دریادار رستگاری خبر داد: تست ناوشکن بومی «دماوند» در دریا

مدیرعامل سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با بیان اینکه ناوشکن دماوند که دومین سری از ناوشکن‌های کلاس موج است تاکید کرد: این ناوشکن هم‌اکنون با مشارکت نیروی دریایی در حال انجام آزمایشات در دریاست.
امیر دریادار امیر رستگاری مدیرعامل سازمان صنایع دریایی با اشاره به تاریخچه تاسیس سازمان صنایع دریایی و مهمترین ماموریت این سازمان گفت: بحمدالله ایران درحوزه شناورهای سطحی، زیرسطحی، تندرو و اثرسطحی در جایگاه بالایی قرار دارد. در حوزه شناورهای سطحی در ناوهای موشک‌انداز کلاس سینا امروز به توانمندی بومی‌سازی کاملی رسیده‌ایم و در حوزه تولید ناوشکن‌های کلاس موج هم به توانمندی کاملی رسیده‌ایم که ناوشکن جماران با پشتیبانی وزارت دفاع و سازمان صنایع دریایی ساخته شد.
وی تصریح کرد: ناوشکن دماوند که دومین سری از ناوشکن‌های کلاس موج است در وزارت دفاع ساخته شد که هم‌اکنون بامشارکت نیروی دریایی در حال انجام آزمایشات در دریاست اما ناوشکن دماوند قابلیت‌های به روزی در زمینه تجهیزات در حوزه جنگ‌های الکترونیکی و رادار خصوصا رادار هوایی سه بعدی دارد و در حوزه مخابرات و ارتباطات و مدیریت نبرد پیشرفته‌تر شده است.
رستگاری در خصوص نگاه سازمان صنایع دریایی در ساخت شناورهای زیرسطحی گفت: در حوزه شناورهای زیرسطحی سازمان صنایع دریایی اقدامات حیرت‌آوری انجام داده و با نگاهی مبتنی بر آینده‌پژوهی و رفع نیازهای عملیاتی نیروهای مسلح در حال تولید شناور و دیگر تجهیزات مورد نیاز در حوزه دریا است و در حلقه دفاعی و در زیر سطح در تناژها و تیپ‌های مختلف با کاربردهای گوناگون، روی زنجیره‌های مختلف کار می‌شود.
وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: در تقابل دریایی فاکتورهای توان یگان‌های سطحی، زیرسطحی، سامانه موشکی از لحاظ برد موشک، توان سامانه اژدری و قدرت پوشش هوایی منطقه دارای اهمیت است که ایران در حوزه سطح یگان‌های نیروی دریایی سپاه از شناورهای تندرویی برخوردار است که غربی‌ها هم تعداد معدودی از این شناورها را در اختیار دارند که با این سرعت در دریا حضور پیدا کرده و سلاح حمل می‌کند.
وی افزود: ناو و ناوشکن‌های ایران امروز به موشک‌هایی مجهز است که ورای افق را هدف قرار می‌دهد و زیردریایی‌ها، مجهز به اژدرهای بسیار هوشمند و قدرتمندی هستند که می‌توانند از زیر سطح دشمن متجاوز را مورد هدف قرار دهند و این ارزیابی توسط نیروهای فرامنطقه‌ای صورت گرفته و فهمیده‌اند توان دفاع ایران در دریا به چه میزان است و چون صدها فروند یگان‌های فرا منطقه‌ای در منطقه ما حضور دارند که این افزایش حضور آنها نشان از بالا بودن سطح آمادگی نیروهای ایران و بالا بودن ارزیابی آنها از توان دفاعی نیروهای دریایی است.
مدیرعامل سازمان صنایع دریایی گفت: با اینکه صنعت دریایی ایران صنعت نوپایی است اما سازمان صنایع دریایی بسیاری از محصولات غیرنظامی شامل ده‌ها فروند انواع یدک‌کش‌ها، لندینکرافت‌ها و انواع باج‌ها و دوبه‌ها را تولید کرده و در اختیار بخش خصوصی و کشتیرانی و سازمان دریایی بنادر و دریانوردی قرار داده است.
وی ادامه داد: هم‌اکنون نخستین کشتی اقیانوس‌پیمای موسسه اقیانوس‌شناسی ایران در صنایع دریایی شهید درویشی وزارت دفاع در حال ساخت است که در آینده نزدیک این کشتی به آب انداخته می‌شود تا پژوهشگران ایرانی بتوانند در اقیانوس‌ها کارهای تحقیقاتی و علمی انجام دهند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

هاشمی رفسنجانی در دیدار هیئت اروپایی: قانون اساسی ایران را مطالعه کنید

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران گفت: سند روشن ما در حقوق بشر، قانون اساسی بسیار مترقی ماست که پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده، توسط اروپایی‌ها مطالعه شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار اعضای هیئت پارلمانی اروپا، با اشاره به فضایی که برای روابط بهتر کشورهای جهان با ایران پیش آمده، گفت: در عرف دیپلماتیک اوّلین شرط اخلاق سیاسی پایبندی به امضاء در توافقات است.
وی افزود: انتظار داریم غرب که سال‌ها ادعای بی‌اعتمادی می‌کرد، در 6 ماه مقرر، در عمل ثابت کند که می‌توان به حاکمان غربی، اعتماد کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحریم‌های اخیر آمریکا را نتیجه نفوذ و فشار لابی صهیونیسم دانست و گفت: انتظار دنیا از دولت اوباما عمل به موافقت‌نامه‌ها بود و امیدوارند آمریکا و دیگران این خلف وعده سیاسی را، تکرار نکنند.
وی اتحادیه و پارلمان اروپا را محملی برای گسترش دمکراسی واقعی در غرب و تعمیق روابط کشورهای غربی با ایران دانست و تأکید کرد: فضای همکاری، فرصتی برای غرب ایجاد کرد تا زبان زور را برای مذاکره کنار بگذارند و دوستانه با هم بحث و گفت‌وگو کنند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤال یکی از اعضای هیئت پارلمانی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران گفت: سند روشن ما در حقوق بشر، قانون اساسی بسیار مترقی ماست که پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده، توسط اروپایی‌ها مطالعه شود.
به‌ گزارش فارس، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با متضاد خواندن گفتار و رفتار حقوق بشری غربی‌ها، گفت: داشتن پایگاه یک گروه تروریستی در پارلمان اروپا که دستشان به خون مردم و مسئولان ایران اسلامی آلوده است، چه توجیهی برای دفاع از حقوق بشر دارد؟
وی درخصوص اوضاع سوریه که سؤال یکی دیگر از اعضای هیئت بود، گفت: حتّی قبل از درگیری‌ها، موضع ما این بود که مذاکره، تنها راه برای حل مسائل سوریه است تا مردم براساس رأی اکثریت برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
هاشمی رفسنجانی در خصوص افزایش مواد مخدر در افغانستان نیز گفت: افزایش چندین برابری کشت مواد مخدر در افغانستان محصول بی‌تدبیری اشغالگران است و اگر مبارزه ایران با کاروان‌های قاچاق نبود، اروپا به مراتب بیشتر از الان آلوده می‌شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقبیح بعضی از اظهارنظرهای مسئولان غربی در خصوص مواد مخدر، گفت: یکی از مسئولین انگلیسی می‌گفت در پاسخ به شترهای حامل مواد مخدر، ما مواد مخدر صنعتی را با هواپیما به کشورها می‌رسانیم که اعترافی بسیار زشت و عذری بدتر از گناه است.

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

روسیا الیوم: سیاست آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران سردرگم است

شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم» در گزارشی درباره روند برنامه هسته‌ای ایران و مواضع متناقض آمریکا در قبال توافق ژنو، سیاست آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای کشورمان را سردرگم توصیف کرد.
شبکه تلویزیونی روسیا الیوم در گزارشی با اشاره به تحریم‌های جدید کنگره آمریکا علیه برخی از شرکت‌های ایرانی، تاکید کرد که ایرانی‌ها به راحتی از تحریم‌های اخیر آمریکا نگذشتند.
قبل از همه «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی این اقدام آمریکا را مانع بزرگی بر سر روند مذاکرات تهران با غرب خواند و کشورهای اروپایی را نخستین زیانکار این سیاست‌های واشنگتن دانست.
این گزارش حاکی است که «جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، اقدام اخیر آمریکا را امری قابل پیش‌بینی دانست و تاکید کرد که تهران پاسخ مناسب را در وقت مناسب اتخاذ خواهد کرد. این در حالی است که «اسماعیل کوثری» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پا را فراتر گذاشته و تهدید کرد که در صورت تداوم روند افزایش تحریم‌های آمریکایی علیه ایران، تهران به مرحله قبل از توافق ژنو بازخواهد گشت.
روسیا الیوم مواضع عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی کشورمان را این گونه تفسیر کرد که تهران در صورت تداوم افزایش تحریم‌های آمریکا، غنی‌سازی 20 درصد را از سر خواهد گرفت، تعداد سانتریفیوژها را افزایش خواهد داد و برنامه هسته‌ای خود را قوی‌تر خواهد کرد.
براساس این گزارش، اسماعیل کوثری تاکید کرد که همه گام‌های بعدی آنها براساس معاهده
«ان.پی.تی» خواهد بود.
به گزارش فارس این شبکه تلویزیونی روسیه درباره روند برنامه هسته‌ای ایران و مواضع متناقض آمریکا در قبال توافق ژنو، سیاست آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای کشورمان را سردرگم توصیف کرد

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عراقچی پس از دیدار با کاترین اشتون: اشتون اطمینان داد آمریکا متعهد به توافقات است/ 1+5 از زیاده خواهی و اقدام تحریک آمیز اجتناب کند

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: خانم اشتون اطمینان دادند که همه اعضای گروه به خصوص آمریکا متعهد به توافقات هستند و بر این اساس تصمیم بر ادامه مذاکرات گرفته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از مذاکرات صبح امروز با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: در این ملاقات مواضع خودمان را به خانم اشتون منتقل کردیم که اگر مذاکرات قرار است ادامه یابد باید از سوء تفاهمات و زیاده خواهی ها اجتناب شود.

وی با تاکید بر اینکه باید پایبند به متن توافق باشیم، تصریح کرد: باید از اقدامات تحریک آمیز خودداری شود.

عراقچی تصریح کرد: خانم اشتون نیز بر این امر تاکید داشتند که لازمه اجرای توافق، اصل حسن نیت در مذاکرات است و گروه مذاکره کننده 1+5 در وین نیز به همین ترتیب عمل می کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ادامه داد: خانم اشتون اطمینان دادند که همه اعضای گروه به خصوص آمریکا متعهد به تعهدات هستند و بر این اساس تصمیم بر ادامه مذاکرات گرفته شد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مشکل اصلی آمریکا با ایران روشن شد /ایران نباید یک کشور انقلابی باشد

خبرنگارآمریگائی: من ‌می‌خواهم از شما یک سوال در خصوص چرخش در جاده تاریخ مدرنی که شما در آن زندگی می‌کنید بپرسم. به قول کیسینجر، برای اینکه این چرخش پیش آید، ایران باید یک کشور باشد نه یک علت! ایران باید به عنوان یک کشور رفتار کند، به دنبال منافع، احترام و جایگاه مساوی باشد نه یک حرکت انقلابی که دیگر کشورها را بی‌ثبات می‌کند. آشکارا می‌پرسم: ایران کشور است یا علت؟

ظریف: به باور من این دوگانگی اشتباه است به‌خصوص وقتی که یک آمریکایی آن را طرح کرده باشد. من از شما می‌پرسم: آیا آمریکا یک کشور است یا یک علت؟ شما رفتار آمریکا را چگونه توضیح می‌دهید؟ آیا ایالات متحده یک کشور ساده است یا اهدافی دارد یا ایده‌آلهایی دارد. من باور دارم که هر کشوری ایده‌آل‌هایی دارد و منافعی. من باور ندارم که بین ایده‌آل‌ها و منافع دوگانگی وجود دارد. آمریکا هم ایده‌آل و منفعت دارد... به باور من ایده‌آل‌ها و منافع همگرایی دارند نه واگرایی. اما ایران به اصول قوانین بین‌المللی پایبند است. ما به دنبال تضعیف هیچ دولتی نیستیم. ما به دنبال دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر نیستیم. امنیت همسایگان ما به معنای امنیت و ثبات خود ماست. ما باور داریم که نیازمند ثبات و محیطی امن برای رفاه هستیم. ما تنش را به نفع خود نمی‌دانیم و بنابراین اگر شما این‌ها را تعریف دولت – ملت می‌دانید، ما کاملا آنها را قبول داریم. اما اگر شما به دنبال ایجاد دوگانگی بین منافع ملی و ایده‌آل‌ها هستید، قبل از آنکه برای تطبیق آن با ایران به مشکل بربخورید، با آمریکا به مشکل برمی‌خورید.

خبرنگارآمریکائی: خوب، ما خود را کشوری فوق‌العاده می‌دانیم!

ظریف: ما هم همین‌طور!

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عراقچی :ادامه مذاکرات کارشناسی منوط به تصمیم شورای عالی امنیت ملی/ هیچ تغییری در تاسیسات هسته‌ای صورت نگرفته است

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: از سر گیری دور جدید مذاکرات کارشناسی توسط شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی است و براساس تصمیمی که در آنجا گرفته شود ما مذاکرات را مجددا آغاز خواهیم کرد. "سیدعباس عراقچی" در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای کشورمان در مورد این مسئله که با توجه به کارشکنی‌های اخیر علیه مذاکرات ایران و 1+5 توافقنامه به مرحله قبلی خودش برمی‌گردد و یا لغو می‌شود، گفت: دولت آمریکا اقداماتی را در خصوص اضافه کردن برخی شرکت‌ها به لیست‌ تحریم‌ها انجام داده و مدعی هستند که این مسئله خلاف توافقنامه ژنو نیست و در راستای تحریم‌های گذشته است و این شرکت‌ها به دلیل نقض تحریم‌های گذشته به لیست افزوده شده‌اند.  
 
عراقچی ادامه داد: ما انتقاد شدیدی به این مسئله داریم زیرا این نقض روح توافقنامه ژنو است که قرار بود با حسن نیت انجام شود، به همین دلیل از کارشناسان فنی که در وین در حال مذاکره در خصوص سازوکار اجرایی این توافقنامه بودند خواستیم که وین را ترک کنند و برای ارزیابی‌های بیشتر به کشور بازگردند.  
 
وی در خصوص از سر گیری دور جدید مذاکرات کارشناسی اظهار داشت: مراتب توسط شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی است و براساس تصمیمی که در آنجا گرفته شود ما مذاکرات را مجددا آغاز خواهیم کرد.  
 
معاون وزیر امور خارجه با اشاره به فعالیت تاسیسات‌ هسته‌ای کشور بیان داشت: در حال حاضر هیچ تغییری در هیچ کدام از تاسیسات صورت نگرفته و تا آنجا که به وزارت خارجه مربوط می‌شود توافق ژنو هنوز اجرایی نشده و تغییری در تاسیسات نباید صورت بگیرد. 

عراقچی در خصوص برخی اظهارات کارشناسان مبنی بر اینکه متن توافقنامه ژنو اشتباه ترجمه شده است، اظهار داشت: کسانی که تردید دارند از متن اصلی استفاده کنند.  
 
وی ادامه داد: ملاک متن انگلیسی است و کسانی که تمایل دارند از محتوای متن اطمینان پیدا کنند می‌توانند به متن انگلیسی آن مراجعه کنند. 
 
عراقچی در پایان یادآور شد که به دعوت وزارت خارجه آلمان جهت پاره‌ای مذاکرات و رایزنی‌هایی در خصوص مسئله هسته‌ای کشورمان به این کشور سفر کرده است و در بنیاد کوربر سخنرانی خواهد کرد.
 
انتهای پیام/  

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

خروج آمریکا از توافقنامه اعلام شود/ ایران ادامه اجرای توافق را منوط به اقدام اعتماد ساز 1+5 کند

 
قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، با بیان اینکه توافقنامه ژنو فاقد اعتبار است بازگرداندن تیم مذاکره کننده از ژنو را اقدام مثبتی خواند و گفت: این اقدام واکنش خوبی بود اما کافی نیست، ایران باید اعلام کند پای میز مذاکره نخواهد نشست و تاریخ مصرف توافقنامه ژنو به پایان رسیده است مگر اینکه 1+5 اقدامات اعتماد ساز انجام دهد.

پرویز سروری در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اعمال تحریم جدید علیه ایران از سوی آمریکا گفت: همانطور که از قبل از پیش بینی می شد آمریکایی ها عدم صداقت خود را یکبار دیگر به ملت ایران نشان دادند و ثابت کردند که کشور مطمئنی برای مذاکره نیستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم افزود: اصولا آمریکائی ها ابتدا در مذاکرات حرکت رو به جلو را آغاز می کنند و در طول مسیر اگر متوجه شوند که طرف مقابل با قدرت گام برنمی دارد محور مذاکرات را به مسیری که خود می خواهند جلو خواهند برد؛ لذا نوع واکنش ایران به این اقدام اخیر آمریکا بسیار حائز اهمیت است.

قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با تاکید براینکه اگر ایران واکنش جدی در مقابل نقض توافقنامه توسط آمریکایی ها نشان ندهد نتیجه توافقنامه ژنو به نفع آمریکایی ها رقم خواهد خورد، گفت: آمریکایی ها باید این اقدام خلاف تعهدشان را جبران کنند و الا این توافقنامه فاقد اعتبار خواهد بود.

وی تاکید کرد: در  توافقنامه ذکر شده است اگر طرفین یکی از بندهای تفاهمنامه را عمل نکنند و به تعهداتشان پایبند نباشد، توافقنامه فاقد اعتبار است و طرفین می توانند به حالت قبل از مذاکره برگردند؛ بنابراین الان توافقنامه فاقد اعتبار است و آمریکایی ها باید این اقدام خود را جبران کنند.

عضو شورای شهر تهران بازگرداندن تیم مذاکره کننده از ژنو را اقدام مثبتی خواند و گفت: این اقدام واکنش خوبی بود اما کافی نیست، ایران باید اعلام کند پای میز مذاکره نخواهد نشست و تاریخ مصرف توافقنامه ژنو به پایان رسیده است مگر اینکه 1+5 اقدامات اعتماد ساز انجام دهد.

سروری، خاطرنشان کرد: ایران باید خروج آمریکا از توافقنامه را رسما اعلام کند تا بتواند این توافقنامه را در مسیر درست هدایت کند؛ در غیر این صورت برد با طرف مقابل خواهد بود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رادار آرش هواپیماهای پنهان کار و ریز پرنده را رصد می‌کند

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره ویژگی های سامانه راداری آرش که در چند روز اخیر رونمایی شد، گفت: در پدافند هوایی باید از طیف های متعدد فرکانسی استفاده کنیم و با این روش کشف خیلی از اهداف میسر نبود اما با رادار آرش در طیف اچ اف، یو اچ اف و وی اچ اف به تکنولوژی کشف اهداف  ریزپرنده  رسیدیم که به راحتی می تواند به برخی از هواپیماهای پنهان کار اخطار دهد.

فرمانده قرارگاه هوایی خاتم الانبیاء در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه نظر شما در مورد اظهارنظر برخی از افراد غیر متخصص در مورد مسائل نظامی گفت: من هیچ وقت جرات نمی کنم میکروفن شما خبرنگاران را بگیرم چون تخصص لازم را ندارم البته این مسئله را در کشور ما خیلی ها می دانند و این کارها را نمی کنند.

اسماعیلی در خصوص جدیدترین سامانه‌های راداری گفت: رادار برد بلند «آرش» تا پایان هفته در یکی از سایتهای کشور مستقر می شود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مجلس حد غنی‌سازی در توافقنامه ژنو را تعیین می‌کند/ نیاز به غنی سازی65 درصد برای سوخت کشتی‌ها

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس از تهیه طرحی در مجلس توسط نمایندگان شاخص مجلس با تخصص در حوزه های هسته ای، اقتصادی وحقوقی خبر داد که بر اساس آن نیاز های کشور در حوزه هسته ای مشخص می شود.

ابولقاسم جراره عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر از تهیه و تنظیم طرحی توسط جمعی از نمایندگان شاخص مجلس خبر داد که بر اساس آن نیاز کشور در حوزه هسته ای مشخص می شود.

وی با بیان اینکه در یکی از بندها توافق نامه آمده است که ایران باید بر اساس نیازهایش غنی سازی انجام دهد، گفت: نمایندگان مجلس با این طرح می خواهند دولت را بر نیازهایی که در این حوزه وجود دارد ملزم کنند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیاز ما در بحث هسته ای در حد نیاز نیروگاه ها خلاصه شده، در حالی که این گوشه ای از کار است و نیاز کشور های پیشرفته برای غنی سازی در حوزه های مختلف به مراتب بیشتر از این است.

جراره افزود: به عنوان مثال با هسته ای کردن خیلی از پروژه ها می توانیم از آلوده شدن هوای شهرهای بزرگ جلوگیری کرده و در بحث کشاورزی نیز می توان با استفاده از توانمندی های هسته ای مانع از بیماری هایی شد که در اثر کودهای شیمیایی ایجاد می شود.

این عضو کمیسیون صنعت مجلس در ادامه اظهار داشت: هدف از این طرح این است که دولت ملزم شود که نیازهای کشورمان در حوزه هسته ای را مشخص کند تا بر اساس این نیاز ها غنی سازی تعریف شود.

وی با اشاره به طرح کمیسیون صنعت مبنی بر هسته ای شدن سوخت کشتی های اقیانوس پیمای کشورمان گفت: ما برای این کار حداقل به غنی سازی در حد 65 درصد نیاز داریم.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه نمایندگانی با تخصص در حوزه های هسته ای، حقوقی و اقتصادی در حال تهیه این طرح هستند تا همه جوانب برای این کار در نظر گرفته شود گفت: اگر این طرح در مجلس به تصویب برسد قانون می شود و دولت نیز موظف به اجرای آن خواهد شد.

به گزارش مهر ، در بندی از سند ژنو در گام آخر توافقات آمده است که هر گونه توافقی متضمن یک برنامه غنی سازی باشد که توسط طرفین تعریف می‌گردد، برنامه‌ای که شاخصه‌های آن با موافقت طرفین و منطبق با نیازهای عملی، با محدودیت‌های مورد توافق در خصوص دامنه و سطح فعالیت‌های غنی سازی، ظرفیت غنی سازی، محل‌هایی که در آن غنی سازی انجام می‌شود و ذخایر اورانیوم غنی شده برای دوره زمانی که مورد توافق قرار می‌گیرد، تعیین می‌گردد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دومین میمون فضانورد ایرانی سالم به زمین بازگشت

دومین میمون فضانورد با نام فرگام که توسط کاوشگر ایرانی به فضا پرتاپ شده بود سالم به زمین بازگشت.
خبرگزاری فارس: دومین میمون فضانورد ایرانی سالم به زمین بازگشت
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس دومین میمون فضانورد با نام «فرگام» که توسط کاوشگر ایرانی به فضا پرتاپ شده بود سالم به زمین بازگشت

کاوشگر پژوهش آخرین محموله زیستی حامل دومین میمون فضایی با نام فرگام، بامداد امروز توانست ماموریت زیر مداری خود را با موفقیت کامل پشت سر بگذارد تا جمهوری اسلامی ایران یک گام دیگر به اعزام انسان به فضا نزدیک تر شود.

کاوشگر پژوهش که حامل یک میمون از نژاد رزوس بود پس از طی یک مسیر زیرمداری تا ارتفاع 120 کیلومتر، در مدت زمان حدود 15 دقیقه توانست به زمین باز گردد و موجود زنده را سالم بازیابی نماید.

در طول این ماموریت دانشمندان فضایی کشور توانستند علایم محیطی داخل محموله زیستی از جمله صوت، تصویر، ترکیب گازی و علائم حیاتی موجود زنده نظیر نوار قلب و شاخصهای تعیین کننده وضعیت عمومی در طول پرواز زیر مداری را ثبت و کنترل نموده و در ایستگاه های زمینی آنها را لحظه به لحظه رویت نمایند.

این اطلاعات ارزشمند دریافتی به متخصصین کشورمان این فرصت را می دهد تا در زمینه های گوناگون از جمله زیست فضایی، فیزیولوژی، هوافضا و مهندسی پزشکی تحقیقات در حوزه فناوری فضایی تامین کنند.

پرتاب کاوشگر پژوهش و بازیابی آن، گام بلند دیگری در راستای نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به اعزام انسان به فضا به شمار می رود.

از ویژگی های جدیداین کاوشگر می توان به استفاده از پرتابگر با سوخت مایع که به دلیل اعمال سطح شتاب و ارتعاش پایین تر بر محموله زیستی نسبت به پرتابگر های قبلی جهت ماموریت های حامل موجود زنده از قابلیت های بالا تری برخوردار است اشاره نمود : به کار گیری فناوری ضربه گیر فرود برای کاهش ضربه وارده به موجود زنده در زمان نشست، حداقل سازی زمان جستجو و نجات محموله و پاسخگویی مطلوب چتر نجات در مرحله پایانی پرواز از دیگر ویژگی های کاوشگر پژوهش به شمار می رود.

گفتنی است که در بهمن ماه سال 1391 دانشمندان ایرانی موفق شدند توسط "کاوشگر پیشگام " اولین میمون را به فضا ارسال و به سلامت بازیابی نمایند. با تکرار این موفقیت و دستاوردهای جدید آن، جایگاه جمهوری اسلامی ایران در فناوری زیست- فضایی بیش از پیش تثبیت گردید.

جمهوری اسلامی ایران در سال 1387با پرتاب کاملاً مستقل اولین ماهواره تماماً ایرانی با نام امید توانست وارد باشگاه فضایی جهان شود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: علمی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بروجردی :آمریکا توافق ژنو را نقض کرد/ قطع مذاکرات وین اقدامی انقلابی بود

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاسـت‌خارجی مجلس، با بیان اینکه آمریکا با قرار دادن تعدادی از شرکت‌های ایرانی در لیست تحریم، توافقات هسته‌ای ژنو را نقض کرد، گفت: ما باید با اتخاذ تصمیمات لازم به فعالیت‌های صلح‌آمیز خود در کشور شتاب بیشتری دهیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به قرار گرفتن تعداد دیگری از شرکت‌ها و شخصیت‌های ایرانی و غیر ایرانی در لیست تحریم‌ به بهانه فعالیت‌های هسته‌ای، از سوی‌ آمریکا، گفت: به طور حتم اقدام اخیر آمریکا در قرار دادن نام تعدادی از شرکت‌ها و نهادهای ایرانی در لیست تحریم، نقض آشکار توافقات هسته‌ای ژنو است و مقامات این کشور نشان دادند که قابل اعتماد نیستند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اقدام اخیر آمریکا نشان داد که عملا امروز این کشور علی‌رغم ادعای ابرقدرتی خود در دنیا، دنباله‌روی لابی‌های صهیونیسم بوده و نمی‌تواند در امور و سیاست‌های خود به صورت مستقل عمل کند.

وی با حمایت از اقدام امروز وزارت امور خارجه برای بازگرداندن هیات مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات کارشناسی ایران و 1+ 5 در وین اتریش، گفت: این اقدام وزارتخانه تصمیم منطقی و انقلابی بود اما این وزارتخانه باید بداند که ملت ایران و نمایندگان مجلس نسبت به منافع ملی، حقوق ایران در عرصه هسته‌ای و خون شهدای هسته‌ای عقب‌نشینی نخواهند کرد و انتظار می‌رود که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با قاطعیت از منافع ملی دفاع کند.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با تأکید بر اینکه آینده مذاکرات هسته‌ای به عملکرد کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا بستگی دارد، تصریح کرد: با توجه به رویکرد خصمانه این کشور و نقض توافقات ژنو نمی‌توان به آینده روند مذاکرات هسته‌ای نگاه خوشبینانه‌ای داشت و عملا ما باید با اتخاذ تصمیمات لازم به فعالیت‌های صلح‌آمیز خود در کشور شتاب بیشتری دهیم.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

واکنش جان کری به خروج ایران از مذاکرات وین/ مسکو : اقدام جدید واشنگتن غیرقابل قبول است

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اقدام قاطع کشورمان در قطع مذاکرات وین به سبب تحریمهای جدید از سوی واشنگتن، به اظهار نظر پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العربیه، جان کری در واکنش به توقف مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در وین پیش بینی کرد مذاکرات 1+5 با ایران طی روزهای آینده ادامه یابد.

وی با نادیده گرفتن علت اصلی توقف این مذاکرات از سوی ایران که اعمال تحریمهای جدید از سوی آمریکاست، اظهار داشت مذاکرات با ایران به مرحله ای رسیده است که این کشور ضرورت رایزنی و توقف آن برای مدتی را احساس کرده است.


از سوی دیگر، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه با انتقاد از تصمیم جدید کاخ سفید در اضافه کردن چند موسسه و نهاد ایرانی به فهرست تحریمهای آمریکا آن را غیر قابل قبول دانست.

ریابکوف اظهار داشت تصمیم واشنگتن در اضافه کردن تعدادی از موسسات ایرانی به فهرست تحریمهایش، غیر قابل قبول است.

وی همچنین تصریح کرد مسکو به واشنگتن گفته است دخالت در امور اوکراین پیامدهای جدی به همراه دارد.

کاخ سفید روز گذشته(پنجشنبه)اقدام به اضافه کردن نام 14 شرکت و چند شخص حقیقی خارجی و ایرانی به فهرست سیاه تحریم های ایران به دلیل همکاری با تهران برای دور زدن تحریم های اقتصادی کرد.

در حالی که کارشناسان ایران و 1+5 بیش از 4 روز مذاکرات کارشناسی را در وین پشت سر می گذاشتند، آمریکا با اعمال تحریم های جدید باعث ترک میز مذاکره از سوی ایران شد و همزمان این اقدام واشنگتن هشدار مجدد مقامات ایران به اقدامات به آمریکا را برانگیخت.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

ترک میز مذاکره از سوی ایران به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا / عراقچی: بازی دوگانه خلاف روح توافقنامه ژنو است

در حالی کارشناسان ایران و 1+5 بیش از 4 روز مذاکرات کارشناسی را در وین پشت سر می گذاشتند، آمریکا با اعمال تحریم های جدید باعث ترک میز مذاکره از سوی ایران شد و همزمان این اقدام واشنگتن هشدار مجدد مقامات ایران به اقدامات به آمریکا را برانگیخت.

به گزارش خبرنگار مهر، مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 از دوشنبه هفته ای که گذشت در وین آغاز شد و عباس عراقچی  مذاکره کننده ارشد ایران اعلام کرد که در پایان این مذاکرات تاریخ شروع به کار گام اول و مکانیزم اقداماتی که هر دو طرف باید انجام دهند و ساز و کارهای اجرایی آن اعلام می شود.

شب گذشته خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت آمریکا روز گذشته چند شرکت و فرد دیگر  را در فهرست تحریم های ایران قرار داد، بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارتخانه های خارجه و دارایی آمریکا این شرکت ها و افراد به دلیل حمایت از برنامه هسته ای ایران مورد تحریم قرار گرفته اند.

در این بیانیه تصریح شده است: قرار دادن نام افراد و شرکت های جدید در فهرست تحریم ایران نشان می دهد توافق هسته ای اخیر در تلاش های مداوم ما برای تعقیب و مجازات آن هایی که از برنامه هسته ای ایران حمایت می کنند یا در پی فرار از تحریم های ما هستند تاثیری نمی گذارد و نخواهد گذاشت.

از جمله شرکت هایی که هدف تحریم قرار گرفته اند شرکت های مید اویل آسیا و سینگا تانکرز هستند که مقر هر دو در سنگاپور قرار دارد. این شرکت ها متهم هستند به ایران برای دستابی به منابع مالی از طریق یک بانک خارجی و به نیابت از شرکت ملی نفتکش ایران کمک کرده اند.

همچنین یک تبعه اوکراین به نام ویتالی سوکولنکو و شرکت تحت مالکیتش به نام فرلند به دلیل کمک به فروش نفت ایران تحریم شده اند.

اما انتشار این خبر و اعمال تحریم های جدید در حالی صورت گرفت که تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران در وین به سر می برد و این مذاکرات که به منظور به دست آوردن راهکارهای دست یابی به راهکار اجرایی توافق ژنو انجام می شد شب گذشته با ترک مذاکرات از سوی هیأت ایرانی قطع شد.

ترک مذاکرات از سوی ایران در حالی است که منابع غربی از جمله رویترز خبر از ادامه مذاکرات در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه هم داده اند و بر این اساس به نظر می رسد تحریم های جدید آمریکا که بر خلاف توافق ژنو و برنامه کار مشترک بوده است ، در ترک مذاکرات از سوی ایران بی تأثیر نیست .

در همین زمینه منابع مطلع نیز به خبرنگار مهر گفته اند که مذاکرات به دلیل تحریم های جدید آمریکا از سوی هیأت ایرانی متوقف شده است. تیم مذاکره کننده ایران به دلیل عدم تعهد آمریکا به توافق مذاکرات را در این مرحله متوقف کرده و به پایتخت باز می گردد.

سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نیز درباره تحریم های جدیدی که  شب گذشته از سوی خزانه‌داری آمریکا علیه چندین شرکت ایرانی و بین المللی اعمال شد، گفت: در چند روز گذشته بعد از مذاکرات ژنو با سردرگمی و عدم تصمیم گیری و سیاست های نامشخص دولت آمریکا روبرو بوده ایم بخصوص اینکه از یک طرف در کنگره تلاش می کردند جلوی تحریم های جدیدی را بگیرند و از طرف دیگر شرکت های جدیدی را به لیست تحریم ها اضافه می کنند.

وی افزود: این بازی دوگانه و سردرگمی به نفع فضای مذاکراتی نیست و خلاف روح توافقنامه ژنو است.

عراقچی خاطرنشان کرد: البته آمریکا معتقد است تحریم این شرکت ها مربوط به تحریم های گذشته بوده و به دلیل عدم رعایت تحریم ها شرکت های جدیدی در لیست قرار گرفته اند اما به هر حال در شرایط فعلی که قرار است فضای همکاری داشته باشیم این روند سازنده نیست.

وی با انتقاد از تحریم های آمریکا تاکید کرد: این رویکرد سازنده نیست و آن را خلاف حسن نیت می دانیم و در حال حاضر نیز در حال بررسی هستیم و عمل لازم را اتخاذ می‌کنیم.

به گزارش مهر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص تحریم های اخیر وزارت خانه های خزانه داری و خارجه آمریكا در مورد به اصطلاح "تحریمهای جدید آمریكا علیه حامیان برنامه اتمی ایران" اظهار داشت: متاسفانه شاهد یك سر در گمی جدی در رویكرد ، تصمیمات و اظهارات مقامات آمریكایی هستیم و در حالیكه مقامات دولت آمریكا به ظاهر در حال توجیه بخشهای قانونگذاری ایالات متحده برای خودداری از تصویب تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب پیشبرد طرح اقدام مشترك جمهوری اسلامی ایران و گروه ١+٥  هستند ، ازسوی دیگر در اقدامی سوال برانگیز وزارت های خزانه داری و خارجه امریکا در اقدامی غیر سازنده و در مسیر رویكردهای قبلی كه بارها از سوی مقامات بلندپایه آمریكا ناموفق بودن آن به صراحت مورد تاكید قرار گرفته است ، مجددا به این اقدام تكراری و بی فایده مبادرت كرده و مجموعه هایی از ایران و چند شركت خارجی را در فهرست تحریم ها قرار داده اند.

افخم با اشاره به اینکه گروهی در داخل و خارج از دولت آمریکا تلاش دارند توافق ژنو را از بین ببرند، گفت: این افراد با درک ناقص و بدفهمی خیال می کنند که تحریم ها و نه رسیدن به تفاهم راه حل نهایی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر جدیت جمهوری اسلامی ایران برای رفع نگرانیهای منطقی طرفهای گفتگو در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ، ضمن انتقاد شدید از اقدام اخیر افزود: اینگونه اقدامات را غیرسازنده و خارج از مسیر تفاهم انجام شده در ژنو ارزیابی نموده و دولت ایالات متحده آمریكا را به پایبندی ، واقع بینی و مرعوب نگردیدن در برابر برخی تندروهای مخالف روند مذاکرات ژنو توصیه می کنیم.

افخم افزود: مسئولیت عواقب اقدامات نسنجیده تماما بر عهده دولت امریکا است.

بر اساس توافق نامه ای که ایران با کشورهای 1+5 در ژنو داشتند، اعمال هر گونه تحریم جدید بر علیه ایران باید متوقف شود و اعمال تحریم های جدید آمریکا بر علیه شرکت های ایرانی کاملا بر خلاف این توافق نامه است .

مسئولان ایرانی پیش از این نیز بارها اعلام کرده بودند که هیچ اعتمادی از سوی ملت ایران به آمریکا وجود ندارد و در صورتی که آمریکا به تعهدات خود پایبند نباشد ایران روند همکاریها را قطع خواهد کرد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سردار نقدی:آمریکا قدرت تسلیحاتی ایران را از نظامیان بپرسد نه از مسئولان سیاسی و دیپلماتیک

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه برخی از دوستان برآورد نادرستی از قدرت تسلیحاتی ما ارائه دادند، تصریح کرد: نیروهای نظامی ما سلاح‌هایی برای دشمن آماده کرده‌اند که دشمن دستش را بالا میبرد.
خبرگزاری فارس: آمریکا قدرت تسلیحاتی ایران را از نظامیان بپرسد نه از مسئولان سیاسی و دیپلماتیک
به گزارش خبرنگار گروه دفاعی خبرگزاری فارس سردار محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در کنگره شهدای جهاد علمی که به همت سازمان بسیج اساتید کشور برگزار شد حضور یافت.

وی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه شهدای جهاد علمی سه فضیلت علم، ایمان و جهاد را در هم آمیختند گفت: زندگی این شهیدان که به رشته تحریر در آمده است کاری بس شگرف است و جا دارد هر دانشجو برای شناخت مسیر موفقیت و کمال و رسیدن به تعالی علمی و ایمانی، زندگی این شهیدان را مطالعه کنند و آنان را الگوی خویش قرار دهند.

سردار نقدی در ادامه پیرامون دشمنی آمریکا و ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان توسط آنان گفت: دشمن وانمود می‌کند که این ترور‌ها و جنایت‌ها با انگیزه مقابله با دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای است، در حالیکه این سخن تنها یک ادعاست. همه اطلاعاتی که در مقابله دشمن با پیشرفت علمی جمهوری اسلامی وجود دارد نشان می‌دهد که این جنایت‌های دشمن، برای کاهش قدرت تسلیحاتی ما نیست.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه خطاب به کسانی که برآورد نادرستی از قدرت تسلیحاتی جمهوری اسلامی ارائه دادند گفت: برخلاف تصور برخی از دوستان که برآورد نادرستی از قدرت تسلیحاتی جمهوری اسلامی ارائه دادند باید بگویم قدرتی که جمهوری اسلامی دارد برای دشمنان قابل تصور نیست.

وی ادامه داد: البته این برآورد دوستان کار درستی نبود و یک ناشی‌گری سیاسی بود، انسان حتی اگر ضعیف هم باشد و امکاناتی نداشته باشد در مذاکره باید خودش را مقتدر نشان دهد، چه رسد به اینکه مقتدر به معنای واقعی نیز باشد.

سردار نقدی در ادامه تاکید کرد: آمریکا اطلاعات درست را از بنده که مسئول امر هستم بگیرد و نه از افراد سیاسی، بنده به آمریکا می‌گویم که اگر دست از پا خطا کنند کار به بسیجی‌ها نخواهد رسید و همان نیروهای مسلح رسمی ما آمریکا را تسلیم خواهند کرد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه سخنان خود در کنگره شهدای جهاد علمی با بیان اینکه وضعیت کنونی علمی کشور قابل مقایسه با اوایل انقلاب نیست گفت: این پیشرفت علمی در پرتو جهاد علمی بود که دانشمندان ما انجام دادند و البته به برکتی که در این کار ظهور پیدا کرد امروز توانایی‌های علمی ما در کشور نهادینه شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هیچ کس نسبت به وضعیت کشور برآورد غلط نکند و دشمن را خوشحال نکند، البته دشمن از توان نظامی ما آگاهی دارد. آمریکا نمی‌تواند حتی به یک کشور دست سوم حمله کند چه رسد به ایران، هر چند که این ادعا را دارد که گزینه نظامی روی میز است.

سردار نقدی با بیان اینکه مسئله دشمن با جمهوری اسلامی مسئله هسته‌ای و تسلیحاتی نیستف گفت: دشمن استقلال جمهوری اسلامی را برنمی‌تابد و با اسلام ما مخالف است، آمریکا از اینکه در جایی با نام اسلام پیشرفت صورت می‌گیرد مخالف است.

سردار نقدی با اشاره به حمله همه‌جانبه دشمن به جمهوری اسلامی گفت: دشمن از همه جوانب به ما حمله کرده است. از جنگ روانی، کودتا، ترور، تجاوز نظامی، تهاجم فرهنگی، تحریم‌ اقتصادی، فتنه، براندازی و حال نیز جنگ علمی.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با تبیین چرایی جنگ علمی دشمن با جمهوری اسلامی گفت: دشمن بدین خاطر به جنگ علمی علیه ما روی آورده، چرا که علم قدرت‌آفرین است و ما را از آنان بی‌نیاز می‌کند.

وی افزود: امام (ره) فرموده‌اند کسی که علم ندارد باید تابع قدرت دیگران باشد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه خاطرنشان کرد: جنگ علمی آنان علیه جمهوری اسلامی بدین خاطر است که می‌ترسند کشور ما الگو شود به همین خاطر احساس حسادت و عقب‌ماندگی نسبت به ما می‌کنند و می‌ترسند بشریت راه جدید خود را در اسلام پیدا کند.

سردار نقدی با اشاره به تلاش دشمن برای جلوگیری از پیشرفت علمی کشورمان گفت: دشمن برای جلوگیری از پیشرفت علمی کشور از پیشرفت‌های خود بت می‌سازد.

وی افزود: امام (ره) در همین باره فرموده‌اند که مبادا از پیشرفت غربی‌ها بت بتراشید و روحیه گدا‌پروری را پرورش دهید و مقام معظم رهبری نیز تاکید کردند که «ما می‌توانیم» ملت ما به عکس آن تبدیل نشود.

وی با اشاره به دیگر راهبردهای دشمن اظهار داشت: القاء خود‌باختگی، فریب و جذب نخبگان کشور، تحریم علمی و تجهیزات آزمایشگاهی و مواد اولیه، تحریم دانشجویان و دانشمندان در استفاده از منابع علمی، ایجاد مزاحمت برای دانشمندان ایرانی، حملات سایبری به مراکز علمی، جاسوسی علمی و نشر اسناد مجعول و آشفته کردن فضای دانشگاه از دیگر راهبردهای دشمن برای مقابله با پیشرفت علمی کشورمان است.

سردار نقدی افزود: ما آشفته کردن فضای دانشگاه توسط دشمن را در فتنه‌های 78 و 88 مشاهده کردیم. آنان نمی‌خواهند ما در دانشگاه‌ها فضای آرامی داشته باشیم و دشمن در حقیقت سیاست‌زدگی فضای دانشگاه را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: البته ما معتقدیم دانشگاه باید نشاط سیاسی داشته باشد اما نباید جولانگاه جریانات سیاسی شود.

سردار نقدی با اشاره به ترور دانشمندان هسته‌ای گفت: این اقدام جبهه استکبار دشمنی آنان را علیه پیشرفت علمی ما آشکار کرد و این ترورها نقاب را از چهره مدعیان حقوق بشر برداشت.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به وظیفه دانشگاهیان در ادامه راه گفت: جوانان ما برای اینکه راه نیمه تمام شهدای جهاد علمی را به پایان برسانند باید پایمردی در عرصه جهاد علمی را داشته باشند تا ایران اسلامی به مرجعیت علمی جهان برسد.

وی با اشاره به لزوم شتاب بیشتر پیشرفت علمی کشور گفت: اگر این پیشرفت علمی کشور متوقف شود قطعا یک فاجعه برای کشور خواهد بود و جوانان ما نباید بگذارند این حرکت بالنده علمی کشور از شتاب بیفتد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه خاطرنشان کرد: ادامه جهاد علمی تا محو کامل رژیم صهیونیستی و خشکانیدن ریشه ترور از دیگر وظایف ما برای تداوم پیشرفت علمی کشورمان است.

سردار نقدی در ادامه سخنان خود در کنگره شهدای جهاد علمی خاطرنشان کرد: دیپلماسی جمهوری اسلامی رسما اعلام کرده است که ما موضعمان در قبال رژیم صهیونیستی این است که رفراندومی با رای‌گیری از تمام ساکنان اصلی فلسطین برگزار شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی از ابتدای شکل‌گیری‌اش رژیم آپارتاید آفریقا را به رسمیت نشناخت که البته این رژیم محو شد و این اتفاق باید در مورد رژیم صهیونیستی نیز بیفتد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه خاطرنشان کرد: وزیر خارجه کشور ما می‌گوید که دیپلماسی بیانیه خواندن نیست و باید وارد عمل شد و تعامل کرد. ما نیز همین را می‌خواهیم.

وی افزود: ما از اینکه بیانیه بدهیم و اعلام کنیم که می‌خواهیم در فلسطین رفراندوم برگزار شود کافی نیست. ما باید وارد عمل شویم و با دیگر کشورها در این خصوص رایزنی کنیم تا برگزاری فراندوم را به یک اجماع بین‌المللی برسانیم.

سردار نقدی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی در راس کشورهای غیرمتعهد است و ما نباید این فرصت را از دست بدهیم و ما از دستگاه دیپلماسی‌مان می‌خواهیم که در این عرصه فعالتر شوند و جهان را از دست این غده سرطانی نجات دهند

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

لاریجانی:آمریکا زیر توافق بزند تا ببیند چه می‌کنیم/ نباید توان دفاعی خود را کم ببینیم

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه قطعا ایران از قدرت‌های بزرگ موشکی در منطقه است، تصریح کرد: ما بازدارندگی را در سلاح‌های هسته‌ای نمی‌بینیم اما در توان دفاعی مشروع می‌دانیم.
خبرگزاری فارس: آمریکا زیر توافق بزند تا ببیند چه می‌کنیم/ نباید توان دفاعی خود را کم ببینیم
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در اجلاس سالانه حزب موتلفه اسلامی در سخنانی اظهار داشت: غربی‌ها نگران سلاح هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران نیستند، جیغ‌های بنفشی که می‌کشند به خاطر دستیابی ایران به فناوری هسته‌ای است، گاهی این موجودات بین‌المللی در الفاظشان می‌گویند که ظرفیت جمهوری اسلامی ایران بالا رفته و نفوذ بین‌المللی آن زیاد شده است.

وی با تاکید بر اینکه تکنولوژی هسته‌ای تراز کشور را افزایش می‌دهد،‌افزود:‌این حرکت ادامه می‌یابد و این موضوع، از مسائل استراتژیک کشور است، سال‌ها در فضای این امور بوده‌ام و باید بگویم غالب مسائل استراتژیکی که توان کشور را بالا برد، با هدایت رهبر معظم انقلاب بود و این هم از نعمت‌هایی است که ساختار حکومت ما دارد.

وی تاکید کرد: پیشرفت‌های دفاعی ما بسیار ارزشمند است و اینکه دیگران نگران هستند دلیل بر این نمی‌شود که آورده خودمان را کم ببینیم.

وی با تاکید بر اینکه قطعا ایران از قدرت‌های بزرگ موشکی در منطقه است، تصریح کرد: این ظرفیت مهم دفاعی است و دلیلی هم ندارد که آن را پنهان و پوشیده کنیم چون افرادی که باید بدانند، می‌دانند، یک کشور زمانی می‌تواند استقلال خودش را حفظ کند که توان بازدارندگی داشته باشد و ما بازدارندگی را در سلاح‌های هسته‌ای نمی‌بنییم اما در توان دفاعی مشروع میدانیم، نیروهای دفاعی ما یک نیروی دفاعی ورزیده است، ما با مانور، تبدیل به نیروی دفاعی نشدیم بلکه جنگ کردیم، دفاع جانانه‌ای کردیم در حالیکه همه کشورها برای شکست جمهوری اسلامی ایران جمع شده بودند، ولی ما پیروز شدیم.

وی تاکید کرد: کشورهای عربی در زمان جنگ عراق با ایران خیلی فضاحت کردند و 100 میلیارد دلار به عراق کمک کردند و تنها دو یا چند کشور از عراق حمایت نمی‌کردند باید بدانیم ایران در این شرایط دفاع کرد بنابر این ما نیروی کارآزموده‌ای داریم، هم از نظر امکانات و هم از نظر نیروی شخصی.

رئیس مجلس بر همین اساس یادآور شد: از نظر توانمندی اقتصادی نیز باید بدانیم کارهای زیربنایی خوبی در کشور ما انجام شده البته در چند سال گذشته اشتباهی مرتکب شدیم و به نظرم فرمان اقتصاد درست عمل کرد ولی ایران بالقوه دارای استعداد خوبی است، اگر دولت جدید به این ظرفیت‌ها توجه کند، خیلی می‌تواند ظرفیت اقتصاد کشور را پیش ببرد باید بدانیم پایه‌های خوبی گذاشته شده است.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از نکات دیگر که باید مدنظر داشته باشیم، ظرفیت ایران در مسائل منطقه‌ای است، ما این موضوع را نمی‌توانیم پنهان کنیم، الهام بخشی انقلاب اسلامی در منطقه تاثیر گذاشته و ما به آن افتخار می‌کنیم، ما از اینکه حزب‌الله لبنان یک نیروی مقاومی است که توانست کمر رژیم صهیونیستی را بشکند؛ خوشحالیم و به آن افتخار می‌کنیم و حتما به حزب‌الله کمک می‌کنیم چون یک ظرفیت منطقه‌ای است.

وی ادامه داد: حزب‌الله برای اسلام و همه کشورهای عربی منطقه آبرو ایجاد کرد، 60 سال رژیم صهیونیستی بر سر این کشورها زد اما آنها نتوانستند کاری انجام دهند ولی یک گروه مجاهد توانست کمر اسرائیل را بشکند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه جنگ 33 روزه بسیار پندآموز است متذکر شد: نباید این موضوع را دست کم گرفت، آن عربده کشی‌های سیاسی که آن زمان انجام می‌شد، و به لبنان حمله کردند، با این تصور بود که فکر می‌کردند کار را به اتمام رساندند ولی بعد از 3 هفته خودشان در جنگ 33 روزه به التماس افتادند که آتش بس شود؛‌ یکی از رهبران اروپایی آن زمان در سفری که بنده به کشورهای اروپایی داشتم می‌گفت این اولمرت، یک جنازه سیاسی است.

لاریجانی یادآور شد: فلسطینی‌ها با کمک جمهوری اسلامی ایران توانستند در جنگ 22 روزه مقاومت کنند و شکست دیگری را بر رژیم صهیونیستی وارد کنند.

وی با اشاره به جنگ سوریه گفت: در جریان همین جنگ ماجراجویانه سوریه، یکی از وزرای خارجه کشورهای منطقه همان اوایل به ایران آمده بود و ما به او توضیح دادیم که سوریه مثل کشورهای دیگر نیست و یک کشور پیشرو در مقاومت است. اما او گفت دو هفته دیگر کار این کشور تمام می‌شود ولی هم اکنون سه سال از آن زمان گذشته بنابراین این افراد با چه رویی می‌خواهند بگویند ما سیاستمداریم؟! آنها شرایط را نشناختند می‌خواستند این سد را از جلوی پای رژیم صهیونیستی بردارند اما نتوانستند.

لاریجانی با اشاره به حمله آمریکا به عراق گفت:‌آمریکا با این اقدام دچار مشکلاتی شد اما جمهوری اسلامی ایران در آن زمان یک حرکت متین و دارای استراتژی روشنی داشت، ما از مردم مظلوم دفاع کردیم و این یک آورده‌ای برای صحنه بین‌المللی داشت، وقتی آمریکا عراق را اشغال کرد، ما مخالفت کردیم و جمهوری اسلامی ایران در آن شرایط ایستادگی کرد و اگر ما ایستادگی نمی کردیم، نه تنها به خودمان لطمه می‌خورد بلکه کل صحنه دچار دیکتاتوری بین‌المللی می شد و آمریکایی‌ها تصور می‌کردند کار تمام شده است. ولی ما آن زمان سایه یک دیکتاتوری بین‌المللی و شرش را از سر همه بشریت کم کردیم و این خدمت بزرگ جمهوری اسلامی ایران بود و کسانی که باید بفهمند می‌فهمند.

به گفته وی، غربی‌ها متوجه شرایط شده‌اند و می‌دانند بدون جمهوری اسلامی ایران نمی‌توانند در منطقه کاری انجام دهند و کار را خراب می‌کنند، بنابراین ما چنین ظرفیتی داریم و باید افراد عاقل در سیاست آنها را مدنظر قرار دهند و اشکالات آنها را برطرف کنند.

رئیس مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: باید بدانیم برای ایجاد ظرفیت‌های کشور زحمات زیادی کشیده شده و این ظرفیت‌ها متعلق به همه ملت است، باید بدانیم یک بخش مهمی از اشکالات ما مربوط به اقتصاد است، من در حکمت جمهوری اسلامی ایران در شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی تردید ندارم که راه درست همین است، حرف‌هایی که بعضی مسوولان آمریکایی راجع به مسائل هسته‌ای می‌زنند، زیاده سخن گویی است، ما یک توافقی در ژنو کردیم، آنها اگر جرات دارند زیر این توافق بزنند تا ببیند ما چه می‌کنیم، بالاخره شما یک حرفی زدید و تعهداتی دادید.

وی افزود:‌ این مسئله انشاءالله حل می‌شود و این طور نیست که تصور کنند می‌توانند ایران را فریب دهند،‌کاملا زیر ذره‌بین ایران هستند و در مرحله بعدی باید درست عمل کنند اما آنچه مهم است بخش اقتصاد کشور ماست، باید بدانیم نقطه ضعف‌مان چیست، قسمت کمی از شرایط مربوط به تحریم‌هاست و من امروز هم این موضوع را مطرح می‌کنم.

وی ادامه داد: چند روز پیش وزیر اقتصاد در هیئت رئیسه گزارشی به ما داد و گفت تقریبا مجموع بدهی‌های دولت بالغ بر 150 تا 160 هزار میلیارد است باید پرسید این آیا این بدهی‌ها مربوط به تحریم‌هاست؟ اینکه 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ بزنید و 10 هزار میلیارد تومان بودجه داشته باشیم، این عاقلانه است؟ این پروژه‌های عمرانی اگر بخواهد به اتمام برسد، 60 تا 70 سال طول می‌کشد. چه کسی گفت کلنگ بزنید؟ آدم باید لقمه را به اندازه دهنش بردارد.

وی با اشاره به اجرای نادرست قانون هدفمند سازی یارانه‌ها،‌گفت:آیا قانون گفته بود که اینگونه عمل کنند که به تولید کشور لطمه بخورد؟ درست عمل نکردند و تولید کشور لطمه خورد. بسیاری از صنایع داخلی ما اصلا کاری به خارج ندارند، اگر تسهیلات به آنها داده شود، کارشان راه می‌افتد این موارد چه ارتباطی به تحریم‌ها دارد.

به گفته وی اولین مسئله‌ای که یک بیمار می‌تواند با استفاده از آن خودش را علاج کند،‌این است که بپذیرد بیمار است. بنابراین ما هم باید درد خودمان را در کشور درست تشخیص دهیم و مشکلات را بپذیریم تا بتوانیم آنها را حل کنیم.

وی با اشاره به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی تصریح کرد:‌این اصل آیا آن طور که رهبر معظم فرمودند اجرا شد؟ آیا گفته شده بود از دولت بگیریم و به دستگاه‌های دیگر دولتی بدهیم؟ سه نیروگاه را از وزارت نیرو گرفتند و به وزارت دفاع دادند آیا این اجرای اصل 44 است؟ این بخش‌های اقتصادی را هم به جاهای شبه دولتی دادند، آیا مقصود این بود؟

وی در ادامه به سهام عدالت اشاره و تصریح کرد: مثلا مردمی که برگه سهام عدالت دارند احساس مالکیت می‌کنند؟ از این برگه پول بیرون می‌آید؟ آیا این مردم نقشی در اداره آن کارخانه دارند؟ چه زمانی بنا بود که این کشور این گونه اداره شود؟ سیاست‌های اصل 44 که رهبر انقلاب دادند، یک هدف بزرگ داشت یعنی به دنبال مردمی شدن پایه‌های اقتصاد کشور بود آیا واقعا الان مردمی شده است؟ اتفاقا راه نجات کشور هم همین بود که مقام معظم رهبری فرمودند، باید این موارد اصلاح شوند، درد را باید شناخت و درست عمل کرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: برای حفظ سربلندی کشور، باید اقتصاد کشور حل شود که اقتصاد ما هم آسیب‌پذیر است و باید ترمیم شود. دولت جدید می‌گوید می‌خواهد به قانون عمل کند، ما باید به دولت در این راه کمک کنیم و اگر درست عمل نکرد او رانقد کنیم.

رئیس مجلس در ابتدای سخنان خود با اشاره به چهلمین روز درگذشت مرحوم عسکراولادی گفت: حزب موتلفه را یک حزب پایدار می‌دانم که در مسائل سیاسی همیشه راه روشنی را برای خودش ترسیم کرده است و حرکت او حرکت ریشه‌داری است، امیدوارم این دستاورد مرحوم عسکراولادی همچنان درخشندگی داشته باشد و در تقویت نیروی انسانی و سامان بخشی به امور سیاسی در کشور نقش خودش را ایفا کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: مرحوم عسگراولادی حدود نیم قرن در ساحت سیاسی کشور نقش آفرین بود و از جهات مختلف بر همه واجب است که این مرد بزرگ را بشناسیم.

وی گفت:‌مرحوم عسکراولادی یک سیاستمدار ریشه‌دار بود و این نکته مهمی است که در عرصه سیاست، افراد رفتار سنجیده و حکیمانه‌ای داشته باشند و طوفان نباشند، تفاوت یک سیاستمدار ریشه‌دار و یک سیاستمدار بادکنکی در همین است، سیاستمدار بادکنکی تا شرایط سیاسی را طوفانی نبیند، خودش نشان نمی‌دهد اما سیاستمدار ریشه‌دار فضا را آرام می‌کند و در نفی دیگران زندگی نمی‌کند و نفی دیگران را در جایی که لازم است مشفقانه انجام می‌دهد آن هم نه برای برهم زدن امور کشور.

وی خاطرنشان کرد:  مرحوم عسگراولادی در شرایط  مختلف پس از پیروزی انقلاب که گاهی نسبت به ریشه‌های انقلاب سؤال ایجاد می‌شد، او رفتار متین و دردمندانه‌ای داشت و در چند سال اخیر سلوک وی را دیدیم که چقدر از سر درد صحبت می‌کرد، وی شرایط را تغییر می‌داد و تابع شرایط نبود و تحت‌الشعاع دیگران نبود.

لاریجانی تاکید کرد:‌ از دیرباز دو نوع علم داشتیم، یک علم نظری و یک علم عملی، سیاست و اخلاق، جزو علوم نظری نیست که فقط حقایق را کشف کنند، این موارد جزو علوم عملی هستند یعنی واقعیات را تغییر دادن، در اخلاق و سیاست باید هدف‌دار زندگی کرد، مطابق هدف، باید واقعیات را تغییر داد، نباید تابع شرایط بود.

وی افزود: مرحوم عسگراولادی قبل از انقلاب هم تحت شرایط قرار نگرفت و تلاش می‌کرد شرایط را تغییر دهد او یک سیاستمدار سرمایه ملی بود، یک سیاستمدار که سرمایه ملی باشد، از نفت برای کشور پرارزش‌تر است. سیاستمداری که سرمایه ملی باشد می‌تواند کشور را بدون نفت هم اداره کند،‌ مرحوم عسکراولادی یک رجل سیاسی کاملا مسلک یود چه در زندگی فردی و چه در زندگی اجتماعی. آن مرحوم کاملا هدف‌داربود و  گام‌هایش را راسخ برمی‌داشت یک انسان مسلکی در ابتدا رابطه‌اش را با خدا درست تنظیم می‌کند آنوقت بقیه امور تحت‌الشعاع او درست تنظیم می‌شوند وصیت‌نامه آن مرحوم جزو وصیت‌نامه‌های تاثیرگذار است و باید بدانیم شرایط سیاسی آن مرحوم را تغییر داد و دردمندانه حرف می‌زد و هدف‌دار بود، تربیت این گونه شخصیت‌ها برای کشور بسیار مهم است، آن مرحوم نه دنبال پست و نه مقامی بود و اخلاق‌گرا بود، متاسفانه سیاست یک مقداری جنس خشن دارد ولی او منهج خیلی اخلاق مداری داشت و با ادب و بااخلاق سخن میگفت، مکاتبات آن مرحوم این موضوع را نشان میدهد. آن مرحوم در نظر دادن نیز شجاع بود و گاهی احساس می‌کرد باید خودش را هزینه کند، سعه صدر در اخلاق و تدابیر او دیده می‌شود.

رئیس مجلس بر همین اساس تصریح کرد: باید بدانیم در شرایط فعلی منطقه و بین‌المللی که متغیر است، گاهی دستاوردهای خودمان را خیلی دقیق نمی‌بینیم، گاهی در شرایط بین‌المللی دنبال این هستند که با الفاظی دستاوردهای ما را نادیده بگیرند حرکتی که امام (ره) به وجود آورد و رهبران جمهوری اسلامی ایران برای نجات این کشور انجام دادند، هر چند بدون کاستی نیست وحتما نمی‌شود بگوییم بهتر از این نمی‌شد کار شود اما در مجموع به گذشته نگاه می‌کنیم شاهدیم در شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای و بالفعل کردن ظرفیت‌ها پیشرفت‌هایی داشته‌ایم، باید بدانیم ما ملت مطرحی نبودیم گاهی باید خجالت می‌کشیدیم تنها چند شهر آباد و تعداد محدودی دانشگاه داشتیم و شرایط دیکتاتوری در کشور حاکم بود، یکی از تیزهوشی‌های امام (ره) و مقام معظم این بودکه از این ظرفیت ژئوپلتیک به خوبی استفاده کردند اگر پیوندهای مردمی نبود، قادر به استفاده از این ظرفیت‌ها نبودیم.

وی در پایان گفت: تعداد دانشگاه‌ها، دانشجویان و اساتیدی که امروز در کشور داریم برای ما تبدیل به یک ظرفیت ملی شده است که باید قدر آن را بدانیم در 34 سالی که از پیروزی انقلاب گذشته است، زحمات زیادی کشیده شده و این زحمات در حال به بار نشستن است به شرطی که بفهمیم در کجا هستیم. ما پیشرفت‌های زیادی در ساخت نیروگاه‌ها،‌نانوتکنولوژی و هسته‌ای داشته ایم باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

سرلشکر جعفری: نصب موشک و بمبهای هدایت شونده برروی پهپادهای سپاه/ از کل کشور توان شلیک موشک داریم/ RQ170 ایرانی در پایان کار

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه یکی از اقدامات بازدارنگی ما، توان موشکی ماست، از نصب بمب و موشک‌های کاملا هدایت‌شونده بر روی پهپادهای سپاه خبر داد.
خبرگزاری فارس: نصب موشک و بمبهای هدایت شونده برروی پهپادهای سپاه/ از کل کشور توان شلیک موشک داریم/ RQ170 ایرانی در پایان کار

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر محمدعلی جعفریفرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه کنگره شهدای جهاد علمی که امروز در مرکز همایش‌‌های صدا و سیما برگزار شد، در جمع خبرنگاران، با اشاره به اقتدار ایران در زمینه‌های مختلف، گفت:‌ امروز موضوع موشکی و توان هسته‌ای صلح‌آمیز ملت ایران، در راستای اقتدار ملت ایران است.

وی توان نظامی ایران را مرتبط با مذاکرات هسته‌ای دانست و افزود: بدون تردید می‌توان گفت که امروز یکی از مؤلفه‌های بازدارنده در برابر دشمن توان مختلف دفاعی ما به ویژه توان موشکی است که شهید طهرانی مقدم جان خود را در این زمینه فدا کرد تا توان موشکی ما به گونه‌ای تأمین شود که بازدارنده باشد.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ممکن است از همه کسانی که در کشور هستند به دلیل عدم آگاهی برداشتهای مختلفی از توان نظامی ایران داشته باشند، تصریح کرد: امروز توان ما در ابعاد موشکی بسیار بالاست و روش‌هایی که موشک‌هایمان را نگه داری و شلیک می‌کنیم شبیه روش‌های ناهمطرازی است که حزب‌الله در جنگ 33 روزه به کار برد و ما نیز با همین روش‌های نامتقارن توانمندی‌های استراتژیک خود را نگه‌داری می‌کنیم.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه اطلاعات دشمنان از محل نگهداری موشک‌های ما واقعی نیست، تصریح کرد: آنها شاید محل‌های اولیه نگهداری موشک‌ها را می‌دانند ولی محل‌های نگهداری موشک‌ها مخفی بوده و روش‌های شلیک این موشک‌ها در سراسر کشور گسترده شده است.

وی تأکید کرد: دشمن با هزاران بمب نیز نمی‌تواند مانع از شلیک موشک‌های ما شود.

فرمانده کل سپاه اظهار داشت: ‌آنچه باعث شده دشمنان ما سر میز مذاکره بنشینند، توانمندی دفاعی ملت ایران است که امیدواریم از آن پاسداری شود.

فرمانده کل سپاه در پاسخ به سوال دیگری در مورد توانمندی نیروهای مسلح ایران در زمینه تکنولوژی پهپاد، گفت: آخرین دستاورد ما در این زمینه پهپادی است که توان پرواز تا 30ساعت را دارد و موتورهایی با سرعت می‌توانند بُرد آن را بالا ببرند.

وی افزود: اخیرا نیز توانمندی نصب بمب و موشک هدایت شونده و نقطه‌زن را به دست آوردیم و در واقع این در ردیف تکنولوژی برتر در این زمینه است.

سرلشکر جعفری در پایان با اشاره به پهپاد RQ170 به غنیمت گرفته شده از آمریکا اشاره کرد: مهندسی معکوس RQ170 مراحل آخر تحقیقات خود را طی می‌کند و امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک آن را عملیاتی کنیم.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: نظامی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

پوتین: دنبال ایجاد هژمونی نیستیم/حقوق هسته‌ای غیرقابل انکار ایران باید رعایت شود

رئیس‌جمهور روسیه روز پنج‌شنبه در سخنرانی سالانه خود گفت مسکو به دنبال ایجاد هژمونی برای خود نیست. وی همچنین تأکید کرد در توافق نهایی با ایران، باید حقوق غیرقابل انکار این کشور رعایت شود.

خبرگزاری فارس: پوتین: دنبال ایجاد هژمونی نیستیم/حقوق هسته‌ای غیرقابل انکار ایران باید رعایت شود

به گزارش خبرگزاری فارس، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز پنج‌شنبه با حضور در جمع نمایندگان مجالس این کشور، سخنرانی سالانه خود را ایراد کرد.

وی در این سخنرانی با بیان اینکه روسیه تأثیرگذاری زیادی در جهان دارد، گفت مسکو به دنبال ابرقدرتی و یا رسیدن به هژمونی نیست. پوتین همچنین تصریح کرد که روسیه قصد ندارد به دیگران دیکته کند که باید چطور زندگی کنند.

رئیس‌جمهور روسیه با انتقاد از تداوم تلاش‌ها برای استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا، گفت: موضوع هسته‌ای ایران حل شده، اما هنوز هم موضوع استقرار سپر موشکی در اروپا مطرح است.

آمریکا در تلاش است تا به بهانه تهدید موشکی ایران برای اروپا، سامانه‌های دفاع موشکی را در این منطقه مستقر کند. روسیه این سامانه‌ها را تهدیدی برای امنیت ملی خود دانسته و به شدت با آن مخالف است.

رئیس‌جمهور روسیه امروز هم در انتقاد به این سپر موشکی، گفت: سپر موشکی می‌تواند تمام پیمان‌های پیشین مربوط به تسلیحات اتمی را تضعیف کند و موازنه راهبردی قوا را بر هم بزند.

پوتین در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود با بیان اینکه روسیه در تلاش است تا بالاترین سطح تجهیزات نظامی را در اختیار داشته باشد، گفت مسکو اجازه نمی‌دهد کشوری بر روسیه برتری نظامی داشته باشد.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین با ابراز خرسندی از حل دیپلماتیک موضوع تسلیحات شیمیایی سوریه، گفت: جامعه بین‌الملل در موضوع سوریه باید تصمیم سرنوشت‌سازی می‌گرفت. یا باید به تضعیف نظم جهانی از طریق اعمال زور و استفاده از خشونت می‌پرداخت که این امر به گسترش ناآرامی‌ها منجر می‌شد، و یا اینکه باید همگی در کنار هم تصمیمی مسئولانه اتخاذ می‌کردیم.

پوتین با بیان اینکه خوشحال است که جهان گزینه دوم را انتخاب کرده، گفت همین توافق راه را برای حل دیپلماتیک مناقشه هسته‌ای ایران نیز هموار کرد. وی در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفته است: ما باید صبورانه به تلاش ادامه دهیم تا به راهکاری جامع‌تر دست یابیم که از رعایت حق غیرقابل انکار ایران برای توسعه صنعت انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز و در عین حال تامین امنیت تمام کشورهای منطقه از جمله اسرائیل، اطمینان حاصل شود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

یادداشت روز کیهان:فرزندان انقلاب مواظب باشند دشمنی آمریکا تمام نمی شود

ابتدا باید گفت در این واقعیت تردیدی نیست که تیم مذاکره‌کننده کشورمان، فرزندان انقلاب و افرادی مورد اعتماد و اطمینان هستند و این روزها انجام ماموریت خطیر و تعیین‌کننده‌ای را بر عهده دارند که حمایت و پشتیبانی از آنان را به یک وظیفه دینی و ملی تبدیل کرده است. اما، فرزندان یک خانواده و افراد قابل اعتماد هم می‌توانند علی‌رغم نیت پاک و انگیزه خدمتی که دارند، دچار «خطا» شوند بی آن که خطای آنها به اعتماد و اطمینان ملت نسبت به آنان خدشه‌ای وارد کند. در این حالت، نقد برخی از مواضع و عملکرد تیم هسته‌ای کشورمان، نه فقط «تضعیف» تیم مذاکره‌کننده نیست بلکه، اگر نقدها، منصفانه، دلسوزانه و همراه با ارائه دلیل و سند باشد، می‌تواند به جبران خطا و تصحیح عملکرد منجر شود و این، به مفهوم و معنای حمایت و تقویت اعضای گروه مذاکره‌کننده است. همین جا باید گفت؛ شواهد و قرائن فراوانی در دست است که نشان می‌دهد اصحاب فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 بعد از ناکامی در فتنه یادشده، پروژه ضربه زدن به نظام اسلامی را در پوشش دروغین حمایت از دولت آقای روحانی و ادعای منافقانه پشتیبانی از تیم هسته‌ای کشورمان، دنبال می‌کنند و دقیقا به همین علت، اصرار دارند هرگونه نقد دلسوزانه و خیرخواهانه را به حساب مخالفت و دشمنی با دولت کنونی و تیم هسته‌ای برخاسته از آن بنویسند.
با این مقدمه که ماهیت و انگیزه نقدهای کیهان را توضیح می‌دهد، اشاره به دو نکته درباره روند مذاکرات هسته‌ای را که این روزها شاهد بوده‌ایم، ضروری می‌دانیم؛
اول: اظهاراتی که مقامات رسمی آمریکا، انگلیس و فرانسه در جریان مذاکرات هسته‌‌ای ایران با گروه 1+5 بر زبان و قلم آورده‌اند، اگرچه کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که آمریکا و متحدانش قابل اعتماد نیستند ولی این بی‌اعتمادی را نباید و نمی‌توان در نقض برخی از مفاد توافقنامه ژنو جستجو کرد، چرا که با جرأت می‌توان گفت توافقنامه ژنو علیه موجودیت برنامه هسته‌ای کشورمان تهیه و تنظیم شده است، بنابراین بدیهی است که برخلاف آنچه این روزها در شماری از محافل و مجامع سیاسی داخل‌کشور بر سر زبان‌ها و قلم‌هاست، حریف کمترین دلیلی برای نقض توافقنامه نمی‌بیند و نقض هیچیک از مفاد آن را به سود خود ارزیابی نمی‌کند!
مراجعه به متن این توافقنامه - نسخه اصلی و نه، به قول آقایان ظریف و عراقچی، نسخه ‌«FACT SHEET» منتشر شده از سوی کاخ‌ سفید - به وضوح نشان می‌دهد که جای جای آن، با هدف نهایی توقف کامل فعالیت هسته‌ای ایران اسلامی طراحی شده است که در یادداشت روز کیهان 11/9/92 و با عنوان «نه کلاهک، نه کلاه» به موارد مستندی از آن اشاره شده بود. بنابراین سخن از عهدشکنی و نقض پیمان آمریکا و متحدانش درباره متن توافقنامه ژنو نیست، چرا که حریف با زرنگی - بخوانید موذی‌گری - و با بهره‌گیری از کم دقتی و غفلت تیم مذاکره‌کننده کشورمان، هدف نهایی خود را که تضعیف و نهایتا توقف برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است، در بندهای اصلی توافقنامه گنجانده است. از این روی آمریکا و متحدان اروپایی‌اش باید خیلی ناشی و تازه‌کار باشند که بخواهند این توافقنامه و یا بخش‌ها و بندهایی از آن را نادیده گرفته و نقض کنند.
آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه کشورمان در جمع ایرانیان مقیم امارات گفته است «خانم کاترین اشتون با من تماس گرفت که اطمینان بدهد کشورهای 5+1 نسبت به اجرای تعهداتشان جدی هستند»! که باید پرسید؛ چرا جدی نباشند؟ و اساساً با توجه به متن توافقنامه باید هم بر انجام بی‌کم و کاست آن اصرار و تأکید داشته باشند. به بیان دیگر، این حریف است که باید نگران پایبندی ایران به مفاد توافقنامه ژنو بوده و این دغدغه جدی را داشته باشد که مبادا جمهوری اسلامی ایران، از اجرای آن خودداری ورزیده و همه آنچه را که آمریکا و متحدانش از نشست نیویورک تا اجلاس‌های ژنو 2 و ژنو 3 رشته بودند، پنبه کند، که صد البته باید هم چنین کند.
و اما، غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و متحدان اروپایی‌اش از آنجاست که در جریان مذاکرات نیویورک و ژنو 2 و 3، از تلاش برای رسیدن به یک راه حل مرضی‌الطرفین سخن گفته و اطمینان داده بودند که حق قانونی ایران در برخورداری از فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز را مطابق مفاد NPT و پادمان‌های مربوطه محترم می‌شمارند- اظهارات اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل و جان‌کری و وندی‌شرمن در جریان مذاکرات- ولی برخلاف در باغ سبزی که نشان داده و اطمینان عزیزان مذاکره کننده کشورمان را جلب کرده بودند، با شارلاتانیزم دیپلماتیک و بهره‌گیری از بازی «پلیس‌خوب و پلیس بد» که تظاهر اسرائیل به مخالفت با توافقنامه بخش اصلی آن بود، متن توافقنامه را به گونه‌ای تنظیم کرده‌اند که اگر به همان روال به اجرا درآید، توقف برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران اسلامی را درپی خواهد داشت و یا نهایتاً، از برنامه هسته‌ای پیشرفته و بومی کشورمان، فقط فعالیتی در حد و اندازه آزمایشگاهی- و نه صنعتی- باقی می‌ماند! و البته آنگونه که حریف وعده داده است، دسترسی به 7 میلیارد دلار از 100میلیارد دلار دارایی مسدود شده ایران، امکان‌پذیر خواهد بود که در مقابل آنچه داده‌ایم یا قرار است بدهیم، بسیار ناقابل است. دیروز اوباما در جمع صهیونیست‌های مرکز «سابان» با غرور و تکبر به شرح موفقیت‌های خود در مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخت و گفت «کاری که ما کردیم این بود که کمی شیر آب را باز کردیم و همانطور که گفتم؛ حداکثر 7 میلیارد از 100 میلیارد دلار دارایی آنها که در نتیجه تحریم‌های ما مسدود شده است، آزاد خواهد شد... اگر ما بتوانیم به همان روشی که رونالد ریگان با جماهیرشوروی مذاکره می‌کرد و در ضمن آنها را به چالش می‌کشید، درباره برنامه هسته‌ای ایران مذاکره کنیم، در نهایت بر آنها پیروز می‌شویم»!
دوم: وزیر امور خارجه کشورمان در جمع دانشجویان دانشگاه تهران و در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که انتقاداتی به توافقنامه ژنو داشت و از فراوانی آنچه داده‌ایم در مقابل ناچیز بودن آنچه گرفته‌ایم گلایه می‌کرد، گفت؛ غربی‌ها از چهارتا تانک و موشک‌ ما نمی‌ترسند بلکه از مردم ایران می‌ترسند. که تا اینجا، سخن سنجیده‌ای است، و بلافاصله افزود «آیا آمریکا که می‌تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد، از سیستم دفاعی ما می‌ترسد»؟! این اظهارنظر نسنجیده از سوی وزیر خارجه کشور و دیپلمات ارشد تیم مذاکره‌کننده، جز بالا بردن دست‌ها به نشانه تسلیم در مقابل تهدید نظامی حریف، مفهوم دیگری ندارد. البته جناب ظریف دو روز بعد سعی کرد اظهارات آن روز خود را تصحیح کند ولی دیگر کار از کار گذشته بود و دشمن پیام تسلیم را گرفته بود! آقای ظریف باید به این نکته بدیهی توجه می‌کردند که مردم مسلمان این مرز و بوم در جریان جنگ تحمیلی 8 ساله با دست خالی در مقابل حمله نظامی مشترک همه قدرت‌های جهانی ایستاده و پیروز از میدان بیرون آمده‌اند. بدیهی است دشمن به خوبی می‌داند که کانون قدرت نظام کجاست و به همین علت از اظهارات وزیر خارجه کشورمان تنها برای توهم‌‌پراکنی درباره ضعف جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کند- که در سطح گسترده‌ای چنین کرد- و نه به عنوان دیدگاهی که برخاسته از کانون اصلی قدرت و اقتدار نظام است. دشمن بارها رجز خوانده است که «گزینه نظامی» روی میز است و پاسخ پرصلابت گرفته است که هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. اما، اظهارات وزیر محترم امور خارجه، اگرچه بعدها سعی در اصلاح آن داشت، یک خطای پر آسیب بوده است که انتظار می‌رود از تکرار آن جلوگیری شود. همانگونه که اظهارنظر آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم کشورمان درباره «خالی بودن خزانه»، زیانبار و غیرقابل توجیه بوده و هست. ایشان هم در جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان تلاش کرد خطای یاد شده را جبران کند ولی...
گفتنی است که در ادبیات گفتمانی و مخصوصا در عرصه دیپلماتیک، وقتی سخنی گفته و یا مطلبی نوشته می‌شود، آنچه مخاطب از آن برداشت می‌کند، ملاک است و نه منظور دیگری که احتمالا گوینده یا نویسنده در نظر داشته است و دقیقا از همین روی اظهارنظر آقای ظریف که ادعای مالکیت امارات بر جزیره ابوموسی را قابل گفت‌وگو دانسته بود نیز نسنجیده و از یک دیپلمات انتظار نمی‌رفت.
و بالاخره؛ اگر حریف این پیام را دریافت کند که خزانه کشور خالی است! و سیستم دفاعی نظام با پرتاب یک بمب منهدم می‌شود! و حق مالکیت قطعی ایران بر جزیره ابوموسی قابل گفت‌وگو است! و... چه انتظاری می‌توان داشت که مارش پیروزی نزند و تیم مذاکره‌کننده کشورمان را دست خالی تصور نکند و...!

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بی‌بی‌سی: توافق ژنو «به نوعی» حق ایران را به رسمیت می‌شناسد

«توافق نهائی ایران و 1+5 می‌بایست در برگیرنده محدودیت‌ها و اقدامات شفاف‌ساز به‌منظور حصول اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران باشد و در مقابل منجر به برداشته شدن کامل همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و نیز تحریم‌های چندجانبه و یک‌جانبه‌ای شود که علیه ایران وضع شده است.»
وبسایت بی‌بی‌سی فارسی با انتشار تحلیلی به قلم شهیر شهیدثالث (تحلیلگر مقیم کانادا و همکار رسانه‌های اصلاح‌طلب) نوشت: توافق ژنو نتایج بعضاً مهم به همراه دارد. نخست آنکه شکست مذاکرات می‌توانست به سرعت موقعیت حسن روحانی را در داخل تضعیف کند و زمینه‌ساز بازگشت سیاست‌های رادیکال 8 سال گذشته شود. گزارشی در نیویورک تایمز منتشر شده که حاکی است که اوباما و دستیاران وی اینگونه استدلال می‌کردند که باید محملی برای ادعای پیروزی در اختیار حسن روحانی و جواد ظریف قرار داد که بتوانند برای رسیدن به یک توافق دائمی دوباره به میز مذاکره بازگردند.(!)
نویسنده ادامه می‌دهد: جان‌کری ادعا می‌کند که موضوع کلیدی حق غنی‌سازی اورانیوم ایران در این توافقنامه به رسمیت شناخته نشده است، اما جواد ظریف این ادعا را رد می‌کند. ظریف در کنفرانس خبری‌ای که بلافاصله پس از اعلام خبر توافق صورت گرفت تاکید کرد که در این توافقنامه، حداقل در دو مورد، حق غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران مورد تایید قرار گرفته است. ظاهراً اشاره وی یکی به بخش مقدمه است که می‌گوید «راه‌حل جامع (و نهایی)، در برگیرنده یک برنامه غنی‌سازی مورد توافق دو طرف است» و دیگری به بخش انتهایی که بر «یک برنامه غنی‌سازی مورد توافق دو طرف با در نظر گرفتن معیارهای منطبق بر نیازمندی‌های عملی...» به عنوان بخشی از راه‌حل نهایی تاکید دارد.
در ادامه این تحلیل آمده است: در هر صورت تیم روحانی-ظریف قادر است ادعا کند که توافقنامه ژنو، حق غنی‌سازی ایران را که عمده‌ترین بخش منازعه آن کشور و غرب بر سر مسئله هسته‌ای بود، «به نوعی» به رسمیت شناخته است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 9 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

دیپلمات صهیونیست: بپذیریم یا نپذیریم ایران اتمی شده است

وزیر خارجه اسبق رژیم صهیونیستی اذعان کرد ایران اکنون یک کشور اتمی است و دیگر نمی‌توان برنامه هسته‌ای این کشور را نابود کرد.
شالومد بن عامی که در مادرید سخن می‌گفت، اظهار داشت: طبیعی است ایرانی‌ها هرگز نخواهند پذیرفت که به عقب برگردند و ما چه بپذیریم و چه نپذیریم، ایران حالا یک کشور عملا اتمی است. به همین دلیل، نابود کردن برنامه اتمی ایران که خواست اسرائیل است، امری نیست که بتوان انجام داد.
بن عامی با اشاره به محورهای توافق ژنو یادآور شد: با این حال، همه چیز در این زمینه به توافق نهایی بستگی دارد.
وی قدرت مقاومت ایران را در صحنه بین‌المللی شگفت‌انگیز توصیف کرد و گفت: در شرایطی که غرب همه گونه فشار و تحریم را بر ایران وارد می‌کرد، ایران از طریق حمایت از حماس، حزب‌الله و دیگر گروه‌ها بر توافق اعراب و اسرائیل و مخالفت‌های غرب تاثیر می‌گذاشت و حتی از چنان مقاومتی برخوردار بوده که توانسته است روابط خود با کشورهای مختلف را توسعه دهد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 9 آذر 1392   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات