تخلف هیأت رئیسه مجلس در تغییر طرح الزام دولت به حفظ دستاورد هسته‌ای/ حذف قید تصویب در مجلس از طرح

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: هیأت رئیسه مجلس در تخلفی آشکار اقدام به تغییر گزارش کمیسیون امنیت ملی در مورد الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای و حذف قید تصویب در مجلس کرده‌اند.
خبرگزاری فارس: تخلف هیأت رئیسه مجلس در تغییر طرح الزام دولت به حفظ دستاورد هسته‌ای/ حذف قید تصویب در مجلس از طرح

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای کشور گفت: گزارش طرح مذکور با امضای حسین سبحانی‌نیا (نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس) در تاریخ 23 خرداد 94 با شماره چاپ 1470 به چاپ رسید و در ردیف نهم دستور جلسه هفتگی هفته قبل صحن مجلس قرار گرفت.

وی ادامه داد: هم کمیسیون امنیت ملی و هم هیأت رئیسه مجلس به ویژه شخص رئیس مجلس برخلاف تبصره 2 ماده 146 آیین‌نامه داخلی مجلس گزارش جایگزینی را برای طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای در کمیسیون مطرح و منتشر کردند تحت عنوان گزارش جایگزین گزارش 1470 و در تارخ 26 خرداد 94 آن را چاپ کردند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: تفاوت این دو گزارش در آن است که در گزارش اولیه کمیسیون آمده بود که هرگونه نتیجه مذاکرات هسته‌ای با 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات ذکر شده در طرح را به صورت شفاف رعایت کند و به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد اما در گزارش جایگزین آمده که هرگونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات طرح را به صورت شفاف رعایت کند و لزوم تصویب آن در مجلس شورای اسلامی از گزارش حذف شده است و در پایان آن در تبصره‌ای آمده است نتیجه مذاکرات باید در جهت تطبیق با قانون اساسی و مصوبات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود که این امر دردی را دوا نمی‌کند.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: با این کار ضمانت اجرایی گزارش کمیسیون امنیت ملی در مورد الزام دولت در حفظ دستاوردهای هسته‌ای حذف شده و این تخلف آشکاری است که صورت گرفته و بنده از هیأت رئیسه مجلس به کمیسیون اصل 90 شکایت خواهم کرد.

وی افزود: بر اساس تبصره 2 ماده 146 آیین نامه داخلی مجلس زمانی که گزارش کمیسیون در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته باشد نه کمیسیون و نه هیأت رئیسه مجلس نمی‌توانند تغییری در گزارش کمیسیون اعمال کنند.

انتهای پیام/

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جلوی ریخت و پاش‌و پاداش‌های عجیب و غریب دولتی گرفته شود،واردکنندگان دانه‌درشت مالیات بدهند اقتصاد درست می شود

یک اقتصاددان گفت: سلطان‌های واردات شکر، لوازم خانگی و میوه، به ازای هفتاد یا هشتاد درصد از سهم بازار که در اختیار دارند مالیات نمی‌دهند. بیژن عبدی، اقتصاددان در گفت‌وگو با «نسیم» با انتقاد از نپرداختن مالیات توسط ثروتمندان تصریح کرد: وقتی بخش اعظم اقتصاد ما با واسطه‌گری اداره می‌شود، میزان خرده‌فروشی هم در کشور افزایش پیدا می‌کند.
عبدی گفت: حجم خرده‌فروشی در کشور ما با استناد به آمارهای دولت‌های گذشته، 5 برابر نیاز مردم است، و این فعالیتها شغل محسوب می‌شود، اما در جایی ثبت نمی‌شد  در همه رشته‌ها از لبنیات و خوراک تا رشته‌های دیگر وجود دارند.
وی تصریح کرد: دولت برنامه‌ای برای ثبت اعداد به عنوان ورودی و خروجی در این مشاغل ندارد.
عبدی خاطرنشان کرد: تلاش برای افزایش درآمدهای مالیاتی دولت حرف قشنگی است، ولی ما آخرش سراغ چه کسی می‌رویم؟ سراغ شرکت‌هایی که در دفاتر ثبت می‌شوند و تلاش می‌کنند که قانونی کار کنند یا معاملاتی که ثبت می‌شود که این نوع نگاه خود یک خسران است.
وی افزود: دولت از یک طرف می‌خواهد با مالیات درآمدهایش را تامین کند و از طرف دیگر می‌خواهد برای اشاعه عدالت در جامعه از کسانی که از خدمات استفاده بیشتری می‌کنند، مالیات بیشتری بگیرد، ولی در نهایت کسانی که شفاف زندگی می‌کنند، چوب شفافیتشان را می‌خورند.
دولت نمی‌خواهد از برخی مالیات بگیرد!
این اقتصاددان در ادامه گفت: همه می‌دانیم که اقتصاد ما حالت سلطانی دارد و سلطان واردات شکر، گوشت، لوازم خانگی، میوه در کشور وجود دارد، حالا این سوال مطرح می‌شود که این سلطانها چقدر مالیات می‌دهند؟ آیا این سلطانها به ازای هفتاد و یا هشتاد درصد از سهمی که از بازار در اختیار دارند مالیات می‌دهند؟
وی خاطرنشان کرد: وضعیت مالیات این افراد مشخص نیست، زیرا دولت حواسها را پرت می‌کند تا اقشار ضعیف و متوسط مالیات دهند.
این اقتصاددان با انتقاد از حمایت از انحصار در کشور گفت: اگر واقعا انحصار در کشور ما به رسمیت شناخته شده است که البته من بعید می‌دانم که در نظام اسلامی انحصارگری به رسمیت شناخته شود و مردم نادیده گرفته شوند، به دلیل سیاست‌های غلط بوده که از قبل بنا نهاده شده است.
چرا از رانت‌خوارها مالیات نمی‌گیرند؟
عبدی گفت: چرا کسی نمی‌پرسد که رانت‌خوارها چقدر مالیات می‌دهند؟ اصلاح نظام مالیاتی حرف غلطی نیست، اما نباید در مرحله اجرای آن به سراغ ضعفا رفت، وقتی تولیدی در کنار نباشدمالیات باید از چه چیزی به دست بیاید.
وی افزود: هرچقدر پول به اقتصاد کشور تزریق می‌شود دولت بازهم ادعا می‌کند منابعش کم است، اما باید از دولتمردان این سوال را پرسید که مگر قرار است چه اتفاقی را با این پول رقم بزنند که به این شکل حرف می‌زنند و مگر 700 تا 800 هزار میلیارد تومان پول کمی است؟
این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: همین 700 یا 800 هزار میلیارد تومان نقدینگی با سرعت گردش پول در شبکه بانکی، مبلغ به شدت عظیمی می‌شود، بنابراین اینکه با وجود این ارقام، ما بازهم کمبود نقدینگی داریم، بسیار نامشخص است.
عبدی با بیان این که «بخشی از اقتصاد و یا صنایع کشور ما وابسته به دلارهای نفتی است» گفت: هرچقدر هم ریال به جامعه تزریق کنید بالاخره برای خرید و واردات مواد اولیه ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های مورد نیاز به دلار احتیاج دارید، بنابراین شاید منظور دولتمردان از نداشتن منابع، منابع ارزی باشد که فعلا در این زمینه به دلیل تحریم‌ها محدودیت‌ وجود دارد که این مسئله همواره وجود داشته است و چیز جدیدی نیست.
بیژن عبدی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر پیدا کردن راهکاری از سوی دولت برای جبران کمبود منابع اظهار کرد: نکته‌ای که مقام معظم رهبری روی آن تاکید داشتند صرفه‌جویی در ریخت‌و‌پاش‌ها بود که دولتمردان باید به آن توجه کنند.
وی با بیان این مطلب که «باید سرفصل هزینه‌های جاری دولت جدا شود» به نسیم گفت: مقام معظم رهبری ضمن تاکید بر لزوم یافتن راهکاری برای جبران کمبود منابع دولت به چند نکته هم در این زمینه اشاره کردند که یکی از آنها تکیه دولت به کالاهای تولید داخل است.
این کارشناس اقتصادی افزود: خیلی از کالاهای وارداتی نمونه داخلی دارد، اما تولیدکنندگان ما به دلیل شرایط رکود یا مقدار خیلی کمی تولید می‌کنند که بنابراین یا در آستانه ورشکستگی قرار دارند یا ورشکست شدند.
عبدی گفت: دولت باید به جای تمایل برای واردات کالاهای مشابه، جهت‌گیری خود را به سمت استفاده از کالاهای داخلی سوق دهد، زیرا این راهبرد به رونق اقتصادی و اشتغال کمک می‌کند و همچنین باعث می‌شد که ارز کمتری از کشور خارج شود یا اگر ارزی هم قرار است خارج شود به سمت نیازهای اساسی‌تر برود.
جلوی ریخت و پاش‌و پاداش‌های عجیب و غریب دولتی گرفته شود
وی خاطرنشان کرد: نکته دوم ریخت و پاش‌هایی است که در محاسبات خیلی روی آن حساب نمی‌کنیم، مثل همایش‌هایی که در طول سال برگزار می شود و کسی نمی‌داند که در طول سال چند صد همایش توسط دستگاه‌های دولتی و شبه‌دولتی برگزار می‌شود و هزینه‌های سرانه آنها چقدر می‌شود و در نهایت خروجی این همایش‌ها چیست؟
این اقتصاددان با انتقاد از برخی از پاداش‌هایی که در برخی از شرکت‌های دولتی و شبه دولتی پرداخت می‌شود، تاکید کرد: باید جلوی پاداش‌های عجیبی که در برخی از شرکتهای دولتی، شبه‌دولتی، بانکها و به خصوص در شرکتهای حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و فولاد پرداخت می‌شود گرفته شود، چون هم به بی‌عدالتی دامن می‌زند و هم مصرف را بالا می‌برد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

آنها که جامعه را در خواب می‌خواهند(یادداشت روز کیهان)

1- جامعه‌ای را در نظر بگیرید که تجربه زیست در یکی از پربرکت‌ترین روزگاران تاریخ را دارد. مردمانی که پیامبر اکرم(ص) را دیده‌اند، مواعظ او را از دو لب مبارکش شنیده‌اند، در رکابش جنگیده‌اند و زخم برداشته‌اند، دیده‌اند که او در باره علی (ع) چه گفته، حتی در رکاب علی (ع)هم جنگیده‌اند و پس از او با پسر ارشدش امام حسن (ع) بیعت کرده‌اند و... اما فرجام کار به اینجا می‌رسد که در روز تشییع جنازه او، پیکر مطهرش تیرباران می‌شود و هیچ‌کس چیزی نمی‌گوید! کار به آنجا می‌رسد که برادر دیگر او یعنی امام حسین (ع) در مقابل چشم مردمان و به دست مسلمانان! شهید می‌شود و باز هم کسی چیزی نمی‌گوید! چه کسی یا کسانی و با چه ترفندی توانستند جامعه را به این مرحله از سقوط و پستی برسانند!؟ آیا این همان مدینه‌النبی و همان آرمان‌شهر پیامبر بود!؟ ظاهرا که همان است! نماز و روزه و حج و...برپاست! اما پسر پیغمبر هم قربانی می‌شود! اینها تلخ‌ترین تجربیات بشری در کره خاک است و پس از آن هم بارها و بارها به طرق گوناگون تکرار شد. در همه این حوادث، از یک سو با جامعه‌ای روبرو هستیم که مسلمانند و از دیگر سو با افرادی که در آن جامعه مسلمان، خط و تحلیل خود را القا می‌کنند و آنگونه اسلامی را می‌سازند که  از دل آن هم کاخ سبز اموی قابل توجیه و پذیرش است و هم به شهادت رساندن فرزند رسول‌خدا! فرجام این مدل مسلمانی چیست و به کجا می‌انجامد!؟
2-«بنده در قضایای تاریخ اسلام این را مکرر گفته‌ام که چیزی که امام حسن(ع) را شکست داد، نبودن تحلیل سیاسی در مردم بود. مردم تحلیل سیاسی نداشتند. چیزی که فتنه خوارج را به وجود آورد و امیرالمومنین(ع) را آن طور زیر فشار قرار داد و قدرتمند‌ترین آدم تاریخ را آنگونه مظلوم کرد، نبودن تحلیل سیاسی در مردم بود و الا همه مردم که بی‌دین نبودند؛ تحلیل سیاسی نداشتند. دشمن یک شایعه‌ای می‌انداخت، فورا این شایعه همه‌جا پخش می‌شد و همه آن را قبول می‌کردند! چرا باید این‌طور باشد!؟ اگر ملت، هوشیاری لازم را داشته باشد، شایعه دشمن مثل برف و یخی زیر آفتاب است. چه کسی باید این کار را بکند؟ شما جوانان باید بکنید. بنده با شما جوانان عزیزمان، حجّت خدا را تمام می‌کنم. من به شما عرض کردم و گفتم».
این سخنان که به روشنی یک خطر تاریخی و تجربه شده  را برای ما بازگو می‌کند بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب  است و بر آن است تا خطر تلاش برای انحراف جامعه از مبانی اصولی انقلاب و بستن پیرایه به آرمان‌های نخستین آن را هشدار دهد. خطری که سال‌هاست با آن مواجهیم و باید گفت نسبت به اهمیت و خطیر بودن آن غفلت شده است. این روش که نهایتا به تخدیر جامعه و آمادگی آن برای پذیرش القائات و شبهات منتهی می‌شود، دو بخش مهم و تعیین‌کننده را در مقابل دیدگان مخاطب قرار می‌دهد. حسب ظاهر، این مردم هستند که در این موضوع به خوابی خطرناک و رخوت‌آور فرو می‌روند. اما این همه موضوع نیست و بخش دوم که کم‌اهمیت هم نیست، کسانی هستند که دلشان می‌خواهد مردم در خواب غفلت و فراموشی فرو بروند تا بر سرشان آنچه می‌خواهند بیاورند. طبیعتا آن که می‌خواهد با این آفت خطرناک مبارزه کند هم باید به بیداری مردم اهتمام ورزد و هم به پاسخگویی به شبهه‌افکنی‌های دروغ‌‌زنان.
3- مردم در طول سال‌های پیش و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی دلدادگی و متابعت خود نسبت  به امام راحل و امام حاضر را بارها و بارها نشان داده‌اند و در عمل ثابت کرده‌اند که تا پای جان و فدا کردن عزیزان، پای آرمان‌های رهبر انقلاب ایستاده‌اند. افتخارات پرشکوه دوران دفاع مقدس، همدلی در روزهای سخت، دفاع جانانه از انقلاب در جریان فتنه 78 و 88 و دهها نمونه دیگر، گواه بر این است که مردم در ادای دین خود کوتاهی که نکرده‌اند، هیچ بلکه از مسئولان و مدعیان هم پیش‌تر هستند. اما این سابقه و کارنامه درخشان و افتخارآمیز نباید ما را به خواب ببرد و از کید دشمن غافل کند.همان کیدی که به فرموده رهبر عزیز انقلاب، سبب تحمیل شکست به امام حسن و مظلومیت و غربت امیرالمومنین(ع) شد. تزریق رخوت، تزریق آسایش و رفاه‌طلبی، سرکوب روحیه ایثار، زهد و ساده‌زیستی و الگو قرار دادن مترفین و اشراف و در یک کلام، ایجاد انحراف در باور عمومی نسبت به اصول مبنایی انقلاب و از آن بدتر انحراف در بنیانگذار انقلاب- که رهبر عزیز در سالگرد عروج امام راحل نسبت به آن هشدار داد- اموری است که  بی‌تردید به غفلت و تخدیر جامعه منتهی می‌شود و باید نسبت به آن به شدت هوشیار بود.
4- اما اینکه چه کسانی و با چه هدفی سعی در ایجاد انحراف در باور مردم دارند و با آنان چه باید کرد،مهمترین پرسشی است که در این مقال قابل بیان است وگرنه مردم که به فرموده رهبر انقلاب مسلمانند و امتحان پس داده. انحراف در باور‌های عمومی از آنجا آغاز می‌شود که عده‌ای درصدد بقاء در قدرتند و برای آن، نیازمند بسط نفوذ خود در جامعه و کسب رای و موافقت بخش‌های وسیع‌تری از جامعه‌اند. همین جا باید گفت که معمولا کسانی به این روش متمسک می‌شوند که می‌دانند یارای رویارویی با اصل باور مردم را ندارند و به ناچار به انحراف و تغییر شکل آن روی می‌آورند. در صدر اسلام نیز چنین بود. مشرکین ابتدا سالها با پیامبر جنگیدند و چون ناامید شدند، از در تظاهر به دینداری وارد شدند و به تدریج انحرافات را در دین مردم ایجاد کردند. البته بودند گروهی که از ابتدا اسلام آوردند و بعدها چرب و شیرین دنیا آنها را به خود مجذوب کرد. هردو گروه- که حالا دیگر دوتا نیستند و در پیوندی شوم یکی شده اند- برای بقاء در قدرت، آرمانها را دستخوش قلب و تغییر می‌کنند. اگر پیامبر(ص) همانند فقیرترین مردم زندگی می‌کرد، آنها به سبک اشراف و پادشاهان زندگی می‌کردند! اگر پیامبر یار و حامی مظلومان و محرومان بود، آنها با حلقه‌های ثروت و قدرت سران قبایل پیوند داشتند! اگر پیامبر برای خود و همه مسلمانان سهمی برابر از بیت‌المال قائل بود، آنها برای خود و فرزندان  خویشانشان، سهم ویژه‌ای از بیت‌المال در نظر داشتند و به ثروت‌اندوزی از آن طریق می‌پرداختند! و خلاصه هرچه او کرده بود، اینها در مسیری کاملا متضادش راه می‌پیمودند! اما اینها که تضاد آشکار با سیره او دارد و طبعا باید به مخالفت جامعه منجر شود!
5- از اینجاست که آنها برای سرپوش گذاشتن به زشتی کار خود، سه روش را بکار بستند؛ نخست آنکه به جعل حدیث و روایت روی آوردند و کوشیدند پیامبری به مردم معرفی کنند که توجیه‌گر کار آنان باشد! پیامبری که توجیه‌گر اشرافیت و دست‌درازی به بیت‌المال باشد! هزاران حدیث و روایت و خاطره، با همین هدف و با هدف تقدیس این افراد  ساخته و پرداخته شد! فضائل عجیب و غریبی در این روایات مجعول برای برخی افراد ذکر شد که آنان را هم رتبه با پیامبر اکرم(ص) و حتی بالاتر از او قرار می‌داد و اینگونه وانمود و نقل می‌شد که رسالت پیامبر بدون حضور و نقش اینان اساسا به جایی نمی‌رسید! این راهکار، رخنه در دین و «انحراف عقیده » مردم بود. اما راهکار شوم دیگری هم در کار بود! منحرف کنندگان جامعه، در این مقطع کوشیدند گروه‌های ضعیف‌الایمان جامعه را در بخشی  از ثروت ناحق و برآمده از بیت المال خود، شریک کنند! چرا!؟ تا مزدوران و پیاده نظام وابسته به مال حرام را در جامعه تکثیر کنند! اینها همان‌هایی بودند که سالها بعد سید الشهدا (ع) در روز عاشورا درباره چرایی عدم تاثیر کلام حق در دلهایشان  فرمود: «شکمهاشان از حرام پر شده» این روش «تغییر سبک زندگی » مردم بود. تغییر از یک زندگی ساده، توام با زهد و قناعت به یک زندگی مترفانه وتوام با زیاده طلبی و فزون خواهی. آنها برای تخدیر جامعه به یک عنصر دیگر نیز نیاز داشتند و آن «ماندن در گذشته» بود در آن زمان امام معصوم در جامعه بود و فریاد میزد و حقایق را به مردم یاد آور می‌شد اما منحرفین می‌گفتند ما به سنت و روش پیامبر عمل می‌کنیم و کاری به این حرفها نداریم! چرا!؟ چون پیامبر از دنیا رفته بود و می‌توانستند هر پیرایه‌ای به او ببندند و هرجور که می‌خواهند او را تفسیر و تاویل کنند و هر دروغی را  به او نسبت دهند! اما امام حی و زنده، با کژی‌ها و پلشتی‌ها مبارزه می‌کرد، پس طبیعی بود که او را قبول نداشته باشند و دم از پیشوای از دنیا رفته بزنند! در باره صحابه نیز چنین بود. ابوذر، یار صدیق و زاهد پیامبر مورد خشم و کینه آنها بود اما همان زمان به شهدای بدر و احد افتخار می‌شد و بر سر اینکه اهل کدام قبیله بودند، دعوا می‌کردند! تغییر باورهای دینی، تغییر سبک زندگی مردم و نگه داشتن جامعه در گذشته، حربه‌هایی بود که کارگر افتاد و با اسلام عزیز آن کرد که کرد!
اما در مقابل اینان چه باید می‌شد؟ برای مبارزه با «انحراف عقیدتی» تنها و تنها باید به امام حی -که ادامه‌دهنده راه امام و مقتدا سفرکرده است- اقتدا کرد و به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی اسیر دروغ زنانی که پیشوای سفر کرده را چراغ راه می‌دانند تا هرجور که دلشان خواست تفسیرش کنند، قرار نگرفت. و برای مبارزه با «انحراف در سبک زندگی» و اخلاق عمومی جامعه، باید ابوذروار،  در سادگی زندگی کرد و بر سر سفره شبهه ناک ارباب قدرت ننشست تا روز به روز پیاده نظام این سپاه پلیدی کم و کمتر شود.
فراموش نکنیم تاریخ در حال تکرار است. همانگونه که امروز ما گذشتگان را به ارزیابی و نقد می‌نشینیم، آیندگان نیز درباره ما چنین خواهند کرد و بالاتر از آن، باید روز باز پسین جوابگوی غفلت و کوتاهی خود در پاسداری از انقلاب باشیم. اگر می‌بینیم برخی از حضور مردم در تشییع شهدای گمنام و فریاد هیهات منا الذله آنان عصبانی شده‌اند، اگر می‌بینیم عده‌ای مدام شعار می‌دهند «بسیجی واقعی همت بود و باکری» و... برای آن است که رزمنده و انقلابی را فقط بعد از شهادتش می‌پسندند و از «نام آنها با حیله‌گری برای مقابله با «مرام» آنان بهره می‌گیرند. این جماعت سیره امام حسین(ع) و امام خمینی(ره)را نیز  با همین انگیزه تحریف می‌کنند و باید به یاد بیاوریم که اینها در تاریخ سابقه داشته است  و ما مکلف به ادای رسالت خویشیم.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: فرهنگی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

خواهر شهیدان قاسمپور در گفت‌وگو با فارس: بیانیه‌ای را امضا نکردیم/جز مسیر ولایت جریان سیاسی نمی‌شناسیم

خواهر شهیدان قاسمپور در واکنش به انتساب امضای پدر شهیدان قاسمپور به بیانیه موسوم به بیانیه 175 خانواده شهید گفت: خانواده شهیدان قاسمپور بیانیه‌ای امضا نکرده و روح‌مان از محتوای آن بی‌خبر است.

خبرگزاری فارس: بیانیه‌ای را امضا نکردیم/جز مسیر ولایت جریان سیاسی نمی‌شناسیم

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، به دنبال انتشار بیانیه منتسب به 175 خانواده شهید در برخی رسانه‌ها و درج اسامی بعضی خانواده شهدای کاشان و آران و بیدگل در آن، فاطمه قاسمپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاشان، با تکذیب امضای منتسب به پدر شهیدان قاسمپور اظهار داشت: پدر شهیدان سه سال است که در بستر بیماری بوده و از انجام کارهای ضروری خود نیز ناتوان است چه آنکه بتواند از مسائل روز آگاه در امضای بیانیه مشارکت کند.

وی افزود: نه تنها پدر شهید بلکه هیچکدام از اعضای خانواده شهیدان قاسمپور از محتوای این بیانیه اطلاعی نداشته و امضایی از سوی این خانواده صورت نگرفته است.

این خواهر شهید با گلایه از استفاده ابزاری از شهدا بیان داشت: شهیدان در لبیک به فرمان رهبر و ولی زمان خود تا پای جان ایستادند و با نثار جان و خون خویش ولایت‌مداری‌شان را اثبات کردند و ما نیز به پیروی از آنها تنها یک خط را می‌شناسیم و آن خط ولایت فقیه و پیروی از مقام معظم رهبری است و هیچ جریان سیاسی را نمی‌شناسیم.

به گفته وی، خواهر دیگر شهیدان قاسمپور که خود مادر شهیدان عربیان است اعلام کرده که خانواده آنها نیز هیچ بیانیه را امضا نکرده‌اند اما اسم‌شان در لیست امضاکنندگان بیانیه آورده شده است.

 قاسمپور تصریح کرد: تمام جامعه نسبت به خون شهدا مدیون است فلذا حفظ آن امری واجب محسوب می‌شود و هرگونه سهل انگاری در این زمینه خسران اخروی را به همراه دارد.

وی با رد نارضایتی از مراسم تشییع شهدای تازه تفحص شده در هفته گذشته در بهارستان متذکر شد: از این جهت که این عزیزان را از دست داده‌ایم بسیار ناراحت هستیم اما حضور آنان در کنار ما افتخاری بزرگ محسوب می‌شود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: سیاسی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

بیانیه خانواده شهدا و ایثارگران کاشان در واکنش به برخی از جریان‌های سیاسی

شما که  شعارهای مردم را به خودتان گرفته‌اید؟ / آیا ندیدید بدرقه‌کنندگان شهدا جملات حضرت امام و رهبری را در دست داشتند؟

چرا شعارهای مراسم شکوهمند تشییع پیکر 270 شهید ناراحت و عصبانی شده‌اید، آیا مردم جز این شعارها را می‌دادند: «نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا»، پس چرا این شعارها را که خطاب به استکبار است شما به خودتان گرفته‌اید؟! این چه مفهومی دارد؟

خبرگزاری فارس: چرا شعارهای مردم را به خودتان گرفته‌اید؟ / آیا ندیدید بدرقه‌کنندگان شهدا جملات حضرت امام و رهبری را در دست داشتند؟

 به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، مراسم شکوهمند تشییع پیکر 270 شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس، از جمله 175 شهید غواص که مظلومانه در عملیات کربلای 4 به شهادت رسیده بود با تجلی قدرشناسی ملت ایران سه‌شنبه هفته گذشته در میدان بهارستان برگزار شد.

در این مراسم تشییع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردها و شعارهایی ضمن تأکید بر حقوق مسلم جمهوری اسلامی در مسئله هسته‌ای، بر لزوم ایستادگی مسئولان در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمن تأکید کردند.

این اقدام با واکنش برخی از جریان‌های سیاسی مواجه شد چنانکه برخی سایت‌های خبری نزدیک به دولت اقدام به انتشار بیانیه‌‌ای با امضای منتسب به خانواده شهدا، در مذمت این حرکت خودجوش شدند.

هر چند که پس از انتشار این بیانیه برخی از اسامی که به عنوان امضاکننده در ذیل آن درج شده بود در قالب مصاحبه‌هایی از امضای این بیانیه ابراز بی‌اطلاعی و آن را تکذیب کردند اما همچنان واکنش به این بیانیه توسط خانواده شهدا و ایثارگر ادامه دارد.

 در تازه‌ترین موضع‌گیری، جمعی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران کاشان و آران و بیدگل و همچنین برخی از تشکل‌های فرهنگی با صدور بیانیه‌ای که مشروح آن در ذیل می‌آید:

«بسمه تعالی»

سلام و صلوات خدا بر شهیدانی که با دستان بسته از استقلال کشور دفاع کردند!

سلام و صلوات خدا بر آن دردانه‌های غواص که همه خطوط دشمن را شکستند ولی از خطوط قرمزی که امام شهدا(ره) ترسیم کرده بودند با دست‌های بسته جانانه دفاع کردند!

سلام و درود بی‌پایان بر آن ستاره‌های درخشان آسمان که به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی: «در لحظه‌های نیاز این ملت خداجوی و خدا باور بشارت آوردند و غبارها را زدودند».

در فضای تهاجمات ده‌ها ساله فرهنگی و تحریم‌های اقتصادی دشمنان، تجلیل و حضور کم‌نظیر مردم شهید پرور تهران در مراسم تشییع پیکرهای مطهر شهدای غواص یادآور راهپیمایی‌های ابتدای انقلاب و مراسمی مانند 9 دی بود.

با این تجلیل و حضور دشمنان بار دیگر ناکام شده و منافقان عصبانی گشتند. ولی جای بسی تعجب است عده‌ای از شهر دارالمؤمنین کاشان و دارالشهدای آران و بیدگل با افتخار تقدیم 2 هزار و 500 شهید با حمایت برخی رسانه‌های منتسب به دولت با سوءاستفاده از اسامی تعدادی از خانواده‌های معظم شهدا همه این حضور باشکوه و تاریخی ملت آگاه را که رهبر فرزانه انقلاب آن را مورد تقدیر و سپاس قرار دادند، سیاسی قلمداد کنند. و اینجا چند سئوال مطرح است:

1. آیا استفاده از نام خانواده‌های شهید در ذیل این بیانیه که خودشان یا خبر نداشته و یا برخی امضاء آن را تکذیب کرده‌اند و بیان نمودن ذهنیات چند حزب افراطی بنام خانواده شهداء، سیاسی نیست؟

2. به راستی اگر شما خود را پیرو خط امام (ره) و در کنار آن البته جریان اصلاحات هم می‌دانید، آیا ندیدید بدرقه‌کنندگان شهدا جملات حضرت امام و مقام معظم رهبری را در دست داشتند؟

3. آیا بهتر نبود به جای اینکه شما و همه احزابی که با این تفکر در اقلیت‌اند و البته مقامات محترم دولت جمهوری اسلامی ایران، با حضوری پرشورتر در مراسم، هم‌نوا با مردم شعار «هیهات من‌الذلة» امام حسین(ع) را سر می‌دادید؟

4. شما که از شعارهای این مراسم ناراحت و عصبانی شده‌اید، آیا مردم جز این شعارها را می‌دادند: «مرگ بر آمریکا»، «نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا»، «در منطق شهادت تحریم حرف مفت است»، «خون شهیدان ما قابل اکسید نیست»، «آب خوردن ما وابسته به سلام بر حسین است نه تحریم»، «این‌ها سند جنایت کدخداست»، و صدها مانند این که خودجوش از اعماق جان‌های ملت بر می‌خاست،  پس چرا این شعارها را که خطاب به استکبار است شما به خودتان گرفته‌اید؟! این چه مفهومی دارد؟

5. در زمان دفاع مقدس هم تفکر دوستداران آمریکا و شوروی سابق از مراسم شهدا عصبانی بودند و منافقان در تشییع جنازه‌های شهدا این گل‌های پرپر شرکت نمی‌کردند. شما اگر دنباله‌رو آنها هستید شعار حفظ استقلال و عزت مردم را بهانه قرار ندهید و مردم دلداده به اصول انقلاب را متهم نکنید و زودتر خود را به مردم از طریق همین ... نیوزها و ... آنلاین‌ها معرفی کنید. آیا این منصفانه‌تر نیست؟!

6. آیا بهتر نیست که به جای اینکه بخاطر مطامع سیاسی، دیگران را که آحاد مردم شهیدپرور و ایثارگر هستند را متهم به سیاسی‌کاری می‌کنیم و از خانواده‌های شهدا سوء استفاده جناحی و حزبی نماییم؟ خودمان را با شهدا و آرمانشان همراه سازیم و پندهای آنان که بخشی از آن مانند روز مشخص است و در وصیت‌نامه‌های ایشان آمده که عزت قابل معامله نیست و ما رفتیم تا تن به ذلت ندهیم درس بگیریم، نه اینکه صرفا با چند سایت خبری که متأسفانه از بودجه بیت‌المال هم ارتزاق می‌کنند بخواهیم جلوی این مردم خداجوی بایستیم و صدای واقعی برآمده از این جمجمه‌های در لباس غواصی را نشنویم؟

درپایان ضمن تجدید میثاق با شهدای گرانقدر اقدام روزنامه  آرمان در درج کاریکاتور موهن را محکوم نموده و به همگان اعلام می‌داریم که ما نیز همچون شهدایمان شعار «هیهات من‌الذلة» را سر لوحه‌مان قرار داده‌ایم.فاین تذهبون...

در ذیل این بیانیه امضای اعضای تشکل‌ها و افراد زیر به چشم می‌خورد:

«مؤسسه فرهنگی شهید تورجی‌زاده»، «هیئت فرهنگی عشاق‌الحسن(ع)»، «جلسه یا زهرا(س)»، «کانون فرهنگی امام خامنه‌ای»، «هیئت فرهنگی مذهبی عاشورائیان»، «هیئت یالثارات فاطمه(س)»، «کانون فرهنگی هنری ثقلین»، «مجمع فرهنگی الغدیر» و «جمعی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران کاشان و آران و بیدگل».

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

کنایه های حدادیان به هاشمی، روحانی و احمدی نژاد

 حدادیان اظهار داشت: من به صدا و سیما عرض می‌کنم سخنرانی‌های دهه ۶۰ و ۷۰ آقای هاشمی را از آرشیو بیرون بیاورید. این حرف‌هایی که الان می‌زند خیلی متناقض است با آن وقت‌ها. این حرف‌هایی که آقای هاشمی درباره امام می‌زند با آن وقت‌ها خیلی متناقض است.

به گزارش جهان به نقل از فارس سعید حدادیان در دومین شب مراسم مناجات‌خوانی ماه مبارک رمضان در مهدیه امام حسن مجتبی در سخنان کوتاهی به حماسه باشکوه حضور مردم در تشییع پیکر شهدا اشاره کرد و به انتقاد از برخی اظهارنظرهای سیاسی پرداخت.

حدادیان در ابتدای این مراسم گفت: من دو سه کلمه دیشب صحبت کردم. چون شب جمعه است باز یک عده تازه آمده‌اند می‌خواهم حرف‌هایی بزنم و به مناجات برسم. دلیل اینکه از شب گذشته وارد این بحث شدم این است که می‌خواهم به شهدا ظلم نشود. برخی گفته‌اند که استخوان‌های مردم زیر بار تحریم خورد شده است! باید بگویم استخوان‌های ترکیده مردم همین تابوت‌هایی بود که مردم روی دوش‌شان گذاشتند و با این تجلیل تشییع کردند.

حدادیان تصریح کرد: ولی من چند تا حرف با جناب آقای هاشمی دارم. یکی اینکه: در کربلای چهار فرمانده چه کسی بود؟ خودت بودی! سال ۶۵ شما فرمانده بودی. اگر واقعا دلت برای این مردم می‌سوزد سه چهار تا سوال من را جواب بده! یک: کدام عید به جای کیش پا شدی رفتی جبهه‌ها؟ این همه مردم رفتند سر زدند. چطور این مردم می‌روند به محل شهادت رفقایشان سرمی‌زنند؟ چطور این پدر و مادرها می‌روند به محل شهادت فرزندانشان سر می‌زنند؟ چطور این خواهر و برادرها می‌روند به محل شهادت عزیزان‌شان سر می‌زنند؟ شما می‌روی جت اسکی!؟

وی در ادامه ضمن اشاره به سوابق مواضع آقای هاشمی اظهار داشت: ما باور کنیم که شما دلت برای این مردم می‌سوزد؟ سال‌ها دعوای ما با آقای هاشمی این بود که مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) روی پایگاه زهدی که اسلام از مسئولین نظام اسلامی می‌خواهد دارند زندگی می‌کنند؛ تو چرا یاد نمی‌گیری؟ تو که داری چطور حالا یاد ندارها افتادی؟ از محاکمه مهدی؟ اتهاماتی که به ایشان (مهدی هاشمی) وارد است برخی‌اش مرتبط به همین تحریم است. بعد وقتی ایشان به این ارتشای به این بزرگی مشغول بود شما دلت برای مردم نمیسوخت!؟ (تکبیر حضار)

حدادیان سپس به ماجرای دستگیری فائزه هاشمی در ایام فتنه پرداخت و گفت: واقعا در جریان فتنه دخترشان را همین جا (سپاه غرب تهران) آوردند. رسما دستگیر شد. رسما علیه نظام داشت تظاهرات می‌کرد. داشت حرف می‌زد و سخنرانی می‌کرد. کلیپ‌هایش هم هست. همان شب به وساطت شما آزادش کردند. چرا نگذاشتید در بازداشت بماند؟ از شخص آقای شاهرودی بنده شنیدم که ما خواهش کردیم بگذارید ما اعمال قانون کنیم. ایشان (آقای هاشمی رفسنجانی) وساطت کردند و ما به احترام ایشان قبول کردیم. اگر قرار باشد روزی مردم با آقای هاشمی حرف بزنند این مردم در سینه‌هایشان خیلی حرف هست.

این مدیحه‌سرا و شاعر آئینی همچنین اظهار داشت: این دیگر خیلی آدم را می‌سوزاند که کسی که در دهه هفتاد این همه آدم را به اسم خصوصی‌سازی آواره و بدبخت کرد و عده‌ای در تعدیل نیروها

سعید حدادیان با مخاطب قرار دادن هاشمی رفسنجانی گفت: همین یک سوال من را پاسخ بده که شما (هاشمی رفسنجانی) کدام دفعه یک سر به مناطق جنگی زدی؟ وقتی این همه آدم رفتند شلمچه و دوکوهه و فکه تو که فرمانده جنگ بودی، بلند شدی و رفتی کیش!؟ بعد می‌گویند تشییع جنازه را مصادره کردند. بله بنده هم موافق نیستم که یک نفر با زرنگ‌بازی و رندی برود آن بالا و بنشیند در جایی که جایش نبوده است. آنجا جای نوحه‌خوان‌ها بوده است.

وی در ادامه سخنانش به بیان انتقاداتی از برنامه‌ریزی مسئولین در مراسم تشییع شهدا پرداخت و گفت: مردم وسط این خیابان‌ها بودند. از افسریه بگیرید تا بهارستان. تازه اگر خوب مدیریت شده بود، که خوب مدیریت نشد. ما هم منتقدیم. اگر خوب مدیریت می‌شد بنده به شما می‌گفتم که چه خبر می‌شد. انگار یک عده تصمیم داشتند یک عده را اذیت کنند. و الا بستن خیابان‌ها که کاری ندارد. شورای تامین استان برای همچین تشییع جنازه‌ای باید جلسه بگذارند. من ساعت ۲ رفتم گشتی زدم و دیدم اتوبوس‌ها هنوز در میدان بهارستان است، گفتم خدا به این مردم رحم کند. در این دنیای پر تروریسم اگر در یکی از این ماشین‌ها چیزی گذاشته باشند خدا به خیر کند. جایگاه را دیدم که اصلا سیبل بود. ولی مردم خودشان مدیریت کردند.

وی ادامه داد: آقای هاشمی! شما بیایید این تابوت‌ها را روی دوش‌تان بگیرید. شما باید در این تشییع جنازه‌ها شرکت کنید. خانواده محترم و اولاد بزرگوارتان باید در این مراسم شرکت کنند. وظیفه کیست که در مورد شهدا حرف بزند؟ آقای هاشمی که فرمانده بوده در جنگ باید بیاید صحبت بکند یا دیگران؟

حدادیان همچنین اظهار داشت: من برای اولین بار این آقای زیباکلام را دعا بکنم. این بار ۵۰ درصد انصاف بخرج داد و گفت آقای هاشمی پنجاه درصد عوض شده‌اید! پنجاه درصد خیلی است که آن کسی که مرید شماست بگوید خیلی مهم است. من به صدا و سیما عرض می‌کنم سخنرانی‌های دهه ۶۰ و ۷۰ آقای هاشمی را از آرشیو بیرون بیاورید. این حرف‌هایی که الان می‌زند خیلی متناقض است با آن وقت‌ها. این حرف‌هایی که آقای هاشمی درباره امام می‌زند با آن وقت‌ها خیلی متناقض است. همین‌ها را اگر از تلویزیون هم نمی‌توانید پخش کنید، یک نسخه به خودش بدهید تا ببیند چقدر تغییر کرده است. متاسفانه نسل جدید آن حرف‌ها را نشنیده است.

حدادیان در ادامه با بیان مثالی از سیره امام در مقابل کشورهای ظالم و مظلوم پرداخت و افزود: به خود امام حسین! به همین شب عزیز قسم! در روزهایی که روسیه اتحادیه جماهیر شوروی بود و قدرت زیادی داشت گفت ما همه این موشک‌هایی که به عراق داده‌ایم به شما (ایران) می‌دهیم. شما فقط کاری به افغانستانی که ما اشغالش کرده‌ایم نداشته باشید. امام گفتند نه، ما در همه جای دنیا حامی مظلومیم. این امام ما بوده است. از امام چیز دیگری می‌خواهی درست بکنی؟ نمی‌شود! امامی که ۳۰۰ هزار شهید دارد را شما نمی‌توانید عوض کنید.

وی با اشاره به سخنان اخیر حسن روحانی در مورد وضع معیشتی مردم اظهار داشت: آن آقا می‌گوید بعضی‌ها از جیب مردم خبر ندارند! تو دلت واقعا برای مردم سوخته؟ شما کجا می‌نشینی؟ زندگی‌ات چطور است؟ استخر را نفر قبلی خراب کرد شما دوباره ساختید. می‌گویند رئیس جمهور باید گلف بازی کند و به استخر برود. شما بروید شنایتان را بکنید و جت اسکی‌تان را بروید. این حرف‌ها که در مورد جیب مردم می‌زنید از شما خنده‌دار است.

سعید حدادیان در انتهای سخنانش به ماجرای خانه‌نشینی احمدی‌نژاد پرداخت و گفت: اما این را هم بگویم که همین آقای هاشمی یک بار هم از نظام قهر نکرده است. آن آقا ۱۱ روز رفت نشست در خانه! این آقای موسوی که الان در حصر هست یک بار می‌خواست قهر بکند امام یک تشری زد که همه چیز جمع شد.حالا بعضی‌ها دنبال اینند که مهره قبلی را دوباره زنده کنند. این نظام اینقدر ریشه دارد و رشد کرده است که کسانی که ۸ سال ۸ سال رئیس جمهور بودند دیگر جایی برای آمدن ندارند. یک عده هم دنبال پستشان هستند. فکر نکنید دنبال ساده‌زیستی آن آقا هستند. او نشان داد که چطور در مقابل ولایت می‌ایستد. حواس‌تان باشد کلاه‌تان را نبرند.

هیات رزمندگان غرب تهران و مراسم مناجات‌خوانی و قرائت ادعیه ماه رمضان از شب گذشته در مهدیه امام حسن مجتبی آغاز شده است و به مدت ۳۰ شب ادامه خواهد داشت. این مراسم هر شب از ساعت ۲۳ با سخنرانی آغاز شده و با مداحی سعید حدادیان و دیگر مداحان و مرثیه‌سرایان اهل بیت ادامه خواهد یافت.

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

آیا بهتر نیست که به جای سوء استفاده از خانواده شهدا و همراه کردن شهدا با خود، خود را با شهدا همراه کنیم و از پندهای دلسوزانه دلسوزان برآشفته نشویم

رسانه های زنجیره ای به حضور گسترده و معنادار مردم در مراسم تشییع و بدرقه پیکر شهدای غواص با عصبانیت واکنش نشان داده و تلاش کردند این حادثه تاریخی را به حاشیه ببرند.
به گزارش جهان، در حالی که جمعیت شرکت کننده در مراسم تشییع شهدای غواص خواستار ادامه راه این شهدا و عمل به پیام شهادت مظلومانه آنان مبنی بر تسلیم ناپذیری در مقابل دشمنان شده بودند، رسانه های حامی دولت تلاش کردند شعارها و دست نوشته های انقلابی مردم را در این مراسم زیر سئوال ببرند.

گرچه انتظار می رفت که رسانه های مذکور و همچنین دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای با تاسی از پیام های انقلابی شرکت کنندگان در تشییع پیکر شهدا، پیام این مراسم باشکوه را درک کنند اما با فرافکنی و متهم کردن مردم، راه فرار از پاسخگویی را انتخاب کردند. اعتراض این رسانه ها به دست نوشته ها، شعارها و نیز سخنان سخنرانان مراسم تشییع شهداست. آنها شرکت کنندگان را متهم می کنند که این مراسم را تبدیل به میتینگ سیاسی کرده اند در حالی که به گواهی شاهدان عینی، ایستادگی در مقابل دشمنان و باج ندادن به آنها و تسلیم ناپذری و نبرد با دشمنان شعار اکثریت قریب به اتفاق بدرقه کنندگان شهدا بوده است. با این حال مشخص نیست که چرا "دولت‌دوستان" شعارهای ضداستکباری را به خود گرفته اند و خود را مخاطب شعارهایی همچون «هیهات من الذله»، «مرگ بر آمریکا»، «آب خوردن ما وابسته به سلام بر حسین است نه تحریم ها»، «تا آخر ایستاده ایم»، «خون شهیدان ما قابل اکسید نیست»، «در منطق شهادت تحریم حرف مفت است»، «نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا»، «عزت قابل مذاکره نیست حتی اگر دستهای ما بسته باشد»، «لب تشنه جان دهیم سازش نمی کنیم»، «این سند جنایت کدخداست» و صدها شعار انقلابی و خط امامی دیگر می پندارند.


عصبانیت روزنامه های زنجیره ای از شعارهای انقلابی مردم در تشییع پیکر شهدای غواص

براستی اگر اینها خود را در خط امام می دانند و مدعی هستند که در مقابل دشمنان کوتاه نیامده اند، چرا از این شعارها برافروخته شده اند؟ چرا بدون اشاره و بیان عبارت مورد نظر در مورد همه شعارها حکم کلی می دهند؟ چرا خود را مخاطب شعارهای ضدآمریکایی مردم می دانند؟ آیا بدرقه کنندگان اقدام اشتباهی کرده اند که بیانات امام و رهبری را به دست گرفته و فریاد زده اند؟ آیا اشتباه کرده اند که بر سر آمریکا فریاد زده اند و ماهیت قاتلان اصلی شهدای مظلوم غواص را افشا کرده اند؟ آیا خلاف کرده اند که از مذاکره کنندگان و دولت خواسته اند که از تحریم نهراسند و همه چیز را به تحریم گره نزنند و عزت ملی را با هیچ چیز معامله نکنند؟
در این میان انتشار بیانیه ای مجعول منسوب به خانواده شهدا در رسانه های دولتی با تناقض هایی روبرو بوده است. این بیانیه که در اعتراض به آنچه -محکومیت سوءاستفاده از مراسم تشییع پیکر شهدای غواص- خوانده شده، نوشته شده، در رسانه های مختلف دولتی دارای تعداد امضاهای متنوعی بوده است بطوری که خبرگزاری دولتی ایرنا تعداد امضاکنندگان آن را 175 نفر، خبرگزاری ایلنا 140 نفر و سایت انتخاب 110 نفر اعلام کرده است. این تناقض خود به خوبی گویای محتوا و امضاکنندگان آن بیانیه نیز است.


به نظر می رسد که بهتر است اتاق فکر رسانه ای سازش‌کاران در صدور بیانیه ها و تعداد امضاکنندگان آن دقت بیشتری کند تا بیانیه‌سازی‌های آنها رو نشود و نیز بهتر است خبرگزاری دولتی ایرنا و خبرگزاری کارگری ایلنا (که حاضر نشده بود مراسم مذکور را پوشش صحیحی بدهد) به جای تبدیل شدن به تریبون افراطیون، مشکلات و دغدغه های مردم و کارگران را منعکس کنند.

باید این نکته را نیز به افراطیون متذکر شد که اگر واقعاً دلسوز خانواده شهدا هستند، یک نظرخواهی از خانواده های همه شهدای سراسر کشور در مورد عملکرد دو ساله دولت بویژه در حوزه هسته ای کنند تا مشخص شود که خانواده شهدا چقدر با سیاست های دولت همراهی دارند و به چه میزان مخالف شعارهای مردمی مراسم تشییع هستند.

آیا بهتر نیست که به جای سوء استفاده از خانواده شهدا و همراه کردن شهدا با خود، خود را با شهدا همراه کنیم و از پندهای دلسوزانه دلسوزان برآشفته نشویم
منبع :جهان نیوز

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

راستی شما را چه شده است؟ که اینگونه هراسانید؟

1- چند سال قبل در گرماگرم یک مناظره وقتی سخن از درس‌آموز بودن قیام عاشورا به میان آمد و بر ضرورت الگو گرفتن از مقاومت سالارشهیدان تاکید شد، طرف مقابل به اعتراض گفت: چرا از ماجرای عاشورا که به سوگواری برای شهدای کربلا اختصاص دارد استفاده ابزاری می‌شود؟ و چرا عاشورای حسینی(ع) را سیاسی می‌کنید؟! به ایشان گفته شد، مگر حضرت اباعبدالله علیه‌السلام و یارانش در تصادف اتومبیل و یا سانحه سیل و زلزله کشته شده‌اند؟! سیاست به مفهوم واقعی آن، اداره امور جامعه است و از این روی نمی‌تواند بیرون از دایره وظایف و تکالیف یک مسلمان باشد. مخصوصا، حضرت امام حسین(ع) که امام مسلمین بوده‌اند. بنی‌امیه برای پیشگیری از حاکمیت سیدالشهدا(ع) که عدالت‌پرور و در تضاد با حاکمیت ظالمانه و اشرافی آنان بود، آن حضرت را به شهادت رساندند. بنابراین اگر در عزای آن بزرگوار بر ضرورت مبارزه با سلطه‌گران تأکید نشود و از نیاز به حاکمیت اسلام که خواسته آن حضرت بود، سخنی به میان نیاید، مراسم و مجالس سوگواری و عزاداری آن امام مظلوم و شهید، آنگونه که باید، برپا نشده است.
2- روز سه‌شنبه هفته گذشته و به دنبال حماسه کم‌نظیری که در تشییع پیکرهای مطهر 270 شهید غواص و گمنام خلق شد، یک جریان سیاسی که متاسفانه برخی از کرسی‌های مسئولیت نظام را در اختیار دارد، به جای همدلی و همزبانی با توده‌های عظیم مردم و افتخار به برخورداری از یک ملت هوشیار و مقاوم، زبان به گلایه گشود که چرا مراسم تشییع پیکر شهدا به «میتینگ سیاسی»!  تبدیل شده و کسانی تلاش کرده بودند پیام شهدا را به نفع یک جریان سیاسی خاص مصادره کنند! طیف مورد اشاره که اندک و کم‌شمار نیز هستند ولی از یکسو، برخی مناصب دولتی را برعهده دارند و از سوی دیگر علاوه بر رسانه‌های فراوان داخلی، از حمایت گسترده رسانه‌ها و محافل بیگانه نیز برخوردارند، در گلایه و اعتراض به تشییع باشکوه یاد شده آورده بودند؛
«هنوز مردم در راه معراج شهدا بودند که آنها که هیچ نسبتی با شهیدان ندارند، شروع به نفرت‌پراکنی و عقده‌گشایی کردند و کینه‌ها و بغض‌هایشان دوباره سر باز کرد»... و توضیح ندادند که کینه و نفرت آن روز علیه چه‌کسانی و در مخالفت با کدام مراکز قدرت سر باز کرده بود؟!
دیگری که بر کرسی معاونت رئیس‌جمهور تکیه زده است، با نوشتن یک‌متن - و به قول خودش دلنوشته- در فضای مجازی، آورده بود؛
«ای کاش شهدا توسط عده‌ای مصادره به مطلوب نمی‌شدند، در هیچ جای دنیا، با این سرمایه‌ها چنین نمی‌کنند. امشب بارها از خودم سؤال کردم که آیا شهدا و خانواده‌هایشان راضی هستند که دستمایه تسویه‌حساب‌های سیاسی شوند»؟! این معاون محترم رئیس‌جمهور توضیح نداده بود که «تسویه‌حساب سیاسی» با چه کسانی؟!
دیگری که او نیز از منصب و مسئولیتی در دولت محترم برخوردار است نوشته بود «ای کاش عده‌ای، حداقل با تشییع این پیکرهای مطهر کاسبی نمی‌کردند»!...
یک مقام دولتی دیگر گلایه کرده و گفته بود که «برگزاری میتینگ سیاسی در سایه نام بلند پاکترین فرزندان این مرز و بوم، نه گام زدن در صراط مستقیم، که پیمودن راه نفاق و خیانت به آمال این شهیدان همیشه مظلوم تاریخ است»!
و اظهارنظرهای مشابه دیگری از همین دست.
3- حالا باید از طیف یاد شده که لکه ننگ همسویی با دشمنان این مرز و بوم در فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 در کارنامه سیاسی برخی از آنان ثبت شده است پرسید؛ مگر شعارهای مردم که در مراسم کم‌نظیر تشییع شهدای سه‌شنبه سر داده شده و یا بر صفحه پلاکاردها و پرچم‌ها نقش بسته بود، چه بود که تا این اندازه شما را عصبانی کرده است؟! اگر در مراسم باشکوه آن روز حضور نداشته‌اید، می‌توانید با مراجعه به فیلم‌ها و عکس‌ها و یا پرس‌وجو از توده‌های عظیم شرکت‌کننده در مراسم یاد شده، به شعارهای آن روز پی ببرید، شعارهایی نظیر؛ «مرگ بر آمریکا»، «می‌جنگیم، می‌میریم، سازش نمی‌پذیریم»، «هیهات ‌مناالذله»، «عزت قابل‌مذاکره نیست، حتی اگر دست‌های ما بسته باشد»، «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا»، «تا آخر‌ایستاده‌ایم»، «خون شهیدان ما قابل اکسید نیست»، «در منطق شهادت، تحریم حرف مفت است»، «لب تشنه جان دهیم، سازش نمی‌کنیم»، «آب‌خوردن ما وابسته به سلام بر حسین است، نه تحریم‌ها» و...
کدامیک از شعارهای یاد شده، با بینش و منش و راهی که شهدای بزرگوار و مظلوم این مرز و بوم طی کرده‌اند همخوانی ندارد؟! و از نگاه طیف مورد اشاره «سیاسی بازی»! «نفاق»! «مخالفت با منافع ملی»! «سوءاستفاده از خون شهدا»! و... تلقی می‌شود؟!
4- آیا شعار «مرگ بر آمریکا» جای گلایه دارد؟ و آیا عصبانیت جریان یاد شده از سردادن این شعار غیر از وابستگی آنان به شیطان بزرگ می‌تواند هیچ معنا و مفهوم دیگری داشته باشد؟ مگر آمریکا قاتل اصلی شهدای مظلوم ما نبوده است؟ بنابراین چرا از شعار مردم علیه قاتل شهدا برافروخته‌اید و رگ‌های گردنتان به نشانه عصبانیت بیرون زده است؟ آیا انتظار داشتید مردم در مراسم تشییع شهدایشان شعار «درود بر آمریکا»! و «زنده باد کدخدا»! سر بدهند؟! شاید هم عصبانی هستید که چرا مردم داستان جعلی مخالفت حضرت امام با شعار مرگ بر آمریکا را باور نکرده‌اند؟!... می‌توانید بفرمائید کدامیک از شهدا شعار «درود بر آمریکا»! سر داده‌ بودند که شما «مرگ بر آمریکا» را مصادره شهدا تلقی کرده‌اید؟!
5- مردم چه گناهی دارند که حاضر نیستند تن به ذلت بدهند؟! و با شعار «هیهات منا‌الذله» بر ادامه راه شهیدان که پیروی از سالار شهیدان است تاکید ورزیده‌اند؟! راستی اگر شما روز عاشورا حضور داشتید - نستجیربالله- به امام حسین(ع) اعتراض نمی‌کردید که چرا به ذلت سازش با یزید تن نداده و با سردادن فریاد «هیهات مناالذله» از حاکمان ظلم برائت جسته است؟!
6- مگر شما در پی سازش با دشمنان و تسلیم در مقابل زورگویی و باج‌خواهی آنها بوده‌اید که از شعارهایی نظیر «تا آخر ایستاده‌ایم»، و «نه‌سازش نه تسلیم» برآشفته‌اید؟! و مگر در مذاکرات به دنبال فروش عزت مردم و نظام هستید که از شعار «عزت قابل مذاکره نیست» عصبانی شده‌اید؟! تیم مذاکره‌کننده کشورمان که بارها بر حفظ عزت ایران اسلامی در مذاکرات تاکید ورزیده است، پس، شما از کدام قبیله‌اید که نسخه‌ وطن‌فروشی می‌پیچید؟! و...
7- و اما، جان کلام آن که طیف مورد اشاره به یقین می‌داند و می‌دانسته است که مخالفت با شعارهای روز سه‌شنبه مردم، برای این طیف هزینه سنگینی به دنبال خواهد داشت و عاقلانه آن بود که برای حفظ موقعیت خود هم که شده، دست به مخالفت نزند. ولی چرا با سراسیمگی و عصبانیت به مقابله با آن شعارها برخاسته است؟! پاسخ این سوال را فقط می‌توان در تدارک یک توطئه  احتمالی علیه مردم این مرزوبوم دانست که با «حضور به موقع» 270 شهید غواص و گمنام و حماسه بی‌نظیر تشییع پیکرهای مطهر آنان، نقش بر آب شده است. توضیح آن که وقتی برخی از مشاوران رئیس‌جمهور محترم به ایشان توصیه می‌کنند که حتی «آب‌خوردن» مردم را هم به رفع تحریم‌ها گره بزند، به آسانی می‌توان درک کرد که جریان نفوذ کرده در اطراف رئیس‌جمهور محترم از این طریق در پی آن است که توافق با حریف را به هر قیمتی موجه و ضروری قلمداد کند! چرا که وقتی از یکسو آب خوردن مردم هم به رفع تحریم‌ها وابسته باشد و از سوی دیگر آمریکا و متحدانش رفع تحریم‌ها را موکول به پذیرش شرایطی کنند که به یقین و بدون کمترین تردیدی، ذلت و تحقیر ایران اسلامی و مردم این مرز و بوم را در پی خواهد داشت به طور طبیعی، این توهم به مردم القاء می‌شود که اگر شرایط ذلت‌بار حریف را نپذیرید، حتی از آب خوردن هم محروم خواهید شد! چنین است که حضور به موقع پیکرهای مطهر شهدا آنهم به قول حضرت آقا «در لحظه‌های نیاز این ملت خداجوی و خداباور، بشارتهای تردید‌ناپذیر را بر دل‌های بیدار نازل می‌فرماید و غبارها را می‌زداید»...
حالا به آسانی می‌توان فهمید که شهدای غواص و گمنام با حضور به‌موقع و بصیرت‌افزای خود آنهم دقیقا «در لحظه‌های نیاز»،  «کاسبی»! چه کسانی را کساد کرده و باعث «دلواپسی»! چه کسانی شده‌اند؟! تا آنجا که انگار با زبان بی‌زبانی خطاب به شهدا می‌گویند؛
این چه وقت آمدن بود؟!
بار دیگر شعارهای آن روز را مرور کنید؛ «آب خوردن ما وابسته به سلام بر حسین(ع) است، نه تحریم‌ها»، «لب تشنه جان دهیم، سازش نمی‌کنیم» و...
یادداشت روز کیهان

نوشته شده در تاریخ شنبه 30 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مسعود پزشکیان: پزشکانی داریم که ماهی یک میلیارد تومان درآمد دارند، قرار نبود شکاف طبقاتی زیاد شود

خبرگزاری فارس: پزشکانی داریم که ماهی یک میلیارد تومان درآمد دارند، قرار نبود شکاف طبقاتی زیاد شود

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: وقتی یک معلم و یک پرستار ماهی یک تا 1.5 میلیون تومان حقوق می‌گیرد چرا یک پزشک باید ماهی 100 میلیون یا در بازار آزاد تا ماهی یک میلیارد تومان درآمد داشته باشد، قرار نبود شکاف طبقاتی زیاد شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، مسعود پزشکیان در حاشیه محفل انس تیم های اضطراری دوران دفاع مقدس و بسیج جامعه پزشکی در مسجد الزهرای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران گفت: جهاد اصغر دوران جنگ بود که از آن سربلند بیرون آمدیم،  حالا زمان جهاد اکبر است. رسول خدا(ص) هم وقتی از جنگ آمد گفت، حالا جهاد اکبر که مبارزه با نفس و مادیات است شروع شده است.

وی گفت: جهاد اکبر این است که رفتار ما این نباشد که دنبال پول، مقام و پست باشیم کاری که الان متأسفانه خیلی ها دنبالش هستند.

پزشکیان ادامه داد: در مورد طرح تحول سلامت هم قرار نبود به جایی برسیم که یک پزشک ماهی 100 میلیون تومان یا در بازار آزاد تا ماهی یک میلیارد تومان درآمد داشته باشد در حالی که یک معلم یا یک پرستار باید باید با ماهی یک میلیون یا 1.5 میلیون تومان زندگی کند، مگر می شود با ماهی یک میلیون تومان زندگی کرد.

وزیر اسبق بهداشت گفت: قرار بود بهداشت همگانی و پوشش بیمه مناسب همگانی داشته باشیم، اما متأسفانه دنیا ما را به خودش مشغول کرده است به همین خاطر نتوانستیم به عدالتی که به دنبالش بودیم دست پیدا کنیم.

وی افزود: راه حل این مشکلات این است که از شعار دادن دست برداریم و برای مردم کار کنیم، به جای اینکه دنبال پول و پست و مقام باشیم. مثل مردم و برای مردم کار کنیم و به فکر فقرا و محرومان باشیم آن وقت می توانیم به اهداف و آرمانهای انقلاب دست پیدا کیم، در غیر این صورت بقیه کارها حرف است.

پزشکیان گفت: حرف زدن آسان است، این عمل کردن است که سخت است، جهاد اکبر این است که به خاطر مادیات و پست و مقام از دایره عدالت خارج نشویم و گر نه این راست و چپ بودن ها همه حرف است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: راه حل این مسائل این است که صادق باشیم و به جای حرف برای رسیدن به آرمانهایی که از اول انقلاب دنبالش بودیم، تلاش کنیم ، مشکل اینجاست که هر کس منافع خودش را می بیند و شعارهایی می دهد که  به آن ایمان ندارد.

وی گفت: روش کار ما الان در نظام بهداشت و درمان کشور غلط است، مکانیزمی را که در پیش گرفته اند، غیر عادلانه است، قرار بود منابع هدفمندی یارانه ها و مالیات بر ارزش افزوده را برای حاشیه نشین ها و مردم مناطق محروم هزینه کنیم نه در شهرها.

پزشکیان ادامه داد: قرار نبود این پولها را بین عده ای خاص تقسیم کنیم و درآمد آنها را بالا ببریم، تا شکاف طبقاتی و یی عدالتی بیشتر شود، این کارها هم غیر علمی است و هم غیر اسلامی.

وی دوباره تأکید کرد: قرار نبود، یک عده ای در جامعه پزشکی درآمد ماهانه یک میلیارد تومانی داشته باشند در حالی که یک پرستار یا یک معلم باید با ماهی 1.5 میلیون تومان زندگی می کند، حالا پرستاران تیمی را دارند که صدایشان را برسانند، خیلی ها هستند که صدایشان به جایی نمی رسد، مشکل اینجاست که رسانه ها را هم بایکوت می کنند و آنها را هم به روشهای مختلف ساکت می کنند.

وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: واقعیت این است که من به عنوان یک پزشک که در شهر کار می کنم وقتی یک زانو عوض می کنم یا استنت قلب می گذارم حتی اگر پول هم نگیریم برای من اعتبار و منزلت می آورد و تبلیغ می شوم، مهم این است که آن فردی که در مناطق محروم زندگی می کند و هیچ وقت صدایش به بالادستی ها نمی رسد، به پزشک دسترسی داشته باشد.

وی گفت: ما محرومان و فقرا را نمی بینیم و آن وقت فکر می کنیم کار درست را انجام داده ایم، مقصر من هستم که در مجلس درست نظارت نکردم، مقصر دولت است که قانون را اجرا نمی کند، مقصر همه ما هستیم که بی عدالتی را می بینیم و ساکت نشسته ایم ما حتی استاد علوم پایه داریم که حقوق مناسبی نمی گیرد اما کسی صدایش را نمی شنود.

پزشکیان افزود: راه حل این است که قانون را اجرا کنیم و در مسیر عدالت گام برداریم، طبق قانون مدیریت خدمات کشوری قرار بود فاصله کمترین و بیشترین درآمدها بیشتر از 7 برابر نباشد، حالا با گذشت 10 سال از تصویت آن قانون، شاهد اختلاف 70 برابری درآمدها هستیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره انرژی هسته نیز گفت: واقعیت این است که برادران و خواهران ما و دانشمندان کشور ما به علم و مهارتی دست پیدا کرده اند که دشمنان ما را به هراس افکنده و ترسانده است و این یعنی اینکه ما قدرت داریم.

وی افزود: ما باید به سمتی برویم که وابستگی مان را به دنیا کم کنیم. در دنیا هر کس به فکر منافع و مزایای خودش است ما هم باید به فکر استقلال و عظمت کشورمان باشیم.

نوشته شده در تاریخ جمعه 29 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

امام : به آقا سید علی (خامنه ای) بگو اینقدر از خدا طلب مرگ نکند ! فرج نزدیک است ان شاءالله


پایگاه صالحات - حجت الاسلام دانشمند : اگر من از مظلومیت رهبر بگویم شاید دلتان خون بشود ، خیلی مظلومند ایشان .

این موضوع را من با یک واسطه می گویم . با یکی از محافظ های آقا در حرم امام رضا روبروی ضریح ، دو به دو با هم بودیم .

گفتم از آقا چه خبر ؟

میگفت ما روزهای دوشنبه ، ( این را میگفت و گریه میکرد ) می رویم سرکشی میکنیم به خانواده شهدا . آقا می فرمودند به خانواده شهدا نگویید که ما می آییم که به زحمت نیافتند .

یک ربع قبل آقا در ماشین هستند ما درب میزنیم و میگوییم آقا می خواهند تشریف بیاورند منزل و یک سلام و علیکی با مادر و پدر شهید نمایند .

یکبار رفتیم درب خانه دو شهید ، من خودم رفتم دیدم درب باز است و آب و جارو کرده اند . درب زدم ، مادر شهید آمدند دم درب و گفتند : آقا کو ؟

گفتم : کدام آقا ؟

گفت : مقام معظم رهبری کجاست ؟

گفتم : شما از کجا می دانید ؟

شروع کرد به گریه کردن ، گفت دیشب خواب بچه هام را دیدم ، بچه ها آمدند گفتند خوش بحالت ، فردا سید علی می خواهد بیاید خانه تان .

به اینجا که رسید ، مقام معظم رهبری هم رسیدند به درب خانه .

imamrah_

بعد مادر شهید گفت من خواب دیدم که امام هم تشریف آوردند و گفتند فردا آقا سید علی آقا می خواهند بیایند ، ما هم تبریک می گوییم . و یک مطلبی هم امام فرمودند و پیغام دادند که من به شما بگویم .

مقام معظم رهبری فرمودند چه پیغامی ؟

مادر شهید گفتند : امام فرمودند سلام ما را به آقا سید علی آقا برسانید و به ایشان بگویید اینقدر از خدا طلب مرگ نکن ! فرج نزدیک است ان شاءالله .

agha-7

آقا خیلی گریه کرد .

حجت الاسلام دانشمند : مظلوم است آقا . یک کاری نکنیم که اگر گره ای نمی توانیم باز کنیم ، لااقل گره بر گره نیاندازیم .این واقعاً ظلم است ، خدا نمی بخشد .

در این دنیا مرکز شیعه فقط ایران است . افغانستان ، پاکستان ، مصر ، عربستان و عراق را ببینید . در ممالک اسلامی کجا شیعه همه کاره است ، ایران مرکز شیعه است ، دل امام زمان به شما بسته شده و امید امام به شماست .

خدایا رهبر مظلوم و با کرامت انقلاب را بحق امام زمان محافظت بفرما .

 

دانلود فایل تصویری : 1.81 مگابایت

 بر گرفته از پایگاه خبری و اطلاع رسانی یا الله مدد

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اعتقادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

واکاوی 2 سال عملکرد دولت در روزنامه اصلاح‌طلب

«با واکاوی عملکرد 2 ساله دولت به این نتیجه می‌رسیم که جز یکسری کارهای روبنایی و گران کردن کالاها هیچ کار مهمی انجام نگرفته است.»
روزنامه آرمان در یادداشتی نوشت: مردم همچنان امیدوار و منتظر فعالیت‌های دولت برای بهتر شدن شرایط اقتصادی و ارتقای سطح زندگیشان هستند. همچنین پایبند بودن دولت به تعهداتش، مسأله مهم دیگری که مردم روی آن تأکید بسیار دارند و از رئیس جمهور منتخب خود می‌خواهند که اگر قولی به مردم داده‌اند، حتماً آن را انجام دهند و به تمام وعده‌هایشان وفادار باشند تا مردم فرق این دولت با دولت پیشین را قلباً احساس کنند.
این روزنامه افزود: اما با واکاوی عملکرد دو ساله دولت تدبیر و امید به این نتیجه رسیده‌ایم که طی دو سال گذشته به جز یکسری از کارهای روبنائی از جمله توزیع یک دفعه سبد ناقص و نیمه کاره کالا، رفت‌وآمد چند هیأت اقتصادی خارجی به ایران و آغاز فاز دوم و سوم طرح هدفمندی یارانه‌ها که حاصلی جزء گرانی کالاها را در پی نداشته و طرح بیمه سلامت متأسفانه هیچ کارخانه ورشکسته‌ای احیاء نشده است. چه میزان اشتغال ایجاد کرده‌ایم؟ چه میزان تورم را (البته در عمل نه در حرف) کاهش داده‌ایم؟ وضعیت ارز و نرخ آن نسبت به سال گذشته چقدر تغییر کرده است؟
این روزنامه می‌نویسد: سایه رکود بیش از پیش بر سر مردم باقی مانده و دهها مورد و سؤال دیگر... که در ذهن همه مردم و فعالان اقتصادی وجود دارد.
آرمان افزود: اوضاع اقتصادی کشور و وضعیت معیشتی باید بهبود یابد و ساختارهای اقتصادی کارآمدتر شوند تا بتوانند مطالبات مردم را برآورند. مع‌الاسف استنباط بر این است که هنوز طی دو سالی که گذشته نتوانسته‌ایم به وعده‌های داده شده جامه عمل بپوشانیم و باید با اجرای دقیق‌تر و مطلوب‌تر برنامه‌های اقتصادی سطحی از رضایت‌مندی مردم را تأمین کنیم.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

کیهان نوشت :تضمین پایبندی آمریکا به تعهدات خود و پاسخ ما به عهدشکنی متداول آنها چیست؟

دو هفته دیگر تا پایان ضرب‌الاجل تعیین شده برای مذاکرات هسته‌ای باقی مانده است و به گفته منابع نزدیک به مذاکرات متن توافق مملو از پرانتزهایی است که پر کردن آنها در این فرصت اندک بعید به نظر می‌رسد. وقتی پای دبه‌های جدید آمریکایی‌ها به میان می‌آید این تردید فزونی یافته و به سمت یقین میل می‌کند. اما بیایید فرض کنیم توافق جامع هسته‌ای منعقد می‌شود. چند روزی روزنامه‌های زنجیره‌ای پر می‏شوند از تیترهای پرطمطراق که فتح‌الفتوح و شق‌القمر و... شد! اما نباید فراموش کرد این توافق در خوشبینانه‌ترین حالت چیزی بیش از یک دهه به طول خواهد انجامید و با توجه به اخبار منتشر شده، بسیار بعید است که پس از طی این دوره برخورد با فعالیت‌های هسته‌ای ایران عادی شده و براساس ان.پی.تی باشد.
این روزها یکی از مباحث مطرح در مذاکرات، تلاش آمریکایی‌ها برای تعیین سازوکار بازگشت و اعمال تحریم‌ها علیه ایران، در صورت نقض احتمالی توافق از سوی ایران است. مقامات ارشد آمریکایی بارها به صراحت اعلام کرده‌اند که به جمهوری اسلامی ایران به چشم دشمن خود می‌نگرند - که از قضا نگرشی صحیح است- و نمی‌توانند توافق را براساس اعتماد بنا کنند و باید بدترین حالت‌ها را در نظر بگیرند. آیا نگاه مذاکره‌کنندگان ما به چارچوب، ماهیت و دورنمای توافق نیز از چنین نگرشی زیربنایی برخوردار است؟ چه تضمینی وجود دارد که آمریکایی‌ها به توافق صورت‌گرفته پایبند می‌مانند و عهدشکنی نمی‌کنند؟ و اگر کردند نحوه برخورد با آن باید چگونه باشد؟ شاید ذوق‌زدگان بگویند تضمین این توافق قطعنامه شورای امنیت خواهد بود. چنین تضمینی بیشتر یک تعارف حقوقی است تا عاملی مقوّم و اجرایی. در میان حقوقدانان مسائل و روابط بین‌المللی مثلی رایج است که قوانین بین‌المللی تار عنکبوت‌هایی هستند که برای پشه‌ها ساخته شده‌اند. خرمگس‏ها تار عنکبوت را پاره می‌کنند و به راه خودشان می‌روند!
هیچ چیز بهتر از تاریخ و تجربه‌های آن نمی‌تواند در ایجاد فهم و درک درست از ابعاد این ماجرا راهگشا باشد. مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 که عملاً تبدیل به مذاکرات ایران و آمریکا شده است، در چارچوب ادعایی تلاش برای منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای انجام می‌پذیرد. چنین مذاکرات و توافقاتی در جهان اندک و عمری حداکثر چند دهه‌ای دارند. این تجارب آنقدر قابل تطبیق و الگوگیری‌اند که حتی اغلب دست‌اندرکاران و عوامل یک طرف ماجرا، یعنی آمریکایی‌ها ثابتند که برای مثال می‌توان به وندی شرمن اشاره کرد. او که امروز پای میز مذاکره با کشورمان است، تجربه توافقی مشابه را با کره شمالی دارد. آمریکایی‌ها با کدام کشورها چنین مذاکراتی داشته‌اند؟ نتیجه این مذاکرات چه شده و سرنوشت توافق‌های امضا شده به کجا رسیده است؟ در این مجال به 3 مورد از این معدود مذاکرات که از قضا منجر به توافق نیز شدند می‌پردازیم. توافق‌هایی که ماهیت غیرقابل اعتماد آمریکایی، سرنوشت نهایی آنها را رقم زد.
1- آمریکا و شوروی در اوج دوران جنگ سرد توافقی تسلیحاتی موسوم به( ABM  (Anti-ballistic missile با هدف ممانعت از گسترش سلاح‌های کشتار جمعی امضا کردند. «پیمان ضدموشک‌های بالستیک» در سال 1972 میان ریچارد نیکسون و لئونید برژنف امضا شد. براساس این پیمان قرار شد هر کدام از این کشورها تنها دو سایت ضدموشک بالستیک داشته باشند و در هر سایت هم حداکثر 100 موشک استقرار یابد. این تعداد دو سال بعد به یک سایت کاهش یافت. شوروی سایت ضدموشک بالستیک خود را اطراف مسکو و آمریکا در داکوتای شمالی(موسوم به سیف گارد کمپلکس؛ محل نگهداری تسلیحات اتمی و کشتار جمعی) مستقر کرد. با فروپاشی بلوک شرق، آمریکایی‌ها منافع خود را در ادامه عمل به این پیمان ارزیابی کرده و با چهار جمهوری روسیه، بلاروس، قزاقستان و اوکراین این معاهده را با ترتیباتی تجدید کردند. معاهده 16 بندی ABM را می‌توان خوش‌شانس‌ترین معاهده از این نوع نامید. اگرچه قرار بود این معاهده پایانی نداشته باشد اما 30 سال عمر کرد. سه ماه پس از حملات 11 سپتامبر جرج بوش - برادر بزرگ‌تر جب بوش که چند روز پیش برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام نامزدی کرد- مدعی شد کشورش با تهدیداتی مواجه است که معاهده سال 1972 مانعی برای مقابله موثر با آنهاست. حدس می‌زنید این تهدیدات موهوم چه بودند؟ حملات موشکی کشورهایی مانند ایران!
آمریکا پایان این پیمان را اعلام کرد و از آن خارج شد. اگرچه روسیه که در آن زمان در خواب و خیال روابط گرم‌تر با غرب بود واکنش درخوری به این اقدام کاخ سفید نشان نداد اما تحلیلگران غربی مرگ این پیمان را ضربه‌ای جدی به ان.پی.تی دانستند که جهان را به سوی وضعیتی بدون محدودیت‌های موثر برای گسترش سلاح‌های هسته‌ای سوق می‌داد. اثرات این اقدام آمریکایی‌ها سال‌ها بعد در گسترش ناتو به شرق و تهدید فضای امنیتی روسیه خود را نشان داد و جنگ اوکراین که همچنان قربانی می‌گیرد یکی از نتایج دومینوی آمریکا در خروج از ABM است.
2- دومین مورد از چنین رفتاری باز هم در معاهده‌ای میان آمریکا و شوروی رخ داد. پیمان سالت 2. البته این پیمان به اندازه پیمان فوق عمر نکرد. سالت2 ( Strategic Arms Limitation II) در سال 1979 میان جیمی کارتر و برژنف امضا شد. براساس  این پیمان قرار شد دو کشور موشک‌های راهبردی خود را به 1320 عدد کاهش دهند. شوروی 200 موشک راهبردی خود را نابود و آمریکا هم آزمایش موشک‌های کروز با برد بیش از 600 کیلومتر را متوقف کند. این توافق با کارشکنی‌های کاخ سفید و سنا هرگز اجرایی نشد و پس از چندین سال کشمکش، پایان آن رسماً از سوی آمریکایی‌ها اعلام شد.
3- مورد سوم از شلیک به تعهدات تسلیحاتی به معاهده میان آمریکا و کره شمالی مربوط است. دو کشور در سال 1994 توافقی موسوم به agreed framework در ژنو امضا کردند. این توافق برای کنترل فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی بود. بر این اساس پیونگ یانگ متعهد شد رآکتور آب سنگین خود را تعطیل، سوخت هسته‌ای خود را به کشور ثالث ارسال و اجازه بازرسی‌های ویژه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدهد. تعهدات واشنگتن به کره شمالی از این قرار بود؛ کاهش موانع تجارت و سرمایه‌گذاری، رفع برخی تحریم‌ها در بخش مخابراتی و خدمات مالی، ساخت دو رآکتور آب سبک 1000 مگاواتی و تحویل سالانه نیم میلیون تن نفت خام تا وقتی که رآکتورهای آب سبک ساخته شوند و عادی‌سازی روابط میان دو کشور.
آمریکایی‌ها که قرار بود با مشارکت ژاپن و کره جنوبی رآکتورهای آب سبک را بسازند، هرگز اقدامی در این زمینه نکردند و تحویل محموله‌های نفتی هم به بهانه‌های مختلف با تاخیر بسیار انجام شده و نهایتاً قطع شد. سال 2002 آمریکا رسماً اعلام کرد پیمان هسته‌ای با کره شمالی را به رسمیت نمی‌شناسد و فشارها به این کشور را تشدید کرد که البته نتیجه این رفتار، فرار هسته‌ای کره شمالی و مسلح شدن آن به سلاح هسته‌ای بود.
مذاکرات و توافق هسته‌ای میان آمریکا و لیبی نیز مورد دیگری است که نتیجه آن امروز عیان‌تر از آن است که نیازی به بیان داشته باشد.
بله! واقعیت این است. ما امروز با چنین کشوری بر سر میز مذاکره نشسته‌ایم. کشوری که پیمان‌های امضا شده از سوی خود را به راحتی زیر پا می‌گذارد و به میزان و تا جایی به تعهدات خود پایبند است که منافعش را تضمین کند. مرور موارد مشابه فوق طرح این سوال را ضروری‌تر کرده و پاسخی عمیق‌تر می‌طلبد؛ تضمین پایبندی آمریکا به تعهدات خود و پاسخ ما به عهدشکنی متداول آنها چیست؟

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

واکنش معاون پارلمانی دولت به تصویب طرح هسته‌ای مجلسمعاون پارلمانی رئیس‌جمهور درواکنش به تصویب طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای گفت:در این خصوص نیازی به قانون نبود و ممکن است تبدیل شدن برخی مسائل به قانون موجب محدودیت‌هایی برای تیم هسته‌ای شود.

مجید انصاری در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که امروز کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای امروز در مجلس تصویب شد، نظر دولت در مورد این طرح چیست؟ گفت: نظر دولت در خصوص موضوع هسته‌ای بارها اعلام شده است.

وی افزود: دولت در میانه راه مذاکرات است و در حساس‌ترین مرحله مذاکرات قرار دارد و از ابتدا تاکنون نیز همه خطوط قرمزی که نظام داشته است را رعایت کرده و به نظر می‌رسد نیازی به قانون در این خصوص نیست.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: تیم هسته‌ای، مذاکرات خود را انجام می‌دهد و ممکن است تبدیل شدن برخی مسائل به قانون موجب محدودیت‌هایی برای تیم هسته‌ای و ابتکار عمل آنان به وجود بیاورد؛ لذا نظر وزارت خارجه در این خصوص رسماً به مجلس منعکس می‌شود.

انصاری با بیان اینکه ما دغدغه و حساسیت نمایندگان را در خصوص پرونده هسته‌ای می‌ستاییم، گفت: ما همچنین از حمایت‌های مکرر رئیس مجلس و نمایندگان محترم، از مذاکره‌کننده‌‌های هسته‌ای تشکر می‌کنیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم در رابطه با این موضوع نیز با اعمال نظر دولت و وزارت خارجه به گونه‌ای عمل شود که تیم مذاکره کننده‌ با مشکلی برای تامین حقوق اساسی و لغو تحریم‌های ظالمانه مواجه نشود.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

جزئیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،‌ در ماده واحده این طرح آمده است: با هدف صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای هرگونه نتایج مذاکرات هسته ای با کشورهای 1 + 5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود:


1 - کلیه تحریم ها به عنوان بخشی از توافقنامه در روز توافق به طور کامل و یکپارچه لغو شود.
2 - در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی، آژانس بین المللی انرژی اتمی مجاز به انجام نظارت های متعارف از سایت های هسته ای است.
دسترسی به کلیه اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است.
3 - هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای و تحقیق و توسعه پذیرفته شده نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.
این طرح دو تبصره هم دارد.


در تبصره 1 آمده است: براساس اصول 77 و 125 قانون اساسی ، نتیجه مذاکرات باید جهت تطبیق با قانون اساسی و مصوبات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.


در تبصره 2 این طرح نیز آمده است: وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر 6 ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد.
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز هر شش ماه یک بار گزارش روند حسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه می کند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

رای قاطع نمایندگان برای بررسی اولویت‌دار طرح الزام دولت به حفظ دستاورهای هسته‌ای

طرح الزام دولت به حفظ دستاورهای هسته‌ای با اولویت در دستورکار مجلس قرار می‌گیرد.

خبرگزاری فارس: رای قاطع نمایندگان برای بررسی اولویت‌دار طرح الزام دولت به حفظ دستاورهای هسته‌ای

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان، درخواست بررسی اولیت‌دار طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای را با 185 رأی موافق، 2 رأ‌ی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن مجلس تصویب کردند.

علاءالدین بروجردی به‌ عنوان پیشنهاد دهنده این طرح گفت: در شرایط فعلی تیم مذاکره‌کننده با زیاده‌خواهی‌های آمریکا مواجه است، از این‌رو این طرح با هدف حمایت از تیم مذاکره‌کننده و همچنین جهت رعایت مطالب شورای عالی امنیت ملی و حفظ خطوط قرمز ترسیم‌شده از سوی مقام معظم رهبری، بسیار ضروری است،؛ لذا باید این طرح را در اولویت قرار دهیم تا بتوانیم از منافع ملی صیانت کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: از طرف دیگر این موضوع بسیار مهم و ضروری است که با تصویب طرح مذکور، یک صدای واحد از ایران به جهانیان به ویژه گروه 1+5 برسد و ما باید اعلام کنیم که نمایندگان ایران در حفظ منافع ملی یکپارچه و یکصدا هستند.

«قطعاً ما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم که بازرسان وارد حریم امنیت و مراکز نظامی ما شده و با زیاده‌خواهی به دنبال مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ما باشند.»

به گزارش فارس، در جریان بررسی این طرح هیچ یک از نمایندگان در مخالفت با طرح مذکور صحبت نکردند و بررسی اولویت‌دار طرح با 92 درصد آرا به تصویب نمایندگان رسید.

براساس این گزارش، سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی که در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه علنی خانه ملت را برعهده داشت، پس از تصویب قاطع در اولویت قرار گرفتن طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای کشور اظهار داشت: براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و ضرورت پاسداری از فناوری هسته‌ای کشور و ارج نهادن به خون مقدس شهدای هسته‌ای، این طرح با 92 درصد آرا تصویب شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای کشور با تغییر دستور در اولویت قرار گرفته، پس از بررسی طرح کنونی آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: این طرح مخالفی نداشته و نمایندگانی که برای مخالفت ثبت‌نام کردند نیز به منظور بازشدن بحث کارشناسی بوده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مشاهدات یک آمریکایی از شور ایرانی‌ها در مراسم ارتحال امام(ره) و شعار مرگ بر آمریکا

خبرگزاری فارس: مشاهدات یک آمریکایی از شور ایرانی‌ها در مراسم ارتحال امام(ره) و شعار مرگ بر آمریکا

به عنوان یک آمریکایی هنگامی که شعار مرگ بر آمریکای ایرانی‌ها را می‌شنیدم احساس تهدید یا مجرمیت نداشتم بلکه پس از صرف یک دهه مبارزه با سرمایه داری، نژادپرستی و امپریالیسم می‌دانستم که منظور آنها کشور یا قاره آمریکا نیست بلکه امپریالیسم آمریکایی است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یکی از اعضای گروه ضدامپریالیسمی فعال در اوهایو، متشکل از فعالان جوان آمریکایی با حضور در مراسم سالروز ارتحال امام خمینی (ره) در 14 خرداد امسال به شرح آنچه خود از شرایط و فضای حاکم در این مراسم برداشت کرده بود، پرداخت.

وب‌گاه تحلیلی «فایت امپریالیسم» (همه با هم در جنگ با امپریالیسم) که متعلق به این گروه از جوانان می باشد گزارش میدانی «کلب تی ماپین» نماینده این جنبش در سالگرد ارتحال امام در ایران را این گونه آغاز کرد: «26مین سالگرد ارتحال آیت الله سید روح الله خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی با حضور دهها هزار ایرانی از سراسر کشور و تعداد زیادی از شخصیت های عالی کشور برگزار شد.»

نویسنده خاطرنشان کرد: «در این مراسم، رهبری ایران بعنوان برترین شخصیت سیاسی کشور سخنرانی کرده و جمعی از دیپلمات ها و مقامات عالی رتبه داخلی و همچنین مسلمانان آفریقایی و اتباعی از جمهوری خلق چین حضور داشتند. جناح بندی سیاسی در ایران به دو حزب اصولگرا و اصلاح طلب تقسیم می شود که اکثر سیاستمداران این کشور متعلق به یکی از این دو جناح می باشند.

علیرغم فریب اغراق آمیزی که در رسانه های آمریکایی درباره اختلافات میان دو جناح سیاسی در ایران منتشر می شود، این دو حزب تنها از نظر عملکرد با یکدیگر متفاوت بوده و هر دو به اصول انقلاب و تبعیت از توصیه های رهبری خود متعهد هستند. هر دوی آنها بنا بر اصول انقلاب اسلامی، در مسیر توسعه کشور با سرمایه داری، صهیونیستم و امپریالیسم  مخالف هستند. ارائه راهنمایی های مذهبی و ترسیم «خطوط قرمز» سیاسی کشور برای مقامات و دولتمردان تاکیدی بر اصول ایدئولوژیک انقلاب اسلامی ایران می باشد.»

ماپین که در سالگرد ارتحال امام در مراسم حرم مطهر حضور داشته، در بخش دیگری از گزارش خود تاکید کرد: «هنگامی که رهبر ایران برای ایراد سخنرانی حاضر شد، تعداد زیادی از جوانان پرشور شعار «خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست» را سرداده و اشک شوق می ریختند. آیت الله خامنه ای در بخش اصلی سخنان خود صفات، اصول و آموزه های امام را بیان و بر اندیشه های ویژه سیاسی ایشان از جمله اعتماد کامل به مردم در زمینه اقتصادی و نظامی، تشکیل سپاه و بسیج و جهت دهی مردمی به ارتش تاکید کردند. به گفته رهبری ایران، امام خمینی برای مدیریت و ایجاد نظام سیاسی در کشور بر آرای مردم متمرکز بوده است.

اوج سخنرانی آیت الله خامنه ای، بیانیه بین المللی ایشان در مورد همبستگی ایران با مظلومان در هر نقطه ای از جهان بود. رهبری مخالفت خود با خشونت های پلیس در آمریکا را ابراز و با تشبیه پلیس نژادپرست ایالات متحده به داعش گفت: امروز ما به همان اندازه که با وحشی گری داعش مخالفیم، با خشونت های پلیس فدرال آمریکا نیز مخالفت داریم. هر دوی این موارد یکسان هستند. واشنگتن مسئول ترویج اسلام سکولار و افراطی بوده و هم داعش و هم همراهی با امپریالیسم اسلام تحریف شده است.»

ماپین همچنین به اعلام همبستگی رهبری ایران با ملت مظلوم فلسطین، یمنی ها و بحرینی ها اشاره کرد و نوشت: «نحوه ایراد سخنرانی آیت الله خامنه ای پایدار، محکم، آرام و بادقت است و حضار در چندین مورد برای تائید اظهارات وی شعارهایی سر دادند؛ این انفجار حضار نه به دلیل احساسات یا دریافت سخنان وی بلکه ناشی از قدرت کلمات ایشان بود. هنگام بیان سخنان رهبر درباره فلسطین برخی از مردم پرچم های حزب الله را حرکت و شعار «مرگ بر آمریکا» سرمی دادند.»

در انتهای این گزارش آمده است: «بعنوان یک آمریکایی هنگامی که شعار مرگ بر آمریکای ایرانی ها را می شنیدم احساس تهدید یا مجرمیت نداشتم بلکه پس از صرف یک دهه در مبارزه با سرمایه داری، نژادپرستی و امپریالیسم می دانستم که منظور آنها کشور یا قاره آمریکا نیست بلکه امپریالیسم آمریکایی است؛ حکومت بر جهان توسط تعداد اندکی از سرمایه داران غربی. اگر چه من با مو و پوست روشن خود جوانی از اهالی اوهایو هستم اما با شنیدن سختی های ایرانی در مبارزه با امپریالیسم و سخنان رهبری این کشور، اشک از چشمانم سرازیر شد.

من نیز همانند ایرانی ها و بسیاری از مردم سراسر دنیا خواهان پایان نظام نامیمون امپریالیسم هستم. حضور در این مراسم تجربه ای بسیار احساسی برای من بود. من به آمریکا بازگشتم در حالی که اراده ام برای تقویت هرچه بیشتر جنبش ضدسرمایه داری بیشتر شده است. گرچه مسلمان نیستم اما دریافته ام که چرا باید در کنار مظلومان ایستاد و بی عدالتی و نظم کنونی جهان غیرقابل پذیرش است و باید متوقف شود.»

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: بین الملل،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

مرگ حق است منتهی برای همسایه،دولت نقدپذیر است به شرط اینکه کسی حرف نزند!


تجربه نشان داده است که وقتی کار به انتقاد از دولت می‌رسد، این شعارهای زیبا رنگ باخته و به فراموشی سپرده می‌شوند و در مقابل، گروه‌های فشار دولت و سرهنگ‌های فرهنگی آستین بالا زده و وارد کارزار می‌شوند.
رجانیوز در گزارشی نوشت روز شنبه حسن روحانی در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی، گریزی هم به انتقادات مخالفان خود زد و گفت: «حرف‌های غیر واقعی زدن کار نادرستی است ضمن اینکه نقد مشفقانه بسیار خوب، ضروری و لازم و به نفع دولت است. چون اگر اجازه نقد ندهند معنایش این است که دولت مستبدی است. یا ما خودمان را بی‌نقص و بی‌عیب می‌دانیم به هر حال دولت اشتباه می‌کند و نقص دارد. ما دولت معصوم نیستیم و یا اینکه دنبال این است که کار استبدادی بکند و مستبد باشد، این هم نادرست است.
البته این برای چندمین بار است که «روحانی» در طول دوران ریاست جمهوری خود، چنین اظهاراتی را درباره لزوم نقد آزادانه رفتارهای دولت بر زبان می‌آورد. چنانکه در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی که در اسفند سال 92 برگزار شد، پیرامون آزادی بیان در بین اهالی رسانه عنوان کرده بود: «بی‌تردید اگر در جامعه‌ای دهان‌ها بسته شود و قلم‌ها شکسته شود، اعتماد عمومی در آن جامعه از بین خواهد رفت و چشم‌ها و گوش‌ها به سمت امکانات ارتباطاتی بیگانگان خواهد رفت. بگذاریم میدان قلم و بیان، میدان بازی باشد تا حقایق برای مردم و جامعه تبیین شود. اما آیا اهالی دولت اعتدال، واقعاً در عمل هم به این گفته‌ها اعتقاد دارند؟
رجانیوز می‌افزاید: حقیقت آن است که اتفاقات دو سال گذشته حوزه فرهنگ، حکایت از استانداردهای دوگانه دولت‌مردان در مواجهه با انتقادات دارد. چنانکه فی‌المثل روند فعلی سینما نشان می‌دهد دولت تدبیر و امید، نسبت به انتقاد از کلیت نظام و به خصوص انتقاد از دولت گذشته و بازنمایی معوج از حوادث سال 88 و ایضا عبور فیلم‌ها از خطوط قرمز اخلاقی و اعتقادی، گارد به شدت بازی دارد. تا آنجا که فیلم‌ها و مستندهای توقیف شده از گنجه‌ها بیرون کشیده شده و یکی پس از دیگری روی پرده می‌روند و اعتراض منتقدین نیز، با جملاتی از این قبیل که «نمی‌شود هنرمند را محدود کرد» و «باید به هنرمندان اعتماد نمود» و «نباید فضا را بست» پاسخ داده می‌شود.
اما تجربه نشان داده است که وقتی کار به انتقاد از دولت می‌رسد، این شعارهای زیبا رنگ باخته و به فراموشی سپرده می‌شوند و در مقابل، گروه‌های فشار دولت و سرهنگ‌های فرهنگی آستین بالا زده و وارد کارزار می‌شوند. به عنوان نمونه، نحوه مواجهه دولت تدبیر و امید با مستند تاریخی «من روحانی هستم» به وضوح مؤید این استانداردهای دوگانه و البته سعه صدر به شدت پایین دولت است. به طور مثال سخنگوی دولت و همچنین مشاور روحانی تهدید بر برخورد قضایی با سازندگان مستند من روحانی هستم کردند.
نمونه‌هایی متعدد نشان می‌دهد که آزادی بیان تا آنجا که دولت را با انتقاد مواجه نکند، مقبول است؛ حتی اگر کلیت نظام زیر سؤال رفته باشد. چنانکه چنین سیاستی در دولت اصلاحات نیز مسبوق به سابقه است. فی‌المثل، در کوران اکران فیلم‌های قبح‌شکن اخلاقی و تین‌ایجری و آثار بی‌پرده‌ای چون «زندان زنان» و «نسل سوخته» و «پارتی» و «سگ‌کشی» و...، فیلمی مثل «آقای رئیس جمهور» (ابوالقاسم طالبی - 1379) فقط به علت سمت و سوی انتقادی از دولت و شباهت کاراکتر نخست آن با رئیس‌جمهور وقت، تنها یک هفته اکران و سپس توقیف شد.
اما واضح‌ترین تصویری که از طاقت پایین دولت در برابر انتقاد و خوی نقدناپذیری دولت‌مردان می‌توان ترسیم کرد، مربوط می‌شود به نحوه مواجهه دولت با دو رئیس سازمان صدا و سیما و واکنش دولت به برنامه‌های انتقادی رسانه ملی. به عنوان نمونه، اتفاقات جالب و بامزه مربوط به گفت‌وگوهای «روحانی» با مردم در تلویزیون، خود به تنهایی گویای روحیه «نقدناپذیری» و حامی تک‌صدایی دولت است. چنانکه اصرار «حسن روحانی» برای تعیین مجری گفت‌وگوهای خود با مردم و دخالت در ریز دکور و دیگر جزئیات، تا یک سال نخست دولت، مایه شگفتی بسیاری از اهالی رسانه شده بود. چه آنکه این سطح از یک جانبه‌گرایی و تمامیت‌خواهی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، پیش از این هیچ گاه سابقه نداشت.
روز جمعه، شبکه سیما در حالی که قرار بود مثل همیشه از حدود ساعت 5 مناظره این هفته را با موضوع «بررسی عملکرد دولت در ساماندهی به وضع یارانه‌ها و تفکیک افراد واجد شرایط با سایر افراد برای دریافت این امتیاز» روی آنتن ببرد، به دلایلی که البته اعلام نشد، آنتن را به بازپخش برنامه شبانه «امشب» مربوط به دوشنبه شب اختصاص داد. گرچه می‌شد حدس زد که چه اتفاقاتی در پشت پرده رخ داده است و کدام فشارها باعث تعطیلی برنامه مناظره و قطع تریبون منتقدان اقتصادی دولت شده است. از طرفی، در واپسین ساعات شب جمعه، شبکه یک سیما در پی درخواست‌های مکرر مردم، طبق اعلام قبلی قرار بود اقدام به بازپخش مستند «سکوت استقلال، فریاد پیروزی» (قسمت سوم مجموعه مستند سال‌های هسته‌ای برنامه «ثریا») کند، اما علی‌رغم پخش مکرر تیزرهای این برنامه، پخش این مستند پرطرفدار هم لغو شد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اجتماعی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

یادداشت روز کیهان در مورد بخشی از سخنان آقای دکتر روحانی در کنفرانس خبری روز شنبه و پروتکل الحاقی

کاش نیازی به این نوشته نبود و یا دستکم این که نگارنده می‌توانست خود را قانع کند که نیازی به این وجیزه نیست. اما متاسفانه برخی از اظهارات رئیس‌جمهور محترم درباره چالش هسته‌ای و «توافق احتمالی» به‌گونه‌ای است که اگر مصداق «سهواللسان» و «خطای بیان» نباشد - که ان‌شاءالله باشد- بیم آن می‌رود که با سوءاستفاده دشمنان روبرو شود و زیاده‌خواهی بیشتر آنان را در پی داشته باشد. از این روی اشاره به نکاتی برای پیشگیری از سوءاستفاده حریف ضروری به نظر می‌رسد. از جمله اینگونه اظهارات می‌توان به بخشی از سخنان آقای دکتر روحانی در کنفرانس خبری روز شنبه ایشان اشاره کرد. آنجا که درباره پروتکل الحاقی می‌گویند؛
«پروتکل الحاقی چیزی نیست که مخصوص ایران باشد... بسیاری از کشورهای دنیا، امروز پروتکل الحاقی را اجرا و به آن عمل می‌کنند. 124 کشور پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنند... در پروتکل الحاقی، چیزی به نام بازرسی وجود ندارد... ما در سال 2003 تا 2005 پروتکل الحاقی را اجرا کردیم و می‌دانیم که چگونه است... مسئله مهم برای ایران، این است که با اجرای توافق و پروتکل الحاقی ثابت کند که اتهاماتی که علیه ایران مطرح می‌شود  و اینکه ایران در پی ساخت بمب هسته‌ای است، اتهامات بی‌اساس است».
با عرض پوزش از رئیس‌جمهور محترم کشورمان باید گفت، تعریف و توضیح ایشان درباره پروتکل الحاقی با واقعیات نه فقط منطبق نیست بلکه در تضاد نیز هست و پذیرش و اجرای آن مخصوصا آنگونه که در توافق لوزان آمده است می‌تواند عواقب سخت و جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد و در این‌باره گفتنی است؛
1- فرموده‌اند که امروزه 124 کشور جهان - تعداد آنها 125 است- پروتکل الحاقی را پذیرفته و آن را اجراء می‌کنند! و حال آن که؛
الف: برخی از این 125 کشور، نظیر بورکینافاسو، کنگو، آنگولا، چاد، کومور، گابن، افغانستان و ... اساسا هیچگونه فعالیت هسته‌ای ندارند که اجرای پروتکل الحاقی درباره آنها مصداق داشته باشد. پذیرش پروتکل از سوی این کشورها در پی فشار آمریکا و با هدف اعتبار بخشیدن به وجهه بین‌المللی این پروتکل صورت پذیرفته است.
ب: شمار دیگری از این 125 کشور، مانند آمریکا، فرانسه، چین، انگلیس و روسیه کشورهایی هستند که برخورداری آنها از سلاح اتمی در معاهده ‌NPT  به رسمیت شناخته شده است بنابراین پروتکل الحاقی که موضوع اصلی آن پیشگیری از انحراف به سوی تولید سلاح هسته‌ای است در مورد این کشورها موضوعیت ندارد. البته گفتنی است مطابق ماده اول معاهده NPT  کشورهای دارای سلاح اتمی از واگذاری این تسلیحات به سایر کشورها و یا کمک به آنها برای تولید سلاح هسته‌ای منع شده‌اند و تنها موردی که پذیرش پروتکل الحاقی از سوی این  کشورها را توجیه می‌کند، همین نکته است ولی 5 کشور یاد شده پروتکل الحاقی را با قیدهایی نظیر «عدم دسترسی به مراکزی که امنیت ملی آنان را به خطر می‌اندازد-آمریکا»، «ممنوعیت دسترسی فیزیکی- روسیه»، «صرفا برای آموزش بازرسان آژانس- فرانسه» و... پذیرفته‌اند و براساس گزارش‌های رسمی آژانس هیچ یک از آنها نیز به مفاد ماده مورد اشاره پایبند نبوده‌اند.
ج: تعداد اندکی از این 125 کشور، نظیر ژاپن و آفریقای جنوبی نیز که از فعالیت هسته‌ای برخوردارند، در شمار متحدان استراتژیک آمریکا و اروپا هستند که بدیهی است شرایطی کاملاً متفاوت با جمهوری اسلامی ایران دارند. آمریکا نیازی به کشف اسرار نظامی آنها احساس نمی‌کند و یا ترور دانشمندان هسته‌ای این کشورها را در دستور کار خود ندارد و...
با توجه به نکات یاد شده، اظهارنظر رئیس‌جمهور محترم که 125 کشور در جهان پروتکل الحاقی را پذیرفته و اجراء می‌کنند با واقعیت انطباق ندارد. مثلاً؛ بورکینافاسو و آنگولا و گابن و... از کدام برنامه هسته‌ای برخوردارند که جناب روحانی به اجرای پروتکل الحاقی از جانب آنها اشاره می‌فرمایند؟! و یا...
2- فرموده‌اند در پروتکل الحاقی چیزی به نام «بازرسی» وجود ندارد! و این در حالی است که موضوع اصلی پروتکل الحاقی بازرسی‌های فراتر از NPT و پادمان‌های مربوطه، آنهم از نوع بازرسی‌های سرزده از هر مکان و در هر زمان است. پروتکل الحاقی این بازرسی‌های سر زده را «حق آژانس» می‌داند که انجام آن برخلاف سایر «بازرسی‌های ویژه» نیازی به تصویب شورای حکام نیز ندارد. ماده 4 پروتکل الحاقی تأکید می‌کند که بازرسان آژانس  در موارد خاص، محل مورد نظر خود برای بازرسی را فقط 2 ساعت قبل از شروع بازرسی، به اطلاع کشور میزبان می‌رسانند و...
بنابراین، اظهارنظر رئیس جمهور محترم که «در پروتکل الحاقی چیزی به‌نام بازرسی وجود ندارد»! نیز نه فقط عاری از واقعیت است بلکه بازرسی‌های تصریح شده در پروتکل الحاقی بسیار فراتر از بازرسی‌های پیش‌بینی شده و پذیرفته شده در معاهده NPT و پادمان مربوطه است.
3- آقای دکتر روحانی می‌فرمایند؛ «ما در سال 2003 تا 2005 پروتکل‌الحاقی را اجرا کردیم و می‌دانیم که چگونه است و در همان زمان هم که میخواست اجرا شود، بحثی در کشور سرگرفت که اگر پروتکل اجرایی شود مساجد و خانه علما و مجلس شورای اسلامی را بازرسی می‌کنند که بی‌اساس بود»!
درباره این بخش از اظهارات رئیس‌جمهور محترم باید گفت؛ استناد به اقداماتی که در گذشته صورت پذیرفته- نظیر اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در سال‌های 2003 تا 2005- فقط هنگامی ارزشمند و توجیه‌کننده خواهد بود که از اقدامات یاد شده، نتیجه مطلوب و مثبتی به دست آمده باشد و در غیر این صورت، استناد به  اقدامات گذشته نه فقط تکرار آن را توجیه نمی‌کند بلکه می‌تواند و باید به عنوان یک تجربه تلخ مانع از انجام دوباره آن باشد.
اکنون باید از رئیس‌جمهور محترم پرسید، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در فاصله سال‌های 2003 تا 2005 کدام نتیجه مثبت و قابل قبولی را به دنبال داشته است که حضرتعالی با استناد به آن، اجرای دوباره پروتکل الحاقی را به نفع کشور تلقی کرده و توصیه می‌فرمائید؟! مگر غیر از این است که در سال‌های مورد اشاره بعد از اجرای پروتکل الحاقی و اجازه بازرسی‌های سر زده از هر مکان و در هر زمان و در پی چند دور مذاکرات فشرده با تروئیکای اروپایی و در حالی که حضرتعالی به عنوان مسئول تیم مذاکره‌کننده نسبت به نتیجه مذاکرات ابراز خوشبینی می‌کردید، پیشنهاد و خواسته‌ نهایی سه کشور اروپایی طرف مذاکره- فرانسه، آلمان و انگلیس- آن بود که بهترین تضمین برای آنها، دست کشیدن کامل ایران از فعالیت هسته‌ای است؟! و به دنبال این پیشنهاد باج‌خواهانه بود که جمهوری اسلامی ایران مذاکرات را متوقف کرد و تمامی فعالیت‌های هسته‌ای تعلیق شده را از سر گرفت. بنابراین اگر تجربه اجرای قبلی پروتکل الحاقی قابل استناد باشد- که هست- تنها نتیجه‌ای که از آن تجربه می‌توان گرفت، تن ندادن به اجرای دوباره پروتکل الحاقی است و نه آنگونه که رئیس‌جمهور محترم مطرح کرده‌اند، اجرای دوباره آن!
گفتنی است آقای دکتر روحانی در کتاب خود با عنوان «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» پیشنهاد مورد اشاره تروئیکای اروپایی را، تحقیر‌آمیز، چیزی شبیه  کاپیتولاسیون و توهین به ملت ایران دانسته و می‌نویسد سه کشور اروپایی به خاطر ارائه آن پیشنهاد توهین‌آمیز باید از مردم ایران پوزش بخواهند.
از آنجا که نگارنده با جناب روحانی سابقه مزاح دارد،  با کسب اجازه از ایشان، حکایت زیر را وصف‌الحال می‌داند و امید آن که این مزاح،  رنجش خاطر رئیس‌جمهور محترم کشورمان را در پی‌نداشته باشد، می‌گویند پزشک معالج برای پی بردن به حساسیت بیمار نسبت به تزریق آمپول پنی‌سیلین، از وی پرسید؛ آیا تاکنون تجربه تزریق پنی‌سیلین داشته‌اید؟ بیمار پاسخ داد آری و پزشک آمپول پنی‌سیلین را با اطمینان خاطر به وی تزریق کرد، اما در کمال تعجب مشاهده کرد که بیمار بلافاصله پس از تزریق دچار تشنج شدید و تنگی نفس شده و در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته است. پزشک با عجله دست به کار شده و با هزار زحمت بیمار را از خطری که او را تهدید می‌کرد نجات داد و با تعجب پرسید؛ مگر شما نگفتید قبلا هم پنی‌سیلین تزریق کرده‌اید؟ و بیمار گفت؛ بله دفعه قبل هم که تزریق کردم به همین حالت تشنج و لرز و تنگی نفس دچار شده بودم!
۴- و بالاخره اگرچه درباره برخی از اظهارات دیگر رئیس‌جمهور محترم در کنفرانس خبری روز شنبه نیز گفتنی‌هایی هست ولی در پایان وجیزه پیش‌روی، تنها به این نکته - که پیش از این هم با ارائه شواهد و اسناد فراوان بر آن تاکید داشته‌ایم - بسنده می‌کنیم و آن، این که؛ چالش 12ساله هسته‌ای فقط تابلوی هسته‌ای دارد و موضوع آن غیرهسته‌ای است. از این روی با اطمینان کامل می‌توان گفت که رسیدن به توافق هسته‌ای مطلوب با 5+1 و مخصوصا آمریکا محال و غیرممکن است و بهانه‌جویی‌ها، زیاده‌خواهی‌ها و کارشکنی‌های 12 ساله آمریکا از همین واقعیت ریشه می‌گیرد. حریف اما، در همان حال که به کارشکنی دست می‌زند، اصرار دارد بعد از رسیدن به نقطه «عدم توافق» که قطعی است، جمهوری اسلامی ایران را مقصر جلوه دهد تا از این طریق افکارعمومی بخشی از جهانیان را به نفع خود و در جبهه مقابل ایران اسلامی مصادره کند. در این حالت از جناب روحانی انتظار می‌رود فلش همه فریادها و اعتراض‌های خود را به سوی جبهه حریف بکشاند و نه خودی‌ها که با ایشان و تیم محترم هسته‌ای  در رسیدن به توافق مطلوب همصدا و در مخالفت با توافق بد، همدل و همزبان هستند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: هسته ای،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

محسن رضایی: دنیا بداند، تا ولایت فقیه در این کشور است، احدی نمی‌تواند به ما تعرض کند/ سیاستمداران پای مسیر شهدا ایستاده‌اند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همه دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که ایران که ایران لنگرگاه منطقه است، شهدا در یک آزمون سخت و بی نظیر، تاریخ ملت ایران را به سربلندی رساندند.
سیاست خارجی قاجاری و پهلوی به ایران باز نخواهد گشت/ شهدا در یک آزمون سخت، تاریخ ملت ایران را به سربلندی رساندندبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در جمع تشییع کنندگان پیکر 270 تن از شهدا اظهار کرد: در این مکان برای تشییع شهدای گرانقدرمان جمع شده‌ایم تا بار دیگر مانند جوانان غیرتمند 50 سال پیش و غواصان دریادلی که از دریا عبور کردند و دست بسته شهید شده اما تسلیم نشدند، با پافشاری بر روی آرمان‌های آن‌ها سیلی محکمی به زیاده‌خواهان عالم بزنیم.

رضایی در ادامه افزود: سه هفته پیش اخبار شهدای غواص خط‌شکن به گوش ملت ایران رسیده است و امروز ایران غوغاست و عاشورایی دیگر به پا شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: یک بار دیگر صدای بانگ کاروان شهدا به راه افتاده که این ملت ایران و جوانان وطن ما بیدار و زنده‌ایم و ندای درونی آن‌ها موجی از احساسات و عواطف ایجاد کرد و پاسخ بی‌نظیر ملت ایران و حتی جوانانی که دفاع مقدس را ندیده بودند با پاسخ‌های همه‌جانبه خود ثابت کردند که پیروان راستین این شهدای گرانقدر هستند.

وی تصریح کرد: آن هم در شرایط فعلی بین‌المللی که بار دیگر شاهد جوشش و خروش‌های انقلابی و این که تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در حال مذاکرات هستند،‌ خشم انقلابی مردم بسیار معناگراست.

رضایی اظهار داشت: داعش و گروه‌های تکفیری خودشان را به 35 کیلومتری بغداد رسانده‌اند و باید از سوی مردم ایران به آنان پیغامی داده می‌شد. همچنین امروز که مردم یمن بمباران می‌شوند بار دیگر از سوی شهدای ما یک قیامی در ایران به وجود آمد و بار دیگر مردم ایران با شعار الله اکبر خود به جهانیان اعلام کردند که فکر نکنید می‌توانید به جنایات ننگین خود ادامه دهید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: غواصان حساس‌ترین مأموریت خط شکنی را داشتند و یک ساعت قبل از شروع عملیات در دل تاریکی شب به سمت سنگر‌های دشمن حرکت می‌کردند و به دلیل آن که از سال سوم جنگ به بن‌بست رسیدیم، تصمیم گرفته شد که جنگ را به داخل دریاها، تالاب‌ها و رودخانه‌ها بکشانیم.

وی در ادامه افزود: ناچار شدیم تا به یک نیروی جدیدی به نام غواص‌ها مجهز شویم به طوری که در عملیات والفجر 8 با دو هزار غواص به ساحل دشمن حمله کردیم اما در کربلای 4 بخشی از نیروها وارد شدند لذا غواصان کمتری حضور پیدا کردند.

محسن رضایی تصریح کرد: مسأله به این سادگی نبود زیرا زمانی که غواصان به سمت دشمن حرکت می‌کردند تنها سرشان زیر آب بود و نور ستارگان تنها چراغ راهشان بود و این اواخر در کربلای 4 دشمن که از والفجر 8 ترسیده بود، نورافکن‌هایی را هر چند ساعت یک بار بر سطح اروند می‌انداخت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: غواصان باید به تیربارها می‌رسیدند و با از کار انداختن آن‌ها صبر می‌کردند تا قایق‌های افراد ما در سایه امنیت به ساحل برسند. لذا غواصان شجاع‌ترین افراد هستند.

وی در ادامه افزود: در کربلای 4، ‌والفجر 8، عملیات خیبر و بدر غواصان مهم‌ترین سنگر دفاعی دشمن را باید له می‌کردند تا بتوانند سربازان ما به جلو بروند.

محسن رضایی گفت: عده‌ای صداهای اجنبی برخواست که درست است این افراد دست بسته شهید شدند اما در خاک عراق چه می‌خواستند، عده‌ای از رادیوهای بیگانه و دشمنان ملت ایران که در 8 سال دفاع مقدس با صدام همراهی می‌کردند، گفتند که آن‌ها در خاک عراق چه می‌کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: شما می‌خواستید بعد از آن که متجاوزین را از سرزمینمان بیرون کردیم تشویق‌شان کنیم، اگر این غواصان بعد از عبور از دریا در 15 کیلومتری عمق خاک عراق نمی‌جنگیدند، آیا ایران امروز امنیت داشت، اگر صدام بعد از آزادی خرمشهر تنبیه نمی‌شد، دولت‌های دیگر چشم طمع تجاوز به ایران نمی‌دوختند؟

وی بیان داشت: ما باید دشمن را تعقیب و تنبیه می‌کردیم،‌ دشمنی که به ملت ایران تجاوز کرده بود اگر بدون تنبیه و مجازات به خانه خود می‌رفت امروز هر کس دیگری می‌توانست به ایران اسلامی تجاوز کند و بگوید که ایران در حق صدام چه کرد، آیا آن متجاوز را تعقیب کرد، لذا تعقیب متجاوز درسی بود که غواصان به دشمنان دادند.

رضایی اظهار داشت: غواصان ما برای استقلال و پیشرفت کشور جان خودشان را اهدا کردند، دستشان را بستند اما تسلیم نشدند زیرا برای رسیدن به استقلال و پیشرفت باید شهید داد.

وی با اشاره به اینکه ملتی که شهادت نداشته باشد شکست می‌خورد، افزود: دشمن در مقابل رزمندگان و غواصان شلیک می‌کرد و منور می‌زد اما غواصان تسلیم نمی‌شدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بعضی‌ها می‌گویند این شهدا در یک عملیات شکست خورده حضور داشتند، تصریح کرد: باید این سوال را بپرسم که چرا 12 روز بعد بزرگترین عملیات در همان منطقه انجام شد، کسانی که این حرفها را می‌زنند انقلاب را تحریف و تخریب کنند زیرا هدف اصلیشان کور کردن راه شهدا است.  

سردار رضایی با تاکید بر اینکه دنیا اعتراف کرده است که ایران لنگرگاه منطقه است، گفت: اگر ایران نبود ناامنی‌های منطقه، تمام 500 میلیون جمعیت منطقه را دربرمی‌گرفت. 

وی اظهار داشت: شهدای ما در یک آزمون سخت و بی‌نظیر ملت ایران را سربلند کردند و زنجیره‌ شکست‌های تاریخی را پاره کردند و برای اولین بار پس از 200 سال سرزمین‌های اشغالی را آزاد کردند، ایرانی‌ها بسیاری از سرزمین‌های اشغالی را مشاهده کردند و اما به این جریان پایان دادند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سیاستمداران، رزمندگان و بسیجیان امروز پای مسیر شهدا ایستادند، تاکید کرد: پرچم‌دار شهدا و انقلاب امروزه ولی امر مسلمین است که با واسطه رهبر معظم انقلاب اقتدار مستقل یک ملت در منطقه به نمایش گذاشته شده است.

سردار رضایی با اشاره به اینکه بیش از 200 خبرنگاران خارجی در اینجا حضور دارند، ادامه داد: آنها باید صداهای واقعی ملت ایران را به جهانیان برسانند و بدانند مردم ایران عقب نشینی نمی‌کنند و بر راه شهیدان و رهبر فرزانه انقلاب ایستادند.

وی با اشاره به اینکه نباید از  ایران با علائم غلط اخباری به دنیا فرستاده شود، گفت: نباید گفته شود ما آب خوردن نداریم، کشور محاصره شده است و ما نمی‌توانیم پای خودمان بایستیم .  

محسن رضایی تأکید کرد: ملت ایران آنقدر غنی است و آنقدر از انرژی، معرفت، عرفان، معنویت مملو است که همه دنیا را می‌تواند سیراب کند و به همه انسان‌های عالم، ایران ما، نظام ما و اسلام ما می‌تواند کمک کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بنده به نمایندگی از همه رزمندگان دفاع مقدس اعلام می‌کنم از نجابت ما کسی سوءاستفاده نکند،‌ اگر روزی خشم ملت ایران به جوشش دربیاید، مطمئن باشید، یک افسوس تاریخی خواهید خورد، همان طور که در جنگ خوردید.

وی تأکید کرد: پیام ملت ایران این است که ما دوران قاجار و پهلوی را تکرار نخواهیم کرد. سیاست خارجی قاجاری و پهلوی به این کشور بازنخواهد گشت، سیصد سال وابستگی و سیصد سال عقب‌ماندگی و سیصد سال تجزیه ایران همه این‌ها را کنار گذاشته‌ایم.

محسن رضایی با بیان این که ما با کسی جنگ نداریم،‌ گفت: ما با کسی نمی‌خواهیم بجنگیم، ما فقط می‌گوییم که حرف منطقی ملت ایران را گوش کنید، ما غنی‌سازی می‌خواهیم در چارچوب اصول و قواعد بین‌الملل، شما مزاحمت درست نکنید و نگاه تبعیض‌آمیز نداشته باشید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: ما به دنبال بمب اتم نیستیم بلکه پیشرفت خودمان هستیم، همین غواصان دست بسته ما چه چیزی به شما می‌گویند،‌ این غواصان می‌گویند که اگر دستان ما بسته باشد و ما را تیرباران کنید ما تسلیم زور و زیاده‌خواهی نخواهیم شد.

وی تصریح کرد: بنده اعلام می‌کنم که ما به دنبال حقوق انسان‌ها، ‌ملت‌ها،‌ امنیت در منطقه و به دنبال حفظ منافع ملی‌مان هستیم. همچنین ما به دنبال این هستیم که متجاوزینی که در منطقه از اسرائیل گرفته تا عربستان سر جای خود بنشینند.

محسن رضایی با تأکید بر این که ما می‌گوییم باید تروریست تمام شود،‌ گفت: ما می‌گوییم که باید تجاوزطلبی باید تمام شود، ما به دنبال امنیت و آرامش برای ملت‌ و کشورمان هستیم،‌ نگویند که نیروهای حزب الهی می‌خواهند در این کشور جنگ درست کنند، این حرف را نزنند،‌ ما دنبال امنیت و آرامش هستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان خاطرنشان کرد: دنیا بداند و تا ولایت فقیه و شهادت‌طلبی در این کشور است، احدی نمی‌تواند به این کشور تعرض کند، بهتر است سنجیده فکر کنید و در مقابل ملت ایران سنجیده عمل کنید.

انتهای پیام/

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اعتقادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید

عسگر اولادی گفت:به نشست خبری رئیس‌جمهور کلی خندیدم!


وی با اشاره به نشست خبری دو روز قبل رئیس جمهور تصریح کرد: من فرمایشات آقای روحانی را کامل گوش دادم و به آن خندیدم، زیرا این فرمایشات یک گفتار درمانی بسیار زیبا و جالب توجه بود، البته ما می خواهیم از دولت یازدهم مانند دولت های دیگر حمایت کنیم و نمی توانیم حرفی بزنیم.

عسگر اولادی گفت: در دولت یازدهم واردات محصولات کشاورزی نه تنها کم نشده، بلکه بیشتر هم شده زیرا امسال خشکسالی ها بیشتر شده است، به شکلی که گندم، برنج، روغن و سویا به میزان فزاینده ای به کشور وارد می شود، گوشت و شکر هم امسال به میزان بالایی وارد شد.

جلسات شورای گفتگو بی خاصیت است

وی با انتقاد از ادعای رئیس جمهور در خصوص اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار به نسیم خاطرنشان کرد: قانون بهبود فضای کسب و کار به هیچ وجه اجرا نمی شود و تنها در این زمینه شعارداده می شود.

این عضو اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: ما در اتاق یک کمیسیون داریم به نام کمیسیون ماده ۷۶ اتاق که فضای کسب و کار را تسهیل کنیم، ولی دولت حضور کمرنگی در آن دارد، شورای گفتگو هم تشکیل می شود ولی خاصیتی ندارد، زیرا تنها وزیر اقتصاد در این جلسات شرکت می کند و بقیه اصلا حضور پیدا نمی کنند

عسگر اولادی بیان کرد: اعضای اتاق هر چقدر هم در جلسه شورای گفتگو حرف می زنند، گوش شنوایی نیست و دولتیها حرف ما را از یک گوش می گیرند و از گوش دیگر در می کنند، بنابراین ما از دولت یازدهم با همه ادعایی که در زمینه تدبیر و امید دارد گله داریم.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 خرداد 1394   | توسط: رضا منصوری   | طبقه بندی: اقتصادی،    | نظرات()   بازدید ها:بازدید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات