عراقچی: در مذاکرات هسته‌ای باج نخواهیم داد

عضو ارشد مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با تاکید بر این که غنی‌سازی قابل سازش و مذاکره نیست گفت: همانطور که در برابر تهدیدها و تحریم‌ها باج ندادیم در مذاکرات نیز باج نخواهیم داد.
سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با شبکه العالم به تشریح مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو پرداخت.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در دور آینده مذاکرات در ژنو، احتمال دستیابی به توافقی مکتوب درباره نقشه راه ایران وجود دارد، تصریح کرد: حتما باید این‌طور باشد. ما نهایتا باید به سند مکتوبی برسیم که بین شش کشور و ایران امضا شود و براساس یک سند مکتوب که در آن کل مسیر روشن است، پیش برویم.
وی درباره سطح مذاکرات آتی، گفت: آن‌ها آمادگی دارند که مذاکرات آتی در سطح وزیران برگزار شود اما هم آن‌ها و هم ما ترجیح می‌دهیم جلسه وزیران زمانی برگزار شود، که محتوای مدالیته هم به توافق طرفین رسیده و زمینه امضای سند مکتوب فراهم شده باشد. تا آن زمان، جلسات کارشناسی در سطح معاونان وزیر برگزار خواهد شد. البته در این جلسات دکتر ظریف و خانم اشتون هم حضور دارند تا آنها مذاکرات را هدایت کنند.
عراقچی در پاسخ به سوالی درباره ماهیت و نتایج مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو گفت: قضاوت درباره نتایج مذاکرات و فضای حاکم بر آن، هنوز زود است. مشخصه اصلی مذاکرات در ژنو، جدی بودن طرفین در مذاکره است و این امر باعث شد تا از مثبت بودن فضا سخن به میان آید.
عراقچی درباره اعتراض‌ها به عدم انتشار جزئیات مذاکرات و نگرانی درباره اعطای امتیاز به طرف مقابل، اظهار داشت: این مسائل بازی‌های رسانه‌ای است. چرا این احتمال مطرح نمی‌شود که طرف مقابل ممکن است امتیازاتی داده باشد که نخواهد رسانه‌ای بشود؟ به نظر بنده، اگر بخواهیم مذاکره‌ای واقعی انجام دهیم، باید الزامات آن را نیز بپذیریم.
مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در پاسخ به سوال مجری العالم مبنی بر احتمال افشای جزئیات مذاکرات از سوی آمریکا به رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: تردیدی نیست که آنها با هم شریک هستند و در یک جبهه قراردارند، و آمریکایی‌ها خودشان باید از تخریب فضای مذاکرات جلوگیری کنند.
وی ادامه داد: ما تاکنون شاهد بوده‌ایم که طرف‌های مقابل ما نیز جزئیات مذاکرات را منتشر نکرده‌اند و همه آنچه تاکنون دراین‌باره انتشار یافته است عاری از واقعی و براساس حدس و گمانه‌زنی است؛ و با بررسی آنها می‌توان پی برد که منشأ این جزئیات ادعایی صهیونیست‌ها هستند.
عراقچی تصریح کرد: ملت ایران به خوبی می‌دانند که تیم مذاکره‌کننده در پی تبلیغات و اقدامات نمایشی نیست، بلکه درصدد مذاکرات واقعی هستیم و آنها نتایج این مذاکرات را از ما می‌خواهند و به خوبی می‌دانند که در صورت دستیابی به نتیجه حتما جزئیات را خواهیم گفت.
مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای ژنو با بیان اینکه گروه 1+5 هنوز محتوای پیشنهادی ایران را نپذیرفته است، گفت: آنها چارچوب مطرح شده از سوی ایران را مورد پذیرش قرار داده‌اند، و ما از این پس در چارچوب پیشنهادی خودمان حرکت می‌کنیم. البته این مسیر دشوار، پرفراز و نشیب، طولانی و دارای دشمنان فراوانی است. عراقچی درباره مساله حق ایران در غنی‌سازی اورانیوم و موضع گروه 1+5 در قبال این حق، خاطر نشان کرد: درخصوص موضوع غنی‌سازی، موضع ما کاملا روشن است؛ غنی‌سازی، حق مردم ایران است، بنابراین خود این حق قابل مذاکره نیست و ما به هیچ‌وجه حاضر نیستیم درباره نفس غنی‌سازی مذاکره کنیم. ولی ابعاد غنی‌سازی، دامنه‌ غنی‌سازی، اندازه غنی‌سازی، جزئیات غنی‌سازی می‌تواند موضوع مذاکره باشد و ما همان‌طور که گفتیم، آمادگی داریم نگرانی‌های طرف مقابل و نه بهانه‌جویی‌های آنان را مدنظر قرار داده و رفع کنیم.
مخالفت ایران با خروج مواد
معاون وزیر خارجه درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر کاهش غنی‌سازی اورانیوم از بیست‌درصد به کمتر از پنج‌درصد، و همچنین غنی‌سازی آن در خارج ایران و کاهش تعداد و سرعت سانتریفیوژهای نیروگاه‌های نطنز و فوردو گفت: ایران و گروه 1+5 توافق کرده‌اند که جزئیات مذاکرات را اعلام نکنند. ما در مذاکرات ژنو ایده‌های کلی را بررسی کردیم و وارد این مباحث جزئی نشدیم و ما قبلا هم موضع قطعی خود را اعلام کردیم مبنی بر اینکه هیچ ماده‌ای از ایران خارج نخواهد شد و گروه 1+5 نیز پذیرفته است که مواد از ایران خارج نشود.
وی افزود: طرف غربی‌ ظرف ده سال گذشته هر فشاری را اعمال کرده است هم تهدیدهای نظامی و هم تحریم‌های اقتصادی مفصل را روی میز خود گذاشته است، ولی از هیچ یک از این موارد نتیجه نگرفت، و مردم ایران در برابر همه تهدیدها و فشارها ایستادگی کردند و اجازه ندادند غرب از این طریق به خواسته‌های خود برسد.
عراقچی خاطر نشان کرد: برنامه ما هم عملا توسعه پیدا کرد و در عرصه میدانی تثبیت شد هم تکنولوژی‌ ما در زمینه چرخه سوخت تقریبا به مرحله پایانی رسیده است و هم تأسیسات، تجهیزات، ماشین‌آلات، مواد تولید شده و ذخایر ما در سطح خوبی است. این امور غرب را به این نتیجه رسانده که هیچ کاری از دستش ساخته نیست به همین دلیل جدی‌تر از قبل در مذاکرات حضور پیدا می‌کند.
وی با این حال تأکید کرد: ولی این امر به معنای آن نیست که غرب از خواسته‌های خود دست کشیده است بلکه برای رسیدن به خواسته‌های خود به جای تهدید و تحریم هم‌اکنون روش دیپلماسی را در پیش گرفته است و ما این موضوع را درک می‌کنیم و ما که در برابر تهدیدها و تحریم‌ها باج ندادیم طبعا در مذاکرات نیز باج نخواهیم داد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

در ساختار نظام مسئله محرمانه بودن را در جایی قبول داریم که دو طرف جریان حق باشند

ظریف به خاطر کمردرد به مجلس نمی‌رود


جلسه روز سه‌شنبه ظریف با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس به دلیل تشدید کمردرد وی، لغو شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که قرار بود وزیرامور خارجه فردا برای پاسخ به سوال نمایندگان مجلس پیرامون مذاکرات ژنو، در جلسه کمیسیون امنیت ملی حاضر شود، به دلیل تشدید کمردرد وی، این برنامه لغو و به زمان نامعلومی موکول شد!
همچنین کریمی قدوسی درخصوص 4 سوالی که قرار است با حضور در کمیسیون امنیت ملی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان طرح کند، گفت: سوال اول درخصوص دیدگاه و نظر وزیر خارجه روی مسئله تعلیق غنی‌سازی است؛ که ببینیم دیدگاه ایشان چیست زیرا تحلیلی از وی شنیده‌ایم که جای نگرانی دارد.
وی افزود: وی تقریبا با ادبیات جدیدی نوعی از تعلیق را مطرح می‌کنند که تعدد سانتریفیوژها محدود می‌شود، غنی‌سازی 20 درصد به 5درصد و 5 درصد باز هم محدودتر می‌شود و پذیرش پروتکل الحاقی از دیگر موضوعاتی است که در تحلیل‌های وی شنیده‌ایم.
این نماینده گفت: ظریف معتقد است که باید افکارعمومی بداند که غرب به سادگی امتیاز نمی‌دهد و اینکه طوری قدم برداریم که توجیه شده و تحریم‌ها را بردارد، این یک دیدگاه بسیار ضعیفی است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سوال دوم خود از وزیر امور خارجه ادامه داد: یکی دیگر از سوالات من مسئله هولوکاست است، آقای ظریف چندبار در مصاحبه‌های خود و نیز در مطالبی که در فیس‌بوک خود گذاشته و همچنین در مصاحبه‌ای در نیویورک به گونه‌ای صحبت کرده که می‌توان گفت به نوعی نظر رهبری درباره هولوکاست که در سایت ایشان وجود دارد را نفی می‌کند.
نماینده مردم مشهد خاطر نشان کرد: سوال دیگر من درباره دیدار با جان‌کری است که از مصادیق کارهای نابجا مطرح شده است.
کریمی قدوسی گفت: مذاکره تلفنی روحانی و اوباما که به سفارش، توصیه و اقدامات ظریف انجام شده است از دیگر سوالاتی است که از وزیرامور خارجه خواهم داشت.
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه عمده سوالات درباره سفر نیویورک است که طبق مستندات و قول‌های خود آقای ظریف مطرح کردم، گفت: این مسائل مورد نگرانی مردم است، معتقد هستیم هرچه قدر مردم دقیق‌تر در جریان مسائل سرنوشت ساز قرار گیرند نقش آنها در حفظ دستاوردهای دانشمندان استقلال علمی اقتصادی و سیاسی موثرتر می‌شود.
کریمی قدوسی خاطر نشان کرد: مردم هم از ما می‌خواهند که مراقب حقوقشان باشیم.
این نماینده مجلس یادآور شد: به معاون پارلمانی وزارت امور خارجه هم توصیه کردم که آقای ظریف حتما در جلسه سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی حاضر شود زیرا نمایندگان دیگر هم سوالاتی دارند که ان‌شاءالله آقای ظریف فعال شرکت کرده و به آنها پاسخگو باشد.
نماینده مردم مشهد همچنین با اشاره به جلسه قبلی اعضای این کمیسیون با وزیرامور خارجه عنوان کرد: یکی دیگر از سوالات هم درباره نفی جلسه قبلی در کمیسیون است که آقای ظریف به صراحت دو مصداق کار نابجا را مطرح کردند و فایل صوتی آن موجود است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه ما در کمیسیون فایل را دوباره‌ بازخوانی می‌کنیم، تصریح کرد: قصدمان این است که فایل پخش شود زیرا درخواست آقای ظریف این بوده که فایل من را پخش کنید.
نماینده مردم مشهد در مجلس درخصوص تاکید تیم دیپلماسی کشورمان بر محرمانه بودن محتوای مذاکرات تاکید کرد: در ساختار نظام مسئله محرمانه بودن را در جایی قبول داریم که دو طرف جریان حق باشند که بحث مهمی را مطرح کرده و بناست این بحث محرمانه بماند؛ امیرالمومنین می‌فرمایند آنچه لازم بوده شما مردم بدانید به شما منتقل کردم فقط چیزی که دشمن نباید بداند و اگر بداند به شما ضربه می‌زند را به شما نگفتم. وی ادامه داد: شما تمام موضوعات ما را با آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و اسرائیل به طور مستقیم می‌گویید و بعد اعلام می‌کنید که مردم و کمیسیون امنیت ملی نامحرم است، این منطق درستی نیست.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه نیازی به طرح این مسئله از طرف آقای ظریف نبود، خاطر نشان کرد: در مذاکرات قبلی هم بخشی از مسائل منتقل می‌شد و بخشی منتقل نمی‌شد، اما رفتار و برخورد آقای ظریف در عالم دیپلماسی و مذاکره جای خدشه جدی دارد که یکی از سوالات نمایندگان از وی در همین زمینه است که این سوال امروز به امضای نمایندگان رسید.
کریمی قدوسی همچنین درباره اینکه وزیر امور خارجه عنوان کرده که از این به بعد مسائل محرمانه را در بین نمایندگان مطرح نمی‌کند، گفت: این امر قانون است و آقای ظریف باید پاسخگو باشد. شاید وی هنوز در جریان این قانون نیست چون خود اعلام کرده که بزرگ شده آمریکا هستم و مدت زیادی در آنجا بوده و در جریان این مسائل نیستم، اما این امر حق مجلس است. وی افزود: روز اولی که ظریف برای دفاع از برنامه‌های خود به کمیسیون امنیت ملی آمد، در حالیکه هنوز رای اعتماد نداشت، بنده با او خصوصی صحبت کردم و گفتم که مجلس جدی است، سوال می‌کند، باید آمادگی داشته و حوصله و صبر به خرج دهید.
نماینده مشهد در مجلس با تاکید بر اینکه در اختیار خود آقای ظریف نیست که صحبت نکند، ادامه داد: مجلس شورای اسلامی یک روز سوال می‌کند و ممکن است فردا روزی با استیضاح او را به مجلس بکشاند بنابراین نباید در پاسخ به سوالات حاشیه برود، ما خودمان برداشت درستی داریم که چه چیزی حق مردم است و باید بدانند و چه چیزی محرمانه است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان تصریح کرد: مردم که شعار هسته‌ای را به یک فرهنگ ملی تبدیل کردند باید بدانند که روی خون دانشمندان هسته‌ای آنها معامله‌ای صورت می‌گیرد یا نه؛ با شناختی که ملت از غرب دارند به شدت به این مذاکرات بدبین هستند، بنابراین اگر گفته شود مذاکرات محرمانه است، به جد جای نگرانی بوده و جای سوال دارد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار لغو تحریم‌ها علیه ایران شد.

بان‌کی‌مون در گزارش «وضعیت حقوق‌بشر در جمهوری اسلامی ایران»، خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کرد که عواقب ناشی از اقدامات و تحریم‌های بین‌المللی و یک جانبه علیه ایران برای تمامی اقشار این کشور دشواری و سختی را به همراه داشته و ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم ایران را دشوار می سازد.
به گزارش ایسنا به نقل از صدای روسیه، بان‌کی‌مون معتقد است تحریم‌هایی که علیه برنامه هسته‌ای ایران وضع شده‌اند، مانع از انتقال منابع مالی برای اجرای پروژه‌های سازمان ملل متحد و کمک‌های فنی و خرید تجهیزات برای این کشور است

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شریعتمداری:سخنی دوستانه و خیرخواهانه با رئیس جمهور محترم و جناب آقای دکتر ظریف


در پی انتقاد کیهان به ادعای محرمانه بودن مذاکرات هسته‌ای ژنو و تاکید بر این واقعیت که با توجه به حضور 6 هیئت مذاکره کننده از شش‌کشور عضو گروه 5+1 و رابطه ارگانیک و رسما اعلام شده آمریکا با رژیم صهیونیستی، کمترین زمینه‌ای برای محرمانه ماندن مذاکرات وجود ندارد، انبوهی از اعتراض‌های آمیخته به فحاشی و ناسزا نثار کیهان شد که هنوز هم با همان شدت و عصبانیت ادامه دارد. نگاهی هرچند گذرا به این فحاشی‌ها که از سوی مجموعه همیشه هماهنگ روزنامه‌های زنجیره‌ای، سایت‌های وابسته به اصحاب‌فتنه و رسانه‌های بیگانه علیه کیهان تدارک دیده شده است به وضوح نشان می‌دهد که این ناسزاها فقط ناسزاست و با هیچ منطق علمی، استدلال و یا درک و فهم سیاسی همراه نیست و نکته درخور توجه آن که تقریبا تمامی آنها متن مشابهی دارند و یادآور انشانویسی دانش‌آموزان چند دهه قبل از روی کتاب‌های «تعلیم انشاء» است که همه با این جمله شروع می‌شد «البته واضح و مسلم و مبرهن است که...»! و با این جمله خاتمه می‌یافت که «این بود انشای بنده تا ببینیم انشای دیگران چه باشد»؟! برای مثال به شماره دیروز روزنامه زنجیره‌ای بهار و شرق و... نگاهی بیندازید؛
چندین مقاله و گزارش با مضمون‌های مشابه علیه کیهان ردیف کرده‌اند ولی دریغ از یک کلمه حرف منطقی و یا ارائه یک استدلال خشک و خالی. درک این نکته نیازی به بررسی‌های پیچیده ندارد و برای پی بردن به آن کافی است، یادداشت‌های کیهان را با یادداشت‌ها و گزارش‌های طرف مقابل مقایسه کنید و خود به قضاوت بنشینید.
1-  سخنی دوستانه و خیرخواهانه با رئیس جمهور محترم و جناب آقای دکتر ظریف در میان است و آن، این که، دوستان و هواداران یاد شده- اگر واقعا دوست باشند که بسیاری از آنها نیستند- نه‌فقط برای شما «یار شاطر» نخواهند بود، بلکه «بار خاطر» هستند و مصداق کلام سعدی که «ناخوش آوازی به بانگ بلند قرآن همی خواند، گفتمش برای چه می‌خوانی، گفت؛ برای خدا، گفتمش؛ برای خدا مخوان!» چرا که؛
«گر تو قرآن بدین نمط خوانی ببری رونق مسلمانی»
حضرات روحانی و ظریف! شما بزرگواران درباره ضرورت محرمانه ماندن مذاکرات- با عرض پوزش- دچار یک اشتباه فاحش شده و موضوع را جا به‌جا مطرح کرده‌اید. نکته‌ای که اگر به آن توجه می‌کردید، با این همه اعتراض به‌حق و دلسوزانه روبرو نمی‌شدید، از روزنامه‌های زنجیره‌ای و اصحاب فتنه و مدیران بیرونی آنها انتظار نیست که توان درک این نکات را داشته باشند ولی از شما این انتظار هست. توضیح آن که؛
2- در هر نظام حکومتی، اسرار و مسائلی هست که برای حفظ منافع ملی باید محرمانه باقی بماند و اعلام و طرح علنی آن می‌تواند برای نظام و مردم آسیب‌های جدی در پی داشته باشد. حضرت امام- رضوان‌الله تعالی علیه- در همین باره خطاب به مردم می‌فرمودند از مسائلی سؤال نکنید که اگر مسئولان محترم ناچار به بیان آن باشند، نظام و منافع آن با آسیب روبرو می‌شود. در این حالت منظور آن نیست که مردم نامحرمند، بلکه اینگونه مسائل اگر به صورت علنی مطرح شوند، در میدان دید چشم‌ها و شنود گوش‌های نامحرم دشمنان نیز قرار خواهند گرفت و دقیقاً به همین علت است که باید برای همیشه و یا در مقطعی از زمان، محرمانه و طبقه‌بندی شده باقی بمانند.
تصدیق می‌فرمایند که متن مذاکرات ژنو نمی‌تواند از نوع مسائل و موضوعات یاد شده باشد و در فهرست مسائل ناگفتنی و محرمانه به شمار آید. زیرا مذاکرات ژنو در حضور اعضای شش‌گانه هیئت‌های 5+1 صورت پذیرفته است، یعنی همان‌هایی که اگر قرار باشد نکته‌ای محرمانه بماند باید از نگاه و نظر آنها دور نگاهداشته شود. چرا که هیئت‌های مذاکره کننده کشورهای 5+1، حریف و طرف مقابل ماجرا هستند و به یقین اگر احساس کنند نفع ما در محرمانه بودن فلان نکته است، دقیقاً همان نکته را علنی خواهند کرد. که دیدیم چنین کردند و با عرض پوزش باید گفت؛ این استدلال که «محرمانه بودن مذاکرات نشانه جدی بودن آن است»! بیشتر به یک شوخی شبیه است تا نظریه‌ای منطقی، آنهم در عرصه دیپلماتیک! همین دیروز روزنامه صهیونیستی هاآرتص فاش کرد که نمایندگان آمریکا و انگلیس، بعد از مذاکرات ژنو، متن مذاکرات و محتوای بسته پیشنهادی ایران را در اختیار اسرائیل گذاشته‌اند. بنابراین به مردم و دلسوزان نظام حق بدهید که بپرسند؛ آیا متن مذاکرات فقط برای مردم ایران محرمانه است و نه برای دشمنان تابلودار نظام؟!
3- اکنون خطاب به آقای ظریف تک عرض کنیم؛ اگر جای شما بودیم انبوه تحلیل‌ها و تفسیرهای بی‌سروته و خنده‌داری که روزنامه‌های زنجیره‌ای و سایت‌های وابسته به فتنه برای توجیه محرمانه بودن متن مذاکرات ژنو نوشته و می‌نویسند را متوقف می‌کردیم و به جای آن، از کیهان می‌خواستیم برای مردم توضیح بدهد که کدام بخش از ماجرا بایستی محرمانه باشد و کدام بخش آن نباید و نمی‌تواند محرمانه بماند. نکته‌ای که هیچکدام از روزنامه‌های زنجیره‌ای و دوست‌نمایان سینه‌چاک دولت- انشاءالله اعتدال- به آن کمترین اشاره‌ای نکرده‌اند و آن، این که؛
4- متن مذاکرات و آنچه در نشست ژنو میان هیئت ایرانی و هیئت‌ها و نمایندگان گروه 5+1 مطرح و رد و بدل شده است، به دلایلی که شرح آن گذشت نمی‌تواند محرمانه باقی بماند و نمانده است. ولی نکته دیگری در میان است که محرمانه بودن آن ضروری است. این نکته که باید محرمانه بماند، انگیزه و اهداف پشت صحنه‌ای است که از پیشنهاد و یا بسته ارائه شده جمهوری اسلامی ایران در میان بوده و هست. توضیح آن که، می‌توان فرض کرد، هیئت مذاکره کننده کشورمان، با ارائه بسته پیشنهادی و نشان دادن «در باغ سبز»! گروه 5+1 را وادار کند از لاک و پوشش دروغینی که به بهانه نظامی بودن فعالیت هسته‌ای ایران، برای خود ساخته و به دنیا پمپاژ کرده است، خارج شود. و از این طریق چهره واقعی حریف که اصرار بر مواضع غیر حقوقی و غیرفنی و در یک کلام باج‌خواهی از ایران اسلامی است، برای همگان به وضوح قابل دیدن باشد. این نکته، اگر منظور تیم هسته‌ای کشورمان بوده باشد، می‌تواند نمونه‌ای از نرمش قهرمانانه تلقی شود. فرض کنید، در جبهه جنگ یکی از گردان‌های نظامی- مثلاً گردان مقداد از لشکر محمد رسول‌الله(ص)- در نقطه‌ای روی دشمن آتش می‌ریزد و سپس با حمله متقابل دشمن اقدام به عقب‌نشینی می‌کند. این صحنه را در ذهن خود مجسم کنید. تصور اولیه آن است که گردان مقداد از مقابل دشمن گریخته است ولی واقعیت پنهان-محرمانه- این است که گردان مقداد با این ترفند نظامی، ارتش دشمن را به محل کمین نیروهای خودی می‌کشاند. بدیهی است که انگیزه و پشت صحنه این اقدام گردان مقداد بایستی «محرمانه» باشد، اما ظاهر ماجرا، یعنی تبادل آتش میان دو طرف نمی‌تواند محرمانه بماند و محرمانه ماندن آن ضرورتی هم ندارد.
5- همانگونه که حضرت آقا،‌ مانند همیشه و به درستی فرموده‌اند، در اعتماد به دولت - و از جمله هیئت ایرانی مذاکره کننده هسته‌ای- تردیدی نیست، اما علاوه بر قابل اعتماد بودن که هستند، تدبیر و درایت نیز - مخصوصاً از دولت تدبیر- مورد انتظار است ولی آقایان در اعلام این که کدام بخش از ماجرا باید محرمانه بماند، ‌درایت لازم را نداشته‌اند و به جای آن که انگیزه و اهداف پشت صحنه خود از پیشنهاد ارائه شده را محرمانه معرفی کنند که برای همگان قابل قبول است، متن مذاکرات را که با حضور چشم‌ها و گوش‌های نامحرم هیئت‌های نمایندگی کشورهای 5+1 مطرح شده است، محرمانه! اعلام کرده‌اند!
6- بار دیگر خطاب به آقایان دکتر روحانی و دکتر ظریف می‌گوئیم؛ لطفا در نوشته‌ها و تحلیل‌های جماعت مورد اشاره و روزنامه‌ها و سایت‌های آنان دقت بفرمائید، آیا در میان انبوه نوشته‌ها و اظهارنظرهای آنان می‌توانید تفاوت چندانی با آنچه رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی و اسرائیلی می‌نویسند، پیدا کنید؟ با جرأت می‌توان گفت که پاسخ این سؤال منفی است. بنابراین به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که حرکت و مواضع کنونی جماعت یاد شده از دو حال خارج نیست؛ یا این که توان درک مسئله را ندارند- که بسیاری از آنها ندارند- و یا ساز دشمن را کوک می‌کنند. از این روی نمی‌توان و نباید از توطئه برخی اصحاب فتنه که متاسفانه در دولت لانه کرده‌اند، غافل بود. این جماعت، مذاکرات هسته‌ای را بهانه‌ای برای عقب‌نشینی از منافع ملی تلقی می‌کنند. برای آنها «تاکتیک» مهم نیست بلکه استراتژی آنها وطن‌فروشی است و صد‌البته بدیهی است که با حضور همیشه هوشیار و نگاه ملکوتی رهبر بیدار انقلاب و مردم پای در رکاب آن حضرت، باز هم سر خود را به سنگ می‌کوبند

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اروپا موافق حقوق هسته‌ای ایران در چارچوب NPT است/ تقدیر از آزادی رسانه‌ها در ایران

 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا با اشاره به وضعیت آزادی رسانه‌ها در ایران گفت:‌ از دولت ایران برای آزادی رسانه‌ها تشکر می‌کنم، این روند را توسعه‌ای می‌دانم و معتقدم گفتگوها باید در زمینه حقوق بشر ادامه یابد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، سوبادا رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا در نشست خبری با خبرنگاران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حزب سوسیالیست و دموکرات در پارلمان اروپا 195 عضو دارد و اکنون پس از 6 سال این هیات اروپایی به ایران سفر کرده است.  
 
 وی  افزود: در دیدارهای صورت گرفته درباره مسائل مختلف سیاسی بحث شده و ما همچنین در این دیدارها سه موضوع را با مقامات ایرانی در میان گذاشتیم.  
 
سوبادا تصریح کرد: پرونده هسته‌ای ایران یکی از مهمترین موضوعات بحث شده در جریان سفر ما به ایران بود و ما خوشحالیم که در مذاکرات نیویورک دو طرف ایران و آمریکا و اتحادیه اروپا راضی بودند و ما نیز از این موضوع احساس خوشحالی می‌کنیم.  
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا اضافه کرد: ما موافق حقوق هسته‌ای ایران در چارچوب NPT هستیم و از ایران می‌خواهیم به بازرسان اجازه بازدید بدهد تا بنیان از بین رفتن تحریم‌ها بنا شود.  
 
وی تاکید کرد: ما به شعار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای معتقدیم و نمی‌خواهیم سلاح هسته‌ای جدیدی در خاورمیانه به وجود آید.  
 
سوبادا گفت: در جریان سفر ما به ایران همچنین درباره نقش ایران در منطقه مخصوصا تحولات سوریه بحث‌هایی نیز صورت گرفته است، ما معتقدیم راه حل نظامی نمی‌تواند مشکل سوریه را برطرف کند بلکه فقط با راه حل سیاسی می‌توان این معضل را حل کرد و قطعا بدون مشارکت ایران دستیابی به راه‌حل سیاسی امکان‌پذیر نیست.  
 
وی افزود: ما خواستار حضور ایران در ژنو 2 هستیم و همچنین می‌خواهیم همه جریان‌های سیاسی سوریه در ژنو 2 حضور یابند.  
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا همچنین به اشتراکات ایران و اروپا تاکید کرد و گفت: ایران و اتحادیه اروپا در موضوعاتی از قبیل صلح، مبارزه با تروریسم و تضمین صلح اشتراکات زیادی دارد، همچنین اتحادیه اروپا می‌خواهد که روند صلح در خاورمیانه با وجود مذاکرات صلح در پیش گرفته شود و از شهرک‌سازی‌های اسرائیل ممانعت به عمل آید.  
 
سوبادا همچنین با اشاره به موضوع حقوق بشر در ایران تصریح کرد: ما اختلافات زیادی در زمینه حقوق بشر با ایران داریم ولی وضعیت ایران در سال‌های اخیر در این خصوص امیدوارکننده بوده و می‌توان در این باره گفتگو کرد.
 
وی با اشاره به وضعیت آزادی رسانه‌ها در ایران ابراز خرسندی کرد و افزود:‌ از دولت ایران برای آزادی رسانه‌ها تشکر می‌کنم و این روند را توسعه‌ای می‌دانم و معتقدم گفتگوها باید در زمینه حقوق بشر ادامه یابد و این موضوع به صورت فعال در پیش گرفته شود. 

رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا هیات پارلمان اروپا پس از 6 سال در ایران حضور پیدا کرد و چه چیزی در ایران عوض شده است و غرب در ایران به دنبال چیست؟ اظهارداشت: من فکر می‌کنم دو طرف نتیجه عدم مذاکره را در طول این سال‌ها احساس کرده‌اند و صادقانه اعتراف می‌کنم در ایران تغییراتی به وجود ‌آمده است، البته سوءظن‌‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود.  
 
سوبادا افزود: در جریان سفر ما به ایران اعضای مجلس ایران به ما گفتند که انتخاب رئیس‌جمهور جدید نمایانگر اراده مردم برای تغییر است البته ما به نظر مردم ایران احترام می‌گذاریم و در امور داخلی این کشور دخالت نمی‌کنیم، ما نیز می‌خواهیم رفتارمان را تغییر دهیم، از این رو برای روشن‌تر شدن مسائل باید بین دو طرف تبادل دانشجو و استاد صورت گیرد تا زوایای پنهان مشخص شود.   
 
وی همچنین با اشاره به موضوع سوریه تاکید کرد: خانم اوکایرز معاون بنده مسئول پیگیری سیاسی موضوع سوریه است، همچنین ما مذاکرات اسرائیل با فلسطین را در دستور کار پیگیری قرار داده‌ایم و همچنین می‌خواهیم مشکلات افغانستان را با مشارکت همسایگان این کشور برطرف کنیم.
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا ادامه داد: همچنین قصد داریم موضوع مبارزه با مواد مخدر را با همکاری ایران در دستور کار پیگیری خود قرار دهیم.  
 
سوبادا در پاسخ به سوال دیگری درباره دلایل برگزار نشدن مذاکرات 1+5 در سطح وزرا در مدتی که این مذاکرات در پیش گرفته می‌شد، گفت: تمایل مذاکره در غرب به وجود آمده و تا چند روز آینده بحث‌های تخصصی درباره موضوع هسته‌ای ایران در سازمان انرژی هسته‌ای انجام می‌شود. ما معتقدیم که دو طرف باید گام‌های عمیق و موثر بردارند ولی نباید عجله کنند چرا که عجله نمی‌تواند نتایج مطلوبی را به بار آورد.
 
وی افزود: در گذشته آقای سولانا با رئیس مجلس کشورتان مذاکرات هسته‌ای را در پیش می‌گرفتند که این مذاکرات نتوانست نتایج عملی به بار آورد و منجر به شکست شد از این رو نباید بگذاریم که مذاکرات جدید نیز شکست بخورد.  
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا همچنین درباره تاثیر سفر خود به ایران بر مذاکرات 1+5 گفت:‌ ما از قبل به طور کامل در خصوص این سفر با خانم اشتون هماهنگی‌های لازم را انجام دادیم، ما فقط تمرکزمان در سفر جاری بر روی مسئله هسته‌ای ایران نبود بلکه به مسائل دیگر نظیر صلح در خاورمیانه نیز پرداختیم، تنها چیزی که در این میان مهم است استراتژی ایران و اروپا برای در پیش گرفتن مذاکرات موثر است.
 
سوبادا همچنین درباره ادامه سفرهای این چنینی غربی‌ها به ایران تصریح کرد: برخی از نمایندگان پارلمان ایران گفتند که باید روابط قوی‌تری بین‌ دو پارلمان بوجود آید ما نیز خواهان مبادله قوی با ایران هستیم و همچنین می‌خواهیم امکان سفر تمام احزاب پارلمان اروپا به ایران فراهم شود.  
 
وی اضافه کرد: ما در برهه تاریخی مهمی قرار داریم و تحول تاریخی نیز در خاورمیانه در حال تحقق است لذا باید روابط ایران و اروپا به یکدیگر نزدیک‌تر شود.  
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا با اشاره به اعطای جایزه ساخاروف به دو ایرانی تصریح کرد: پارلمان اروپا برای کسانی که در زمینه آزادی بیان و آزادی فعالیت دارند جایزه‌ای به نام ساخاروف را در نظر گرفته است، این جایزه در سال جاری به دو ایرانی اختصاص داده شده است و ایران نباید این حرکت را در جهت مقابله با خود بداند، این دو فرد طرفدار آزادی بیان و هنرمند بودند، اروپا و ایران باید روابط دوطرفه خود را حفظ کنند چرا که ما نمی‌خواهیم در امور داخلی ایران دخالت کنیم.  
 
سوبادا بار دیگر با اشاره به موضوع سوریه و موضع‌گیری‌های حزب متبوعش در این باره بیان داشت: حزب سوسیالیست‌ دموکرات پارلمان اروپا از همان ابتدا مخالف دخالت نظامی در سوریه بود و خواهان راه حل مسالمت‌آمیز در این کشور است.  
 
وی افزود: همچنین موضع‌گیری‌های دولت سوریه باعث شد که این کشور تصمیم‌ بگیرد سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کند، با این وجود سوریه چاره‌ای جز آتش‌بس ندارد چرا که مردم این کشور در رنج هستند و همچنین باید شرایطی به وجود آید که همه گروه‌ها در آینده سوریه نقش موثر داشته باشند.  

رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا پارلمان اروپا به دو نفری که قوه قضاییه جمهوری اسلامی حکم دریافت کرده‌اند جایزه می‌دهد، اظهار داشت: ما جایزه ساخاروف را به افرادی می‌دهیم که در زمینه آزادی فعالیت دارند، ما نمی‌خواهیم با کشوری مخالفت کنیم،‌ این اقدام در زمینه توسعه قوانین صورت گرفته است.  
 
سوبادا همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا اتحادیه اروپا می‌داند که ممکن است ایران در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب از سوی غرب مذاکرات را متوقف کند، گفت: امکان دارد مسائل کوچکی بین دو طرف وجود داشته باشد ولی نباید گفتگوهای صادقانه را متوقف کرد، این گفتگوها باید ادامه یابد تا مسائل کوچک حل شود.  
 
وی تصریح کرد:‌ باید به تدریج با همکاری یکدیگر به سمت کاهش تحریم‌ها پیش رویم، در حال حاضر پنجره‌ای باز شده و فرصتی بوجود آمده است که باید از آن استفاده کرد البته فرصت دو طرف محدود است و باید از این فرصت بهره برد.  
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا تاکید کرد: باید گفتگوهای حقوق بشری را بین دو طرف از سر گیریم، من نمی‌خواهم به شما درس بدهم که باید چه کار کنیم و یا نکنیم ولی بهتر است که گفتگوها در زمینه‌های مختلف ادامه یابد.  
 
سوبادا در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه پارلمان اروپا چه اقدام عملی برای حمایت از حقوق هسته‌ای ملت ایران در پیش خواهد گرفت، اظهار داشت: بحث‌های زیادی در این سفر صورت گرفته است، پس از بازگشت فعالیت‌های این سفر را در پارلمان اروپا مطرح خواهیم کرد و پیشنهادهایی را ارائه خواهیم داد، همچنین مدتی دیگر رؤسای سیاسی احزاب پارلمان اروپا با خانم اشتون جلسه مشترک دارند که در این جلسه گزارش افکار عمومی را ارائه خواهیم داد.  
 
وی همچنین تاکید کرد: اگر روندی که در حال حاضر در پیش گرفته شده ادامه یابد و علاقه به رفع تحریم‌ها گسترش پیدا کند ظرف چند ماه آینده تحریم‌ها برداشته می‌شود.  
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رژیم صهیونیستی 200 کلاهک هسته‌ای دارد، آیا محدودیت‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است؟ گفت: ما به دنبال خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستیم و از آنجایی که اسرائیل در خاورمیانه قرار دارد باید در راستای این هدف گام بردارد، ایران نیز باید ابهامات بین‌المللی را در خصوص موضوع هسته‌ای خود برطرف کند تا در دستیابی به این هدف نقش فعال داشته باشد.  
 
سوبادا همچنین درباره تصور خود از ایران با وجود سفر به کشورمان اضافه کرد: این اولین باری نیست که من به ایران می‌آیم، 12 سال قبل نیز به ایران سفر کرده بودم و در سفر جاری نیز متوجه شدم ایران بسیار توسعه یافته و حتی با وجود تحریم‌ها شرکت‌های آمریکایی مانند کوکاکولا همچنان در این کشور فعال هستند.  
 
وی افزود: همچنین ایرانی‌های زیادی در کشور من به عنوان دانشجو و تاجر حضور دارند، ظرفیت‌های ایران باید مورد توجه قرار گیرد و همچنین قصد دارم حضور 60 درصد دختران در دانشگاه‌های ایران را به کشورم اطلاع دهم.  
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا همچنین وجود برخی تحریم‌ها که تاثیر مستقیم بر زندگی مردم دارد را ناشایست و ناعادلانه خواند و اضافه کرد: متاسفانه ما نمی‌توانیم جلوی برخی اقدامات را بگیریم، آمریکا باید برای رفع تحریم‌ها با اتحادیه اروپا موافقت کند، شاید شما تصور کنید که اتحادیه اروپا و آمریکا خیلی به هم نزدیک‌اند ولی باید بدانید که ما اختلاف‌هایی با یکدیگر داریم.  
 
سوبادا همچنین درباره حضور تروریست‌ها در سوریه و سکوت مجامع حقوق بشری اروپایی در این باره گفت: متاسفانه عده‌ای سرخود اقداماتی را انجام می‌دهند، مقامات قضایی باید در این زمینه گام بردارند و جلوی این روند را بگیرند.  
 
وی درباره آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا اظهار داشت: ما آرزوی بهبود روابط ایران با اتحادیه اروپا را داریم و نگرانی‌های شما را در خصوص تحریم‌ها درک می‌کنیم، ما خواهان برداشت تحریم‌ها هستیم و می‌خواهیم ایران مسئولیت‌پذیر و قوی باشد.
 
رئیس حزب سوسیالیست‌ها و دموکرا‌ت‌های پارلمان اروپا درباره تحریم برخی داروها گفت: ما از این تحریم‌ها حمایت نمی‌کنیم، قرار بود تحریم‌ها براساس عمل نکردن ایران به تعهدات آژانس هسته‌ای باشد ولی در شرایط کنونی بحث درباره گذشته فایده‌ای ندارد، شما باید بدانید که در اروپا متحدی به نام حزب سوسیالیست دموکرات دارید، از این رو باید فکر شود که چگونه می‌توان زمینه همکاری‌ها را گسترش داد

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سردار حاجی‌زاده خبر داد: اهدای یک نمونه واقعی از پهپاد "اسکن ایگل" ساخت سپاه پاسداران به روسیه

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اعلام خبر اهدای یک نمونه واقعی از پهپاد "اسکن ایگل" ساخت سپاه پاسداران به روسیه گفت: پهپاد ساخته شده توسط سپاه نماد بخشی از توانمندی فنی و تکنیکی ایران اسلامی است که امروز یک نمونه واقعی از آنرا به عنوان هدیه به سرلشکر ویکتور نیکولایویچ بوندرف و مردم روسیه تقدیم کردیم.

به گزارش حوزه دفاعی ـ امنیتی با شگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سپاه، سرلشکر خلبان ویکتور نیکولایویچ بوندرف فرمانده نیروی هوایی ارتش روسیه در دیدار با سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در محل ستاد فرماندهی این نیرو با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سپاه پاسداران اظهار داشت: نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران ظرفیت‌های بسیار بزرگی دارد و به توانمندی‌های بسیار بزرگ و چشمگیری رسیده است.
 
وی افزود: آنچه من امروز مشاهد کردم نمایانگر این موضوع است که سپاه خیلی جلوتر از زمان قدم برداشته است.
 
سردار حاجی زاده نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات انجام شده با فرمانده نیروی هوایی ارتش روسیه، اظهار داشت: موضوعات مورد علاقه طرفین به خوبی در این نشست مورد بحث قرار گرفت که نتیجه مذاکرات بسیار خوب ارزیابی می‌شود.


 
وی با اشاره به اهدای یک نمونه واقعی از پهپاد اسکن ایگل ساخت سپاه پاسداران به روسیه، افزود: پهپاد ساخته شده توسط سپاه نماد بخشی از توانمندی فنی و تکنیکی ایران اسلامی است که امروز یک نمونه واقعی از آنرا به عنوان هدیه به سرلشکر ویکتورنیکولایویچ بوندرف و مردم روسیه تقدیم کردیم.
 
همچنین در این دیدار فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک حلقه فیلم مربوط به رصد هوایی و دریایی تجهیزات و شناورهای نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس را جهت اهدا به وزیر دفاع روسیه به ویکتور نیکولایویچ بندرف فرمانده نیروی هوایی ارتش روسیه تقدیم کرد

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

فرمانده کل سپاه پاسداران :آمریکا حتی زبانی جرأت تهدید نظامی ایران را ندارد

فرمانده کل سپاه گفت: امسال گروه‌های تروریستی 11 عملیات مختلف از جمله انتحاری را در جنوب شرق کشور در نظر داشتند که با مجاهدت‌های پاسداران خنثی شده است.

خبرگزاری فارس: آمریکا حتی زبانی جرأت تهدید نظامی ایران را ندارد/خنثی‌سازی 11 عملیات تروریستی در جنوب شرق کشور/انتقاد از نقل‌ قول‌های غیرواقعی از امام

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، ظهر امروز در مراسم چهارمین سالگرد شهدای وحدت در مشهد مقدس با بیان اینکه همه عزت، عظمت و اقتدار انقلاب اسلامی به برکت خون شهداست تا ایران اسلامی امن و سربلند باقی بماند، اظهار کرد: ایران به برکت خون شهدا و با محوریت اسلام به ابرقدرت جهانی متکی به معنویت تبدیل شده و در برابر قدرت‌های مادی جهان ایستاده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ظرف گسترش انقلاب اسلامی در جهان است و در مقابل همه دنیای استکبار ایستادگی می‌کند و با اعتقادی راسخ این راه الهی را طی می‌کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در سال 1387 مأموریت تأمین امنیت جنوب شرق کشور از طرف شورای عالی امنیت ملی به سپاه واگذار و مصوب شد سپاه امنیت را به صورت ریشه‌ای و به شکل پایدار و مردمی برقرار کند که این کار مأموریتی بسیار سنگین و خطرناک بود.

وی افزود: در سال 1386 و 1387 که سرمایه‌گذاری‌های زیادی توسط استکبار جهانی در جنوب شرق کشور انجام گرفت، ناامنی‌ها افزایش پیدا کرد که این موضوع برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نبود.

جعفری اضافه کرد: استراتژی نظامی سپاه پاسداران این بود که در منطقه جنوب شرق کشور مردم را در موضوع امنیت شریک کند و در این موضوع خیلی‌‌ها مخالف بوده و می‌گفتند این کار موفق نمی‌شود.

وی تصریح کرد: بنده به دنبال فرمانده‌ای لایق، شجاع و مردمی بودم تا این مأموریت را به طور احسن انجام دهد که شهید شوشتری داوطلبانه آماده این مسئولیت شد و اجازه خواست تا این مأموریت را انجام دهد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: در نخستین جلسه با وی موضوع امنیتی کردن فضا مطرح شد و به طور کلی تصمیم گرفته شد از اقدامات صرفاً نظامی چشم‌پوشی کنیم. شهید شوشتری به بهترین نحو با حضور در میان مردم و طوایف منطقه و برقراری ارتباط صمیمی بسیار موفق بود.

وی افزود: شهید شوشتری بیشترین فعالیتش را در منطقه بر مسائل فرهنگی و اقتصادی و محرومیت زدایی گذاشته بود و به درستی تشخیص داده بود که ریشه ناامنی‌های منطقه در این مسائل است.

جعفری خاطرنشان کرد: امروز بعد از چهار سال و نیم از شهادت شهدای وحدت، شاهد امنیتی بی‌نظیر در جنوب شرق کشور هستیم؛ وقتی مدیران و رزمندگان با اخلاص و تقوا برای رضای خدا عزم مجاهدت می‌کنند خداوند متعال راه‌های بهتر جنگیدن را به آنها نشان می‌دهد.

وی افزود: فرهنگ شهادت و شهادت‌طلبی و روحیه استقامت در برابر نظام سلطه تقریباً به همه مردم ایران عطا شده است و مردم ایران اسلامی به برکت خون شهدا پرچمدار انقلاب اسلامی در جهان هستند.

جعفری گفت: امسال گروه‌های تروریستی و دست‌پرورده نظام سلطه 11 عملیات مختلف از جمله انتحاری را در جنوب شرق کشور در نظر داشتند که با مجاهدت‌های پاسداران خنثی شده است.

وی اضافه کرد: اگر این گروه‌های دست‌نشانده در مقابل آمریکا بایستند در قلب آمریکا می‌توانند عملیات‌های انتحاری و وحشیانه خود را اجرا کنند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: در حال حاضر آمریکا حتی زبانی جرأت تهدید نظامی ایران را ندارد و جای تأسف است که برخی‌ها قدر این عظمت و نعمت را نمی‌دانند و فراموش کرده‌اند همه توطئه‌ها از جمله جنگ، 8 سال دفاع مقدس، فتنه 88 و فشارهای اقتصادی زیر سر آمریکاست تا مردم ایران تسلیم‌ شوند.

وی تصریح کرد: عده‌ای خودشان را انقلابی و نزدیک به امام خمینی(ره) می‌دانند و نقل‌ قول‌هایی از ایشان بیان می‌کنند؛ در حالی که امام آمریکا را شیطان بزرگ می‌نامیدند و اگر زنده و در قید حیات بودند، روحیه ضد استعماری و ضد استکباری را بیش از گذشته داشتند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عراقچی در جلسه کمیسیون امنیت ملی:هرگز درباره خط قرمزها مذاکره نمی‌کنیم/مسیر پروتکل الحاقی «مجلس» است

عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 در کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه آنچه در ژنو روی میز گذاشتیم، خط قرمز نیست، گفت: پروتکل الحاقی مسیر خاص خودش را دارد و آن مسیر هم «مجلس» است.                    
خبرگزاری فارس: هرگز درباره خط قرمزها مذاکره نمی‌کنیم/مسیر پروتکل الحاقی «مجلس» است

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سید حسین نقوی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران به ارائه گزارشی از جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پرداخت و اظهار داشت: عراقچی و تخت‌روانچی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی با 1+5 در ژنو میهمان جلسه امروز کمیسیون بودند.

وی افزود: در این جلسه که برخی نمایندگان دیگر کمیسیون‌ها نیز حضور داشتند، بحث مفصلی درباره رعایت طبقه‌بندی اخبار، گزارشات و مطالبی که در کمیسیون بیان می‌شود، انجام شد.

نقوی ادامه داد: همچنین در این جلسه، بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق درباره مذاکرات و گفت‌وگوهای ژنو به نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون تأکید شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه یادآور شد: در این ارتباط آقایان کریمی‌قدوسی، کوثری، سنایی، جهانگیرزاده، کامران، جوکار، شوهانی و بخشایش از کمیسیون و قشقاوی از وزارت خارجه اظهارنظر کردند و نهایتاً جمع‌بندی شد که اخبار و گزارش کمیسیون به صورت مکتوب از سوی سخنگوی کمیسیون ارائه شود.

وی در ادامه تاکید کرد: عراقچی در این جلسه گفت که آنچه در ژنو اتفاق افتاد، این بود که برای اولین بار در مذاکرات، مسیر دو طرف مذاکره یکی شد و این جمهوری اسلامی ایران بود که با ارائه پیشنهاد خود، مسیر را تعیین کرد. چهارچوب طرح ما هم این بود که تعریف کردن گام اول کافی نیست، بلکه باید گام به گام تا رسیدن به نتیجه نهایی مشخص شود یعنی باید هدف مشترک ابتدا تعریف و بعد مراحل بعدی تبیین شوند.

نقوی خاطرنشان کرد: عراقچی همچنین تأکید کرد که هدف تعریف شده این است که ما حقوق هسته‌ای خود را حفظ کنیم، هم غنی‌سازی و هم بهره‌برداری،. طرف مقابل هم اطمینان پیدا کند که بهره‌برداری ما صلح‌آمیز است و تحریم‌ها هم کاملاً برداشته شده باشد، این هدف است و هنر تیم مذاکره‌کننده این بود که توانست در این دور از مذاکرات، مسیر، هدف و گام‌های هر مرحله را مورد مذاکره قرار دهد، اما در این موضع که هدف مشترک چه باشد، گام‌های هر مرحله چه باشد و چگونه به هدف برسیم، اختلاف نظرات شدید بود و نیازمند مذاکرات هستیم و باید گفت‌وگوهای زیادی انجام شود.

وی تصریح کرد: عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در این نشست عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران در ژنو هیچ‌گونه تعهدی نداده است بلکه موضوع مهم این است که آنچه ما روی میز گذاشته‌ایم، خط قرمز نظام نیست، ما هرگز در مورد خط قرمزهای نظام مذاکره نمی‌کنیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس متذکر شد: پس از توضیحات آقای عراقچی، بنده و آقایان آصفری، اسماعیلی، کریمی‌قدوسی، آقامحمدی، نبویان،‌ فتح‌الله حسینی، کوثری، کوچک‌زاده، کامران، بذرپاش، شوهانی، رسایی، بخشایش و جعفری اظهارنظر کردند.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه عراقچی گفت که تیم مذاکره‌کننده تأکید داشت موضع نمایندگان مجلس درباره حقوق مسلم ملت و کشور را می‌ستاید و خود را متعهد به حفظ آن حقوق می‌داند؛ آنچه که به عنوان جزئیات مذاکرات در فضای رسانه‌ای مطرح شده، از سایت‌های صهیونیستی برخاسته و به هیچ عنوان صحت ندارد، ما هنوز وارد تعیین محتوای گام‌ها نشده‌ایم، پروتکل الحاقی هم مسیر خاص خودش را دارد و آن مسیر هم مجلس شورای اسلامی است. موضع مذاکراتی ما قوی است و در شرایط بدی نیستم و آنچه به بدست آورده‌ایم، محصول مقاومت ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

روحانی در جلسه هیئت دولت:دیپلماسی ایران با تثبیت حقوق هسته‌ای موانع پیشرفت را پشت سر می‌گذارد/ اهداف رهبر انقلاب به دقت دنبال می‌شود

رئیس‌جمهور گفت:‌ مسیر عزتمند حرکت ملت ایران روشن است و اهدافی که رهبر معظم انقلاب برای پیشرفت کشور ترسیم کرده‌اند به دقت دنبال خواهد شد و دولت مصمم است این راه را با رویکرد تعامل سازنده دنبال کند.
خبرگزاری فارس: دیپلماسی ایران با تثبیت حقوق هسته‌ای موانع پیشرفت را پشت سر می‌گذارد/ اهداف رهبر انقلاب به دقت دنبال می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،جلسه هیات دولت عصر امروز به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی کشورمان تشکیل شد .

در ابتدای این جلسه رئیس‌جمهور با تشکر از تلاش‌های هیئت دیپلماتیک در مذاکرات هسته‌ای با کشورهای 1+5در ژنو گفت: به لطف خداوند وبه یمن حماسه سیاسی مردم در انتخابات ،تحرک دیپلماتیک دولت در تعامل سازنده با جهان، با حمایت و اعتماد رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین مدت کوتاه آثار ارزشمندی داشته است که دولتها را به تجلیل از مردم سالاری در ایران وا داشته است و هم روند فزاینده تحریمها را متوقف کرده است.

رئیس‌جمهور افزود: دیپلماسی فعال ایران ابتکار عمل را بدست گرفته و افکار عمومی جهان را حتی در کشورهای تحریم کننده به سمت خود جلب کرده است  و می رودتا قدم به قدم با تثبیت حقوق حقه هسته ای ایران موانع پیشرفت را هم از سر راه ملت بردارد.

روحانی تصریح کرد: در این میان موضع خصمانه رژیم صهیونیستی در انزوا قرار گرفته که سعی دارد  فرایند تفاهم و تعامل را تخریب کند و در تاریخ انقلاب اسلامی هم شاهد بوده ایم که هر زمان نظام اسلامی به توفیقی در صحنه سیاسی جهانی نزدیک می شده است صهیونیستها دست به خرابکاری و حادثه سازی در داخل یا خارج می زده‌اند.

رئیس‌جمهور تاکیدکرد: در شرایط حساس کنونی مردم فهیم و هوشیار ما مراقب هستند تا دشمن با حادثه سازی در روند حراست از حقوق مسلم مردم خرابکاری نکند و برای انحراف افکار عمومی جنجال جدیدی نیافریند و در صفوف منسجم ملت خللی ایجاد نکند.

وی تصریح کرد: مسیر عزتمند حرکت ملت ایران روشن است و اهدافی که رهبر معظم انقلاب برای پیشرفت کشور ترسیم کرده اند به دقت دنبال خواهد شد و دولت مصمم است این راه را با رویکرد تعامل سازنده دنبال کند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

حذف یارانه ۳ دهک در کمیسیون برنامه تصویب شد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: حذف یارانه ۳ دهک پردرآمد امروز در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصویب شد.
خبرگزاری فارس: حذف یارانه ۳ دهک در کمیسیون برنامه تصویب شد/اصلاحیه بودجه سه‌شنبه در صحن

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد حذف پرداخت یارانه به سه دهک بالای جامعه در جلسه امروز کمیسیون برنامه و بودجه و نتیجه آن گفت: این موضوع مصوب شد و مصوبه کمیته هم مورد تایید کمیسیون قرار گرفت.

وی افزود: قرار شد حداقل 30 درصد از شمول پرداخت یارانه حذف شوند و دولت هم با این موضوع موافق بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص مکانیسم شناسایی دهک‌های پرآمد اظهار داشت: 3 ماه به دولت فرصت داده شد، تا با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی افراد پردرآمد و ثروتمند را شناسایی کند و نسبت به حذف این سه دهک برای پرداخت یارانه اقدام کند.

قادری در پاسخ به این سؤال که تعریف اقشار مرفه که نیازی به دریافت یارانه ندارند، از نظر دولت و مجلس چیست، گفت: درآمد افراد نشان‌دهنده میزان ثروت آنهاست و 30 درصد از بالاترین درآمد مشمول حذف پرداخت یارانه نقدی می‌شوند.

وی افزود: افراد پردرآمد می‌توانند داخل یا خارج کشور، حقوق‌بگیر یا غیر حقوق‌بگیر، حقوق‌بگیر دولتی و حقوق‌بگیر غیردولتی باشند و اگر بالاترین درآمد را داشته باشند، مشمول حذف پرداخت یارانه خواهند شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:  همچنین امروز اصلاحیه بودجه به تایید کمیسیون رسید و ان شاء‌الله روز سه‌شنبه اولویت آن در صحن مجلس مطرح و روز چهارشنبه هم بررسی آن در مجلس مطرح می‌شود.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: ورزشی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پیشنهاد پوتین:رفع تحریم در مقابل کنترل برنامه‌ هسته‌ای ایران

                     تحریم,هسته‌ای,پوتین,ژنو

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه بعد از گفتگوهای هسته‌ای ژنو میان ایران و گروه 1+5 گفت: روسیه خواهان لغو همه تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران است.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری ایتارتاس؛ریابکوف گفت:پیشنهاد همان است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه داد مبنی بر این که شناسایی حق غنی سازی ایران با کنترل بین المللی بر برنامه هسته ای این کشور همراه شود.

ریابکوف افزود:اگر این موافقت نامه حاصل شود، همه تحریم ها باید برداشته شوند. از نظر ما، هدف نهایی و حل وفصل نهایی مساله همین است.

وی افزود:پیشنهادهای بسیاری برای نیل به این هدف داشتیم؛ پیشنهادهایی درباره مراحل مختلف کار. اصول و جوانب عینی کار در حیطه وسیعی در طول گفتگوها مطرح و جزیی از برنامه شد.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه هرگونه پیشنهادی را تنها با هدف موفقیت مذاکرات ارائه کرد.

ریابکوف افزود:هیچ دستور کار ضمنی در کار نبود و ما هیچ مسأله ویژه و جداگانه ای نداشتیم که بخواهیم طرح کنیم.

وی گفت:مایلیم ایران از همه ظرفیت حقوق خود بهره مند شود و کشوری باشد که بدون هیچ فشار یا تهدید خارجی توسعه یابد.

ریابکوف افزود:چنین چیزی به نفع ایران و به نفع روابط ما با ایران است و با تلاش های صورت گرفته برای تقویت نظام قوانین بین المللی هم مسیر است.

ریابکوف خاطرنشان کرد؛ پیشنهاد رییس جمهور روسیه محور فعالیت تیم مذاکرات این کشور در ژنو بود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اشتون: اگر بتوانیم به طرف جلو حرکت کنیم امریکا متعهد به کاهش تحریم ها است

رئیس گروه مذاکره کننده هسته ای 1+5 در پایان مذاکرات با ایران در ژنو گفت: اگر بتوانیم به طرف جلو حرکت کنیم امریکا متعهد به کاهش تحریم ها است.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به ژنو، کاترین اشتون رئیس گروه مذاکره کننده 1+5 بعد از دو روز مذاکرات با هیئت ایران در ژنو در نشست خبری دور جدید مذاکرات هسته‌ای را واقعی خواند.

کاترین اشتون در پاسخ به سوال خبرنگاری که آیا در مذاکرات اخیر صحبتی در باره توقف غنی سازی 20 درصد از سوی ایران شده یا خیر ؟ گفت : توافق کردیم اصلا درباره جزییات صحبت نکنیم.

وی افزود : این مذاکرات بسیار مهم است و نباید در این مرحله صحبتی کنیم.

اشتون در پاسخ به خبرنگاری که پرسید ایران تاکنون گام های اعتماد سازی بسیاری برداشته است برنامه گروه 1+5 برای اعتماد سازی چیست ؟ گفت : سه سال است که در مذاکرات با ایران حضور دارم ، همیشه سعی کرده ایم ایده های اعمتادسازی را ارائه دهیم تا نشان دهیم برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است.

اشتون افزود: همواره تلاش کردیم راهکاری برای اعتماد سازی پیدا کنیم.

خبرنگار دیگری پرسید برای خیلی ها مذاکرات انجام شده مبهم است به عنوان مسائل ، طرح آقای ظریف چیست ؟‌ می توانید بگویید چقدر درباره جزییات بحث کردید ؟‌

مسئول سیاست خارجی اتحاد اروپا هم پاسخ داد : هیچ وقت نمی خواهیم ابهام داشته باشیم.

اشتون افزود : باید تلاش کنیم گام اول را که اعتماد سازی است ، برداریم.

وی گفت : همیشه چارچوب ما این بوده است که در گام نخست اعتماد سازی کنیم و این نیت ما خیلی خوب  نشان می دهد که رویکرد ما چیست ؟

اشتون در پاسخ به خبرنگار دیگری که پرسید چقدر مذاکرات این دوره با دوره های قبل فرق داشته است ، گفت : این تیم مذاکره کننده ایران جدید بود و فرصت داشتیم با تفصیل  بیشتری صحبت کنیم و به سوالات همدیگر پاسخ دهیم.

اشتون بار دیگر با بیان اینکه ما وارد جزییات نخواهیم شد ، افزود : ما موضع خود را درباره خیلی از مسائل گفته ایم و وقت دهید در این چارچوب جلو برویم.

وی در پاسخ به خبرنگار دیگری که پرسید آیا تحریم های آمریکا علیه ایران کاهش می یابد آیا این قبل از  اعتماد سازی است یا بعد از آن ؟ گفت : درباره جزییات که گفتم حرف نمی زنم منظورم همین بود.

اشتون افزود :‌ اگر ما بتوانیم جلو برویم ،  آمریکا هم جزو تیم ما و کاری است که ما انجام می دهیم.

وی گفت : من می گویم 3+ 3 باهم کار می کند و در آمریکا می گویند 1+5  که به هر حال جمع آن  6 می شود و ما رویکردمان را باهم پیش می بریم.

وی افزود: نخستین بار درباره یک بیانیه مشترک توافق کردیم.

اشتون اعلام کرد: دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 در روزهای 16 و 17 آبان برگزار خواهد شد و تا آن زمان ،  کارشناسان هسته‌ای و تحریم‌ها دیدار می کنند.

اشتون اظهار داشت : دو طرف در مذاکرات اخیر می‌دانستند که باید به دنبال برداشتن نخستین گام باشند و باید مشخص شود  نتیجه نهایی مذاکرات چیست

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بیانیه مشترك ایران و 1+5 در پایان مذاکرات ژنو

ایران و اعضای 1+5 بیانیه مشترکی را صادر کردند که بر اساس آن موافقت نمودند كه كارشناسان هسته ای، علمی و امور تحریم كشورهای eu3+3 (سه کشور عضو اتحادیه اروبایی + 3) و جمهوری اسلامی ایران قبل از نشست آینده و برای بررسی اختلاف نظرات و تهیه و تدوین قدمهای عملی تشكیل جلسه دهند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به ژنو،هیئتهای نمایندگی اعضایeu3+3 (سه کشور عضو اتحادیه اروبایی + 3) و جمهوری اسلامی ایران به ریاست نماینده عالی اتحادیه اروبایی در سیاست خارجی و امنیتی و وزیر امور خارجه جمهوری أسلامی ایران دو روز مذاكرات محتوایی و با نگاهی رو به آینده در شهر ژنو در روزهای ١٥و١٦ اكتبر برگزار نمودند.

برپایه فضای مثبت اولین جلسه وزیران در نیویورك در تاریخ ٢٦ سپتامبر، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران كلیات طرحی را بعنوان مبنای مذاكرات ارائه نمود كه توسط اعضای گروه eu3+3 (سه کشور عضو اتحادیه اروبایی + 3) بعنوان مشاركتی مهم در فرأیند مذاكرات به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

اعضای هیئتهای نمایندگی مشورت های دوجانبه و مشتركی پیرامون عناصر مختلف رهیافت پیشنهادی را به صورت عمیق پیگیری نمودند.

تصمیم گرفته شد كه جلسه بعدی اعضای گروه در ژنو در تاریخ ٨-٧ نوامبر برگزار گردد.

اعضا همچنین موافقت نمودند كه كارشناسان هسته ای، علمی و امور تحریم كشورهای eu3+3 (سه کشور عضو اتحادیه اروبایی + 3) و جمهوری اسلامی ایران قبل از نشست آینده و برای بررسی اختلاف نظرات و تهیه و تدوین قدمهای عملی تشكیل جلسه دهند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رضا سراج:عده‌ای از نزدیکان امام(ره) معتقد به تجدیدنظر در آرمان‌های انقلاب هستند/ باید منتظر تحریفات بعدی بود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: جریانی که این روزها در کشور به ارایه تصویری غیرواقعی از امام و اندیشه‌های انقلابی آن بزرگوار مشغول است، همان جریانی است که اعتقاد دارد برای توسعه کشور، باید بعضی از اصول مکتب امام و آرمان‌های انقلاب مورد تجدیدنظر قرار گیرد.
خبرگزاری فارس: عده‌ای از نزدیکان امام(ره) معتقد به تجدیدنظر در آرمان‌های انقلاب هستند/ باید منتظر تحریفات بعدی بود

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس،‌ رضا سراج، کارشناس مسائل سیاسی با نسیم، گفت‌وگویی انجام داده است که مهمترین قسمت صحبت‌های وی در ادامه می‌آید:

- جریانی که این روزها در کشور به ارایه تصویری تحریف شده و غیرواقعی از امام و اندیشه های انقلابی آن بزرگوار مشغول است، همان جریان تاریخی است که اعتقاد دارد برای توسعه یافتگی و پیشرفت کشور، باید بعضی از اصول مکتب امام و آرمانهای انقلاب مورد تجدیدنظر و تعدیل قرار گیرد.

- این جریان در طول عمر 36ساله نظام، حتی در زمان حیات امام نیز وجود داشته، اما به ندرت مثل این روزها فرصت بروز ظهور عقاید انحرافی خود را پیدا نکرده است.

- این جریان یک دوره در زمان اصلاحات به مبارزه علنی و آشکارا با اندیشه امام روی آورد که با واکنش مردم مواجه شد و پروژه امام زدایی آنها که میگفتند امام و اندیشه هایش باید به موزه برود، با شکست مواجه شد.

- این جریان پس از شکست پروژه امام زدایی اش در دوره اصلاحات، اینبار با دستور کار قرار دادن ارایه تصویر تحریف شده و دستکاری شده از امام، مکتب امام و اصول این مکتب و آرمانهای انقلابی اش، قصد دارد برخی اصول بدیهی و محکمات اندیشه آن پیر فرزانه از جمله استکبار ستیزی، ایستادگی بر سر آرمانها، حمایت از مستضعفان جهان و... را به زیر بکشد و از این بستر، فازهای بعدی سناریوی تغییر و استحاله را عملیاتی کند.

- یکی از دستورکارهای این جریان، نقل برخی روایات و خاطرات غیرمستند، تاییدنشده و تحریف شده از زبان منسوبان و نزدیکان سببی و نسبی امام می باشد؛ نقل خاطراتی درباره مخالفت امام با شعار مرگ بر آمریکا و اصرار این جریان بر این تحریف بزرگ تاریخی علیرغم اظهارنظر قایم مقام موسسه نشر آثار امام، بیان برخی اظهارنظرهای عجیب در موضوع حجاب توسط برخی افراد منتسب به بیت امام و... جزو مصادیق این اقدامات است. در حقیقت جریان خزنده فوق عملا با بالا بردن عکس امام، برعکس امام عمل میکند.

- جریان فوق با توجه به تحولات سیاسی کشور و اوضاع بین المللی، فرصت خود را محدود میداند و مانند گذشته پروژه های خود را با صبر حوصله پیش نمیبرد؛ پس باید منتظر تحریفات جدید این جریان خزنده از مکتب امام در حوزه هایی مثل موضوع فلسطین و مقاومت(مشخصا حزب الله لبنان و سوریه)، جریانهای التقاطی(بازگشت ملی گراها و نهضت آزادی)، ولایت فقیه و... باشیم.

- نکته مهم و قابل توجه در اینجا این است که جریان مذکور قصد دارد با بهره گیری از فضای جدید دیپلماتیک کشور بویژه در موضوع هسته ای و مذاکره با آمریکا، شرایطی را بر دولتمردان تحمیل کرده و قصد دارد با ریل گذاری برای دولت، عملا دولتمردان را به سمت نقش آفرینی در پروژه های خطرناک خود سوق دهد.

- البته واکنش قاطبه مردم و روشنگریهای رسانه ها بویژه رسانه ملی درباره این خطر بزرگ، این جریان را در همین ابتدای کار ناکام گذاشت.

- خطرات جریان فوق به حدی است که باید همه دوستداران امام و انقلاب با هر وسیله و ابزار نرمی که در اختیار دارند، جنبشی ملی در معرفی امام واقعی به نسل سه و چهارم انقلاب تشکیل دهند. بی شک نقش ایمه جمعه، علما، دانشجویان و رسانه ها، بیش از بیش تاثیرگذار خواهد بود. 

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مادر شهیدان کشوری در گفت‌وگو با فارس:خداوند هتاکان به امام را هدایت کند/ حسین(ع) را نزدیکانش شهید کردند

مادر شهیدان کشوری با تأکید بر اینکه ما هر چه آبرو داریم از شهدا و امام شهداست، گفت: خداوند هتاکان به امام و شهدا را هدایت کند.
خبرگزاری فارس: خداوند هتاکان به امام را هدایت کند/ حسین(ع) را نزدیکانش شهید کردند

فاطمه سیلاخوری مادر شهیدان کشوری در گفت‌‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس در واکنش به اظهارات نعیمه اشراقی نوه امام (ره) در مورد امام و شهدا در صفحه فیس بوک‌اش، اظهار داشت: افرادی که به فکر ناموس و آبرویشان بودند، به جبهه رفتند و در راه خدا شهید شدند.

وی با بیان اینکه باور نمی‌کنم نوه امام (ره) چنین مطلبی نوشته باشد، افزود: باید بدانیم کسانی که با امام حسین (ع) دشمنی کردند، از نزدیکان ایشان بودند.

مادر خلبان شهید احمد کشوری در ادامه به طرح سؤالاتی پرداخت و گفت: چرا باید کاری کنیم که دل دشمنانمان را شاد کنیم؟ ما تاکنون آبرومندانه زندگی کردیم و می‌کنیم.

سیلاخوری در پایان خاطرنشان کرد: ما هر چه آبرو داریم از شهداست و امیدوارم خداوند نعیمه اشراقی را به راه راست هدایت کند که حداقل اگر مسلمان نیستند آزاده باشند؛ ما هر چه داریم از رهبری و ولایت فقیه و شهداست.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

یک پایگاه صهیونیستی در یک گزارش مشکوک پیشنهاد ایران به ۱+۵ را در ۷ محور منتشر کرد

در شرایطی که مقامات ایران و اتحادیه اروپا، از محرمانه بودن مفاد پیشنهاد ایران به ۱+۵ سخن گفته‌اند، پایگاه امنیتی دبکا، نزدیک به محافل اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد که پیشنهاد ایران ۷ محور داشته است.
خبرگزاری فارس: یک پایگاه صهیونیستی ۷ محور پیشنهاد ایران به ۱+۵ را منتشر کرد

به گزارش خبرگزاری فارس، در شرایطی که مقامات ایران و اتحادیه اروپا، از محرمانه بودن مفاد پیشنهاد ایران به 1+5 سخن گفته بودند، سایت امنیتی دبکا، نزدیک به محافل اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد که پیشنهاد ایران 7 محور داشته و به‌زعم خود این 7 محور را مورد اشاره قرار داد.

بنابراین گزارش، دبکا مدعی شده است اختلاف نظرها بین ایران و 1+5 به حدی زیاد بود که در روز دوم، شش کشور مذاکرات چندجانبه با ایران را متوقف کرده و به دو اردوگاه تقسیم شدند، روسیه و چین با ایرانی‌ها جلسه داشتند و چهار کشور دیگر مشغول مباحثه با یکدیگر شدند.

به نوشته دبکا، در شرایطی که ظریف و عراقچی، دو دیپلمات ایرانی از مذاکرات به شکل مثبت یاد می‌کنند، طرف غربی در این مذاکرات چیزی بیش از چارچوبی جزئی و بدون جزئیات مشخص ندیده‌ است. این در حالی است که مقامات غربی هم در اظهارنظرهای خود مذاکرات اخیر را تحسین کرده‌اند. هم کاترین اشتون و هم کاخ سفید و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دست‌کم از جدیت مذاکرات تقدیر به‌عمل آورده‌اند.

آنچه دبکا به عنوان هفت محور گام نهایی پیشنهاد شده توسط ایران نقل کرده، بدین شرح است:

1- ایران از حق غنی‌سازی اورانیوم به هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی کوتاه نمی‌آید.

2- ایران حاضر است مقداری از اورانیوم غنی شده خود را در یک بازه زمانی مشخص تسلیم کند.

3- سطح غنی‌سازی ایران به سطحی پایین‌تر – احتمالا 5 درصد – تقلیل می‌یابد.

4- ایران غنی‌سازی 20 درصدی را کاهش می‌دهد اما آن را برای تولید ایزوتوپ‌های دارویی و تحقیقاتی حفظ می‌کند. این بخش به گفته دبکا دچار ابهام در بیان بوده است.

5- ایران سرانجام به بازرسان آژانس اجازه بازدید از سایت نظامی پارچین را خواهد داد.

6- ایران پروتکل الحاقی را می‌پذیرد اما اجازه نخواهد داد سایت‌هایی که به عنوان سایت هسته‌ای اعلام نشده‌اند مورد بازرسی قرار گیرند. عراقچی تاکید کرده است که این اتفاق تنها زمانی رخ می‌دهد که تحریم‌ها رفع شده باشند.

7- تهران قول می‌دهد که رآکتور شکافت پلوتونیوم در اراک را به‌عنوان جایگزین غنی‌سازی اورانیوم نسازد.

دست‌کم دو مورد از 7 مورد فوق، یعنی موارد 2 و 7، مخالف آن چیزی است که مقامات ایرانی در اظهارنظرهای عمومی خود بر آن تاکید کرده‌اند. البته این نکته نیز روشن است که دبکا در انتشار این خبر حسن نیتی ندارد و احتمالا محورهای مزبور را به‌صورت تحریف شده منتشر کرده است.

نکته جالب‌تر آنکه پایگاه صهیونیستی دبکا در خبری دیگر مدعی شده که مقامات آمریکایی جزئیات پیشنهاد ایران را در اختیار مقامات اسرائیلی قرار نداده‌اند اما توضیح نداده چگونه یک سایت صهیونیستی به این اطلاعات دست یافته در حالی که مقامات رژیم صهیونیستی از دریافت آنها عاجز بوده‌اند؟

فارس پیش‌تر در گزارشی به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توصیه کرده بود تا پیش از آنکه سایت‌های صهیونیستی اقدام به افشاسازی و تحریف پیشنهاد ایران نمایند، برای مدیریت افکار عمومی داخلی و خارجی تدبیری بیندیشد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

توصیه سرلشکر فیروزآبادی به اوباما:آمریکا از فرصت تاریخی دیپلماسی ایران استفاده کند/این فرصتها همیشگی نیست

 
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: امروز دیپلماسی عقلانی و مثبت ایران بایستی برگ برنده اوباما در معادلات داخلی و بین‌المللی به خصوص در آفریقا و آسیا باشد.
خبرگزاری فارس: آمریکا از فرصت تاریخی دیپلماسی ایران استفاده کند/این فرصتها همیشگی نیست

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر سید حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به حساسیت شرایط و فرصت‌های ایجاد شده برای پدید آمدن برخی تحولات پیش برنده و جایگاه تعیین‌کننده دیپلماسی جدید جمهوری اسلامی ایران در این عرصه اظهار داشت: دیپلماسی مثبت و سازنده جمهوری اسلامی فرصت تاریخی بزرگی را پدید آورده است و دولت آمریکا این فرصت سازنده را که همیشگی نیز نخواهد بود از دست ندهد و برگ برنده خود را نسوزاند.

وی افزود: در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، مصر در حال بازگشت به دموکراسی است و حکومت کودتا نشان داده است که مورد قبول مردم واقع نشده است.

سرلشکر فیروزآبادی با بیان اینکه عربستان و لیبی در پرتگاه افراط‌گرایی القاعده قرار دارند و اردن نیز به خاطر دخالت‌های بی‌حساب آمریکا و اسرائیل ثبات خود را از دست داده است و خواست مردم ایجاد تغییرات اساسی در این کشور است، تصریح کرد: عراق و سوریه قدرت ملی خود را باز یافته‌اند و دوستان آمریکا در منطقه دچار دلهره و بی‌سرانجامی شده‌اند؛ در افغانستان نیز قدرت افراط‌گرایی در حال تسلط است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطر نشان کرد: القاعده در پاکستان دولت محلی و آمریکایی‌ها را کلافه کرده است و اروپا نیز در حال جدا کردن حساب خود از آمریکا است.

سرلشکر فیروزآبادی تأکید کرد: پایه‌های سنتی آمریکا در منطقه در حال فرو ریختن است بنابراین فرصت طلایی دیپلماسی ایران می‌تواند مشکلات زیادی را برطرف سازد و از بحران‌های بیشتر جلوگیری کرده و راهی به سوی صلح و پیروزی همه ملت‌ها بگشاید.

وی با بیان اینکه این یک فرصت ویژه‌ است که نشانگر رحمت و باریدن خیر در عرصه صلح و دوستی برای همه ملت‌ها است، گفت: بدیهی است که مخالفین داخلی آمریکا مایل نیستند این برگ برنده به کام اوباما تمام شود.

سرلشکر فیروزآبادی افزود: دولت آمریکا بایستی همه سنگ‌اندازی‌ها را از مخالفین و رقبا که در جهت شکست او می‌باشد برطرف کند و از تسلیم شدن در برابر آنها خود را نجات دهد.

عضو شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: انتخاب این گزینه جز با درک استقبال از دیپلماسی جدید ایران برای حل مشکلات ممکن نیست.

سرلشکر فیروزآبادی فرصت عید قربان، یادگار حضرت ابراهیم نبی (ع)، جد پیامبران یهود، مسیحیت و اسلام را برای همه موحدان و پیروان ادیان الهی وحدت‌آفرین و برای بازیگران عرصه معادلات بین‌المللی و جهانی بشارت‌دهنده دانست و گفت: آمریکا برگ‌های برنده زیادی در اختیار ندارد و مقاومت اسلامی منطقه راه روشن خود را پیش خواهد برد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جک استراو : با ایران سربلند و دارای تاریخی کهن باید با احترام بالا برخورد کرد

جک استراو,ایران                   

جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس، ایران را کشوری سربلند و دارای تاریخی کهن دانست و گفت: باید با این کشور با احترام بالا برخورد کرد؛ در حالی که کشورهای غربی و مخصوصاً آمریکا و بریتانیا با نگاهی از بالا به پایین با ایران برخورد کردند.

جک استراو درباره مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در ژنو افزود: من به این مذاکرات خوش بین هستم؛ به هر حال دو طرف ابراز خوش بینی کرده اند و حالا که ایران یک محدوده زمانی شش ماهه را اعلام کرده و گفته که می خواهد گام های صریح بردارد، من هم از این موضوع استقبال می کنم.

استراو تأکید کرد: فکر می کنم که مذاکره کنندگان پیشنهادهای متقابلی مطرح کنند چون اعتماد سازی دو طرفه است؛ بر همین اساس اگر ایران اقداماتی برای اعتماد سازی انجام دهد ، مذاکره کنندگان غربی هم باید به همان میزان گام هایی بردارند؛ البته باید شرایط سیاسی روحانی و نیز مذاکره کنندگان غربی چین و روسیه را هم در نظر گرفت.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایران می گوید پیشنهادش ظرفیت شکستن بن بست را دارد و با طرحی نو آمده ، آیا فکر می کنید که بریتانیا و آمریکا چه واکنشی به این پیشنهاد نشان بدهند؟ تصریح کرد: من در اتاق مذاکره نبودم و به جزییات این مذاکرات دسترسی ندارم اما چیزی که می دانم این است که در مذاکرات مثبت اگر بخواهید فضای مثبت و اطمینان بخشی در دو سوی مذاکره داشته باشید، باید مذاکرات را دور از چشم دوربین های تلویزیونی انجام دهید و به عنوان یک قانون کلی هر چه اطلاعات کمتری از مذاکرات منتشر شود روند مذاکرات بهتر طی می شود.

استراو اظهار داشت: من جزییات مذاکرات را نمی دانم و در این باره چیزی نمی گویم اما اخبار خبرگزاری ها که می گویند ایران می خواهد در شش ماه این مسأله را حل کند، مسأله را بسیار مثبت می دانم و از سوی دیگر گروه ۳+۳ برای اطمینان دادن به ایران به دنبال ارایه راه حل هایی هستند که بتوانند برخی از تحریم ها را بردارند.

وی خاطر نشان کرد: به نظر من هر دو طرف قبول دارند که این روند، زمانبر است و به زمان احتیاج دارند؛ همانطور که زمان برد تا رابطه ایران و جهان به اینجا رسید؛ اما به هر حال هر دو طرف برای تغییر گام بردارند.

استراو در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما در گذشته در گفت وگوهای هسته ای حضور داشتید؛ آیا فضای خوشبینی که الان دیده می شود در گذشته هم سابقه داشته است؟ گفت: دوره های دیگر هم بود که جو مذاکرات مثبت بود؛ زمانی که مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ انجام شد، بیانیه تهران که حدود ۱۰ سال پیش صادر شد آنجا در محل مذاکرات در شمال تهران شاهد جو هیجان انگیزی بودیم و به نتایج خوبی هم منجر شد؛ بعدها منتها در پیاده کردن آن بیانیه مشکلاتی پیش آمد.

وی که با بی بی سی گفت و گو می کرد افزود: حس من این است که روحانی، که آن موقع مذاکره کننده ارشد بود و اکنون رییس جمهوری است امروز در موقعیت بهتر و قوی تری در داخل کشور قرار دارد.

استراو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سخنان خصمانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی اظهار داشت: نتانیاهو هم که مخالفت خودش را نشان داده به همان اندازه در غرب مخصوصاً دیپلمات های غربی ذهنیت ملی ایرانی ها را درست درک نمی کنند؛ چیزی که من در این سالها فهمیدم، این است که احترام گذاشتن به ایرانی ها بسیار مهم است.

وی ادامه داد: مسلم است که در ایران مثل بسیاری کشورها، نظرهای متفاوتی وجود دارد اما تلقی من این است که ایران کشوری سربلند و دارای تاریخی کهن است و به همین دلیل باید با این کشور با احترام بالا برخورد کرد؛ در حالی که کشورهای غربی و مخصوصاً آمریکا و بریتانیا با نگاهی از بالا به پایین با ایران برخورد کردند؛ این موضوع باید در هر معادله که ایران در آن حضور دارد، در نظر گرفته شود.(ایرنا)

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

5+1 عموماً با پیشنهاد ایران مثبت برخورد کردند/ می خواهیم رویکرد جدیدی از طرف مقابل ببینیم

 
وزیر امور خارجه که در ژنو به سر می برد تاکید کرد: طرح پیشنهادی ایران به عنوان یک رویکرد جدید مورد استقبال قرار گرفت و رؤسای هیئت ها هم در اظهارنظرهای خود عموماً مثبت برخورد کردند. البته ما می خواهیم به صورت مشابه، رویکرد جدیدی هم از سوی 1+5 ببینیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف در جدیدترین مطلب خود در فیسبوک که در ژنو منتشر شده است نوشت:

سلام دوستان
ساعت 1 بعدازظهر روز چهارشنبه به وقت ژنو و دو و نیم بعدازظهر به وقت تهران است.
عید قربان مبارک باد.

از اینکه قدری در تقدیم گزارش تاخیر شد پوزش می خواهم. اکنون هم با اجازه شما فقط گزارش کوتاهی تقدیم می کنم، چون پادرد و کمردرد قدری شدید است و توفیق گزارش دهی را کم کرده است.

همانطور که احتمالا در خبرها شنیده اید دوشنبه شب پس از ورود به ژنو با خانم اشتون شام خوردیم و بحث های خوبی در مورد محتوا و شکل برگزاری جلسه داشتیم. دیروز صبح هم در جلسه 1+5 چارچوب پیشنهادهای ایران که به صورت پاور پوینت تهیه کرده بودیم را ارائه نمودم . برای عنوان طرح ایران "پایان دادن به بحرانی غیر ضروری و بازکردن افق های جدید" را انتخاب کردم تا نشان دهم که نگرانی از برنامه هسته ای ایران فاقد مبنای جدی است و ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست. در چارچوب طرح پیشنهادی با دیدگاه جدید مبنی بر ضرورت پیگیری هدف واحد توسط همه بازیگران برای رسیدن به راه حل تأکید شده و حوزه هایی که می توانند مورد بررسی و توافق قرار گیرند نیز مشخص شده است.

این چارچوب به عنوان یک رویکرد جدید مورد استقبال قرار گرفت و رؤسای هیئت ها هم در اظهارنظرهای خود عموماً مثبت برخورد کردند. البته ما می خواهیم به صورت مشابه، رویکرد جدیدی هم از سوی 1+5 ببینیم.
در ادامه جلسه، بعداز ظهر دیروز رؤسای هیئت ها (که در سطح معاون وزیرهستند) و هیئت ایرانی به ریاست دکتر عراقچی جزئیات چارچوب پیشنهادی ایران را مورد تبادل نظر قرار دادند و هم اکنون هم مشغول ادامه مذاکره هستند.

من هم دیشب برای بار دوم بحث مفصل و خوبی با خانم اشتون در مورد جمع بندی مذاکرات دیروز داشتم. امروز هم وزیر امور خارجه سوییس برای ملاقات از برن (پایتخت سوییس) به ژنو آمد و گفتگوی خوبی در باره موضوعات مختلف داشتیم.

قرار است بعدازظهر امروز جلسه جمع بندی با حضور بنده و خانم اشتون و هیئت های دو طرف برگزار شود و بعد هم مصاحبه مطبوعاتی و بازگشت به تهران.

ادامه مذاکرات چند هفته دیگر در ژنو خواهد بود و در این فاصله اعضای 1+5 فرصت خواهند داشت در مورد جزئیات طرح ایران و اقداماتی که باید انجام دهند آمادگی لازم را کسب کنند.

همانطور که قبلا هم خدمتتان عرض کردم، مذاکره و رسیدن به راه حل دشوار است و مذاکره در جزئیات نیازمند زمان و دقت فراوان. نمی شود انتظار داشت که بی اعتمادی متقایل انباشته ای که میان طرفین ایجاد شده است با یک جلسه مثبت و سازنده کاملا برطرف شود.

البته همزمان نیاز به اعتماد عمومی هم هست چون یکی از شرایط توفیق مذاکرات بین المللی حفظ ماهیت محرمانه آنهاست و معمولا هر مقدار مذاکره کنندگان کمتر خبر به بیرون درز بدهند، بیشتر نشان جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است.

به هر حال قرار نبود کار آسانی باشد ولی به لطف خداو حمایت شما مردم خوب اطمینان دارم و می دانم که عاقبت کار مثبت خواهد بود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جدول قیمت طلا ،سکه ، ارز 23 مهر

نوع سکهسه‌شنبه - قیمت (تومان)
سکه‌تمام‌طرح‌جدید930000
سکه‌تمام‌طرح‌قدیم928000
نیم سکه495000
ربع سکه298000
1 گرمی193000
هرگرم‌طلای18عیار94700
نوع ارز 
دلار آمریکا3025
یورو4100
پوند انگلیس4840
درهم امارات826

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 مهر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات