‌رویم.»

دبکا تاکید کرده است که تقارن بین سخنان در تهران و واشنگتن در مفاهیم و زمان‌بندی کامل است و این امر نمی‌تواند اتفاقی باشد.

دبکا ادعا کرده که بین مقامات ارشد ایرانی و اوباما از طریق سلطان قابوس، سلطان عمان نامه‌هایی رد و بدل شده و آخرین پیام را نیز وزیر دفاع عمان به رئیس‌جمهور ایران تسلیم کرده است. در این پیام آخر به رئیس‌جمهور ایران اعلام شده که مواضع آشتی‌جویانه وی در قبال ایالات متحده باید همراه با قول ایران مبنی بر نظامی نکردن برنامه هسته‌ایش باشد.

منابع اطلاعاتی دبکا بر این باورند که اوباما در خصوص تهران هم به دنبال همان مسیری است که از طریق ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در خصوص دمشق طی کرد: «حرکت سریع از طریق مسیر پنهانی در حال تظاهر به اینکه مسائل هنوز در مراحل اولیه است.»

دبکا اذعان کرده که اوباما در حال پذیرش همان سخنان رهبر عالی ایران است که ایشان بارها تکرار کرده و بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند. چنین رویکردی از سوی اوباما، منجر به عقب ماندن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از قافله شده و سیاست‌های او در قبال ایران به جایی نخواهد رسید. 

نتانیاهو خواستار توقف کامل غنی‌سازی اورانیوم در ایران و خارج شدن اقلام غنی‌شده از این کشور بود. وی همچنین تقاضای بسته شدن فردو و توقف ساخت رآکتور آب سنگین اراک است.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 شهریور 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic