وزیر خارجه انگلیس :اختلافات با ایران قابل حل است

هسته‌‌ای,ویلیام هیگ

وزیر خارجه انگلیس که به ترکیه سفر کرده تأکید کرد که فرصت برای توافق با ایران بر پرونده هسته‌‌ای اش وجود دارد.

به گزارش شبکه خبری «اسکای نیوز»، «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس که به ترکیه سفر کرده در نشست خبری مشترک با داود اوغلو همتای ترکی خود تأکید کرد که فرصت برای توافق با ایران درباره برنامه هسته ای اش وجود دارد.

وی افزود: با وجود برخی اختلاف ها در این باره اما این اختلافات قابل حل است.

هیگ گفت وگو و مذاکره را بهترین راه حل برای حل و فصل پرونده هسته ای ایران دانست و تأکید کرد که احتمالا به زودی توافق در این زمینه حاصل خواهد شد.

دور تازه ای از مذاکرات ایران و 1+5 امروز در ژنو آغاز خواهد شد.

ولیام هیگ همچنین از پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا حمایت کرد و لندن و آنکارا را شریک در مبارزه با تروریسم خواند و تأکید کرد که برای مقابله با آن باید اسباب تروریسم را از بین برد.

وی افزود: ترکیه می تواند نقش مهمی در ژنو2 داشته باشد و موضع ما نسبت به بحران سوریه روشن است.

بر اساس این گزارش، دو طرف در این دیدار مسائل مهمی از جمله موضوع هسته ای ایران و بحران سوریه را بررسی کردند و بر حمایت از معارضان میانه روی سوری تأکید کردند.(فارس)

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

گاردین نوشت: پیشرفت‌های پشت پرده در ژنو

روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: به نظر می رسد تفاوت های موجود میان ایران و غرب که تاکنون مانع دستیابی به یک توافق هسته ای تاریخی بوده، در آستانه ورود مذاکره کنندگان به ژنو برای حضور در دور تازه مذاکرات رو به کاهش است. 

به گزارش گاردین، به نظر می رسد مذاکرات پس از دور اول ژنو بخشی از اختلافات در درون گروه غربی را حل کرده است. مارک هیبز، کارشناس هسته ای در اندیشکده «کارنگی برای صلح بین المللی» می گوید: «من نسبت به درکی که ایجاد شده بسیار خوشبین هستم. برخی کارهای حساسیت برانگیز متوقف می شوند. اروپایی ها امیدوارند که این مسئله مشکلی نخواهد بود.»

پیشرفت ژنو در حالی صورت می گیرد که کاخ سفید نیز در تلاش برای آرام نگه داشتن جنگ طلبان کنگره ای در واشنگتن است. باراک اوباما روز شنبه با سناتورهای کنگره جلسه ای در کاخ سفید داشت تا از آنها بخواهد که اعمال تحریم های بیشتر را در حال حاضر که به نظر می رسد مذاکرات در مسیر دستیابی به موفقیت قرار گرفته اند، متوقف کنند

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رییس جمهور در جلسه هیأت دولت:گزینه تهدید و باروت، تأثیرگذار نخواهد بود

حسن روحانی

رییس جمهور در جلسه صبح چهارشنبه هیأت دولت با اشاره به مذاکرات امروز ایران با گروه ۱+۵ تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال ثبات و آرامش در کل منطقه است و مذاکرات ما با ۱+۵ اگر موفق باشد به نفع همه کشورهای منطقه و به نفع جهان است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر حسن روحانی با بیان مطلب فوق، افزود: ما همواره گفتیم برای مذاکره باید روی میز مذاکرات منطق و عقلانیت باشد، روی میز مذاکرات هیچ وقت باروت نمی تواند تأثیرگذار باشد، روی میز مذاکرات تهدید هیچ وقت نمی تواند تأثیرگذار باشد. مردم ما همیشه در برابر تهدید دیگران ایستادگی و مقاومت کرده اند، باز هم ایستادگی و مقاومت می کنند.

رییس جمهور ضمن عرض تسلیت به خانواده های داغدار در حادثه تروریستی لبنان و خصوصاً خانواده شهید انصاری رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت، تأکید کرد: کسانی که فکر می کنند از طریق ترور، ایجاد ارعاب و خشونت می توانند به اهداف خود برسند همواره اشتباه کرده و این بار هم اشتباه می کنند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رهبر معظم انقلاب در اجتماع پر شکوه ده‌ها هزار نفر از فرماندهان بسیج:در بحث هسته‌ای از حقوق ملت، حتی یک قدم عقب‌نشینی نشود

 

رهبر معظم انقلاب فرمودند: من در جزییات مذاکرات مداخله نمی‌کنم اما خطوط قرمزی وجود دارد که باید رعایت شوند و مسئولان هم موظف به رعایت این خطوط قرمز هستند و نباید از فضاسازی‌ها و تهدیدهای دشمن هم به خود هراسی راه دهند.

به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز(چهارشنبه) در اجتماع پر شکوه دهها هزار نفر از فرماندهان بسیج، بسیج را مظهر ثبات، افتخار و ابهت نظام اسلامی برشمردند و با تبیین ویژگیها و روشهای فریبکارانه و حق ناپذیر استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا، ایستادگی و اقتدار ملت را تنها راه مأیوس شدن دشمن برشمردند و با تأکید بر حمایت قطعی از دولت و مسؤلان افزودند: در بحث هسته ای خطوط قرمز باید رعایت شود و از حقوق ملت، حتی یک قدم عقب نشینی نشود.

حضرت آیت الله خامنه ای در این اجتماع عظیم، بسیج را مظهر عظمت ملت ایران و نیروی کارآمد درونی کشور دانستند و تاکید کردند: بسیج، برای دوستان نظام و انقلاب و کشور، مایه خرسندی و امید و اعتماد، و برای بدخواهان و دشمنان و کینه ورزان نظام اسلامی، مایه بیم و هراس است.


حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: من در جزییات مذاکرات مداخله نمی کنم اما خطوط قرمزی وجود دارد که باید رعایت شوند و مسئولان هم موظف به رعایت این خطوط قرمز هستند و نباید از فضاسازی ها و تهدیدهای دشمن هم به خود هراسی راه دهند.
ایشان، علت اصلی تحریم ها برضد ملت ایران را، کینه ورزی استکباریِ امریکا دانستند و افزودند: کینه امریکا برضد ملت ایران همچون کینه شتری است و هدف آنها از فشارها این است که شاید ملت تسلیم شود اما اشتباه می کنند زیرا ملت ایران، با فشار، تسلیم هیچکس نخواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: به فضل و توفیق الهی، ملت ایران فشارها را تحمل و آن را تبدیل به فرصت خواهد کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به برخی نقاط ضعف در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های اقتصادی کشور و توهم دشمن برای رخنه از طریق این نقاط ضعف، گفتند: برخلاف توهم دشمن، این فشارها، فرصتی خواهد بود که ما نقاط ضعف خود را برطرف کنیم.
ایشان تاکید کردند: تحریم ها کارساز نخواهد بود و خودِ آمریکایی ها هم به این موضوع پی برده اند زیرا همواره در کنار تحریم، تهدید نظامی را نیز بکار می برند و این نشان می دهد که تحریم ها، هدف آنها را برآورده نمی کند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: البته تهدید نظامی هم که پی در پی رییس جمهور و دیگر مسئولان امریکایی برزبان می آورند، اقدامی مشمئز کننده و نفرت انگیز است.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: رییس جمهور امریکا و دیگر مقامات این کشور، بجای تهدید نظامی ملت ایران، فکری به حال اقتصاد ویران شده و قرض های خود بکنند. بروند فکری کنند تا دولت آمریکا برای بیش از دوهفته تعطیل نشود.
ایشان تاکید کردند: ملت ایران به همه ملت های دنیا احترام می گذارد اما برخورد ملت ایران با متعرض، برخورد پشیمان کننده خواهد بود و آنچنان سیلی به متعرض خواهد زد که هرگز فراموش نکند.
رهبر انقلاب اسلامی موظف بودن مقامات آمریکایی را به بیان سخنانی که موجب رضایت شبکه سرمایه داری صهیونیستی شود، مایه وهن و ذلت و بی آبرویی آنها برشمردند و خاطر نشان کردند: رژیم صهیونیستی محکوم به زوال است زیرا این رژیمِ مفلوک بر اساس زور و تحمیل بوجود آمده و هیچ پدیده تحمیلی قابل دوام نیست.
حضرت آیت الله خامنه ای با اظهار تاسف از تملق گویی برخی دولت های اروپایی در مقابل صهیونیست هایی که درواقع انسان نیستند، افزودند: در دوره ای، ملت فرانسه بعلت ایستادگی رییس جمهور این کشور در مقابل انگلیس و آمریکا، اعتبار سیاسی کسب کرد اما اکنون دولتمردان فرانسوی نه فقط در مقابل امریکا بلکه در مقابل رژیم نحسِ نجسِ صهیونیستی نیز اظهار خواری و کوچکی می کنند که مایه سرشکستگی ملت فرانسه است که خودشان باید برای آن علاجی پیدا کنند.
رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان معنای حقیقی بسیج را حضور متن مردم در عرصه های مختلف دانستند و تاکید کردند: این یک اصل مسلم و بدون تردید است که هرجا مردم در صحنه باشند و وحدت و همبستگی داشته باشند پیروزی قطعی است.
ایشان بسیج را مظهری از همین حضور مبارک خواندند و خاطر نشان کردند: بسیج در همه مراحل و دورانها امتحان صداقت خود را به خوبی پس داده است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: هرکس که به ارزشهای اسلام پایبند است و برای زحمات، مجاهدتها و خدمات بسیج، احترام قائل است، بسیجی به شمار می رود چه عضو مجموعه و سازمان بسیج باشد چه نباشد.
ایشان توانایی های بسیج را، کارگشای عرصه های مختلف خواندند و با اشاره به حضور قشرهای مختلف مردم و چهره های برجسته علمی، فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی در این مجموعه افزودند: توانایی های بسیج باید همچنان رشد و ارتقا یابد.
رهبر انقلاب، پایبندی به «الزامات اخلاقی، عملی و اجتماعی» را زمینه ساز رشد و تعالی مستمر بسیج برشمردند و افزودند: تقویت صبر و گذشت و تواضع، افزایش ظرفیتهای درونی، داشتن جنبه، برخورد با محبت با مردم، و تعامل صحیح با محیط و جامعه و تلاش بی وقفه برای خدمت از جمله الزاماتی است که می تواند مجموعه بسیج را در پیشبرد اهداف کشور، از تأثیرگذاری روزافزون برخوردار سازد.
ایشان تأکید کردند: بسیج با این ویژگی ها می تواند مایه استقرار، ثبات و ابهت و افتخار نظام باشد که بحمدالله هست.
رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان خود، جوان ها را مورد خطاب قرار دادند و گفتند: بدون هیچ تردیدی، آینده روشن وامید بخش کشور و نظام متعلق به شما است و شما جوانان خواهید توانست کشور و ملت را به اوج توفیق برسانید و الگو و نمونه کامل تمدن نوین اسلامی را تشکیل دهید.
ایشان افزودند: لازمه انجام این وظایف سنگین از جانب جوانان، تقویتِ دین مداری، تقوا، عفت و پاکیزگی روحی و همچنین علم، نشاط کاری، امانت، خدمات اجتماعی و ورزش است.
در ابتدای این مراسم، با فرمان حضرت آیت الله خامنه ای فرمانده کل قوا و با رمز «محمد رسول الله» دومین مرحله از رزمایش گردانهای بسیج با عنوان «الی بیت المقدس» در 9 استان کشور به طور همزمان آغاز شد.
پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه استکبار جهانی پیکاری سخت، وسیع و چندبعدی را علیه انقلاب آغاز کرده است، گفت: استحکام ساخت درونی نظام نیازمند سازماندهی گسترده
بسیج مردمی برای حضور در میدان هایی است که انقلاب و نظام به آن احتیاج دارد.
سرلشکر جعفری با اشاره به بسترسازی مناسب در بسیج برای تحقق فرامین فرمانده کل قوا مجموعه ای از اقدامات صورت گرفته در بسیج در حوزه های مختلف از جمله تشکیل شبکه های صالحین، امر به معروف و نهی از منکر، سازندگی و محرومیت زدایی و کارآفرینی، علمی پژوهشی، نخبگانی و اقشاری و ورزشی را به عنوان زیر ساختهای لازم برای توسعه عناصر قدرت آفرین در ساخت درونی نظام نام برد.
همچنین سردار سرتیپ محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مصتضعفین نیز در سخنانی با اشاره به جهاد همه جانبه پایگاه های مقاومت به عنوان ستون فقرات بسیج گفت: امروز پایگاه های بسیج کانون بیداری و تکیه گاه امن برای مردم هستند.
وی تأکیدکرد: دشمن تمام لشکرهای زر و زور و تزویر و هزاران رسانه را علیه کشور بسیج کند، سوزنی از مسیر ولایت عقب نشینی نخواهیم کرد.
در ابتدای این دیدار جمعی از بسیجیان حاضر در مراسم برنامه ی «پرچمداران تمدن اسلامی» را اجرا کردند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مجلس طی بیانیه‌ای هشدار داد:در صورت فرسایشی شدن مذاکرات، در رابطه با آژانس انرژی اتمی تجدیدنظر خواهد شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند: چنانچه بخواهند مذاکرات را به یک سمت فراسایشی بکشانند، مجلس شورای اسلامی تصمیماتی مبتنی بر مطالبات ملت ایران اتخاذ کرده و در دور همکاری‌های جدید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تجدیدنظر خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آستانه مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 با صدور بیانیه‌ای که به امضای تمامی نمایندگان حاضر در صحن علنی مجلس رسیده است، نسبت به فرسایشی شدن مذاکرات هسته‌ای به 1+5 هشدار دادند.

این بیانیه که توسط شاهین محمدصادقی عضو هیئت رئیسه مجلس قرائت شد به شرح زیر است: 

بسم الله الرحمن الرحیم 

ملت شریف ایران در آستانه مذاکرات هسته‌ای در ژنو نکات زیر را متذکر می‌شویم

1-جمهوری اسلامی ایران همواره بهترین مسیر حل و فصل موضوع هسته‌ای را مذاکره دانسته و همیشه بر لوازم مذاکرات پای بند بوده است. 

2-جمهوری اسلامی ایران حقوق هسته‌ای خود را در چارجوب قوانین بین المللی npt و پادمان پیگیری نموده و همکاری همه جانبه با آژانس بین المللی انرژی اتمی را داشته است. 

3-با یک نگاه آسیب شناسانه به روند بیش از یک دهه مذاکرات هسته‌ای کاملا هویداست که هرگاه مذاکرات در مسیر رسیدن به یک توافق نزدیک شده به ناگاه رژیم صهیونیستی و برخی قدرت‌ها در ایفای نقش خود در جهت اخلال در مذاکرات اقدام کرده و عملا مذاکرات به بن بست کشانده شده است. 

4-اینک با توجه به مذاکرات هسته‌ای در ژنو اعلام می‌کنیم که ملت ایران به هیچ وجه از حقوق هسته‌ای خود عقب نشینی نخواهد کرد و برخی سردمداران کشورهای غربی به جای خط کشیدن به مذاکرات و خشنودی رژیم صهیونیستی باید بدانند این فرصت فراخ نبوده  است چنان چه بخواهند مذاکرات را به یک سمت فراسایشی بکشانند مجلس شورای اسلامی تصمیماتی مبتنی بر مطالبات ملت ایران اتخاذ کرده تا در دور همکاری‌های جدید با آژانس بین المللی انرژی اتمی تجدیدنظر خواهد کرد. 

5-ضمن اعتماد به مذاکره کنندگان هسته‌ای به خصوص وزیر محترم امور خارجه، مجلس شورای اسلامی روند مذاکرات را رصد کرده و بر ایستادگی قدرتمند بر روی حقوق هسته‌ای ملت ایران تسریع خواهد کرد.  
 
محمدصادقی در پایان گفت: این بیانیه به امضای تمامی نمایندگان حاضر در صحن علنی امروز چهارشنبه 29 آبان ماه مجلس شورای اسلامی رسیده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

80 هزار موشک حزب‌الله مراکز مهم اسرائیل را نشانه رفته‌اند

حزب‌الله لبنان با کمک ایران و سوریه بیش از 80 هزار موشک برای حمله به زیرساخت‌های اسرائیل مستقر کرده است.»
روزنامه صهیونیستی معاریو به نقل از مرکز پژوهش راهبردی بگین- سادات نوشت: حزب‌الله لبنان با استقرار بیش از 80 هزار موشک، اسرائیل را نشانه گرفته است و با اینکه حزب‌الله در جنگ سوریه بسیار درگیر شده، اما توانایی‌های هجومی آن از نظر کمی و کیفی همچنان در حال افزایش است. حزب‌الله با این زرادخانه موشکی عظیم و بی‌مانند خود می‌تواند هر منطقه‌ای را در عمق اسرائیل هدف قرار دهد.
پژوهش این مرکز صهیونیستی تأکید می‌کند که حزب‌الله توجه خاصی به وارد کردن موشک‌های دوربرد و میانبرد دقیق دارد تا با شلیک آن به تأسیسات زیربنایی حساس اسرائیل مانند بنادر، فرودگاه «بن گوریون»، نیروگاه‌های تولید برق و مراکز مهم ارتش، اسرائیل را فلج کند و همچنین حزب‌الله سامانه موشک‌های زمین به هوای پیشرفته‌ای برای مقابله با نیروی هوایی اسرائیل در اختیار دارد و دارای موشک‌های پیشرفته‌ای برای هدف قرار دادن نیروی دریایی اسرائیل و پایگاه‌های اکتشاف گاز در دریای مدیترانه است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بازی تکراری کاخ سفید و کنگره /تحریم‌های جدید ضد ایرانی فعلاً به تعویق افتاد

همزمان با برگزاری دور سوم مذاکرات ایران و گروه 1+5 و در ادامه بازی تکراری کنگره و کاخ سفید مشاوران کنگره اعلام کردند که طرح تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران فعلاً در مجلس سنا به رای گذاشته نمی‌شود.
همزمان با برگزاری نشست اوباما با رهبر سنای آمریکا و سران و اعضای عالی رتبه کمیته های بانکداری و روابط خارجی سنا درباره مذاکرات جاری هسته‌ای مشاوران کنگره اعلام کردند که طرح تحمیل تحریم‌های شدید علیه ایران احتمالاً قبل از دسامبر، یعنی در واقع بعد از پایان دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 درباره برنامه هسته‌ای تهران، در سنا به رای گذاشته نمی‌شود.
«رابرت کروکر» نماینده جمهوریخواه و با نفوذ کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در این رابطه تاکید کرد کنگره فعلاً و تا پایان مذاکرات ژنو از تشدید مجازات‌ها علیه ایران خودداری می‌کند.
وی احتمال دارد پیش‌نویس قانون تشدید مجازات‌ها علیه ایران روز دوم ماه آینده در جلسه سنا پس از عید شکرگزاری به رای‌گیری گذاشته شود.
رویترز نیز در گزارشی به نقل از نمایندگان مجلس سنای آمریکا و برخی مشاوران آنها نوشت: انتظار نمی‌رود جلسه رای‌گیری درباره تحریم‌های شدیدتر ضد ایران در مجلس سنا تا دوم دسامبر (11 آذر) به رای گذاشته شود.
اوباما هفته گذشته از کنگره خواست از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران دست نگه دارد. وی همچنین تلاش کرد به نمایندگان کنگره اطمینان خاطر دهد هرگونه کاهش تحریم‌ها «خفیف» خواهد بود و اگر ایران نشان دهد در کنترل برنامه هسته‌ای خود جدی نیست فوراً برگردانده خواهد شد.
زبیگنیو برژینسکی و برنت اسکوکرافت، مشاورین سابق رؤسای جمهور آمریکا نیز در نامه‌ای خطاب به رهبران سنا و مجلس نمایندگان آمریکا از تلاش‌های باراک اوباما برای دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک درباره برنامه هسته‌ای ایران حمایت کردند.
برژینسکی و اسکوکرافت در این نامه خود چنین نوشته‌اند: ما از تصمیم باراک اوباما برای دستیابی به مرحله اول تفاهم با ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور حمایت می‌کنیم. این توافق‌نامه عناصر حساس برنامه ایران را کند خواهد کرد، آن را شفاف‌تر ساخته و زمانی کافی را فراهم خواهد کرد تا به یک توافقنامه جامع‌تر در سال آتی دست یافته شود تعهد ظاهری دولت جدید ایران برای معکوس کردن فعالیت‌های هسته‌ای تهران باید آزمایش شود تا اطمینان حاصل شود که این کشور نمی‌تواند به سرعت به سلاح هسته‌ای دست یابد. چنین توافقنامه‌ای به نفع امنیت ملی آمریکا، اسرائیل و سایر کشورها در منطقه خواهد بود.
در پایان این نامه آمده است: هم‌اکنون تحریم‌‌های اضافی ایران با هدف دستیابی به امتیازاتی بیشتر در مذاکرات خطر تضعیف و یا حتی شکست گفت‌وگوها را در پی دارد. تحریم‌های بیشتر در حالی که این مذاکرات بی‌سابقه در حال انجام هستند ایرانی‌ها را مطمئن خواهد کرد که آمریکا حاضر نیست با دولت کنونی ایران به توافقی دست یابد. ما از تمام آمریکایی‌ها و کنگره آمریکا دعوت می‌کنیم تا استوار در کنار رئیس‌جمهور در فرآیند مذاکرات سخت اما تاریخی با ایران بایستند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

طرح الزام دولت به صیانت از حقوق هسته‌ای با قید 2 فوریت تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد

نمایندگان مجلس طرحی دوفوریتی را درباره حفظ حقوق هسته‌ای صلح‌آمیز ملت ایران به هیئت رئیسه ارائه کردند که در صورت تصویب نهایی آن، دولت ملزم به ادامه غنی‌سازی ۲۰ درصد خواهد شد.
در ابتدای جلسه علنی روز گذشته خانه ملت، نمایندگان مجلس ادامه بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را در دستور کار خود قرار دادند و با ۱۲۸ رای موافق، ۵۶ رای مخالف و ۷ رای ممتنع این طرح به کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی ارجاع داده شد.
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته خود طرح استفساریه شمول عوارض آلایندگی به پالایشگاه‌های نفت و واحدهای پتروشیمی موضوع تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده را مورد بررسی قرار دادند.
بر اساس این استفساریه پالایشگاه‌های نفت و واحدهای پتروشیمی فارغ از آلاینده بودن و یا نبودن، ملزم به پرداخت یک درصد عوارض آلایندگی می‌شدند که پس از بررسی و با نظر رئیس مجلس این طرح استفساریه از دستور کار مجلس کنار گذاشته شد.
تصویب فوریت طرح بازنشستگی پیش از موعد روستائیان و عشایر
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین درخواست دو فوریت طرح بازنشسته کردن کسانی که در سن بازنشستگی هستند و هنوز حق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر را پرداخت می‌نمایند را بررسی
کردند.
وکلای ملت با ۱۱۳ رای موافق، ۲۷ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در صحن علنی با دو فوریت این طرح مخالفت کردند، اما در نهایت یک فوریت آن را با ۱۳۱ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۰۴نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.
در صورت تصویب نهایی طرح مذکور در صحن بهارستان، روستائیان و عشایری که ۹ سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند و به سن بازنشستگی رسیده‌اند، می‌توانند از حقوق بازنشستگی استفاده کنند.
حضور رئیس کمیته امور بین‌المللی مجلس کره‌جنوبی در جلسه علنی
شاهین محمدصادقی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته پارلمان، اسامی مهمانان جلسه را قرائت کرد. بر اساس اعلام وی، رئیس کمیته امور بین‌الملل، تجارت و اتحاد مجلس ملی جمهوری کره‌جنوبی و هیئت همراه، جزو مهمانان جلسه علنی مجلس بودند که این عضو هیئت رئیسه ضمن خوشامدگویی به این افراد، حضورشان در ایران را گرامی داشت.
موافقت با طرح دوفوریتی واردات غیرضروری محصولات کشاورزی
در ادامه نمایندگان مجلس دوفوریت طرح ممنوعیت واردات غیرضروری محصولات کشاورزی را مورد بررسی قرار دادند.
وکلای ملت پس از استماع سخنان موافقان و مخالفان دوفوریت طرح مذکور، در نهایت با بررسی فوری این طرح در قالب دوفوریت با ۱۱۲ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر مخالفت کرده و یک فوریت آن را با ۱۱۳ رای موافق، ۳۸ رای مخالف و ۳ رای ممتنع به تصویب رساندند.
درصورت تصویب نهایی طرح مذکور در صحن بهارستان، دولت موظف می‌شود از واردات محصولات کشاورزی یک ماه قبل و بعد از فصل برداشت تولیدات داخلی که جوابگوی مصرف داخل کشور می‌باشد، جلوگیری کند.
طرح دو فوریتی مجلس در الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای
روز گذشته طرح دو فوریتی الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای و مصادیق آن در مذاکرات هسته‌ای در چارچوب معاهده ان پی تی با 110 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی شد.
«جواد کریمی قدوسی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص چزئیات این خبر به ایرنا گفت: این طرح روز سه شنبه تقدیم هیئت رئیسه شده و قرار است دو فوریت آن امروز (چهارشنبه 29 آبان) در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: هدف غرب از مذاکرات هسته‌ای با ایران متوقف کردن همه فعالیت‌های هسته‌ای است و به توقف غنی‌سازی 20 درصد اکتفا نخواهد کرد.
کریمی قدوسی با بیان این که تصویب این طرح کارشکنی در روند مذاکرات به شمار نمی‌رود، اظهارداشت: این طرح می‌تواند پشتوانه‌ای برای مذاکره‌کنندگان هسته‌ای نیز محسوب شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: در دور اول مذاکرات ژنو طرف غربی پیشنهاد پذیرش پروتکل الحاقی توسط ایران را مطرح کرد و مخالفت مجلس با آن باعث شد که در دور دوم مذاکرات به آن اشاره‌ای
نکند.
طرح الزام دولت به صیانت از حقوق هسته‌ای دولت را موظف می‌کند که به غنی سازی 20درصد ادامه داده و تاسیسات هسته‌ای آب سنگین اراک را تکمیل کند.
پایان جلسه علنی
حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد که در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه علنی روز سه‌شنبه خانه ملت را برعهده داشت، زنگ پایان جلسه را به صدا در آورد و زمان جلسه بعدی را روز چهارشنبه ۲۹ آبان با دستور ادامه رسیدگی به دستور هفتگی اعلام
کرد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 29 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهور روسیه:زیاده‌خواهی‌ها در مذاکرات مسیر توافق برد- برد را با دشواری‌هایی روبه‌رو می‌کند

روحانی در تماسی تلفنی پوتین با وی تاکید کرد: زیاده‌خواهی‌ها در مذاکرات، می‌تواند مسیر توافق برد- برد را با دشواری‌هایی روبه‌رو کند.
خبرگزاری فارس: زیاده‌خواهی‌ها در مذاکرات مسیر توافق برد- برد را با دشواری‌هایی روبه‌رو می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری در این گفتگوی تلفنی که به ابتکار رییس‌جمهور روسیه و ظهر امروز دوشنبه انجام گرفت، طرفین در خصوص روابط دوجانبه، تحولات منطقه و مذاکرات هسته‌ای تبادل نظر کردند.

روحانی با اشاره به دیدار قبلی دو رییس‌جمهور در بیشکک و تحولات مثبت پس از آن در روابط دو کشور گفت: خرسندم که روابط دو کشور پس از دیدار اخیر در مسیر سازنده‌ای قرار گرفته و اقدامات قابل توجهی در مسیر اجرایی شدن آن توافقات به عمل آمده است؛ امیدوارم توافقات ما، آغازی برای روابط گسترده و بلندمدت بین دو کشور دوست و همسایه باشد و بتوانیم با ادامه مذاکرات، گام‌های برداشته شده را تحکیم بخشیم.

رییس‌جمهور در خصوص مذاکرات هسته‌ای، با تشکر از مواضع روسیه در اجلاس اخیر ژنو و بیان اشتراکات فراوان در نظرات دو کشور، تاکید کرد: ایران همان‌طور که بارها اعلام کرده است کلیه فعالیت‌های هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز و زیر نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است. در مذاکرات اخیر پیشرفت‌های خوبی حاصل شده بود ولی باید همه به این نکته توجه داشته باشند که زیاده‌خواهی‌ها، می‌تواند مسیر توافق برد- برد را با دشواری‌هایی روبه‌رو کند. به نظر ما نباید شرایطی ایجاد شود که در اراده طرفین برای حصول توافق و رسیدن به نتیجه مرضی‌الطرفین خللی پدید آید.

روحانی در مورد وضعیت منطقه و سوریه نیز گفت: ما تلاش خواهیم کرد تحولات اخیر را برای همسایگان‌مان در منطقه تبیین کرده و نشان دهیم که ایران به دنبال صلح‌جویانه‌ترین روابط در منطقه و با همسایگان است.

رییس‌جمهور تصریح کرد: ایران و روسیه در موضوع سوریه اشتراک نظرهای زیادی با هم دارند و خوشبختانه همه کشورهای تاثیرگذار به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر جنگ راه حل این بحران نیست و همه پذیرفته‌اند که گروههای تروریستی بیشترین خطر برای منطقه هستند که متاسفانه در داخل سوریه جنایات ضد انسانی خطرناکی انجام داده و می‌دهند. ما می‌توانیم دیدگاه‌های مثبت خود را در صورتی که شرایط لازم ایجاد شود، در اجلاس ژنو 2 به توافقات مهم تبدیل کنیم. البته حضور ما در این اجلاس بدون پیش شرط امکان پذیر خواهد بود.

در این مکالمه تلفنی، رییس‌جمهور روسیه نیز با اشاره به تحولات مثبت روابط دو کشور و بیان اراده خویش برای تحکیم روابط درازمدت و صمیمانه ایران و روسیه، اقدامات مورد نظر برای توسعه روابط در آینده نزدیک را مطرح و از همکاری‌های فیمابین اظهار خرسندی نمود.

پوتین در زمینه مذاکرات هسته‌ ای در ژنو گفت: در ژنو توافق بسیار نزدیک بود و ایران هم همکاری بسیار خوبی داشت که می‌توانست به نتیجه مطلوبی منجر شود ولی متاسفانه همانطور که می‌دانید با مساله‌ای که پیش آمد، توافق به تعویق افتاد. روسیه برای موفقیت این مذاکرات که در پس آن، اراده جدی طرفین وجود دارد، به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

رییس‌جمهور روسیه در خصوص تحولات سوریه و اجلاس ژنو2 هم با ذکر نتایج مثبت و مفید حضور ایران، به تبیین آخرین وضعیت منطقه پرداخت

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جای خالی یک طرح در مجلس و اقدامات نابحای دولت

جای خالی یک طرح:

اکونومیست با اشاره به دموکرات بودن مجلس سنای آمریکا، نوشته است سران سنا در بحث مذاکرات هسته‌ای ایران به دنبال افزایش تحریم‌ها هستند تا آمریکا دست پرتری در مذاکرات داشته باشد، اما در عین حال نمی‌خواهند در برابر رئیس‌جمهور هم حزب خود که مخالف تحریم‌های بیشتر است بایستند. همین موضوع موجب تضعیف موضع «آیپک» به عنوان اصلی‌ترین لابی حامی اسرائیل در کنگره نیز شده است.

حتی کسانی که کمترین کار سیاسی انجام داده  نیز متوجه می شود که  بحث افزایش تحریم در کنگره یک بازی سیاسی است که برای امتیاز ندادن به ایران مطرح می شود تا  چنانچه اکونومیست مطرح کرده است مذاکره کنندگان آمریکائی به مذاکره کنندگان ایرانی مطرح کنند  در مقابل امتیازاتی  که از ایران می گیریم در مقابل از افزای تحریمها جلوگیری می کنیم و نیازی به کاهش تحریمها نیست چون تحریمهای جدیدی را وضع نکردیم.

و در این میان جای یک طرح در مجلس خالی است  تا پشتیبان تیم مذاکره کننده  وقدرت چانه زنی مذاکره کنندگان را افزایش دهد و چنانکه بارها مجلس مطرح  کرده و لی نمیدانم در این موقعیت چرا هیج حرف و حدیثی مطرح نمیشود طرح خروج از NPTدرصورت عدم رسیدن به توافق در مدت زمان معین است.

اقدامات نابجای دولت در آستانه مذاکرات:

1- رئیس جمهور در جریان مذاکرات هسته ای در 22 مهر ماه در دانشگاه تهران حضور یافته  و می فرماید دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که با خزانه خالی با انبوهی از بدهکاری مواجه بوده است. و آیا رئیس جمهور نمی داند که در جریان مذاکرات اگر خزانه دولت خالی هم باشد (که به اظهارات بعدی خود دولتیان خالی نیست ) نباید چنین حرفی را می زد و در ذهن متبادر می کند که برای انجام آتش بس جنگی و تعیین سرحدات فرماندهی را به مذاکره می فرستیم و در جریان این مذاکره فرمانده ارتش اعلام کند که ما هیچ مهماتی نداریم . و در این فرایند آیا دشمن حاضر خواهد بود از خاک شما غقب برود البته که نه.

2- رییس‌جمهور در جلسه هیئت دولت مورخه 28 مهر ماه با تشکر از تلاش‌های هیات دیپلماتیک در مذاکرات با کشورهای ۱+۵ در ژنو گفت: به لطف خداوند و به یمن حماسه سیاسی مردم در انتخابات، تحرک دیپلماتیک دولت در تعامل سازنده با جهان، با حمایت و اعتماد رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین مدت کوتاه، آثار ارزشمندی داشته است که هم دولت‌ها را به تجلیل از مردم سالاری در ایران واداشته است و هم روند فزاینده تحریم‌ها را متوقف کرده است. و این سخن رئیس جمهور مگر نه این است که مطابق اعلام  اکونومیست کنگره آمریکا با مطرح کردن بازی افزایش تحریمها به نتایج مورد نظر دست یافته است.

3- اما چند روز بعد از پایان مذاکرات ژنو و یک هفته قبل از آغاز دور بعدی مذاکرات - 29 و 30 آبان/ 20 و 21 نوامبر در ژنو - آقای یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران می‌آید و یک روز پس از بازگشت در گزارش فصلی آژانس از توافق «پربار»! با مسئولان هسته‌ای کشورمان خبر می‌دهد. پرداختن به جزئیات بیشتر گزارش فصلی آژانس را به زمان دیگری موکول می‌کنیم و در محدوده این نوشته محدود تنها به بخشی از گزارش یاد شده بسنده می‌کنیم که در آن آقای آمانو تصریح می‌کند «ایران از 3 ماه قبل توسعه فعالیت‌ هسته‌ای خود را متوقف کرده است» و خبر می‌دهد «از 3 ماه قبل تاکنون هیچ قطعه اصلی جدیدی در رآکتور اراک نصب و افزوده نشده و میزان ذخایر اورانیوم با غنای 20 درصد نیز در طول 3 ماه گذشته فقط 5 درصد افزایش داشته است» و می‌افزاید «ایران از 3 ماه قبل تاکنون از نصب و به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته IR2m نیز خودداری ورزیده است».
حالا یک بار دیگر این بخش از گزارش فصلی آژانس را مرور کنید! چه می‌بینید؟! آیا فعالیت‌های هسته‌ای متوقف شده و یا به شدت کاهش‌یافته‌ای که آقای آمانو در گزارش خود به آن اشاره می‌کند، بخش قابل توجه و با اهمیتی از همان خواسته‌های غیرقانونی و باج‌خواهانه‌ای نیست که گروه 1+5 در مذاکرات ژنو2 به ایران پیشنهاد کرده و با مخالفت جدی تیم محترم مذاکره‌کننده کشورمان روبرو شده و در نتیجه، مذاکرات مورد اشاره بدون توافق به پایان رسیده بود؟! اگر چنین است - که هست - ادامه مذاکرات برای چیست؟! و در حالی که قبل از شروع مذاکرات ژنو3، دست تیم مذاکره‌کننده کشورمان را از برگ‌های برنده‌ای که لازمه حضور در مذاکره است خالی کرده‌ایم، این عزیزان را برای مذاکره و چانه‌زنی درباره کدام بخش از مسائل باقیمانده به ژنو می‌فرستیم؟!
 حریف در جریان مذاکرات ژنو 2، از توقف تولید اورانیوم 20 درصد غنی شده، کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال در نطنز، خودداری از نصب سانتریفیوژهای پیشرفته IR2m، توقف فعالیت راکتور آب سنگین اراک و پیشگیری از نصب قطعات اصلی آن و... به عنوان با اهمیت‌ترین و ضروری‌ترین امتیازات مورد درخواست خود از ایران یاد می‌کرد ولی اکنون که آمانو در گزارش رسمی آژانس به دریافت این امتیازات از ایران تصریح می‌کند، حریف نه فقط در قبال این همه امتیاز برجسته و با اهمیت که مفت و مجانی از ایران به چنگ آورده است کمترین ابراز تشکری نکرده است! بلکه به روال «بازی کف و سقف» بر میزان امتیازات باج‌خواهانه خود نیز افزوده و رجز ناخشنودی هم می‌خواند!

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پادداشت روز کیهان:قرار این نبودکه قبل از مذاکره متوقف شویم

1- برخی از نظریه‌پردازان سیاسی از «مذاکره» با عنوان «بازی میان کف و سقف» یاد می‌کنند و توضیح می‌دهند که در جریان مذاکره هر یک از طرفین تلاش می‌کنند «سقف» مطالبات خود را تا آنجا که ممکن است بالاتر ببرند و در همان حال، خواسته‌های حریف را به «کف» برسانند به گونه‌ای که مرحله بعد از «کف»، زمین‌گیر شدن طرف مقابل را به دنبال داشته باشد. این تعریف از «مذاکره» ترجمان دیگری از همان تعبیر معروف «معامله» یا «بده بستان» است چرا که در انجام یک معامله، هر یک از طرفین می‌کوشند ارزش آنچه می‌دهند یا قرار است بدهند را بالاتر و بهای آنچه می‌ستانند را پائین‌تر نشان بدهند. اگر این تعریف از مذاکره قابل قبول باشد که هست و مذاکره چیزی غیر از بازی میان کف و سقف و معامله و بده بستان نیست، می‌توان و باید نگران بود که چرا در آستانه مذاکرات پیش‌روی ایران و گروه کشورهای 1+5 و قبل از شروع مذاکرات به جای آمادگی برای مقابله جدی با امتیازات مورد ادعای حریف که تمامی آنها - بدون استثناء - غیرقانونی و باج‌خواهانه است، بخشی از فعالیت هسته‌ای قانونی خود را تا سطح نزدیک به توقف پائین آورده‌ایم!
توضیح آن که یکی از پیشنهادهای حریف در مذاکرات ژنو 2 که به گفته مشترک جان کری وزیر امور خارجه و خانم «وندی شرمن» مذاکره‌کننده ارشد آمریکا می‌تواند، تضعیف و نهایتا توقف برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را در پی داشته باشد، پیشنهاد محدود کردن تعداد سانتریفیوژهای فعال در نطنز، توقف تولید اورانیوم 20 درصد غنی‌شده و خودداری از نصب و به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته بود. این خواسته‌ها که همراه با چند خواسته غیرقانونی دیگر در مذاکرات ژنو به ایران پیشنهاد شده بود با مخالفت تیم هسته‌ای کشورمان - که قابل تقدیر است - روبرو شده و به همین علت، مذاکرات ژنو 2 بدون دسترسی به توافق، پایان یافته بود.
اما چند روز بعد از پایان مذاکرات ژنو و یک هفته قبل از آغاز دور بعدی مذاکرات - 29 و 30 آبان/ 20 و 21 نوامبر در ژنو - آقای یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران می‌آید و یک روز پس از بازگشت در گزارش فصلی آژانس از توافق «پربار»! با مسئولان هسته‌ای کشورمان خبر می‌دهد. پرداختن به جزئیات بیشتر گزارش فصلی آژانس را به زمان دیگری موکول می‌کنیم و در محدوده این نوشته محدود تنها به بخشی از گزارش یاد شده بسنده می‌کنیم که در آن آقای آمانو تصریح می‌کند «ایران از 3 ماه قبل توسعه فعالیت‌ هسته‌ای خود را متوقف کرده است» و خبر می‌دهد «از 3 ماه قبل تاکنون هیچ قطعه اصلی جدیدی در رآکتور اراک نصب و افزوده نشده و میزان ذخایر اورانیوم با غنای 20 درصد نیز در طول 3 ماه گذشته فقط 5 درصد افزایش داشته است» و می‌افزاید «ایران از 3 ماه قبل تاکنون از نصب و به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته IR2m نیز خودداری ورزیده است».
حالا یک بار دیگر این بخش از گزارش فصلی آژانس را مرور کنید! چه می‌بینید؟! آیا فعالیت‌های هسته‌ای متوقف شده و یا به شدت کاهش‌یافته‌ای که آقای آمانو در گزارش خود به آن اشاره می‌کند، بخش قابل توجه و با اهمیتی از همان خواسته‌های غیرقانونی و باج‌خواهانه‌ای نیست که گروه 1+5 در مذاکرات ژنو2 به ایران پیشنهاد کرده و با مخالفت جدی تیم محترم مذاکره‌کننده کشورمان روبرو شده و در نتیجه، مذاکرات مورد اشاره بدون توافق به پایان رسیده بود؟! اگر چنین است - که هست - ادامه مذاکرات برای چیست؟! و در حالی که قبل از شروع مذاکرات ژنو3، دست تیم مذاکره‌کننده کشورمان را از برگ‌های برنده‌ای که لازمه حضور در مذاکره است خالی کرده‌ایم، این عزیزان را برای مذاکره و چانه‌زنی درباره کدام بخش از مسائل باقیمانده به ژنو می‌فرستیم؟!
2- حریف در جریان مذاکرات ژنو 2، از توقف تولید اورانیوم 20 درصد غنی شده، کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال در نطنز، خودداری از نصب سانتریفیوژهای پیشرفته IR2m، توقف فعالیت راکتور آب سنگین اراک و پیشگیری از نصب قطعات اصلی آن و... به عنوان با اهمیت‌ترین و ضروری‌ترین امتیازات مورد درخواست خود از ایران یاد می‌کرد ولی اکنون که آمانو در گزارش رسمی آژانس به دریافت این امتیازات از ایران تصریح می‌کند، حریف نه فقط در قبال این همه امتیاز برجسته و با اهمیت که مفت و مجانی از ایران به چنگ آورده است کمترین ابراز تشکری نکرده است! بلکه به روال «بازی کف و سقف» بر میزان امتیازات باج‌خواهانه خود نیز افزوده و رجز ناخشنودی هم می‌خواند!
خدای مهربان بر درجات امام راحل ما(ره) بیفزاید که با نگرانی به مسئولان هشدار می‌داد و درباره هدف نهایی دشمنان می‌فرمود «غرب و شرق تا شما را از هویت اسلامیتان- به خیال خام خود- بیرون نبرند، آرام نخواهند نشست. نه از ارتباط با متجاوزان خشنود شوید و نه از قطع ارتباط با آنان رنجور. همیشه با بصیرت و با چشمانی باز به دشمنان خیره شوید و آنان را آرام نگذارید که اگر آرام گذارید، لحظه‌ای آرامتان نمی‌گذارند» حضرت امام(ره) بلافاصله بعد از این هشدار و در همین پیام تأکید می‌فرمایند که «البته ما از زحمات وزارت امور خارجه قدردانی می‌کنیم» و این دقیقاً همان هشدار اخیر حضرت آقا است که در دیدار 12 آبان دانش‌آموزان و دانشجویان بعد از اعلام این نکته که «به مذاکرات جاری خوشبین نیستم» از تیم مذاکره کننده کشورمان با عنوان «فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می‌باشند» یاد کرده و در همان حال تأکید می‌فرمایند «توصیه من به مسئولان عرصه دیپلماسی و مذاکره این است که مراقب باشید، لبخند فریب‌گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نکند» و اکنون این سؤال به گونه‌ای جدی از مسئولان محترم عرصه دیپلماسی و مذاکره‌کننده ایران اسلامی در میان است که آیا متوقف کردن بخشی از فعالیت هسته‌ای کشورمان، آنهم فعالیت‌های مورد درخواست باج‌خواهانه حریف در مذاکرات ژنو 2 نشانه به اشتباه افتادن و فریب خوردن از لبخندهای مزورانه دشمن نیست؟!
3- پیش از این درباره ترفند فریبکارانه «پلیس بد و پلیس خوب» که از سوی آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی در نقش‌های به ظاهر متفاوت و در واقع با یک هدف واحد و از قبل تعریف شده به صحنه آمده است توضیحات مستندی داشته‌ایم و در این مختصر، فقط این پرسش را با مسئولان محترم دیپلماسی کشورمان در میان می‌گذاریم؛ آیا بر این باورید که آمریکا برای جلب نظر ایران اسلامی، پیوندهای ارگانیک خود با اسرائیل را نادیده گرفته و وا می‌نهد؟! بدیهی است پاسخ مثبت به این پرسش تنها می‌تواند برخاسته از ساده‌اندیشی باشد! بنابراین برخی- تاکید می‌شود برخی- از آقایان چرا و با کدام توضیح منطقی، مخالفت‌های آمیخته به لحن عصبانی رژیم صهیونیستی با توافق میان ایران و 5+1 را «واقعی»! تلقی می‌کنند؟! و توجه ندارند که این ترفند برای کسب امتیاز بیشتر در مذاکرات پیش روی است؟ همین دو روز قبل سخنگوی کاخ‌سفید اعلام کرد «اختلاف آمریکا و اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکتیکی است» و نتانیاهو در جمع اعضای کابینه رژیم صهیونیستی تاکید کرد «مخالفت ما برای آن است که دوستانمان را متقاعد کنیم تا به توافق بهتری با ایران دست پیدا کنند»! و افزود «این خواسته، شدنی است زیرا ایران تحت فشار قرار دارد»!
شما عزیزان در پرواز بازگشت از سفر نیویورک بودید که وزارت خارجه آمریکا با صدور یک بیانیه رسمی اعلام کرد «دست به هیچ اقدامی نمی‌زند که برای اسرائیل نگران‌کننده باشد»! «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح می‌کند که «فرانسه کاملا با ما موافق است» و نشریه صهیونیستی تایمز اسرائیل اطمینان می‌دهد که «اختلاف میان آمریکا و اسرائیل بر سر توافق با ایران ماهیت تاکتیکی دارد» و ... آیا هنوز هم تصور می‌فرمائید که آمریکا به خاطر جلب رضایت ایران اسلامی با رژیم‌صهیونیستی و فرانسه اختلاف پیدا کرده است؟!
4- و بالاخره امتیازاتی که اخیرا با توقف بخش قابل توجهی از فعالیت هسته‌ای کشورمان به حریف داده‌ایم و در گزارش آمانو به آن تصریح شده است، فقط با واژه «باج دادن» قابل توضیح است و این نگرانی جدی را دامن می‌زند که تیم محترم مذاکره‌کننده کشورمان بی‌آن که بخواهند یا متوجه باشند در این اقدام خسارت‌آفرین و غیرقابل توجیه از وسوسه‌های شیطانی اصحاب فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 که در پوشش مشاوره به آنان ارائه شده است، تاثیر پذیرفته باشند. جماعت فتنه‌گر یک بار در فتنه 88 با دست زدن به وطن‌فروشی و خیانت آشکار در پی تسلیم میهن اسلامی به بیگانگان بودند که از ملت بزرگوار ایران تودهنی سختی خوردند، از این روی هرگز دور از انتظار نیست که با نفوذ در نقاط پیرامونی دولت محترم اندیشه خیانت دیگری را در سر داشته باشند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

شاهد پیشرفت چشمگیری در مذاکرات هسته‌ای با ایران بودیم/دیدارها برای دستیابی به توافق ادامه خواهد داشت

 

گیدو وستروله وزیر امور خارجه آلمان بر پیشرفت چشمگیر مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب تاکید کرد.
به گزارش سرویس بین‌ الملل باشگاه خبرنگاران ؛"گیدو  وستروله" وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه گفت: مذاکرات فشرده‌ای که در ژنو میان ایران و گروه 5+1 پیرامون پرونده هسته‌ای این کشور برگزار شد، شاهد پیشرفت چشمگیری بود.

وی در تصریحات خود که مرکز رسانه ای آلمان در قاهره بعد از مذاکرات شش قدرت جهانی با ایران آن را امروز منتشر ساخت می‌افزاید: هنوز مسائلی باقی است که باید به آن رسیدگی شود و ما تصمیم گرفتیم نماینده عالی سیاست خارجی و مدیران سیاسی در آینده‌ای نزدیک برای دست یافتن به یک توافق همه جانبه در تهران دیدار داشته باشند.

شایان ذكر است؛ روز‌های 16، 17 و 18 آبان سال جاری مذاكراتی بین تیم مذاكره‌كننده ایرانی و گروه 1+5 در ژنو برگزار شد كه به اذعان دوطرف مذاكره‌كننده پیشرفت‌هایی حاصل شد، ولی طرفین به توافق نرسیدند و قرار شد این مذاكرات 10 روز بعد به منظور رسیدن به یك توافق بر سر مسائل صلح‌آمیز هسته‌ای ایران برگزار شود.
انتهای پیام/

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 22 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ظریف: ایران بر فناوری و حقوق خود اصرار دارد و آماده رفع نگرانی‌های دیگران است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران بر فناوری و حقوق خود اصرار دارد و در عین حال آمادگی داریم نگرانی‌های دیگران را رفع کنیم.
خبرگزاری فارس: ظریف: ایران بر فناوری و حقوق خود اصرار دارد و آماده رفع نگرانی‌های دیگران است

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به ژنو، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از نشست خبری مشترک با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران داخلی در خصوص تفاوت دیدگاه ها در بین 1+5 عنوان کرد: تئوری توطئه کمکی به فهم مطلب نمی کند. این دفعه خانم اشتون فرصت زیادی را فراهم کرده بود که با طرف آمریکایی جلسات متعددی داشتیم و دیدگاه ها در جلسات مطرح شد.

وی با بیان اینکه اختلاف نظرها طبیعی است از خبرنگاران خواست که بیش از حد بر روی آن سرمایه گذاری نکنند و خاطرنشان کرد: با جدیت، اعتماد به نفس، خودباوری و باور به توان مردم و جمهوری اسلامی و توان حماسه سیاسی انتخابات اخیر برای کشور و سیاست خارجی ایجاد کرد و باور به همه توانمندی‌ها این مذاکرات را به پیش می بریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای، یادآور شد: بیشترین زحمت را در مذاکرات این دوستان کشیدند و حضور من کمرنگ تر از همه دوستان بوده است. ساعت های فراوانی که برای این کار صبر کردند و مقاومتی که در مقابل هر گونه زیاده خواهی نشان دادیم و خواهیم داد.

ظریف افزود: قصد ما این است که با دنیا با منطق صبحت کنیم و  می‌خواهیم در سطح بین المللی به عنوان مردمی که دنبال فرهنگ و منطق هستند و دنبال سلاح هسته‌ای نیستند و سلاح هسته ای را مضرر می دانند، وارد بحث شویم. آنچه که باعث شده در دو سه ماه اخیر تمام بدخواهان جمهوری اسلامی در انزوا قرار گیرند، معرفی چهره واقعی مردم ایران و از دید ما گفتمان اصیل انقلاب اسلامی که گفتمان مبتنی بر اعتدال و تعامل سازنده است.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا درباره گام آخر به توافق رسیده اید؟ عنوان کرد: هنوز توافقی صورت نگرفته، در مسیر رسیدن به توافق پیشرفت های خوبی داشتیم. حتما در هر توافقی سه مرحله ای را که مطرح کردیم یعنی هدف مشترک، گام اول و آخر باید هر سه با هم پیش بروند. بدون اینکه این سه مرحله را با هم داشته باشیم نمی توانیم به نتیجه برسیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: علاوه بر این، باید سازوکاری تعریف کنیم که در برنامه کاری ما هست که بتواند بر صحت کارمان نظارت کند. ما این چارچوب ها را در ذهن داریم که برخی از آنها مورد توافق همه هست و برخی جزییات است که ممکن است جزییات مهمی باشد که هنوز درباره آن توافق نداریم که در مورد آن صحبت می کنیم.

وی درباره مباحث مورد اختلاف نیز عنوان کرد: اینکه ما چه می خواستیم یا آنها چه می خواستند و درباره چه مواردی توافق بود هنوز در مرحله بحث هستیم. اختلاف نظر از ابتدا وجود داشته و اگر نبود که ما اینجا نبودیم. در حال کم کردن این اختلاف نظرها هستیم. حتما بی اعتمادی جدی است. ما (مذاکره کنندگان)، مردم و مسئولان نسبت به روشی که در مورد برنامه هسته ای ایران وجود داشته، هم منتقد جدی هستیم و هم بی اعتمادیم و آن را عادلانه نمی دانیم.

ظریف گفت: معتقدیم هر قدمی برداشته می شود باید این اعتماد را در ما ایجاد کند. آنچه برای من و همکارانم بسیار مهم بوده این بوده که این روند هم اعتمادساز باشد. به جای اینکه روندی را به کار ببریم که باعث ایجاد تنش و اختلاف شود.

وی درباره اظهارات مایکل مان مبنی بر اختلاف نظر درباره سطح و میزان غنی سازی عنوان کرد: آقای مایکل مان که در مذاکرات ما نبوده اند. نکاتی که درباره تفاهم و اختلاف گفته می شود، خیلی مبنای واقعی ندارد، چون ما درباره کل یک طرح صحبت می کنیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در مذاکره قاعده این است که تا زمانی روی همه چیز توافق نکرده باشید روی هیچ چیز توافق نکرده اید.

وی درباره اینکه در 10 روز آینده بتوان به توافق جدی نائل شد؟ گفت: همه هیئت ها به پایتخت ها برمی گردند و فرصت می کنند با مقاماتشان مشورت کرده و بیشتر فکر کنند. این روند 8 سال در جهت دیگری حرکت می کرده است. در این جهت که قرار نبوده به نتیجه برسد. نمی گویم سوء نیتی وجود داشته، در طرف ایرانی جز حسن نیت چیزی نبوده، ولی میزان بی اعتمادی به حدی بوده است که در جهت رسیدن به نتیجه گامی برداشته نشده است.

وزیر خارجه ایران تأکید کرد بعد از 8 سال حرکت جدیدی در دیپلماسی صورت گرفته که طول می کشد. امیدواریم با گذشت زمان نگرانی ها برطرف شود.

وی در خصوص بحث تحریم گفت: از نشست ژنو همه طرف ها متخصصان تحریم را آورده بودند و این نشان می دهد که یکی از اساسی ترین موضوعاتی که در این بحث ها مطرح است، موضوع تحریم است.

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که آیا جلسه بعدی در سطح وزرا خواهد بود؟ عنوان کرد: جلسه بعد به شیوه ژنو یک و دو خواهد بود.

وی در واکنش به برخی گزارش‌هایی که از حاکی از نگرانی‌های وزیر خارجه فرانسه از رآکتور آب سنگین اراک بود، گفت: آب سنگین جزیی از برنامه هسته ای ایران است. اینکه یک کشور بحث آب سنگین را مطرح کرده باشد خیلی چیز عجیبی نیست. توافق و خواسته ها مهم است. ایران بر فناوری و حقوق خود اصرار دارد و در عین حال آمادگی داریم نگرانی های دیگران را رفع کنیم. نمی خواهیم کسی فکر کند از آب سنگین و غنی سازی به دنبال ایجاد سلاح هستیم. این تصور را به نفع خود نمی دانیم و فکر می کنیم چنین تصوری برای جمهوری اسلامی خطر امنیتی دارد.

وزیر خارجه در خصوص اینکه آیا در گفت وگو با فرانسوی ها درباره سایر اختلافات دو کشور گفت وگو کردید؟ گفت: من در سفرم به پاریس درباره موضوعات مختلف صحبت کردم. ما اعلام کرده ایم موضوع مذاکرات ما در 1+5 و در مذاکرات جانبی 1+5 صرفا موضوع هسته‌ای است و هیچ موضوع دیگری را مطرح نمی‌کنیم. نه با فرانسه، نه با آمریکا و نه با دیگر بازیگران؛ هدف این مذاکرات چیزی نیست جز مذاکرات هسته‌ای. نه هدف تغییر نوع رابطه است و نه حل مشکلات دیگر. هدف صرفا موضوع هسته ای و پرداخنن و حل و فصل آن است که گام مهمی در جهت ایجاد اعتماد و رفع بی اعتمادی ها است.

ظریف همچنین تأکید کرد: ایران بر فناوری و حقوق خود اصرار دارد و آماده رفع نگرانی‌های دیگران است.

وی درباره سفر آمانو و دستیابی به توافق با آژانس گفت: ما روش دیگری با آمانو دنبال می کنیم و آن روش را تا حد خوبی در مذاکرات اخیر آقای عراقچی و همکاران در وین به پیش بردند و در سفر آمانو این مذاکرات ادامه یافته و نهایی می شود. روابط ما با آژانس باید بر اساس یک راهکار جدی برای حل و فصل موضوعات باشد و آژانس نقش اطمینان بخش ایفا کند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: آژانس باید با دقت بحث فنی را دنبال کند و ما آمادگی داریم لوازم را در این زمینه برای آژانس فراهم کنیم.

وی درباره نقش لابی صهیونیستی در این مذاکرات، گفت: بعید می دانم این رژیم دست و پاهایی می زند. اینکه چقدر هیئت ها نگرانی ها و تبلیغات رژیم صهیونیستی را مدنظر دارند به خودشان مربوط می شود. امیدواریم هیئت ها براساس منافع ملی خودشان و برای حل این مشکل ساختگی اقدام کنند. این رژیم دارنده سلاح هسته ای است و اینقدر ادعا دارد که درباره وضعیت دیگران صحبت می کند،این ادعاها خیلی نمی تواند مورد توجه باشد.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا مواضع فرانسه بر روابط تهران و پاریس تاثیر می گذارد؟ گفت: ما به دنبال توسعه روابط با همه کشورهایی که با آنها رابطه داریم، هستیم. با فرانسه در گذشته روابط خوبی داشتیم. من در سفر به پاریس و صحبت ها در ژنو به وزیر خارجه فرانسه گفتم در گذشته مذاکرات هسته ای که با سه کشور اروپایی مذاکره می کردیم فرانسه نقش پیشتاز داشت و امیدواریم فرانسه نقش بسیار مثبتی را ایفا کند.

وزیر خارجه در عین حال گفت که مذاکرات خوب بود و در مذاکرات پیشرفت داشتیم.

ظریف همچنین گفت: 23 نوامبر میزبان اجلاس وزرای خارجه اکو در تهران هستم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در 20 نوامبر امکان حضور وزرای خارجه در ژنو وجود دارد، گفت: «بعید می دانم».

ظریف افزود: «فکر می کنم جلسه آینده جلسه جدی 1+5 در سطح سابق داشته باشیم.»

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

روحانی:ایران در برابر هیچ قدرتی سر تعظیم فرود نخواهد آورد

وی در ادامه افزود: ما به زبان و عمل به طرف‌های مذاکره کننده گفته‌ایم که به هیچ عنوان تهدید، تحریم، تحقیر و تبعیض جواب  نخواهد داد و ایران در برابر تهدید هیچ قدرتی سر تعظیم فرود نمی‌آورد و نیاورده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما معتقدیم برای حل معضلات جهانی باید تنها عقلانیت و منطق روی میز باشد، خاطرنشان کرد: اگر عقلانیت و منطق روی میز باشد بوی عطر آن به مشام همه خواهد رسید و قبل از همه برای کسی است که پشت میز نشسته است اما اگر چیزی به غیر از عقلانیت، منطق، تدبیر و آینده‌نگری روی میز باشد، اثرش بوی تعفن برای جامعه و آن کسی است که پشت میز نشسته است.

روحانی در ادامه بر همین اساس متذکر شد: ایران روی میز مذاکره‌اش عقلانیت، منطق و تدبیر است و با همین اهرم در برابر دیگران حاضر می‌شود. برای ما حقوق ملت ایران از جمله حقوق هسته‌ای در چارچوب مقررات بین‌المللی و غنی‌سازی در خاک ایران و منافع ملی از خط قرمزهاست که این خط قرمزها قابل عبور نیست چرا که ما حاضر به تبعیض نیستیم و ملت ایران باید از حقوق قانونی خود برخوردار باشد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را برای توسعه می‌خواهیم و با اهداف صلح‌آمیز دنبال می‌کنیم نه تهدید و ساخت بمب هسته‌ای، خاطرنشان کرد: در دنیا رایج است اگر کلمه هسته‌ای برای کشوری به کار برود ذهن‌ها به سمت بمب هسته‌ای خواهد رفت اما این کلمه برای ایران با مقصود صلح‌آمیز استفاده می‌شود.

رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس با بیان اینکه ما منطق خود را در ژنو و نیویورک نشان دادیم، ادامه داد: تاکنون 3 جلسه مذاکره را پشت سر گذاشتیم و امروز طرح ایران بر روی میز قرار دارد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عضو کمیسیون آموزش مجلس: سؤال نتیجه ندهد استیضاح فرجی‌دانا در مجلس کلید می‌خورد

عضو کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرد وزیر علوم برای پاسخ به سؤال نمایندگان امروز و یا یکشنبه هفته آینده به کمیسیون آموزش می‌آید و در صورت نتیجه‌بخش نبودن سؤال، استیضاح وزیر کلید می‌خورد.
زهره طبیب‌زاده نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه نمایندگان بنا نداشتند تا در ابتدای کار به تقابل با وزیر علوم بپردازند، اظهار داشت: به همین خاطر است که در مرحله اول سؤال از وزیر را در دستور کار قرار دادیم.
وی افزود: از آنجایی که ما بنا داشتیم رعایت مراحل امر به معروف با وزیر علوم را کرده باشیم مطالب مورد نظر خود را در کمیسیون و به طور شفاهی به وزیر منتقل کردیم و حال نیز به صورت رسمی سؤال را در دستور کار قرار دادیم، علاوه بر این مطالب خود را ازطریق رئیس‌جمهور نیز به وی منتقل می‌کنیم و در صورت نتیجه‌بخش نبودن این اقدامات مجلس استیضاح وزیر علوم را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت وگو با فارس خاطرنشان کرد: طرح سؤال از وزیر علوم با 18 امضاء به هیئت‌رئیسه مجلس تحویل داده شده و وزیر علوم یکشنبه هفته جاری و یا هفته آینده برای پاسخ به سؤال نمایندگان در جلسه کمیسیون حاضر می‌شود.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

واکنش طرف ایرانی و 1+5 درباره روز سوم مذاکرات

وزیرامور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با کریستین ساینس مانیتور در مورد مذاکرات فشرده هیئت ایرانی با گروه 1+5 گفت: نگاهی به نتیجه تحریم‌ها و تهدیدهای گذشته باید مخالفان ایران را به بازنگری و استفاده از فرصت تکرار نشدنی فعلی وادارد.
ظریف افزود: «ما هنوز از دستیابی به توافق فاصله داریم زیرا باید این نگرانی‌ها را به طور قطعی مشخص کنیم و آنها را روی کاغذ بیاوریم و در شرایط مساعد می‌توانیم این کار را تکمیل کنیم».
وی افزود: فرصت برای همه طرف‌ها در مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک اندک است. وزیر خارجه ایران هشدار داد، هر تحریم تازه آمریکا ممکن است واکنش‌های تندی در تهران ایجاد کند و بی‌اعتمادی دو طرفه را که مدت‌هاست این مذاکرات را فلج کرده است، عمیقتر سازد.
ظریف گفت: «در صورتی که ما با نبود حسن‌نیت مواجه شویم و اگر شاهد تلاش‌های کنگره برای برهم زدن این روند باشیم، فکر نمی‌کنم دستان ما بسته باشد».
وی گفت: «پیام من برای قانونگذاران آمریکایی که از پیش تلاشی را برای جلوگیری از موفقیت این مذاکرات آغاز کرده‌اند، این است که به سوابق ما نگاه کنید» و افزود: اگر آمریکا سال‌ها قبل پیشنهادهای ایران را در خصوص برنامه هسته‌ای‌‌اش پذیرفته بود، امروز «ماجرا کاملا متفاوت بود». در آن زمان ایران کمتر از دویست سانتریفیوژ برای غنی‌سازی اورانیوم داشت.
ظریف گفت: «حالا پس از ده سال تحریم و تهدید، آنچه آمریکا به دست آورده است و آنچه کنگره به دست آورده است، نوزده هزار سانتریفیوژ است که در تهران فعال است. این سابقه آنها است و سابقه بسیار بدی است».
وی افزود: «من فکر می‌کنم آنها به این نتیجه رسیده‌اند که این [اشتباه] را تکرار نکنند.
اظهارات مقامات 1+5 در مورد مذاکرات
وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 و دیپلمات‌های ارشد غربی حاضر در مذاکرات فشرده سه روز گذشته در ژنو نیز مواضع محتاطانه و توام با بیم و امید درباره این گفت‌وگوها اتخاذ کردند. وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار سه‌جانبه جمعه شب ضمن هشدار درباره اختلافات چشمگیر میان ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) تصریح کرد: هنوز شکاف‌های مهمی وجود دارد که در صورت توافق با ایران باید این شکاف‌ها بسته شود.
کری اعلام کرد که روز جمعه به دعوت «کاترین اشتون» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ژنو سفر کرد.
وزیر خارجه انگلیس با استقبال از نتایج گفت‌وگوهای هسته‌ای در عین حال گفت که تاکنون توافقی به دست نیامده است.
هیگ تاکید کرد: هیچ ضرب‌الاجلی برای رسیدن به نتیجه در مذاکرات وجود ندارد.
«مایکل مان» سخنگوی «کاترین اشتون» مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از پایان 4 ساعت مذاکرات فشرده سه جانبه گفت بحث‌های خوبی در این ملاقات انجام شد.
لورن فابیوس وزیرخارجه فرانسه نیز که در اتخاذ مواضع تند علیه کشورمان گوی سبقت را از آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی ربوده است نیز گفت: هیچ قطعیتی درباره توافق هسته‌ای با ایران وجود ندارد. وی همچنین مدعی شد نیروگاه اراک و برنامه غنی‌سازی چالش‌های اصلی در مذاکرات ژنو هستند. این در حالی است که عراقچی مذاکره‌کننده ارشد ایران پس از پایان مذاکرات سه جانبه، گفت‌وگوها را خوب و سازنده توصیف کرد و گفت: پیشرفت‌هایی حاصل و نقاط منفی کم شد ولی هنوز کارهای زیادی باقی مانده است.
«کارل بیلد» وزیرخارجه سوئد نیز در پیامی در صفحه توییتر با اشاره به گفت‌وگوهای هسته‌ای در ژنو نوشت که به طور قطع مهم است که از فرصت در این گفت‌وگوها استفاده شود و اختلاف‌نظرات نباید منجر به تاخیر در تصمیم‌گیری شود.
وی در عین حال گفت: به نظر می‌رسد دشوارترین بخش گفت‌وگوها در ژنو نه با هیئت ایرانی بلکه با خود کشورهای غربی در جریان است و این خوب نیست.
هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت: مذاکرات به مرحله حساسی رسیده است. همه طرفها باید رویکرد منعطف و عملی خود را حفظ کنند و به دنبال راه حل برد - برد باشند که به نفع همه است. ما امیدواریم که همه طرفها شرایطی برای یک راه‌حل جامع، درازمدت و برابر ایجاد کنند.
وی تاکید کرد که پکن آماده است با همه طرف‌ها برای موفقیت و پیشرفت مذاکرات همکاری کند.
سرگئی ریابکوف معاون وزیرخارجه روسیه نیز با ابراز امیدواری به نتیجه مذاکرات گفت: کسی دوست ندارد بدون نتیجه مثبت ژنو را ترک کند.
روزنامه آمریکایی لس‌آنجلس‌تایمز در گزارشی به نقل از برخی منابع دیپلماتیک مدعی شده است که مذاکرات به هفته دیگر موکول خواهد شد.
این روزنامه آمریکایی مدعی است که «دیپلمات‌های ناامید غربی»، انتظار دارند که مذاکرات به هفته آینده موکول شود و انتظار ندارند که در مذاکرات جاری چیزی امضا شود.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

اشتون در نشست خبری:تفاوت هایی وجود دارد/ پیشرفت زیادی حاصل شده است

 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد:پیشرفت های زیادی حاصل شده و هنوز تفاوت هایی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به ژنو، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری پایانی مذاکرات ایران و 3+3 در ژنو گفت:در یک جلسه طولانی حضور داشتیم.پیشرفت های زیادی حاصل شده و هنوز تفاوت هایی وجود دارد.

وی افزود: ظریف و بنده با تیم مذاکره کننده ایران 20 نوامبر تشکیل جلسه خواهیم داد.
 
اشتون در پاسخ به سئوالی درباره چشم انداز این مذاکرات گفت: درگیر مذاکرات سختی بودیم ما به اینجا بر خواهیم گشت به این نشست که به کار ادامه دهیم و به هدف برسیم.
 
وی در خصوص نقش فرانسه در شکست مذاکرات اظهار داشت: فرانسه نقش مهمی را ایفا می کند امروز هم نقش مهمی ایفا کرد در کنار همکاران دیگر وزرا آمدند که به پیشبرد فرایند کمک کنند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جناب آقای وزیر اقتصاد و دارایی! در سال 92 بیش از 30 هزار میلیارد تومان مازاد درآمد حاصل از منابع قانون هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد

بی‌حساب و کتاب حرف زدن در مورد مسائل مالی و محاسباتی، ما را به این وادی می‌کشاند که رئیس‌جمهور مملکت بگوید خزانه خالی است. در حالی که خزانه سرشار از منابع مالی است اما وجوهش در حساب‌های موجود در خزانه متفرق است و طبق اصل 53 قانون اساسی«متمرکز» نیست!
سردبیر روزنامه رسالت با درج تحلیلی نوشت: وزیر محترم اقتصاد و دارایی اخیرا در باب دریافت‌ها و پرداخت‌های مربوط به قانون هدفمندی یارانه‌ها گفته است «در سال جاری باید 42 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شود اما درآمد حاصل از افزایش حامل‌های انرژی در سال جاری حداکثر 28 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. دولت مجاز است حداکثر 50 درصد از درآمد هدفمندی را به خانوارها اختصاص دهد یعنی از این رقم 14 هزار میلیارد تومانی می‌تواند یارانه پرداخت نماید. فاصله بین 14 تا 42 هزار میلیارد تومان باید خارج از قانون هدفمندی یارانه‌ها تامین شود.»
وی می‌افزاید: قانون هدفمندی یارانه‌ها چیست؟ منابع این قانون از کجا تامین و این منبع چگونه برآورد می‌شود؟ قانون هدفمندی یارانه‌ها فروش نفت خام در داخل را که تا پیش از این قانون در داخل در بودجه سنواتی صفر بوده جزء منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها محسوب می‌کند! مطابق قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت فروش نفت خام و میعانات گازی 95 درصد فوب خلیج‌فارس تعیین شده است و قیمت فروش گاز طبیعی در داخل 75 درصد متوسط قیمت گاز طبیعی صادراتی پس از کسر هزینه‌های انتقال، مالیات و عوارض تعیین شده است. علاوه بر نفت و گاز سخن از افزایش قیمت آب و برق و... در این قانون آمده که بدون شک می‌تواند جزء منابع حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها باشد. شرکت ملی نفت روزانه بیش از 5/1 میلیون بشکه نفت خام به شرکت پخش و پالایش می‌فروشد، قبل از قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت فروش برای عوام مجهول و برای خواص مجهول‌تر بود لذا در بودجه سنواتی اصلا به آن اشاره نمی‌شد و برخلاف تبصره 38 قانون بودجه سال 58 منابع حاصل از آن جزء درآمدهای شرکت ملی نفت محسوب می‌شد و نهادهای نظارتی نیز چشم و گوش خود را بر این تخلف بسته بودند.
محمد کاظم انبارلویی اضافه کرد: شرکت پخش و پالایش از 1/5 میلیون بشکه نفت خام تحویل گرفته روزانه خود بیش از 17 فرآورده نفتی تولید می‌کرد و علاوه بر برطرف کردن نیازهای داخل به فرآورده‌های نفتی، میلیاردها دلار از این فرآورده‌ها را نیز به خارج صادر می‌کرد. اینکه شرکت ملی نفت یا شرکت ملی پخش و پالایش طرف حساب دولت در تأمین منابع هدفمندی یارانه‌هاست یا نه، بنده اطلاعی ندارم. اگر شرکت ملی نفت باشد باید منابع حاصل از فروش نفت خام در داخل را وفق تبصره ماده یک قانون هدفمندی یارانه‌ها در اختیار دولت برای تأمین منابع قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار دهد. اگر پخش و پالایش است باید وجوه ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را در اختیار دولت قرار دهد تا وفق قانون هدفمندی یارانه‌ها به پرداخت‌های مورد نظر در این قانون عمل شود. نگاهی به صورت‌های مالی شرکت ملی نفت ایران در سال 91 نشان می‌دهد در این سال شرکت ملی نفت، بیش از 817 هزار میلیارد ریال نفت خام به شرکت پالایش و پخش فروخته است. این مبلغ از مبلغ فروش نفت خام صادراتی هم بیشتر است که درآمد حاصل، از خرده‌فروشی آن در داخل کشور محقق شده است.
وی تصریح کرد: فروش نفت در داخل همه ساله با توجه به بازار روزافزون مصرف آن در داخل متغیر و رو به رشد است. بهترین دلیل این ادعا آنکه همین 817 هزار میلیارد ریال در سال 91 در سال 90 به مبلغ 724 هزار میلیارد ریال بود. صد البته در سال 92 از رقم 817 میلیارد ریال فراتر خواهد رفت. البته ممکن است با راه‌اندازی برخی پالایشگاه‌ها میزان فروش نفت در داخل از 1/5 میلیون بشکه در روز هم فراتر رود. همچنین براساس صورت‌های مالی شرکت ملی نفت ایران در سال 91 فروش میعانات و مایعات گازی رقم نجومی بیش از 24 هزار میلیارد تومان می‌باشد. آقای طیب‌نیا می‌گوید منابع حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری 28 هزار میلیارد تومان است. ایشان این رقم را مستند به آمار کدام نهاد رسمی می‌گوید؟ مستند بنده یادداشت‌های توضیحی صورت‌های مالی در سال مالی منتهی به 30 اسفند 91 شرکت ملی نفت است که به امضای اعضای هیئت مدیره از جمله وزیر نفت رسیده است که سازمان حسابرسی هم قاعدتاً طبق معمول بر آن مهر تأیید خواهد زد. مستند جناب آقای طیب‌نیا چیست؟
در ادامه این تحلیل آمده است: حال اگر منابع حاصل از فروش گاز طبیعی در داخل به مبلغ 9957 میلیارد ریال و فروش گاز صادراتی به خارج به مبلغ 87 هزار میلیارد ریال را به همین مبلغ بیفزاییم تکلیف اظهارات وزیر محترم اقتصاد و دارایی چه می‌شود؟ همچنین اظهارات بی‌حساب و کتاب برخی نمایندگان محترم مجلس در باب منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها در جریان بررسی لوایح و طرح‌ها در این باب چه می‌شود؟ طبق قانون مسئولیت وصول و ایصال منابع درآمدی دولت به عهده عالی‌ترین مقام مسئول در وزارتخانه‌هاست. سؤال این است که چرا وزیر نفت برای تأمین منابع هدفمندی یارانه‌ها این مبالغ نجومی را به وزارت امور اقتصادی و دارایی نمی‌دهد؟ از سوی دیگر وزیر اقتصاد و دارایی که دادش از کمبود منابع قانون هدفمندی یارانه و کسری فاحش آن به آسمان بلند است چرا در انتقال سهم هدفمندی یارانه‌ها از این مبلغ عظیم از طریق برداشت از حساب‌های تمرکز وجوه نفت (حساب‌های شرکت ملی نفت مفتوحه نزد خزانه به حساب‌های تمرکز وجوه درآمد عمومی نزد خزانه) تعلل می‌ورزد؟
انبارلویی می‌نویسد: جناب آقای وزیر اقتصاد و دارایی! همین سه عدد و رقم کلیدی را کنار هم بگذارید، خواهید دید در سال 92 بیش از 30 هزار میلیارد تومان مازاد درآمد حاصل از منابع قانون هدفمندی یارانه‌ها خواهید داشت. متأسفانه خزانه‌دار کل کشور نمی‌داند با این مازاد چه کند یا ممکن است مجاز به هزینه کردن این منابع مازاد نباشد؟! در طرح این مطلب به سایر منابع مالی قانون هدفمندی یارانه‌ها مثل آب و برق و نان و هزینه‌های پستی اصلا اشاره نشده بلکه فقط به سه قلم انفالی آن اشاره رفته است. برخی نهادهایی که مسئول تأمین منابع هدفمندی یارانه‌ها به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و منابع درآمدی دولت را در بنگاه‌های خود بلوکه می‌کنند. شرکت ملی نفت با قانونی کردن سهمی از نصاب درصد ارزش فروش نفت خام به خود در بودجه سنواتی و ندادن سود شرکت و مالیات حقه، به درآمد عمومی خزانه در صف اول این بی‌انضباطی مالی قرار گرفته است. اگر دیگر بنگاه‌های اقتصادی دولت هم با تاسی به بزرگترین بنگاه اقتصادی دولت همین مسیر را بروند نتیجه‌اش این می‌شود که هر سال با کسری بودجه بیشتری مواجه شویم.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

امروز و فردا دور جدید مذاکرات ایران و 5+1 در ژنو برگزار می‌شود

دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 امروز در حالی در ژنو از سر گرفته می‌شود که طرفین ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در این دور از مذاکرات به پیشرفت قابل توجهی دست پیدا بکنند.
تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان صبح دیروز (چهارشنبه) به منظور شرکت در مذاکرات ایران و گروه 5+1 (آلمان، آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلستان و چین) وارد ژنو محل برگزاری این دور از مذاکرات شد.
عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی‌نژاد مدیر کل امور اقتصادی و بین‌المللی وزارت خارجه، داود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و محمد امیری از سازمان انرژی اتمی تیم پنج نفره ایران در این دور از مذاکرات به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هستند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای حضور در سی و هفتمین کنفرانس عمومی یونسکو به پاریس سفر کرده بود بعد از ظهر دیروز وارد ژنو شد.
نشست قبلی ایران و 5+1 در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 23 و 24 مهر ماه در شهر ژنو برگزار و جمهوری اسلامی ایران در این نشست طرح پیشنهادی خود با عنوان «پایانی بر یک بحران غیر ضروری، آغازی برای افق‌های جدید» را به 5+1 ارائه کرد. در پایان این نشست قرار شد مذاکرات کارشناسی با حضور کارشناسان هسته‌ای و تحریم برگزار شود که این مذاکرات روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هشتم و نهم آبان در شهر وین برگزار شد.
گروه 5+1 طرح ایران را جدی و واقع‌بینانه توصیف کرده‌اند و نشست دو روز آینده در ژنو، انتظار می‌رود طرف‌های مذاکره کننده به اراده و جدیت کشورمان برای حل و فصل موضوع هسته‌ای پاسخ منطقی دهند.
یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته‌ای، مذاکرات امروز و فردای میان ایران و 5+1 را به دلیل وارد شدن طرفین در جزئیات «بسیار سخت» توصیف کرد و گفت: انتظار می‌رود طرف مقابل برای نشان دادن حسن نیت خود و پیشرفت در مذاکرات، در مورد لغو تحریم‌ها سختگیری نکند و حق غنی‌سازی ایران را بپذیرد.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از 5+1 خواسته است که برای پیشرفت مذاکرات، اصل غنی‌سازی اورانیوم در خاک ایران را قبول و به این حق احترام بگذارد.
وی افزود: طرف مقابل دریافته است که چنانچه این حق را نپذیرد و به آن احترام نگذارد، جمهوری اسلامی ایران نیز زیر انجام هیچ اقدام اعتمادسازی نمی‌رود.
ابراز امیدواری سخنگوی اشتون
به پیشرفت مذاکرات
از سوی دیگر؛ «مایکل مان» سخنگوی مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مذاکرات هسته‌ای وارد فاز جدی خود شده و این اتحادیه امیدوار است در دور جدید گفت‌وگوها پیشرفت محسوسی حاصل شود.
مان که در آستانه آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 5+1 صحبت می‌کرد، با اشاره به پیچیدگی‌های مذاکرات، گفت طرفین توافق کرده‌اند تا محتوای مذاکرات محرمانه بماند تا بتوان بر اصل موضوع تمرکز داشت.
سخنگوی اشتون ابراز امیدواری کرد طرفین در این دور از مذاکرات که از فردا با حضور اشتون در ژنو برگزار می‌شود، بتوانند به پیشرفتی واقعی دست پیدا کنند.
وزیر امور خارجه روسیه نیز از وجود علائم امیدوار کننده‌ای در روند حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران خبر داده و ابراز امیدواری کرد که طرفین اراده سیاسی لازم برای رسیدن به توافق و استفاده از فرصت بوجود آمده را داشته باشند.
لاوروف یادآور شد: در شرایط کنونی علائم امیدوارکننده‌ای در روند حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران پیدا شده است. ما امیدواریم که همه شرکت کنندگان در مذاکرات نمایندگان ایران و گروه «5+1» اراده سیاسی لازم و آمادگی برای رسیدن به توافقی مورد قبول همه طرفین را داشته باشند تا برخی ملاحظات سیاسی بار دیگر مانع از به بن‌بست رسیدن مذاکرات نشود و امکان بسیار خوب بوجود آمده کنونی برای حل و فصل اختلافات در این زمینه از بین نرود

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

نویسنده اهل سنت ترکیه: برای درک کربلا و امام‌حسین(ع) انسان بودن کافی است


نویسنده اهل سنت و تبعه ترکیه کتب سه‌گانه «شهید عشق»، «سفیر عشق» و «سجده عشق» تأکید کرد برای درک کربلا و امام حسین(ع) انسان بودن کافی است.
احمد تورگوت نویسنده اهل سنت از کشور ترکیه و یکی از عاشقان امام حسین (ع) در گفت‌وگو با فارس در آنکارا، به تشریح دیدگاه خود درباره کربلا، عاشورا و امام حسین (ع) و انگیزه نگارش کتب سه گانه «شهید عشق»، «سفیر عشق» و «سجده عشق» درباره این فاجعه مصیبت‌بار پرداخت.
تورگوت درباره انگیزه نگارش این کتب و دلیل علاقه به ماجرای کربلا و شهادت امام حسین (ع) اظهار داشت: اهل بیت (ع) ارزش مشترک همه انسان‌هاست. کربلا جایی است که مظلوم و ظالم از یکدیگر تفکیک شد، یعنی کربلا مکانی است که سیاه به طور مطلق سیاه و سفید به طور مطلق سفید است. هر انسانی که دارای وجدان است، باید نسبت به ماجرای کربلا حساس باشد. کربلا فارغ از دین و مذهب است. ماجرای کربلا از منظر مظلومیت هم فارغ از این مسائل است. برای درک کربلا انسان بودن کافی است.
تورگوت در ادامه چنین بیان کرد: به عنوان یک نویسنده خواستم تا همین احساسات و دیدگاهم را با دیگر انسان‌ها قسمت کنم. در این زمینه تاکنون رمانی که در آن حضرت امام حسین (ع) و یا حضرت زینب (ع) نقش اصلی را در آن ایفا کرده باشند نوشته نشده بود، حتی نظریه آن هم مطرح نشده بود، نه به فارسی و نه به عربی. شاید وقت این کار رسیده بود و قسمت من شد. البته هر چه بیشتر نوشتم سنگینی بار این مسئولیت را بیشتر احساس کردم. هر چه بیشتر نوشتم، بیشتر درک کردم و یاد گرفتم و در نهایت سه‌رمان نوشته شد: «شهید عشق»، «سفیر عشق» و «سجده عشق».
تورگوت درباره استقبال از این کتاب‌ها تصریح کرد: اولین کتابم شهید عشق به زبان ترکی استانبولی نوشته شد و به زبان‌های ترکی آذری و فارسی ترجمه شد. کتاب به زبان ترکی استانبولی در 140 هزار نسخه چاپ و به فروش رفت و به زبان ترکی آذری هم در 10 هزار نسخه به چاپ رسید.
نویسنده کتب سه‌گانه در ادامه افزود: در کتاب شهید عشق درباره شهدای کربلا بحث شده بود. اما درباره شاهدان فاجعه کربلا که آن را به ما منتقل کردند، این امر را در کتاب سفیر عشق کار کردیم. و سرور شاهدان کربلا حضرت زینب(ع) بود. در این کتاب از زبان آن حضرت شرح مقاومت و هدایت جگرگوشه‌های حضرت فاطمه زهرا (ع) را بیان کردیم. این کتاب ماجرای یک ماه بعد واقعه عاشوراست. حضرت زینب (ع) سفیر عشق در روند کربلا تا شام است.احمد تورگوت درباره آخرین کتاب سه گانه یعنی سجده عشق که اخیرا در نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول معرفی و با اقبال زیادی روبرو شد نیز اظهار داشت: سجده عشق در واقع پاراگراف ورودی شهید عشق بود. ما ابتدا با تصویر مسجد نبوی (ص) روبرو می‌شویم و در اینجا با این منظره روبرو می‌شویم: نمازگزار در حین اقامه نماز ابتدا در وضعیت ایستاده مانند حرف «الف» است و سپس در حالت رکوع مانند حرف «دال» خمیده و در حالت سجده نیز مانند حرف «میم» بر خاکی که از آن برآمده افتاده است. این حروف واژه «آدم» را تشکیل می‌دهد. و در اینجا شهید عشق معرف حرف «الف»، یعنی قیام است. سفیر عشق هم روند رکوع را بیان می کند و در آخر هم سجده عشق از زبان امام سجاد (ع) حالت سجده را بیان می‌کند که ما آن را در تاریخ با اربعین حسینی (ع) می‌شناسیم. در اینجا کربلا را قرب اعلی تفسیر می‌کنیم. وی افزود: این کتاب در چاپ اول در تیراژ 100 هزارنسخه منتشر شده است. در ماه محرم در حالی که انسان‌ها بار دیگر اهل بیت (ع) را یاد می‌کنند، خواندن این کتاب‌های رمان درباره کربلا و عاشورا زیباست.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 آبان 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic